agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yabani Ot Yemekleri (http://www.agaclar.net/forum/yabani-ot-yemekleri/)
-   -   Karahindiba (Dandelion) (http://www.agaclar.net/forum/yabani-ot-yemekleri/8624.htm)

akçabardak 16-04-2019 09:49

1 Eklenti(ler)
Sn. site üye arkadaşlarım ve üstatlarım;

Sizlere bir sorum var. Geçen sene (aşağıda ki fotoğrafı olan) bu bitkiyi ben karahindiba tohumu olarak ekmiştim. Çimlendi güzel gelişti ve boylanmadan önce bir iki defa yapraklarını toplayıp haşlayarak bir şekilde tükettim.

Benim bildiğim ve gördüğüm karahindiba yerde yayılır, fakat benim bitkim maşallah, gözüm gibi bakıp ilgilendiğim için aldı başını gitti, boylandıkça boylandı :D
Şimdi soruyorum, bu bitki acaba benim ektiğim değil de, kendiliğinden çıkan başka bir bitki olabilir mi? yedim ama zehirlenmedim. Boyu yarım metreyi geçti, alttan yaprakları toplandıkça kendisini yukarı aldı, bu bitki nedir arkadaşlar, yenir mi ? beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Sizlerden gelen cevaba göre icabına bakılacak, teşekkürler.

Eklenti 691227

5yildiz 19-04-2019 22:00

Merhaba ben yedim daha önce salatasını hatta videosunu yapıp YouTubeta yayinladim tadı güzel ama reçeli olduğunu bilmiyordum ama deneyeceğim 😉 karaciğere çok iyi geldiğini okumuştum ama ben tadını sevdiğimden yiyorum

Rahşan Yıldırım 06-10-2020 13:23

Biraz geç bir cevap oluyor kusura bakmayın. sizin bitki karahindiba değil, lactuca serriola. ben onlardan kurtulmak için çabalıyorum. :)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak (Mesaj 1565913)

Sizlere bir sorum var. Geçen sene (aşağıda ki fotoğrafı olan) bu bitkiyi ben karahindiba tohumu olarak ekmiştim. Çimlendi güzel gelişti ve boylanmadan önce bir iki defa yapraklarını toplayıp haşlayarak bir şekilde tükettim.

Benim bildiğim ve gördüğüm karahindiba yerde yayılır, fakat benim bitkim maşallah, gözüm gibi bakıp ilgilendiğim için aldı başını gitti, boylandıkça boylandı :D
Şimdi soruyorum, bu bitki acaba benim ektiğim değil de, kendiliğinden çıkan başka bir bitki olabilir mi? yedim ama zehirlenmedim. Boyu yarım metreyi geçti, alttan yaprakları toplandıkça kendisini yukarı aldı, bu bitki nedir arkadaşlar, yenir mi ? beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Eklenti 691227

Muda 07-10-2020 01:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak (Mesaj 1565913)

Eklenti 691227

Sn. akçabardak;

Yabani Marul, Acı Marul- Eşek Marulu-Tahliç arkadaşımızın latince adını söylediği şekilde lactuca serriola. bitkinizin adı. Türkiye'de olduğu gibi yabancı ülkelerde de bu bitki de yenebilmekte. Ben de bu bitkiyi yoktetmeye çalışıp kökünü kazıyamadığım yabani otlar arasında yer alıyorum. El ile çıkartmaya çalıştığınız zaman üzerinde bulunan dikenlerin bir kısmı ele batıp oldukça acı veriyor. Asıl karahindiba bitkisi sizin 20. mesajın sonundaki testere dişli olarak tarif ettiğiniz sarı renkli çiçek açan bitki. Hiç bir zaman bu şekilde boylanmaz. Özellikle çim arasında fazla miktarda olur.
Kolay gelsin.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024