agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   Adalet Yağcı / bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/9867.htm)

Benol Hazaroğlu 12-06-2016 22:54

Adalet hanım Dendrobiumum keikisini biraz daha kökler uzayınca ayırıp pet şişeye su içinde koydum. Bir senedir suyun içinde kökler uzuyor, üstten yeni yapraklar veriyor.

Adalet Yağcı 13-06-2016 09:08

Sevgili Benol, bir sene topraksız yaşaması ilginç, orkide cinsi olduğu için ben cesaret edemezdim suda bırakmaya.
Çiçeklenmeye niyeti var mı peki?

gilan 13-06-2016 18:42

Orkideler evde tablo gibi duruyorlar. ;)

Calibrachoalar benim en favori çiçeklerimden biri. Hem bol bol çiçekleniyor, hem de nazlı değil. Daha ne istenir... Sıcağa da bayılıyorlar, Mersin'i çok seveceklerdir. Her gün bol bol su istiyorlar yalnız. Balkon çok güzel görünüyor olmalı şu an. :rolleyes:

Anjelikaları ben de dün bir serada gördüm ilk defa. Şu an bir planım olmadığı için almadım ama çok güzeller. Onlar balkona mı bahçeye mi?

Adını bilmediğin yapraklı bitki Tradescantia andersoniana gibi geldi? Olabilir mi?

Adalet Yağcı 13-06-2016 21:07

Sevgili gilan'cığım, Anjelika olarak arattığımda 'Anjelika' diye bir bitkiye rastlayamadım, adı her ne ise ben çok sevdim.
Bahçede olurmuydu bilmiyorum, balkonumda gözümün önünde olsun :)

Calibrochiaları da çok seviyorum, sadece sera ortamından çıkan bitkilerden biraz korkuyorum.
El bebek gül bebek büyüyen bitkiyi balkona ya da bahçeye aldığımızda çoğunlukla şoka giriyor, en son Garden Koala'dan aldığım bodur Dahlialarda yaşadım.

Yeşil yapraklı bitkinin Tradescantia andersoniana olup olmadığını bilmiyorum, sen yazınca baktım da çok güzel çiçekleri varmış, inşallah odur.. :eek:

gilan 13-06-2016 22:28

Angelonia imiş. ;)

Benol Hazaroğlu 14-06-2016 23:17

Yaprak vermekle meşgul Adalet hanım.

Adalet Yağcı 16-06-2016 19:23

Angelonia

4 Eklenti(ler)
Öyle güzel görünüyorlar ki, daha fazla seyredebilmek için salona aldım :)

Eklenti 618525

Eklenti 618520

Eklenti 618521

Eklenti 618522

Adalet Yağcı 16-06-2016 19:28

2 Eklenti(ler)
Bu arada, biz açmaya başladık...:p

Eklenti 618529

Buna da şükür.. :(

Eklenti 618528

Sevgi Durul 16-06-2016 21:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 1468995)
Öyle güzel görünüyorlar ki, daha fazla seyredebilmek için salona aldım :)

Adalet hanım'cım, durup durup iş çıkarıyorsunuz. Biz nereden bulacağız şimdi Angelonia?:rolleyes: Hem de iki renk.:)

Şaka bir yana pek hoş bir bitkiymiş. Hem de -1.1 dereceye dayanıklıymış. Kokulu mudur?

aleydi 16-06-2016 22:17

Güzel insanlar her gittikleri yeri cennete çeviriyorlar. Ne kadar hoş görüntüler. Emeğinize sağlık.

ParlakYıldızlar 16-06-2016 23:06

Sac Tokası fikri çok hoş olmuş,4508 nolu mesajın ilk fotografindaki nedir ogrenebilirmiyim.?

Adalet Yağcı 16-06-2016 23:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SDurul (Mesaj 1469036)
Adalet hanım'cım, durup durup iş çıkarıyorsunuz. Biz nereden bulacağız şimdi Angelonia?:rolleyes: Hem de iki renk.:)

Şaka bir yana pek hoş bir bitkiymiş. Hem de -1.1 dereceye dayanıklıymış. Kokulu mudur?

Ah sevgili Durul, kendime de iş çıkarıyorum, hani bakımından işinden şikayetim yok da, şehir dışına çıkarken ne olacak kara kara düşünmeye başladım şimdiden :(

Adalet Yağcı 16-06-2016 23:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aleydi (Mesaj 1469043)
Güzel insanlar her gittikleri yeri cennete çeviriyorlar. Ne kadar hoş görüntüler. Emeğinize sağlık.

Sevgili aleydi, hoş geldiniz..
Alışkanlık derin tutkularla birleşince böyle oluyor :p

Adalet Yağcı 16-06-2016 23:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ParlakYıldızlar (Mesaj 1469054)
Sac Tokası fikri çok hoş olmuş,4508 nolu mesajın ilk fotografindaki nedir ogrenebilirmiyim.?

Hoş geldiniz Parlak Yıldızlar..

Sorduğunuz bitki Mavi Canpanula, diğer adı Maviş, çok yıllık.

Saç tokası gerçekten büyük yardımcı, orkideler için de kullanıyorum ;)

YeniGine 16-06-2016 23:53

Sevgili Adalet Hanım'cığım nereden buluyorsunuz bu güzellikleri Angelonia maşallah ne kadar güzel, renkler harika... Mavişe de maşallah açmaya başlamış, benim mavişin durumu pek içaçıcı değil.
Emeklerinize sağlık, rastgelsin inşallahhh!..

Adalet Yağcı 18-06-2016 18:28

4 Eklenti(ler)
Bir süredir gözüne baktığım Lisianthuslarımı birisi yiyor.
Tüm yaprakların altına üstüne, duvarlara, saksıların kenarlarına altlarına bakıyorum, hiç bir şey yok.
Ama her sabah Lisilerim biraz daha eksiliyor :mad:

Eklenti 618861

Eklenti 618862

Eklenti 618863

Dün balkonu temizlerken gözüme çarptı, nihayet yakaladım onu :rolleyes:
Öyle çok tıkınmış ki, kıpırdayacak hali kalmamış, obez şey :)
Öldürmedim tabii, doğal hayata salıverdim gitti.

Adalet Yağcı 18-06-2016 18:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine (Mesaj 1469065)
Sevgili Adalet Hanım'cığım nereden buluyorsunuz bu güzellikleri Angelonia maşallah ne kadar güzel, renkler harika... Mavişe de maşallah açmaya başlamış, benim mavişin durumu pek içaçıcı değil.
Emeklerinize sağlık, rastgelsin inşallahhh!..

Sevgili YeniGine'ciğim, onlar gelip beni buluyor :D

Mersin aniden çok ısındı, inşallah yaşatmayı başarırım, acemisiyim çünkü Angelonia'ların..

Adalet Yağcı 21-06-2016 10:26

2 Eklenti(ler)
Çöl sıcağı mı desem cehennem sıcağı mı desem bilemedim, Mersin çok sıcak.
Tabii bitkilerime olumsuz yansıyor, orkidelerime günde 5-6 kez fısfıs yapıyorum, buna rağmen çoğu sıcağa dayanamayıp çiçeklerini dökmeye başladılar :(

Sıcak hava tam da Liliumların açmasına denk geldi, normal sıcaklıklarda üzerindeki çiçekler bir hafta dayanırken şimdi iki günde soluyor.
Bunda saksı harcının tamamının torf olması da etkili tabii, şehrin ortasında bahçe toprağı bulmak zor.

Yine de bu güzellikleri kaçırmadan fotoğraflamayı başardım.
Bundan önce açan beyaz ve turuncular hafif kokuluydu, bu beyazlar farklı sanırım, çok yoğun kokulu, pembeler de öyle.

Eklenti 619261

Eklenti 619262

Adalet Yağcı 21-06-2016 10:29

2 Eklenti(ler)
Eklenti 619263

Eklenti 619264

Adalet Yağcı 21-06-2016 10:33

2 Eklenti(ler)
Bu güzelin adını bilmiyorum, yaprakların canlı yapısına vurulmuştum.
Tomurcuk benzeri birşeyler de görmüştüm ama bu kadar çabuk açacağını tahmin etmemiştim.
Pembiş.. :)

Eklenti 619265

Eklenti 619266

Bu günlük de bu kadar..

Adı, "Ruellia Brittoniana" Rose imiş

Sevgi Durul 21-06-2016 10:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 1469814)
Bu güzelin adını bilmiyorum, yaprakların canlı yapısına vurulmuştum.
Tomurcuk benzeri birşeyler de görmüştüm ama bu kadar çabuk açacağını tahmin etmemiştim.
Pembiş.. :)

Pembesi de varmış.:) Çok güzelll.

Sevgili Adalet hanım, bu bitki Meksika petunyası (Ruellia brittoniana).

Saksıda liliumları başaramıyorum. Ne kadar da güzel açmışlar. Hele pembesi, harika.;)

Adalet Yağcı 21-06-2016 18:14

Sevgili Durul'cuğum, çok teşekkürler ederim bitki ismi için.
Mor renklisini görmüştüm, yaprak renkleri de daha koyuydu, ama onlar daha dallı budaklı şeylerdi, bu sanki bodur gibi.

Liliumlar kolay bitkiler canım, İlkbaharda soğanlarını dikersen bir ay içinde yeşil yapraklarını, ikinci ayın sonunda da çiçeklerini görebilirsin.
Soğanlarını topraktan çıkartmıyorum, vakti gelince kendiliğinden uyanıyor hem de her yıl güçlenerek.
Bence bir kez daha dene..

ryhnckmk 21-06-2016 21:11

Merhabalar Adalet hanım,uzun zamandan beri sitedeyim ama zaman kıtlığından sadece izlemekle yetindim ve sayfalarınızın sayesinde bahçe işlerinde epey yol aldım,hepinize teşekkürler.
Geçtiğimiz cuma dahil üç gün Mersin' deydim,sayfalarınızdan izlediğim seralara gittim düşündüğüm çiçekleri alabildim.Çok sıcak vardı ama pazartesiden beri daha sıcak yaşıyorsunuz,çiçekleriniz umarım aşırı etkilenmemiştir özellikle angelonialar harika ,üç hafta önce ben de koyu mavi ve pembesini edindim.İlerleyen günlerde inşallah ben de resim paylaşmaya başlarım,hepimize kolay gelsin.

Adalet Yağcı 21-06-2016 21:39

Merhaba sevgili ryhnckmk, bahçe sayfama hoş geldiniz..

Demek Mersin'deydiniz, keşke görüşebilseydik, çok sevinirdim.

Sıcak günlerimiz başladı, bu biraz normalin üzeri bir sıcak, beş gündür dışarı çıkmıyorum korkumdan :)
Bitkiler çok etkileniyorlar, 4518 nolu mesajımda da yazdım, orkidelerim çiçeklerini döküyor, sürekli fıs fısla serinletiyorum.
Balkondakilerden de kayıplar başladı, Garden Koala'dan aldığım iki bodur Dahlia ümitsiz durumda.
Angelonialar daha dirençli çıktılar, siz de güle güle büyütün çok hoş bitkiler, bayıldım ben.

Foruma daha sık uğrayın ve çekinmeyin yazın, fotoğraflarınızı deneyimlerinizi paylaşın..
Sevgiler..

Selma_321 21-06-2016 22:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Dudi (Mesaj 978979)

Aynen bende. Hem renk süper hemde sarmaşık gül olması çok güzrl

YeniGine 21-06-2016 23:22

Sevgili Adalet Hanım'cığım, liliumlarınıza bayıldım. Pembe başka bir güzel, fakat yeşilli-beyazlı hele tomurcuktaki hali çok hoşuma gitti. Emeklerinize sağlık...

Adalet Yağcı 22-06-2016 08:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Selma_321 (Mesaj 1469941)
Aynen bende. Hem renk süper hemde sarmaşık gül olması çok güzrl

Evet sevgili Selma_321, hem çok güzel hem de hastalıklara dayanıklı bir güldü, hiç böceklenmedi, pas veya mantari hastalıklar bulaşmadı hiç.
Ne yazık ki artık yok :(

Selma_321 22-06-2016 11:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 1469982)
Evet sevgili Selma_321, hem çok güzel hem de hastalıklara dayanıklı bir güldü, hiç böceklenmedi, pas veya mantari hastalıklar bulaşmadı hiç.
Ne yazık ki artık yok :(

Çokkkkk yazık olmuş gerçekten böyle bir güzelliğin yok olması. (((

Adalet Yağcı 22-06-2016 11:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Selma_321 (Mesaj 1470006)
Çokkkkk yazık olmuş gerçekten böyle bir güzelliğin yok olması. (((

Yok olmadı, yerinde duruyor, ama ben bahçemi sattım :(

Selma_321 23-06-2016 00:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 1470009)
Yok olmadı, yerinde duruyor, ama ben bahçemi sattım :(

Offf diyorum. ...çok güzeldi bahçeniz. Hayırlısı diyeyim o halde

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024