agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen YeşilSeven

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-12-2008, 22:22   #1
Yeni Üye

mky71's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2007
mky71 / Meşe

Tohumdan dikmiş olduğum üç meşe palamudu filiz verdi. Bunları bonsai yapmak istiyorum .yardımcı olur musunuz?
Şimdi ne yapmalıyım?Şİmdiden teşekkürler.

mky71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2008, 22:23   #2
Yeni Üye

mky71's Avatar

Eski 31-12-2008, 22:26   #3
Yeni Üye

mky71's Avatar

Eski 31-12-2008, 22:29   #4
Yeni Üye

mky71's Avatar

Eski 31-12-2008, 22:48   #5
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Meşe dışmekan ağacıdır, bonsaiden fazla anlamam ama meşenizin öncelikle açık alanda güçlenmesi gerekir, şimdi ot gibi boylanmış. Hiç olmazsa güneş alan yere koyun.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2008, 23:00   #6
Yeni Üye

mky71's Avatar

Şİmdi kış olduğundan dışarı konur mu? emin değilim.

Eski 01-01-2009, 02:08   #7
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Dış mekana almasanız da bol güneş **** ışık alan bir pencere kenarına koyup, kök topraklarını dağıtmadan ayrı bir saksıya alın.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2009, 04:36   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
mky71 iyi gunler aramiza hos geldiniz.
Sayin narici ve penelophe'nin mese icin dusunup yazdiklari dogru seyler.
Mese bir dis mekan bitkisidir. Zaten su an ic mekandaki ortamdan etkilenip cimlenmistir. bu mevsim disariya alirsaniz buyuk bir olasilikla soguktan etkilenip olecektir. Bahara kadar icerde tutunuz. Baharin ilk gunleri havalar isinmaya basladigi zaman onu yerinden cikarip (belki kazik kokunu de budayip) baska bir saksiya diktikten sonra disariya aliniz.

Bu mese fidanindan bonsai yapabilmeniz icin 3-5 yil beklemeniz gerekebilir(gelismesi icin) beklerken bonsaiye olan ilginizin, hevesinizin gecmemesi icin, firsat buldukca fidanliklari dolasip bonsaiye uygun fidanlar secip onlarla bonsai yapmiya basliyabilirsiniz. Bu fidanlar uzerinde yaptiginiz calismalardan elde edeceginiz deneyimlerinizle de 3-5 yil sonra mese agaciniz uzerinde rahatlikla calisabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2010, 09:58   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2009
Meşe Filizi

Ali bey merhaba, sitede arkadaşlar beni tropikal meyve çalışmalarımla bilirler. Uzun süredir ertelediğim bonsai çalışmalarına ufak ufak başlıyorum. Sürekli yayın ve makaleler okuyarak bilgi edinmeye çalışıyorum. Elimde bir kaç tür ibreli ve bir meşe sürgünü var. Bir meşe ağacının kalın gövdesi üzerindeki fındık kadar yumrudan çıkan sürgünü alttaki yumrusuyla birlikte çıkararak köklendirmeyi başardım. Aldığımda sürgün 4 cm idi, şimdi 5 cm daha uzadı ve yeni yapraklar çıkardı. Ekte fotosunu koyduğum bu aday için şimdilik neler yapabiliriz? Gövde kalınlaşması için 3-5 yıl bekleyeceğiz problem değil, sabırsız biri değilim. Tropikal meyve ağaçları için 7-15 yıl bekleyeceğimi düşünürsek

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 14072010009.jpg (41.0 KB, 324 views)
YeşilSeven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 14:12   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Yesilseven iyi gunler aramiza hos geldin.

Bitkilerle aranizin iyi olmasi, bonsai yapabilmenizde bir avantajdir. Yine de bonsai yapacaginiz bitkileri iyi secerseniz hedefinize daha cabuk ulasursiniz.

Karaselvi, cam ve mese fidanlariniz (memedin de belirtigi gibi) oldukca genc fidanlar uzerlerinde calisabilmek icin 2-3 yil gelismeleri gerekiyor. Onlarin gelismelerini izlerken, Fidancilarda bulabileceginiz 4-5 yasindaki belki daha yasli govdesi kalin, cok dalli fidanlarla bonsaiye basliyabilirsiniz.

Fidancilarda fidan bakarken hangi tarzda bir calisma yapacaginiza gore, ya da herhangi bir tarza uygun bir bir fidan bulup ona gore fidan aliniz.

Simdiden size kolayliklar diliyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2010, 13:36   #11
Ağaç Dostu

Yorumlarınız için teşekkür ederim, amacım gelişmiş dallardan ziyade genç fideler üzerinden başlayarak öğrenmek. Acelecilik gibi bir özelliğim yok, tropikal meyvelerde geçen sene tohumlar üzerinde başladığım çalışmalardan 100 türden yaklaşık 35-40 türde başarılı oldum. Bunların gelişimleri de meyve vermeleri de uzun sürecek malum. Hem tropikaller hem bonsai adayları kardeş kardeş gelişirler. Ancak teknikleri öğrenmek ve geliştirmek için gelişmiş fidanla başlayarak pratik yapmak çok daha uygun olacak. Tavsiyelerinizi değerlendireceğim, teşekkür ederim.

Eski 16-07-2010, 15:46   #12
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeşilSeven Mesajı Göster
... amacım gelişmiş dallardan ziyade genç fideler üzerinden başlayarak öğrenmek. ...
Üstadların tavsiyeleri zaten ilk başlangıç aşaması, bizim gibi amatörler için. Biraz uğraşıp, fidanları öldürüp yenilerini almaya başladıkça, gövde kalınlıkları her zaman yetersiz görünmeye başlıyor. 8-10 yaşındaki ağaçlara bakıp, çok genç bunlar işime yaramaz denmeye başlanıyor. Zaten dünyadaki bonsai çalışmalarına bakarsanız yaklaşık 15-20 yaşlarından daha genç ağaçları basitçe budayıp telleyip bırakıyor, başka işlem yapmıyorlar. 3-5 yaşındaki fidanlar bonsai sahibi olmak için iyi bir seçim değil (özellikle 25-30cm'den daha büyük ağaçlar yapmayı düşünüyorsanız), ama bonsaiye başlamak için en iyi yollardan biri.

Aramıza hoşgeldin, kolay gelsin.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2010, 23:13   #13
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeşilSeven Mesajı Göster
Yorumlarınız için teşekkür ederim, amacım gelişmiş dallardan ziyade genç fideler üzerinden başlayarak öğrenmek. Acelecilik gibi bir özelliğim yok, tropikal meyvelerde geçen sene tohumlar üzerinde başladığım çalışmalardan 100 türden yaklaşık 35-40 türde başarılı oldum. Bunların gelişimleri de meyve vermeleri de uzun sürecek malum. Hem tropikaller hem bonsai adayları kardeş kardeş gelişirler. Ancak teknikleri öğrenmek ve geliştirmek için gelişmiş fidanla başlayarak pratik yapmak çok daha uygun olacak. Tavsiyelerinizi değerlendireceğim, teşekkür ederim.

Hoş geldin YeşilSeven,
Bence sen bu önerilere kulak as kesinlikle! Gerçekten de işin ustadları için (sn jeomeo'nun da dedigi gibi) bize cok cok kalın gelen bir gövde onlar için haklı olarak çok ince. Ama ben bu konuda seni cok iyi anliyorum; cünkü büyük ve kalın bir gövde üzerinde calışmak şu aşamada sana çok zor gibi görünen şeyler! Ben şu anda elimdeki çok ince olan fidanları memet beyin önerdiği şekilde büyük saksılara aldım, gübrelerini verdim ve bir kenara kaldırdım (bir bakıma unuttum). Önümüzdeki senelerde bakacağız artık bir daha

Kolay gelsin...

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2010, 12:36   #14
Ağaç Dostu

Tavsiyeleriniz çok teşekkürler arkadaşlarım.

Eski 09-04-2014, 16:17   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2013
Meşe budamaya nasıl çevap verir acaba?

hasanfahri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024