agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   Kiraz'ın Bahçesi (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/8937.htm)

Kiraz 28-07-2012 12:58

5 Eklenti(ler)
Sıcaklar ne bitkilere ne de bana göz açtırmıyor, bulunduğumuz bölgede nem oranı çok yüksek, bakalım ne kadar dayanacağız.

İris soğanını bir markette bulmuştum, çiçeği çok güzelmiş ama bu senelik bahçeye veda etti.
Eklenti 321754

Papatyalar açınca güzeldi ama son iki haftadır soldular, kes beni, kes beni diyorlar ama sıcaktan elim varmıyor.
Eklenti 321753

Bahçeye diktiğim lilyumları salyangozlar çok beğendi, çok fire verdim, saksıdakilerde de fire var ama az. Büyük saksılara diktim ve verandaya koydum, hem bana yakın oldu hem de kokusu mis gibi geldi. Son çiçeği de on gün önce veda etti.
Eklenti 321752

Eklenti 321755

Şimdi meydan lisilere kaldı.

Eklenti 321756

melih500 28-07-2012 13:35

Bahçeniz çok güzel büyük bir uğraş istemiş ve siz onu başarmışınız :) Tarçın çok tatlı sürekli hareket içinde :D Bu arada bitkileriniz çok güzel Nergislerinize bayıldım. Nergisleri toprakdan çıkarıyor musunuz ? yazın üstünden sulama yapılınca çürüme olmuyor mu ?

Güler 28-07-2012 14:13

Ne büyük bir keyifle dolaştım bahçende bilemezsin.

Çiçeklerin çok, çok güzel- arkadaşların yazdığı mesajlar da bir o kadar içimi açtı ama zaten sen bütün bunları fazlasıyle hak ediyorsun sevgili kiraz.

Ellerine sağlık, herşey gönlünce olsun.

Kiraz 28-07-2012 16:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi melih500 (Mesaj 1003304)
Bahçeniz çok güzel büyük bir uğraş istemiş ve siz onu başarmışınız :) Tarçın çok tatlı sürekli hareket içinde :D Bu arada bitkileriniz çok güzel Nergislerinize bayıldım. Nergisleri toprakdan çıkarıyor musunuz ? yazın üstünden sulama yapılınca çürüme olmuyor mu ?

Teşekkür ederim.

Nergisleri hiç topraktan çıkarmıyorum. Çiçekler geçince de solana kadar yapraklarına ellemiyorum, temmuz ayında iyice solunca temizliyorum. Bu durumda haziran ve temmuz ayında görüntü hoş olmuyor. Bunun için önüne güngüzeli dikilmesi tavsiyesini okumuştum, farklı zamanlarda açıyorlar ve güngüzeli yaprakları, solan nergis yapraklarını saklıyor. İki kök güngüzelim var, bu sene deneyeceğim.

Nergislerin yanında başka çiçekler var, dolayısıyla yazın da suluyorum ama aşırı sulama yapmadığım için ve drenaj problemim olmadığından sorun yaşamıyorum. Nergisler çok dayanıklı ve kolayca çoğalan, dersiz çiçeklerden.

Kiraz 28-07-2012 17:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 1003320)
Ne büyük bir keyifle dolaştım bahçende bilemezsin.

Çiçeklerin çok, çok güzel- arkadaşların yazdığı mesajlar da bir o kadar içimi açtı ama zaten sen bütün bunları fazlasıyle hak ediyorsun sevgili kiraz.

Ellerine sağlık, herşey gönlünce olsun.

Güler Hanım, bunları sizden duymak çok güzel. Aslında bu sene sebzelere de çiçeklere de zaman ayıramadım. Neyse ki önceki senelerin emeklerine teşekkür eder halde bahçe, ben de her soluk almak için bahçeye baktığımda ona teşekkür ediyorum.

Sizin sosyete sarımsakları bu sene bol çiçekli. Tarçın artık yolmuyor ama geçen gün içine top kaçırdı, topu çıkarmak için uğraştıkça, o sizin çok sevdiğiniz(!?) bitki kokusu bütün gün boyunca bahçeye yayıldı :)

limon 28-07-2012 18:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz (Mesaj 1003372)
......Bu durumda haziran ve temmuz ayında görüntü hoş olmuyor. Bunun için önüne güngüzeli dikilmesi tavsiyesini okumuştum, farklı zamanlarda açıyorlar ve güngüzeli yaprakları, solan nergis yapraklarını saklıyor. İki kök güngüzelim var, bu sene deneyeceğim.

Güngüzeli de kışın kayboluyor, onun yanına da kışın yeşil kalan bir şeyler dikmek gerek. :) Agapanthus nasıl olur acaba?

Kiraz 28-07-2012 19:57

Nergisler kışıın yeşerdiği için sorun olmayabilir. Agaphantus, çok genişliyor ve nergisleri engeller diye düşünüyorum.

Bu sene nergislerden sonra açan çörekotları iyi çözüm oldu, kocaman yaprakları sakladılar, çörekotları solunca nergislerle beraber temizledim.

yenibahçe 09-10-2012 11:04

Bahçenizdeki clematis-yasemin arkadaşlığına bayılıyorum, çok güzeller:))

Kiraz 10-10-2012 08:44

1 Eklenti(ler)
Sn. Ahmeter'in hediyesi begonvili, geçen sene kışı büyük bir plastik kasanın içinde bahçede kuytu bir yerde geçirdi. İçeride ya da dışarıda nerede saklasam da yaza uyumları uzun sürüyor. Yaz bitti, benimki coştu. Sonunda benim de kapımda geleni selamlayan begonvilim var. Öyle güney illerdeki gibi kapımı sarıp sarmalamıyor ama yine de çok seviyorum.

Eklenti 337837

Güler 10-10-2012 09:09

Bir hafta önce Bodrum'daydım sevgili Kiraz. Begonvilin sarmış halinde olanı da bodur cinsi de çok güzel görüntüler sergiliyordu.
Bir kere daha aşık oldum bu çiçeğe, ama ne yazık ki kaç sefer denememe rağmen bahçemde yetiştirmeye muvaffak olamadım. Her seferinde ömürleri en fazla 2-3 sene sürdü.
Sen güle güle büyüt bu güzelliği.

Kiraz 10-10-2012 10:46

Güler Hanım ben de güneyde bu çiçeğe bayılıyorum ama 5-6 taneyi kış mevsimlerinde öldürdüm. İçeri alınca, dışarı ile uyum sağlamaları temmuz ayını buluyor. Bu sene iki saksıyı da içeri almadım ama korudum. İkisi de sağlam, biri çiçeklendi, diğeri de hazırlıkta. Çiçek açmayan 5 senedir dışarıda, dikenli bodur cins, daha dayanıklı, bu sene toprağa dikeceğim.

5 dakika yakınımızdaki sahildeki bahçelerde ise kışı rahat atlatıyor, duvarları bile aşıyorlar.

dekko42 30-10-2012 06:43

insan oğlu azmedince neler başarıyor

nkutsay 27-03-2013 18:13

Sn. kiraz, bu sene bahcede faaliyet yok mu? sebzelerle ilgili neler yapiyorsunuz?

Kiraz 29-03-2013 12:21

Sn. Nkutsay, şimdilik sebzeleri içeride çimlendirmeye başladım, şaşırtılacak kadar büyüyenleri şaşırttım ve dışarıda mini seraya aldım. Nisan sonunda bahçeye dikeceğim, bu arada vakit bulup roka, tere gibi otları ekemedim.

Bahçeye bir senedir pek zaman ayıramadım, Tarçın da çok zarar verdi ama bu sene biraz uslandı, bir de zaman bulsam eşelenmeye başlayacağım :)

günebakan 29-03-2013 13:30

Güzel görüntülerini beklediğim bir bahçe daha bakalım bahar bu bahçeye ne güzellikler getirecek:)

hüzün 29-03-2013 13:38

bekleyenlerden biri de benim.:)

Kiraz 29-03-2013 14:50

Yaban Asması başlığında yazmıştım, geçen haftalarda Tarçın bütün yaban asmalarını dipten yoldu, bunlar da dahil. Şimdi toprak hizasından yeni sürgünler çıkıyor.

Adalet Yağcı 29-03-2013 15:45

Sevgili Kiraz, salyangoz'lardan ve Tarçın'dan bahçene rahat yok, ama sen yine bir yolunu bulursun.
Yenilikler var mı bu bahçede, bu sene neler göreceğiz ben de merakla bekliyorum.

loveforlife 11-04-2013 21:04

Sevgili Kiraz,

Büyük emeklerle ortaya çıkan bu ŞAHANE bahçeyi keyifle gezdim. Her rengi taşımışsın, ne güzel! Tarçın yaramazlık yapsa da vazgeçilmez bir dost, değil mi? Ne serden geçeriz, ne yârdan... Güzelliklerin devamını iple çekiyor olacağım canım...

Kiraz 20-04-2013 17:38

bahçem uyanıyor-ilk hediye

1 Eklenti(ler)
Az sonra gideceğim bir yakınıma bahçemden...
Eklenti 392730

Kiraz 20-04-2013 18:20

5 Eklenti(ler)
Bahçe kuzey batıya baktığı için henüz keyifle oturmaya başlayamadık, ben de bahar hazırlıklarına başlayamadım ama o benden sabırsız.

Önce şakayık, mor salkım, manolya açtı.
Eklenti 392731

Hodanlar coştu, bol miktarda çiçekli saplardan kavurma yapılıp, yapraklarından sarma sarıldı.
Eklenti 392732

Boş kalan sardunya saksılarına sonbaharda menekşe dikmiştim. Bütün kış üç yaprakla, çiçeksiz ve cansız kaldılar, on gündür canlandılar ve açtılar, en çok bu renklerini seviyorum. Baharda bahçe pek güneş almadığı için hazirana kadar çiçekleri bozulmuyor. Bir de saksılara boya lazım, su bazlı dış cephe boyası, bulabilirsem koyu mavi (hafif beyaz dalgalı) istiyorum.
Eklenti 392733

Eklenti 392734

Tarçın'ın alanın kenarındaki kotones, çitin bir kenarını ve biraz da üstünü çatı gibi kapladı.
Eklenti 392735

neslihan0602 20-04-2013 18:46

Ne güzel bir aranjman olmuş mor salkım ve şakayık,içim açıldı ellerinize sağlık.

SUDEM 26-06-2013 12:57

nasıl nakış nakış dokunmuş bu bahçe öyle...imrendikçe imreniyorum sizleri...

sevgihoca 16-09-2015 14:50

Keşke devamı olsaydı Sayın Kiraz.Sevgiler.

Kiraz 21-09-2015 10:42

Devamını getirmeyi ben de çok istiyorum Sn. Sevgihoca ama bahçeye ne zamandır hem zaman ayıramıyorum hem de paylaşamıyorum. İkinci defa emekli olunca, olacak:)

Ne kadar zaman ayıramasam da ilk senelerin emeğine teşekkür ediyor bahçe. Zamanı gelince yapraklarını çıkarıyor, çiçek saplarını uzatıyor ve tüylerini kabartıp cüssesini devleştiren hayvanlar gibi kocaman oluyor bazı bitkiler. Bana ve bahçedeki tüm canlılara "Bakın, ben açacağım" diyor.

Bahçemi her zaman bana ve zevkime uydurmaya çalışmıyorum artık, o ne istediğini benden iyi biliyor. Bazı bitkileri inatla yetiştirmek yerine seslerini dinliyorum. Bazen inatla kopardığımız yabani dediğimiz bitki, özenle bakıp da şartlarını yerine getiremediğimiz için gelişemeyen bitkiden daha çok oranın bir parçası olmayı hak ediyor.

Bol bol örümceğim var, bazılarına isim bile verdik, nereden ne böceği yakalayacaklarını biliyorlar, hiç ellemiyorum.

Sevgili üyelerin bahçelerinden gelen bitkilerle kulakları çınlatıyorum bazen, rahmetli Jineop'a da dua ediyorum.

Kısaca benim emeğimin kat kat fazlasını geri veriyor bahçe, en çok da onu gözlemlemek, dinlemek beni mutlu ediyor.

sevgihoca 22-09-2015 08:59

Evin yenisi bahçenin eskisi sözünü ilk defa burada duymuştum.Sanırım bu söz sizin bahçe içinde geçerli.Yıların emeğinin keyfini sürmeniz çok güzel.Bu gün babamı kaybettiğimizin 3. günü.Kafamı dağıtırım düşüncesiyle girdim.Beğeninizi görünce iyi geldi.İyi ki bu site varmış,oyalanıyor insan.Bahçenizde mutluluklar.

Yağfur 13-01-2021 00:41

Birkaç haftadır bahcenizin sayfasını büyük bir merakla okuyorum.Sitede okuduğum ilk bahçe sayfası sizinki. Bahçenizde yaptıklarınızı aşama aşama yazmışsınız. Güzel anlatımınızla okumak hem keyifli hem de bilgilendiriciydi. Bahçenizde mutlu güzel seneler geçirmeniz dileğiyle.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024