agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni1095Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-12-2011, 21:28   #841
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2011
Sayın PlentyPlant bitkileriniz çok güzeller, harika çiçeklenmişler, çok iyi baktığınız her hallerinden belli.
Ben bitkilerimi kare saksılara geçirmek istiyorum kaç cmlik saksı tavsiye edersiniz, 7cmlik saksı yeterlimidir sizce,birde kare saksılarınızı nereden temin ettiğinizi öğrenebilirmiyim, yardımcı olursanız çok sevinirim.

musbet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2011, 21:39   #842
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2009
Galeri: 21
İlginiz için teşekkür ederim Sayın Sakdag. Duvalia çiçeklerinin yeri gerçekten bir başka oluyor. Bu arada, sizin sayfanızı da izliyorum. Son aldıklarınızla birlikte, sizin de koleksiyonunuz oldukça zenginleşmiş görünüyor.
Teşekkür ederim Sayın Hhatice. Ziyaretiniz ve güzel sözleriniz beni mutlu etti.
Seyahatinizden yeni bitkilerle döndüğünüzü okudum ama hala bizimle paylaşmadınız, Sayın MrMusti. Gözüm sayfalarınızda...
Sizi tekrar görmek çok güzel Sayın AizoaceaeFAN. Parviflora çiçeği o kadar küçük ve narin ki, incitmemek için doğru dürüst fotoğraflayamadım bile.

PlentyPlant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2011, 21:44   #843
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Ziyaretiniz için teşekkür ederim Sayın Musbet. Kare saksının büyüklüğü, bitkinizin kök yapısı ve gövde yüksekliği ile de ilgili bir konu. Benim kullandıklarımın çoğu 7'lik, 8'lik ve 10'luk. İlk parti saksıyı İstanbul İstoç'ta, Tanrıverdi Plastik isimli bir firmadan aldırmıştım. Aslında toptan satış yapan bir firma ama gidince yardımcı oluyorlar. (www.tanrıverdiplastik.com.tr)

Düzenleyen PlentyPlant : 23-12-2011 saat 21:45 Neden: vurgu
Eski 23-12-2011, 22:48   #844
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Name:  Piaranthus geminatus 1.jpg
Views: 1945
Size:  44.4 KB

Piaranthus geminatus

Elimdeki bu bitkinin alt tür ismi, melez olup olmadığı konusunda net bir sonuca ulaşmak mümkün olmadı. Doğru isim konusunda uyararak, aramama yardımcı olan (ismini izinsiz anmama kızmaz herhalde) Sayın Taner Angay’a çok teşekkür ederim.

Anavatanı Güney Afrika. Piaranthuslar yaygın bir coğrafyada, birbirine çok yakın formlarda ve bir arada yetiştikleri için, uzman botanikçiler tarafından bile ayırt edilmesi ve sınıflandırılması çok zor bulunan türler arasında sayılıyor.

Toprak üzerinde yayılarak öbek oluşturan bir tür. Türüne göre az ya da çok belirgin olan 4 köşeli gövdelerinde, yumuşak tırnaksı çıkıntılar yer aıyor.

Yıldız biçimindeki çiçekleri, yine türüne bağlı olarak az veya çok tüylü olabiliyor ve kadifemsi bir dokuya sahip. Renkleri ise beyazdan, sarı, turuncu, kırmızı ve kahverengiye kadar çok çeşitlilik gösteriyor ve çizgisel veya noktasal desenlere sahip. Çiçeklenme, genellikle Ekim ayında gerçekleşiyor.

Büyüme döneminde düzenli sulama ve sıvı besin ihtiyacı duyan Piaranthus, özellikle sıcak aylarda çürütmeyecek kadar bol miktarda sulanabiliyor. (En azından, gövdesinin şişkinliğini ve tokluğunu koruyacak kadar…) Soğuk aylarda, çok dikkatli olmak kaydıyla ve gerektikçe, toprağı çok az miktarda nemlendirilebilir.

Dallarından kolayca üretmek mümkün. Kesilen dalı bir süre kurumaya bıraktıktan sonra, geçirgen bir toprak karışımının üstüne yatırmak (gömmeden) köklenmesi için yeterli olacaktır.

Yararlanılan kaynaklar:
www.stapeliads.info
www.cactus-art.biz

Name:  Piaranthus geminatus 2.jpg
Views: 1861
Size:  31.0 KB

Name:  Piaranthus geminatus 3.jpg
Views: 1855
Size:  28.7 KB

Name:  Piaranthus geminatus 4.jpg
Views: 1946
Size:  34.9 KB

Name:  Piaranthus geminatus 5.jpg
Views: 1842
Size:  47.9 KB

Düzenleyen PlentyPlant : 25-12-2011 saat 21:06 Neden: sözcük düzeltme
Eski 23-12-2011, 22:50   #845
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Name:  Piaranthus geminatus 6.jpg
Views: 1798
Size:  24.6 KB

Name:  Piaranthus geminatus 7.jpg
Views: 1920
Size:  39.5 KB

Alttaki fotoğraf, amber+mavi gözlükler için 3 boyutlu

Name:  Piaranthus geminatus 3D.jpg
Views: 1822
Size:  31.2 KB

Not: Fotoğraf için izin talebime henüz yazılı bir cevap alamadığım için, doğadaki haliyle fotoğrafını burada kullanamıyorum. Görmek ve diğer türlere de gözatmak isteyen üyelerimiz, “africanbulbs” web sitesini ziyaret edebilirler.

Eski 24-12-2011, 10:18   #846
Ağaç Dostu

sevim4's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2009
Sn.plentyplant,bir sukulent bu kadarmı al benili olur çok güzel.

sevim4 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2011, 12:03   #847
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Harika, çok güzel

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2011, 16:12   #848
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Çok zarif, çok güzel. Detaylı fotograflar ve bilgiler için teşekkürler.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2011, 17:02   #849
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-10-2009
Galeri: 15
Felsin güzeller, gelsinki gözlerimiz bayram etsin. Sağolasın kardeşim.

mrmusti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2011, 21:08   #850
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

İltifatlarınız için çok teşekkür ederim Sayın Sevim4, SevimK, Zenfree ve Sayın MrMusti. Tümünü, Piaranthusum adına kabul ediyorum. Güzellik, onun güzelliği.

Eski 12-11-2012, 11:12   #851
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sevgili Plenty Plant nerelerdesiniz? Bize en son Piaranthus geminatus'u tanıtmıştınız, üstünden de bir hayli zaman geçti. Güzel fotoğraflarınızı ve faydalı bilgilerinizi bekliyorum

syuksek beğendi.
selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2012, 12:23   #852
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Neredeyse bir yıl olmuş sn PlentyPlant yoksunuz. Gerçi ben de zaman zaman ara veriyorum bazı zorunlu nedenlerle ama lütfen, sizi merak ettik.

Eski 17-11-2012, 23:54   #853
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-06-2012
Sn Plentyplant merhabalar,
Tam bir yıl olmuş uğramamışsınız sayfanıza, umarım iyisinizdir.
Bitkileriniz çok sağlıklı ve çeşitliler maşallah. Sayfanızda hem görsellik hem de bakım bilgileri yanısıra benim en çok beğendiğim ve takdir ettiğim nokta da bitkilerin doğal ortamlarındaki fotoğraflarını eklemeniz oldu. Bazen o kadar aynı ortamı yaratmışsınız ki hangisi saksı hangisi doğal ortam ayırtetmekte zorlandım doğrusu.
Kaktüs ve sukulent severlere çok faydalı olduğunuz kesin, umarım bilgilerinizden ve tecrübelerinizden yararlanma fırsatı bize de kısmet olur.Sizi tekrar bu sayfada görebilmek umuduyla.

Denizardacan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2012, 00:33   #854
Ağaçsever

Papağan's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2012
Kesinlikle çok eğlenceli ve bir o kadar da bilgi dolu sayfalardı, emeğinize, ilginize sabrınıza sağlık..

Ben de yeni fotoğraflar ve birbirinden güzel paylaşımlarla sizi tekrar görmek isterim

Papağan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2012, 10:43   #855
Ağaç Dostu

yener.T's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2010
Galeri: 16
Sayın PlentyPlant yalnız beğen tuşları ile beğenmekten öte bu bilgiler ve görüntüler.Bir sukulentin bu kadar güzel olabileceğini sizin sayfalarınızdan görüp öğrenebilmekteyim.
Fotoğraflar ve bilgiler için ellerinize sağlık,kendi adıma çok teşekkür ederim.

yener.T Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2012, 23:43   #856
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Sayın PlentyPlant,gecenin bu saatine kadar 29 sayfanızı tek tek inceledim hakkını teslim etmek gerekir ki hakikatten kaktüs çeşitleriniz çok güzel ve sağlıklı belliki çok büyük emek veriyorsunuz ve engin deneyimleriniz var.

Ancak ilk sayfalarda sanırım bir defa resimlediğiniz Crassula ovata goolum'un hiç resmini bir daha göremedim.Ben Hem crassula ovata hemde Crassula ovata gollum hastası oldum, küçük goollum larım da var ama büyük ve gövdesi muhteşem gelişmiş Crassula gollum lardan da 4 adete sahibim ama sahip olduğum bu çinsler küçük boyda olanlar küçük kaldı büyük olanlarda fazla bir gelişme göstermedi,kaktüs sıvı besini de kullanıyorum ama nafile .

Gollum ların büyüme konusunda bir deneyiminiz varsa bilgilerinizi aktarmanızı rica edecektim Sahip olduğum Crassula Ovata ve Crassula Ovata gollum ların resimlerini bir kaç gün içinde''Selcuk44 Balkon seram sayfamda '' yayınlıyacak ve önerilerinizi bekliyeceğim.

Teşekkür eder iyi geceler dilerim.

selcuk44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2012, 08:49   #857
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Sayın Selenn, Sayın Sevim K., Sayın Denizardacan, Sayın Papağan, Sayın Yener T.
Güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. Biraz uzun süren sıkıntılı bir dönem, taşınma vb. nedenler yüzünden çok uzun süre Ağaçlar'a ve sizlerin sayfalarına ilgi gösteremedim. Herkesin hoşgörüsüne sığınıyorum.
Tekrar görüşmeyi ve sayfalarımızı paylaşmayı ben de çok istiyorum. "Yakında" diyelim.

Düzenleyen PlentyPlant : 21-11-2012 saat 09:02 Neden: sözcük düzeltme
Eski 21-11-2012, 08:52   #858
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Crassula Gollum hala bitkilerimin arasındaki yerini koruyor Sayın Selçuk. Olağandışı bir gelişme olmadığı için fotoğrafı tekrar koymayı, tekrara düşmek olacağı gerekçesiyle düşünmedim. Bu tür üzerinde özel bir deneyime sahip değilim. En kesin bildiğim şey ise mantar gibi hastalıklara karşı çok hassas olduğu.
Sayfanızı takip edeceğim. Şimdilik sağlıcakla kalın.

Eski 21-11-2012, 11:51   #859
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-07-2011
Dönüşünüzü sabırsızlıkla bekler olduk sevgili PlentyPlant.

zafer1326 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2012, 18:44   #860
Ağaçsever

Papağan's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2012
Merhabalar
yine arayı açtınız Güzel dilekleriniz ve değerli önerilerinizle sizi tekrar görmek isteriz

Benim kaktüslerim sanırım tuttu beyaz beyaz kökler uzatmışlar toprağa sıkı sıkı tutunmak için, nasıl mutlu oldum, beni nasıl da içten gülümsettiler tarif etmeme olanak yok,ben size bir kez daha teşekkür etmek istiyorum, elinize emeğinize sağlık, ilk sürgünlerinde fotoğraflarını sizinle paylaşmak istiyorum

Sevgi ve saygılarımla

PlentyPlant beğendi.
Papağan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2013, 01:25   #861
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Sayın PlentyPlant, üç saati aşkın süredir sayfanızdaydım. Tıkandım şu an inanın, kifayetsiz kalacağını düşünmekteyim, kuracağım cümlelerin.

Nasıl güzel, nasıl iştah kabartıcı ve özendirici bir sayfadır burası böyle, kaktüs- sukulent cenneti mevcutmuş ta haberim yokmuş..

Özendim, imrendim, bir sayfa dolusu notlar kopyaladım, helal ediniz hakkınızı. Üç beş kaktüsüm vardı adını bilmeden yetiştirdiğim, etiketleri olacak sayenizde..

Kutluyorum sizi sayın PlentPlant, http://www.agaclar.net/forum/attachm...40-balkon1.jpg şu sayfayı görünce davetsiz misafiriniz olmak geçti içimden, keyifle çıkarmanızı diliyorum bu güzelliklerin tadını. Sağlıcakla kalınız.. )

Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2013, 14:05   #862
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Rica ederim Sayın Sudenur. Bazı üyelerin koleksiyonları ve sayfaları yanında benimkinin lafı mı olur? Yine de güzel sözleriniz için teşekkür ederim. İstediğiniz herşeyi de dilediğiniz gibi kopyalayabilir, sormadan kullanabilirsiniz.

Eski 12-01-2013, 14:13   #863
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2010
Galeri: 5
Sn.PlentyPlant,o güzel bitkilerinizin yeni hallerini çok merak ediyorum.Fotoğraflarınız da bitkileriniz de şahane,lütfen devam edin.
Özellikle 3 boyutlu görüntülere bayıldım,gözlükleri yanıma sıralayıp tek tek sayfalarınızı büyük bir heyecanla gezdim.Devamını da sabırsızlıkla bekliyorum.
Saygılarımla...

PlentyPlant ve Sudenur beğendi.
ipektuğçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2013, 23:42   #864
Yeni Üye

başkabahar's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Sn. PlentyPlant, haftasonu izin günümde sondan başa doğru tüm sayfalarınıza baktım ve bu saatte ancak bitti Bir bölümünü daha önce de okuduğumu hatırlıyorum ama bu güzellikleri fazladan izlemenin zararı yok Yeni aldığım ve ismini aradığım bir kaktüse de (gymnocalcycium stenogonum) rastladım, ismini öğrenmiş oldum. Bitkileriniz de buradaki sunumunuz da çok güzel, elinize sağlık.

PlentyPlant beğendi.
başkabahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2013, 16:20   #865
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

İlginiz ve güzel sözleriniz için teşekkür ederim Sayın İpektuğçe, Sayın Başkabahar.
Ayırdığınız vakitlere değdiyse, ancak mutluluk duyarım.

Eski 30-01-2013, 21:45   #866
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Galeri: 12
Sayın PlentyPlant

Kaktüs ve sukulentlerinizi bütün sayfalarnı hayranlıkla gezdim ve bu hastalığa tutulmuş biri olarak, yeni yeni narkoz alırken sizin kaktüslerinizin güzelliği, çeşitliliği ve çiçekleri beni komaya soktu, verdiğiniz detaylı bilgileride okudukça sayenizde bu işi ne kadar ciddi yapılması gerektiğini görmüş oldum.

Bir kez daha Teşekkürler PlentyPlant elinize emeğinize sağlık.

Sayfanızı yakın takibe aldım bilesiniz

adneser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2013, 21:05   #867
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Tutulduğunuz yeni merakınıza (sizin deyiminizle hastalığınıza) minicik de olsa katkıda bulunabildiysem, mutluluk duyarım Sayın Adneser.
Siz de sayfalarınızı izlediğimi ve izlemeye de devam edeceğimi bilin.

adneser beğendi.
Eski 01-02-2013, 21:12   #868
Ağaçsever

ilkazra's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2012
Sayın PlentyPlant sayfanız çiçekleriniz harika..Yalnız çooookk kıskandığımı itiraf etmeliyim.Bırakın çelikten çiçek yetiştirmeyi aldıklarım bile ölüyor.Sabrınıza emeğinize hayran kaldım .Ellerinize sağlık

ilkazra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2013, 06:55   #869
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Sn PlentyPlant; beğen butonum çalışmıyor bilgisayarımın elden geçmesi gerekiyor sanırım ya da başka bir problem. Kısacası sayfanızı ilgiyle takibediyorum ve her defasında teşekkür ediyorum size sunduğunuz güzellikler için.

Eski 30-04-2014, 17:36   #870
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-05-2009
Ben de uzun zamandır siteye girmedim. Şimdi gözlerim eski dostları arıyor. Sayın PlentyPlant nerelerdesiniz?

cenan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024