agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen gossip

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-04-2011, 18:25   #1
Ağaç Dostu

gossip's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Bonsai nedir? (Ağaç olmayan bitkiler ağaca benzetilmeli mi?)

Bonsai konusunda bilgi edinmeye çalışıyorum.bilgi toplarken de bir yandan uygulamaya başladım ancak önümde büyük bir problem olarak duran konu , bonsainin ne olduğu?

Bonsai ,bitkilerin ölçeklerinin küçültülüp yetiştirilmesi değil midir? Yoksa herhangi bir bitkiyi ağaca mı benzetmektir.

Bonsai olmuş bitkinin doğadaki halinin küçük bir kopyası olması gerekmez mi?

Bu durumda bir lavantadan bonsai olur mu? Olursa ağaca mı benzetmeli yoksa doğadaki gibi çalı formunun küçültülmüş hali mi olmalı.Begonvil, lavanta ,hanımeli, ateş dikeni vs. daha çok sayılabilir.Bu bitkiler ağaç değilken bizler neden bunları ağaca benzetmeye çalışıyoruz. Ağaca benzetildiğinde bonsai niteliği taşımış mı oluyor? Çalıysa neden çalı gibi küçük olmasını sağlamıyoruz.Sarmaşığı budayıp ağaca benzetip bosai budur diye sergileyen meraklıları anlayamıyorum.

Bonsai sadece kalın gövdeli üç beş dallı bitki mi demek?

Enver1910 beğendi.
gossip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2011, 18:39   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Sayın gossip, ustalarımdan öğrendiğim kadarıyla bonsai doğadaki bir bitkiyi, hiçbir özelliğini bozmadan minyatürleştirme sanatıdır. Bunun yanında görsel görüntüsü için de estetik önemlidir.
Saygı ve sevgiler.

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2011, 19:19   #3
Ağaç Dostu

gossip's Avatar

sn. Kalambaklı,

İlginiz için teşşekür ederim öncelikle. Sorumun içinde aslında kinaye var.
sukulentleri budayarak ,telleyerek , küçük saksılara koyarak bonsai sanatından örneklermiş gibi gösterilmesi beni rahatsız ediyor.Sukulent zaten o boyutta. şeklini değiştirince neden bonsai olsun? yanlış giden bişeyleri düzeltelim istedim bu başlığı açarak.

sevgiler saygılar.

Eski 26-04-2011, 19:30   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Sayın gossip, ama crasula ve portulacaria afra'da bir sukulent, oldukça da büyük boyutlarda örnekleri var.
Açmış olduğunuz başlığa diğer bonsai dostlarıda düşüncelerini yazacaklarıdır elbet.
İyi akşamlar, sağlıcakla kalın.

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2011, 20:00   #5
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın gossip

Öncelikle "gossip" nickname ile dikkatimi çektiniz.
Sorunuzun cevabı "bon" ve "Sai" kelimelerinin en basit hali ile de açıklana bileçeği gibi bu iki kelimenin içerisinde saklı olan çok uzun bir cevap şekli ile açıklana bilir.

Bonsai önce sizin için nedir?

Bu soruya siz aslında kendinize göre yanıtlamış lakin cevap sizi tam olarak tatmin etmediği için forumumuz içerisinde bu sorunun doğru yanıtı nasıl olmalıdır? Diyerek danışıyorsunuz.
Ama öncelikle kendinize göre verdiğiniz cevabı tam olarak ortadan kaldırmamız gerekiyor ki Bizler size bonsai tam olarak anlata bilelim.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2011, 20:49   #6
Ağaç Dostu

gossip's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisan Mesajı Göster
Sayın gossip

Öncelikle "gossip" nickname ile dikkatimi çektiniz.
Sorunuzun cevabı "bon" ve "Sai" kelimelerinin en basit hali ile de açıklana bileçeği gibi bu iki kelimenin içerisinde saklı olan çok uzun bir cevap şekli ile açıklana bilir.

Bonsai önce sizin için nedir?

Bu soruya siz aslında kendinize göre yanıtlamış lakin cevap sizi tam olarak tatmin etmediği için forumumuz içerisinde bu sorunun doğru yanıtı nasıl olmalıdır? Diyerek danışıyorsunuz.
Ama öncelikle kendinize göre verdiğiniz cevabı tam olarak ortadan kaldırmamız gerekiyor ki Bizler size bonsai tam olarak anlata bilelim.
Evet ,Gossip nickname özelllikle seçildi.Bitkilerin gıyabında konuştuğumuz için uygun gördüm.

Yazışmalarda rahatsızlık verebilecek cümle kurmuş gibi gözükebilir yazdıklarım ancak yargılamaktan ziyade neyin ne olduğunun anlayabilinmesi için uç noktalardan örnekler verdim. Neticede her üyenin edebiyat bilgi ve yeteneğinin roman yazarı standartlarında beklemek ve yine her üyenin felsefi yününün anlayabileceğimiz boyutta olmasını bekleyemeyiz.

Her koşulda Bonsainin ne olduğunu herkesin anlayabileceği bir sanat olduğunu düşünüyorum.Bu bağlamda soruyorum bitkinin minyatürleştirilmesi midir Bonsai ağaca benzetilmesi midir?

Eski 26-04-2011, 21:16   #7
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın gossip

Öncelikle bu kadar anlamlı bir nickname kullanmanız çok mantıklı.
Sorunuzdan rahatsız olmadım bilakis şahsım adına memnun oldum.
Özelikle de bonsai 7' den 70' e herkesin tam olarak rahat anlayacağı şekli ile anlata bilmek düşüncesini de dile getirdiğiniz için tekrar teşekkür ediyorum.

Eski 26-04-2011, 21:24   #8
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
"Bu bağlamda soruyorum bitkinin minyatürleştirilmesi midir Bonsai ağaca benzetilmesi midir?"

Sorduğumuz sorular cevaplarımızı engelliyorsa önce soruyu gözden geçirmemiz gerekir.
Böyle bir ikilem bonsaiyi tanımlamak için gerekli değildir.
Çalılar ve odunsu gövdeleri olan başkaca bitkilerden bonsai yapılıyor. Kimse de bunu yaparken aklından böyle sorular geçirmiyordur.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2011, 21:53   #9
Ağaç Dostu

gossip's Avatar

sn. Memet
O zaman sorumu değiştirip şöyle soruyorum. neye bonsai demeliyiz?
ne yaptığımızda bonsai olsun diye uğraşıyoruz diyebilelim.

Eski 27-04-2011, 00:06   #10
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Sn gossip,

Aslında sorunuzun cevabı sunduğunuz iki seçenekten biri olacaksa ben kalambaklı'ya katılmıyorum ve ağaca benzemesi gerektiğini düşünüyorum. En azından her bitki kendi türürnün ufağına benzemek zorunda değil. Bunu bana düşündüren muhtelif sebepler var.

Öncelikle bonsai resim ve heykel sanatları gibi görsel etkileyiciliği ile var olmuş ve insanları etkilemiş bir sanattır. Bazı bonsai çalışmaları izleyiciye bir "ağaç" veya bir "doğa manzarası" göstermenin yanı sıra bir duyguyu, düşünceyi ya da bakış açısını aktarır. Hemen aklıma gelen Nick Lenz ve Kimura gibi çalışmalarıyla dünyaca bilinen ustaların doğum, ölüm,savaş, cennet ve cehennem gibi kavramları vurgulayan meşhur çalışmaları geliyor.
Bunların haricinde başka canlılara benzeyen bonsailer de bulunmakta. Örneğin hayvanlara benzeyen bonsai çalışması bulunmakta ve bonsai disiplini içerisinde yer bulmakta.
Yukarıda yazdığım şeyler bonsainin aslında neden ağaca benzemek zorunda olmadığını açıklamıştır umarım.

Bonsainin neden ağaca benzemesi gerektiğini ise şu şekilde açıklayabileceğimi düşünüyorum:
Bonsai bugünkü anlamı ile penjing ile kısmen örtüşmekte ve çoğunlukla penjing çalışmaları da bonsai ismi ile bilinmekte/kullanılmakta. Penjing bonsaiye göre daha az kuralı olan daha doğa taklidine dayanan bir sanat . İzleyiciye kayalar üstüne yerleşmiş dev ligustrumların ya da dağ muşmulalarının bir manzarası sunulduğu zaman "ama ligustrumlar hiç bi kadar büyümez" diye düşünmemek ya da şu dev ağaç ateş dikeni olamaz diye düşünmemek gerekir. Zaten başarılı çalışmaların uyandırdığı hayret ve etkileyiciliği bu soruların akla gelmesini engelliyor.
Birçok ağacın yaşlandığında kendine has bir biçmi olurken birçok ağacınki de birbirine benzemekte. Birçok bitkinin yaşlandığındaki hali yaşlı bir sekoya ağacına ya da dimdik büyümüş bir mezarlık servisine benzemez. Ama yaşlı bir çınar ağacı ile yaşlı bir gürgeni ya da karaağaç uzaktan bakılığında benzerler. Örneğin bir nar bonsainin kış görüntüsü bir kayın ağacına birebir benzeyebilir.
Ayrıca bonsaide çimenlikler yosunlarla çalılar ise çoğu zaman başka küçük bitkilerle oluşturulur. Bunun gibi dev ağaçları da bodur ağaçlar oluşturur.

Özetle bonsa'de türler ve minyatürleşmeden daha önde tutulması gereken şey (en azından bugün için) etkileyicilik. Bu yüzden lavantadan sukkulentlere, çiçekli- meyveli türlerden çalılara hemen hemen her odunsu bitki ile bonsai yapılabilir. Doğada göremeyeceğiniz çoğu şey, bonsai ustasının elinden geçip izleyiciye ulaşabilir. Burada haklı olarak kafa karıştırıcı olan bonsai disiplini ile denk tutulan penjingde buna yer olmaması.

Umarım açıklayıcı olmuştur. Tabi bunlar benim bugüne kadar edindiğim bilgiler ile kendi düşüncemin karışımıdır, buna katılanlar veya katılmayanlar olabilir. Bilgiler paylaştıkça sadece çoğalmaz aynı anda da daha doğru olmaya başlarlar diye düşünüyorum.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 11:47   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gossip Mesajı Göster
Bonsai ,bitkilerin ölçeklerinin küçültülüp yetiştirilmesi değil midir? Yoksa herhangi bir bitkiyi ağaca mı benzetmektir.

Bonsai olmuş bitkinin doğadaki halinin küçük bir kopyası olması gerekmez mi?

Bu durumda bir lavantadan bonsai olur mu? Olursa ağaca mı benzetmeli yoksa doğadaki gibi çalı formunun küçültülmüş hali mi olmalı.Begonvil, lavanta ,hanımeli, ateş dikeni vs. daha çok sayılabilir.Bu bitkiler ağaç değilken bizler neden bunları ağaca benzetmeye çalışıyoruz. Ağaca benzetildiğinde bonsai niteliği taşımış mı oluyor? Çalıysa neden çalı gibi küçük olmasını sağlamıyoruz.Sarmaşığı budayıp ağaca benzetip bosai budur diye sergileyen meraklıları anlayamıyorum.

Bonsai sadece kalın gövdeli üç beş dallı bitki mi demek?
Sayin gossip iyi gunler, bonsai bir gorsel sanattir, heykel ve resim gibi. Heykel ve resimden ayrilan en buyuk ozelligi canli bir meteryal uzerinde calisilmasi ve eserin hic bitmemesi. Resim ve heykelde eser bittigi zaman firca , cekic ve keski, baska bir eserde kullanilmak uzere bir kenara birakilir, ama bonsaide makasi bir kenara birakamazsin cunku eserin uzerinde calismayi surdurmezsen kisa bir sure sonra bonsai, bonsai olmaktan cikacak istenmiyen bir sekilde buyuyeycek ve ya cali gorunumune donusecek. Iste yukarda sordugunuz iki sorunun cevaplari bu calismalarda gizli. Yani bonsaide hem olcek kucultulmus olacak hem de agac gorunumunde olacak. Bunu yapabilmek icin de bircok teknikler var teoriden cikip pratik olarak calismak da kiside bu tekniklerin gelismesini olusturur.

Saksidaki her bitki bonsai degildir. Saksida bitki herkes yetistirebilir, ama bonsai ozel bir ilgi yaninda diger sanat dallarinda oldugu gibi beceri de isteyen bir ugrastir bu beceri de deneyimlerle elde edilir yeter ki biraz yetenek olsun. Bonsai bitki yetistirme bilgisi yaninda mutlaka sanatci gozuyle bakis yetenegi de olmalidir. Bunlar varsa zaten yaraticilik kendinden gelir. O yuzdendir ki, bircok bonsai sanatcisi, yalniz agaclarin olceklerini kucultup hep onlardan bonsai yapmiyorlar, cali, sarilici, agaccik, gibi malzemeleri de kullanip onlardan bonsailer yapabiliyorlar.

Bir caliyi cali gibi saksida yetistirirseniz o sadece saksidaki bir cali olur.
Kisacasi bonsaiyi, belki her bitkiden yapma olasiligi var ona bir agac sekli verildigi ve onu istenilen boyutta tutmak kosuluyla.

Bonsaideki tarzlara bir goz atarsaniz tum tarzlarin agac sekilleri uzerinde yogunlastigini gorebilirsiniz. Sayin Jeomeo'nun soz ettigi cin Penjing'indeki hayvana benziyen bonsai govdelerini bile, dogada zaman, zaman agac govdelerinde gormek mumkundur.

Umarim hepimiz yazdiklarimiz ile seni biraz olsun, takildigin yerden uzaklastirmis olduk. Bonsai calismalarinda sana kolayliklar diliyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 12:40   #12
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın Gossip
Değerli Bonsai Dostları ve Bonsai ilgi duyan üye arkadaşlar.

Bonsai kelimesi iki kısa kelime ile en basit şekilde anlatılmıştır.
Lakin burada geçmekte olan o iki kelime basit görülmesinin aksine; içerisin de Felsefe,Sanat gibi daha derin ve bir çok dallara ayrılmış kavramların özekliklerini barındırmaktadır.

Bonsai nedir? Yalnızca saksıda bakılan bitki türlerimidir.
Bonsai aslında bizim de içerisinde yer aldığımız doğanın bir parçası olan bitkilerin izleyicisini hayrete düşüren bir görsel estetik ve tasvir şeklidir.

Dünya’nın en genç ve popüler Bonsai sanatçıların dan Marco Invernizzi ‘e bir söyleşide şu sorulur. Sizce Dünya’nın en büyük bonsai ustası kimdir.
Gençlik yıllarında Kimura dahil bir çok bonsai ustası yanında eğitim almış olan Marco’nun cevabı çok basittir.O dünyanın’en büyük ustasının “Doğa Ana “ olduğunu söyler.
Doğa Ana yani biz insanların içerinsin de yaşadığı hayat bulduğu doğa.
Bu bağlamda Bonsai ile uğraşan kişi doğayı örnek alır.Ve Kendi yakının da bir doğa oluşturması istemi ile bir sınır ya da bir çerçeve belirler.
Bu çerçeve bonsai’ın köklerini için de barındırdığı saksı,kaya v.b özünde doğaya ait olan bir malzeme kullanarak kendi hayalinde ki doğayı minimaliz’e ederek oluşturmaktadır.
Bu ya bir doğal manzara şekinde Çince “penjin” Japonca “saikei” olarak tanımlanır iken;
Doğa da tek başına büyük bir yalnızlığın ama o derece büyük ihtişamı ile tek ya da bir çok ağaç dan oluşan bir görseli yorumlar.
Bonsai kısaca insanın hatlarını belirlediği bir alan içerisinde kendi hayalindeki doğayı tasvir etme sanatıdır.
Bu tasvir şekli; içerisinde belirli sanatsal kural ve disiplinler kullanıldığı takdir de değer kazanır.
Bonsai sanat ve felsefenin uyum içinde olduğu özünde barışı , saygıyı ve sabrı taşıyan sanatsal bir çalışmadır.
O’nu diğer tüm sanat dallarından ayıran iki büyük özeliği vardır.
Birincisi yaşayan bir canlıdır.Her mevsim fizyolojik değişimlere uğrar.
İkincisi sürekli olarak gelişip büyüdüğü için görsel estetiği’nin kontrol altında tutulması gerekir yoksa görsel olarak bozulmaya estetik ve sanatsal yapısını kaybetmeye başlar.. Bu özeliği beklide hiçbir zaman tamamlanamaz ve sürekli şekillendirilen bir heykel olma vasfını ona vermiştir.

Bonsai' de kullanılan bitkinin türü niteliği ya da fizyolojik yapısı değil sizin o bitkiyi nasıl ve ne şekilde estetik ve görsel olarak oran'tıyarak tasvir ettiğiniz önemlidir.

Tasvir şekliniz o denli iyi ve güzel olduğunda izleyici ortaya çıkan bu çalışmaya söyleyeçeği övgü dolu sözler ile layık olduğu değeri vereçektir.

Saygı ve sevgi ile kalınız.

Eski 27-04-2011, 19:59   #13
Ağaç Dostu

gossip's Avatar

sn. Jeomeo , sn. Ali H. Ali , sn. Bonsaisan
öncelikle teşşekkür ederim.
yazdıklarınızla aşağı yukarı ortak görüş belirtmişsiniz. Bir yandan baktığımızda doğru ancak doğadan alınan bir çalı, iyi bir elde(yetenekli ve tecrübeli) şekillendirildiğinde anlattığınız özelliklere çok kısa sürede belkide birkaç saatte sahip olur. Bakanı etkiler , sanatsal gözükür belki. bu kadar kısa sürede oluşan bir eseri bonsai sıfatıyla ödüllendirebilir miyiz?

Diğer yandan yaprak küçültmek için sarf edilen çabalar , bitkinin gelişimini azaltmak için küçük saksılara dikmek ve orada yaşatabilmek için verilen mücadeleler, istenilen dal sayısına ulaşmak için yıllarca sabırla yapılan budamalar bir kalemde önemsiz duruma geliyor.

Bana odunsu bitkiler ile yapılan bonsailer matbaada basılan tablolar gibi geliyor.Bir taraftada yağlıboya ile yapılan tablo doruyor. sizce hangisi daha sanatsal?
Tercih meslesi denebilir belki ama ...
benim tercihim ağaçları sabırla minyatürleştirmekten yana olacak

Belkide Bonsai , heybetli bir ağaca sahip kişinin başka bir yerde yaşamak zorunda olduğunda ağacını yanında götürememesinin üzüntüsüyle çıkmıştır. ne dersiniz

Eski 27-04-2011, 20:13   #14
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Önceden dediğim gibi sorular yanlış olunca cevaplar da yanlış olur. Bir çalının bir kaç saatte bonsai olacağını söyleyen biri çıkacağını sanmıyorum.
Dağmuşmulası bir çalıdır ama onunda bonsai olması bir sığla kadar süre alır. Mor salkım sarmaşıktır. O da yılarca emek ister forma sokmak için, yaprak küçültme de bir acer kadar zaman harcamayı gerektirir.
Bonsai yapmak için alınan malzemenin çlı sarmaşık ya da ağaç olması farklı uygulamalar daha çabuk bonsai olması gibi bir durum yaratmıyor.
Çıkış kaynağı da çok önemli değil. Ev, barınma gereksiniminden ortaya çıkmıştır ama şimdi evin kendisi sanata dönüştürülebiliyor.
Sanat sonuca yöneliktir. Sürecin nasıl olduğuna dair izleyende bir duygu yaratmaz. İzleyen onu bitmiş haliyle görür. Kendine ait çıkarımlar edinir.

İster bir hedera ya da hanımeli olsun( Her ikisi de ağaç kalınlıkta gövdeler yapabilir) ister sekoya, sonuçta elde edilenin güzelliği önemlidir. Bonsaici açısından bir de ona harcadığı emek değerlidir.
Açelya, azalea ile yapılan bonsailere bir kez daha bakmanızı öneririrm.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 20:33   #15
Ağaç Dostu

gossip's Avatar

sn. memet
bana göre ölçeği küçültmek buradaki büyüleyici kısım.

Mor salkımdan bonsai yapalım peki ama küçük bir çit yapıp üzerine sardırılsa **** hedera bir bonsai olmuş ağacın gövdesine sardırılsa. Yine aynı bonsai ağacının altında açelya çalıları olsa.
bir ağacı hacmen binde bir belkide onbinde bir oranında küçültüyorsak açelyayı ve diğer bitkileride o değerlere yakın oranda küçültmemiz gerekmez mi?

açelyadan yapılan bonsailerin sadece gövdeleri kalın, herhangibir bitki satıcısından bulacağımız açelyadan küçük değil hatta daha büyükler.

Eski 28-04-2011, 13:08   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gossip Mesajı Göster
sn. Jeomeo , sn. Ali H. Ali , sn. Bonsaisan
öncelikle teşşekkür ederim.
yazdıklarınızla aşağı yukarı ortak görüş belirtmişsiniz. Bir yandan baktığımızda doğru ancak doğadan alınan bir çalı, iyi bir elde(yetenekli ve tecrübeli) şekillendirildiğinde anlattığınız özelliklere çok kısa sürede belkide birkaç saatte sahip olur. Bakanı etkiler , sanatsal gözükür belki. bu kadar kısa sürede oluşan bir eseri bonsai sıfatıyla ödüllendirebilir miyiz?

Diğer yandan yaprak küçültmek için sarf edilen çabalar , bitkinin gelişimini azaltmak için küçük saksılara dikmek ve orada yaşatabilmek için verilen mücadeleler, istenilen dal sayısına ulaşmak için yıllarca sabırla yapılan budamalar bir kalemde önemsiz duruma geliyor.

Bana odunsu bitkiler ile yapılan bonsailer matbaada basılan tablolar gibi geliyor.Bir taraftada yağlıboya ile yapılan tablo doruyor. sizce hangisi daha sanatsal?
Tercih meslesi denebilir belki ama ...
benim tercihim ağaçları sabırla minyatürleştirmekten yana olacak

Belkide Bonsai , heybetli bir ağaca sahip kişinin başka bir yerde yaşamak zorunda olduğunda ağacını yanında götürememesinin üzüntüsüyle çıkmıştır. ne dersiniz
Sayin gossip, bir caliyi bir iki saat gibi kisa bir zamanda bonsai (agac gorunumunde) yapabilirsiniz ve ona da bonsai diyebilirsiniz. Cunku bonsaiye her seyi ile uygun bir caliydi ve sanatci gozuyle hangi dallarin budanacagi hangi dalladin tellenip nerelere egilecegi dizilecegi bilindigi icin kisa surede bir bonsai yapilmis olur ama is bitmis olmuyor. O calinin her zaman bonsai olarak kalabilmesi icin uzerinde surekli calismalisiniz. Gerekirse yapraklarini da kucultmelisiniz. Dal eklemeniz gereken yerlerdeki ve diger sorunlari(canli bir meteryal uzerinde calisildigi icin beklenmedik sorunlar olusabilir.) cozmeniz icin surekli cozumler uretmelisiniz bu da sizi agacinizla(calinizla) surekli ilgilenmenizi sagliyacak ve agacinizla birlikte, onunla calisirken, onunla ilgilenirken zamanin nasil gectiginin farkinda olmiyacaksiniz. Oysa bonsaide zaman cok onemlidir cunku agaclar uzerinde surekli calisildigi icin, agaclara sevgi ile birlikte zamanin biriktirdigi emek vardir bu emegin karsiligi da yillarca birlikte zamani keyifle paylastigin agaclardir.
O yuzden birkac saat icerisinde bir calidan olusturdugun bonsai de bonsaidir. Ayni cali 50 yil sonra da bonsaidir ama ona ilk gunlerdeki gibi degil artik 50 yillik bir dost duygulari ile baktigin bir bonsaidir.

Bonsai seni sardikca bonsai uzerinde yapilan hicbir calismanin hicbir zaman onemsiz duruma dusmedigini daha iyi anliyacaksin.

Odunsu bitkilerden yapilan bonsaileri matbaada basilan taplolar gibi algilaman dogaldir nedeni de bonsaiyi hep fotograflarda gordugundendir. O fotograflarini gordugun bonsailer gibi gercek bonsailer gordugunde de taplo ve bonsai arasinda ne kadar buyuk bir fark oldugunu goreceksin.

saksidaki bitkinin kucuk ve ya bonsai saksisinda olmasi onu bonsai yapmiyor. Bonsainin kucuk olmasi da yeterli degildir guzel bir estetikde ve agac gorunumunde olmalidir.

Fotograflarina baktiginiz kalin govdeli bonsai acelyalar ve marketlerde satilan acelyalar arasindaki farki gorebilirsiniz biri bonsai, digeri normal acelya. Birinde zaman ve emek birikimi var digeri ise sadece saksiya dikilmis bir acelya.

Bonsaide olcegin onemi kadar agac gorunumunde olmasi da onemlidir. Bir bonsainin altinda ve yaninda, isterseniz cali gorunumunde baska bitkiler kullanabilirsiniz, ama onlar bonsai degildir agaciniz bonsai, onun yaninda ve altinda yetisenler de calidir.

Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024