agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni4079Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-07-2013, 13:01   #601
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
çok teşekkür ederim. herhangi bir konuda yardım lazım olduğunda burdaki arkadaşların nasıl çabaladıklarını gördüm bugün. seninde yardımlarını esirgemeyeceğini biliyorum. bende bilgi ve deneyimlerimi sizinle paylaşmaktan büyük mutluluk duyacağım.

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2013, 13:32   #602
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2012
Galeri: 6
Sevgili dağçiçeği, emeklerinize sağlık tüm bitkileriniz harika.
Yalnız lilyum yeni mi açıyor? Yoksa ikinci kez mi açacak. Bizimkiler açıp geçeli bayağı oldu. Ama geç diktiğim soğanlarda çok küçücükler acaba benimkilerde açar mı?

Sevgilerimle.

Sevgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2013, 15:00   #603
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2011
Sayın Sevgi bu lilyum ilk kez açacak. Nedenini bilmiyorum. Türü ile alakalı olabilir belki. Çünkü A101 den aldığım sarı renk olan ( resmi ilk sayfalarda ) açıp solalı epey oldu. Onun yaprak aralarında yumru yoktu. Açacak olan bu lilyumun yaprak aralarında yumrular var. Bu yüzden türü farklı diye tahmin ediyorum.
Belki sizinkilerde açar bilemiyorum. Tomurcuk oluşturdu mu ?

Sevgi ve Kelebek beğendi.
dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2013, 16:25   #604
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dağçiçeği Mesajı Göster
Sayın Sevgi bu lilyum ilk kez açacak. Nedenini bilmiyorum. Türü ile alakalı olabilir belki. Çünkü A101 den aldığım sarı renk olan ( resmi ilk sayfalarda ) açıp solalı epey oldu. Onun yaprak aralarında yumru yoktu. Açacak olan bu lilyumun yaprak aralarında yumrular var. Bu yüzden türü farklı diye tahmin ediyorum.
Belki sizinkilerde açar bilemiyorum. Tomurcuk oluşturdu mu ?
Ne güzelmiş açsın bakalım nasıl olacak. Benimklilerde yumru yok, henüz tomucukta yok. Sanırım açmayacaklar.

Kelebek beğendi.
Sevgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2013, 18:35   #605
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Olsun üzülme seneye açacaktır. Kışa doğru iyi muhafaza edersen seneye çiçeğini mutlaka görürsün.

Eski 20-07-2013, 13:15   #606
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Veee güzel yüzlüye gülümseyen sarı şeker

Eklenen Resimler

Eski 20-07-2013, 13:19   #607
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Bu ilkbahar pazardan aldığım sardunyalarım iyi güzel büyüdüler. Çiçek açtılar ama daha sonra tek tek yaprakları sararmaya başladı ve bozuldular. Köklerini çıkarttığımda köklerinin çürüdüğünü fark ettim. İlginç olan bunun sıra ile olması. Suyu fazla vermiyorum iyice azalttım. Sadece bir sakız ve turuncu çilli olan kalmıştı. Çillim de gidiyor yavaş yavaş. diğer küçükler komşumdan aldım çelikler.

Eklenen Resimler

Eski 20-07-2013, 13:37   #608
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Alıntı:
Belki bir tanıyan çıkar . Çiçekleri öyle sevimli ki.
Çiçeğiniz bu sanınırım.

Centranhus Ruber - Mahmuz Çiçeği

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2013, 13:56   #609
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Sayın Sakdağ çoook teşekkürler. Forumda o kadar aradım ama demekki yanlış yerlerde aramışım. Evet çiçeğim mahmuz çiçeği. Adını öğrendiğime çok sevindim. Çok sağolun.

Cymbelina ve Kelebek beğendi.
Eski 20-07-2013, 23:15   #610
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2011
Ben de yaşadım bunu sardunyalarda..
Bu olaylar maalesef saksıdaki toprağın tamamen torf ve cocopeat olmasından. Devamlı su verseniz kökler çürüyor. vermeseniz torf kuruyor yine gidiyor bitki..
İnsanların elindeki çiçeğin sezonluk olması için uğraşıyorlar. Ölsün bir daha alsın mantığı.. ve ****** kendi maliyetlerinin düşük olması..
Ben artık ponza taşlı bir karışımı yoksa almıyorum saksılı çiçek.
Mesela kaybettiğim bazı bitkileri çıkardım büyük saksılarından. Hala ilk günkü saksının biçiminde kendi toprağı, dağılmamış aksine kazık gibi olmuş.. Sizin çevresindeki toprağınızın ne kadar zengin olduğunun önemi bile kalmamış.. çünkü dağılamamış bile kökleri..

Alıntı:
Bu ilkbahar pazardan aldığım sardunyalarım iyi güzel büyüdüler. Çiçek açtılar ama daha sonra tek tek yaprakları sararmaya başladı ve bozuldular. Köklerini çıkarttığımda köklerinin çürüdüğünü fark ettim. İlginç olan bunun sıra ile olması. Suyu fazla vermiyorum iyice azalttım. Sadece bir sakız ve turuncu çilli olan kalmıştı. Çillim de gidiyor yavaş yavaş. diğer küçükler komşumdan aldım çelikler.

alibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2013, 00:21   #611
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Sayın Alibaba verdiğiniz bilgiler için sağolun. Ben sardunyaları fide halinde saksısız almıştım pazardan. Söylediğiniz gibi kendi toprağı ile aktardım yeni saksıya. Bahçe toprağı ekledim kenarlarına. Üst katta tamirat vardı yaprak ve köklerine beton dökmüşler resmen elimden geldiğince temizledim. Yapraklarındaki harcı da yıkayarak temizlemek zorunda kaldım. Birde üstüne yağmur yağdı. Epey ıslak kaldılar. Ama bu olaydan önce bir iki tanesi bozulmuştu. Diğer sağlam olanları bu olaydan kaybettiğimi sanıyorum. Ama anlayamadığım teker teker bozulmaları. Aynı saksıda ve aynı sorun ... aynı anda etki etmesi gerekmez mi?
Hastalık türü bir sorun olabilir mi ?

Eski 21-07-2013, 12:50   #612
Ağaç Dostu

aheste's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Sevgili dağçiçeği merhabalar, bütün çiçeklerin ne güzel hepsi çok canlı ellerine sağlık. Sardunyaların için üzüldüm, belki çok ıslanmaktan dolayı olmuş olabilir, hiç düzelecek gibi değilmi?
Ben sardunya aldığım zaman topraklarını biraz dağıtıp öyle dikiyorum, (saksıda almıştım) diktiğimde biraz bozulur gibi oluyorlar ama sonra yeni topraklarına adapte oluyorlar. Tamamen kurumadıysa sardunyanız, toprağı kurudukça azar azar sulayın bakalım belki düzelir.
Lilyumunuzda turuncu renkli, bizim buralarda çilli zambak denir, kokusuzdur, tohumlarını üzerinde taşır...
Sevgiler...

aheste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2013, 15:14   #613
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Sayın Aheste , ilginiz için çok teşekkürler. Bu gün sardunyalarımın toprağını sulamadan önce bir çubuk yardımıyla karıştırdım. Sanki küf gibi oluşum vardı. Kökler hava alsın diye iyice toprağını karıştırdım. Suyu da çok az veriyorum artık. Bakalım ne olacak. Kökü bozulan narçiçeği renginde olanında üst kısmından kesip başka saksıya daldırdım bakalım ne olacak.
Zambağın rengi konusunda haklısınız. Ben yıllar önce görmüştüm. Buralarda ki adı da BENEKLİ ŞEHZADE Sayenizde daha emin oldum. Çünkü aldığım yerde can çekişir haldeydi. Bir teneke kutuya ekiliydi. Yıllar önce bir yakınım ekmiş ev taşıyınca da bırakmış. Kaç yıldır o saksıda ölmeden yaşamayı başarmış. Sahibinden izin alıp evlat edindim. Ama rengini bile tam olarak bilemiyordum. Çok sağolun.

Düzenleyen dağçiçeği : 24-07-2013 saat 15:15
Eski 21-07-2013, 15:22   #614
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Sevgili arkadaşlar merhabalar hepinize.
Balkonumda pek fazla gelişme yok bu aralar. Zambağımın , maviş (campanula) , bodur gülümün ,aslanağzımın , glayöllerimin , bardak menekşemin , (bu şekilde yazınca farkettim sayıları o kadar da az değilmiş ;P) çiçek açmasını bekliyorum. Sardunyalar ara ara çiçeklense de keyifli değiller. Petunyalar sıcaktan keyifsiz.
Birkaç tomurcuk paylaşmak istiyorum sizlerle.

Eklenen Resimler

Eski 21-07-2013, 15:25   #615
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Bu yıl aldığım bardak menekşe şu an için keyifli yerine alıştı ve sevdi galiba. Üstte paylaştığım tomurcuklu 2 yıl önce aldığım kırmızı renk olan.

Eklenen Resimler

Eski 21-07-2013, 15:28   #616
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Aslanağzı çiçeğimin rengi ile ilgili arkadaşların fikri açıkrenk olacağından yanaydı. İtiraf edeyim benimde
Bu hâli fikirleri değiştirdi mi bilmem ama ben alacalı olabileceğini düşünür oldum.
Cymbelina olsa pisişik güçleri ile hemen söylerdi işte. Bu kadar düşünmezdik bizde ahhhh Cymbelina nerdesin özlettin yine.

Eklenen Resimler

Eski 21-07-2013, 15:30   #617
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Yıldızçadırımın saksısında sürpriz bir misafir var. Ben neden farketmemişim kendisini hiç anlamadım.

Eklenen Resimler

Eski 21-07-2013, 15:34   #618
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Saksıya biraz daha yakından bakarsak .....

Eklenen Resimler

Eski 21-07-2013, 23:25   #619
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Sevgili Dağçiçeği,

Ben bunu bir çeşit hastalık olduğunu düşünüyorum. Çünkü nasıl oluyorsa, birkaç gün içinde hızlı bir şekilde gövde içleri karararak devriliveriyorlar. Ben de iki saksıyı ardarda kaybettim geçtiğimiz günlerde. Çelik alıp çoğaltayım dediysem de çeliği de kurtarmanın imkanı olmuyor.

Gidene dur diyemiyoruz maalesef... Üzülme sen, sonbaharda bendeki renklerden çelik yollarım sana...

Güzelliklerle kal...

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2013, 23:43   #620
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Bana da öyle geliyor . Sulamayı her ihtimale karşı azalttım ama yine de hastalıktan olduğunu düşünüyorum. Çünkü sıra sıra kötüleşip ölüyorlar. Komşumdan alıp aynı saksıya ektiğim çeliklerde bir şey yok. Şu an sırada çilli turuncu sardunya var hasta olan. en çok onu sevmiştim. Koca saksıda iki kök sardunya sağlam şu an.
Sevgili arkadaşım düşünmen bile yeter. Teklifin içn tekrar tekrar teşekkürederim.

Eski 21-07-2013, 23:49   #621
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

İyi akşamlar benide aranıza alır mısınız kahveye geldim. çiçeklerin yine güzellikleri ile burdayım diyorlar allah kem gözlerden korusun. sardunyaların için üzüldüm ama ne yaparsın loveforlifenin dediği gibi gidene dur diyemiyoruz.

Eski 22-07-2013, 00:06   #622
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Hoş geldin sevgili Ece
Maalesef sardunyalarım ölüyor ama yapacak birşey kalmıyor bazen. Diğerleri ile avunacağım artık.

Eski 22-07-2013, 00:08   #623
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Resmin altına yazmayı unuttum. Sarmaşık saksımda çıkan bu mantar zarar verir mi acaba ? Saksıda çıkması toprak yapısının kötü olduğunu işaret eder mi sizce ?

Kelebek ve bitane beğendi.
Eski 22-07-2013, 00:09   #624
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

ne yapalım oluyor bazen öyle gözümüz gibi bakıyoruz sonra bizi bırakıp gidiyor.
üzülme sardunya kolay bulunan bir çiçek olmazsa sevgili loveforlifenin dediği gibi biz sana yollarız...

Eski 22-07-2013, 00:10   #625
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

rica etsem bardak menekşe başlığına bakıp bana fikrini belirtir misin.

Eski 22-07-2013, 00:21   #626
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

ben bu gün iki dal sardunya ektim. yaprakları sakız sardunyaya benziyor biri beyaz biri pembe katmerli ve harika görünüyorlardı. eğer tutarlarda iyi gelişirlerse ben sana bunlardan yollarım sadece bunlardan değil diğerlerindende yollarım istersen. hepsini bu yıl ektim daha çok küçükler ceylangöz dışındakiler çok iyi görünüyor o daha tam tutunamadı sanırım...

Eski 22-07-2013, 00:47   #627
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
rica etsem bardak menekşe başlığına bakıp bana fikrini belirtir misin.
Çok teşekkür ederim bilgilerin için...

Kelebek ve bitane beğendi.
Eski 22-07-2013, 00:50   #628
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Çok teşekkür ederim arkadaşım. Teklifini aklımın bir köşesine yazdım. Dediğin gibi sardunya kolay bulunan bir tür. Bu yüzden sıkıntı yok. Etrafımda da çiçek sever komşularım olunca sorun olmuyor.
Benim üzüntüm hevesle aldım , renklerini gördüm ve bende olmayan renkler çıktı hepsi. Özellikle çili emek verdiğin bitkiler gidince ister istemez üzülüyoruz işte.
Yüreği zengin arkadaşlarım benim iyi ki varsınız. Hepinizi çok seviyorum. Çok sağolun.

Bilgiler için de teşekküre değmez. Umarım işine yarar. Her zaman yardıma hazırım.

Eski 22-07-2013, 00:54   #629
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
Çok teşekkür ederim arkadaşım. Teklifini aklımın bir köşesine yazdım. Dediğin gibi sardunya kolay bulunan bir tür. Bu yüzden sıkıntı yok. Etrafımda da çiçek sever komşularım olunca sorun olmuyor.
Benim üzüntüm hevesle aldım , renklerini gördüm ve bende olmayan renkler çıktı hepsi. Özellikle çili emek verdiğin bitkiler gidince ister istemez üzülüyoruz işte.
Yüreği zengin arkadaşlarım benim iyi ki varsınız. Hepinizi çok seviyorum. Çok sağolun.

Bilgiler için de teşekküre değmez. Umarım işine yarar. Her zaman yardıma hazırım.
bu güzellikleri ben burda sizlerle gördüm çok sağol....
Emin ol bilgilerin çok işe yarayacak.
görüşmek üzere iyi geceler herkese tabi en güzel geceler ve günler diliyorum...

Eski 22-07-2013, 17:29   #630
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Eski dostlarım bilirler Hakkı ' nın hikayesini. Link verebilsem " bitki delileri " başlığında yazdığımız hikaye ve sohbetlerin linkini verirdim ama inşallah onu da öğreneceğim.
Neyse Hakkı geçen yıl bahçeme konuk olan kaplumbağa ya taktığımız isim. Hakkı' yı hepimiz çok sevmiş ve bahçeye bırakmıştık. Komşularımız ve yakınlarımız bir sürü yere bırakmamızı söylese de kıyamamıştık. Tabii Hakkı bir iki kere görünüp kaybolmuştu. Buradaki arkadaşlarla olan sohbetimizde de bakarsınız seneye yavrularını alıp gelir. Ablasının bahçesini gezdirir demiştim.
Vefakâr ,cefakâr , hatırnaz Hakkı ( :P ) kendisi gelememiş ama yavrusunu göndermiş.
Balkonu gezip teftiş etti minik yaramaz.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024