agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni127Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-04-2014, 11:02   #31
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GuneSunar Mesajı Göster
Tutarlar, bende tepeden yavruyu almış ekmiştim hemen tuttu. Hatta 2 de yavru vermiş. Gerçi ben çiçek tomurcuğu sanmıştım ama meğer yavrusuymuş
çoğaltmak istiyordum ama kıyamıyodum koparmaya, kendisi yardımcı oldu ben de çokkk istiyorum çiçeklenmelerini ama daha hiç göremedim

YeniBON beğendi.
serifekulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2014, 11:03   #32
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibocandan Mesajı Göster
Sayfanız hayırlı olsun.Bol bol çiçelenirler inşallah
teşekkür ederim hoşgeldiniz sayfama, inşallah çiçeklenirler ben de sizlerle boll boll paylaşırım

YeniBON beğendi.
Eski 04-04-2014, 11:24   #33
Ağaçsever

yeniden burdayım üniversite sınavım vardı onu atlattım şimdi de taşınma telaşı başladı sınav yüzünden ilgilenemedim sayfayla şimdi de ev toplama işi çıktı neysee
yeni fotoğraflar yeni evin balkonundan gelsin artık bi kaç haftadır gündüzleri balkona çıkarıp geceleri alıyorum saksıları çünkü gece rüzgar kediler vs uçurur devirir diye korkumdan bu sabah annemle fark ettik fotoğraftaki minikte larvalar şeklinde böceklenme olmuş ne yapmalıyım diğer çiçeklere de bulaşır mı? ilacı var mıdır bilen başına gelen var mı acaba bit mi

Eklenen Resimler

Eski 04-04-2014, 11:26   #34
Ağaçsever

bu arada şimdi fotoğrafta fark ettim. üst kısımdaki yaralanma aldığımda silikonla yapıştırılmış olan çiçeğin marifeti bi kaç kaktüsümde var bu yaralar umarım geçer çokk sinir oluyorum yapıştırıp yakmasınlar canlarıı

Eski 04-04-2014, 11:45   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Geçmiş olsun sn. şerifekulu. Larvalar için bir insektisitle ilaçlama yapmalısınız. Kaktüsü hemen topraktan çıkarın ve larvalar gövdenin içine doğru ilerlemeye başlamışlarsa onları kürdan vs. yardımıyla temizleyin. Toprağı ilaçladıktan sonra 1 gün bekletin ve eldiven kullanarak kaktüsü yerine tekrar ekin veya başka bir saksı ve steril toprak kullanın. Ben steril toprak da kullansam bitki üzerinde kalabilecek larva yumurtalarından kurtulmak için bir kere yeni toprağı da ilaçlıyorum. Kolaylıklar dilerim.

-Esin- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2014, 12:47   #36
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Bitkinizi sarmaya başlayanlar unlu bit. Amma da kaktüssevermiş yahu bu.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2014, 13:08   #37
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi -Esin- Mesajı Göster
Geçmiş olsun sn. şerifekulu. Larvalar için bir insektisitle ilaçlama yapmalısınız. Kaktüsü hemen topraktan çıkarın ve larvalar gövdenin içine doğru ilerlemeye başlamışlarsa onları kürdan vs. yardımıyla temizleyin. Toprağı ilaçladıktan sonra 1 gün bekletin ve eldiven kullanarak kaktüsü yerine tekrar ekin veya başka bir saksı ve steril toprak kullanın. Ben steril toprak da kullansam bitki üzerinde kalabilecek larva yumurtalarından kurtulmak için bir kere yeni toprağı da ilaçlıyorum. Kolaylıklar dilerim.
peki hemen yapıyorum çok teşekkürler, diğer kaktüslerle bir arada duruyor bulaşmamıştır değil mi onlara da?

Eski 04-04-2014, 13:09   #38
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Bitkinizi sarmaya başlayanlar unlu bit. Amma da kaktüssevermiş yahu bu.
korkuttu beni bir de acemiyim üstesinden gelicez inşallah sağolun yorum için

Eski 04-04-2014, 14:11   #39
Ağaç Dostu

Sn. h_dogan yazınca farkettim ben de, kaktüsün üstündekiler unlu bit. Siz larva diyince fotoğrafa doğru düzgün bakmadım bile, benim de yeni başıma geldiği için bir hışım larvayla mücadele yolunu anlattım Unlu bit biraz daha uğraştırır sizi, diğer bitkilerinize bulaşır. Acilen unlu bit gelmiş bitkilerinizi diğerlerinden ayırın. Forumda unlu bit mücadelesiyle ilgili başlıktan faydalanabilirsiniz.

Düzenleyen -Esin- : 04-04-2014 saat 20:07 Neden: yazım yanlışı
Eski 04-04-2014, 15:02   #40
Ağaçsever

Alıntı:
Sn. h_dogan yazınca farkettim ben de, kaktüsün üstündekiler unlu bit. Siz larva diyince fotoğrafa doğru düzgün bakmadım bile, benim de yeni başıma geldiği için bir hışım larvayla mücadele yolunu anlattım Unlu bit biraz daha uğraştırır sizi, diğer bitikilerinize bulaşır. Acilen unlu bit gelmiş bitkilerinizi diğerlerinden ayırın. Forumda unlu bit mücadelesiyle ilgili başlıktan faydalanabilirsiniz.
teşekkür ederim umuyorum diğerlerine bulaşmamıştır

Eski 04-04-2014, 16:26   #41
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Allah allah kaktuste ilk defa unlu bit goruyirum.gecmis olsun...

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2014, 16:13   #42
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatitoo Mesajı Göster
Allah allah kaktuste ilk defa unlu bit goruyirum.gecmis olsun...
teşekkürler kurtuluruz umarım

Eski 06-04-2014, 00:04   #43
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-01-2013
Öncelikle geçmiş osun. unlu bit kaktüste en çok görülen bitlenme çeşitlerinden biridir. benim kaktüslere de geçen yaz musallat olmuşlardı. ben ''dursban 4'' diye bir ilaçla üstesinden gelmiştim. ama bu ilaç bir tarım ilacı ve insanlar için çok tehlikeli bir ilaç. evde kullanılmasını önermiyorlar ve bazı ülkelerde parakende satılması bile yasak. internetten daha masum bir ilaç da bulabilirsin, ama balkonda çok dikkatli bir şekilde eldiven, maske vs. takıp kullanırım diyarson dursban 4 unlu bit için etkili bir çözüm. hangi ilacı kullanırsan kullan ilk ilaçlamandan 15 gün sonra 2. bir ilaçlama yapman gerekir. bu ikinci ilaçlama, ilk ilaçlamanda yumurtadan çıkmamış olası bitlerin yumurtadan çıkmasını beklemek içindir...
Bir diğer konu da kaktüsleri gündüzleri balkona çıkarıp geceleri içeri alıyormuşsunuz sanırım. bu da pek önerilen birşey değil. koleksiyonerler genelde kaktüsün sabit bir yerinin olmasını öneriyor. sürekli hava değişimi kaktüs için pek önerilmiyor. kaktüsün sağukta kalmasından korkmayın zira kaktüs kışın biraz soğuk yemeli ki yazın büyüme ve çiçek açmaya tetiklensin. kaktüs kışın soğuk havaya maruz kalınca kendini tehlikede görür ve havalar ısındığında daha güçlü olmak için büyümeye ve türünün devam etmesi için çiçek açıp tohum üretmeye meyileder.

morkaktus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2014, 10:09   #44
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi morkaktus Mesajı Göster
Öncelikle geçmiş osun. unlu bit kaktüste en çok görülen bitlenme çeşitlerinden biridir. benim kaktüslere de geçen yaz musallat olmuşlardı. ben ''dursban 4'' diye bir ilaçla üstesinden gelmiştim. ama bu ilaç bir tarım ilacı ve insanlar için çok tehlikeli bir ilaç. evde kullanılmasını önermiyorlar ve bazı ülkelerde parakende satılması bile yasak. internetten daha masum bir ilaç da bulabilirsin, ama balkonda çok dikkatli bir şekilde eldiven, maske vs. takıp kullanırım diyarson dursban 4 unlu bit için etkili bir çözüm. hangi ilacı kullanırsan kullan ilk ilaçlamandan 15 gün sonra 2. bir ilaçlama yapman gerekir. bu ikinci ilaçlama, ilk ilaçlamanda yumurtadan çıkmamış olası bitlerin yumurtadan çıkmasını beklemek içindir...
Bir diğer konu da kaktüsleri gündüzleri balkona çıkarıp geceleri içeri alıyormuşsunuz sanırım. bu da pek önerilen birşey değil. koleksiyonerler genelde kaktüsün sabit bir yerinin olmasını öneriyor. sürekli hava değişimi kaktüs için pek önerilmiyor. kaktüsün sağukta kalmasından korkmayın zira kaktüs kışın biraz soğuk yemeli ki yazın büyüme ve çiçek açmaya tetiklensin. kaktüs kışın soğuk havaya maruz kalınca kendini tehlikede görür ve havalar ısındığında daha güçlü olmak için büyümeye ve türünün devam etmesi için çiçek açıp tohum üretmeye meyileder.
ilaçlama ile ilgileniyorum çiçekçi akrabamız varmış yeni tanıştım onunla görüşüp gereken ilaç elinde var mı soracağım yer değiştirme işlemine gelince önceden müstakil bir evde yaşıyordum o zamanlar çiçeklere hiç ilgim yoktu, işte elimde imkan varken yetiştirmedim, sonra apartman olması için verdik ve taşındık. 1 senedir apartmanın birinci katındayız 1ay öncesine kadar balkon-içeri dolaştırmıyordum fakat yorumlara baktıysanız yılan kaktüslerimde deformasyonlar oldu ve güneş ışığını önerdi arkadaşlar. benim için de zor oluyor sabah akşam taşımak ama malum 1. kat olduğu için ve kediler balkonumuzu yatak olarak kullandığı için korkuyorum devrilme-üzerine yatma vs olur diye 1 aya kalmadan evimiz bitecek 3.katta oturuyor olacağız ve umarım artık kaktüslerimin de belli bir yeri olacak, kışın soğuk alma olayını da forumda okuduğum kadarıyla evin içinde olabildiği kadar yapmaya çalıştım bir aydan uzun süre evin en soğuk odasında kaldılar sonrasında babamın gönlü el vermedi oturma odasına taşıdık bakalım bu sene daha tecrübeli bi şekilde balkonumda düzeni kuracağım çok teşekkür ediyorum değerli yorumunuz için

Eski 15-04-2014, 13:45   #45
Ağaçsever

sitedeyim ama kendi sayfama uğramıyorum annemle birlikte bilgisayar başında olunca babam kıskanıyor mu ne ona da gösteriyorum sukulentleri, kaktüsleri, beğendiklerimi... tutturdu apartmana taşınacağız koyacak yer yok alacaksan kimsede olmayan nadir türlerden al diye (e baba sen al da koyacak yeri ben bulurum ) sabah lithopsları gösterdim:gezerken dolaşırken bunlardan görürsen bana al olur mu doğum günü hediyen olsun dedim (yarın 1yaş daha yaşlanıyorum). internetten araştır bakalım nerde satılıyormuş gidip bakalım dedi, aklıma hemen taner angayın sitesi geldi, satışı internet üstünden dedim önceden siteyi gezmişliğim var tabi lithops satışının durduğunu bilmiyorum, babam da sipariş et madem demez mi, Angay Kaktüs - MESEMB bi hevesle aç bak, omuzlarım düştü ekranı görünce uzattım farkındayım diyeceğim başka lithops satışı yapan bildiğiniz site var mıdır yoksa hazirana kadar bekleyeyim mi taner bey'i?

Eski 21-04-2014, 22:04   #46
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Son paylaştığınız kaktüsten bende de var. Yaşıyor mu yaşamıyor mu anlamadım gitti. Öyle put gibi duruyor aylardır. =)

altintasna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2014, 10:31   #47
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi altintasna Mesajı Göster
Son paylaştığınız kaktüsten bende de var. Yaşıyor mu yaşamıyor mu anlamadım gitti. Öyle put gibi duruyor aylardır. =)
1 senedir beraberiz çok yavaş büyüyor nasıl anlatsam size kenarındaki kıvrımlardan anlıyorum yaşadığını yani yeni 2 kıvrım yaptı geldi geleli

YeniBON ve altintasna beğendi.
Eski 22-04-2014, 11:35   #48
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serifekulu Mesajı Göster
sitedeyim ama kendi sayfama uğramıyorum annemle birlikte bilgisayar başında olunca babam kıskanıyor mu ne ona da gösteriyorum sukulentleri, kaktüsleri, beğendiklerimi... tutturdu apartmana taşınacağız koyacak yer yok alacaksan kimsede olmayan nadir türlerden al diye (e baba sen al da koyacak yeri ben bulurum ) sabah lithopsları gösterdim:gezerken dolaşırken bunlardan görürsen bana al olur mu doğum günü hediyen olsun dedim (yarın 1yaş daha yaşlanıyorum). internetten araştır bakalım nerde satılıyormuş gidip bakalım dedi, aklıma hemen taner angayın sitesi geldi, satışı internet üstünden dedim önceden siteyi gezmişliğim var tabi lithops satışının durduğunu bilmiyorum, babam da sipariş et madem demez mi, Angay Kaktüs - MESEMB bi hevesle aç bak, omuzlarım düştü ekranı görünce uzattım farkındayım diyeceğim başka lithops satışı yapan bildiğiniz site var mıdır yoksa hazirana kadar bekleyeyim mi taner bey'i?
Geçmiş doğum gününüz kutlu olsun şerifekulu Geçenlerde ben de lithops alabileceğim başka yerler var mı diye ararken bitkicicek.com diye bir site keşfettim, 6-7 çeşit lithops satıştaydı. Bir göz atın isterseniz.

Eski 23-04-2014, 09:32   #49
Ağaçsever

Alıntı:
Geçmiş doğum gününüz kutlu olsun şerifekulu Geçenlerde ben de lithops alabileceğim başka yerler var mı diye ararken bitkicicek.com diye bir site keşfettim, 6-7 çeşit lithops satıştaydı. Bir göz atın isterseniz.
teşekkürler sevgili esin hemen bakıyorum siteye ama bi yandan da korkuyorum çok hassas bi türmüş alırım da sonradan öldürürsem

YeniBON beğendi.
Eski 23-04-2014, 14:09   #50
Ağaç Dostu

Aslında öyle hassas değiller, sadece diğer bitkilerden farklı bir düzene oturtmak gerekiyor sulamalarını. Ne çok su ne de gübre istekleri olduğunu düşünürsek çok dayanıklılar hatta

Eski 23-04-2014, 16:10   #51
Ağaçsever

o zaman benim bir kutuya saklayıp kilitlemem gerek çünkü babam eline şişeyi bi alırsa tüm saksıları sıradan geçiriyor şaka bi yana; alsam her gelişmesini yazarım artık... siz lithopsunuzu dediğiniz siteden mi aldınız?

YeniBON beğendi.
Eski 23-04-2014, 17:19   #52
Ağaç Dostu

Hayır ben daha önce Taner Angay'dan almıştım ama hazirana kadar yeni lithopsların satışa çıkmayacağını öğrenince başka temin edebileceğim bir yer ararken bu siteyi buldum. Henüz ordan alışveriş yapmadım, sadece sizin de lithops aradığınızı görünce söyleyeyim dedim. Almadan önce bir iletişime geçmenizde fayda var.

Eski 23-04-2014, 18:35   #53
Ağaçsever

Alıntı:
Hayır ben daha önce Taner Angay'dan almıştım ama hazirana kadar yeni lithopsların satışa çıkmayacağını öğrenince başka temin edebileceğim bir yer ararken bu siteyi buldum. Henüz ordan alışveriş yapmadım, sadece sizin de lithops aradığınızı görünce söyleyeyim dedim. Almadan önce bir iletişime geçmenizde fayda var.
teşekkür ediyorum ilginize, Taner Angayı beklemeyi düşünüyordum ama aklıma düştü yine

YeniBON beğendi.
Eski 25-04-2014, 22:16   #54
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serifekulu Mesajı Göster
1 senedir beraberiz çok yavaş büyüyor nasıl anlatsam size kenarındaki kıvrımlardan anlıyorum yaşadığını yani yeni 2 kıvrım yaptı geldi geleli
Bu arada sayfanız hayırlı olsun. =)

altintasna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2014, 09:50   #55
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi altintasna Mesajı Göster
Bu arada sayfanız hayırlı olsun. =)
pek aktif olamasam da teşekkürler

Eski 28-04-2014, 12:40   #56
Ağaçsever

selamlaarr... bu toplu durmak çok zor işmiş..... her yer koli, toplayacak eşya kalmadı, ama bi taşınamadık işin gücün arasında kanatlımelekten çiçek istedim bi de kırmadı gönderdi sağolsun ama ben anca fotoğraf çekebildim, fotoğraf makinemin pili bitti, telefonla çektim ama pek hoş olmadı neyse gelişmeleri makineyle çekerim artık, en çok annemi sevindirdi mum çiçeği, renk renk kalanchoe, yılan kaktüs, ismini bilmediğim için boncuk diyorum , sukulent.. burdan da çok çok teşekkür ediyorum emeğine, yüreğine sağlık...

Eklenen Resimler

yağmur, GuneSunar ve Milla beğendi.
Eski 28-04-2014, 12:40   #57
Ağaçsever

fotoğraflar neden yan oldu anlamadım yüklerken düzdü, size zahmet az eğin başınızı

Eski 28-04-2014, 12:43   #58
Ağaçsever

kalanchoe..

Eklenen Resimler

GuneSunar ve Milla beğendi.
Eski 28-04-2014, 12:45   #59
Ağaçsever

mum çiçeğinin yeri çok kötü biliyorum az kaldı sabırrrr...
kalanchoenin gövde kalınlığına bakar mısınız.. bir de kıvrımlı anca böyle dikebildim

Eklenen Resimler

Eski 28-04-2014, 12:46   #60
Ağaçsever

bu da bonus canlandık

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024