agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   Dongyul / Bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/36544.htm)

İsmail Kuzucu 05-02-2016 23:26

Yaş hayvan gübresinin üzerine tarım kireci atılınca kokuyu alıyor gibi hatırlıyorum. Acaba bu konuda başka bilgisi olan var mıdır?

Bizim köyler mahalle oldu, artık buralarda bile şikayet edilince ceza kesiliyor. Evlere yakın olmayacakmışmış. Çok sosyete olduk çok. :)

dongyul 05-02-2016 23:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu (Mesaj 1437894)
Yaş hayvan gübresinin üzerine tarım kireci atılınca kokuyu alıyor gibi hatırlıyorum. Acaba bu konuda başka bilgisi olan var mıdır?

Bizim köyler mahalle oldu, artık buralarda bile şikayet edilince ceza kesiliyor. Evlere yakın olmayacakmışmış. Çok sosyete olduk çok. :)

Bende o sinirle baya bir söylendim cezası varmış ilk defa olduğu için uyarmakla yetiniyoruz dediler vallahi bir kulağımdan girdi öbüründen çıktı hiçte umurumda değil :dilli:

Biz buraya taşındığımızda herkes yaşlılar çoğunlukta bahçe yapıyorlardır. Şimdi bahçelerin yerinde yeller esiyor. Her yer ev oldu ekilmeyen bahçelerde orman oldu. Şimdi gübre kokusunu duyanda garibine gidiyor... Kaplumbağa kabuğundan çıkmış kabuğunu beğenmemiş..:cool:

MeyveliTepe 05-02-2016 23:41

Gübreye tarım kireci PH yükselteceği için gübrenin olgunlaşmasını önler diye düşünüyorum.

Varillerde sulandırıp bekletiyorsanız havasız (oksijensiz) bir ortam söz konusu. Bu durumda patojenlerin üremesini engellemek için EMA ya da kendi yaptığınız laktik asit bakterisi kültürü varsa ondan ekleyebilirsiniz. Koku azalır ve patojen bakteri üreyemez.

Gübrede değil ama vaktiyle ısırgan çayında denemiştim. Bu çay da 1-2 hafta sonra normalde çok kötü kokar. Yoğun laktik asit bakterisi içerikli EMA ekleyerek fermente ettiğimde koku filan olmamıştı.

dongyul 06-02-2016 00:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1437899)
Gübreye tarım kireci PH yükselteceği için gübrenin olgunlaşmasını önler diye düşünüyorum.

Varillerde sulandırıp bekletiyorsanız havasız (oksijensiz) bir ortam söz konusu. Bu durumda patojenlerin üremesini engellemek için EMA ya da kendi yaptığınız laktik asit bakterisi kültürü varsa ondan ekleyebilirsiniz. Koku azalır ve patojen bakteri üreyemez.

Gübrede değil ama vaktiyle ısırgan çayında denemiştim. Bu çay da 1-2 hafta sonra normalde çok kötü kokar. Yoğun laktik asit bakterisi içerikli EMA ekleyerek fermente ettiğimde koku filan olmamıştı.

Verdiğiniz bilgiler gerçekten çok güzel teşekkür ederim ^^ gübreyi ağızı açık varillerde bekletiyordum neyseki tümünü bahçeye sulandırarak döktüm. Şuanlık bittiği için koku filan kalmadı ama halen hazırda çuvallarda gübre duruyor onların kokusunuda çuvallara kalın siyah çöp poşetine geçirdim kokuyu bitirdim...

İsmail Kuzucu 06-02-2016 17:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dongyul (Mesaj 1437890)
Viyollere ıspanak ektim toplam bu günle birlikte 6 oldu... ama her defasında ıspanakların ertesi gün yerinde yeller esiyor. sabrettim izledim ama bir türlü neyin taşığını bulamadım karınca diyorum bu soğuk havada ne arar... neyse ki bugün ıspanaklarımın düşmanımı buldum fare... yanlış duymadınız fare yiyormuş... görmesem inanmazdım... Farenin icabına baktım ^^

Özellikle ufacık delikten çıkarıp tohumları afiyetle yerler. Birde kendi ekmiş gibi bulurlar. :D

Tohumları ektikten sonra buğday koydum. Yemeğe başlamışlar bile. Hayvanlara hayvan dememek gerekli çok akıllılar.

dongyul 06-02-2016 18:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu (Mesaj 1438060)
Özellikle ufacık delikten çıkarıp tohumları afiyetle yerler. Birde kendi ekmiş gibi bulurlar. :D

Tohumları ektikten sonra buğday koydum. Yemeğe başlamışlar bile. Hayvanlara hayvan dememek gerekli çok akıllılar.

Bence de çok akıllılar ayrıca benim fare tek değilmiş... bugün gene baktım ıspanakların yerinde yeller esiyor. Kapan kurdum, yapıştırıcı koydum. Yapıştırıcıdaki peynirin bir kısmı yok. Ayrıca kapandaki peynir yenmiş kapan kapanmamış, Çin malımı diye baktım Türk malı şaşırdım yani.

En sonunda fare yemli tabletlerden aldım koydum. Umarım kurtulurum yoksa yaz için ekeceğim tohumlar ıspanaklar gibi telef olacak.

sevgihoca 06-02-2016 18:47

Başından epey maceralar geçmiş Dongyul,hala gülüyorum.Polisler,hırsızlar,fareler.Çok heyecanlı,musluğa güzel çare bulmuşsun,bakalım tohumları nasıl kurtaracaksın farelerin elinden.:p

dongyul 06-02-2016 18:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca (Mesaj 1438081)
Başından epey maceralar geçmiş Dongyul,hala gülüyorum.Polisler,hırsızlar,fareler.Çok heyecanlı,musluğa güzel çare bulmuşsun,bakalım tohumları nasıl kurtaracaksın farelerin elinden.:p

Sayın Sevgi Hocam; Vallahi son 1 hafta macera dolu bir dönem geçirdim... Fare'nin de sonu yakındır onlardan kurtulma şansım varda komşulardan kurtulma şansım az onları napacaz bilmiyorum ^^

MeyveliTepe 06-02-2016 19:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dongyul (Mesaj 1438075)
Bence de çok akıllılar ayrıca benim fare tek değilmiş... bugün gene baktım ıspanakların yerinde yeller esiyor. Kapan kurdum, yapıştırıcı koydum. Yapıştırıcıdaki peynirin bir kısmı yok. Ayrıca kapandaki peynir yenmiş kapan kapanmamış, Çin malımı diye baktım Türk malı şaşırdım yani.

En sonunda fare yemli tabletlerden aldım koydum. Umarım kurtulurum yoksa yaz için ekeceğim tohumlar ıspanaklar gibi telef olacak.

Fare kapanına peynir koymak gibi bir inanış var ama farenin sevdiği peynir değildir. Küçük fareler için fıstık ezmesi, daha irice fareler için ceviz içi kullanın. Bir de yapıştırıcı kullanmayın, çok berbat bir şey, kuşlar da gelir yapışır. En iyisi eski usul kapanlar. Onları da kuşların giremeyeceği yerlere kurmaya dikkat etmek gerekiyor.

Muda 06-02-2016 19:10

Gübrede koku ve erken olgunlaştırmak için zeolit karıştırılabilir. Yanlış hatırlamıyorsam İzmir körfezini temizlemek için kullanıldığını, ancak dışarıdan getirtildiği ile ilgili bir yazı okumuştum. Ülkemizde çok miktarda olmasına rağmen halen kedi kumları bile yurt dışından geliyor.

Geçtiğimiz yıl kestane ekmiştim. Aşağılarda bir iki saat kadar oyalandıktan sonra yukarıya çıktığımda dere içinde bir tane kenarları yenmiş en güzel ve büyük kestaneyi görmüştüm. Bu yapılan işlem gündüz vakti. Toprak altındaki tüm kestaneler artık çıkmaz diye düşünürken bir kısmı çıktı. Tadını kokusunu bile bilmediği kestaneyi kenarlarını bembeyaz içi görünene kadar kemirmesini hala unutamadım. Bu yıl da kestane ve çevizi ilkbahar yerine sonbahardan gömdüm. Bakalım ne kadarını kurtarabileceğiz. Bizim gelincik çifti yeniden gelirse fare sorunu kalmayacak. Ancak onlar gittikten sonra yeniden çoğaldılar.

dongyul 06-02-2016 19:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1438086)
Fare kapanına peynir koymak gibi bir inanış var ama farenin sevdiği peynir değildir. Küçük fareler için fıstık ezmesi, daha irice fareler için ceviz içi kullanın. Bir de yapıştırıcı kullanmayın, çok berbat bir şey, kuşlar da gelir yapışır. En iyisi eski usul kapanlar. Onları da kuşların giremeyeceği yerlere kurmaya dikkat etmek gerekiyor.

Vallahi sizden zaten hep güzel fikirler çıkıyor çok okumak her zaman iyidir. ^^ teşekkür ederim.

dongyul 06-02-2016 19:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Muda (Mesaj 1438089)
Gübrede koku ve erken olgunlaştırmak için zeolit karıştırılabilir. Yanlış hatırlamıyorsam İzmir körfezini temizlemek için kullanıldığını, ancak dışarıdan getirtildiği ile ilgili bir yazı okumuştum. Ülkemizde çok miktarda olmasına rağmen halen kedi kumları bile yurt dışından geliyor.

Geçtiğimiz yıl kestane ekmiştim. Aşağılarda bir iki saat kadar oyalandıktan sonra yukarıya çıktığımda dere içinde bir tane kenarları yenmiş en güzel ve büyük kestaneyi görmüştüm. Bu yapılan işlem gündüz vakti. Toprak altındaki tüm kestaneler artık çıkmaz diye düşünürken bir kısmı çıktı. Tadını kokusunu bile bilmediği kestaneyi kenarlarını bembeyaz içi görünene kadar kemirmesini hala unutamadım. Bu yıl da kestane ve çevizi ilkbahar yerine sonbahardan gömdüm. Bakalım ne kadarını kurtarabileceğiz. Bizim gelincik çifti yeniden gelirse fare sorunu kalmayacak. Ancak onlar gittikten sonra yeniden çoğaldılar.

Gelincik mi? burada kedi dolu ama inanır mısınız kedi fareden korkar olmuş^^ Gelincik hiç aklıma gelmezdi iyi fikir ^^

dongyul 08-02-2016 14:27

3 Eklenti(ler)
Tünel seranın içindekiler güneşin tadını çıkartıyorlar ^^

Eklenti 594965

Yedi kule marullar toplandı yerine kıvırcıklar dikildi...

Eklenti 594966

Laleler çıkmaya başladı bu demek oluyorki bahar geldi ^^

Eklenti 594967

dongyul 08-02-2016 14:30

5 Eklenti(ler)
Bugün yeni yılın ilk günü maymun yılınız kutlu olsun ^^

Eklenti 594972

Yeni ayla birlikte ekimler yapılmaya başlandı ^^

Sarımsak, ıspanak ekildi...

Eklenti 594968

Tohumluk kırmızı patatesler çimlenmeye başladı...

Eklenti 594971

Bugün pamukların arasında ısladığım biberler çimlenmeye başladı. Biber çeşitlerim demre, tatlı kıl ve acı süs biber ^^

Eklenti 594969

Eklenti 594970

sevgihoca 08-02-2016 15:05

Sanırım Kore takvimi.Onlar yeni yılı nasıl kutluyor Dongyul?Gene sayfanı güzel güzel doldurmuşsun.Güneşlenen marullar harika görünüyor.

dongyul 08-02-2016 15:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca (Mesaj 1438476)
Sanırım Kore takvimi.Onlar yeni yılı nasıl kutluyor Dongyul?Gene sayfanı güzel güzel doldurmuşsun.Güneşlenen marullar harika görünüyor.

Sayın Sevgi Hocam; Uzak doğuda ve güney doğu asyada, eski Türklerin kullandığı 12 hayvan takvimi kullanılıyor. Ay takvimi aslında... Bu takvim 12 yılda bir tekrar ediyor ve hayvanların isimlerinden oluşuyor mesela 1991 benim doğum tarihim keçi yılı ya da 1990 at yılı gibi...

Onların yılbaşıları çok güzeldir herkes ailesi ile geçirir ve güzel yemekler yerler ana babalar ziyaret edilir... Ayrıca en uzun tatil bu dönemde başlar uzak doğu şimdi kavimler göçü gibidir trenler uçaklar hiç bir ulaşımda yer yoktur ve felaket doludur.

Çok güzel adetleri vardır bana hep enteresan gelmiştir.
Yıl başı arifesinde herkes asma yaprağı diyim o tarz bir yaprağı kaynatıp suyu ile yıkanır ki yıl boyunca güzel olmak için... Ve arife günü herkes evini temizler temizlik yapar evlerinin etraflarını temizler çamaşırlar yıkanır yeni yıla asla kimse pis kötü kokarak girmek istemez... her şey yenilenir..

Yıl başı akşamı çok güzel sunaklar hazırlanır ölenler anılır ve akşam yemeğinde balık yenir balık zengin olmak ve yıl boyu bol kazançlı olması için...

Yıl başı sabah turptan yaptıkları keklerden yerler. Çok güzel sıcacık aile sohbetleriyle geçer asla bu günlerde kimse mutsuz olmaz uğursuzluk getireceğine inanırlar. Çoğu kişi geleneksel kıyafetler giyer ve aile ziyareti yapar bol bol fotoğraf çekilirler... Birbirine hediye verirler..
Yılbaşında çoook güzel havai fişek gösterileri olur... Ayrıca yılbaşı baharın müjdesidir ^^

Şimdi orada olmak vardı.^^

sevgihoca 08-02-2016 16:20

Doğru dedin,eski Türkler de hayvan takvimi kullanmışlardı.Doğu kültürü gerçekten merak uyandırıcı.Açıklamaların için teşekkürler.

Muda 08-02-2016 16:56

Belgrat gezisinde çiçek vs. satan bir yer bulamayınca bir marketten kırmızı pateteslerden almıştım. Bir çeşidi uzun bir çeşidi ise daha oval. Sivri olanlar karanlık yerde koymama rağmen şu anda 20 cm. filiz vermiş. Diğerleri onlar gibi değil. Bakalım çoğaltabilecekmiyim. Bendekiler bordomsu kırmızı. Sizdeki patetesleri kırmızı olarak göremedim.

dongyul 08-02-2016 17:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Muda (Mesaj 1438499)
Belgrat gezisinde çiçek vs. satan bir yer bulamayınca bir marketten kırmızı pateteslerden almıştım. Bir çeşidi uzun bir çeşidi ise daha oval. Sivri olanlar karanlık yerde koymama rağmen şu anda 20 cm. filiz vermiş. Diğerleri onlar gibi değil. Bakalım çoğaltabilecekmiyim. Bendekiler bordomsu kırmızı. Sizdeki patetesleri kırmızı olarak göremedim.

Sayın Muda; O sizin dediğiniz tatlı patates bende de var bende bugün suya koydum kök kısımlarını benimkilerde yeşermeye başladı onun kök kısmı suya değecek şekilde koyun boylansın filizlendikten sonra viyolere ekin kendilerine gelsinler bahçeye alırsınız^^

Fotoğrafını koyduğum kırmızı patates tatlı patates değiller. Sizin dediğiniz tatlı patates ^^

Benim 9 sayfamda 252. yoruma bakın orada tatlı patatesin fotoğrafı var..

Muda 08-02-2016 17:10

Tatlı kırmızı patates ve turuncu patates aldım. Zaman yanlış olunca çürümeye başladılar. Onlardan bir kısmını patates gibi kızartarak yedik. Dedikleri gibi tatlımsı bir tadı var.

Benim aldığım patatesler ile ilgili daha önce bahsetmiştim. İlgili başlıkta. Resimleri küçültemeyince fotoğraf ekleyemiyorum.

http://www.agaclar.net/forum/1426393-post28.htm

Eskiden bizim buralarda kırmızı patates yetiştiriyorlarmış. Gösterdiğim bahçe komşum söyledi. Bakalım yetişip tadı nasıl olacak.

dongyul 08-02-2016 17:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Muda (Mesaj 1438503)
Tatlı kırmızı patates ve turuncu patates aldım. Zaman yanlış olunca çürümeye başladılar. Onlardan bir kısmını patates gibi kızartarak yedik. Dedikleri gibi tatlımsı bir tadı var.

Benim aldığım patatesler ile ilgili daha önce bahsetmiştim. İlgili başlıkta. Resimleri küçültemeyince fotoğraf ekleyemiyorum.

http://www.agaclar.net/forum/1426393-post28.htm

Eskiden bizim buralarda kırmızı patates yetiştiriyorlarmış. Gösterdiğim bahçe komşum söyledi. Bakalım yetişip tadı nasıl olacak.

Kırmızı patates sizin gösterdiğiniz ben tatlı patates diyorsunuz sandım.. umarım yetiştirirsiniz bu ay sonu bizim buralarda patates ekimi başlıyor ^^

sevdam 09-02-2016 14:22

bayıldım bahcenize nazardan korusunn bu kadar olur maşallah

dongyul 09-02-2016 14:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevdam (Mesaj 1438678)
bayıldım bahcenize nazardan korusunn bu kadar olur maşallah

Teşekkür ederim ^^

gilan 10-02-2016 06:27

Sevgili dongyul,

Bahçe sayfanıza ve dolayısıyla bahçenize hayran kaldım. Baştan sona okudum. Düzeniniz, emeğiniz, seralarınız, tohumlarınız, fideleriniz, her şey bir başka. Sizden çok şey öğreneceğimiz kesin. Ben de sebze bahçemi hazırladığımda sorularla kapınıza dayanabilirim. :)
Yeni yılda da bol ve leziz hasatlar dilerim.

dongyul 10-02-2016 08:20

Sayın Gilan; sayfamda sizi görmek çok güzel teşekkür ederim elimden geldiğince seve seve yardım ederim

Şükufezar 10-02-2016 10:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dongyul (Mesaj 1438471)
...
Yeni ayla birlikte ekimler yapılmaya başlandı ^^
...

Sn. dongyul, bu mesajınızda ayın evresini kastediyorsunuz değil mi? Eğer öyleyse ekim için zamanlamanız nasıl oluyor? Buralardaki yetiştiriciler de tohumdan yetiştireceklerse dikkat ediyorlar genelde. Etkisini merak ettiğim bir konu.

dongyul 10-02-2016 11:32

1 Eklenti(ler)
Evet ayın evresine göre ekim yapmaya çalışıyorum eğer tohumdan ekim yapacaksam... Tohum çimlenmesini insanlar üzerine etkisi ya da meyvelerin olgunlaşması gibi olayları ay etkiliyor o yüzden mesela dolunaydan 2 gün önce dolunay günü dolunaydan 2 gün sonra toplam 5 gün ekim yapmıyorum. Eğer yaptığımda ise gözlemlediğim çimlenme oranı çok düşük oluyor.

Aylara göre ay evrelerinin görünümü;
Eklenti 595144

sevgihoca 10-02-2016 17:54

Dongyul,bir yaşıma daha girdim.Dolunay meselesini ilk defa duydum.

dongyul 10-02-2016 18:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca (Mesaj 1438981)
Dongyul,bir yaşıma daha girdim.Dolunay meselesini ilk defa duydum.

Ciddi olamazsınız Sevgi hocam; eski türkler, uzakdoğuda ve anadoluda yaşayan halklar halen ay takvimine göre ekip biçiyor... mesela ayın bazı evrelerinde bahçeye bile girmiyorlar...

Ay sadece insanları değil yer yüzünde bulunan canlı cansız her şeyi etkiliyor. ;)

gilan 10-02-2016 18:41

Forumda ay takvimiyle ilgili bir başlık vardı sanıyorum. Ama şu an hayatta ona dikkat etmek aklıma gelmezdi...

Bir de kış sebzelerine hiç özenmezdim, sayenizde şu an her yere lahana, brokoli falan ekmek istiyorum. :p Bu sene olmaz tabii ama gelecek kış için sebze bahçeme yön verdiniz diyebilirim.

Ben sebzeler ve de özellikle tohumdan yetiştirme konularında çok acemiyim. Onun için bu sene çoğunlukla hazır fide ile başlama niyetindeyim. Bir tek elimde geçen sene pazardan aldığım hayatta yediğim en güzel domates olan domateslerden aldığım tohumlar var. Türünü ve de hibrit olup olmadığını bilmiyorum ama o kadar güzeldi ki deneyip görmem şart. Domatesi tohumdan yetiştirme ile ilgili püf noktalarınız varsa paylaşırsanız sevinirim. :rolleyes:

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024