agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   maya / Teras, ev (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/36077.htm)

maya 09-12-2014 08:17

Merhaba Sayın Phin, tam da sayfanızda gezindikten sonra sizi burada görmüş olmam ne hoş ;) Bu sene sellukamın ikinci kışı olacak ve kışı yine evde geçirecek. Ben İstanbul soğuğundan çok, terasta her türlü dış etmene maruz kalmasından korkarak içeri alıyorum (Gerçi forumda teras ortamında harikalar yaratan birçok üye var ama ben daha çaylak bitkiseverim :o ) Kaldı ki, sellukanın soğuktan etkilendiğini birçok sellukasever daha önceden deneyimlemiş. Sorunuza gelince, kışın içeride de olsa yapraklarını döküyor. Zaten o yüzden Blue özgürce yeme ve didikleme hakkına sahip (nasılsa gidici hepsi) :D

maya 13-12-2014 16:53

3 Eklenti(ler)
Sayın Pria' dan almış olduğum nergisler başlarını uzatıp, "merhaba" dediler ;) 20 lt.lik saksıda toplam 3 adet soğan. Saksı harcını Sayın Pria' nın anlatımlarına uyarak hazırladım: toprak, torf, yanmış çiftlik gübresi, tabanında drenaj için kil bilyeleri, biraz da leonardit humus. Ekim tarihi 09.11.2014. İlk resim derinliklerini gösterebilmek için. İkincisi üzerleri kapatıldıktan hemen sonra. Üçüncü resim ise13.12.2014 tarihli ;) Batıya bakan, aydınlık, ısıtmasız, cam önünde duruyor. İlk ekimde derinlemesine sulandı, sonrasında sadece ara ara nemlendirme yapılıyor. Darısı çiçeklerini görmeye inşallah :rolleyes:

Double Daffodil Erlicheer:

maya 13-12-2014 17:08

5 Eklenti(ler)
Veee sırada orkidelerim... İlk edindiğim orkidem, orkidelere hiç merakım yokken, 2013 sonbaharında geçici annelik yaptığım, arkadaşıma ait 3-4 yaşlarında beyaz bir phal. O kadar iyi anlaştık ki, aynı anda 3 sap çıkartınca, arkadaşım bir daha onu benden almaya kıyamadı, ben de geri vermeye :D O güzellikle birlikte 2013-2014 sezonunda sayıları yediye ulaşan bir orkide ailem oldu ;) Geçen kışı batı ve güney cepheden güneş alan, ısıtılan, yeterince aydınlık bir odada geçirdiler. Keyifleri gerçekten çok yerindeydi ve beni muhteşem çiçekler ile keyiflendirdiler. Yazın sıcağı ile birlikte daha serin ve daha az aydınlık bir köşeye aldım onları. Ama maalesef yazı bu köşede geçirmek ve yer değişikliği hiç hoşlarına gitmedi ve ciddi sorunlar yaşamaya başladılar. Eski yerlerine de geri alamadım, çünkü Blue (muhabbet kuşum) o köşeyi çoktan işgal etmişti (ve tabii orkide yemekte de üstüne yoktu) :mad: Şu an ısıtılmayan aydınlık, nemli, batı cepheli (biri hariç), diğer çiçek saksılarının da bulunduğu mekandalar. Hepsi birer ikişer çiçek sapı vermiş durumda. Ancak birisi kök çürümesi nedeniyle ölümden dönmüş olduğundan, o küçücük sapının büyümesine izin verip vermemek konusunda kararsızım :o

Phalaenopsis:

maya 13-12-2014 17:28

2 Eklenti(ler)
Forumda bir yerlerde bu deliliğin bana nasıl bulaştığından sanırım bahsetmiştim: karanfiller... Nasıl oldu, nereden aklıma esti de bir paket dolusu tohumu saksıya boca ettim hatırlamıyorum. Tek hatırladığım şey topraktan başlarını uzatmaya başladıkları gün benim için yeni bir sayfa açılmış olduğudur :rolleyes: Onlardan önce birkaç salon çiçeğim vardı ama bu aleme hiç merakım yoktu. Her gün büyülenmişcesine, mevcutların büyümesini kontrol ettim, yeni gelenleri heyecanla karşıladım :o Onlarca bebek çıktı ortaya. Zaman içerisinde çoğunu kaybettim maalesef. Hatta bugün geriye kalan son 3 saksıdaki çürümüşleri attım :( Yaklaşık 3 sene önceydi hayatıma girmeleri. Ve geçen yaz beni müthiş kokulu çiçekleri ile mestettiler. Yazın batıya bakan terasta sabah 10:30' dan itibaren tüm gün güneş aldılar, her gün sulandılar. En tecrübesiz olduğum, istemeyerek de olsa en hoyrat davrandığım, uygun olmayan saksılarda yetiştirdiğim çiçeklerim oldular. Ama kurtarabildiğim birkaç tanesi başımın tacı, gidenler ise güzel bir hatıra, hayatımda önemli bir kilometre taşı :rolleyes:

Caryophyllaceae Dianthus: :confused:

maya 13-12-2014 17:48

4 Eklenti(ler)
Yıllar önce çok sevdiğim ve daha sonra vefat etmiş olan bir aile dostumuzun hediyesi kılıçlarım ;) Yerlerini çok sevdiler ve sürekli dağıtmama rağmen iki kocaman saksı olup, yavrulamaya devam ettiler. Direk güneş istemiyorlar. Çok su da sevmiyorlar. Saksıyı doldurunca o müthiş kokulu, ballı çiçeklerini veriyorlar. Yazın en sıcak zamanlarında dahi keyifleri yerinde ;) Çiçeklerinin kokusu harika, bulunduğu mekanı çok tatlı, çamaşır yumuşatıcısı gibi bir koku ile dolduruyorlar. Ama maalesef kısa süreliler :rolleyes:

Sansevieria:

maya 13-12-2014 17:58

2 Eklenti(ler)
Sıradaki güzelimiz Kız Gözü ;) 2014 Baharında internetten 3 küçük fide olarak satın aldım. Doğu cepheli terasta, sellukamın hemen yanında konuşlandırdım. Öğleden sonra 16:00'a kadar direk güneş altında kaldı ve her gün sulandı. Dikimi yapılırken hemen hemen diğer tüm çiçeklerime yaptığım gibi, saksı harcına akıllı gübre karıştırdım. Hızla büyüyüp yeni saksılarını doldurdular ve sayısız çiçek verdiler. Şu an batı cepheli terasta, masa altında, kışı geçirecekler. Yazın tohum alabilir miyim diye çiçeklerini kurcaladım biraz. Topladıklarım tohum ise, baharda birçok yeni Kız Gözü yetiştirebilirim diye umut ediyorum :rolleyes:

Coreopsis Sunray (Katmerli):

maya 13-12-2014 18:10

5 Eklenti(ler)
Sayın Sonkez'den Kasım 2014' te gelen güzellerim... İlk resimde hepsi toplu halde görünüyor. Maalesef karanfil hayata tutanamadı :o Begonya ise yapraklarını biri hariç, döktü. Sardunyaların keyfi yerinde, resimdeki çiçekler artık yok ama yeni yapraklar veriyor. Sukulentler de, özellikle Aşkın Gözyaşları, şu an için sorunsuz gibi. Ama kaktüslerden emin değilim :(

Paylaşımınız ve güzel yüreğiniz için tekrar teşekkür ederim :rolleyes:

samur 13-12-2014 18:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maya (Mesaj 1340441)
Veee sırada orkidelerim... İlk edindiğim orkidem, orkidelere hiç merakım yokken, 2013 sonbaharında geçici annelik yaptığım, arkadaşıma ait 3-4 yaşlarında beyaz bir phal. O kadar iyi anlaştık ki, aynı anda 3 sap çıkartınca, arkadaşım bir daha onu benden almaya kıyamadı, ben de geri vermeye :D O güzellikle birlikte 2013-2014 sezonunda sayıları yediye ulaşan bir orkide ailem oldu ;) Geçen kışı batı ve güney cepheden güneş alan, ısıtılan, yeterince aydınlık bir odada geçirdiler. Keyifleri gerçekten çok yerindeydi ve beni muhteşem çiçekler ile keyiflendirdiler. Yazın sıcağı ile birlikte daha serin ve daha az aydınlık bir köşeye aldım onları. Ama maalesef yazı bu köşede geçirmek ve yer değişikliği hiç hoşlarına gitmedi ve ciddi sorunlar yaşamaya başladılar. Eski yerlerine de geri alamadım, çünkü Blue (muhabbet kuşum) o köşeyi çoktan işgal etmişti (ve tabii orkide yemekte de üstüne yoktu) :mad: Şu an ısıtılmayan aydınlık, nemli, batı cepheli (biri hariç), diğer çiçek saksılarının da bulunduğu mekandalar. Hepsi birer ikişer çiçek sapı vermiş durumda. Ancak birisi kök çürümesi nedeniyle ölümden dönmüş olduğundan, o küçücük sapının büyümesine izin verip vermemek konusunda kararsızım :o

Phalaenopsis:

Vay vay vayyyy bu ne güzellik , kıskanıyor gibiyim.Masaallah diyelim

pria 13-12-2014 18:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maya (Mesaj 1340438)
Sayın Pria' dan almış olduğum nergisler başlarını uzatıp, "merhaba" dediler ;) 20 lt.lik saksıda toplam 3 adet soğan. Saksı harcını Sayın Pria' nın anlatımlarına uyarak hazırladım: toprak, torf, yanmış çiftlik gübresi, tabanında drenaj için kil bilyeleri, biraz da leonardit humus. Ekim tarihi 09.11.2014. İlk resim derinliklerini gösterebilmek için. İkincisi üzerleri kapatıldıktan hemen sonra. Üçüncü resim ise13.12.2014 tarihli ;) Batıya bakan, aydınlık, ısıtmasız, cam önünde duruyor. İlk ekimde derinlemesine sulandı, sonrasında sadece ara ara nemlendirme yapılıyor. Darısı çiçeklerini görmeye inşallah :rolleyes:

Double Daffodil Erlicheer:

Saksınızın derinliğini pek göremedim sayın maya..
Soğanları sanki biraz derine gömmüşsünüz gibime geldi..Soğanların üstünü 4-5 santim kalınlığında harç ile örtseydiniz, soğanların tabanında çok daha derin bir köklenme bölgesi olurdu..Yani, görebildiğim kadarıyla soğanları 5-6 santim daha yukarıya ekebilirdiniz.
Saksı ekimlerinde yapılan en büyük hata, soğanların derine gömülüp, köklenme-beslenme bölgesinin azaltılmasıdır.
Çünkü nergisler oldukça uzun kökler salabilen bitkiler..30 santime kadar kök salabilirler yani..Bu yüzden sığ ekip, altta köklenme için geniş ve derin bir alan yaratılmalıdır.
Eğer soğanların altından saksı tabanına kadar 25-30 santim derinlikte bir toprak tabakası varsa çok daha iyi gelişip beslenirler.

Ama, derince ekseniz bile herşeye rağmen saksı harcınız ideal olduğu için yine de güzel beslenip gelecek yılın iri soğanlarını büyüteceklerdir..

Güzel sayfanızı süsleyen güzel çiçekleriniz çok harika..Fotolar da öyle..

NOT:

Saksınızın üst toprağı beyazlamış..Yani alkali bir ortam oluşmuş..
Nergisler genellikle her ortamda yetişebildikleri gibi PH 6-6.5 hafif asidik ortamları daha çok severler..En üstteki beyazlıkları sıyırıp atın ve 0.5-1 lt suya 1 küçük nohut kadar limontuzu atın ve bu suyla saksınızı sulayın derim..
Daha geniş bilgi:

http://www.agaclar.net/forum/90597-post4.htm

Selamlar..

samur 13-12-2014 18:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maya (Mesaj 1340453)
Sıradaki güzelimiz Kız Gözü ;) 2014 Baharında internetten 3 küçük fide olarak satın aldım. Doğu cepheli terasta, sellukamın hemen yanında konuşlandırdım. Öğleden sonra 16:00'a kadar direk güneş altında kaldı ve her gün sulandı. Dikimi yapılırken hemen hemen diğer tüm çiçeklerime yaptığım gibi, saksı harcına akıllı gübre karıştırdım. Hızla büyüyüp yeni saksılarını doldurdular ve sayısız çiçek verdiler. Şu an batı cepheli terasta, masa altında, kışı geçirecekler. Yazın tohum alabilir miyim diye çiçeklerini kurcaladım biraz. Topladıklarım tohum ise, baharda birçok yeni Kız Gözü yetiştirebilirim diye umut ediyorum :rolleyes:

Coreopsis Sunray (Katmerli):

Aynısından bende sipariş verdim.Benimkiler de yeni geldiler şuan kapalı balkondalar yeni saksıya baharda almayı düşünüyorum.Siz ne dersiniz şimdi saksi ve toprak değişimi yapıp içeri alsam mı?

maya 13-12-2014 18:25

Sayın Samur, teşekkür ederim güzel sözleriniz için. Maalesef bu kadar güzel koruyamadım onları. Fotoğraflar arşivden. Bir de Blue' nun yapraklar üzerinde yaptığı desenler var artık :mad: Çiçeklenme başlayınca yeni fotoğraflarını koyup, kıyaslama yaparım artık :D

Coreopsisleri ben gelir gelmez biraz daha büyükçe saksıya alıp, iç mekanda havalar ısınana kadar beklemiştim. Toprağını dağıtmadan saksı değişimi yapıp iç mekanda baharı bekleyebilirsiniz kanaatimce.

maya 13-12-2014 18:31

Sayın Pria, öncelikle güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Nergislerin saksısı 20 lt'lik, derinlik olarak yaklaşık 30 cm. Soğan derinliği de 6-7 cm. Bu sefer umutluyum açıkçası nergislerimden ;)

samur 13-12-2014 18:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maya (Mesaj 1340461)
Sayın Samur, teşekkür ederim güzel sözleriniz için. Maalesef bu kadar güzel koruyamadım onları. Fotoğraflar arşivden. Bir de Blue' nun yapraklar üzerinde yaptığı desenler var artık :mad: Çiçeklenme başlayınca yeni fotoğraflarını koyup, kıyaslama yaparım artık :D

Coreopsisleri ben gelir gelmez biraz daha büyükçe saksıya alıp, iç mekanda havalar ısınana kadar beklemiştim. Toprağını dağıtmadan saksı değişimi yapıp iç mekanda baharı bekleyebilirsiniz kanaatimce.

Teşekkür ederim. Creopsisle birlikte pandora yasemin,pasiflora,thumberg sarmaşığı,hanımeli de almıştım.Onlar da kapalı balkonda onlarında saksı değişimi yapıp içeri alsam mı.Zenfide kapalı balkonda kalabilir dedi ama benim içim rahat değil.Amasyada kışlar soguk gidiyor balkon sıcaklığı gece 3-4 derecye düşebilir.

polemos 13-12-2014 18:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maya (Mesaj 1340448)
Forumda bir yerlerde bu deliliğin bana nasıl bulaştığından sanırım bahsetmiştim: karanfiller... Nasıl oldu, nereden aklıma esti de bir paket dolusu tohumu saksıya boca ettim hatırlamıyorum. Tek hatırladığım şey topraktan başlarını uzatmaya başladıkları gün benim için yeni bir sayfa açılmış olduğudur :rolleyes: Onlardan önce birkaç salon çiçeğim vardı ama bu aleme hiç merakım yoktu. Her gün büyülenmişcesine, mevcutların büyümesini kontrol ettim, yeni gelenleri heyecanla karşıladım :o Onlarca bebek çıktı ortaya. Zaman içerisinde çoğunu kaybettim maalesef. Hatta bugün geriye kalan son 3 saksıdaki çürümüşleri attım :( Yaklaşık 3 sene önceydi hayatıma girmeleri. Ve geçen yaz beni müthiş kokulu çiçekleri ile mestettiler. Yazın batıya bakan terasta sabah 10:30' dan itibaren tüm gün güneş aldılar, her gün sulandılar. En tecrübesiz olduğum, istemeyerek de olsa en hoyrat davrandığım, uygun olmayan saksılarda yetiştirdiğim çiçeklerim oldular. Ama kurtarabildiğim birkaç tanesi başımın tacı, gidenler ise güzel bir hatıra, hayatımda önemli bir kilometre taşı :rolleyes:

Caryophyllaceae Dianthus: :confused:

Ben de bu sene karanfil yetiştirmek istiyorum. Tohumları ne zaman ekmeliyim iç veya dış mekanda? Tavsiye edebileceğiniz bir marka var mı?

Sent from my iPhone using Tapatalk

pria 13-12-2014 19:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maya (Mesaj 1340463)
Sayın Pria, öncelikle güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Nergislerin saksısı 20 lt'lik, derinlik olarak yaklaşık 30 cm. Soğan derinliği de 6-7 cm. Bu sefer umutluyum açıkçası nergislerimden ;)

Fotolar üstten çekildiği için göz yanılsaması olabiliyor sayın maya..
İdeal derinliğe ekmişssiniz..

Nergis filizlerine yaklaşmamak şartıyla üstteki toprağı mini bir tornavida ile 3-4 santim derinlikte dairevi hareketler ile karıştırıp toprağın havalanmasını da sağlayabilirsiniz..

Ekim - bakım bilgilerini okuyabilirsiniz:

http://yogunkokulukatmerlinergis.wor...2012/08/13/19/

maya 13-12-2014 19:02

Sayın Samur, pandora yasemini, pervane çiçekli yasemin, hanımeli ve passifloramı ben bu sene yer darlığından terasta bıraktım. Bahar geldiğinde kışı dışarıda atlatıp atlatamadıklarını hep beraber göreceğiz. İçeride olanları ise kapalı balkon benzeri, ısıtılmayan bir mekanda tutuyorum ve kışı bir sorun olmadan atlatıyoruz.Balkonunuz kapalı olduğuna göre, kışı orada rahat atlatırlar gibime geliyor.

maya 13-12-2014 19:04

Sayın Pria, toprak havalandırma işe yarayacaksa hemen yaparım ;) Yeter ki bana "bir kenara koyun, unutun orada" demeyin :D Bir onu yapamıyorum işte :o

maya 13-12-2014 19:07

Sayın Polemos, karanfil tohumlarını baharda iç mekanda ekmiştim. Yanılmıyorsam markası Vilmorin idi ve tatmin edici çoklukta filizlenme oldu. Yalnız karanfil derin saksı istiyor ve çiçeklenmesi için 2 sene gerekiyor. Biraz sabır işi yani ;)

pria 13-12-2014 19:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maya (Mesaj 1340475)
Sayın Pria, toprak havalandırma işe yarayacaksa hemen yaparım ;) Yeter ki bana "bir kenara koyun, unutun orada" demeyin :D Bir onu yapamıyorum işte :o

Sebze bahçelerinde çapa yapıp toprak nasıl havalandırılıyorsa bu da aynı sayın maya..
Ben bu akşam tüm saksılarımda yaptım bu kabartma işini..Ara ara hep yaparım..

maya 13-12-2014 19:15

Tamamdır Sayın Pria. Yüzeydeki sorunla ilgili yazdıklarınızı da okudum, ilk fırsatta dediklerinizi uygulayacağım.

aleydi 03-02-2015 17:10

Çiçekleriniz de çekimleriniz de çok güzel .Anlatımınız ,açıklayıcı bilgileriniz çok yararlı olmuş .Ben de tohumdan selluka yetiştirmeyi düşünüyorum . Sn Hdoğan tohum takasta paylaşmıştı .Sitede tohumu zımparayla biraz kazımak gerektiği yazıyor . Siz tohuma böyle bir uygulamada bulundunuz mu .Biraz sert bir yapısı var direk torfa mı ektiniz.

elve 03-02-2015 22:14

sayın maya bu kış günü terasınız inanın içimi ısıttı teşekkürler bu güzellikler için .

sonkez 04-02-2015 09:18

Gönderdiklerimin çoğunun tuttuğuna sevindim..Paylaşmak çok güzel vede gurur verici...Orkidelere .karanfillere ve diğer çiceklerine hayran kaldım..Bu ne güzellik...

maya 04-02-2015 10:30

Sayın Aleydi ve Elve, öncelikle güzel mesajlarınız ve beğenileriniz için çok teşekkür ederim. Güzelliklerimi fotoğraflamaya devam ediyorum ancak paylaşmaya fırsat bulamadım bir süredir.

Sayın Aleydi, ben de 3 adet selluka tohumunu zımparalayıp, suda beklettikten sonra çimlendirmeye çalışmış; 2' sini çimlendirebilmiş ancak sadece birini yaşatabilmiştim. Zımparalamayı çok dikkatlice yapmak ve ince çizgi şeklinde beyazlık görülünce durmak gerekiyor. Umarım siz de başarılı olur da, bu müthiş güzelliğin keyfine varırsınız ;)

maya 04-02-2015 10:36

Sevgili Sonkez, beğenilerinize çok mutlu oldum gerçekten.
Sardunyalarınızın keyfi yerinde çok şükür. Diğerleri ise gelişim göstermek için sanki baharı bekliyor gibiler. Küçük kaktüsçük baş kısımından çürür gibiydi, şimdi tam oradan yavru veriyor ;) Zaman zaman gelişimlerini sizinle de paylaşacağıma emin olabilirsiniz. Umarım birgün ben de elimdeki güzelliklerden talebiniz olursa, sizinle paylaşabilme şansına kavuşurum. Sevgiyle kalın...

aleydi 14-02-2015 23:53

Teşekkür ederim Sayın Maya umarım başarabilirim . En çok sahip olmak istediğim türlerden biri selluka .Hanımeli için endişe etmeyin Eskişehirde - 15 ,-20 lere dayandı .passiflorada -10 lara dayanabiliyor bildiğim kadarıyla .Umarım en az kayıpla atlatırız kışı .

maya 17-02-2015 15:38

Şimdilik hanımeli, passiflora ve yaseminlerde sorun yok gibi duruyor Sayın Aleydi. Bahar gelse de, bilançolar ortaya çıksa ;)

maya 18-02-2015 09:22

1 Eklenti(ler)
Soğuğa ve kara inat... Evdeki güzellerim ;)
Hyacintus Lady Derby

maya 18-02-2015 09:28

1 Eklenti(ler)
Hyacintus China Pink

maya 18-02-2015 09:39

2 Eklenti(ler)
Hyacintus Delft Blue

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024