agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   Dongyul / Bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/36544.htm)

bbc66 31-12-2015 03:16

Baştan sona hepsini okudum bahçeniz çok güzel Allah emeklerini zayi etmesin

GT-N7105 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

dongyul 31-12-2015 08:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bbc66 (Mesaj 1430184)
Baştan sona hepsini okudum bahçeniz çok güzel Allah emeklerini zayi etmesin

GT-N7105 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Teşekkür ederim ^^

dongyul 31-12-2015 10:53

2 Eklenti(ler)
Kar dolayısıyla mağduru oynayanlar ^_^

Mandalinam her sene böyle karı yer ama kurumaz ya da etkilenmez direnç kazandı aslında herkesin mandalinası burada donuyor kimse yetiştiremiyor kışa girerken dibine koyduğum hayvan gübresi ve saman sanırım sıcak tutuyor..

Eklenti 590892

Eklenti 590893

saleri 31-12-2015 12:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dongyul (Mesaj 1357704)
hayır seranın içine koymuyorum ve ben Kocaeli de yaşıyorum ama sıcaklık çok aşağılara düşmez eksileri çok nadir görürdük ama bu yıl çok sert kış olduğu için gördük ama dondan korumak için benim önlemim boy samanlı hayvan gübresi ile mandalinanın köklerinin olduğu bölgenin en az 5 santim kapatmalı eğer mandalinanın kökleri donmazsa o tekrar ilk baharda canlanır önemli olan kılcal kökleridir. İsrailde böyle yaptıklarını biliyorum.

Sıkı takipcinizim :)

dongyul 31-12-2015 12:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi saleri (Mesaj 1430243)
Sıkı takipcinizim :)

Sizi ayakta alkışlıyorum :D

Takipte kalın umarım güzel paylaşımlar yapıyorumdur ve daha fazla keşfediyorum yapılanları deniyorum ^^

dongyul 04-01-2016 10:16

2 Eklenti(ler)
Günün hasılatı brokoli, beyaz lahana, kale

Eklenti 591312

Kar yağdı ve sonucu herşey yerlerde ^_&

Eklenti 591313

TCM 04-01-2016 10:19

@ dongyul, karnabaharların kar ile arası nasıl, benim de var yaylada beş-altı kök kadar.

dongyul 04-01-2016 10:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1430929)
@ dongyul, karnabaharların kar ile arası nasıl, benim de var yaylada beş-altı kök kadar.

Vallahi karnabaharların karla arası pek parlak değil karı yiyince yaprakları kırıldı ve yamuldular hiç hoşuma gitmiyor bu halleri bakalım ^^

Galip Kuzucu 04-01-2016 19:48

KARNIBAHAR İKLİM İSTEKLERİ

Karnabaharlar kışlık sebzeler grubunda yer almaktadır.Karnabahar yetiştiriciliğinde sıcaklık çok önemlidir. Işık ve nem ise ikinci derecede önemlidir. Karnabaharlarda taç oluşması için gelişmenin belli bir devresinde düşük sıcaklıklara ihtiyaç vardır. Karnabahar fideleri -10°C sıcaklığa kısa sürede dayanabilirler. Fakat hasat devresine gelmiş karnabahar başları O°C nin altındaki sıcaklıklardan hoşlanmazlar. Taç oluşum döneminde en uygun sıcaklıklar 15°C-20°C dir. Taçların olgunlaşma döneminde sıcaklığın O°C nin altına düşmesi istenmez. Sıcaklığın düşmesi sonucu taç yüzeyi havlı bir yapı kazanır, pazar değeri düşer.

dongyul 04-01-2016 20:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Galip Kuzucu (Mesaj 1431054)
KARNIBAHAR İKLİM İSTEKLERİ

Karnabaharlar kışlık sebzeler grubunda yer almaktadır.Karnabahar yetiştiriciliğinde sıcaklık çok önemlidir. Işık ve nem ise ikinci derecede önemlidir. Karnabaharlarda taç oluşması için gelişmenin belli bir devresinde düşük sıcaklıklara ihtiyaç vardır. Karnabahar fideleri -10°C sıcaklığa kısa sürede dayanabilirler. Fakat hasat devresine gelmiş karnabahar başları O°C nin altındaki sıcaklıklardan hoşlanmazlar. Taç oluşum döneminde en uygun sıcaklıklar 15°C-20°C dir. Taçların olgunlaşma döneminde sıcaklığın O°C nin altına düşmesi istenmez. Sıcaklığın düşmesi sonucu taç yüzeyi havlı bir yapı kazanır, pazar değeri düşer.

Aynen dediği gibi oldu bende şubat gibi tekrar brokoli, karnabahar ekicem onlarıda ilk bahar için yetiştireceğim sıcaklar yükseltdikce daha iyi baş oluşumu olacaktır

kursun 07-01-2016 22:07

Sayın dongyul. Bahçen çok güzel görünüyor. Sayfaların çoğunu okudum.
Patates yetiştirmek için..
(Her çuvala aşağıdaki karışım konuldu.
3 kap kum
6 kap bahçe toprağı
8 kap hayvan gübresi
1 avuç kükürt
1 avuç toprak altı gübresi konuldu)

Bu şekilde açıklamışsın. Kap olarak ölçü nedir.
Herhalde gelişigüzel olmaması lazım, çünkü bir avuç toprak altı gübre var.
Açıklama yaparsan sevinirim.

dongyul 08-01-2016 09:48

Teşekkür ederim beğendiğinize sevindim..

Orada kap dediğim yani kum için toprak için hep aynı ölçüye sahip kap kullanmalısınız. Örneğin her malzeme olarak 2.5 litrelik kova kullanmıştım ona görede gübre koymuştum umarım açık olmuşumdur ^_&

dongyul 09-01-2016 12:34

1 Eklenti(ler)
Günlük hasılat süper

Brokoli (850 gr)

Karnabahar (800 gr)

Roka

Beyaz turp

Kırmızı kıvırcık & yeşil kıvırcık

Kale

Dere otu

Eklenti 591837

dongyul 10-01-2016 11:31

2 Eklenti(ler)
Balık iç organları ve kafaları hiç bir zaman çöpe atmıyorum bu şekilde ağaçların diplerine gömüyorum ağaçların gübresi bu şekilde çıkıyor ^_^

Eklenti 591871

Eklenti 591872

aleydi 10-01-2016 15:49

Balık kafalarını bizim can yiyor:). Yinede süper bir fikir Sn dongyul. Sanırım bunlar topraktaki soluncanlarıda besler:)

Sn telato ve siz sayesinde Kışlık sebzelerinde verimli bir şekilde yetiştirebileceğini öğrendik.Gelecek yıl için bende hevesleniyorum. Çok güzel görünüyorlar emeğinize sağlık.

dongyul 10-01-2016 17:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aleydi (Mesaj 1432249)
Balık kafalarını bizim can yiyor:). Yinede süper bir fikir Sn dongyul. Sanırım bunlar topraktaki soluncanlarıda besler:)

Sn telato ve siz sayesinde Kışlık sebzelerinde verimli bir şekilde yetiştirebileceğini öğrendik.Gelecek yıl için bende hevesleniyorum. Çok güzel görünüyorlar emeğinize sağlık.

mutlaka sizde yapın ben yararını görüyorum ve mahsullerde gayet iyi ^^ eminim siz daha güzellerini yetiştirirsiniz önemli olan istemek ^^

sevgihoca 10-01-2016 18:37

Yaşları küçük akılları büyük bu sitedeki gençlerin.

dongyul 10-01-2016 19:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca (Mesaj 1432295)
Yaşları küçük akılları büyük bu sitedeki gençlerin.

Teşekkür ederim sayın Sevgihoca; beni hep mutlu ediyorsunuz^^

dongyul 16-01-2016 18:16

1 Eklenti(ler)
Karnabaharlar kardan sonra zar zor toparladılar.. bembeyaz kalmalarını üstlerini kıraga bezi ile örterek sağladım ^_^

Eklenti 592574

saleri 16-01-2016 21:11

Sizin ağaç talaşlarını ve balık başlarını görünce aklıma büyük dedelerim geldi.

1960 larda fakirlik zamanları hayvan gübresi kıt.

Ensüpergelişim veya Herdem gibi enva-i çeşit gübre üretilmemiş.
Kompostumuzu , sıcak mı yapsak soğuk mu saklasak tartışmaları başlamamış.
EMA desen ama, BOKASHI desen Bu kaç ki anlaşılan yıllar.

Bizimkiler alaf dediğimiz taze ağaç sürgünlerini yapraklarıyla kesip sebze ektikleri tarlalara gübre niyetine gömerlermiş. Birde hamsiyi çuvallara doldurup fındık bahçelerine. :).

Yüzlerce enzimatik reaksiyonun ne işe yaradığını ya da hangi iz element nereye fayda eder bilmeseler de - aslolanı - en organik şekilde hallediyorlarmış.

dongyul 16-01-2016 21:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi saleri (Mesaj 1433742)
Sizin ağaç talaşlarını ve balık başlarını görünce aklıma büyük dedelerim geldi.

1960 larda fakirlik zamanları hayvan gübresi kıt.

Ensüpergelişim veya Herdem gibi enva-i çeşit gübre üretilmemiş.
Kompostumuzu , sıcak mı yapsak soğuk mu saklasak tartışmaları başlamamış.
EMA desen ama, BOKASHI desen Bu kaç ki anlaşılan yıllar.

Bizimkiler alaf dediğimiz taze ağaç sürgünlerini yapraklarıyla kesip sebze ektikleri tarlalara gübre niyetine gömerlermiş. Birde hamsiyi çuvallara doldurup fındık bahçelerine. :).

Yüzlerce enzimatik reaksiyonun ne işe yaradığını ya da hangi iz element nereye fayda eder bilmeseler de - aslolanı - en organik şekilde hallediyorlarmış.

Çok güzel yazmışsınız gerçekten de öyle madde içeriği hakkında bilinmiyordu ama iç güdüsel olarak ve deneme yanılma yöntemi sayesinde gübre olduğu biliyordu... bende sizin gibi büyüklerimden duydum eskiden o kadar fakirlik varmış ki hayvan dışkısı bile değerliymiş (şuan değerli olmasının nedeni hayvan bakılmıyor o ayrı mesele) hayvan gübresi tezek yapıp yakmak için kullanılıyormuş. Bahçeye dökmeye gübre bile yokmuş... benim duyduklarım evlerin foseptik çukurlarında biriken insan dışkılarını kullanıyorlarmış bahçe için duyduğumda şuan sizin gibi çok ama çok şaşırmıştım :eek: ;) (Tarımda insan dışkısı kullanmak çok zararlıdır nedeni dışkı ile geçen hastalıklar)

Sonra eğitim gereği araştırma yaparken İsrail'de insan dışkısı uygulanan tarım bahçelerinde verimim çok yüksek olduğu tespit edilmiş ve bunun üzerine yapılan çalışmalarda insan dışkısı özel sterilizasyon mekanizmasından geçirildikten sonra tarımda kullanılmaya uygun hale getirilmiş... Buraya nasıl geldim bilmiyorum ama bildiğimi sizlerle paylaşmak istedim.

Sonuç olarak bence her şey gübre olarak kullanılabilir uygun şartlar sağlandığında ^^

dongyul 30-01-2016 13:19

4 Eklenti(ler)
Sera'daki dereotlarının bir kısmı toplandı...buzluğa atılacak ^^

Eklenti 593964

Eklenti 593965

Kerevizin kök gelişimi şu anlık süper... Yapraklarını kullandığım için kökünü hiç önemsememiştim merakıma yenilip görmüş olduk ^^

Eklenti 593966

Karnabahar hasat etmeye devam daha çok var sonuç da^^

Eklenti 593968

Resulgur 30-01-2016 13:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dongyul (Mesaj 1436468)
Sera'daki dereotlarının bir kısmı toplandı...buzluğa atılacak ^^

Eklenti 593964

Eklenti 593965

Kerevizin kök gelişimi şu anlık süper... Yapraklarını kullandığım için kökünü hiç önemsememiştim merakıma yenilip görmüş olduk ^^

Eklenti 593966

Karnabahar hasat etmeye devam daha çok var sonuç da^^

Eklenti 593968

Sn. dongyul emeğinize sağlık çok güzel yetiştirmişsiniz. Yaşadığımız bu zor hava şartlarında bu manzaraları görmek herkese nasip olmaz.

O dere otlarını doğrayıp poşetlicek misiniz ?:confused:

dongyul 30-01-2016 14:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur (Mesaj 1436476)
Sn. dongyul emeğinize sağlık çok güzel yetiştirmişsiniz. Yaşadığımız bu zor hava şartlarında bu manzaraları görmek herkese nasip olmaz.

O dere otlarını doğrayıp poşetlicek misiniz ?:confused:

Sayın Resulgur; Havalar baya bir kötü kar bahçeme çok zarar verdi aslında bir kısmı örtü altında olduğu için şükür iyiler ama dışarıdaki yedikule marullarımın çoğu telef oldu tamda toplanma zamanı gelmişti.

Evet dereotunu yıkanıp ince ince doğrandıktan sonra kilitli poşetlere koyuyoruz bunları yazın kullanıyoruz^^ çünkü yazın dere otu burada hemen tohuma kalkıyor ^^

dongyul 30-01-2016 23:15

3 Eklenti(ler)
Kereviz fidelerim

Eklenti 594027

Sayın Bahcedenn ve Birnefestoprak'tan gelen tohumlarım artık fide oldu ^^

Yukina
Tatsoi
Pakchoi
Gai choy
Russian Red Kale
Nero di Toscana
Pablo

Eklenti 594026

Biraz bulanık yarın ilk işim tekrar çekip yüklemek olacak eğer unutmazsam :dilli:

Eklenti 594095

YeniGine 30-01-2016 23:23

Maşallah Maşallah, sevgili Dongyul, belli oldu bu hafta da dereotlu salata yapılacak, ellerine, emeklerine, gönlüne sağlık herşey harika görünüyor...
Rastgelsin inşallah!..

dongyul 30-01-2016 23:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine (Mesaj 1436609)
Maşallah Maşallah, sevgili Dongyul, belli oldu bu hafta da dereotlu salata yapılacak, ellerine, emeklerine, gönlüne sağlık herşey harika görünüyor...
Rastgelsin inşallah!..

Teşekkür ederim Sayın YeniGine ^^ bizim yemeklerde mezelerde dere otu bol bol yerini alır ve şifa kaynağı bol bol salatalarda yemeklerde kullanacağız annem topladığım dereotlarını görünce bayılacaktı neredeyse çok fazla olduğu için 1 saatte doğrama paketleme işini yaptı ^^

dongyul 31-01-2016 16:21

3 Eklenti(ler)
Bruksel lahanaları ^_^

Eklenti 594092

Eklenti 594093

Eklenti 594094

dongyul 02-02-2016 18:25

1 Eklenti(ler)
Bugün tüm gün bahçe için yaş hayvan gübresi taşıdım sanırım ayaklarımı ve ellerimi hissetmiyorum ayrıca burnumuda hissettiğimi söyleyemem...

Gübrenin resimlerini yarın sizlerle paylaşacağım bu gübreleme işini Almanlar gibi yapmayı düşünüyorum. Gübreleri 160 litrelik varillerde sulandırarak mayalıcam sonrasında ilk bahar için hazırladığım kazdığım alanlara bol bol dökmeyi düşüyorum. Sonra iki aylık dinlendirmeden bahar ekimine hazır olması için tekrar kazacağım.. Yorucu ve bol kokulu bir süreç...

-Hazırmıyız?

Hazırız^^

Eklenti 594322

dongyul 05-02-2016 23:04

1 Eklenti(ler)
Her şey dört dörtlük olmuyormuş maalesef 2 gündür çeşitli zorluklarla karşılaştım..

- Bahçeme yaş gübre takviyesi yaptım maalesef çok kötü kokuyordu ayrıca şehir merkezine yakın olduğumuz için de bazı komşularımı rahatsız etmiş koku (beni de rahatsız etti ama napalım.. bende onlardan rahatsız olduğum noktaları var ama hiç bir yere şikayet ettiğim yok..bundan sonra etmeyi düşünüyorum..) neyse koku yüzünden şikayet edildim zabıtaları ayrı bir dert bahçeye gübre atmak suçmuş bunu da ilk defa duydum.. Allah'tan bugün yağmur başladı şükür koku gitti.

- İkinci sorun viyollere ıspanak ektim toplam bu günle birlikte 6 oldu... ama her defasında ıspanakların ertesi gün yerinde yeller esiyor. sabrettim izledim ama bir türlü neyin taşığını bulamadım karınca diyorum bu soğuk havada ne arar... neyse ki bugün ıspanaklarımın düşmanımı buldum fare... yanlış duymadınız fare yiyormuş... görmesem inanmazdım... Farenin icabına baktım ^^

- Kapımızın önünden işlek bir sokak geçiyor maalesef ve biz insanlar ne isteriz yağmur suyu borusundan anlamam 4 defa boru çalındı bende ilginç bir keşifte bulundum artık sorun yok 2 aydır kimse almaya kalkmadı... (Bir bakıyormuşum yarın yok.. heheh) Kola şişelerini kestim ve hepsi birbirine iç içe geçicek şekilde telle bağladım.

Eklenti 594701

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024