agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-01-2011, 12:12   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-12-2010
e1hun / doğu ladini

Evet uzun zamandır ilgimi çeken ve araştırma içerisinde olduğum bonsai konusuna arkadaşımın fidanlığını ziyaretimle başlamış oldum.Kökü dışarıda olan ladini görünce daha önceden uygulamalarını gördüğüm taşa sarılı bir kök sistemi ile yapabileceği düşüncesi gözümün önüne geldi ve hemen satın aldım ve aranıza katıldım.Öncelikle saksının alt deliklerinden kökleri de çıkmaya başlamış bunun ile ilgili ne yapmam gerekir kök budaması yapılıp biraz daha küçük bir saksıya almalımıyım çünkü henüz bonsai saksına almak için çok yeniyim.1 yıl gözlemlemek ve ilgili araştırmayı yapmak istiyorum.Ayrıca biraz da budama yapılabilirmi şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ladin.jpg (70.5 KB, 112 views)
Dosya Türü: jpg ladin2.jpg (74.5 KB, 110 views)
Dosya Türü: jpg Görüntü002.jpg (27.2 KB, 110 views)
Dosya Türü: jpg Görüntü001.jpg (71.4 KB, 109 views)

Düzenleyen e1hun : 19-02-2011 saat 08:47 Neden: fotoğraf güncelleme
e1hun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2011, 14:38   #2
Ağaç Dostu

Hazeyn's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2008
hoşgeldin,

e1hun aramıza hoşgeldin, çalışmalırında kolaylıklar ve başarılar diliyorum ,aday agacın bence güzel ancak ilk başlangıç olarak çam doğru bir tercih değil diye düşünüyorum.Daha dayanıklı ve yaşamayı seven agaçlar ile başlamanı tavsiye ederim.Çam üzebilen bir ağaç türü azmini ve hevesini kırabilir.Yinede tecribeli arkadaşlarımız bu ağacın için uygun tavsiyelerde bulunacaklardır.Kolay gelsin.Görüşmek üzere...

Düzenleyen Hazeyn : 01-02-2011 saat 08:10
Hazeyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2011, 16:56   #3
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Sayın e1hun Aramıza hoş geldiniz. Zor bir tür seçmenize rağmen ğzerinde çok fazla ilem yapmadan. Başaracağınızı düşünüyorum.
Saksı değişimi ve kök budama yapmayın. Bir boy büyük saksıya geçirebilirseniz daha iyi olur.

Üst kısmı çok net görükmüyor. Bu yüzden ağcın gövdesinde çıkan çok ince dalcıkları temizleyip foto yüklerseniz daha net görme şansımız olur.
Görebildiğim kadarı ile kesilecek dalları işaretledim.
Bu kesimleri yapıp foto yüklerseniz üzerinde tekrar neler yapabilriz beraberce görmüş oluruz. Kolay gelsin.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ladin2.jpg (67.8 KB, 110 views)
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2011, 23:18   #4
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın e1hun

Hoş geldiniz.
Her bonsai sevdalanan dostlar gibi sizde acele ile budama saksı değişimi ve bir kaç işlem yapma tutkusu ile iç içesiniz.

Öncelikle Ladin irtifa bitkisidir.
Bunu hep göz önünde bulundurun.Serin soğuk yerleri sever.Özlikle yaz aylarında
İrtifanın az olduğu şehir içi mekanlarda istenilen gelişmesi yavaşlar.

Bu sene içinde yapmanız gereken.
Tekin bey söylemiş biraz daha geniş ama derin olmayan bir saksıya alınız.Yani şu anda bulunduğu saksıdan daha derin olmayan bir saksıya alınız.

Budama işlemine gelince.
BIrakın bu sene yeni sürügnleri bahar ayında versin.
Siz üst kısımdan başlıyarak 1 hafda ara ile gelişen yeşil ve gevrek yapıda ki sürügnleri çimdikleme yöntemi ile önce uç sürügünleri koparın.
Sonra bu işelemden sonra her iğnenin gerisnde bir adet yeni sürügün aktif dururma gelir ve o iğne yerini kuruyarak terk eder.
İŞde ozaman ağacın görsel olarak daları daha çıplak ve görüle bilir olur.

İŞde ozaman gerekli dal düzeni görünür.
O anda itibaren ilk dalın konumu ikinci dalın yeri ve diğerleri ortaya çıkar.

SAksı değişiminde sonra 6 hafda kadar ağaçınıza gübre vermeyin.
Daha sonra organik gübre veriniz.
Sulamasına dikkat ediniz yaz geceleri ısının 25 derecelerde olduğu bir yerde ağaçınızı tutunuz ki mantar ve diğer hastalıklar gelişmesinde etti etmesin.
Çünkü unutmayın ladinler yükseklerde yaşarlar.Ve serin yerler gelişmeleri için uygundur .

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2011, 07:41   #5
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
"Daha sonra organik gübre veriniz."
Bonsaide organik gübreler tercih ettiğimiz seçenekler değildir. İçerklerini bilmediğimiz için ağaca ne verdiğimizi de bilemeyiz. Bu yüzden içeriğini kontrol edebildiğimiz gübreleri kullanırız. Mevsimi geldiğinde, NPK gübre verin.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2011, 11:13   #6
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Sorun ağacın yaşayıp yaşamadığını sevip sevmemekte değil yeni başlayan bir bonsaicinin bu ağacı yaşatacak bilgiye tecrübeye sahip olmamasıdır eğer bu bilgiye tecrübeye sahipse bu ağaçlardanda güzel bonsailer çıkartabilir. her ağaç yaşamak türünü çoğaltmak için bir genetik şifreyle yaratılmıştır hiç bir ağacın dayanıksız olduğunu düşünmeyin..

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2011, 11:23   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-12-2010
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.en kısa zamanda tekin beyin bahsettiği ince dalları alıp çimdikleme işlemiyle devam edip 1 yıl izleme ve yaşatma süreciyle devam edeceğim.sayın bonsaisan dediğiniz gibi ağacımı forumdan takip ettiğim kadarıyla serin yerde muhafaza ediyorum dediklerinizi uygulamaya çalışacağım teşekkürler

e1hun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024