agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üzümsü Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/uzumsu-meyveler/)
-   -   Yaban Mersini, Likapa (Blueberry- Vaccinium) (http://www.agaclar.net/forum/uzumsu-meyveler/2189.htm)

Amazonn 03-11-2008 16:19

1 hafta önce bende 25 adet yabani mersin fidesi aldım..
tek korkum antalyada yetişmesinin zor olması..
Benim için macera yeni başlıyor..:)

Amazonn 04-11-2008 18:21

aldığım fidelerin yapraklarını yarı yarıya dükmüştü ama şimdi yeni yeni gözler oluştu sanırım filiz verecek ..kış şartlarına dayanırlarmı bilemiyorum..sanırım soğuk iklimden antalyaya gelince bitkiler şaşırdı:)

bu durum sadece bendemi ver yoksa diğer blue berrylerdede varmı.
blue berry yetiştiren arkadaşlardan yardım bekliyorum..

denizakvaryumu 05-11-2008 07:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Amazonn (Mesaj 309970)
1 hafta önce bende 25 adet yabani mersin fidesi aldım..
tek korkum antalyada yetişmesinin zor olması..
Benim için macera yeni başlıyor..:)

Sıcağa ve neme dayanıklı türden değilse verim almanız mümkün değil.

copur 09 05-11-2008 09:11

Aydın bölgesinde yetiştiren arkadaş var mı? Sıcağa ve neme dayanıklı türler hangileridir?

erenfidan 06-11-2008 00:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Oğuzhan (Mesaj 256221)
Sevgili erenfidan,
Meyve fidanı **** fidan satışı var mı?

Yaban Mersini fidanları ilkbaharda satış boyuna gelecekler, sonbaharda burada kurulan bahçelerden taze meyve satışı da yapılmaya başlanacak.

önceki gün likapa bahçesinde çektiğim birkaç fotoğraf:
bahçe 1200 m yükseklikte bulunmaktadır.Sakarya Hendek ilçesi Dikmen köyündedir.
http://img262.imageshack.us/img262/3...ymbahceea5.jpg
bitkiler yurtdışından ithal getirilmiş olup 2. kışlarını göreceklerdir.
www.yabanmersini.net ten iletişim kurabiliriz.

ngunduz71 08-11-2008 19:36

Merhaba,

yaban mersinlerinizin cinsi nedir?

AgacSevdalisi 14-11-2008 18:42

selam arkadaşlar elinde kışa dayanıklı yaban mersini tohumu olan varmı?varsa gönderebilirmi acaba?

erenfidan 14-11-2008 19:32

Earliblue, Patriot, Bluecrop, Chandler, Bluegold, Brigitta, Darrow çeşitleri ve bir kaç tane daha vardı ama listeye bakmam gerekiyor.

izmirden 14-11-2008 19:49

ben de talibim yaban mersini tohumlarınıza.. tabii eğer var ise..

izmirden 14-11-2008 19:51

buarada birşey sormak istiyorum yaban mersini ile likapa aynı değil diyen olmuş ben aynı sanıyordum ve sunshine blue diye bir meyve duydum likapaya çok benziyor ama o çok mu küçük.. ben hiç yaban mersini yemedim ama gördüğüm oldukça küçük ve mavi renkte bir meyve tanesiydi, frenk üzümünden az büyüktü boyutu.... onu arıyorum.. isterseniz resmini buraya ekleyebilirim...

izmirden 14-11-2008 19:57

1 Eklenti(ler)
saksıda yetişen likapa farklı mıdır yoksa resimdeki likapa değil midir off kafam çok karıştı.. tüm forumu okudum sanırım bugün.... :(:(:eek::confused:

erenfidan 15-11-2008 05:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi izmirden (Mesaj 316198)
saksıda yetişen likapa farklı mıdır yoksa resimdeki likapa değil midir off kafam çok karıştı.. tüm forumu okudum sanırım bugün.... :(:(:eek::confused:

http://images.google.com.tr/images?u...6rsellerde+Ara
http://wherethewildweedsgrow.blogspo...with-kids.html

Botanical Name: Vaccinium x 'Top Hat'

Sun Exposure: Partial Shade/Full Sun

Height/Habit: 24" mounding shrub

Hardiness Zone: 4 - 8 (-30 F)

Foliage Type: Glossy, dark blue-green simple elliptical 1-2" long and half as wide

Flower Color: White

Flowering Date: Mid spring

Planting Requirements: Set at the same level it is growing at in the container. Firm well and water thoroughly

Soil Requirements: Acid, humus enriched soil

Growth Rate: Slow once established, which takes approximately 8 - 10 weeks

Unique Characteristics: Developed by Michigan State University , the plant was named for it's neat, very dense growth. This mound shaped shrub is an ideal specimen to be used in place of flowering shrubs in the ornamental landscape plan. This practically maintenance free plant is loaded with white flowers in spring, has glossy blue-green leaves in the summer, and then tops the fall off with fiery red fall color that rivals or exceeds Burning Bush in intensity. The fruit is perfect for fresh eating, jams, or baking. Top Hat also makes a wonderful container patio plant, that will produce fruit and be quite decorative. Also makes an excellent bonsai subject.

izmirden 15-11-2008 11:54

Sn Erenfidan,
verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim..

izmirden 24-11-2008 21:45

Herkese iyi akşamlar,

Yusuf bey'den sipariş ettiğim likapa, kocayemiş ve ahududu fidelerim geçen hafta elime ulaştı :) hepsi çok tatlı.. umarım meyve verdiklerini de görürüm..
Bu hafta içinde 3ünün de bağlı oldukları konulara fotolarını koyucam.
Fikirlerinizi yazarsanız sevinirim.

hatipali74 24-11-2008 23:03

Arkadaşlar., bu bizim akdeniz bölgesinde yabani yetişen mersinden farklı mı , yoksa türleri mi farklı?

izmirden 29-11-2008 22:00

likapa fotolarımı henüz koyamadım foruma ama bişi sormak istiyorum.
benim 2 yaşındaki likapamın dallarının uçlarında 1er tane olmak üzere minik kırmızımsı tomurcuk gibi bişiler var anlatamadım tam ama :) bilenler anlamıştır beni diye umuyorum. onlar çiçeğinin mi yaprağının mı yoksa meyvesinin midir acaba :) onu çözemedim ama sanırım yaprak olucaklar açıp büyüyünce. çünkü likapamın yaprakları kırmızı yeşil.

gurman 22-12-2008 20:57

Gercekten Harika Bir Meyve

1 Eklenti(ler)
Ben Trabzonluyum Bizim yüksek kesimlerde bu meyvenin yabanisi deneni var resimde görüldüğü gibi eylül sonlarında cektim faydasına gelince ben her sabah bir kase yiyorum gercekten sindirime ve bazı şikayetlerim vardı onlar yok oldu sayılır, yetiştirilen aşlı likapalar aynı olurmu bilmem ama yabanisi cok güzel ve organik yerde yetişiyor kimyasal hiçbir madde yok bunuda göz önünde tutulması gerek cünkü yediğimiz yiyeceklerden günlük vücudumuza giren kimyavi maddeler ve bunun verdiği zararları tahmin ediyoruz, likarpa panzehir gibi bir ilaç. Saygılarımla

halilk 27-12-2008 22:08

mavi yemiş(likapa)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi izmirden (Mesaj 321564)
Herkese iyi akşamlar,

Yusuf bey'den sipariş ettiğim likapa, kocayemiş ve ahududu fidelerim geçen hafta elime ulaştı :) hepsi çok tatlı.. umarım meyve verdiklerini de görürüm..
Bu hafta içinde 3ünün de bağlı oldukları konulara fotolarını koyucam.
Fikirlerinizi yazarsanız sevinirim.

dostum mavi yemişi çerkezköy -takirdağ bölgesinde yetişir mi? bende sipariş vermek istiyorum.ayrıca kocayemiş, üvez ,karayemiş fidanlarıda almak istiyorum hepsi mevcut mu?, fiyatları ve yusuf beyin e-mail adresini alabilirmiyim.
saygılar

denizakvaryumu 03-01-2009 17:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi erenfidan (Mesaj 316388)
http://images.google.com.tr/images?u...6rsellerde+Ara
http://wherethewildweedsgrow.blogspo...with-kids.html

Botanical Name: Vaccinium x 'Top Hat'

Sun Exposure: Partial Shade/Full Sun

Height/Habit: 24" mounding shrub

Hardiness Zone: 4 - 8 (-30 F)

Foliage Type: Glossy, dark blue-green simple elliptical 1-2" long and half as wide

Flower Color: White

Flowering Date: Mid spring

Planting Requirements: Set at the same level it is growing at in the container. Firm well and water thoroughly

Soil Requirements: Acid, humus enriched soil

Growth Rate: Slow once established, which takes approximately 8 - 10 weeks

Unique Characteristics: Developed by Michigan State University , the plant was named for it's neat, very dense growth. This mound shaped shrub is an ideal specimen to be used in place of flowering shrubs in the ornamental landscape plan. This practically maintenance free plant is loaded with white flowers in spring, has glossy blue-green leaves in the summer, and then tops the fall off with fiery red fall color that rivals or exceeds Burning Bush in intensity. The fruit is perfect for fresh eating, jams, or baking. Top Hat also makes a wonderful container patio plant, that will produce fruit and be quite decorative. Also makes an excellent bonsai subject.

Sn.erenfidan
elinizde top hat var mı?

yolac 04-01-2009 21:42

Blue Berry

Arkadaşlar,
Dün Migros tan blueberry meyvesi aldım.Herbiri adeta fındık kadar olup alttan üstten hafif basılmış gibi geoid şeklindeydi.İçi adeta şekeri azaltılmış üzüm kıvamındaydı.Oysa benim yetiştirdiğim Bauhaus orijinli blue berry meyveleri adeta iri mercimek kadardı.Oysa şekil olarak aynıydı.
Meyvenin tam merkezinde mercimek kadar daha koyu kıvamlı bölgede çekirdekleri vardı.Çok zor olmasına rağmen Tohumlarından bir miktar kağıt peçete üzerine alabilmeyi başardım sanırım.Çekirdeklerin herbiri kahverengi olup,toplu iğne başından daha da küçüktü.Şimdi sıra beni meraklandıran konuya geldi.
İşte o meyvenin tam merkezindeki koyu kıvamlı yerde bulunan kahverengi (10-12 adet) tohumlardan başka; 5-6 adet koyu kahverengi adeta siyaha yakın 4-5 adet daha çekirdek tohum vardı.Ama her meyvede vardı.
Bu normal midir?

Selahattin Yılmaz 04-01-2009 22:08

Bu tür konularda ticari tercihten ziyade ön araştırma yapıp meyvesini ve şeklini bildiğiniz çeşitleri araştırıp ona göre alım yapsarsanız daha iyi sonuçlar elde ederseniz. Birde şurası var ki genellikle saksıda satış için meyveler yetersiz bitki besleme ile bitki üzerinde meyveli satış için hazırlanmaktadır. Yani üzerindeki meyveler yeterli besin alamadığı için kendisini büyütememiş olabilir Elbette en iyi sonuç ideal yetiştirme şartlarında yani toprakta vereceği verime göre alınır. Yinede çeşit araştırması yapmak en idealidir. Burada sondan başa gitmeniz erekebilir yani çeşit ismini öğrenip netten araştırma yaparak çeşit adından yola çıkarak hakkkında bilgi alabileceğinizden eminim.

mahon67 06-01-2009 20:30

2 Eklenti(ler)
Bataklık yaban mersini (Vaccinium uliginosum)

İnternette dolaşırken blueberrynin çok kısa boylu (15-20 cm) bir türünü buldum. Bog blueberry diye geçiyor. Sevgili denizakvaryumu, Praktiker veya Bauhaus'a bu türü bu isimle veya latincesiye getirtebilir miyiz? Bence saksı için çok uygun bir çeşit.

Aşağıdaki fotolarda yanındaki otlardan ne kadar kısa oldukları anlaşılıyor.

Lonicera 07-01-2009 08:05

Sn mahon67, bu türün Karadenizin kuzey doğusu'nda da bulunduğunu ifade eden başka bir kaynağa da rastladım.

Bataklık yaban mersini (Vaccinium uliginosum), fundagiller (Ericaceae) familyasından kuzey yarımkürenin ılıman dağlık bölgelerinde yetişen bir yaban mersini türü.

Kahverengi gövdeli ortalama 10-75 cm, bazen 1 m'ye kadar çıkabilen yaprak döken bir çalıdır. Yaprak kenarı tam olan ucu yuvarlak oval yapraklar 4-30 mm uzunluğunda ve 2-15 mm genişliğinde mavi-yeşil ağsı damarlıdır. 4-6 mm uzunluğunda vazo biçimindeki soluk pembe sarkık çiçekleri vardır. Yaz sonunda olgunlaşan yenebilen tatlı, küçük sulu ve etli meyvesi 5-8 mm çapında koyu mavi-siyahdır.

Geniş bir yayılış sahası vardır. Pireneler, Alpler ve Kafkasya; Asya'da Japonya ve Çin son olarak Kuzey Amerika'da Sierra Nevada ve Kayalık Dağlarında bulunur. Türkiye'de Karadeniz'in kuzey doğusu'nda rastlanır.

Bozkır, tundra, fundalık ve kozalaklı orman altlarında deniz seviyesinden 1700-3400 m yükseltideki ıslak asidik topraklarda yetişir.
Kaynak:http://tr.wikipedia.org/wiki/Batakl%..._yaban_mersini

AgacSevdalisi 08-01-2009 19:37

selam arkadaşlar siteden takip ettiğin kadarıyla blueberry'nin yaklaşık 10 çeşidi var.bütün çeşitleride birbirine benziyor.ama çeşitlerin hepsi de kış soğuklarına dayanıklımıdır?bu konuda tecrübesi ve bilgisi olan varsa paylaşırsa memnun olurum.sevgiler saygılar

bari 11-01-2009 12:33

Sayın Snowmandan aldığım blueberry tohumları çimlendiler. Çok minikler. Torfta çimlendiler. Çimlerde asidik toprağa ihtiyaç duyarlar mı? Az miktarda limonsuyuyla olabilirmi acaba? Önerilerinizi bekliyorum...Teşekkürler.

kopshtar 03-03-2009 09:15

Likapa için yükseklik çok önemlimidir? Deniz seviyesine yakın rakımlarda yetiştiren arkadaşlar varsa yanıtlarlarsa sevinirim..

sındırgılı 09-03-2009 19:20

Ben İstanbulda adalarda yetiştirmeye çalışacağım.

Selçuk Örnek 11-03-2009 21:08

Gölcük-Kocaeli'de 100m rakımda sorunsuz yetişiyor.

kopshtar 18-03-2009 18:11

bu hafta sonu yaban mersinimi toprakla buluşturdum. çam ağacının altına diktim.neşesi yerinde şimdilik yeni sürgün ve yaprakları yolda :)
yaprak dökmemiş benimki kışın. cinsi farklı olabilirmi?

Oğuzhan 19-03-2009 09:06

Benim Patriot cinsi saksıda filiz vermeye başladılar.Sanırım yakında çiçek açacaklar.Şu an kapalı balkonda duruyorlar.Havaların düzelmesini bekliyorum.Dışarı cam önüne alacam.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024