agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-07-2006, 13:22   #1
Ağaçsever

blackout's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2006
Acemi Bir Bonsaicinin Günlüğü

Acemi Bir Bonsaicinin Günlüğü - 1

Her şey yaklaşık üç gün önce başladı, ama nasıl çıktı bu bonsai fikri ben de hatırlamıyorum. internette dolaşırken biryerlerde görmüştüm sanırım. İlk bonsaimi İzmir’de bir çiçekçi de görmüştüm, bir daha da görmedim. O zamanlar çok küçük olduğumdan hepsini elleyip sıkmıştım, oradaki adam sinirlenmişti bana, haklı olduğunu şimdi anlıyorum.

Bonsai sevgisi birden bire başladı, önümde gördüğüm her ağaca bakıp bu nasıl budanır nasıl olur diyorum, bilinçsizce olsa da böyle bir düşünce dolaşıyor sürekli aklımda, ve gördüğüm her büyümekte olan küçük ağaçları çalıp bonsailere dönüştürmek istiyorum.

Ama tabi ki bu konu hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Çömez aşkının kayıtsız hırsına kapılmıştım resmen ki bu konuda hemen okumaya başlamam gerektiğini düşünerek internette gezindim. İlk olarak bonsaitr.com adresine girdim, foruma hemen üye oldum. Orada bulunan makaleleri teker teker word e aktarıp düzenledim, sonra da bastırdım. Ade1 sayesinde de bu website yi öğrendim, yine koşarak forumuna üye oldum, işte buradayım. Aklıma gelen her şeyi sorup duruyorum, herkes çok yardımcı oluyor.

Bu kadar bonsai seven insan olduğu aklıma gelmemişti doğrusu.
Hafta sonu ilk işim bir bonsai edinmek olacak, öldüreceğimi bilsem de. Tavsiye etmeseler de. Sonra içimde kalacağından eminim. En azından ufak trajik bir deneyimim olmuş olur. Sevimsiz bir tane almayı düşünüyorum ki ölünce üzülmeyeyim, okuduklarımı uygulayabileceğim kadar yaşar herhalde.
Şu anda makaleleri okumakla meşgulüm, özetini çıkarıp buraya yazacağım, yarına hazır olur umarım.

blackout.

Not: bu günlük fikri için sevgili admin başta Malina’ya ve Bonsaireef’e teşekkür ediyorum.
Ade1’e de sürekli ilgisi için de teşekkürler.

Düzenleyen malina : 13-07-2006 saat 13:25 Neden: paragraf yaptım
blackout Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2006, 13:34   #2
Ağaçsever

blackout's Avatar

Sorduğum Sorular ve Aldığım Önemli Cevaplardan Derlemeler

"Bonsai aletleri bulamayacağını,alternatif aletler kullanman gerektiğini,bonsai alabileceğin bir adres olmadığını arasıra bazı yerlere bonsai geldiğini,hiç ağaç yetiştirmemiş bir kişinin hazır bonsai almaması gerektiğini,Türkiyede bonsai kursu olmadığını,olsaydı çok iyi olacağını hep forumlardan öğrenebilirsin."
bonsaireef

bonsai'ye başlamak üzerine önemli bir link:
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1191

"Zaman faktörü o kadar da uzun değil aslında.Benim zeytin yamadorisini gördün.Bir saatte bonsai sahibi olabiliyorsun.Doğada çok güzel bonsai olabilecek ağaçlar var.bunu ****** bu işi öğrendikten sonra yapmanı tavsiye ederim.Ağaçlara yazık olmasın."
bonsaireef

bonsaireef'in çalışması, başka bir ilham kaynağı:
Mine (Lantana Camara)

"Okumak pratik yapmak yanında gerekli olan bişey daha var: göz aşinalığı.
internetteki bonsaileri incelemeye başladım.Bütün bonsailere baktım.Onları nasıl o hale getirmişler diye kendi kendime fikir yürütmeye çalıştım.
Şu an elimde mini bonsai kolleksiyonum dahil 3000-3500 tane bonsai resmi var. bir bonsaime şekil düşünsem ona benzer neler yapmışlar diye hepsine bakıyorum.Öyle bir aşamaya geliyorsunuz ki bir fidana baktığınızda buna şöyle bir şekil verilebilir diyebiliyorsunuz."
bonsaireef

Eski 14-07-2006, 16:26   #3
Ağaçsever

blackout's Avatar

bonsai ile ilgili bilgiler veren çok güzel videolar buldum:
http://www.youtube.com/results?searc...=search_videos

belki çok güzel değil ama video sonuçta. şu yeni yetme halimle bonsai ile ilgili her şeyi çok güzel buluyorum.

Eski 15-07-2006, 07:30   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Merhaba Blackout,
Senin iyi bir bonsai yaraticisi olacagin gun gibi ortada.Dilerimki bonsaiye olan bu guzel ilgi ve duygularin hic eksilmesin. Yalniz birseye deyinmek isterim,bonsai bir omur boyu surecek bir ugrastir. Genc bir yastasin ve sanirim ki ogrencisin bonsai veya baska birsey seni varmak istedigin diger onemli hedeflerini engelleyip geciktirmemeli.Bonsaiyide yasaminin bir parcasi yap ama diger yapman gerekenleri de ihmal etme hepsinin arasinda bir denge kur. Simdilik bonsai senin icin bir hobi [bos zamanlarini degerlendirdigin bir ugras] olsun.
Bir omur boyu surecek bir ugrasin icinddesiniz kutlu olsun

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2006, 14:50   #5
Ağaçsever

blackout's Avatar

çok teşekkür ederim.
elbette bir sürü uğraşım var, bonsai benim hayat amacım da olmayacak, dediğiniz gibi boş zamanlarımda uğraşabileceğim bir uğraş olacak. zaten ne bir bahçem var ne de kendimi bonsai ye adayabileceğim ortam. balkonda üç tane anca yetiştirebilirim şimdilik ki anladığım kadarıyla şu anda öğrenmek için hiç sorun olmayacak bir yoğunluk bu bonsai için, sonuçta yeni başlıyorum.
tekrar teşekkür ediyorum ilginize.

Eski 17-07-2006, 14:53   #6
Ağaçsever

blackout's Avatar

ve pek hoş olmayan bir alıntı:
"500 tane ile başlayı 10 - 15 yıl uğraştıktan sonra elinizde 50 tane gururla sunabileceğiniz bonsai olacak"

Eski 17-07-2006, 15:09   #7
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Merhaba Blackout,
günlük oluşturmak hoş bir fikirmiş.
Tebrik ederim

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2006, 20:57   #8
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Yeni bir bonsai sevdalısı görmek çok güzel

Aramıza hoşgeldin

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2006, 10:05   #9
Ağaçsever

blackout's Avatar

teşekkür ediyorum
fikir tamamn malina ve bonsaireef e aittir.
all rights reserved.

+

bonsai den önce bir süre ağaçlarla bilgi toplamam ve o konuya yoğunlaşmam gerektiği hakkında tavsiyeler aldım. şu anda ufak çapta bir ara vermiş bulunuyorum.

Eski 19-07-2006, 17:04   #10
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Ara vermene bence gerek yok.Bence fidan al, sula ve yaşatmaya çalış.Şu an da senin için önemli bir konu bu.Hem tam anlamıyla başlayacağın zaman elin sulamaya biraz biraz alışmış olur.Tecrübe çok gerekli.

Seni aramızda göremez olduk.Üzme bizi.Varlığına alıştık.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2006, 11:22   #11
Ağaçsever

blackout's Avatar

Aslında ben de istiyorum anında başlamak ama 3 hafta sonra tatile çıkıyorum. 1 ay boyunca dönmeyeceğim Ankara'ya. Alacağım fidan balkonda kuruyup gidecek.
bu 7 hafta boyunca hiçbir şey yapmamış olmak da istemiyorum aslında, ne yapacağımı şaşırdım. 7 hafta boyunca oturup ağaçlar ve bonsai hakkında daha çok şey okuyabilirim anca.
Eylül'de gelir gelmez bir fidan alıp onu yetiştirmeyi düşünüyorum, nerden alacağımı bile bilmiyorum ya neyse.

Başka bir firkiniz, öneriniz veya tavsiyeniz varsa söylerseniz sevinirim.

Teşekkürler.

Eski 27-07-2006, 23:15   #12
Ağaçsever

blackout's Avatar

Bu aralar geçekten bütün günüm iş yerinde (staj) geçiyor + üniversitede de haftasonları çalışmaya başladım ve zamanımı sadece bu israil - lübnan savaşı ve olası ortadoğu savaşı ile ilgili haberleri okuyarak ve takip ederek geçirmek durumundayım, başka forumlarda da bu konu üzerine tartışıyorum, ki iş güçten bunlara da zaman kalmıyor. zaten daha sonradan tatile gitme durumum ortaya çıkacak. sonuçta eylül başına kadar bonsai ile pek bir alakam olamayacak.
ama tabi ki bonsai sevgim bitemez
dönüşüm iyi olacak

Eski 13-12-2006, 11:05   #13
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Eylül geldi geçti... Hatta aralık ayındayız ama blackout senden ses yok.Ne oldu acaba? Bonsailer için uygun çalışma ortamını bulabildin mi? Yoksa sende geçiyordum uğradım mı oldun? Ya da başına bir iş mi geldi?...

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2006, 00:10   #14
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
bende aranızdayım karar verdim hemen bir bonsai alıp yetiştirmeye başlıycam.burda çok güzel bilgiler var hepinize teşekür ederim.sanırım en genç bonsai sever benim ???? (yaş 17 bu arada)

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2006, 00:32   #15
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Hoşgeldin sebo 17. Ne kadar erken başlarsan o kadar iyi. Biz bonsailerimizle seninki kadar vakit geçiremeyeceğiz yaşımız itibariyle. Yaşım genç diyerek yapacağın Türkçe hataları kabul edilmeyecektir. Testi kırılmadan söyleyeyim dedim Sana sabırla yardım edecek çok tecrübeli arkadaşlarımızın yanında, bizim gibi orta halli bonsai severler de var. Korkmadan soru sor. Fakat önce tüm yazıları okumalısın. İlgi çekenlerden başlamak serbest.

Eski 17-12-2006, 11:41   #16
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
teşekkürler turunç bilgilendirmelerin için ...

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2007, 16:37   #17
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sebo_17 Mesajı Göster
bende aranızdayım karar verdim hemen bir bonsai alıp yetiştirmeye başlıycam.burda çok güzel bilgiler var hepinize teşekür ederim.sanırım en genç bonsai sever benim ???? (yaş 17 bu arada)
Aramızda senin gibi gençlerin olması beni çok sevindiriyor. Yurt dışında sizin yaşlarda bonsaiye olan ilgi gerçekten çok fazla. bununla birlikte aramızdaki en genç ikini kişisin. Çünkü; Mustafa 13 yaşında bir bonsai sever olarak aramıza katılmış bulunuyor. Her ikinizde yol katetmiş durumdasınız. Çok şey öğrendiniz ve daha çok şey öğreneceksiniz. Bizler gibi.. İkinizi de tebrik ederim. İleride başarılı birer bonsai sanatçısı olmanız dileğiyle... Sevgiler...

Eski 18-01-2007, 22:12   #18
ebonsa
Guest

Bana ne Bana ne ben de en gençlerdenim 16 yaşımdayım Turunç Ablaaa

İnşallah başlayanlar bir gün birer ya da daha fazlaca yapamayı başarmış olur bırakmadan.

Ben şimdi hevesliyim de inşallah bir gün hevesimiz kırılmaz.

Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2007, 22:50   #19
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Bu senin elinde ebonsa. Şimdi başında kavak yelleri esiyor deli deli
Ama kararlı biri olmak için özveride bulunman lazım. Özveri nedir? Bir şeyi elde etmek veya ona ulaşmak için kendinde kısıtlamalar yapman, ya da emek çaba harcaman, zaman ayırman. Ama en önemlisi vazgeçmemen gerek. Bu sana ne getirir? Yıllar içinde çok şey.. Emin ol; şu andan itibaren kendini buna şartlarsan, ileride tüm yaşamın bunun üzerine kurulu olur ve neye elini atsan başarırsın. Ayrıca böyle bir kişiliğe sahip olduğundan insanlar sana güvenir, sever, saygı duyar ve takdir eder. Bunlara ulaşmak için özveride bulunmak gerekmez mi?

Bir şey daha; bonsai gibi bir hobin olduğunda hırslı ol ve bunun peşini bırakma. Ayran gönüllü olma yani. Bunu da yaptığın her işe uyarla. Okulda, evde, arkadaş arasında, toplum içinde, ileride üniversitede, daha ileride iş yaşamında ve mesleğinde hep böyle davranırsan 30 yaşına geldiğinde, başarılarının zevkini çıkarırken, Turunç ablam dediydi dersin ve beni anarsın belki...

lolla beğendi.
Eski 18-01-2007, 23:04   #20
ebonsa
Guest

Teşekkürler turunç abla cevabın için artık bu cevabın üstüne ben seni unutur muyum hiç
30 yaşımda bonsailerimi seyrederken senin de kulaklarını çınlatırım
İmzam da güzel değil mi ? Bonsaicilere de hitap ediyor de mii?

Eski 18-01-2007, 23:08   #21
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

İmzan çok hoş. Tam da dediğin gibi bonsaiyi tarif ediyor. Sen mi yazdın, yoksa birinden alıntı mı? Çok doğru gerçekten... Bonsaiye uyarlarsak burda acı sabırdan gelen bir acı olsa gerek. Ama bence, bonsainin herşeyi güzel be ebonsa Değil mi?

Eski 19-01-2007, 14:55   #22
ebonsa
Guest

Söz Kuşeyri'ninmiş ama onu okuduktan sonra bonsaicilere göre bir söz olabilieceğini düşündüm çünkü çoğu yerde sabırsızlık göstergeleri görüyorum (ben öyleyim galiba birazcık)(tamam birazcık değil maalesef sabırsızım)

Bence de güzel bir uğraş bir başlarsam eğer ben de göreceğim ama onları nasıl budayacağım ya da yapraklarını küçülteceğim muhtemelen bunlar bayağı zaman alacak. Sabır şart

Eski 19-01-2007, 15:19   #23
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Sabırla koruklar üzüm olur..
Önce forumdaki bilgileri oku. Başlaması daha kolay ağaçlar konusunda fikirler bulacaksın forumda, sonrası kolay denedikçe tecrüben artacak, sonunda seninde güzel bonsailerin olacak..

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2007, 15:49   #24
ebonsa
Guest

inşallah

Eski 09-04-2008, 23:07   #25
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Ben bu başlığı gaspedebilir miyim?

Bir hevesle başlanılmış ve yarım bırakılmış bu günlüğe ben talibim.

Öyle profesyonel alet edavatım yok, ama birşeyler uydururuz.Bu benim ilk bonsai denemesi çalışmam olacak, heyecanımı ve sabırsızlığımı biraz avutabilirsem...

Elimde bir zeytin fidanım var bunu bu başlık altında hep beraber adam etsek derim, daha önce incir ve zeytin bonsai başlığında sorularım olmuştu, bir aksilik olmazsa çalışmalarımı sizlerin fikirleri doğrultusunda sürdürmek niyetindeyim.

Uygunsa başlayalım mı?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Photo-0031.jpg (47.8 KB, 231 views)
Dosya Türü: jpg Photo-0033.jpg (50.6 KB, 222 views)
Dosya Türü: jpg Photo-0035.jpg (50.8 KB, 222 views)
berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2008, 23:25   #26
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Son fotodaki resim 3-4 yaşındaki zeytin fidemin saksıdan ilk çıkmış hali, bir budama makası satın aldım ve biraz kök budaması yaptım.

Üstteki resimler ise arkadaşların önerisi doğrultusunda uzayıp giden bir dalın budanması sonrasında aldığı şekil.

Şimdi ben ana kökten çıkan 5-6 yan dalcığı kesmek taraftarı değilim.

Acaba dalları yanlara doğru tellersem ileride bir orman tarzı yaratabilir miyim?
Ya da örsem mi?Örgü kök sistemleri de çok ilginç.

Ben daha önce ağaçlara sadece bakıyormuşum, ama şimdi görüyorum...

Formlarını, köklerini, insanoğlunun elinin değmesinden itibaren aldığı şekilleri ve ona ayak uydurup hayatta kalma çabalarını takdirle karşılıyorum...

Şu aralar sadece gözlem yapıyorum ve bir çift yılanın çiftleşme dansı gibi ağaçların da birbirine dolanıp hayata tutunma çabalarını hayretle, ibretle izliyor, gözlemliyorum.

Benim kafamda da henüz çok şekillenmiş bir şey yok açıkçası, fikirlerinize ihtiyacım var, sadece şu kafamda tabiat anaya uymayan bir uygulama olmasın ve çekirdekten ellerimle yeşerttiğim fidanımın canı yanmasın.

Benimle bu çalışmada olacak tüm dostlarıma, bir bakalım nasıl birşey oluyor orada diyen tüm sessiz bonsaicilere şimdiden teşekkür ediyorum, bu hepimizin çalışması olsun ve herkes lütfen fikrini belirtsin, rica ediyorum

Saygılar...Çaylak Bonsai Denemecisi...

Eski 09-04-2008, 23:30   #27
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Sal tipi olabilirgibi geldi bana kök kısmı bitişik sanırım resimlerin hepsi yarım şöyle bir boy resmi alsak bir kaç yönden daha net fikirler oluştrabiliriz.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2008, 23:37   #28
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Evet hepsi aynı kökten çıkma, elimde kalan fotolar bunlar, ayrıca zenfree buralarda olabilir!!!

Eski 10-04-2008, 12:59   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Berduray iyi gunler. Su an agcinin uzerinde ayni kok sistemi uzerinden cikan kac govde var? (bir budama yaptigindan soz ediyorsun)

Zeytin agacinin birkac acidan cekilmis fotografini gormek, dogru onerileri yapabilmemiz icin onemlidir.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2008, 23:05   #30
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Umarım bu fotolar işe yarar.

1 ana, ALTI yan dalcık var.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Photo-0028.jpg (61.3 KB, 206 views)
Dosya Türü: jpg Photo-0029.jpg (62.6 KB, 198 views)
Dosya Türü: jpg Photo-0030.jpg (57.5 KB, 186 views)
Dosya Türü: jpg Photo-0031.jpg (50.0 KB, 183 views)
Dosya Türü: jpg Photo-0034.jpg (60.9 KB, 189 views)

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024