agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   Adalet Yağcı / bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/9867.htm)

Adalet Yağcı 29-04-2010 15:08

1 Eklenti(ler)
Dün tomurcuk olan latin çiçeğim bu gün açmış, sizlerle paylaşmak istedim.
Çok güzel kırmızımsı bir rengi var.

Eklenti 139913

Adalet Yağcı 29-04-2010 15:46

Sevgili Katmer, Günebakan, Dudi, teşekkürler.
İlk defa latin yetiştiriyorum, bakalım diğerleri ne renk açacaklar.
Bunun da yapraklarından salata oluyor mu?

gilan 29-04-2010 15:57

Yaprakları da, çiçekleri de yeniyor Adalet Hanım. :)

Adalet Yağcı 29-04-2010 16:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gilan (Mesaj 627997)
Yaprakları da, çiçekleri de yeniyor Adalet Hanım. :)

Çiçekleri de mi :o ben onlara nasıl kıyarım, boğazıma durmaz mı yerken...

Alıntı:

Yenmese de Adalet Hanım'ın o sihirli elleri değdiğinde lezzetli olur yapraklar
:cool: :cool: :cool:

gilan 29-04-2010 18:16

Latinli salatalar :)

http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=371
http://www.agaclar.net/forum/showpos...8&postcount=44

Adalet Yağcı 29-04-2010 18:20

Anlaşıldı, yapraklar değil çiçekler yeniliyor, ben hiç bir zaman latin çiçeği salatası yapmayacağım :mad:

Sebahattin Sargın 29-04-2010 20:49

Yalnış hatırlamıyorsam latinlerin çok hafif kendine has kokuları var sanırım Adalet Hanım. Yaklaşıp koklamayı denediniz mi hiç?

Adalet Yağcı 29-04-2010 22:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hüzün (Mesaj 628241)
:))))))) bence de yapmayın güzelliklerini birlikte seyredelim.

Bence de, o kadar zarifler ki, kıyamam ben onlara.

Sevgili Satı hanım, hiç zahmet olmaz, ancak Son baharda tekrar hatırlatırsanız sevinirim.
Bundan sonra İstanbul kazan ben kepçe, mutlaka görüşürüz, en azından bir yapı markette ve ya serada rastlaşırız :)

Sevgili Sebo, fotoğrafı çekerken öyle çok rüzgar vardı ki, koklamayı akıl edemedim, yarın bir koklayayım bakalım bu güzelliği.

ozbey 29-04-2010 23:34

Sevgili Adalet Hanım, Latin' in çiçekleri sapıyla yendiğinde çok lezzetli ''roka, tere'' gibi,
Üstelik koparıldıkça daha çok çiçek veriyor. Benim her sene tohumunun döküldüğü yerde çıkıyor. İsterseniz dalından çoğaltabilirsiniz, naz yapmadan kökleniyor.

Küçük bir bilgi:
''C vitamini, glükosilinat, hardal yağı ve ne olduğu bilinmeyen bakteri yok edici bileşikler bulunur. Bitkinin yaprak, çiçek ve yakıcı lezzeti olan çiçek tohumları salata olarak yenilir. Körpe çiçek tomurcukları ve yeşil durumdaki tohumları turşu yapılarak tüketildiği '' belirtiliyor.
Salatalar için harika tadı ve rengi olan sirkesi de yapılıyormuş, bu sene inşallah yapmayı düşünüyorum.

Adalet Yağcı 30-04-2010 11:51

Sevgili Ozbey, ne faydalı bir bitkiymiş latinler, onlarla tanışmakta çok geç kalmışım :(
Bilgiler çok güzel, ellerinize sağlık, şimdilik bir tek çiçeğim var, bu gün kokladım, hafif ve güzel bir de kokusu var, yine de tek bir çiçeğe kıyamam, çok fazla açtığında bir tanesinin tadına bakarım belki :confused:

Sirke yapıldığını da duymamıştım, hazır da satılıyordur belki, alıp denemek lazım.

Sevgili Nazlı, bahçemi beğendiğinize sevindim, ben sadece güzel görüntüleri fotoğraflıyorum ama.
Bir çok yerde başarısız girişimlerim var, onları saklıyorum tabi :p

Yılmaz Yalçın 30-04-2010 12:22

Sevgili Adalet Hanım,
Bahçeniz gerçekten güzel ve ben hayranlarındanım:)Yolladığınız 28 yıldız çadırı tohumundan sadece 10 tanesi çimlenip nerdeyse 10 cm oldular.Ancak geriya kalan 18 yıldız çadırı tohumu halen çümlenmedi 2 hafta geçmesine rağmen..Bunun nedeni ne olabilir diğerlerini farketmeden derine mi gömdüm acaba?Ya da diğerlerini çimlendirebilmek için ne önerebilirsiniz?Uzun balkon saksısında tohumlar ve pencerenin güneş alan dış bölümünde duruyorlar ve akşamdan akşama fıs fıs ile su püskürtüyorum üzerine ıslanana kadar.

Sevgi Durul 30-04-2010 12:32

Sevgili Adalet hanım,ben de bahçenizin hayranlarından biriyim, her şey çok güzel. Hele tohumdan çimlendirdiklerize imreniyorum. Benim tohumdan çimlenenlerden bazıları hemen kuruyor. Acaba büyüsünler diye güneş güneş gezdiriyorum, gölgede mi durmaları gerekir?

Adalet Yağcı 30-04-2010 12:56

Yılmaz bey, teşhisi siz koymuşsunuz :) Muhtemelen derine düşmüştür tohumlar, toprağı hafifçe karıştırın, yüzeye çıkanlar da çimlenecektir.
Tohum saksısının dış ortamda kalması çok iyi, fideleriniz güçlü ve sağlam olurlar, aynı şekilde devam edin, fısfıs yerine sulayabilirsiniz artık.

Sevgili SDurul, tohumları zayıf ve güçsüz olanlar çimlendikleri halde yaşayamayabiliyorlar.
Ben de bir çok lobelya fidemi bu şekilde kaybettim, siz yine aynı şekilde devam edin, tam güneş değil de bol ışık alan yarı gölge bir yerde dursun fidecikleriniz, toprağının kurumasına izin vermeyin, çok miniklerse fısfıs yapın, bir kaç santim oldularsa yavaşça sulayabilirsiniz.

Ayrıca; zayıf çimlenenleri aradan çekin, belki çok sık ekmişsinizdir, biraz seyreltince daha güçlenirler.

Yılmaz Yalçın 30-04-2010 13:07

Teşekkürler Adalet Hanım,
Ne zaman şaşırtmalıyım yıldız cadırını?

Adalet Yağcı 30-04-2010 13:11

10 cm. olanları ayırabilirsiniz artık, saksıda yetiştirecekseniz en az 20 L. lik bir saksı olsun, yere dikecekseniz farketmez ama mutlaka çok iyi güneş alan bir yere dikin.

Sevgi Durul 30-04-2010 13:28

Teşekkür ederim Adalet hanım. İnşallah fidelerim yüzümü güldürürler. Sıkmayacaksam bir sorum daha var, alev çiçeklerimi bahçeye geçirsem daha mı iyi olur?

Yılmaz Yalçın 30-04-2010 13:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 628634)
10 cm. olanları ayırabilirsiniz artık, saksıda yetiştirecekseniz en az 20 L. lik bir saksı olsun, yere dikecekseniz farketmez ama mutlaka çok iyi güneş alan bir yere dikin.

Ayırırken çıplak köklü olarak mı ayırmak gerekiyor fidancıkları? Yoksa kökünden değilde topragı mı direk bahçe toprağına monte etmek gerekiyor?

Adalet Yağcı 30-04-2010 14:06

Sevgili SDurul, sıkılmak olur mu hiç, ben de içinden çıkamadığım durumlarda yardım alıyorum, burada bunun için toplanıyoruz.
Her türlü sorunuza aklımın erdiği kadar yardımcı olmaya her zaman hazırım.

İki yıl önce ben bahçeye dikmiştim alev çiçeklerini, çok da güzel geliştiler ama sulamayı pek iyi kontrol edemediğim için çabuk soldular.
Saksıda ve ya toprakta yetiştirebilirsiniz, güneşli ve ya yarı güneşli bir alanda mutlu olacaklardır.

Adalet Yağcı 30-04-2010 14:12

Yılmaz bey, ben genellikle fidelerim üç beş santim olduğunda viyollere şaşırtıyorum, viyolde gelişimini tamamlayanları da bahçeye ve ya saksıya geçiriyorum.

Fideleri alırken kök boğazından değil de nazikçe yapraklarından tutunuz, elinize bir çay kaşığı alıp, toprağa batırın, diğerlerini rahatsız etmeden bir parça toprağı ile diğer tarafa aktarabilirsiniz.

Toprağa gömeceğiniz gövde kısmı, orjinal boyunu geçmesin, yani fidenin boyunu küçültmeyin, etrafını yumuşak bir şekilde kapatın, kök boğazını fazla sıkıştırırsanız fidenizi boğarsınız ona göre :)

Aslında çok kolay, bir kaç deneme ile rahatça yapabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Yılmaz Yalçın 30-04-2010 14:18

Teşekkürler Adalet Hanım,
Daha önceki denemelerimde tüm tohumdan şaşırtma yaptığım fideciklerimi öldürmüştüm:)Sayenizde tohumdan fideyi yaşatmayı ve büyüdüğünü görebileceğim sağolun:)

Vildan Sönmez 30-04-2010 20:14

Sizinle ve diğer arkadaşlarla inşallah bir buluşma ayarlarız.
Herkes bunu samimiyetle istiyor çok belli. Hele siz bir gelin.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 627525)
Sevgili Vildan hanım, elinizden geleni yapacağınıza eminim, burada hepimiz akraba gibi olduk, en yakın komşularımdan önce sabah sabah sizlerle buluşuyorum :)

Geldiğimde eğer fırsat bulabilirsem mutlaka görüşmek isterim.

Yılmaz Yalçın 30-04-2010 20:24

Sevgili Adalet Hanım,
Az önce söylediğiniz gibi çimlenmeyen yıldız cadırı tohumlarının derinde olabileceğini düşünerek makasın ucuyla toprağını karıştırdım 2-3 cm derine kadar sokup makasın ucunu karıştırdım.Umarım biraz derin karıştırmam tohumları zedelememiştir.Sonra fısfıs ile su püskürttüm..Sizce derin karıştırmam sorun oluşturur mu?

Adalet Yağcı 30-04-2010 21:38

Bu kadar tedirgin olmayın Yılmaz bey, on beş günde çimlenmeyen selluka tohumunun ne halde olduğunu görmek için ben de toprağını karıştırdım, inanırmısınız koca tohumu küçücük bardağın içinde bulamadım.
Demek ki çürüdü diye düşündüm, 5-6 gün sonra selluka çimlenince çok şaşırdım.

Gidip gelip toprağını karıştırmayın, çok sık fısfıs yapmayın, size gönderdiğim tohumlar çok tazeydiler, kendi çiçeğimden topladıklarım, mutlaka çimleneceklerdir.

Yılmaz Yalçın 30-04-2010 21:45

Sevgili Adalet Hanım,
Yıldız çadırını çok sevdim:)O yüzden hepisinin çimlenmesini istiyorum.Günde kac defa fısfıs yapmak yeterlidir?Çimlenen fideciklerle çimlenmeyen tohumların aynı yerde olması zararlı mıdır?Çünkü çimlenmeyen tohumlarda güneşte dışarıda duruyor sonuçta.

Adalet Yağcı 30-04-2010 21:53

Hiç bir zararı yoktur, aynı yerde kalabilirler, ayırdığınız fideleri sulayabilirsiniz, kalanları da havanın durumuna göre, toprak ıslak olmayacak şekilde fısfıslayın.

Parmağınızla toprağın yarım santim derinine bakın, şöyle parmaklarınızın arasına alın hafifçe nemli olması yeterlidir.

Yılmaz Yalçın 30-04-2010 22:02

Teşekkür ederim:)Çıkan yıldız çadırlarının 3.yaprağı cıkıyor:)Eşim çok sevdi yıldız çadırını çiçek açacağı zamanı sabırsızlıkla bekliyor tabi ben hayal kırıklığı yaratıp öldürmessem çiçekleri:)Yoksa saksıyı kafamda bulabilirim:)

cemo 30-04-2010 22:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Yılmaz Yalçın (Mesaj 629087)
Teşekkür ederim:)Çıkan yıldız çadırlarının 3.yaprağı cıkıyor:)Eşim çok sevdi yıldız çadırını çiçek açacağı zamanı sabırsızlıkla bekliyor tabi ben hayal kırıklığı yaratıp öldürmessem çiçekleri:)Yoksa saksıyı kafamda bulabilirim:)

Saksıyı kafanızda bulmamanız için, ben size bir saksı yıldız çadırı yollarım sevgili yılmaz:))

Adalet Yağcı 30-04-2010 22:25

Yılmaz bey,
Bu sene kardinal sarmaşığı da yetiştiriyorum, çiçekleri yıldız çadırına çok benziyor ama yaprak yapıları farklı, çok hoş bir formu var.
Buradaki fotoğraf, sevgili Kiraz'ın bahçesinden, tohum alabilirsem bu Son baharda gönderirim :)

gilan 30-04-2010 22:39

Bu arada bildiğim kadarıyla latinin yaprakları da yeniyor. En azından ben geçen sene gelip gidip yiyordum ve hala hayattayım. :D

Yılmaz Yalçın 30-04-2010 22:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 629105)
Yılmaz bey,
Bu sene kardinal sarmaşığı da yetiştiriyorum, çiçekleri yıldız çadırına çok benziyor ama yaprak yapıları farklı, çok hoş bir formu var.
Buradaki fotoğraf, sevgili Kiraz'ın bahçesinden, tohum alabilirsem bu Son baharda gönderirim :)

Yıldız çadırının ikizi gibi:)Eşimin size çok slmı var ve bu kadar güzel çiçekler yetiştirdiğiniz için size teşekkür ediyor:)İstanbul'a geldiğinizde de görüşelim diyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024