agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni1125Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-03-2012, 23:51   #61
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-01-2012
sayfanız hayırlı olsun hepsi çok güzel bunları görünce benimkilerde bişeymi diye düşündüm...

sevda271 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2012, 12:24   #62
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2011
Galeri: 63
Sayın MKurtoglu, sayfanız hayırlı olsun. Dilerim yüreğinizi ısıtacak güzellikte çiçeklerini her daim görürsünüz.

nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2012, 16:26   #63
Ağaç Dostu

MKurtoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevda271 Mesajı Göster
sayfanız hayırlı olsun hepsi çok güzel bunları görünce benimkilerde bişeymi diye düşündüm...
Sayın sevda271 çok teşekkür ederim. Zamanla elinizdekilere inanamayacaksınız. Sabır bu işin tek koşulu. Birgün gelecek elinizdekilerin zengin çeşitte ve sayıca çoğalmalarından dolayı yer bulamayacaksınız. Tüm kış kaktüs ve sukulentler uykudaydı. Bu işe giriştiğimden bu yana kışlar bana uzadı. Edinmek için sabır, çiçeklemeleri için sabır, tohumdan yetiştirdiğinizde büyümeleri için sabır. Bu sabır işi gözünüzü korkutmamalı. Sonunda sizlere tüm sevginizin karşılığını veriyorlar.

Saygılarımla,

Gül Batur ve sevda271 beğendi.
MKurtoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2012, 16:28   #64
Ağaç Dostu

MKurtoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nikon_ Mesajı Göster
Sayın MKurtoglu, sayfanız hayırlı olsun. Dilerim yüreğinizi ısıtacak güzellikte çiçeklerini her daim görürsünüz.
Sayın Nikon, çok çok teşekkür ediyorum. Benim bir hobimde fotograftır ve kullandığım makinam hep Nikon olmuştur. sizin nickname seçmede fotografın etkisi var mıdır?

Saygılarımla,

Eski 10-03-2012, 22:36   #65
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2011
Galeri: 63
Kesinlikle doğru tespit etmişsiniz, mesleğim gereği fotoğraf makinesi benim parçamdır ve kullandığım fotoğraf makinesi markası Nikon'dur.

nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2012, 18:20   #66
Ağaç Dostu

MKurtoglu's Avatar

Bugün sukulentlerin bakımlarını yaparken, birer birer canlandıklarını gördüm. Minik yavrular vermeye, yumrular oluşmaya başlamış. Doğa yavaş yavaş canlanıyor. Cemrenin düşmesi ispatlanmış oldu.

Eklenen Resimler

Düzenleyen MKurtoglu : 11-03-2012 saat 21:19
Eski 11-03-2012, 18:21   #67
Ağaç Dostu

MKurtoglu's Avatar

Devam... ikinci fotografta, çiçek için yumru oluştuğunu düşünüyorum.

Eklenen Resimler

Eski 11-03-2012, 19:36   #68
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Haklısınız çiçek geliyor.

MKurtoglu beğendi.
zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2012, 21:17   #69
Ağaç Dostu

MKurtoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Haklısınız çiçek geliyor.
Geçen günlerin ve önümüzdeki her günün hava durumunu takip ediyorum. İki üç akşam seranın önünü açık bıraktım. Gece yaklaşık 6-4 derece arası ısı değerlerini kaydettim. Gündüz yaklaşık 9-11 derece ısı değerlerinde seyretti. Sıcaklık zaman zaman beni düşündürdü. Seranın önünü açmakta erken mi davranmıştım. Tüm filizlenme inannılmaz bir şekilde bu hafta hız kazandı. Cemre olayının varlığını bu canlanma ile hissedilir derece açık ve net olduğunu gördüm.

Şimdi toprağın üzeri ile birlikte altınında canlanacağı, birçok böcek, bit, sinekte de canlanma olacaktır. Bugün ilaçlama için alışveriş yaptım. Bir hafta daha bekleyip, ilk ilaçlamayı, aysonunda da ilk besin vermeye başlayacağım.

İşimiz önümüzdeki haftalar artacak ve bir o kadarda zevkli hal alacak. Hepimize kolay gelsin.

Eski 17-03-2012, 07:57   #70
Ağaç Dostu

MKurtoglu's Avatar

PRATİK KAKTÜS ETİKETLEME

Kaktüs ve sukulentlerin botanik adlandırmalarını saksılar üzerine etiketlemek sıkıntılı ve zorlu çalışmayı gerektiriyor. Eğer titiz davranıyorsanız, bitki ve saksı kadar etiketlemeninde düzenli olmasını istersiniz. İsimleri bilgisayarda tek fontta hazırlayıp, print edip, şeffaf bant ile saksı üzerine yapıştırmak oldukça fazla zamanımı alıyordu. Yeni bitki aldığımda günlerce etiketleme hazırlığından kaçınırdım.

Ofiste çay içerken, kağıt bardağın içindeki ahşap çay karıştırma çubuğu ilgimi çekti. Bu pratik kullanımlı etiketleme işleminde kullanılabiirdi. Bir iki adet üzerinde sabit çıkmaz mürekkepli kalemler ile deneme yaptığımda uygulamada pratiklik kazanacağımı keşfettim.

Tüm üyelere tavsiye ederim. Karıştırma çubukları etiketleme maliyeti açısından da oldukça cazip. 1000 adetinin toplamda 3.50 TL maliyeti var. Tüm bitkileri etiketlemem bir iki saatte tamamladım.

Kolay gelsin.

Eklenen Resimler

Eski 17-03-2012, 11:02   #71
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Çok güzel Okul kantinimizde çay bardaklarında bu çubuklardan kullanılıyordu.. O zaman neden olmasın diye düşünmüştüm bitkilerde kullanımı için. Güzel bir çalışma olmuş

MKurtoglu beğendi.
sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2012, 15:47   #72
Ağaç Dostu

MKurtoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevim.K Mesajı Göster
Çok güzel Okul kantinimizde çay bardaklarında bu çubuklardan kullanılıyordu.. O zaman neden olmasın diye düşünmüştüm bitkilerde kullanımı için. Güzel bir çalışma olmuş
İnsan tembel olunca, pratiklik için çareler arar. Bu işin üstesinden nasıl kolayca gelirim diye. İşinize yaradıysa memnun olurum.

Eski 17-03-2012, 17:04   #73
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Sayın MKurtoglu tembellik size mahsus değil sadece
Pratik görünüyor evet ama zamanla toprak altında kalan kısım çürüme yapar diye düşünüyorum. Ben de bir ara toprağın nemini kontrol etmek için çöp şişlerden (Ya ağaç ya da bambu gibi bir şey, tam bilmiyorum. Metal değil) yararlanmıştım. Uzun zaman sürmeden çürüyüp kırılıyorlardı.

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2012, 20:28   #74
Ağaç Dostu

MKurtoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülenmelek Mesajı Göster
Sayın MKurtoglu tembellik size mahsus değil sadece
Pratik görünüyor evet ama zamanla toprak altında kalan kısım çürüme yapar diye düşünüyorum. Ben de bir ara toprağın nemini kontrol etmek için çöp şişlerden (Ya ağaç ya da bambu gibi bir şey, tam bilmiyorum. Metal değil) yararlanmıştım. Uzun zaman sürmeden çürüyüp kırılıyorlardı.
Güzel bir tiyo verdiniz, teşekkürler. Bu etiket çubukları verniklersem, toprakta çürümeyi önleyecektir. Sulamayı da bu çubuktan uzakta yaparsam, rutubetlememeye çalışacağım. Tekrar teşekkürler.

gülenmelek beğendi.
Eski 17-03-2012, 23:18   #75
Ağaç Dostu

gürkan63's Avatar

Giriş Tarihi: 12-08-2010
İyi fikir burda plastik oluyor genelde.Ben mesela dondurma kablarının kapaklarını şeritler halinde kesip,CD kalemiyle isimlerini yazıyorum.Nedense zamanla siliniyorlar,bir yolunu bulmak lazım.

MKurtoglu beğendi.
gürkan63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2012, 07:43   #76
Ağaç Dostu

MKurtoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gürkan63 Mesajı Göster
İyi fikir burda plastik oluyor genelde.Ben mesela dondurma kablarının kapaklarını şeritler halinde kesip,CD kalemiyle isimlerini yazıyorum.Nedense zamanla siliniyorlar,bir yolunu bulmak lazım.
Ahşabın üzerini yakarak desen ve motif verildiğini biliyorum. Bu yakma işlemini yapan aletin ismini bilemediğim için, nereden alabileceğimi bulamadım. Ahşabın üzeri yakılarak işlendiğinde uzun yıllar silinmeden kalabiliyor. Örneğin kullandığımız tavlaların üzerindeki işaretleme ve motifler bu cihaz ile yakılarak oluşturuluyor. Araştırmaya devam edeceğim. Bilgiye ulaştığımda sizlerle paylaşacağım.

Eski 18-03-2012, 08:02   #77
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Pirografi (dağlama resmi), yani ahsap üzerine yakarak resim yapma sanatı.
Kullanılan alet ise bir çeşit havya imiş.
PROFESYONEL AHŞAP YAKMA KALEMİ FARKLI UÇLARIYLA GittiGidiyor'da 38667482
Dremel ile Mkemmel Desenler Yaratn

MKurtoglu beğendi.
Eski 18-03-2012, 08:15   #78
Ağaç Dostu

MKurtoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülenmelek Mesajı Göster
Pirografi (dağlama resmi), yani ahsap üzerine yakarak resim yapma sanatı.
Kullanılan alet ise bir çeşit havya imiş.
PROFESYONEL AHŞAP YAKMA KALEMİ FARKLI UÇLARIYLA GittiGidiyor'da 38667482
Dremel ile Mkemmel Desenler Yaratn
Değerli bilgi için teşekkürler. Hemen konuyu takibime alıyorum.

gülenmelek beğendi.
Eski 18-03-2012, 10:07   #79
Ağaç Dostu

yener.T's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2010
Galeri: 16
Sayın MKurtoglu çok güzel ve pratik isim bilgileri için teşekkürler.Fakat bir sorun var bunu
ben denedim.Ahşap olduğu için bir müddet sonra toprakta olan kısmı çürüme yapıyor,buda
bitkiler için zararlı olmakta,bu yüzden bunların plastikten olanları tercih edilmeli diye düşünmekteyim.İyi günler dilerim.

Şiir, ykolko ve MKurtoglu beğendi.
yener.T Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2012, 19:25   #80
Ağaç Dostu

MKurtoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yener.T Mesajı Göster
Sayın MKurtoglu çok güzel ve pratik isim bilgileri için teşekkürler.Fakat bir sorun var bunu
ben denedim.Ahşap olduğu için bir müddet sonra toprakta olan kısmı çürüme yapıyor,buda
bitkiler için zararlı olmakta,bu yüzden bunların plastikten olanları tercih edilmeli diye düşünmekteyim.İyi günler dilerim.
Sayın yener.T,

Çürüyen ahşap çubuğun bitkiye vereceği zararın ne olduğunu merak ettim. Çünkü birçok torf karışımında ağaç parçaları da kullanılmaktadır. Bu konuda bilgim yetersiz olduğu için bu soruyu sordum. Kusuruma bakmayın. Plastik üzerine yazılan yazılarda bir süre sonra siliniyor. Kalıcı olan bir çözüme ihtiyacım var. Teşekkürler.

Eski 18-03-2012, 21:17   #81
Ağaçsever

sonerordo's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2010
sayın Kurtoğlu, silinmeyen bir kalem yardımcı olabilir. sadece kağıt için olan kalemlerden kullanmayın. tahta plastik yüzeyler için kalemler var. gerçi ne kullandığınızı bilmiyorum, aklıma geldi sadece. ben önce fotoğraflarını çekiyorum. fotoğrafları bilgisayara atınca "ad değiştir" deyip isimlerini oraya yazıyorum. zaten genelde isimleri internetten öğrendiğim için daha pratik oluyor. mesela yukarıdaki fotoğrafları çektikten sonra çubukları çıkarabilirsiniz. tabi bu yaygın bi alışkanlık, sizin düzeniniz. ya da benim tembelliğimdir, bilemedim. kolay gelsin sizlere

MKurtoglu beğendi.
sonerordo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2012, 21:56   #82
Ağaç Dostu

MKurtoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sonerordo Mesajı Göster
sayın Kurtoğlu, silinmeyen bir kalem yardımcı olabilir. sadece kağıt için olan kalemlerden kullanmayın. tahta plastik yüzeyler için kalemler var. gerçi ne kullandığınızı bilmiyorum, aklıma geldi sadece. ben önce fotoğraflarını çekiyorum. fotoğrafları bilgisayara atınca "ad değiştir" deyip isimlerini oraya yazıyorum. zaten genelde isimleri internetten öğrendiğim için daha pratik oluyor. mesela yukarıdaki fotoğrafları çektikten sonra çubukları çıkarabilirsiniz. tabi bu yaygın bi alışkanlık, sizin düzeniniz. ya da benim tembelliğimdir, bilemedim. kolay gelsin sizlere
CD üzerine permanent (kalıcı) tanımlı S boyutlu ucu olan kalem ile adlandırmaları yazıyorum. Fakat güneşte yazı renginin açıldığını fark ediyorum.

Bazı türlerin interneteki fotografları ile benzerlik gösteren tek bir kaktüsümün defalarca ismini değiştirdiğimi hatırlıyorum. İnternette paylaşılan aynı ad ile farklı görüntü de türler nevcut. Bazı zaman bu isimlendirmeye takılmamam gerektiğini düşünüyorum. Fakat alışveriş esnasında tereddütü bir bakıma ortadan kaldırıyor.

Bu hafta sonu 5 adet farklı kaktüs satın aldım. Halen isimlerini bulamadım. Çalışma hayatımın yoğunluğu sebebi ile onlarla haftasonu ilgilenebiliyorum. Sizin taktiği uygulayarak, fotograflarını çekip, isimlerini gün içinde boşlukları değerlendirebilirim.

Teşekkürler.

Eski 24-03-2012, 07:02   #83
Ağaç Dostu

MKurtoglu's Avatar

Seranın teknik resmini sizlerle paylaşmak istedim. Bu teknik resimdeki ölçüler mm.'dir. Her işin başı proje ile başlar. Saksı sayısı arttıkça raflar arasında onlara ulaşmak, sulamak, kontrol için dışarıya almak için raf yüksekliğinin ideal olması gerekir. Portatif seralarda raf aralığı sıkıntı yaratıyordu. Balkonun zemin temizliği artık çok kolay. Tekerlekli serayı oldukça rahat yer değiştirebiliyorum. Sera ve tüm saksıların ağırlığını hesaplayarak, rahat hareket edecek tekerleğe karar vermek sorunu çözüyor. Üzerindeki şeffaf UV polietilen brandanın temizliği ve içindeki bitkileri rahatça izlemeye olanak vermesi sebebi ile iyi bir tercih oldu. Portatif sera örtüleri oldukça ince olması soğuktan korumada sıkıntı yaşatıyordu. Seranın içine küçük ısıtıcılı bir fan kullanıyorum. Zaman zaman bu fanı çalıştırarak ortamdaki soğuğun kırılmasına yardımcı oluyor. Mekanik zaman ayarlayıcılı priz fiş seti kullanarak, gecenin en soğuk saatlerinde devreye giriyor. Sürekli çalışması elektrik faturalarını şişirecekti. Bu tarihten itibaren ısıtıcıyı devre dışı bıraktım. İnternette yaptığım araştırmalar farklı ısıtma kaynakları üzerinde çalışmalar yaptıklarını görüyorum. Bir iki çalışma mantıklı geldi. Onlar içinde malzeme edinip, deneme çalışmaları yapacağım.

Eklenen Resimler

Eski 27-03-2012, 21:33   #84
Ağaç Dostu

MKurtoglu's Avatar

Bu haftasonu aldığım kaktüsler. Artık elimdekilerden farklı kaktüs ve sukulent bulamıyorum. Bu konuda zaman zaman karamsarlık yaşarım. Her gittiğim alışverişte elim kolum dolu dönmek isterim. Özellikle ilkbaharda bu hastalık nükseder.

Eklenen Resimler

Eski 27-03-2012, 21:34   #85
Ağaç Dostu

MKurtoglu's Avatar

Yeni yaprak verenler.. (devam)

Eklenen Resimler

Eski 27-03-2012, 22:26   #86
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Yeni türler için yurtdışına açılmak lazım ama bunun için de para kazanıyor olmak, İngilizce bilmek ve cesaret lazım. Sizde bunlar varsa neden olmasın Sadece hayran hayran baktığımız o kadar çok, farklı ve güzel türler var ki...

Eski 31-03-2012, 08:33   #87
Ağaç Dostu

MKurtoglu's Avatar

Bir bir çiçeklenmeye başladılar. İki renk paylaşayım..

Eklenen Resimler

zenfree, cemo, elta ve 13 kişi beğendi.
Eski 31-03-2012, 09:48   #88
Ağaç Dostu

MKurtoglu's Avatar

Bu gurup seramın en nazlıları. Zaman zaman yaprakları düşer. Yeni yaprak oldukça uzun zaman sonra belirir, yaprağın gelişmesi oldukça yavaştır. Bu türler ile haşır neşir olan varsa, değerli bilgilerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 01-04-2012, 09:37   #89
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Geçen ay 1 milyonculardan birini dolaşırken çiçek tohumları gördüm. Karıştırırken '' kaktüs tohumu da satmazki bunlar hiç '' diye içimden geçiriyordum. Derken bir baktım kaktüs tohumu! Cidden şaşırdım. İthal tohum. Hollanda kökenli. Pakette karışık kaktüslerden oluşan bir foto koymuşlar ama hangi türlere ait veya tek tip tohum mu var yazmıyor. 3 TL ye aldım. Tohumdan üretmek de ayrı bir zanaattır mutlaka. Bir bu kalmıştı bulaşmadığım. Şimdi tabii endişeliyim. İyi araştırma yapmam gerekiyor. Size bolca danışacağım, başınızı ağrıtacağım anlaşıldı

Denizardacan beğendi.
Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2012, 10:16   #90
Ağaç Dostu

MKurtoglu's Avatar

Benimde tohumdan üretim için bir deneyimim yoktu. Halende yeterli bilgiye sahip olduğumu düşünmüyorum. Birçok yabancı sitede dolaştığımı hatırlıyorum. Çok bilimsel çalışmalar ile karşılaştım. Bu kadar abartıya gerek varmıdır diye düşünmüştüm. Çalışmaların bu titizlikle yapılmasını şu an haklı buluyorum.

Yaklaşık 100 tohum civarındaki ilk denememde 17 adet minik kaktüs elde edebildim. Çimlenirken 100 % başarı sağladığımı düşünürken, günden güne kayıplarım artmıştı. ikinci denemede tohum sayısı 15 adet içeren tek bir paket ile yaptığım çimlendirmenin sonucu kaybım 2 adetti. İlk denememi Eylül ayı sonunda yapmıştım, ikinci denememi Nisan sonu yapmıştım. Kış aylarında çimlendirme, ışık ve ısı koşullarını sağlamamda sıkıntı yaşattı. İlkbahar ve arkasından yaz ışık ve ısı bakımından kolaylık sağlayacaktır. Işık için gelişmelerini sağlayan GrowtLamp edinmek gerekiyordu ama oldukça maliyetli olması sebebi ile vazgeçtim. Şu an elde ettiğim kaktüslerin cinsini dahi ayırt etmek çok zor. Yaklaşık 1.5 yıldır boyları 3-4 cm ancak ulaştı.

İlk denememde kum ve torf karışımı kullanmıştım. İkinci denememde Çiçek Coşturan'ın kaktüs için hazırladığı toprak karışımını kullandım. Her iki denememde de çimlenme boyu arttıkça yatma sorunu yaşadım. Pul maşası (cımbızı) kullanarak zaman zaman çimlenenleri dik konuma getirdim. Tohumları sularken yer değiştirmeleri sebebi ile üst üste çıkanlar mevcuttu, hiç dokunmadan doğal hayat savaşı vermeleri için bekledim.

Unutmadan Bauhausta satılan çimlendirme kaplarının büyük faydasını gördüm. İlk denememde plastik tava yoğurdu kabı kullanmıştım. İkinci denememde 3cm çapında minik saksıları kullandım. İkinci denememdeki başarıyı bu küçük saksılarında yararlı olduğunu düşünüyorum. Sulama hatası tek kapta tümünün ölmesine sebeb olabilecekken, birçok küçük saksıda çimlendirme de riski azaltıyorsunuz.

Son önerim sürekli hayatta kalanları saymamanız. Kaybettiklerinizi saydıkça moraliniz alt üst oluyor. Kolay gelsin.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024