agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Yaşantımızda ve Sanatta Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni17Beğeniler
  • 7 Gönderen s.serdar
  • 5 Gönderen Güler
  • 2 Gönderen YeniGine
  • 3 Gönderen syuksek

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-09-2013, 11:11   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Çiçeklerle iletilen toplumsal mesajlar

Bazen eskiyi arar olduk...

Osmanlı'da bir evde hasta var ise o evin penceresine kırmızı çiçekler konulurmuş.

Name:  red1.jpg
Views: 863
Size:  38.1 KB

Onu gören satıcılar, tellallar sessizce geçer, çocuklar başka sokakta oynarlarmış.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2013, 11:39   #2
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Ne kadar güzelmiş, duygulandım.

Sanırım orta okul yıllarımdaydı, Emirgân'da bir komşumuzun beyi vefat etmişti. Annem mutfakta talimatlar veriyor; cenaze evine gönderilecek yemekleri organize ediyordu. Ben de okuldan geldim, öğle yemeğini yedikten sonra yine okula döneceğim. Gözüm de cenaze evinin kapısındaki kalabalıkta.
Daha sonra cenaze kalktı, mezarlıktan dönenler taziyede bulunmak ve duaya katılmak için cenaze evine gelmeye başladılar.

Mahalleye yeni dadanan bir satıcı, avaz avaz bağırarak mallarını satmak istiyor. Annem hemen birini gönderdi " bu mahalleden cenaze çıktı, burada bağırmasın" dedi.
Ben de kapının önünde birkaç arkadaşımla oturuyorum.
Yardımcımız satıcı ile konuştu ama adam başladı bağırmaya " ne yapalım yani malımızı satmayacak mıyız, bağırmamı istemiyorsa mallarımı satın alsın da gideyim ben de".... demez mi.
Kafamın tası attı, hemen arkadaşlarıma şu adamı taşa mı tutalım ne yapalım diye sordum. Mahallede 3 tane kız arkadaşım varsa 30 tane erkek arkadaşım vardı.
Erkekler ki en büyüğü belki de ortaokul son sınıfta, " Güler sen o işi bize bırak" dediler se de olmaz ben de aranızda olacağım diye tutturdum.

Erkeklerden 7-8 tanesi, " amca senin mallarını istersen biz alalım, güzelce talan edelim, anında bitiririz" demeleri ile adam mallarınını da kendini de zor kurtardı.
Böyle güzel inceliklerden anlamayan densizler de çıkıyor sevgili s.serdar.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2013, 00:51   #3
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Ne kadar güzelmiş!.. Saygı, sevgi, anlayış, hoşgörü; şimdi nerede? Yok, bitti, gitti. Lütfen diyemiyorsun, pardon diyemiyorsun, rica ediyorum diyemiyorsun. Kötü günlere kaldık, Allah'ım bu günlerimizi de aratmasın inşallah deyip deyip, eğitim şart diyorum sadece.

Güler ve s.serdar beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2013, 08:01   #4
Ağaç Dostu

syuksek's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2009
Galeri: 13
Alıntı:
...
Candan Erçetin, nöbet tutan özel harekat timlerinden birinin makinalı tüfeğinin namlusuna kırmızı ve beyaz karanfiller yerleştirerek, "Artık bu namluların başında çiçekten başka bir şey olmasın diye bunları koydum. Sevgi olsun, kaldı ki namlular hiç olmasa daha iyi olur. Bunu sadece bu bölgeler için değil, genel için söylüyorum" dedi.
Candan Erçetin'in bu görüntüsü, 60'lı ve 70'li yıllarda askerlerin namlularına çiçek takan 68 kuşağının savaş karşıtı Çiçek Çocuklarını anımsattı.
....

Çiçeklerle barıştan daha güzel bir mesaj olabilir mi ?
Sevgiler

Eklenen Resimler

syuksek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024