agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üzümsü Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/uzumsu-meyveler/)
-   -   Ekşi kara dut (http://www.agaclar.net/forum/uzumsu-meyveler/1080.htm)

hosseda 16-08-2022 20:46

İlk meyveyi 15 haziran gibi yedim bu sene. Geçen hafta sonu gittim köye ekşinin üzeri hala meyve doluydu ve nedendir bilemedim ama çok sayıda da olgun meyve vardı ilk defa doyasıya yedim karaduttan. Demekki kuşlar da bitiremez oldu meyveleri.

Yaklaşık 2 aya uzayan bir üretim söz konusu bu ağaçlarda...

Muda 17-08-2022 17:17

2 Eklenti(ler)
Sayın hosseda;
Ekşi karadut en uzun dut verimine sahip en şifalı olan dut çeşidi. Bizde de şu anda üzeri dut dolu olan ekşi karadut. Beyaz, mor ve siyah dutlar tek tük kaldı. Ekşi karanın üzeri halen dut bulunmakta. Tabi olgunlaşanları yendiği için biraz azalmış durumdalar.

Eklenti 726266

Eklenti 726267

fersan 18-08-2022 17:15

sitedeki bilgileri çok keyifle okuyorum.çok güzel paylaşımlar oluyor bilgileniyorum.Karadut ağacından bende edinmek istiyorum güvenilir olarak fidesini nereden temin edebilirim ve ne zaman ekmem gerekiyor .Bahçem Bursa'da acemiyim ama çok hevesliyim

hosseda 18-08-2022 20:16

Ekşi karadut fidanını fidan satıcılarından temin etmek mümkün ancak mutlaka sözünün eri bir satıcıya ulaşmanız lazım. Karadut olarak istememelisiniz mutlaka ekşi karadut diye üstüne basarak isteyin. Hatta urmi ( urmu ) dut diye de ilave etmenizde yarar var.
Balıkesir taraflarında bir girişimci bu dutun çiftliğini kurmuştu aradım nette ama bulamadım ondan da istenebilir mutlaka fidan da üretmeye başlamıştır.

fersan 19-08-2022 16:35

teşekkür ederim cevabınız için hosseda.fidandeposu.com adresini buldum bende orada var güvenilir mi acaba onu bilmiyorum.oradan alayım diye düşünüyorum

hosseda 19-08-2022 18:25

Yazdığınız satıcının sitesine girerek dut fidanları içersinde ekşi karadut (urmu- urum dut diye Anadoludaki adını da yazmışlar) olarak sundukları fidanlar gerçek ekşi dut fotoğrafları.

Yollayacakları fidanlar fotoğraf ile aynı ürün ise almakta tereddüt etmemek lazım ki fiyatlarda uygun görünüyor...

hosseda 31-08-2022 23:10

Bu gün bahçeye uğradım ekşi karadut meyve doluydu. Bahçeye bakan komşuma bahçedeki fidanları sularken bu duta da mutlaka su vermesini rica etmiştim, sanırım ürün artışına sebep haftada iki kere yapılan sulama.

Halil Önen isimli eskilerden bir üye bir yazısında dut ağacını akşamdan sula sabah meyvesini yersin diye yazmıştı, haklıymış.

Vedart 04-10-2022 01:21

Ekşi karadut farkı .

1 Eklenti(ler)
4 Haziran itibariyle bahçemde olgunlaşmaya başlayan ekşi karadut/urmu dut 24 Eylül e kadar dalında duruyor. Şuanda vardır belki gidemiyorum bahçeye. Çelikten elde etmiştim.

Vedart 04-10-2022 01:30

24 Eylül bahçede ekşi karadut

Vedart 30-10-2022 13:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Vedart (Mesaj 1617666)

22 Ekim'de bahçeye uğradım. Az da olsa hâlâ ekşi karadut vardı

cemilsisik 01-11-2022 08:24

Çelikten elde etmiştim.[/QUOTE]
Ben de çelikten birkaç meyve fidanı üretmeye çalışıyorum.
Çelikten meyveye kadar geçen süre ne kadar hatırlayabiliyor musunuz, merak ediyorum.

Vedart 03-11-2022 21:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemilsisik (Mesaj 1618191)
Çelikten elde etmiştim.

Ben de çelikten birkaç meyve fidanı üretmeye çalışıyorum.
Çelikten meyveye kadar geçen süre ne kadar hatırlayabiliyor musunuz, merak ediyorum.[/QUOTE]

4. yılında dut verdi. O da iyi bakmadığım için muntemelen. Aşılı fidan da aldım 3. Yaşında dut verdi.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024