agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni7424Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-04-2012, 05:34   #1
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
gilan / Balkon

Bu başlıkta 2 ayrı balkonumun hikayesi var:

1.-17. sayfalar: Seattle'da bulunan geçen seneki balkonum. Geçen seneki balkonumun taşınmadan önceki hali şu şekildeydi. Sıfırdan kuruluş hikayesini burada bulabilirsiniz.

18. sayfadan itibaren: Yeni taşındığım San Francisco'daki balkonum. Tekrar sıfırdan başlıyoruz.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

gilan'ın Bahçesi'nden sonra yeni bir macerayla karşınızdayım.

Günlerdir yeni balkonumun ortamında yetiştirebileceğim bitkiler neler, nasıl bitki aranjmanları yapabilirim araştırıp duruyorum; çiçekçiler, seralar geziyorum. Düşündüm ki bütün bunları kendi başıma yapıp sonunda balkonum böyle oldu demek yerine sıfırdan birlikte başlayalım. Birlikte öğrenelim, birlikte seraları gezelim.

Flower World

Beni tanımayanlar için kısa bir özet:
Aslen Ankara'lıyım ama mesleğimde kendimi geliştirmek adına 5 aydır Amerika'da Seattle'da çalışıyorum. Buraya gelirken ağaçlar.net'teki dostlarım tarafından bana muhabirlik görevi verildi. O yüzden değişik ne görürsem, bitki, uygulama, vs. paylaşmak niyetindeyim. Seattle'ın içinde bulunduğu Washington eyaleti'nin sloganı "Evergreen state" yani "Herdem yeşil eyalet". O nedenle kaynak çok, fırsat buldukça aktarmaya çalışacağım.

Eveeet, balkonumuzun şu anki hali bu:

Name:  DSC_1648s.jpg
Views: 7975
Size:  35.0 KB

Biraz işimiz var sanki değil mi?
İşte şu aşağıdaki gibi bir şey yapsak yeter. Bir de sandalye attım mı deymeyin keyfime.

Name:  DSC_1648.jpg
Views: 4724
Size:  45.3 KB

Bitkileri rastgele de koymadım; istediğim, planladığım bitkileri koydum.
Tabii sevgili füsunAnk kadar anlamam bu işlerden.

zenfree, abk, tturt ve 8 kişi beğendi.

Düzenleyen gilan : 23-04-2013 saat 08:24
gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 06:22   #2
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Temel bilgiler:

Büyüklük: 4,5 m2
Şunu öğrendim ki hiçbir bahçe çok büyük ya da çok küçük değil. En küçüğünde harikalar yaratılabiliyor, en büyüğünde yer kalmayabiliyor. Umarım balkonlar için de bu geçerlidir.

Yön: Doğu
Sol taraf yaklaşık 12'ye kadar güneş alıyor. Sağ taraf aşağı yukarı hiç direk güneş almıyor. Sağ taraf için genellikle gölge bitkileri seçmemiz lazım. Sol için belki biraz daha rahat olabiliriz. Gerçi bu memleketin güneş alan kısmı bile ne kadar güneş alıyor mechul. Yılın 200 günü bulutlu, 60 günü de parçalı bulutlu bir iklim.

İklim: Bol bol bulutlu, bol bol yağışlı.

Zone: 8a diye geçiyor ama sıcaklığın eksiye düştüğü gün çok az.

Neler yetiştirmek istediğime gelince... Renkli bir balkon istiyorum. İlk olarak bir acer istiyorum. Saksıda yetişebildiğini biliyorum, üstteki resimdeki köşede alacağı güneş yeterli olur umarım.

Name:  FDI_081114034_ACER_PALMATUM_ATROPURPUREUM_IN_CONTAINER.jpg
Views: 6153
Size:  49.3 KB

İnternette gölge bitkileri üzerine çok araştırma yaptım. Bol bol hosta, coleus ve heuchera öneriliyor. Heucheralar yaprak desenleriyle balkona da renk katarlar, bol bol kullanmak lazım.

Name:  Heucheras-JWW1329.jpg
Views: 5747
Size:  46.2 KB

Ankara ikliminde bir türlü tam verim alamadığım bir diğer bitki de sarkan petunyalardı. İnternet resimleri genelde İngiltere civarından olunca iklimin daha nemli olması gerekiyor herhalde diye düşünüyordum. Denemek için güzel bir fırsat.

Name:  dsc_0025.jpg
Views: 4854
Size:  18.6 KB

Açık yeşil sweet potato vine da ne güzel yakışmış değil mi? Onu da değerlendirmek lazım. Bir başka açık yeşil ton olarak da cupressus ekleyebilirim. Hem de her dem yeşillik olur.

Ve de aranjmanlarda kulanmak üzere açık yeşil Japanese Forest Grass ve siyah renkli Black Mondo Grass çok yakışabilir.

Name:  hakonechloa-all gold from a way to garden shade plants 2 blog post.jpg
Views: 5153
Size:  39.2 KBName:  ophiopogon_nigrescens.jpg
Views: 4672
Size:  16.7 KB

Eski 21-04-2012, 07:03   #3
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Sevgili Gilan balkonun hayirli olsun. Acer güzel bir secim olur ancak her dem yesil kalacak bitkiler de sana yil boyu huzurlu bir balkon ortami yaratir.

gilan beğendi.
ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 07:48   #4
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 Mesajı Göster
Sevgili Gilan balkonun hayirli olsun. Acer güzel bir secim olur ancak her dem yesil kalacak bitkiler de sana yil boyu huzurlu bir balkon ortami yaratir.
Ben de öyle düşünüyorum sevgili çiçeksever. Yerim az olmasına rağmen limon servi istiyorum. Başka herdem yeşil saksı bitkisi önerilerine de açığım.

Eski 21-04-2012, 08:03   #5
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sevgili Gilan, kolay gelsin. Serada yok yok, işin daha da zor olacak ama eminim çok güzel bir balkon yapacaksın. Aranjmanlı saksılar işini kolaylaştıracak.

gilan beğendi.
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 08:19   #6
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Sevgili Gilan, nutkum tutuldu. Gözlerimi kapamış standlara saldırırken buldum kendimi. Öncelikle Acer palmatum' dan vazgeç derim. Nasıl taşıyacaksın ?
Saksıya o kadar çok para vermek yerine plastik saksılara yönel. Çünkü onu da taşıyamazsın. Hatta perlit, çimento ve torftan forumda inanılmaz güzel saksı yapıyorlar, onları bir incele istersen.

Çıplak kökle taşıyabileceğin ve istediğin gibi budayabileceğin formlar düşünelim. Örneğin clematis, heuchera...

Yaprakları değişik renkte olan sardunyalar bol çiçek veriyor, o konu da için rahat olsun. Çıplak kökle rahatlıkla taşınabilir. Çok renkli yonca güzel seçim olur. Yumrularını alır gelirsin.

Çeşitler aklımı aldı. Paylaşımın için çok teşekkürler.

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 08:56   #7
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Gilancım balkon düzenlemende kolay gelsin diyeceğim ama bu kadar çeşidi görünce insan ne yapacağını şaşırır. Önce bunun için kolay gelsin

Az güneş gören balkonların isabetli bitki seçimlerinde bir avantaj olduğu deneyimlerle sabittir. Hatta kaktüslerin bile büyük bölümü genel kanının aksine sabah güneşinde daha mutlu gelişiyor. Yetiştirme koşulları için araştırma yaptığımda neredeyse çok büyük bir bölümü için yazın yakıcı öğle güneşinden uzak tutulması uyarısı var. Kaldı ki birçok bitkinin doğal ortamı zaten büyük bitkilerin altlarına gizlenerek yakıcı güneşten korunacak şekilde. Yani özetle senin balkonun konumu gayet iyi

Sen de bir örnek vermiştin ya, heuchera, hosta ve uzun boylu dekoratif diye tanımladığın sazlar ve gölge seven birkaç çiçekli sarkıcı bitkiyle harika aranjmanlar oluyor. Hele elinin altında bu kadar hoş çeşitler varken kimbilir nasıl güzellikler ortaya çıkarırsın sen. Bizim de gözümüz, ruhumuz doyar.

Pembe çiçekli çilekleri bu yıl zengarden fide halinde satışa çıkardı ama hemen stoklardan kalktı yetişemedim. Toskana çilekleriymiş, hem de yoğun aromalıymış. Belki bunlar da o çeşittir. Senin balkonuna renk katar, bence bir denemekte yarar var.

Benim gölge balkonum için güzel örnekler gelecek belli ki. Ortaya çıkartacağın güzellikleri sabırsızlıkla bekliyorum

denizakvaryumu ve gilan beğendi.
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 09:03   #8
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Sevgili gilan;
Öncelikle sayfanız hayırlı olsun
Öyle büyük bir keyifle, öyle şaşkınlıkla gezdim ki fotoğrafları... Güzel ve net çekimler için, güzel türleri paylaştığınız için ve ağzımı açık bıraktığınız için teşekkürler
Renkli yapraklı oxalis'e bayıldım,
Dicentraların beyazı bile var, ne yapsak, kafamızı nerelere vursak
İberisleri çok beğendim,
Pulmonaria şaşkınlık ve hayranlık uyandırdı,
Clematis cartmanii avalanche, ona söyleyecek bir şey bulamıyorum,
Hava bitkilerine yaklaşık olarak aynı tepkiyi verdim ben de
Suratların olduğu fotoğrafa bakınca, neden burada da yok dedim (ya da ben bilmiyorum)
Ve evet saksı çok pahalıymış

Balkon için önerim maalesef olamayacak (yeterli bilgim olmadığı için) ama keyifli görüntüler için teşekkürler

gilan beğendi.
gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 10:45   #9
Ağaç Dostu

alacakaranlik's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 5
Sayın gilan,
Siz bun bitkileri yayınlayınca bendeki bitkilerde olan hevesim kaçtı , yapmayın böyle

Saygılar

alacakaranlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 17:40   #10
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jineop Mesajı Göster
Sevgili Gilan, nutkum tutuldu. Gözlerimi kapamış standlara saldırırken buldum kendimi. Öncelikle Acer palmatum' dan vazgeç derim. Nasıl taşıyacaksın ?
Saksıya o kadar çok para vermek yerine plastik saksılara yönel. Çünkü onu da taşıyamazsın. Hatta perlit, çimento ve torftan forumda inanılmaz güzel saksı yapıyorlar, onları bir incele istersen.

Çıplak kökle taşıyabileceğin ve istediğin gibi budayabileceğin formlar düşünelim. Örneğin clematis, heuchera...

Yaprakları değişik renkte olan sardunyalar bol çiçek veriyor, o konu da için rahat olsun. Çıplak kökle rahatlıkla taşınabilir. Çok renkli yonca güzel seçim olur. Yumrularını alır gelirsin.

Çeşitler aklımı aldı. Paylaşımın için çok teşekkürler.

Sevgili jineop,

Çok haklısın aslında ama ne zamandır bir kırmızı ağaç isteyip dururum (ilk beğendiğim zamanlarda bilmiyorum tabii adını falan, kaldı bizde kırmızı ağaç ). Balkona da sanki yakışacak gibi. Olmadı onu da birilerine hediye ederim gelmeden.

Clematis'i ben de çok düşündüm, hala karar veremedim. Acaba şu resimdeki gibi bir saksı alıp sardırsam mı? Şimdi baktım da bu avalanche aynı zamanda herdem yeşilmiş. Yanına bir iki de yazın çiçeklenen türle belki güzel bir kombinasyon olabilir. Hmm bunu bir düşünmem lazım. Ah 4.5 m2 ah

Saksı için bugün araştırmaya çıkacağım. Sizde akşam oluyor, ben yeni uyandım. Umarım güzel görünüşlü plastik saksılar bulurum. Eski bahçemde çok canımı sıkan şeylerden birisi zamanla alınmış envai çeşit uyumsuz saksı olmasıydı. O yüzden hem büyük, hem küçük boyları olan, güzel görünen ve de ucuz olan saksılar arıyorum, çok şey istiyorum değil mi?

Eski 21-04-2012, 17:46   #11
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Gilancım balkon düzenlemende kolay gelsin diyeceğim ama bu kadar çeşidi görünce insan ne yapacağını şaşırır. Önce bunun için kolay gelsin

Az güneş gören balkonların isabetli bitki seçimlerinde bir avantaj olduğu deneyimlerle sabittir. Hatta kaktüslerin bile büyük bölümü genel kanının aksine sabah güneşinde daha mutlu gelişiyor. Yetiştirme koşulları için araştırma yaptığımda neredeyse çok büyük bir bölümü için yazın yakıcı öğle güneşinden uzak tutulması uyarısı var. Kaldı ki birçok bitkinin doğal ortamı zaten büyük bitkilerin altlarına gizlenerek yakıcı güneşten korunacak şekilde. Yani özetle senin balkonun konumu gayet iyi

Sen de bir örnek vermiştin ya, heuchera, hosta ve uzun boylu dekoratif diye tanımladığın sazlar ve gölge seven birkaç çiçekli sarkıcı bitkiyle harika aranjmanlar oluyor. Hele elinin altında bu kadar hoş çeşitler varken kimbilir nasıl güzellikler ortaya çıkarırsın sen. Bizim de gözümüz, ruhumuz doyar.

Pembe çiçekli çilekleri bu yıl zengarden fide halinde satışa çıkardı ama hemen stoklardan kalktı yetişemedim. Toskana çilekleriymiş, hem de yoğun aromalıymış. Belki bunlar da o çeşittir. Senin balkonuna renk katar, bence bir denemekte yarar var.

Benim gölge balkonum için güzel örnekler gelecek belli ki. Ortaya çıkartacağın güzellikleri sabırsızlıkla bekliyorum

Ah Nevsun Ablam, çok sağ ol.
Bana bu siteyi neden bu kadar çok sevdiğimi hatırlatıyorsunuz, içim ısınıyor her satırda.

Aranjman konusunda bayağı uğraşmayı düşünüyorum, umarım bu ilgiye layık şeyler çıkar ortaya.

Gölge konusunda motive edici bilgiler için de çok sağ ol. Belki ufak bir sukulent düzenlemesi bile yaparım.

Eski 21-04-2012, 19:09   #12
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Sevgili Gilan iyi haberlerini takip ediyorum, oralardan mutlu geliyor sesin.

Resimlerini eklediğin bulamadığımız bitkilerle ne arajmanlar yapacaksın biz de izleyeceğiz. Kendi balkonumuz gibi sevineceğiz canım.

Arkadaşlar güzel fikirler vermişler, ben de kokulu bir iki bitkin olsun diye ilave edeyim. Şöyle balkona adım attığında burnuna gelip seni mutlu etsin..

Hadi bakalım kolay gelsin muhtemelen alışveriştesin...

gilan ve jineop beğendi.
feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 20:34   #13
Ağaç Dostu

elifnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2010
Sevgili Gilan iyi ki sizin yerinizde değilim. Ben orada olsam kafayı yerdim heralde. Burada bile her gördüğümü dayanamayıp alıyorum sonra da hiçbirşeyi düzene sokamıyorum.Herşey birbirine karışıyor. Ama paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Sayenizde değişik çeşitler gördüm.

gilan ve Güzin Çakar beğendi.
elifnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 20:44   #14
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Gilan cığım, bir geldin pir geldin güzelimmm. Hoş geldin ve neler getirdin sen böyle
Aklımı mı sıyırttıracaksın bana sen
O 4.5mt2 yi yakında ne şekle sokarsın sennn.
Her kareye ayy..off diye diye baktım durdum. Çok şanslı ve özelsin sen. Dilerim, en az 4.5 dönüm bahçen olsun emiiii)

Sabah ilk işim, bu sayfaya dalmak olacak

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2012, 07:39   #15
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feriha Mesajı Göster
Sevgili Gilan iyi haberlerini takip ediyorum, oralardan mutlu geliyor sesin.

Resimlerini eklediğin bulamadığımız bitkilerle ne arajmanlar yapacaksın biz de izleyeceğiz. Kendi balkonumuz gibi sevineceğiz canım.

Arkadaşlar güzel fikirler vermişler, ben de kokulu bir iki bitkin olsun diye ilave edeyim. Şöyle balkona adım attığında burnuna gelip seni mutlu etsin..

Hadi bakalım kolay gelsin muhtemelen alışveriştesin...
Hem de ne alışverişteydim.

Evet aslında kokulu bir bitki de çok yakışır. Zaten balkona çıktığımda 2 adımdan fazla atamayacağım için her yerden de alırım kokusunu. Ama ne olabilir ki? Almayı düşündüklerimden petunyalar kokulu, başka ne olabilir?

Eski 22-04-2012, 07:42   #16
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurcanaybay Mesajı Göster
Çok olmaz ekleyin lütfen
Balkon için benim önerim , yıllardır edinmeye çalışıpta ulaşamadığımız bitkilere yönelmeniz
yönünde olacak .O güzelim heuchera'ların her rengi ,hosta'ların ulaşamadığımız türleri gibi.
Clematis için de o ahşap saksı çok uygun göründü bana.Askılı saksılar için olanından bulursanızda alın lütfen.

Ama ne yaparsanız yapın güzel olacağınıda biliyorum.İçinize sinsin ,tadını çıkarın
Çok teşekkürler sevgili nurcanaybay.

Hostalara bugün dadandım, heucheralara da bayağı bir dadanacağıma emin olun.

Clematise henüz karar veremedim bir tek. Bahçe için vazgeçilmezlerimden ama bu balkonda nasıl olur karar veremiyorum. Şimdiden güneş alan köşe için bir sürü talip de var. Sanırım onu biraz daha düşüneceğim...

Eski 22-04-2012, 07:46   #17
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elifnaz Mesajı Göster
Sevgili Gilan iyi ki sizin yerinizde değilim. Ben orada olsam kafayı yerdim heralde. Burada bile her gördüğümü dayanamayıp alıyorum sonra da hiçbirşeyi düzene sokamıyorum.Herşey birbirine karışıyor. Ama paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Sayenizde değişik çeşitler gördüm.
Ben de yiyorum zaten.
Düzen gerçekten zor konu. Ben eskiden çok ders aldığım için bu sefer baştan planlı başladım. (Desem de inanmayın. Planlı başladım sözde de bugün azıttım. )

Güzin Çakar beğendi.
Eski 22-04-2012, 07:48   #18
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemo Mesajı Göster
Gilan cığım, bir geldin pir geldin güzelimmm. Hoş geldin ve neler getirdin sen böyle
Aklımı mı sıyırttıracaksın bana sen
O 4.5mt2 yi yakında ne şekle sokarsın sennn.
Her kareye ayy..off diye diye baktım durdum. Çok şanslı ve özelsin sen. Dilerim, en az 4.5 dönüm bahçen olsun emiiii)

Sabah ilk işim, bu sayfaya dalmak olacak

4.5 dönüm mü!!!
Körün istediği 3 dönüm, Allah verdi 4.5 dönüm. Kör de çok mütevazı di mi ama?

Eski 22-04-2012, 08:24   #19
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Arkadaşlar bugün bir çiçekçi gezdim ki sormayın...

Normalde 2-3 gün önce gezdiğim bir başkasını anlatacaktım bugün size ama onun biraz daha beklemesi gerekecek, bunu taze taze aktarmam lazım. Bir kaç hafta önce burada iş yerinden bir Türk arkadaşa yemeğe gitmiştim. Onlar artık buraya yerleşmişler, okula giden 2 çocukları var, mortgage ile bahçeli evlerini de almışlar. Her neyse, konu benim bahçe sevdamdan açılınca bana Flower World diye bir yeri tarif etmişlerdi. Bu sabah evden çıkarken acaba oraya mı gitsem yoksa yapı marketlerde saksı mı baksam diye düşünüyordum. Hadi dedim oraya da bir bakayım, 30km kadar mesafede ama fiyatlar falan ucuz demişlerdi.

Gittim bir gördüm ki devasa bir yer. Bir ucundan bir ucu görünmüyor. Girişte harita alabiliyorsunuz zaten.

Buyrun birlikte gezelim.

Eski 24-04-2012, 07:40   #20
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Gelelim benim alışveriş arabasının detaylarına...

İlk olarak yeni limon servim:
İçinizde ufacık balkon, ne işi var bunun orada diyenleriniz vardır. Ben bu minik balkonda düzenli ve rahatlatıcı bir görüntü istiyorum. Önceki bahçe maceramdan edindiğim dersler ve okuduğum tasarım yazılarından öğrendiğim bir şey şu ki, düzenli görünüm için bir takım fon bitkilerine ihtiyacımız var. Sıra sıra saksılarda sevdiğimiz bitkileri dizersek, tek tek muhteşem olsalar da bütüne bakıldığında çekici gelmeyebiliyor. İşte o yüzden vazgeçemeyeceğim bitkilerle, ortamı toparlayacak bitkiler arasında bir denge kurmaya çalışıyorum. Yalnız yanlış anlaşılma olmasın, limon servinin kendisine de bayılıyorum ama ufak bir balkonda kendisine yer ayırmamın nedeni bahsettiğim nedenler. Ha bir de açık yeşil tonuyla ortama bambaşka bir renk katıyor.

Name:  IMG_2736.jpg
Views: 3508
Size:  41.4 KB

Eski 24-04-2012, 07:44   #21
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Hostalarım:

Ne zamandır mavi hosta isterdim, sonunda buldum. Mavi hostalar da masmavi değiller ama yeşillerin yanında tonlarının farklılığı belli oluyor. Bunu tam gölge köşeye koyacağım, belki gölge sayesinde rengi daha mavimsi olabilir.

Hosta Blue Cadet:

Name:  IMG_2737.jpg
Views: 3539
Size:  38.6 KB

Bunun türü yazmıyor ama Hosta June olabilir. Belki bir aranjmana entegre edebilirim, sizce nasıl olur?

Name:  IMG_2738.jpg
Views: 3468
Size:  35.4 KB

Eski 24-04-2012, 07:48   #22
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Black mondo grass:

Nedendir bilinmez, bu otu dışarda bir saksıda ilk gördüğüm andan beri çok beğeniyorum. Rengi itibariyle kimilerine de çok itici gelebilir bilmiyorum. Muhtemelen bir aranjmanda kullanılacak.

Name:  IMG_2739.jpg
Views: 3615
Size:  51.4 KB

Japon süseni:
Bunu da bir aranjmana eklemeyi düşünüyorum. Normal zamanda yaprakları çok dekoratif olur, çiçek açtığındaysa kısa süreli ortamın yıldızı olur diye düşündüm.

Name:  IMG_2740.jpg
Views: 3477
Size:  41.1 KB

Eski 24-04-2012, 07:52   #23
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Ve aranjmanların göz bebekleri

Sardunyalar:

Name:  IMG_2741.jpg
Views: 3633
Size:  48.4 KB

Yaprak güzelleri:

Name:  IMG_2742.jpg
Views: 7012
Size:  40.8 KB

Tatlı patates sarmaşıkları:
Her birinin rengi ayrı güzel...

Name:  IMG_2743.jpg
Views: 3570
Size:  40.7 KB

Tam çıkmak üzereyken bu fesleğen gözüme takıldı. Neden o da bir aranjman öğesi olmasın dedim, aldım. Hem mor yapraklarıyla çok çekici, hem de arada koparıp ağzıma atarım.

Name:  IMG_2744.jpg
Views: 3482
Size:  39.5 KB

Eski 24-04-2012, 07:56   #24
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Beyaz, açık pembe, eflatun bacopalar. Saksı düzenlemelerine sarkıcı olarak katılacaklar.

Name:  IMG_2745.jpg
Views: 3564
Size:  51.9 KB

İngiliz papatyaları:

Name:  IMG_2746.jpg
Views: 3882
Size:  42.3 KB

Ebruli katmerli cam güzeli:

Name:  IMG_2747.jpg
Views: 6478
Size:  42.7 KB

Çiçeğine bayıldım. Sanırım o anki ışıktan dolayı rengi tam çıkmamış. Bir ara makro lensle tekrar çekmem lazım.

Name:  IMG_2748.jpg
Views: 3439
Size:  32.0 KB

Eski 24-04-2012, 07:58   #25
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Ve son olarak yellow eyed grass
İlk gittiğim seraya tekrar gidince blue eyed grass'dan da alacağım. Ama yanyana dikmem!

Name:  IMG_2749.jpg
Views: 3607
Size:  37.6 KB

Eski 24-04-2012, 08:04   #26
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Ben bunlardan nasıl aranjman yapıcam derken onlar kendi kendilerine yaptılar bile. Şu rastgele haliyle diksem olacak gibi zaten.

Name:  IMG_2735.jpg
Views: 4388
Size:  54.4 KB

Ve balkonumuz:

Name:  IMG_2750.jpg
Views: 4195
Size:  36.7 KB

Balkonun havası şimdiden değişmiş değil mi?
Yeşillikler her yeri cennete çeviriyorlar.

Ama şu fotoğrafa bakınca, ben daha bir sürü çeşit heucheralarımı, petunyalarımı, vezgeçilmez hercailerimi almadan balkon dolmaya yaklaştı bile.

Eski 24-04-2012, 08:59   #27
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sardunyaların yaprakları o kadar güzel ki Heuchera ya hiç gerek kalmamış bence de. Hem bakımı kolay hem güzel çiçekler açıyor. Yukarıdaki örnekler de aldığın bitkiler de çok güzel.

zenfree, gilan ve jineop beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2012, 13:17   #28
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Tatlı patates sarmaşıklarına bayıldımmm ,renkleri çok çok güzel.

Black mondo grass'ı internette dolaşırken görür çok da beğenirdim.Sonunda sonbaharda bir serada gördüm ,yeni üretime geçmişler bir tane bile vermediler.Geçen ay gittiğimde elime bir tanecik tutuşturdular .Eve dönene kadar elimden bırakmamıştım.

zenfree, gilan, abk ve 2 kişi beğendi.
nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2012, 14:08   #29
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Tatlı patates sarmaşıklarını ben de çok beğendim. Yaprak biçimleri de renkleri de çok hoş. Gerçekten patates mi veriyor bunlar

Gilancım çok güzel bitkiler seçmişsin ama ben de heucheraların eksikliğini hissettim. Şöyle morlu, kırmızılı bir heuchera bir aranjman saksısına da pek yakışacaktır hani. Off of, derdim depreşti. Geçen yıl Feriha'nın verdiği yavru heucheramı kışın dışarda bırakınca dondurdum. Pek heveslenmiştim aranjman saksısına.

zenfree ve gilan beğendi.
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2012, 14:21   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-07-2010
Gilan nutkum tutuldu bayıldım neresiydi orası? resimlere bakmaktan okuyamadım

gilan beğendi.
dünyam1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024