View Single Post
Eski 09-04-2008, 23:25   #26
berduray
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Son fotodaki resim 3-4 yaşındaki zeytin fidemin saksıdan ilk çıkmış hali, bir budama makası satın aldım ve biraz kök budaması yaptım.

Üstteki resimler ise arkadaşların önerisi doğrultusunda uzayıp giden bir dalın budanması sonrasında aldığı şekil.

Şimdi ben ana kökten çıkan 5-6 yan dalcığı kesmek taraftarı değilim.

Acaba dalları yanlara doğru tellersem ileride bir orman tarzı yaratabilir miyim?
Ya da örsem mi?Örgü kök sistemleri de çok ilginç.

Ben daha önce ağaçlara sadece bakıyormuşum, ama şimdi görüyorum...

Formlarını, köklerini, insanoğlunun elinin değmesinden itibaren aldığı şekilleri ve ona ayak uydurup hayatta kalma çabalarını takdirle karşılıyorum...

Şu aralar sadece gözlem yapıyorum ve bir çift yılanın çiftleşme dansı gibi ağaçların da birbirine dolanıp hayata tutunma çabalarını hayretle, ibretle izliyor, gözlemliyorum.

Benim kafamda da henüz çok şekillenmiş bir şey yok açıkçası, fikirlerinize ihtiyacım var, sadece şu kafamda tabiat anaya uymayan bir uygulama olmasın ve çekirdekten ellerimle yeşerttiğim fidanımın canı yanmasın.

Benimle bu çalışmada olacak tüm dostlarıma, bir bakalım nasıl birşey oluyor orada diyen tüm sessiz bonsaicilere şimdiden teşekkür ediyorum, bu hepimizin çalışması olsun ve herkes lütfen fikrini belirtsin, rica ediyorum

Saygılar...Çaylak Bonsai Denemecisi...

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön