agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   s.serdar / Bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/25537.htm)

s.serdar 14-09-2012 01:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gilan (Mesaj 1017291)
Serdar Bey, biraz geç keşfettiğim bahçenizi baştan sona gezdim. Çalışmalarınız çok çok güzel, anlatımınız da güzelliği ona katlıyor. Tilkinin ziyaretini ve eşinizle ağacınıza ilk konan kuşu anmanızı okurken resmen gözlerim doldu. Nostaljik fotoğraflarınız da harika.

Paylaştığınız bilgilerin ise kadar faydalı olduğunu anlatamam. Benim ilerideki bahçe planım için notlar aldığım bir dökümanım var. Sizin sayfanızı okudukça oraya yeni maddeler ekledim. Damlama hortumunun Ankara yerine Antalya'dan yarı fiyatına bulunabilmesi bile çok güzel bir bilgi. Yazılarınızın her satırı için teşekkür ederim. :)

Eşinize biraz geç de olsa geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Umarım iyice düzelir de seneye tam gaz bahçe işlerine dönebilir.

Ziyarete gelen eşe dosta bahçe aletlerini tanıtma yönteminize bayıldım. :D O da not edildi, çok faydalı bir yöntemmiş. :)

Bu arada aklıma gelen bir nokta şu oldu. Devamlı burada kalmadığınız için saksı çiçeklerine yönelemediğinizden bahsetmişsiniz. Saksılar için de çok güzel damla sulama sistemleri var. Siz bu konuda bayağı bilgilisiniz zaten, belki bir değerlendirirsiniz.

Son olarak da Ankara'da iklimin zorluklarını çok iyi bilirim. Yine de Ankara kışını çıkarabilen bayağı bir tür var. Su daha büyük bir problem oluyor ama siz o sorunu damla sulamayla çözdüğünüze göre isterseniz bahçenizi uygun pek çok türle çeşitlendirebilirsiniz. (Bu arada Ankara'da, hem de saksıda, kışı geçiren ortancalar var. Türünden mi, huyundan mı, suyundan mı bilmiyorum ama ben bahçemi aldığımda ortancayı bin kere de dondursam bin birinciyi deneyeceğim. Çünkü oluyor biliyorum. :))

Sayın Gilan.

Öncelikle bahçemi altını çize çize, baştan sona gezinme sabrınıza hayran oldum. Ayrıca değerli yorum, görüş ve geçmiş olsun dilekleriniz için çok çok teşekkür ediyorum.

Ortanca konusundaki yönlendirme ve tavsiyelerinizi özellikle dikkate alacağım. Bunun yanı sıra uzun zamandır aklımda olan ama nedense bir türlü eğilemediğim saksı sulama konusunu da bir kenara not aldım. Gerçi bu tür sistem ve aparatların olduğunu biliyordum ama genelde internet ortamında satışa sunulduğu için pek yönelmemiştim. Kış aylarında bu konuya ciddi şekilde zaman ayırıp bulursam reelde, bulamazsam sanal ortamdan temin edip 2013 yılında hizmete vermeyi sayenizde kafama koydum.

Sayın gilan. benim de sizden küçük bir ricam olacak. Bahçe planlarınız için aldığınız notları eğer uygun görür ve bizlerle paylaşmayı düşünürseniz, bu formu takip eden tüm üyeler ile ziyaretçilere büyük bir katkı ve destek olacağınızı umuyorum.

Saygılarımla

s.serdar 14-09-2012 02:07

Elmalarımız.

4 Eklenti(ler)
Bahçemde 3 adet elma ağacım vardı. İkisi çimin içinde, biri de çimim hemen kenarında ve resimlerini aşağıda yüklediğim ağaçtı.

İki ağaç golden türü, diğeri ise çarşıda pazarda hiç rastlamadığım oldukça kokulu, ama dayanım gücü olmayan, kof yapılı tür türdü ve meyvelerinin dayanıksızlığı nedeniyle geçen sene üzülerek de olsa kesmek durumunda kaldığım bir ağaçtı.

Bahçeye giriş kapısındaki çimin kenarındaki elma ağacımız ve meyveleri.

Eklenti 331347

Eklenti 331348

Eklenti 331349

Eklenti 331350

s.serdar 14-09-2012 02:14

Salça

1 Eklenti(ler)
Odun ateşinde salça kaynatıyoruz...

s.serdar 14-09-2012 02:27

Armut

1 Eklenti(ler)
Ankara amutumuzun son durumu...

Eklenti 331352

s.serdar 14-09-2012 02:33

En büyük TÜRKİYE

1 Eklenti(ler)
En büyük TÜRKİYE...

Eklenti 331353

gilan 14-09-2012 02:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar (Mesaj 1018429)
Sayın gilan. benim de sizden küçük bir ricam olacak. Bahçe planlarınız için aldığınız notları eğer uygun görür ve bizlerle paylaşmayı düşünürseniz, bu formu takip eden tüm üyeler ile ziyaretçilere büyük bir katkı ve destek olacağınızı umuyorum.

Aslında bu ufak bilgileri genelde Peyzaj, Bahçe Düzenleme başlığının ilgili alt başlıklarına ekliyorum. Ama belki de dediğiniz gibi bir arada madde madde tutmak da faydalı olabilir. Tabii düzenlemek için zamana ihtiyacım olacak çünkü şu andaki notlarım -tek okuyucu ben olduğum için- çok düzenli değil. :)
Bu fikriniz için çok teşekkürler. :)

Bu arada Ankara Toplantısı başlığını gördünüz mü? ;)

s.serdar 14-09-2012 02:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gilan (Mesaj 1018441)
Aslında bu ufak bilgileri genelde Peyzaj, Bahçe Düzenleme başlığının ilgili alt başlıklarına ekliyorum. Ama belki de dediğiniz gibi bir arada madde madde tutmak da faydalı olabilir. Tabii düzenlemek için zamana ihtiyacım olacak çünkü şu andaki notlarım -tek okuyucu ben olduğum için- çok düzenli değil. :)
Bu fikriniz için çok teşekkürler. :)

Bu arada Ankara Toplantısı başlığını gördünüz mü? ;)

4-5 gün sonra Gürcistan'a 10 günlük seyahatim, ardından bir kaç gün Alanya'da sonbahar tatilim olacak. Ekim ayının 11'den sonrası, olası her türlü Ankara toplantısına katılabilirim. Bu konuda tarafıma düşebilecek bir görev olur ise kabulümdür...

adacık 14-09-2012 08:38

mis mis salça kokuyor bu sayfa

Türkan 14-09-2012 15:11

zinyeler muthis gozukuyor.cok begendom cok

denizkan 16-09-2012 23:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar (Mesaj 1016986)
Lambaların tamamı şebeke ceryanı ile çalışıyor ve elektriğini evden alıyor. Çimlerin yaklaşık 20 cm altında nyy cinsi 2,5 mm lik yeraltı kablosu döşeli. Bu kablodan lambalara olan kablo ekleri polyester ile izole edilmiş olup lambaların tamamı suya karşı izoleli durumdadır.

En son kullandığım oncaplan isimli ilaç ile armuttaki hastalık tamamen ortadan kalktı.

Bilmem aydınlatıcı oldu mu ?

Saygılarımla.

Kapsamlı aydınlatmanız için teşekkürler.

s.serdar 17-09-2012 01:29

Panoramio - Photos of the World

Google panoramio sitesine yüklemiş olduğum bahçemden bir çiçek.

YeniGine 17-09-2012 01:31

s.serdar merhaba, hoşgelmişsiniz... Fotoğrafı göremiyorum.

s.serdar 17-09-2012 01:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine (Mesaj 1019407)
s.serdar merhaba, hoşgelmişsiniz... Fotoğrafı göremiyorum.

Bende göremedim ve bir düzeltme yapmak durumunda kaldım.;)

YeniGine 17-09-2012 01:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar (Mesaj 1019408)
Bende göremedim ve bir düzeltme yapmak durumunda kaldım.;)

Yine güldüm... Sanki biran kuyunun dibindeeen 'Bende göremedim' diye bir ses geldi gibi.

s.serdar 17-09-2012 02:32

1 Eklenti(ler)
12 saat kadar önce bahçemden çekilmiş bir çiçek fotografı.

Eklenti 331972

s.serdar 17-09-2012 02:50

1 Eklenti(ler)
Bahçemizde çözüm bulamadığımız en büyük sorun, kara sinek mevcudiyeti.

Gündüz saatlerinde evin verandası ve duvarları hep kara sinek istilası altında. :mad:

Eklenti 331973

İremsıla 17-09-2012 07:34

Merhaba serdar bey sabah sabah bahçenizi gezdim.ellerinize emeklerinize sağlık beybeğendiler harika görünüyor.karasinekler ve böceklerden kurtulmanın yolunu biz bulduk.eşim ziraatçı arkadaşının tavsiyesiyle yeni bir ilaç aldı.püskürtüldüğü yerde 2 aya kadar etkili gelen börtü böcek ölüyor umarım sizde bir an önce çözüm bulursunuz..

GÜLSEN_ 17-09-2012 08:27

ooooo sn.s.serdar yine güzellikler eklemişiz sayfamıza. emek verip de güzel olmayan bir şey görmedim, emeğimizin karşılığını alıyoruz çok şükür. ALLAH bizi sağlığımızdan etmesin varsın bizde böyle bahçemizle, çiçeğimizle, börtümüz, böceğimizle uğraşalım selamlar serdar bey.

s.serdar 17-09-2012 09:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İremsıla (Mesaj 1019434)
Merhaba serdar bey sabah sabah bahçenizi gezdim.ellerinize emeklerinize sağlık beybeğendiler harika görünüyor.karasinekler ve böceklerden kurtulmanın yolunu biz bulduk.eşim ziraatçı arkadaşının tavsiyesiyle yeni bir ilaç aldı.püskürtüldüğü yerde 2 aya kadar etkili gelen börtü böcek ölüyor umarım sizde bir an önce çözüm bulursunuz..

Sayın İremsıla.

Karasinekleri 2 ay değilse bile yaklaşık 5-6 hafta süre ile kesinlikle öldüren bir ilacı bende zaman zaman kullanıyorum. İlacın ismi Agita. Genellikle Belediye ve resmi kurumların kullandıkları bir zehir. Su ile karıştırılıp pompa ile veranda duvarlarına atıyorum. Ama bu defa yerler hep sinek ölüleri ile doluyor. Üzerlerine basmadan yürümek imkansız hale geliyor. Her 20-30 dakika da bir yerleri sürekli süpürge ile temizlemek durumunda kalıyoruz. Eşim bu duruma kızıyor. Ölüsü çanlısından daha büyük bir dert diye. :(

Söz konusu ilacı genellikle havaların artık serinlemeye başladığı Eylül ayı sonlarında kullanmaya başlıyorum. Zira verandayı kuytu bulan karasinek popülasyonu bu dönemde aşırı artıyor ve artık tahammül edilmez bir hale geliyoruz.

Karasineklerin gelişip büyüdükten sonra toplandıkları alanlarda bireysel tedbirlerle imha edilmesi bana göre sorunumuzu pek çözmüyor. Bahar ya da yaz aylarında üreyip çoğaldıkları alanlarda yapılacak geniş kapsamlı mücadele ile gerekir diye düşünüyor ve bu kapsamda da çok yetersiz kaldığımızı hissediyorum.

Umarım karasinekler dokunmayın, doğanın dengesini bozmayın, her yeri zehirlemeyin diyen olmaz. :D

Saygılarımla.

s.serdar 17-09-2012 09:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi GÜLSEN_ (Mesaj 1019458)
.... emek verip de güzel olmayan bir şey görmedim, emeğimizin karşılığını alıyoruz çok şükür. ALLAH bizi sağlığımızdan etmesin varsın bizde böyle bahçemizle, çiçeğimizle, börtümüz, böceğimizle uğraşalım selamlar serdar bey.

Güzel tebit ve temennilerinize içtenlikle katılıyorum. Ama yılgınlık dolu anlar yaşadığımız da olmuyor değil. Mesela bu kadar börtü ve böceğe gerek var mıydı diye. :D

Bu arada Balkonunuzun çok iyi gittiğini görüyor ve sizi kutluyorum.

Saygılarımla..

YeniGine 17-09-2012 14:53

Serdar Beyy o zinnia tek dalda mı öyle çiçeklenmiş?.. Süpeer...

s.serdar 17-09-2012 16:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine (Mesaj 1019602)
Serdar Beyy o zinnia tek dalda mı öyle çiçeklenmiş?.. Süpeer...

Evet, gerçekten tek dalda. Boylarıda fazla uzamadığı için çok tombalak bir görünümleri var.

YeniGine 17-09-2012 23:07

Maşallah çok güzel olmuş; yaprakları ona keza...

s.serdar 18-09-2012 08:40

2 Eklenti(ler)
Evin verandasında otururken mazıların altında bir şeyin gezindiği dikkatimizi çekti. Eşim de bende sincap olacağına kanaat getirdik. Ancak bizim coğrafya buğday tarlalarından oluştuğundan ve en yakın orman Beynam, kuş uçuşu 20 km uzakta kaldığından ve şimdiye kadar civarda hiç sincapa rastlanılmadığını bildiğimizden, bayağı meraklandık. Bu ne ki diye.

Bir ara gelincik olabilir mi diye düşündük. Gelinciği hep gece gördüğümüzden ve bu gördüğümüzün birkaç katı irilikte olduğunu bildiğimizden, merakımız giderek arttı. Hatta iri bir tarla faresi olma ihtimalini bile değerlendirdik.

Hareketlilik devam edince, eşim fotoğraf makinesini alsana, belki yakalarsın görüntüsünü deyince, istemeye istemeye içeri gidip makineyi aldım. Zira mesafesi bize 15 m. kadar uzakta ve çok seri hareketler içerdiğinden, zoom desteği ile makinenin vizöründen ya da lcd ekranından takip edip görüntü yakalamanın olanaksız olduğunu düşünüyordum.

Elde makine, hanımın yönlendirmesi ile (elmanın altında, kapıya doğru gitti. Şimdi mavi gülün arkasında gibi) hem ışık hem mesafe ayarı da yapmaya çalışarak bir iki kare görüntü almaya çalıştım. Bir karede zayıfta olsa görüntüyü yakalayabilmişim. Makine ekranından zoom yapıp bakınca yavru bir gelincik olduğu konusunda fikir birliği yaşadık.

Eklenti 332329

Forum gerçek boyutlu fotograf yükleme imkanı vermediğinde, kırpılmış orginal görüntüsü aşağıda.

Eklenti 332330

Üzerimizde bulunan hava sahası ve bize 1 km uzaklıktaki arkamızdaki tepe, askeri helikopterlerin uçuş ve alçalma hatta yere inme eğitimi yaptıkları bir alan. Bu arada yine helikopter faaliyetleri başlayınca ve elde fotoğraf makinesi hazır olunca arka bahçeye yönelip acaba birkaç karede helikopter fotoğrafı alsam mı diye düşündüm. Öğleden sonraları ışık karşıdan geldiğinden ve helikopterler de hep öğleden sonra geldiklerinden şimdiye kadar pek fotoğraf almamıştık ya da aldıklarımızdan iyi bir görüntü çıkaramamıştık.

Ya nasip deyip arka bahçeye geçtim. Çekim mesafesi 1 km yakın olduğundan makinenin titrememesi için tel örgüye yaslanıp hızlı ve çoklu çekim modunda 80-100 kare görüntü aldım. Artık yeter deyip yaslandığım tel örgüden doğrulduğumda gözüm ayaklarımın hemen dibinde duran az önceki gelincik yavrusuna takıldık. 3-4 saniye için göz göze geldik. İki ayağının üstüne kalkmış benim görüntü almaya baktığım istikamete bakıyordu.

O an için boş bulunduğumdan, hatta biraz irkilmiş olduğumdan, elimdeki makineyi gelinciğe yöneltmeyi akıl edemediğim gibi pistttt, hoşttttt ve buna benzer birkaç anlamsız söz ile gelinciği kovalamaya çalıştım. Bu ısrarlı uzaklaştırma çalışmalarım karşısında, bizim gelincik istemeye istemeye tel örgü boyunca uzaklaştı. Giderkende bir iki defa durup, Niye beni kovalıyorsun ! Hem sen biraz önce ne yapıyordun? Orada ne var dı ? gibisinden sorular içeren bir ifade tarzı ile bana baktı.

Ön bahçeye dönüp durumu eşime anlattım. Vahşi bir hayvan olduğunu bilmesine rağmen, bana niye yakalayıp getirmedin, severdik diye çıkıştı. Hatta tuzak kurup yakalayalım. Besler, bakar büyütürüz diye ısrar edince, akıl tulması içinde nasıl tuzak kuracağız diye sordum. Eşim hiç düşünmeden; yuvarlak eleğin bir kenarına ucuna ip bağlı sopa kor, eleğin altına yiyecek bırakırız, yemeğe gelince ipi çeker eleği üzerine düşürür ve yakalarız yanıtını verince ayaklarım yerden kesildi. Demek ben arka bahçede helikopter resmi çekmeye çalışırken, aklından bunun planlarını yapıyormuş. O gün akşam üzeri toparlanıp Ankara döneceğimizden, bu işle uğraşmaya zamanımız olmadığı gibi vahşiliğini de bildiğimiz için üzerinde fazlaca durmadık.

Ancak benim bu satırları yazdığım şu anda, eşim hala onu nasıl yakalayıp sever ve besleriz ve hatta ehlileştirebilirizin hesap ve planlarını yaptığına kesinlikle eminim.

smnunal 18-09-2012 09:23

Sayın s.serdar,

Gelinciği yakalama işini sakın denemeyin ısırdığı zaman parmağınızdan olursunuz.
Bırakın bulunduğunuz yerde rahatsız edilmeden gezip dolaşsın o orada olduğu müddetçe çevrenizde fare ve yılan olmayacaktır. Siz ona zarar vermedikçe onun da size bir zararı olmaz.

Muğladan selamlarımla.

alacakaranlik 18-09-2012 10:01

Sayın s.serdar, zinyalar çok güzel olmuş, elmalara diyecek birşeyim yok bile :) :)

hk50 18-09-2012 12:54

Sn s.serdar
Eğer arzu ederseniz size istediğiniz kadar Gelinçik gönderebilirim.
Göndermeden önce hatırlatıyım.Eğer evin içine bırakırda ehlileşmesini beklerseniz iki güne kalmaz evin içini kalk gidelim havasına sokarlar.
.Her yerden çıkabilirler.Mutfaktan Salondan Gardolabından terasdan v.s v.s.Ansızın çik çik diyede ses çıkarırlar.Apartman bölgesine baykuş fare yılan kırkayak böçek yanaşamaz.
Netiçe bir kere daha düşünün ,göndermek için haberinizi beklerim.
Saygılar.

glcn06 18-09-2012 13:40

inanın hikayenizi ilk baştan büyük bir heycanla okudum. o tarladan çok güzel bir ve bahçe çıkarmışsınız tebrik ediyorum sizi. ankarada bahçesi olan tüm üyelerin sayfalarını okudum nerdeyse. bizde incek tarafından bahçeli bir ev aldık. evin ince işleri henüz yapılmamış ben onlardan çok bahçesi konusunda heycanlanıyorum. yazılanları okuyorum, resimlere bakıyorum acaba biz ne yapacağız nasıl olacak diye.
Ayrıca sizin sayfanızdan çok şey öğrendim bahçe konusunda teşekkür ediyorum. ellerinize sağlık.

s.serdar 18-09-2012 23:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hk50 (Mesaj 1020175)
Sn s.serdar
Eğer arzu ederseniz size istediğiniz kadar Gelinçik gönderebilirim.
Göndermeden önce hatırlatıyım.Eğer evin içine bırakırda ehlileşmesini beklerseniz iki güne kalmaz evin içini kalk gidelim havasına sokarlar.
.Her yerden çıkabilirler.Mutfaktan Salondan Gardolabından terasdan v.s v.s.Ansızın çik çik diyede ses çıkarırlar.Apartman bölgesine baykuş fare yılan kırkayak böçek yanaşamaz.
Netiçe bir kere daha düşünün ,göndermek için haberinizi beklerim.
Saygılar.

Sayın hk50.

Evcilse ciddi olarak düşünebilirim. Ancak bir kaç mesaj yukarıda sayın smnunal'in yazdıkları biraz ürküttü. Öncelikle bahçede ve kafes içinde deneyebiliriz diye düşünüyorum. Hanım duysa kesin ister ama biraz araştırıp artılarını ve eksilerini düşünmem gerekiyor.

İlginiz için teşekkür ediyorum. Çevrenizden yakalayıp mı göndermeyi düşünüyorsunuz yoksa elinizin altında hazırda var mı?

Saygılarımla.

s.serdar 19-09-2012 08:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alacakaranlik (Mesaj 1020086)
Sayın s.serdar, zinyalar çok güzel olmuş, elmalara diyecek birşeyim yok bile :) :)

Bir ziraat mühendisinden böyle taktir alabilmek onur verici.

Çok teşekkürler.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024