agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   PlentyPlant / kaktüs ve sukulentlerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/18777.htm)

Ayşe Yıldız 24-12-2010 19:42

:D:D:D Kış tatilinde bana gönderin sizde. Vallaha burası çok soğuk benimkiler tadildeler. Güneşte olsa evin içi dışarıdan daha soğuk nerdeyse.

PlentyPlant 25-12-2010 14:55

Teşekkür ederim Sayın fund@. Zamanım elverdikçe sunmaya çalışıyorum. Yararlı olabiliyorsa mutluluk duyarım.
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fund@ (Mesaj 730824)
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler..büyük ilgi ile takip ediyorum..çok faydalı oluyor

PlentyPlant 25-12-2010 15:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ayse_afyonlu (Mesaj 730843)
Ne tuhaf, yurdumun her yeri nasılda farklı. Siz balkonun 29derece olduğunu söylüyorsunuz. Benim güneş gören mutfağımın içerisi 10 derece civarında. Balkonunuz kapalı balkon muydu acaba?

Kapalı balkon değil ama cam balkon Sayın ayse_afyonlu. Hava dolaşımı için arada bir kanatlardan birini açıyorum ama yeterli olmuyor. Akdeniz'in güneşi, kışın bile değdiği yeri ısıtıyor.
Kış tatiline size gönderilmesi konusundaki -herkese yaptığınız- teklifi, pek manidar buldum. :D :D Tatile çıkan Ayşegüller dönmeyebilirlermiş gibi geldi bana.

PlentyPlant 25-12-2010 15:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hhatice (Mesaj 730854)
Aynı sorun bende de var malesef bu gün dışarıda 22 dereceydi .Birde üstüne kaloriferi yakmış apt görevlisi üstelik güneş içeriden eksik değil nasıl kışlayacaklar şaşırdım kaldım .

Bulunduğunuz iklim kış uykusu için yeterince soğuk olabilecek bir yer Sayın Hhatice. Kalorifer sıcağından uzak durmaları bile yetebilir. Mevsim yeterince kışlamadı daha. Ocak ayında soğukların geri geleceğini umuyorum.

Ayşe Yıldız 25-12-2010 15:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi PlentyPlant (Mesaj 731202)
Kapalı balkon değil ama cam balkon Sayın ayse_afyonlu. Hava dolaşımı için arada bir kanatlardan birini açıyorum ama yeterli olmuyor. Akdeniz'in güneşi, kışın bile değdiği yeri ısıtıyor.
Kış tatiline size gönderilmesi konusundaki -herkese yaptığınız- teklifi, pek manidar buldum. :D :D Tatile çıkan Ayşegüller dönmeyebilirlermiş gibi geldi bana.

Yok canım neden göndermeyeyim geri:D:D:D Bende olan türlerden varsa onları gönderirim :o

sevim.K 25-12-2010 15:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi PlentyPlant (Mesaj 731205)
Bulunduğunuz iklim kış uykusu için yeterince soğuk olabilecek bir yer Sayın Hhatice. Kalorifer sıcağından uzak durmaları bile yetebilir. Mevsim yeterince kışlamadı daha. Ocak ayında soğukların geri geleceğini umuyorum.

Nihayet beklenen yağmur başladı. Salı gününden itibaren havaların soğuyacağı söyleniyor. Şimdilik beklemedeyim ama soğuklar başlayınca kapalı balkon yetmeyebilir içeri alsam mı diye de düşünüyorum bazan

PlentyPlant 25-12-2010 19:13

Sıfır dereceye düşmedikçe, kapalı balkonda ciddi bir sorun olacağını sanmıyorum Sayın Sevim.K. Siz yine de bana güvenmeyin, balkonunuza bir termometre koyup takip edin. :)

PlentyPlant 04-01-2011 21:53

5 Eklenti(ler)
FEROCACTUS LATISPINUS

Eklenti 187406

Eklenti 187407

Ferocactus Latispinus, “fıçı kaktüs” (barrel cactus) olarak adlandırılan kaktüs sınıfında yer alıyor. Yaygın olarak kullanılan diğer isimleri ise Karga Pençesi (Crow’s Claw), Şeytan Dili Fıçısı (Devil's Tongue Barrel) ve Şeker Kaktüsü.

İlk isimlendirme 1824 yılında İngiliz doğabilimci Adrian Hardy Haworth tarafından Cactus Latispinus olarak yapılıyor. Ferocactus türünün belirlenmesi ile Amerikalı botanikçiler Britton ve Rose, Ferocactus Latispinus adıyla kayda geçiriyor (1922). Tür adı, Latince’de Latus (Geniş) ve Spinus (Diken) sözcüklerinin birleştirilmesinden oluşuyor.

Bu türün benzeri olan Ferocactus Recurvus’un, (Edward F. Anderson’un yazdığı Kaktüs Ailesi kitabına atıfta bulunularak) kabul edilmeyen bir tür adı olduğuna işaret edilmiş.

Anavatanı, Coahuila ve Nuevo Leon başta olmak üzere, Meksika’nın orta ve güney bölgeleri. Bu tür, nesli tehdit altındaki türlerle ilgili Uluslararası Ticaret Konvansiyonu’nun (CITES) 2. listesinde.

F. Latispinus yavru vermeyen, küresel tek gövde olarak büyüyen bir tür. Gövde çapı 30-40 cm.’ye ulaşabiliyor. Tohumdan üretiliyor. Yassı meyveleri ve eflatun ve sarımtrak renkteki çiçekleri arılar ve kuşlar için oldukça çekici. Kirli beyaz ve kırmızı dikenleri sert bir kemiksi yapıya sahip ve çıplak elle tutulması halinde ciddi yaralanmalara yol açabiliyor.

- 4 dereceye kadar dayanabilen bu tür, bazı kaktüs türlerine göre serinliği biraz daha fazla seviyor. Doğal ortamında genellikle sonbahar sonunda çiçekleniyor. Çiçeklenmesi için güneşli ve nispeten ılık bir hava olması gerekli. Geçirgenliği yüksek olan bir karışım isteyen F. Latispinus, kuraklığa uzun süre dayanabiliyor ama aşırıya kaçmadan ve mevsim şartları gözetilerek düzenli bir sulama yapılabilir. Sulama yaparken gövdesinin ıslatılmamasına dikkat etmekte yarar var.

Kaynaklar:
en.wikipedia.org
cactus.art.biz

Eklenti 187408

Eklenti 187409
Üstteki fotoğraf aynı zamanda amber+mavi gözlükler için üç boyutlu

Alttaki ise cyan+kırmızı gözlükler için üç boyutlu. Ancak kırmızı rengi almak mümkün değil.
Eklenti 187410

PlentyPlant 04-01-2011 21:59

1 Eklenti(ler)
Alttaki fotoğraf F. Latispinus'un doğada çekilmiş hali.

Eklenti 187412

Foto: Kauderwelsch (Wikimedia Commons) Yer: Oaxaca, Meksika Kaynak:(lophophora.blogspot.com

cenan 05-01-2011 09:46

Sevgili PlentyPlant, FEROCACTUS LATISPINUS' a hayran kalmamak elde değil. Şu yeşil ve kırmızının bitkilerdeki uyumu beni mahvediyor:cool:

sevim.K 05-01-2011 10:01

Teşekkürler sn plentyPlant çok güzel. Bu kadar mı güzel diken olur bir bitkide. Renk güzel, biçim güzel, hele o kaktüsü kavrayışı.:)

PlentyPlant 05-01-2011 10:16

Hakikaten, çiçeksiz haliyle bile ihtişamlılar Sayın Sevim K., Sevgili Cenan. Yeşil, sarı ve kırmızı gibi renkleri en çok doğa yakıştırıyor kendisine. Buradaki tonlarıyla, kırmızı bir ceket ve yeşil bir etek/pantolon giydiğimizi düşünün. Ne kadar şık (!) olurdu, değil mi? :)

sevim.K 05-01-2011 10:38

Derisinin, yüzeyinin güzelliğine bakın. Ne kadar güzel dikenleri var. Kürk manto gibi tüyleri benzetmeleriyle kaktüs sevmek bana özgü birşey galiba diyordum neyse rahatladım.:p

mrmusti 05-01-2011 11:39

Hangisinin dikenleri güzel değil ki? Kitap gibi çevir çevir oku.
Ne bakmaktan ne de çevirmekten usanıyor insan. Hele o dikenlerin arasından çıkıveren çiçekler.....

PlentyPlant 05-01-2011 13:21

Hoşgeldiniz Sayın Mrmusti. Hakikaten güzeller, en azından bizim için. "Kış mevsimi nedeniyle çiçeklenme yoksa da, güzellikleri de mi yok" dedim. Bir miktar sessizliğe gömülen kaktüs sayfalarını canlandırmak lazım. Önemli olan türlerimizi paylaşmak değil mi? Çiçek verdiklerinde de o hallerini paylaşırız.

PlentyPlant 05-01-2011 15:51

Teşekkür ederim Sayın Ayşe Afyonlu. Şimdi kış ortasında açmasını umduğum bir-iki tür var. Bekliyorum. Ama çiçekli-çiçeksiz güzeller zaten.

Vildan Sönmez 05-01-2011 16:23

Çok doğru düşünmüşsünüz. Ben de saklı lithopslarımı ekliyeyim hemen. Çiçek zamanı zaten hepimiz anında paylaşıyoruz gelişmeleri.
Latispinus'unuzun dikenleri çiçekleri aratmıyacak kadar güzel.
Bir de üstüne çiçek açıyor mu ?
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi PlentyPlant (Mesaj 736635)
"Kış mevsimi nedeniyle çiçeklenme yoksa da, güzellikleri de mi yok" dedim. Bir miktar sessizliğe gömülen kaktüs sayfalarını canlandırmak lazım. Önemli olan türlerimizi paylaşmak değil mi? Çiçek verdiklerinde de o hallerini paylaşırız.

acemifüsun 07-01-2011 17:25

Ne kadar güzel dikenler, ellerinize sağlık:) Paylaşımınız için teşekkürler sayın PlentyPlant.

PlentyPlant 07-01-2011 21:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi acemifüsun (Mesaj 737717)
Ne kadar güzel dikenler, ellerinize sağlık:) Paylaşımınız için teşekkürler sayın PlentyPlant.

Ben teşekkür ederim, Sayın Acemifüsun. Bazen elimizin altında bile olsalar, birbirimize bu güzel detayları göstermedikçe farkedemeyebiliyoruz. "Çiçek yoksa, detay var" dedim ben de. :)

Can Dostum 07-01-2011 21:59

1 Eklenti(ler)
bende de benzer türü var :eek:

Hhatice 08-01-2011 09:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Can Dostum (Mesaj 737872)
bende de benzer türü var :eek:

Bunu bende çok seviyorum .Malesef bu yaz kaybettim .Anlamadığım bir nedenden birçok kaktüsüm bu yaz öldü.Sonra bir daha almayacağım dedim .
Ben ve kaktüs almamak :).

PlentyPlant 08-01-2011 10:11

Kayıplarınız için üzüldüm, Sayın Hhatice. Ama önemli olan neden kaybettiğinizi bulmak. Kaybettiğiniz kaktüslerinizi detaylı olarak incelemenizi öneririm. Gövde yumuşaması, kahverengi lekeler, yüzeyde oluşan delikler, şekil bozuklukları, belirtilerin tepeden mi yoksa kök tarafından mı başladığı, kullandığınız toprak vb. pek çok işaret, aslında size nedenlerini gösterecektir.

Ayşe Yıldız 10-01-2011 10:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi PlentyPlant (Mesaj 578673)
Bu da en nazik sukkulentlerimden biri:
Crassula pellucida marginalis rubra variegata.

Eklenti 125119

Bir türlü dallarını kalınlaştırmayı beceremedim. Umudum yaza... Çıtır çıtır kırılıyor dalları. Dökülenleri toprağa sokuşturup köklendirmekten, birkaç ay içinde 7-8 saksı olacaklar gibi görünüyor.

Bugün kaktüslerinize baktım ve bu sukkulentiniz hızlı büyüyen bir tür mü acaba?

PlentyPlant 10-01-2011 13:41

Hayır, Sayın Ayşe Afyonlu; o kadar hızlı büyümüyor. Şimdiki hali biraz yorgun ve yene dallar vermeye çalışıyor. Mantara yakalandı ve gerekli ilaçlamaları yapmama rağmen kurtaramadım. Ayırarak dezenfekte ettiğim dallardan yeniden büyümeye çalışıyor.

Güzin Çakar 13-03-2011 07:44

Sayın PlentyPlant harika sayfalarınızı başından sonuna dek tek tek okudum,seyrettim,yeni şeyler öğrendim.Emek ve paylaşımınız için çok teşekkürler.Elleriniz dert görmesin.Bitkileriniz her daim sağlıklı,mutlu,çiçekli olsun.

PlentyPlant 14-03-2011 16:18

Güzel sözleriniz için teşekkür ederim, Sayın GÇakar. Hepimizin bitkileri için ben de aynı şeyleri diliyorum.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gçakar (Mesaj 767609)
Sayın PlentyPlant harika sayfalarınızı başından sonuna dek tek tek okudum,seyrettim,yeni şeyler öğrendim.Emek ve paylaşımınız için çok teşekkürler.Elleriniz dert görmesin.Bitkileriniz her daim sağlıklı,mutlu,çiçekli olsun.

PlentyPlant 15-04-2011 13:36

3 Eklenti(ler)
Eklenti 203384

Eklenti 203385

Stenocactus (Echinofossulocactus) ????????

Ön Açıklama: Elimdeki bu cinsin alt türünden emin olamadım. İki isim üzerinde kararlıyım ama aynı ad altında çok farklı resimler var. Yanlış isim vermemek için boş bırakmayı tercih ettim.

Okuduğum yabancı kaynaklardan birinde, bir stenocactus için özetle şu cümle yer alıyordu: “Önceden ayrı türler olarak tanımlanmış ve birinden diğerine geçişen o kadar çeşitli biçimlere sahiptir ki, sınıflandırılmaları tam bir kabusa dönüşür.”

Echinofossulocactus, bir tür olarak 1841’de G. Lawrence tarafından tanımlanıyor. Yunanca Echinos (Kirpi) ve Latince Fossula (Küçük hendek/çukur) sözcüklerinin bileşiminden oluşuyor. Daha sonra Schuman, bu sınıfa ait bazı türleri Stenocactus adı ile Echinocactus’ün alt türü olarak sınıflandırıyor. Berger ise yaklaşık 10 kadar türü Ferocactus ile akraba olan Stenocactus’ü bağımsız bir tür olarak ilan ediyor. (Şimdi, Hertrichocereus ve Echinofossulocactus’u içinde barındırıyor)

Gövde boyunca dikine uzanan ve sayıları 30 ila 100 arasında değişen kıvrımlı tepe ve çukurlar, Stenocactus’ün hemen hemen tüm alt türlerinin en tipik özelliği. Bu çok sayıda kıvrımlı yapısı nedeniyle Beyin Kaktüs olarak da adlandırılıyor.

Anavatanı Orta ve Kuzeybatı Meksika ve özellikle 2000 metre civarındaki yüksek bölgeleri. Taşlık veya çölleşmiş alanlarda yetişebildiği gibi, yamaçlardaki yeşil çayırlar da sorunsuz yaşabiliyor.

Sayıları 4-20 arasında değişen dairesel dikenlerin merkezinde, yine sayıları 1 ila 4 arasında değişen ana dikenler yer alıyor. Bu merkez dikenler çeşitli uzunluklarda ve gövdeye dik olabildiği gibi, yay şeklinde veya yukarı doğru da uzayabiliyor. Ancak, asla balık kancası biçiminde olmuyor.

Eklenti 203386

Çiçekleri biraz huniye benzer biçimde ve renkleri beyaz-krem arası tonlardan, magenta, pembe ve mora kadar değişiyor. Çiçeğin yapraklarının ortasında ise koyu tonda bir çizgisel alan var.

Birkaç çeşidi dışında, pek yavrulayan bir tür olmadığı için genellikle tohumdan üretiliyor.

Geçirgenliği yüksek, klasik bir kaktüs toprağında sağlıklı olarak büyütülebiliyor. Güneşi çok sevmesine rağmen, yeterince aydınlık olması şartıyla, yarı-gölge alanları da sevebiliyor.

Kaynaklar:
- Stenocactus (Sheree Tierney) - Queensland Kaktüs ve Sukulent Derneği
- www.desert-tropicals.com
- www.cactus-art.biz
- www.cactiguide.com

PlentyPlant 15-04-2011 13:40

2 Eklenti(ler)
Alttaki resim, klasik Cyan+Kırmızı gözlükler için 3 boyutlu fotoğraf. (Kırmızı renkleri eflatun tonlarında görebileceksiniz)

Eklenti 203387

Yine altta yer alan resim ise, Amber+Mavi gözlükler için gerçek renklerinde 3 boyutlu fotoğraf.

Eklenti 203388

PlentyPlant 15-04-2011 13:44

3 Eklenti(ler)
Altta yer alan resimlerde ise, Stenocactus'ün doğadan alınmış fotoğraflarını bulacaksınız.

Eklenti 203389

Fotoğraf: www.drpez.net

Eklenti 203390

Fotoğraf: Jaroslav Šnicer (www.cact.cz)

Eklenti 203391

Fotoğraf: Daiv Freeman
Yer: Huntington Kütüphanesi Bahçesi, San Marino, CA

PlentyPlant 15-04-2011 13:52

5 Eklenti(ler)
Eklenti 203392

Mammillaria Backebergiana ssp Ernestii. (Benim ikizlerim)

Eklenti 203393

Eklenti 203394

Mammillaria Backebergiana ssp Ernestii, M.B.’nin bir alt türü olarak 1997’de D. R. Hunt tarafından tanımlanmış. Anavatanı Meksika.

M. Backebergiana silindirik yapıda, yaklaşık 30 cm yüksekliğe ve 6 cm çapa ulaşıyor. (Ssp. Ernestii, biraz daha küçük yapıda olabiliyor.) 10-12 arası dairesel dikenlere ve 1-3 arası merkez dikene sahip. Diken yapısı düz ve dikiş iğnesi biçiminde. Çiçekleri eflatunumsu kırmızı ile magenta tonları arasında değişiyor.

M.B. Ernestii ise bir adet merkez dikene sahip olması, daha koyu yeşil gövdeli oluşu ve Meksika-Tonatico’ya has biçimde genellikle daha koyu renk dikenleri ile ayırdediliyor.

Geçirgenliği yüksek (klasik kaktüs toprağı) toprak istiyor. Toprağı kuru olmak şartıyla, yaklaşık -2 dereceye dayanabiliyor. Yarı gölge ve aydınlık bölgeleri, uzun süreli doğrudan güneş ışığına göre daha çok seviyor.

Eklenti 203395

Üstteki fotoğraf cyan+kırmızı gözlükler için 3 boyutlu fotoğraf.

Eklenti 203396

Bu ise amber+mavi gözlükler için, gerçek renkli 3 boyutlu fotoğraf.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024