agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-03-2007, 17:05   #61
Ağaç Dostu

anilozer112's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2005
Galeri: 45
Bir de uç sürgünlerini budaman gerek. Dal uçlarini budamazsan, ağac hep dal uclarindan acilip, dallarin diger yerlerinden yaprak vermiyebilir.

anilozer112 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2007, 17:30   #62
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
dalları bütünüyle yapraksız bırakma. bir kaç yaprak kalsın her dalda. Yeni filizler verene kadar.
Akşam becerebilirsem, bir çizim yapayım bir fikir geliştirmek için.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2007, 22:36   #63
ebonsa
Guest

Sağol Memet abi ve anilozer112, yardımlarınız esirgemeyin çünkü tek başıma götürecek birikime sahip değilim galiba ...

Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2007, 15:17   #64
ebonsa
Guest

Şimşir yeterince kel kaldı heralde... Artık sizden şimşirciğime daha neler yapmam gerektiği konusunda öneri almak istiyorum... Lütfen verir misin?

Eski 20-03-2007, 15:27   #65
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Bir haftalık çabanın sonunda, 'Dallar ortaya çıkınca bu ağaçtan bonsai olmayacağını gördük' deseler ne yaparsın ?

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2007, 15:54   #66
ebonsa
Guest

Ne yaparım, bağa götürür oralarda bir yere dikerim. Yazın neredeyse her gün ordayız öyle bakarım çok da üzülmem diyemeceğim ne biliyim ne yaparım ama öyle bir şey duymak istemem, düşünmesi bile kötü, aboo (kelimeler kifayetsiz kaldı )...

Eski 20-03-2007, 16:11   #67

memet's Avatar

Bence güzel bir bonsai yapacağız.
Akşam biraz düşüneyim, şimdi yorgunum çok. Bir fikir gelirse aklıma söyleyeyim. Bu arada sen de galeride bonsai tarzlarına bir göz at.

Eski 20-03-2007, 16:15   #68
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ebonsa Mesajı Göster
Ne yaparım, bağa götürür oralarda bir yere dikerim. Yazın neredeyse her gün ordayız öyle bakarım çok da üzülmem diyemeceğim ne biliyim ne yaparım ama öyle bir şey duymak istemem, düşünmesi bile kötü, aboo (kelimeler kifayetsiz kaldı )...
hehehh

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2007, 16:18   #69
ebonsa
Guest

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Bence güzel bir bonsai yapacağız.
Akşam biraz düşüneyim, şimdi yorgunum çok. Bir fikir gelirse aklıma söyleyeyim. Bu arada sen de galeride bonsai tarzlarına bir göz at.
Sağol Memet abi, yorumlarını bekliyorum. Süpürge tarzı olabilir mi aceba?

Emre abi sen de beni korkut, sonra gül
Hıh biz onu güzel bir bonsai yapacağız

Eski 20-03-2007, 17:33   #70

memet's Avatar

Aslında iki dal çıktığı için aynı yerden süpürgeyi düşünebiliriz.
Acele etmeyelim.

Eski 20-03-2007, 18:08   #71
ebonsa
Guest

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Aslında iki dal çıktığı için aynı yerden süpürgeyi düşünebiliriz.
Acele etmeyelim.
Tamam Memet abi acele etmeyelim. (Büyümesi için mi acele etmeyeceğiz?)

Eski 20-03-2007, 18:22   #72
ebonsa
Guest

Bu çok hoş.

Daha önce belki basit olur demiştim kendi kendime ama o şimşirde bunu (süpürge tarzını) yapmayı istemek biraz komik geldi bana fotoğrafı görünce.

"Süpürge stili her yıl yaprak döken ve geniş, sağlıklı dallanmaya sahip olan ağaçlar için uygundur. Gövde düz ve dikeydir, ağacın en üstüne kadar devam etmez. Dallar, ağaç yüksekliğine yaklaşık 1/3 uzaklığında her yönden kollara ayrılır. Bu biçimle dallar ve yapraklar top şekilli bir taç görünümüne kavuşur, kış aylarında oldukça güzel görünürler.

Bu stilin en karakteristik özelliği, tüm dalların aynı noktadan ayrılmasıdır, gövdenin tepesinden. Hokidachi için en uygun ağaçlar karaağaç ve akçaağaçtır."
kaynak : http://www.agaclar.net/index.php?id=2981
Olur mu olmaz mı bilmem benim şimşir süpürge tarzlı; lakin belki burayı okuyan ve bilmeyen birisi için faydalı olur...

Eski 20-03-2007, 18:36   #73

memet's Avatar

Ağacın büyümesi için değil, tarzı seçmede acele etmeyelim.
Süpürgeye uyacak gibi.

Eski 20-03-2007, 20:25   #74
ebonsa
Guest

Tamam Memet Abi

Eski 21-03-2007, 09:35   #75
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sevgili bonsai sever arkadaşlar.

Üzülerek bir şey belirtmek istiyorum.
Üzülmemin sebebi şu...
HErkez bir sevda ile bonsai çalışmaksı yapmak için son hızla bir fidanlığa **** bir ormanlık alana giderek oradan bir ağaç alıp geliyor.
Lakin bonsai çok uzuzn sürede gelişen yaşayan bir heykeldir ve sizin onu şekillendirmenizi bekler.
Siz şekil vermez iseniz doğa onu kendiliğinden şekillendirir.
BU ise çok uzuzn yıllar alır.
Bizim burada yapmamız gereken en önemli rol şu dur.
*********Bonsai yapmayı düşündüğünüz fidanın bir takım özelikleri olmalıdır.
BU konuyu tekrar yenilemek gerekecek.
1..Bonsai için seçtiğiniz fidan kalın bir gövde yapısında olmalı.
2..Sık dalı ve bol sürgünlü olmalı.
Bu kural ne işe yarar.
BU kurala uyar iseniz.AĞaçınızı 5 ila 6 yılada sergileneçek düzeye getirmek için uğraşmaz 1 ila 2 yıl içinde hatta aldınız ilk anda bile sergileme değer bir bonsaiyınız olur.
Bu sistem fidanddan yapılaçak bonsai çalışmanızda ne hızlı metoddur.
Sizlerden ricam seçmiş olduğunuz fidanları bu kurallara göre seçin.
Ben bir fidandan bonsai yapraken nerde ezik büzük saksısı kıralımış üzt daları zedenemiş gövdesi yamuk yumuk olmuş fidanları seçerim zaten böyle fidanları fidanlık sahibi pek satmak istemez çünkü daha düzgün şekili fidanları satmak daha kolaydır.Bunun sebebi bu fidanları alaçak kişiler daha çok onları bir yerlere ekmek için kulanırlar.
Lakin biz bonsai severler ismindende anlaşıldığı üzere bir ağaçı tepsiye dikicez ve onu olması gerekn yaşından daha yaşlı göstererek minyatür bir ağaç görüntüsü oluşturmaya çalışaçağız.
BU konuyu belirtmemin ve üzerinde durmamın sebebi şu....
Bu ve ya şu şekilde yukarıda görüldüğü gibi fidanlar sitede yer almakda ve bonsai ilk başlayan arkadaşlar benim gibi bonsai severlerden aldıkları fidanların şekillendirmeleri konuusnda yardım istiyorlar.
Burada bu hobi ile haşırneşir olan bizler için zorlayıcı bir sorun orataya çıkıyor.
Çünkü konunun başında belirtiğim gibi her aldığınız fidan bu şekillendirme için uygun olmaya biliyor ve bizim burada yaptıgımız yönlendirme uzuzn vadede meyvesini veriyor.
Sizlerden ricam lütfen alaçağınız fidanlarda yukarıda belirtmiş olduğum kural çercevesinde bir fidan seçimi yapmanız.
Ayrıca siteye bir takvim hazırladım.
Bu takvim sizin için çok gerekli bu sayede ne zmana ve hangi ağaç için hangi uygulamayı yapaçağınız zamanı burada göreçeksini

Sayın ebonsa
Şimdi ağaçınızı şekillendirmeyi düşünüyorsanız.Özelikle sabin ardıçlarını geç kaldınız.Şu anda sadece saksı değişimi yapabilirsiniz.
BUdama **** tellemeye yönelik yapçağınız bir işlem ağaçı aşırı zorlayaçakdır.
Ve kurumasına sebeb olabilir.Şİmşir için bir sorun görmüyorum.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2007, 12:48   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Iyi gunler, Bonsaisanin yazdiklarina katiliyorum. Agac secerken bonsai olabilecek agaclar secerseniz istedidiginiz bonsailere daha hizli ulasirsiniz.

Ebonsa simsirin icin dusunduklerim var biraz beklersen bir cizimle anlatmiya calisacagim. su an islerim biraz yogun. Diger arkadaslar da dusunduklerini soylesin sonra onerileri degerlendirip kararini verirsin.
Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2007, 15:44   #77
ebonsa
Guest

Sayın Bonsaisan uzun ve faydalı mesajınız için teşekkür ederim.
Bu fidanları almak için fidanlığa gittim ve şimşirlerin yanına gittik adamla, yalnızca bu ikisi vardı; belki küçük bonsailer olur diye dayanamayıp aldım... Ardıçların yanına gittik hepsi de böyleydi

Ardıçları saksıya dikmekten başka bir şey yapmayacağım... Şimşirlere de yorumlar doğrultusunda (Ali abim bekle demiş bekliyorum bir şeyler yapmaya çalışacağım...

Eski 21-03-2007, 20:32   #78
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Ali bey sizi çok iyi bir şekilde yönlendirecektir. Bilgi ve deneyimleri siteye yazmış olduğu güzel konuları ve çalışmaları ile zaten biz bonsai severler için kaynak teşkil ediyor. Gereken konuda yardımcı olacaktır. Ben şimşir konusnda tek bir şey söylemek istiyorum. Şimşirde bir hastalık var. Tabii sizinkinde değil ama,
bazen ortaya çıkıyor bu oluşumda ağaçın her hangi bir dalı bir anda soluyor ve o dal yeşiliğini kaybediyor , kuruyor buna dikkat edin. Bir de mümkünse budama yaparken kulandığınız makası dezenfekte edin.
İyi çalışmalar.

Eski 22-03-2007, 15:16   #79
ebonsa
Guest

Teşekkürler Sayın Bonsaisan, inşallah hastalanmaz...

Eski 23-03-2007, 13:53   #80
Ağaç Dostu

Ebonsa iyi gunler, biliyorum sabirsizlikla bekliyorsun ve ben ancak simdi vakit bulabildim.
Bu agactan bonsai olmaz, denirse diye Emre abin saka yapmis, ama simsirinden 2-3 yil icerisinde sonuc alacagini dusunuyorum.

Cizimlerde gordugun gibi, sag tarafa cikan kalin govde gibi dali kesip[aslinda kirarsan daha dogal gorunur, Dali arka taraftan, dal kalinliginin ortasina gelecek bir sekilde makasla keser sonra da dali bir elinle kavrayip one dogru cekerek kirabilirsin.] kalan kisa dal parcasi uzerindeki kabuklari soyup o dalin kurumasini sagliyabilirsin[kabuklari soymazssan agac o daldan tekrar acilabilir.]
Bunu yaptiktan sonra agacini telleyip iknci cizimde gordugun gibi, bir dal dizimi yapabilirsin. Agacinda yeterli dal oldugunu goruyorum . dal diziminde zorlanmiyacagini dusunuyorum. dal dizimini yaptiktan sonra geriye kalan tum dalciklari budamalisin, bu agacinin kalan dallarini, daha hizli gelistirmesini sagliyacaktir[ istemedigin yeni surgunleri surekli almalisin] Mevsim uygun oldugundan kok budamasi yapmanda da bir sakinca olmaz. Dallarin alt taraflarindan cikan dalcik ve yapraklari surekli budamalisin. Dallarin usten ve yanlardan cikan dalciklari da iki, uc cift yaprak kalacak sekilde surekli budayip dallari istedigin sekle koyup, iki uc yilda ucuncu cizimdeki gibi bir bonsai sahibi olacagini dusunuyorum.

Daha once dusundugumuz supurge tarzina, yapraklar budaninca uygun olmadigini dusundum, supurge tarzinda govde dallarin ciktigi yere kadar duz bir sekilde cikmalidir.

Sana kolayliklar ve gonlundeki bircok bonsainin gercek olmasini dilerim.

simsir icin cizim.jpg

Eski 23-03-2007, 15:07   #81
ebonsa
Guest

Çok teşekkürler uzaktaki abim Ali Ellerine sağlık çizimlerin, mesajların için
Bugün hava berbat burada, rüzgarın neden olduğu tozdan göz gözü görmüyor. Önümüzdeki günlerde bu şekli uygulamaya çalışacağım, bilmiyorum becerebilecek miyim...
Daha diğer şimşir vardı şekil vereceğimiz ama pazar gününden itibaren çok sık giremeyeceğim internete ... Onun için, bu şimşire uyguladığımın aynısı uygulamayı düşünüyorum. Birbirlerine benziyorlar...
Şimşirin yanındaki ağacı da iki gün önce büyük çabam sonucu ayırmayı başardım şimşirinden. O ne olur bilmiyorum. Yaşayıp yaşamayacağı konusunda şüphelerim var; şimşirinden ayrıldığı için depresyona girip ölebilir ... Kökleri birbirini iyice sarmıştı bayağı zor oldu ayırmak...
Ardıçlara yaza kadar hiç bir şey yapmayacağım, saksıda duracaklar.

Eski 24-03-2007, 00:20   #82
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Ebonsa naçizane bir şey söylemek istiyorum. Ali abimiz çok güzel bir çizimle ağacın ileride olacak formunu görsel olarak vurgulamış.gLakin herkesin bildiği bir Türkçe söz vardır. Kel başa şimşir tarak. Şimşirler üzerinde daha önceden yaptığım bir uygulama bu, şimşir sözde de geçtiği üzere tarak olarak betimlenmişdir. Lakin yapısı itibariyle çok sağlam bir odun yapısı vardır.

Genç sürgünler ilk başta çok rahat bir şekilde bükülebilir ama, aradan geçen aylar içinde çok sağlamlaşır. Bu yüzden şimdi senin fidanındaki bize göre sol tarafta bulunan dalı bu şekilde aşağıya doğru eğmeye kalkarsan, dalın gövdeye tutunduğu açı gövdeye aşırı oranda dik bir eğim ile geldiği için kırlıma olasılığı yüksek bu yüzden olaya müdehale edeyim dedim, naçizane umarım beni anlarsınız.
Bu formu denerken çok dikkatli olmak lazım, telleme yerine dalın orta kısmından yapacağın bir bağlama ile dalın aşağı doğru eğilmesini kademe kademe yap ve bunun için önce dalın iple bağlanacağı kısma bitki rafyası sar ve ipi bunun üzerinden bağla. daha sonra ipin aşağıda kalan ucunu dalın paralelindeki turuncu saksının ucuna açacağın bir deliğe geçir . dalı bu şekilde eğ. Şekli aşağıda görebilirsin.

Düzenleyen memet : 24-03-2007 saat 10:19 Neden: yazım hataları düzeltildi
Eski 24-03-2007, 14:04   #83
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2006
Herkese merhaba.
Şimşirle ilgili bütün yazılanları dikkatle okudum. Ben de elime geçen bir şimşiri bonsai yapmaya karar verdim.
Boyu budamadan önce topraktan seviyesinden yaklaşık 80 cm.kadardı. Şimdi garibim benim hezimetime uğrayarak 25 cm'e indi. Tabii bu arada uzun yıllar sarfederek oluşturduğu dalların bir çoğunu kaybederek. Benim size aktarabileceğim Bonsaisan'ın da yazdığı gibi dallar zaman içinde yeşilden krem rengine döndüğünde artık o dalı eğip bükmek çok zorlaşıyor. Çünkü yapısı acaip bir şekilde sertleşiyor.(Belki de şimşir tarak sözü onun bu sert kemik gibi yapısından geliyordur.Ne dersin Bonsaisan.) Ben, hele uzun olan hayli kalın bir dalı demir testeresiyle bile keserken çok uğraştım.
Resmini 1-2 gün içinde yükleyeceğim. Bakalım acemi bir bonsai meraklısının yaptığını beğenecek misiniz. Özellikle Ali üstadımın yorumlarını merak ediyorum.

cüce nar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2007, 14:35   #84
ebonsa
Guest

Size de çok teşekkür ederim Bonsaisan abi, benim için uğraşıp yazdığınız faydalı bilgiler ve yaptığınız açıklayıcı fotoşop* için

Sevgili Cüce Nar size de başarılar dilerim, umarım güzel bonsailer olur bizim şimşirler gelecekte

*Bu kelime doğru mu oluyor kullanım açısından, bilmiyorum (?)...

Eski 24-03-2007, 15:40   #85
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Eski zamanlarda kemik tarak olarak kulanılan bir malzeme idi. Sözün bir de mecazi bir anlamı var.Fakat biz burada mecazi anlamını kullanmadık. Sadece şimşir kısmına değindik. Bu arada 80 cm bir şimşiri 25 cm indirmek oran bakımından zorlayıcı olmuş. Ama sanırm sonucu iyi ve ağaç sağlıklı, Bunları yazılanlardan anlıyoruz, ağacı görmek isteriz. Bilgi doğrudur. Bu konuda mütabık olmamıza sevindim. Evet kesmekte çok zor oluyor. Sizin acemice yaptığınız şey "Karete Kid "isimli 3 seriden oluşan ve konuda bonsai işlenen film de ki genç çırağın ustasının gösterdiği çubukla sinek yakalama uğraşısının ilk seferde başarıya ulaşması gibi biraz acemi şansı olmuşdur diyorum .
Ama zaman en büyük hocadır.Sevgiyle kalın.

Düzenleyen memet : 24-03-2007 saat 17:35 Neden: yazım hataları düzeltildi
Eski 26-03-2007, 12:53   #86
Ağaçsever

Question

>Bu benim şimşirim.Bu şimşirin boyu budamadan önce yaklaşık 80 cm idi.Genişliği de sanıyorum 50-60 cm kadar verdı.Sanıyorum diyorum çünkü maalesef ilk halinin fotoğrafını çekmeyi ihmal ettim.:(
>Üstadlara bir kaç sorum var yanıtlarlarsa sevinirim.Öncelikle köklerle ilgili.Mevcut toprağı azaltırken bir miktar kökte toprakla beraber gitti.Biraz da ben budadım.Şu anda saksının çapı kadar bir çapta kök var.Toprağın hepsini de almadım.Köklerin arasında bir miktar toprak bıraktım.Köklerin derinliği 7-8 cm kadar var.Bir miktar daha kök budaması yapmalımıyım yoksa saksıyı biraz dahamı geniş seçmeliyim.
>Budamayı 18.03.2007 tarihinde yapmıştım.Şu ana kadar ağaçta herhangi olumsuz bir duruma rastlamadım.Filizleri hala canlı.Eğer aksi bir durum olsaydı şimdiye kadar bir tepki verirdi diye düşünüyorum.İnşallah yanılmıyorumdur.
>Gübre vermeye ne zaman başlamalıyım.
>Telleme için biraz daha beklemeli miydim.
>Ali bey başta olmak üzere tüm üstadlarımın yorumlarını merakla bekliyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Şimşir ön. gör..jpg (42.7 KB, 234 views)
Dosya Türü: jpg Goruntu(394).jpg (45.4 KB, 236 views)
Dosya Türü: jpg Goruntu(393).jpg (53.5 KB, 233 views)
Eski 26-03-2007, 13:00   #87
Ağaçsever

Bonsaisan,Yorumun için teşekürler.Bu merakın/hobinin sana o filmlerden geldiğini daha önceki yazılarından biliyorum.Sinek yakalama örneği bana denk geldi.Şu fırçayı yukarı-aşağı kullanma bakalım kime... :-)

Eski 26-03-2007, 14:36   #88
Ağaç Dostu

Iyi gunler cuce nar, aradan 9-10 gun gibi bir zaman gecti. Simsirin uzerinde yaptigin calismadan dolayi, agac uzerindeki soku atlatmak uzere, onu yerinden cikarip tekrar kok budamasi yapman iyi olmiyacak diye dusunuyorum. Simdi dikili oldugu saksida dursun.

Su anda gubre vermemen gerekir.Imkanin varsa simsiri dis mekenda yari golge bir yerde tut. Bir ay kadar sonra yeni surgunler acilmaya baslayinca fazla olmamak sarti ile gubra verebilirsin.

Simsir ekledigin ilk resimde supurge tarzi gibi duruyor. Eger oyle bir tarz dusunuyorsan, ortadan cikan ve sag tarafa dogru egilen ince dali, tekrar orta yere getirip dik yukari cikar.

Telleme genelde agaclarin buyumeyi durdurdugu zamanlarda yapilir, sebebi de hizla buyuyen agaclarin teli kabuklari icine alip yaralanmamalari icin. Simsir yavas buyuyen bir agac oldugu icin bir sorun olacagini sanmiyorum, yinede telleri zaman, zaman kontrol etmeyi unutma. Bu arada tel sariminin anlatildigi foruma tekrar bir goz atarsan, bir dahaki sefere agacina tel sararken daha iyi bir sarim yapacagini dusunuyorum.[ornegin agaca sarilan tel x seklinde kesismemeli]

Bonsai calismalarinda[ve diger islerinde de] sana kolayliklar dilerim

Eski 27-03-2007, 16:48   #89
ebonsa
Guest

Bu kadarı yaptım da bundan sonrasını birazcık şaşırdım, buradan sonra nasıl yapacağım aceba? Üstte yanyana duran büyük (aynı boyda sayılır) iki dal var, onları nasıl şey yapacağım?
İnşallah önümüzdeki bir kaç saat içerisinde bir şey yazabilirsiniz...

Eski 27-03-2007, 21:31   #90

memet's Avatar

Ebonsa sakin ol ve bonsaide acelenin bir yeri olmadığını sık sık düşün. Saatler değil aylarla hesap yap.
Tellemeyi aşama aşama da yapabilirsin, bir süre ağacına bakıp nasıl bir biçim istediğini anlamaya çalış. Bir sanatçının resim yapışı gibi. Bekle, bak, sonra şurasını böyle yapmalıyım de. Düşün ki bir resim yapıyorsun, ama malzemen boya değil,ağaç.

Sağdaki dal sağa doğru tellenebilir.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024