agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   maya / Teras, ev (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/36077.htm)

maya 06-12-2014 20:19

maya / Teras, ev

Merhabalar,

Sizlerinkine baka baka heveslendim ve çok fazla sayıda olmasalar da bitki ve çiçeklerimin fotoğrafları ile yetişme şartlarını sizlerle paylaşmaya karar verdim ;)

Öncelikle belirtmemde yarar var ki; bitkilerimin bulunduğu ve yetiştirildiği ortam doğu ve batı cepheli, boydan camlı, aydınlık ve nemli (sera etkisi veren), kışın minimum düzeyde ısıtılan (çoğu zaman ısıtılmayan) küçük bir iç mekan ile biri doğu, biri batı olmak üzere iki adet terastır.

Bu sayfada mümkün olduğunca, bitkilerimi ne zaman ve nereden elde ettiğim ile hangi koşullarda, nasıl baktığımı, ne gibi sorunlarla karşılaştığımı amatörce anlatmaya çalışacağım. Burada aktaracağım bilgiler herhangi bir uzmanlığa dayanmamakta olup, bu siteden veya başkaca kaynaklardan elde ettiğim bilgilerin şartlarıma uyarlanması ile ortaya çıkan sonuçlardır.

Umarım sizlerin bahçe, balkon ve teraslarınızda gezerken aldığım keyfi, bu sayfayı her güncellediğimde de tekrar tekrar yaşarım... :rolleyes:

maya 06-12-2014 20:28

3 Eklenti(ler)
İlk olarak hangisinden başlasam karar veremedim. Ama madem ki yılbaşı çiçekleri coşmuş, ben de heves edip yaklaşık 10 gün kadar önce, bir mesai çıkışı en yakın yapı markete gidip, onları tomurcuklu halde almışım ve bugün bir tomurcuğum da çiçeğe dönmüş, o zaman bu güzelliklerle başlayayım.

İki küçük saksı ve alındıklarından beri hiç sulanmadılar. Saksıları da değişmedi. Batı yönüne bakan cam önüne yerleştirdim ve beklenenin aksine hiç tomurcuk kaybetmedim ;)

Schlumbergera Truncata:

maya 06-12-2014 20:36

1 Eklenti(ler)
Bu da yeni aldıklarım ile aynı koşullarda ve yan yana duran, 2014 baharında çelik ile çoğalttığım diğer yılbaşı çiçeğim. Nam-ı diğer Schlumbergera Russelliana:

maya 06-12-2014 20:41

3 Eklenti(ler)
Yılbaşı çiçeklerimin hemen önünde, cama en yakın mesafede yer alan ve yine 2014 baharında küçücük bir halde bana hediye gelen, şimdi dallarında sık sık küçücük, zarif çiçeklerini gördüğüm kurdele çiçeğim, nam-ı diğer Chlorophytum Comosum Variegatum

münevver48 06-12-2014 20:43

sevgili maya,sayfanız hayırlı olsun.yılbaşıların çok güzel görünüyor.bende yılbaşılarımı yaz kış batı yönüne bakan cam önünde tutuyorum.keyifleri yerinde çiçeklendiler.üstelik hiç suni gübrede vermiyorum.demekki doğru yöndeyiz.ayrıca sayfanızı gezmek şimdiden eğlenceli bu eğlencenin devamını bekliyorum sevgiler...

maya 06-12-2014 20:46

Teşekkür ederim Sevgili münevver48. Elimden geldiğince ve zaman buldukça sizlerle paylaşımda bulunacağım ;)

maya 06-12-2014 20:58

3 Eklenti(ler)
Ve prensesim...

2013 Ekim ayında, internetten almış olduğum 3 adet tohumdan çimlendirebildiğim tek ve fotoğraflarını da birçok kereler ilgili başlıkta paylaştığım sellukam. Çimlendikten sonra humuslu torfa (o sıralarda nereden toprak bulabileceğim konusunda bir fikrim yoktu!) akıllı gübre ilave etmek suretiyle şimdiki saksısı olan 20 lt' lik saksıya aktardım. Kış soğukları gelene kadar, öğleden sonra güneşini alan, boydan camlı, batı cepheli iç mekanda hızla boy atarak yaklaşık 2 metre oldu. Kışla birlikte büyümesi durdu, yapraklarını döktü ve en nihayetinde bahara doğru en uçtan başlamak üzere kurumaya başladı. Tam ondan ümidimi kesip toprak seviyesinin 10 cm üzerinden kuruyan kısmı kestikten kısa bir süre sonra, o saptan yeniden filizlenmeye başladı. Mayıs 2014 başlarında kendisini doğu cepheli, gün doğumundan öğleden sonra saat 16:00'a kadar güneş alan terasa çıkarttım.
Saksısı rüzgardan ve direk güneşten kısmen korundu ama dallarının sarıldığı yer rüzgara ve güneşe tamamen açıktı. Yazın sulaması günlük yapıldı ve sıklıkla (haftada 1 ya da iki haftada 1) çok az oranlarda gübrelendi.

Şu anda kışı geçirmek üzere, batıya bakan, cam önündeki iç mekana alınmış durumda :rolleyes: Kanaatimce emeği ve sevgiyi hak eden, müthiş kokuda ve güzellikte bir bitki... Ev içinde zararlısı da eksik değil :D

Selluka / Vigna Caracalla:

maya 06-12-2014 21:04

1 Eklenti(ler)
Yanlış hatırlamıyorsam eğer, 2010 yılında yine bir yapı marketten edindiğim, o zamandan beri batıya bakan cam önünde ve iç mekanda duran, yazın sadece perde arkasından güneş alan, yalnızca bir kere saksı değişimi yapılmış ve artık saksısına sığmayan küçük ağacım :dilli:

Dracaena Marginata:

maya 06-12-2014 21:11

2 Eklenti(ler)
2014 baharında, internetten almış olduğum tohumlardan çimlendirdiğim, aynı saksıyı paylaşan üç adet pandora yaseminim. Sellukam ile aynı terası ve aynı koşulları paylaştı. Yalnız daha geç çiçeklendi ve en sona da çiçekli olarak kalan bu yaseminim oldu. Hem yer darlığından dolayı, hem de kolay çimlenip ilk sene çiçeğe dönmesinden aldığım cesaretten kışı terasta geçirmesine karar verdim. Rüzgarı az alan bir köşeye yerleştirdim. Bakalım kışı atlatabilecek mi? :o

Pandorea Jasminoides:

maya 06-12-2014 21:20

1 Eklenti(ler)
Bugünlük bu kadar yeter deyip, Şirinler Köyü ile şimdilik veda edeyim :o

A_NOMAD 06-12-2014 23:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maya (Mesaj 1338891)
Bu da yeni aldıklarım ile aynı koşullarda ve yan yana duran, 2014 baharında çelik ile çoğalttığım diğer yılbaşı çiçeğim. Tam emin olamamakla birlikte, nam-ı diğer Schlumbergera Rhipsalidopsis Gaertneri

Schlumbergera russelliana... Schlumbergera truncata'ya göre daha geç tomurcuklanır :)

maya 07-12-2014 18:39

Teşekkür ederim Sayın A_NOMAD. Alt grupları öğrenmek zaman alacak galiba :o Bir de şimdi fark ettim ki, aslında onları kaktüs ve sukulent sayfasına dahil etmek gerek ama neyse ki şimdilik onlar için bir sayfa açmış değilim :p

A_NOMAD 07-12-2014 18:42

Ev/balkon sayfanızda olmalarında bir sakınca yok bildiğim kadarıyla...

maya 07-12-2014 18:46

2 Eklenti(ler)
2013 baharında arkadaşım tarafından çimlendirilip hediye edilen plumeriam. Kışın aydınlık ve soğuk iç mekanda, yazın ise batıya bakan, sabah saat 10:30' dan itibaren güneş batıncaya kadar güneş alan terasta duruyor. Yazın her gün sulandı. Kışın ise çok az su veriyorum (toprağı tamamen kurudukça). Geçen bahar saksı değişimi yapsaydım daha iyi bir gelişme elde edebilirdim diye düşünüyorum :rolleyes: Bu bahar kendisine sözüm var :D

Plumeria:

maya 07-12-2014 18:56

2 Eklenti(ler)
Geçen bahar (2014) bir internet sitesinden fidan olarak aldığım pervane çiçekli yaseminim. Onu da doğuya bakan ve her gün doğumundan öğleden sonraya kadar güneş alan terasta konumlandırdım ve bütün yaz akşam üzerlerinde mis kokulu çiçekleri ile keyiflendim ;) Yazın her gün sulandı ve ilk geldiğinde saksıya geçirilirken 12 aylık akıllı gübre, volkanik tüf, torf ve toprak ile saksı harcı hazırlandı. Yazın ekstradan az da olsa organik gübre verildi. Kışı da dışarıda, terasın kısmen kuytu bir köşesinde geçirecek ve İstanbul kışına dayanıklılığı test edilecek. Yalnız her ihtimale karşı saksının üstünü yine de malçla kapattım. Terasta kalan diğer bitkilerimde olduğu gibi, su veriyorum denemez :o

Rhynchospermum Jasminoides: :confused:

edelvays58 07-12-2014 19:02

Sayfanız hayırlı olsun, sevgili maya. Anlatımınız çok hoş. Plumeriaya bayıldım. Güzel gelişmiş. Gelecek yaz sizi çiçekleri ile mutlu edecek gibi görünüyor.

maya 07-12-2014 19:08

4 Eklenti(ler)
Bugünün son güzeli kalanchoe' lar. Beyazlı sarılı olanını 2013 yılının baharında, bir yapı marketten küçücük iken almıştım. Sonra yanına eski ofisimde kök çürümesi olan katmerli kırmızı renkli bir sap sapladım. İkisi de bir süre eski işyerimde doğuya bakan ve sadece her sabah birkaç saat güneş alan bir cam önünde durdu. Saksılarında sadece torf vardı. Sonra eve getirerek kışın iç mekanda, yazın ise doğuya bakan terasımda baktım. Biraz akıllı gübre, ara ara da organik gübre verdim. Güneşe doyunca beyaz-sarı olanlar tamamen renk değiştirerek son resimdeki gibi pembe ve turunculara döndüler. Şu anda iç mekanda ve yeniden bir sürü tomurcuğa durmuş haldeler. Baharla birlikte tekrar doğu cepheli terasa çıkartılacaklar.

Kalanchoe:

maya 07-12-2014 19:12

Çok teşekkür ederim Sevgili edelvays58. Plumeriamın gelişiminden ben de memnunum açıkçası. Saksısı o kadar küçük olmasına rağmen iyi gelişti. Umarım çiçeklerini de koklamak nasip olur :rolleyes:

Laleci_03 07-12-2014 19:28

Sayfanız hayırlı, bereketli olsun Sayın Maya . :rolleyes: Çiçeklerinizin hepsi çok güzel ama ben en çok kalanşoları beğendim ;)

nothing 07-12-2014 19:31

Sayfanız hayırlı olsun sevgili maya

edelvays58 07-12-2014 20:36

Kalancolarınız da gerçekten harika. Yazın açık hava ve güneş onlara inanılmaz iyi geliyor.

samur 07-12-2014 23:16

Sn maya sayfanizi gezdim hepsi guzeller saglikla daha da buyusunler temennisindeyim.Yalniz sellukayi kiskandim.Ayni tohumlardan ben de almistim 2 tohumdan biri buyudu ancak derin saksi istedigi icin hanimeli saksisina aldim.Sonra fazla gelismedi be yapraklari dokuldu.ilkbaharda cikarmi bilmiyorum

maya 08-12-2014 09:15

Kalanşolar gerçekten çok harikalar. Az bakım, çok güneş, çok çiçek :rolleyes:

Bu sabah birkaç tomurcuk çiçeğe dönmüştü. Yeniden beyaz ve sarı renklerdeler. Baharda terasa çıkınca tekrar renk değiştirecekler sanırım ;)

maya 08-12-2014 09:22

Sayın samur, selluka gerçekten övgüye layık bir bitki. Yukarıda onunla olan ilişkimi kısaca özetlemeye çalıştım. Benimki de geçen kışı tamamen yapraksız geçirdi. Hatta bir ara ondan ümidimi tamamen kesmiştim :rolleyes: Onunla ilgili son resme bakarsanız, benimkinin de yapraklarının çoğunu dökmüş olduğunu görürsünüz. Kalanları da Blue (muhabbet kuşum) yiyor zaten :D Sizinki de baharda tekrar filizlenecektir muhtemelen ;)

hira 08-12-2014 11:11

Blue dahil hepsi çok güzeller. Renkli bir sayfa olacak bence. Başarılar maya :)

maya 08-12-2014 11:42

Çok teşekkür ederim Sayın hira :rolleyes: Birkaç tohumun çimlenme mucizesi ile başlayan maceram, hayatımdaki bu güzelliklerle her gün çoğalarak devam ediyor. Biraz da burada gözlerimizi şenlendirebilirsek ne ala ;)

sonkez 08-12-2014 12:03

Sayfanız hayırlı ve bol çicekli olsun..

maya 08-12-2014 13:05

Teşekkür ederim Sayın sonkez. Sizden gelen ufaklıkların fotoğraflarını da ilk fırsatta burada paylaşacağım kısmetse ;)

pınara 08-12-2014 14:16

Sevgili Maya,
Hepsi çok güzeller. Sayfanız hayırlı olsun. :)

Phin 08-12-2014 17:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maya (Mesaj 1338901)
Ve prensesim...

2013 Ekim ayında, internetten almış olduğum 3 adet tohumdan çimlendirebildiğim tek ve fotoğraflarını da birçok kereler ilgili başlıkta paylaştığım sellukam. Çimlendikten sonra humuslu torfa (o sıralarda nereden toprak bulabileceğim konusunda bir fikrim yoktu!) akıllı gübre ilave etmek suretiyle şimdiki saksısı olan 20 lt' lik saksıya aktardım. Kış soğukları gelene kadar, öğleden sonra güneşini alan, boydan camlı, batı cepheli iç mekanda hızla boy atarak yaklaşık 2 metre oldu. Kışla birlikte büyümesi durdu, yapraklarını döktü ve en nihayetinde bahara doğru en uçtan başlamak üzere kurumaya başladı. Tam ondan ümidimi kesip toprak seviyesinin 10 cm üzerinden kuruyan kısmı kestikten kısa bir süre sonra, o saptan yeniden filizlenmeye başladı. Mayıs 2014 başlarında kendisini doğu cepheli, gün doğumundan öğleden sonra saat 16:00'a kadar güneş alan terasa çıkarttım.
Saksısı rüzgardan ve direk güneşten kısmen korundu ama dallarının sarıldığı yer rüzgara ve güneşe tamamen açıktı. Yazın sulaması günlük yapıldı ve sıklıkla (haftada 1 ya da iki haftada 1) çok az oranlarda gübrelendi.

Şu anda kışı geçirmek üzere, batıya bakan, cam önündeki iç mekana alınmış durumda :rolleyes: Kanaatimce emeği ve sevgiyi hak eden, müthiş kokuda ve güzellikte bir bitki... Ev içinde zararlısı da eksik değil :D

Selluka / Vigna Caracalla:

merhaba, muhabbet kuşu ve sellukanın beraber olduğu fotoğrafa bayıldım :) Benim de sellukam var, balkonda bayağı serpildi. Siz anladığım kadarı ile içeri almışsınız, kışı içeride geçirince yaprak dökmüyor mu?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024