agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni1511Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-02-2010, 20:52   #91
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Tomurcuk gördüm sanki...

Sayın berduray'ın göndermiş olduğu minik bir kaktüs vardı. Fazla gelişmemişte olsa köklüydü. Evde bulunan kızıma ait, şu an kullanmadığı bir fincana dikmiştim. Köklendirme ve geliştirmeye çalıştığım birkaç kaktüsle birlikte güney cephede bulunan odanın pencere kenarına koymuştum. Bu oda gün içerisinde uzun süre güneş görmesine karşın, bu aylarda nispeten serin olan bir oda. Ayrı bir özelliği de buraya aldığım bitkilerimin sulamalarının daha uzun sürede yapılıyor olması. Yani bir anlamda, buradaki bitkiler unutuluyor.

Mammillaria prolifera

Name:  IMG_4590 1.jpg
Views: 3088
Size:  56.5 KB

Kaktüsümün genel görünümü. Bu genel görünüm içerisinde ufak bir ayrıntı mutlaka dikkati çekiyordur. Benimde bugün dikkatimi çekti. Dedim ya, unutulan bitkiler arasında bu kaktüsüm. Bugün sabah, ne durumda diye elime alıp bakarken o küçük ayrıntıyı fark ettim. Ayrıca bu ayrıntı tek değil gibi. Sağ yan tarafta minik bir ayrıntı daha var. Tabi onu kadraja almam veya fotoğrafını çekmem şu an boyutu itibariyle mümkün olmadı.

Name:  IMG_4589 1.jpg
Views: 2944
Size:  52.7 KB

Bu da o ufak ayrıntının daha detaylı bir görünümü. Evet... Bir çiçek tomurcuğu. Yani ben öyle olduğunu sanıyorum.

Bu kaktüsüm geldiğinde üzerinde küçük kırmızı meyvemsi oluşumlar vardı. İçlerinde tohum benzeri siyahlıklar bulunuyordu. Forumda okuduğum kadarı ile bu meyvemsi oluşumlar sonrası çiçeklenme oluyor. Ancak, bahar henüz gelmemişken tomurcuk oluşması beni şaşırttı.

Sanırım ilk kaktüs çiçeğimi görmeme sayılı günler kaldı. Bir aksilik olmazsa çiçeğinide sizlerle paylaşırım bu başlıkta.

Düzenleyen skaraca : 06-02-2010 saat 21:12 Neden: Ek bilgiler, isim ekleme
skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2010, 21:03   #92
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Sayın Skaraca kaktüsünüz;Mammillaria prolifera.Benimkilerde de tomurcuk var ocaktan beri gelişiyorlar.Sanırım baharda ilk açacaklar arasında bu türler.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2010, 21:08   #93
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Teşekkürler sayın Fatih,

Tomurcuklar Ocak'tan beri gelişiyorsa, demekki çiçeğe dönüşüm bayağı uzun sürüyor. Desenize daha çok bakacağım "acaba açtı mı" diye.

Bu arada hemen ismi başlık içerisine kaydediyorum.

Eski 06-02-2010, 21:41   #94
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Kaktüsleriniz güzel sayın skaraca. Kaktüs sevginiz. Ama oğlunuzla paylaşımlarınız çok daha güzel

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2010, 22:51   #95
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Teşekkürler sayın sevim.K,

Bazen oğlumla, bazen kızımla yapılıyor bu paylaşımlar. Oğlum, zevki ile kaktüs beğeniyor. Ben ise bazı kaktüs çeliklerini kızımın kullanmadığı malzemelerine dikiyorum ve bunun için kendisinden izin alıyorum.

Eski 07-02-2010, 10:39   #96
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Yenilerden...

Dün oğlumu yüzme kursuna bıraktıktan sonra, yakında olan yapı markete yeni kaktüs gelip, gelmediğine bakmak için gittim.

Yeni kaktüsler gelmişti ancak nedense kararsızlığım üzerimdeydi yine. İçlerinde beğendiğim dört-beş ayrı tür kaktüs oldu. Bunlardan bir tanesi tek saksı idi. Diğerlerinde ise 3-4'er adet/saksı vardı. Adet/saksı sayısı fazla olanların, gelişmeleri itibariyle hangisini alacağıma karar veremediğim için tek saksı olan kaktüsü aldım en sonunda.

Eve geldikten sonra www.cactus-art.biz sitesinde yaptığım araştırmada ismini buldum. Ancak eş anlamlı olarak echinocactus-mammilaria türü olarakta kabul edildiğini sitede açıklamışlardı. Bu linkte türe ait fotoğraflar ve eş anlamlı isimleri görülebilir.

Coryphantha poselgeriana var. valida (Coryphantha poselgeriana var. saltillensis)

Name:  IMG_4596 1.jpg
Views: 4397
Size:  37.4 KB

Yara, üzerinde bulunan yapay çiçeği çıkartırken; o bölgedeki diken dokunun kopması nedeniyle oluştu. Yukarıdaki linkte güzel çiçekleri olduğu yazıyordu. Umarım çiçek açtığını da görürüm.

Düzenleyen skaraca : 07-02-2010 saat 10:40 Neden: Düzenleme,
Eski 07-02-2010, 12:56   #97
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi skaraca Mesajı Göster
Teşekkürler sayın sevim.K,

Bazen oğlumla, bazen kızımla yapılıyor bu paylaşımlar. Oğlum, zevki ile kaktüs beğeniyor. Ben ise bazı kaktüs çeliklerini kızımın kullanmadığı malzemelerine dikiyorum ve bunun için kendisinden izin alıyorum.
Çok güzel kızımızı da dolaylı olarak işe katıyoruz demek ki

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2010, 21:49   #98
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Yenilerden... (2)

İkinci kaktüsüm çelik olarak alındı. Yaklaşık 0,5 cm uzunluğunda bir tane kök benzeri oluşum vardı. Kök oluşumunu ve gelişimini sağlamak amacıyla kızımın kullanmadığı oyuncakları arasında bulunan plastik bir fincana dikildi.

İsim konusunda siteye henüz bakamadım. Benzer birçok kaktüs türü olduğu için net bir isimde bulamayabilirim belki.

Name:  SDC10724 1.jpg
Views: 3059
Size:  51.7 KB

Siteye baktığımda veya arkadaşlardan benden önce isim konusunda yardımcı olan çıkarsa, ismi ayrıca eklerim.

Tepe bölgesinde yoğun olmak üzere, diken diplerinde beyaz tüysü uzantılar bulunmakta. Yüzeye paralel ve dik dikenleri var. Diken yapısı biraz bu linkteki Echinocereus'u andırsa da, bunda beyaz tüysü uzantılar yok.

Bu kaktüs çeliğim anlamadığım bir şekilde çürüdü.

Düzenleyen skaraca : 03-03-2010 saat 08:50 Neden: Ek bilgi
Eski 16-02-2010, 13:37   #99
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Yeni düzenlemeler

Bir süredir elimde bulunan kaktüsleri yeni yerlerine almakla uğraşıyordum. Bunun dışında iki kez gittiğim Mersin'de ablamdan ve uygun olan yerlerden aldığım kaktüs çelikleri getirmiştim. Ayrıca Antalya'dan sayın Taner Angay beyden satın aldığım kaktüs ve sukulentler var. Bir süre önce forum üyemiz mrmusti Antalya'ya gideceğini belirtmişti. Taner beyden alışverişim sayın mrmusti aracılığı ile oldu.

Önce sayın berduray'ın göndermiş olduğu kaktüslerden başlayayım. Sayın berduray'ın göndermiş olduğu kaktüslerden ikisi ve bir sukulent; yeni küçük saksılarına alındı.

Name:  kaktus1.jpg
Views: 7894
Size:  44.1 KB

Name:  kaktus2.jpg
Views: 2893
Size:  48.8 KB

Name:  crassula marnierena.jpg
Views: 3403
Size:  35.4 KB

Yukarıdaki kaktüsler ve sukulent, daha önce başka kaktüs ve sukulentler ile aynı saksıyı paylaşıyorlardı. Saksı değiştirdiğim kaktüs ve sukulentlerden boşalan minik kaktüs saksılarına aktardım. Böylece daha rahat gelişebilecekler.

Son fotoğrafta yer alan crassula marnierena köklenmiş olmalı. Diğerleri ise köklenme aşamasında. Belki ekim sonrası geçen sürede köklenmişte olabilirler.

pulibet ve pamuktopu beğendi.
Eski 16-02-2010, 13:45   #100
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Yeniler

Mersin'de ablamdan aldığım kaktüs çelikleri.

Bir tanesi kaynana yumruğu. Diğerleri ise mammilaria prolifera. Yalnız bunun üzerinde bulunan meyve içerisinden siyah tohumlar çıkıyor. Yolda düşen meyvelerin bir kısmının tohumlarını çıkarttım ve ektim. Henüz filizlenme yok, beklemedeyim.

Ferocactus Alamosanus

Name:  kaynana yumrugu.jpg
Views: 7078
Size:  68.5 KB

Name:  mammilaria proliferia (siyah tohum).jpg
Views: 2924
Size:  71.4 KB

Name:  Mammillaria prolifera1.jpg
Views: 2845
Size:  56.3 KB

Bir kısmı köklü idi. Köklü olanlardan birkaçını bir saksıya diktim. Onun dışında kalanları ise bir saksıya toprağın üzerine köklenmesi amacıyla koydum. Köklenmesi için koyduklarımdan birisinde küçük bir tomurcuk gelişmekte.

Bu arada kaynana yumruğundan üç çelik ve m.prolifera'dan hayli fazla çelik vardı. Kaynana yumruğunun bir çeliğini ve m.proliferanın bir kısmını kendime aldıktan sonra kalanları işyerindeki personele dağıttım.

Denizardacan beğendi.

Düzenleyen skaraca : 06-03-2010 saat 15:12 Neden: İsim ekleme
Eski 16-02-2010, 13:55   #101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2010

kaktüsüm baya bi uzun boylu.her yerinden ufak ufak yenileri çıktı.ne yapmam gerekiyor?

bide kaktüsüm köklendi.o kökleri kesiyimmi ne yapmam gerek hiç bilmiyorum

ve şunlara yara mı desem bilmiyorum.açık kahverengi şeklinde.yaklaşık 1 yıldır kaktüsüm.daha 5 tane var onlarda hiç böyle olmamıştı anlayamadım

şimdiden teşekkürler ismim seda

Amor-Fati Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2010, 13:56   #102
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Yeniler 2

İkinci kez Mersin'e gidişimde yeni çeliklerle döndüm doğal olarak.

Bunlardan birisi Diken İnciri olarak bilinen Güney bölgelerde bol olarak yetişen bir tür. Ayrıca bunun mor meyveli ve üzeri dikenli olan türünün tohumlarını ekmek amacıyla meyvelerinden aldım.

Ayrıca euphorbia trigona, echeveria çelikleri var.

Name:  diken inciri.jpg
Views: 3182
Size:  34.9 KB

Diken İnciri... dedim ama www.cactusinfo.net te diken inciri Opuntia Ficus İndica nın dikenli bir yapısı var. Bunda diken yok. Site Opuntia Erinacea v Utahensis olarak isimlendirmiş.

Name:  echeveria1.jpg
Views: 2827
Size:  49.6 KB

Echeveria, alt tür olarak ne olduğunu bilemiyorum. Araştırıp, bulursam eklerim. Birden fazla çelik almıştım. Dört ayrı saksıya ektim. Sadece bir tanesini fotoğrafını buraya ekledim.

Name:  euphorbia tringota1.jpg
Views: 2668
Size:  39.7 KB

Euphorbia trigona

Name:  euphorbia tringota2.jpg
Views: 2739
Size:  49.2 KB

Euphorbia trigona. Bu ve yukarıdaki Euphorbia trigona ancak ayrı alt türler olması gerek. Bir tanesi yanlarında yapraklar oluşan, diğeri yapraksız ve daha kalın gelişen tür. Alttaki euphorbia trigona iki ayrı çelik. Bir tanesi evde, diğeri işyerimde. Üsttekinden ise bir tane var. Evde şimdilik.

Bunların köklenmesi gerekiyor. Çelik oldukları için yaklaşık 36 saat kadar, kesim yerleri kurudu ve sonrasında dikildiler.

Düzenleyen skaraca : 06-03-2010 saat 15:30 Neden: İsim düzeltme
Eski 16-02-2010, 14:05   #103
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Yeniler 3

Mersin'e ikinci gidişimde Migros'a uğradım. Kaktüs türlerine bakmak için. 15 gün önce ilk gidişimde 4,99 TL'ye sattıkları kaktüslerde indirim yapmışlar. 2,99 TL'ye düşmüş fiatlar.

Bunun üzerine beğendiğim üç ayrı kaktüsü aldım. Gerçi sonrasında karar veremediğim için almadığım, iki ayrı kaktüsü almadığıma pişman oldum ama neyse.

Name:  mammilaria .....jpg
Views: 2785
Size:  53.7 KB

Name:  mammilaria .......1.jpg
Views: 2717
Size:  45.2 KB

Gymnocalycium platense var. baldianum

Name:  mammilaria elongata kahve diken.jpg
Views: 3084
Size:  70.5 KB

Birinci mammilaria, ancak alt tür olarak bilmiyorum.

Üçüncü mammilaria proliferia (kahve diken) olmalı.

İkincinin ismi için araştırmam gerekiyor. Yaptığım araştırmalara göre Gymnocalycium platense var. baldianum

Aslında büyük marketlerin etiketlerine kaktüslerin isimlerini de yazarak satış yapmaları veya seraların kaktüs türünü belirten küçük bir etiketi saksı üzerine yapıştırmaları bu sorunu ortadan kaldırır ve bizlerde daha rahat alışveriş yaparız. Hem müşteri memnuniyeti açısından da marketlere olumlu bir puan yansır. Ancak nedense yapmıyorlar. Belki de 3-5 kuruşluk bir maliyet artışıdır bunun arka planında yatan.

Düzenleyen skaraca : 16-02-2010 saat 20:35 Neden: İsim ekleme
Eski 16-02-2010, 14:22   #104
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Adramiscus maculatus

Sıra Taner beyden aldıklarıma geldi. Bir süredir Taner Angay beyin www.kaktus.web.tr olan internet sitesi üzerinden alışveriş yapmayı düşünüyordum. Ancak seçim konusunda karar verememiştim. Forum üyelerimizden sayın mrmusti beyin Antalya'ya Taner beye gideceğini belirtmesi üzerine sukulent ağırlıklı bir seçim yaparak listemi sayın mrmusti beye gönderdim. Bitki seçimleri sayın mrmusti bey tarafından yapıldı. İki adeti çelik olmak üzere 13 ayrı tür satın aldım.

Güzel, korunmalı bir ambalaj ve isim etiketleri ile birlikte geldi.

Name:  adramiscus maculatus.jpg
Views: 2709
Size:  39.3 KB

İlk sukulentim adramiscus maculatus. Yapraklar üzerindeki renk tonları hoşuma gitti.

Eski 16-02-2010, 14:24   #105
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Aloe variegata

İkinci sukulent.

Eklenen Resimler

Eski 16-02-2010, 14:28   #106
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Caralluma Dummeri

Çelik olarak geldi. Üç ayrı parçaya bölerek köklenmesi için saksıya aldım. Saksıya aldıktan dört gün sonra az su verdim. Şu anda 10 günlük. Halen sulanmadı. Minik bir sürgünü var. Köklenmemişte olsa sanırım kendi bünyesindeki su ile sürgün oluşturuyor.

Name:  caralluma dummeri.jpg
Views: 2782
Size:  59.8 KB

Ortada büyük parça çelik, yanlarda ikili ve birli olmak üzere iki ayrı çelik var.

Eski 16-02-2010, 14:32   #107
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Caralluma hesperidum

Bu sukulenttin çiçeğini sayın mrmusti'nin sayfasındaki fotoğraflarda görmüş ve çok beğenmiştim. Aynı şekilde aşağıdaki c.lutea'da aynı nedenle sipariş edildi. Sayın mrmusti'nin yayınladığı fotoğraflarda forum üyelerince beğenilen türlerden.

Name:  caralluma hesperidum.jpg
Views: 2706
Size:  35.5 KB

Üst kısımda bir yara izi var. Ancak sayın mrmusti tarafından seçim yapıldığı için bir sorun oluşturmayacağını düşünüyorum.

Denizardacan beğendi.
Eski 16-02-2010, 14:35   #108
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Caralluma Lutea

Çiçeğini sayın mrmusti'nin fotoğraflarından beğendiğim bir tür.

Name:  caralluma lutea.jpg
Views: 2790
Size:  32.1 KB

Yeni sürgünler ve çiçekleri ile mutlu eder beni umarım.

Bu arada sürgünler belki de sonbaharda yeni sahipleri ile buluşur.

Denizardacan beğendi.
Eski 16-02-2010, 14:41   #109
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Crassula Collum

Forumda yayınlanan sukulent fotoğrafları arasında beğendiğim türlerden birisi.

Name:  crassula collum.jpg
Views: 3120
Size:  40.4 KB

Köklü olması amacıyla sipariş ettim. Gelişimi gelişi sonrasında güzel. İşyerinde diğer kaktüs ve sukulentlerim gibi öğleden sonra güneşi alan pencere kenarında duruyor. Minik yeni sürgünleri oluşmaya başladı bile.

Eski 16-02-2010, 14:43   #110
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Eceveria perle von nürnberg

Yine forumda yayınlanan fotoğraflardan beğendiğim bir sukulent.

Name:  echeveria perle von nurnberg.jpg
Views: 2832
Size:  41.0 KB

Sera ortamından gelmesi ve mevsim itibariyle yaprak renkleri biraz açık. Güneş gördükçe daha koyulaşacağını düşünüyorum.

Eski 16-02-2010, 14:48   #111
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Euphorbia submammilaris

Taner beyin sitesinde fotoğraflarından görüp beğendiğim bir kaktüs-sukulent.

Name:  euphorbia submammilaris.jpg
Views: 2730
Size:  32.6 KB

Sera ortamında sulanmaması nedeniyle geldiğinde gövde yapısı biraz zayıf durumda idi. İlk sulamayı, kök sulaması olarak yaptım. Sonrakiler fısfıs ile toprak kurudukça. Gövde ve yeni sürgünleri biraz dolgunlaşmaya başladı.

Gövde yanlarında bulunan minik yapraklar sera ortamında kurumuştu. Ancak geldikten sonra üst bölgelerden yeni yapraklar oluşmaya başladı.

Eski 16-02-2010, 14:51   #112
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Hatiora Salicornioides

Taner beyin sitesinde fotoğraflardan seçtiğim bir sukulent.

Name:  hatiora salicornioides.jpg
Views: 2923
Size:  52.7 KB

Bununda gövde bölgesi geldiğinde serada sulanmaması nedeniyle biraz cılızdı. Yapılan kök sulaması sonrasında gövde dolgunlaşmaya başladı.

Name:  h_salicornioides_c_600.jpg
Views: 4919
Size:  50.0 KB

Hatiora Salicornioides'in internette bulduğum çiçekli haline ilişkin fotoğraf. Uç bölgelerden çiçekler çıkıyormuş.

Eklenen Resimler

Düzenleyen skaraca : 03-03-2010 saat 08:59 Neden: Çiçekli fotoğraf ekleme
Eski 16-02-2010, 14:54   #113
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Hawortia Belusii Blackbeardiana

Su dolu minik baloncuk şeklindeki yaprakları itibariyle beğendiğim sukulentlerden.

Name:  hawortia bolisii blackbeardiana.jpg
Views: 2766
Size:  51.5 KB

Alt orta kısmında yeni bir sürgün gelişmeye başlamış bile.

Eski 16-02-2010, 14:58   #114
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Duvalia Polita

Çelik olarak gelmişti. İsmini telefonda sayın mrmusti söylemişti. Huernia ancak alt tür olarak yanlış anlamışta olabilirim. (Duvalia polita olarak düzeltildi)

Name:  huernia polica.jpg
Views: 2852
Size:  57.2 KB

Köklenme için bekliyor. Geldikten sonra dördüncü gün birkez su verildi. Sonra su vermedim.

Düzenleyen skaraca : 18-02-2010 saat 21:16 Neden: İsim düzeltme
Eski 16-02-2010, 15:08   #115
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Sempervivum Oddity

İçi boş boru şeklindeki yaprakları ile güzel bir sukulent.

Name:  sempervivum oddity.jpg
Views: 2629
Size:  44.2 KB

Forumda bir yerde okuduğuma göre sanırım yaprağın iç kısmındaki boşluktan çiçek açıyormuş.

Eski 16-02-2010, 15:09   #116
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Sayın Skaraca
Caralluma hesperidum, caralluma lutea, adromischus maculatus benim de aldığım türler. Huernia' lardan farklı türler seçmişiz.
Güle güle büyüsünler, çiçekler açsınlar inşallah.

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2010, 15:13   #117
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Senecio Rowleyanus

Taner beyden aldığım son sukulent.

Name:  senecio rowleyanus.jpg
Views: 3253
Size:  52.3 KB

Sayın berduray'ın göndermiş olduğu senecio H. yi köklendiremediğim ve sonuçta kuruttuğum için, tespih tanesi şeklinde yaprakları ile beğendiğim bu senecio'yu aldım.

Uç kısımda bulunan yapraklar gelişi sonrasında biraz büyüdü. Aydınlık ancak doğrudan güneş görmeyen bir yerde duruyor.

Eski 16-02-2010, 15:28   #118
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Yeniler 4

Sayın lale76 hanımın bana kaktüs tohumu ve kaktüs çelikleri gönderme sözü vardı.

Dün bunlar elime ulaştı. Stapelia ve değişik çiçek tohumları yanında kaktüs ve sukulent çelikleri.

Sukulentlerin fotoğraflarını çekmedim. Kaktüslerden iki adeti köklü, diğerleri köksüz çelik idi.

Name:  Chamaecereus silvestri.jpg
Views: 3017
Size:  44.6 KB

Chamaecereus silvestri. Hafif V şeklinde bir formu vardı. Alt kısmında minik bir kök oluşumu görünüyordu. Bu nedenle kök oluşan kısım toprak içerisine gelecek şekilde ektim.

Name:  kaktus4.jpg
Views: 2720
Size:  40.3 KB

Köksüz olarak gelen çeliklerden. Kaynana diline benziyor ancak ona göre daha uzun dikenleri var. www.cactusinfo.net sitesini incelerken bu linkteki fotoğrafa benzettim. Öyle ile Tephrocactus papyracantha olmalı

Name:  kaktus5.jpg
Views: 2977
Size:  54.5 KB

İsmini bilmediğim, köklü gelen, karman-çorman dikenleri ile güzel bir kaktüs. (Kaynana yumruğu olduğu sayın lale76 tarafından belirtildi.)

Name:  Graptopetalum paraguayense.jpg
Views: 3406
Size:  44.8 KB

Graptopetalum paraguayense. İsmini sayın lale76'nın sayfasından öğrendim. Değişik bir sukulent. İsim yapısına göre de Paraguay kökenli olmalı.

Name:  Mammillaria prolifera.jpg
Views: 2765
Size:  57.1 KB

Mammillaria prolifera. Sanırım tohum keseciği içerisindeki tohumlar kırmızı renkli. Çünkü Lale hanımın gönderdiği kırmızı renkli tohumlar vardı ayrıca. Onları da hemen ektim.

Bu arada birde fotoğrafını çekmediğim, köksüz olarak gelen Mammillaria elongata var olduğunu düşündüğüm bir kaktüs daha var. Gerçi kahverengi dikenli Mammillaria prolifera'ya da benziyor. Emin olamadım. Bu kaktüsüde köklenmesi için karman-çorman dikenli kaktüsün saksısına koydum.

Düzenleyen skaraca : 06-03-2010 saat 14:25 Neden: İsim ekleme
Eski 16-02-2010, 15:36   #119
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Sayın Vildan Sönmez,

Güzel dilekleriniz için teşekkür ediyorum. Aynı şekilde sizinde güzel bir şekilde büyütüp, geliştirmenizi diliyorum bitkilerinizi.

Eski 16-02-2010, 15:38   #120
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Sayın amor-fati (Seda hanım),

İmageshack sitesi engelli olduğu için şu an size yanıt veremiyorum. Akşam evdeki bilgisayardan linkteki fotoğrafları gördüktün sonra bildiğim kadarıyla yanıtlayabilirim.

Etiketler
kaktüs, sukulent, yılbaşı çiçeği

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024