View Single Post
Eski 07-04-2014, 10:09   #44
serifekulu
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi morkaktus Mesajı Göster
Öncelikle geçmiş osun. unlu bit kaktüste en çok görülen bitlenme çeşitlerinden biridir. benim kaktüslere de geçen yaz musallat olmuşlardı. ben ''dursban 4'' diye bir ilaçla üstesinden gelmiştim. ama bu ilaç bir tarım ilacı ve insanlar için çok tehlikeli bir ilaç. evde kullanılmasını önermiyorlar ve bazı ülkelerde parakende satılması bile yasak. internetten daha masum bir ilaç da bulabilirsin, ama balkonda çok dikkatli bir şekilde eldiven, maske vs. takıp kullanırım diyarson dursban 4 unlu bit için etkili bir çözüm. hangi ilacı kullanırsan kullan ilk ilaçlamandan 15 gün sonra 2. bir ilaçlama yapman gerekir. bu ikinci ilaçlama, ilk ilaçlamanda yumurtadan çıkmamış olası bitlerin yumurtadan çıkmasını beklemek içindir...
Bir diğer konu da kaktüsleri gündüzleri balkona çıkarıp geceleri içeri alıyormuşsunuz sanırım. bu da pek önerilen birşey değil. koleksiyonerler genelde kaktüsün sabit bir yerinin olmasını öneriyor. sürekli hava değişimi kaktüs için pek önerilmiyor. kaktüsün sağukta kalmasından korkmayın zira kaktüs kışın biraz soğuk yemeli ki yazın büyüme ve çiçek açmaya tetiklensin. kaktüs kışın soğuk havaya maruz kalınca kendini tehlikede görür ve havalar ısındığında daha güçlü olmak için büyümeye ve türünün devam etmesi için çiçek açıp tohum üretmeye meyileder.
ilaçlama ile ilgileniyorum çiçekçi akrabamız varmış yeni tanıştım onunla görüşüp gereken ilaç elinde var mı soracağım yer değiştirme işlemine gelince önceden müstakil bir evde yaşıyordum o zamanlar çiçeklere hiç ilgim yoktu, işte elimde imkan varken yetiştirmedim, sonra apartman olması için verdik ve taşındık. 1 senedir apartmanın birinci katındayız 1ay öncesine kadar balkon-içeri dolaştırmıyordum fakat yorumlara baktıysanız yılan kaktüslerimde deformasyonlar oldu ve güneş ışığını önerdi arkadaşlar. benim için de zor oluyor sabah akşam taşımak ama malum 1. kat olduğu için ve kediler balkonumuzu yatak olarak kullandığı için korkuyorum devrilme-üzerine yatma vs olur diye 1 aya kalmadan evimiz bitecek 3.katta oturuyor olacağız ve umarım artık kaktüslerimin de belli bir yeri olacak, kışın soğuk alma olayını da forumda okuduğum kadarıyla evin içinde olabildiği kadar yapmaya çalıştım bir aydan uzun süre evin en soğuk odasında kaldılar sonrasında babamın gönlü el vermedi oturma odasına taşıdık bakalım bu sene daha tecrübeli bi şekilde balkonumda düzeni kuracağım çok teşekkür ediyorum değerli yorumunuz için

serifekulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön