agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   Dongyul / Bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/36544.htm)

dongyul 19-03-2019 18:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi feyzi_48 (Mesaj 1563193)
Sayın dongyul, yazılarınızı keyifle okudum. Bende bahçe üzerine küçük oluşumlarda bulunacağım; sizden aldığım fikirlerin bana bu konuda büyük katkısı olacaktır. Kolay gelsin. İyi çalışmalar.

Ben teşekkür ederim. Kolay gelsin sizede ^^

musa_ekrem 29-04-2019 12:01

asker sineği larvaları
 
merhaba, bahçenizi, sayfanızı ve uyguladığınız teknikleri çok beğendim ve kendi bahçemi de bu şekilde dizayn etmeye çalışıyorum. Ancak bir kaç sorum olacaktı. Yanıtlayabilirseniz sevinirim.
1-Kompost yapımında hala asker sineği larvalarını kullanıyor musunuz?
2-Asker sineği larvalarını nereden temin ediyorsunuz?
3-Asker sineği larvalarının büyüyünce uçup gittiğinden bahsetmisiniz. Büyüdüklerinde sineğe dönüşmeden önce tavuk besini olarak kullanma şansımız yok mu ?

dongyul 01-05-2019 06:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi musa_ekrem (Mesaj 1567022)
merhaba, bahçenizi, sayfanızı ve uyguladığınız teknikleri çok beğendim ve kendi bahçemi de bu şekilde dizayn etmeye çalışıyorum. Ancak bir kaç sorum olacaktı. Yanıtlayabilirseniz sevinirim.
1-Kompost yapımında hala asker sineği larvalarını kullanıyor musunuz?
2-Asker sineği larvalarını nereden temin ediyorsunuz?
3-Asker sineği larvalarının büyüyünce uçup gittiğinden bahsetmisiniz. Büyüdüklerinde sineğe dönüşmeden önce tavuk besini olarak kullanma şansımız yok mu ?

Merhaba, teşekkür ederim, Meyvelitepe ailesinden solucanları alırken onlarla birlikte asker sinekleri birlikte geldi. Yani kendim özel olarak almadım. Uçma yetenekleri çok zayıf o yüzden herhangi bir zararını görmedim. Larva evresinde irileşmeye başladıklarında tavuklara yem olarak verebilirsiniz ayrıca çok yük düzeyde protein içeriyorlar.

thunderon 11-07-2019 10:41

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dongyul (Mesaj 1519378)Black Soldier FlyNedir bu? der dediğinizi duyar gibiyim?


- Tanıştırayım sizlerle karşınızda "black soldier fly" :eek:


Eklenti 658246


Gübre yapımına Kaliforniya solucanları ile yola çıkıp black soldier flies ile yola devam eden biri olarak kendimi çok şanslı hissediyorum kendileriyle bir süredir birlikte çalışıyoruz evde ne türlü atık çıksa kendilerini onlarla besliyoruz, felaket obur canlılar ne verirseniz hızlıca tüketiyorlar sanırsınız öğütme makinesi...

Kendilerini tanıtayım şimdi; Black soldier fly (BSF), Hermetia illucens (Diptera: Stratiomyidae) organik materyallerle beslenen obur bir canlıdır. Bir günde kendi vücut ağırlığının iki katı ağırlığında materyal tüketir. Bu özelliği sayesinde az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde organik atıkların biyolojik olarak azaltılmasında bir mühendislik harikası yaratabilecek potansiyele sahiptir.


Yaşam döngüsü

Eklenti 658245


BSF ABD güneyinden köken alarak tropikal ve subtropikal iklime sahip dünyanın her yerine yayılmış doğal bir türdür. BSF larvaları hayvansal gübrelerin biyolojik dönüştürülmesi, hayvan yemi ve ev sineklerinin kontrolünde kullanılmaktadır. BSF larvalarının gelişim ortamı bitkisel atıklardan hayvan cesetlerine kadar değişen spekturumda çeşitlilik göstermektedir...


- Şaka yapmıyorum bu canlılar ceset bile tüketiyorlar... Örneğin solucan gübresine hayvansal atıklar konulmaması gerektiği söylenir ama ben bu canlılara Kurban bayramında atık olarak çıkan yağlı etleri verdim sonuç olarak 1 hafta içinde yok oldular... Fare cesedi sadece 15-20 gün içinde piyasadan kayboldu... Cinayet işlerseniz kesinlikle önceden temin etmenizi şiddetle öneririm :D :rolleyes:


Eklenti 658244Bu canlı ne işe yarar;

1. Hayvansal dışkının hacimsel olarak azaltılmasını ve besin değeri yüksek bir gübreye dönüştürülmesini sağlar. Hayvan dışkılarında bulunan antibiyotik ve diğer veteriner ilaçlarının içme sularına karışarak su kalitesine olan olumsuz etkilerini ortadan kaldırır.

2. BSF larvası yüksek protein ve yağ oranı sayesinde tavuk ve balık yemi olarak kullanılan soya ve balık unu karışımlı diyetin yerine geçebilecek besin değerine sahiptir.

3. Hayvan dışkısındaki ev sineği larvalarının gelişimini engeller. Ev sineği larvalarını yer ve aralarındaki rekabetten ötürü ev sinekleri BSF kolonisinin olduğu yere yumurtlamayı tercih etmez.

4. Dışkının kokusunu azaltır. Dışkıda bulunan E.Coli, Salmonella gibi patojen mikroorganizmaların konsantrasyonunu düşürür ve helmint yumurtalarını yiyerek daha hijyenik bir ortam haline getirir.

5. İçerdiği yüksek yağ oranı nedeni ile büyük ölçekte üretilerek biodiezel olarak da pazarlanmaktadır.

6. BSF ve solucan birlikte yaşamaları verimli bulunmamıştır ancak BSF larvaları tarafından sindirilmeyen ancak yapısı değiştirilerek kalan organik atıktan kompos olarak yararlanılabildiği gibi vermikompos için mükemmel bir hammaddedir.

7. Balık yemi olarak kullanıldığında balıkların immün sistemini destekleyerek hastalıklara daha dayanıklı ve sağlıklı balık üretimine katkısı olduğu raporlanmıştır.

8. Kırsal kesimde butik ölçekte canlı tavuk yetiştiriciliğini yem maliyetlerini düşürerek özendirmektedir.


Eklenti 658243


Sonuç olarak; süper bir canlı ama Kaliforniya solucanlarım artık piyasada yoklar sanırım onları da tükettiler :D


:rolleyes::cool:


Selam Dongyul,

Bahçemde kova içinde hazırladığım kompost içerisinde fotodaki gibi kurtçuklar oluşmuş. Bunlar BSF midir acaba? Bu canlılar doğal ortamlarda kendiliğinden çıkar mı acaba?


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020