agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   s.serdar / Bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/25537.htm)

s.serdar 01-11-2011 15:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 875271)
Sayın s.serdar, 24 numaralı mesajınızdaki çim ekimini okudukça ahhh, ahh dedim. Hani derler ya " eşekten düşeninin halini, eşekten düşen iyi anlarmış" aynen o misal.

Çimin mi var, derdin var kulübümüze hoş geldiniz, derken ekleyeceğim; güzel bir çimin seyredilmesinin verdiği haz da bambaşka değil mi? O kadifemsi yumuşaklık, huzur veren renk bütün bu uğraşlarda değmiyor mu?

Düşünce ve paylaşımınıza katılmamak mümkün değil. Çimin seyri ve güzelliği tabi ki tartışılmaz. Belirttiğiniz gibi derdi de bir başka tabiiii.... Çekmeyen bilemez. :(

Alıntı:

Çim tabanına drenaj yapmadınız mı? Notlarınızda onu görmedim. Kum ile mi hallettiniz?

Malesef ne ilk ekimde, nede ikinci çim ekiminde drenaj falan yapmadım. Sadece ben değil, komşularımın hiç birinde de yok drenaj. Nasıl yapılaca konusunda da inanın hiç bir bilgi sahibi değilim. Eğer bir üçüncü kez yeniden çim ekmeyi düşünürsem, kesin drenaj konusuna eğileceğim... :p

Alıntı:

Bir zamanlar İkizce köyünde ziraat bahçesi adı altında çok miktarda vişne ağacı ekilmişti. O yöne galiba vişne ağacı yetiştirmeye uygun, sizde de vişne var mı?

Bende iki adet vişne var. Her yıl, her birinden 75 kg kadar alıyorum ama ne toplayan var ne yüzüne bakan. Bu yüzden bu kış döneminde her ikisini de sıkı bir şekilde budatıp Kiraz aşısı yaptıracağım. Tutarsa ne ala. Yoksa gelecek seneye her ikisini de kesmeyi (daha kibar tabirle sökmeyi) düşünüyorum...

Bildiğim kadarı ile vişne ilk 2 yıldan sonra sulama gerektirmiyor. Bu bakımdan bizim yöreye uygun. Ancak civarımızdaki köyler meyveciliği hiç bilmiyor ve eğilmiyorlar bu konuya. Civarımızda da ve İkizce köyünde de, geniş alanda pek vişneye rastlayamadım dersem yalan olmaz. Ortam vişneye uygun ama kafa yapısı sanırım aynı uygunluğu sağlamıyor. Buranın köylüsü ancak iki yılda bir buğday ekmesini, biçmesini biliyor.

s.serdar 01-11-2011 15:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sabah (Mesaj 875342)
Yanlış anlaşılma olmasın o fotoğraf tam kış öncesi, toprağın çıplak ortada olduğu zaman çekilmiş.:rolleyes:

Tamam o bölge karadeniz bölgesi gibi her zaman yeşil değildir ama mevsimlere göre değişen rengi vardır. Klasik dört mevsimi yaşatır: mayısta yemyeşildir. İçinde rengarenk çiçek öbekleri olur. Sonra ekinler ile sararır. Kışın karla kaplanınca ayrı bir tat verir. Her mevsim seyretmeye doyulmaz.

Arada bir de böyle göründüğü olur. :rolleyes:

Sevgili sabah

Yukarıdaki düşünce paylaşımlarınız üzerine, google earth'a dönüp bir kere daha baktım. O fotograf 9.9.2006 çekilmiş. Yani yaz sonunda.

Ancak; her olumsuzluktan, bir güzellik yaratabilme konusundaki iyi niyet ve düşüncenize hayran olmadığımı da söylemden geçemeyeceğim. :D

Saygılarımla...

Güler 01-11-2011 15:43

Drenaj konusunda elimde güzel bilgiler veren kitap var, lâzım olursa haber verin.

sabah 01-11-2011 15:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar (Mesaj 875446)
..Her yıl, her birinden 75 kg kadar alıyorum ama ne toplayan var ne yüzüne bakan...

Keşke haberimiz olsaydı! :rolleyes:

Bu yıl vişneye hasret kaldık. Tezgahlarda doğru dürüst göremedik.

Hiç değilse biri kalsın. Böylece farklı zamanlarda meyve veren ağaçlarınız olur.:rolleyes:

s.serdar 01-11-2011 16:02

1 Eklenti(ler)
Bahçe sayfamın açılması için istenilen forumsal bilgilerin site yönetimine verilmesi esnasında, benden "Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz" sorusuna yönelik olarak basit bir kroki hazırlayıp göndermiştim. Ancak, çok önemli olmasa dahi bu krokinin açılan bahçe sayfama eklenmediğini gördüğüm için bari ben ekleyeyim dedim. Ahım şahım birşey değil. Sadece fikir vermesi bakımında küçük bir kroki, şu aşşağıdaki resim...

Eklenti 253784

Saygılarımla...

s.serdar 01-11-2011 16:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 875463)
Drenaj konusunda elimde güzel bilgiler veren kitap var, lâzım olursa haber verin.

Lazım olmaz mı? Sitemizde mail adresim var. Lutf eder gönderirseniz sevinirim.

saygılarımla...

s.serdar 01-11-2011 16:16

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sabah (Mesaj 875469)
Keşke haberimiz olsaydı! :rolleyes:

Bu yıl vişneye hasret kaldık. Tezgahlarda doğru dürüst göremedik.

Hiç değilse biri kalsın.:rolleyes:

Zaten hep böyle diyenlere inanıp, bu güne kadar muhafaza ettik vişneleri...
Ancak hasat mevsimi ne gelen oldu ne giden :(

Eklenti 253789

Artık maymunun gözü açıldı... :D

s.serdar 01-11-2011 16:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hanndan (Mesaj 873725)
Çalışmalarınızı ne güzel birebir anlatmışsınız.Bu kadar emekten sonra sonuç muhteşem oluyor.Sağlıklı günlerde huzurla keyfini çıkarmanız dileğiyle.Ne güzel komşu bahçemiz oluyor.Saygılar.

Sayın hanndan.

Mesajınızı ilk okuduğumda, ne yalan söyleyeyim komşuluğumuzun form üzerinden olduğu yolunda bir hisse kapılmıştım...

Meğer siz de hep içinden gelip gittiğimiz Gölbaşı'ndaymışsınız.
Ehhh artık Gölbaşı'nda mola verebileceğimiz bir bir komşumuz var... :D

Saygılarımla...

Kiraz 01-11-2011 16:44

Sayın S.serdar, 11 yılda çok yol kat etmişsiniz ve bunları çok güzel anlatıyorsunuz. Sayfanızdan okuyacağımız çok şey olacak. Bahçeniz ve eviniz çok güzel olmuş, emeklerinize değmiş, güle güle keyfini sürün.

hanndan 01-11-2011 17:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar (Mesaj 875485)
Sayın hanndan.

Mesajınızı ilk okuduğumda, ne yalan söyleyeyim komşuluğumuzun form üzerinden olduğu yolunda bir hisse kapılmıştım...

Meğer siz de hep içinden gelip gittiğimiz Gölbaşı'ndaymışsınız.
Ehhh artık Gölbaşı'nda mola verebileceğimiz bir bir komşumuz var... :D

Saygılarımla...

Serdar Bey,
Yol üzeri,akşam üstü çaya bekleriz efendim.

Fatoş 01-11-2011 19:48

Serdar bey, bahçeniz ve eviniz çok güzel olmuş, ellerinize sağlık. Her aşamayı anlatmanız, bilgilendirmenizden dolayı teşekkür ederiz. Bende yayladaki arazime ev yaptırma girişimindeyim verdiğiniz bilgiler işime çok yarayacak. O güzel bahçeli evinizde güle güle oturun.

Yakup Ünal 01-11-2011 20:44

Hemşehrim ;
Emek, zaman, para ve en önemlisi sevginizi katarak bu güzel ortamı yarattığınız resimlerden belli oluyor. Sağlık mutluluk içinde sevdiklerinizle bu güzel bahçenize güzellikler katarsınız işallah
Keyifli bir bahçe gezintisi yapma fırsatı buldum.

s.serdar 02-11-2011 14:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Fatoş (Mesaj 875561)
Serdar bey, bahçeniz ve eviniz çok güzel olmuş, ellerinize sağlık. Her aşamayı anlatmanız, bilgilendirmenizden dolayı teşekkür ederiz. Bende yayladaki arazime ev yaptırma girişimindeyim verdiğiniz bilgiler işime çok yarayacak. O güzel bahçeli evinizde güle güle oturun.

Fatos hanım.

Girişiminizin için şimdiden başarılar diliyorum.

Evi yaylada yapacağım demişsiniz. Şehir merkezinden uzakça ve ileride karşılaşacağınız sorunları tek başınıza aşmak durumunda kalacağınız bir ortam olarak görüyorum yayla yaşantısını.

Bu bakımdan yapacağınız işlemlerin ve imalatların alt yapısına kesinlikle önem vermenizi tavsiye ediyorum. Çünkü benzer sıkıntıları çok yaşamız ve yaşamaya devam eden bir form üyesi olarak.

Nedir bunlar derseniz ilk aklıma gelenleri sıralayayım. Elektrik ve su tesisatı, buna dayalı olarak, bahçe aydınlatma ve sulaması, pis ve temiz su depo ve sistemleri, izolasyon vs.

Sanırım TEK mevzuatı değişti. Öncesinde bu tür evler için monofaze elektrik bağlantısı yeter görülüyordu. Bende aynı yanılgıyı yaşadım. Tek fazdan elektrik bağlattım yeter sandım. Önceleri lamba yansın yeter sanmıştık. Bahçe evi diye yola çıktık, ardından buzdolabı, bulaşık makinası, çamaşır makinası, elektrik süpürgesi, tost makinası, mikrodalga, kettle, hidrafor, kaynak makinası, çeşitli elektrikli ev ve bahçe aletleri gelince mevcut alt yapı çok yetersiz kaldı. Pek çok cihaz ve aleti aynı anda kullanamaz olduk. Elektriğiniz kesin trifaze olmalı.

Bahçesiz yayla evi olacağını düşünmediğim için bahçenizin çeşitli noktalarına mutlaka yer altı bağlantısı ile ve ileride gerekeceği için mutlaka elektrik bağlanısı götürün veya buna ilişkin alt yapıyı önceden hazırlayın.

Aynı şekilde bahçenizin çeşitli noktalarında ileride mutlaka gerekeceğini düşünerek, zon istasyonu olabilecek kullanılabilecek su bağlantı noktalarını önceden hazırlayın.

Bahçe için kullanılacak su ve elektrik sistemlerinde ileride yaşanacak arızalara müdahale kolaylığı için rogar ve pano sistemi kullanın. İmkanınız yeterli ise su borularınızı ve elektrik kablolarınızı doğrudan toprak içine değil boru ve kanalla içine alın.

Elektrik kablo kesitlerini ve su boru çaplarını önerilenin bir basamak üstünde tutun.

Enerjinin her geçen gün daha zor karşılanabilir ve pahalanacak bir kaynak olduğunu aklınızdan çıkarmayarak, temel, zemin, duvar ve çatı izolasyonunuzu güçlü tutunuz.

Biz 2-3 kişiyiz, bize şöyle 3-5 m3 forteptik yeter. Kullanacağımız su ne kadar demeyin. Planladığınızın en az 3 katı kadar forseptik düşününüz.

Elimiz, yüzümüzü yıkamak için yeterde artar diye, yedek su deponuzu asla küçük tutmayın. İleride göreceksiniz ki, ihtiyacınız, planladığınızın en az 6-7 katı kadar olacaktır.

Daha fazlasını yazmıyorum, aman moraliniz bozulmasın diye... :D

Sağlıcakla kalmanız dileklerimle...

s.serdar 02-11-2011 14:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Yakup Ünal (Mesaj 875585)
Hemşehrim ;
Emek, zaman, para ve en önemlisi sevginizi katarak bu güzel ortamı yarattığınız resimlerden belli oluyor. Sağlık mutluluk içinde sevdiklerinizle bu güzel bahçenize güzellikler katarsınız işallah

Sayın Yakup Ünal.

Düşünce ve temennileriniz için çok teşekkürler.

Forum'a yeni üyeyim ve bahçeme ilişkin fazla bir bilgi ve resim paylaşımında bulunamadım. Amacım ilk günden başlayarak, bu güne gelirken yaşadığım aşamaları özetlemek ve resimlendirmekti.

Ancak üyelerden gelen bazı öneri, tavsiye ve sorular nedeniyle ileride yazmayı ve paylaşmayı düşündüklerimi biraz erken harcadım. :D Cephanem bitmeye başladı. Dolayısı ile olayın kronolojisi de, ister istemez değişti.

Bundan sonra, fırsat buldukça daha az söz, daha çok resim olacak diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

s.serdar 02-11-2011 15:57

3 Eklenti(ler)
DEVAM EDİYOR...

İlk ektiğimiz çimler çıkmıştı. Hatta biçmeye bile başlamıştık...

Ancak bahçe içinde yürüme yolu olarak kullandığımız taşlar, evin su basmanına kaplanan Ankara Taşı diye isimlendiren taşların artıkları idi ve gözümüzü rahatsız etmeye başlamıştı.

Nasıl birşey düşünelim derken, mermer kaplat, şık ve temiz olur tavsiyesi aldım. Gittik görüştük mermerciler ile. Çim zeminin kaldırılıp altındaki bahçe toprağının 15-20 cm kazınıp, yeniden dolgu malzemesi ile kaplanıp üstüne 8-10 cm. beton dökülüp, üzerinin mermerle kaplanması gerekeceğini öğrenince, işin eziyetli ve masralı olacağı anlaşıldı.

Bu tür bir imalattan vazgeçtik ama mermerden vazgeçemedik. Çünkü şehirde apartmanda yaşıyorum ve her yerim beton. Şehrin 50 km dışına kaçmamın amacı betondan uzaklaşıp, yeşile yakın olmaktı.

Sağda solda görmüşlüğüm vardı ama nerden temin edilleceği o an aklıma gelmemişti. Sabit, kalıcı mermer yerine, kimi tavan aydınlatma lambalarının tabanında bulunan yuvarlak mermelerleri çimin üstüne sermeyi düşündüm. Gittim Ulus'da ki Avizeciler Sokağa ( orada her türlü avize ve aydınlatma elemanlarının parçaları satılıyor.) Gösterdim dükkanda bulunan bir halojen tavan lambasının ayağındaki yuvarlak mermeri, bana şunlardan 80-100 kadar lazım. Çıkar mı bu kadar adet ve kaç para diye sordum. Çıkmazsa bile şu an, yarına hazırlarız 100 tane dedi. Fiyatını da tam hatırlamıyorum ama bu günün parası ile tanesine 20-30 TL deyince :( kalsın diyemedim ama bir bakalım sonra gelirim diye, kaçarak uzaklaştım. Artık bu projem de fiyatından dolayı suya yatmıştı.

Sonra duydum öğrendim ki, bu yuvarlak mermerle, mermer mutfak taşlarına yerleştirilen lavabo taşları için açılan deliklerin artanıymış, bir miktarını avizecilere satıyorlar, kalanını öğütüp toz haline getirerek suni mermer imalatında kullanıyorlarmış. Yani öyle fazla bir parasal değer yokmuş. Gittim buldum mermer mutfak tezgahı yapan yerleri, dağ taş bu yuvarlaklarla dolu. Seçtik en güzellerini, zedesizlerini yani gıcırlarını, kaç para verecem usta dedim ? Abi tanesine 2 TL desem çok mu olur dedi !!!! Yok tam olur dedim. :eek: Bir çay söyle, birde ucuz yolu kamyonet bul bana, hemen yükleyip götüreceğim bunları dedim. Abi bende kamyonet var, mazot parasını verirsen ben yükler, götür, boşaltırım demez mi ? Ben istemişim bir göz, Allah verdi iki göz. :p

Götürüp boşaltık bahçeye yuvarlak mermeleri, sonra da birer ikişer döşedik çimin üzerine.

Eklenti 253997

Eklenti 253998

Bu arada arka bahçeye sebze falan ekmeye başlayalım demiştik. Mevsim erken. Nane, maydonoz, havuç, turp falan ekin. Üzerini de donmasın diye naylonla örtün önerisi alınca, inşaattan artan tahta ve çıtalar ile seramsız, ucube gibi bir şey yapıp üzerini naylonlada örtüp, ilk sebze deneyimini başlatmış olduk...

Yaza doğru o seramsı şeyin kalıntıları içinde aşşağıda görünen ilk sebzelerimiz ile tanışmış olduk. Eklenti 253999

DEVAM EDECEK....

s.serdar 02-11-2011 16:57

1 Eklenti(ler)
DEVAM EDİYOR...

Artık yaz gelmiş, havalar ısınmıştı. Çim sabah akşam düzenli olarak sulanması gerekeceği gibi çiçekler, duvar olmasını arzuladığımız mazılara ilaveten gene sulanacak sebzelerimiz de vardı. Bahçeye ancak hafta sonları gidebildiğimiz için çimin sulanması işini bir elemana verdik.

Ancak sebze, çiçek ve mazıların sulanmasında sıkıntılar olacağını hissettim.

Alanya'da bir sitede yazlık evimiz vardı. Orada çiçekler epey zamandır delikli hortumlarla sulanıyordu. Adını bilmediğim bu malzemeyi Ankara'da arayıp buldum. Adı damlama hortumu imiş. 100 mt. alayım dedim vermediler. Bir top ve 400 mt. olarak satılıyormuş. Nasılsa her yaz bir deniz yapıyoruz, gittiğimde Alanya'dan alırım dedim, öyle de oldu. Orada da hep 400 mt. satılıyor ama nerdeyse Ankara'nın yarı fiyatına. Arabanın arka koltuğunda aldım getirdim 400 mt damla hortumunu. Bir büyük poşet dolusu ek malzemesi ve aparatlarını da. Döşedik mazıların altına bir baştan bir başa, çiçek ve ve sebze bantlarına. Çimlere bakan görevliyede dedik ki; hafta ortasında bir kere olmak üzere çim vanalarını açarken, şu iki vanayı da aç. Başladı böylece bizim yarı otomatik sulamamız.

Gören komşular şaşırdı. Bu nasıl hortum ? Bu nasıl sulama diye ? En azından bizim kooperatifde bunu bilen ve ilk uygulayan bendim. Malesef o tarihlerde ki bu hortum işinin hiç resmi yok elimde. Hiç aklımıza gelmemiş bir resmini alalım diye.

Çok zamanımız alan tüm sulama işlemleri yarı otomatik de olsa bir bir sisteme kavuşmuştu. Artık keyif alma zamanı gelmişti. Bahçeye bir aydınlatma yapalım. Gece karanlık olmasın bahçemiz dedik. Çatıya bir projoktör koyduk yeterli olmadı. 2 tane ve büyük koyduk fazla göz kamaştırdı. Dolayısı ile tek noktadan değil çok noktadan aydınlatma yapmanın gerekeceği ortaya çıktı.

Ön bahçedeki çeşitli noktalara, fazla göz kamaştırmayacak şekilde küçük lambalar koymak en iyisi idi. Ancak evin dışında hiç elektik bağlantısı yoktu. Mecburen evden bir hat alıp yer altı kablosu ile lambalara tek tek taşımak gerekiyordu. Ve öyle de yaptık. Çimi belle kesip 20 cm altına kablo döşedik, aydınlanması istediğimiz noktalara ve yürüme yolumuzun kenarlarına zemine yakın olacak boyda lambalar yerleştirdik.

Eklenti 254001

Yandığında güzel olacağını düşünmüştük...

DEVAMI GELECEK....

s.serdar 02-11-2011 19:39

5 Eklenti(ler)
DEVAM EDİYOR...

Çatıda bulunan orta boy bir projektör ve ön bahçeye dağınk olarak yerleştiğimiz 10 kadar küçük lambalar ile gecelerimiz daha güzel olmaya başlamıştı. Evin camları nerede ise yere kadar olduğu için gece salonumuzun lambalarını söndürüp, bahçe aydınlatmalarını yakarak bahçeyi seyretmek en büyük zevkimiz olmuştu. Ancak evin her iki yan tarafı oldukça loş kaldığı gibi arka bahçemiz zifir gibi karanlıktı.

Eşim en başta kedi olmak üzere tüm hayvanlarda çok korkar. (Kokmadığı tek hayvan ise balıkçıdan aldığı balık.)

Eşimle iş bölümü yapmış çiçek ve çimlerin olduğu ön bahçe bana, sebze ektiğimiz arka bahçenin sorumluluğu ona düşmüştü. Hava kararınca korkup bahçe deki işlerinden geri kalmasın diye 2 yan ve arka bahçeyi aydınlatmak için evin yan duvarlarına elektrik kablosu çektim ve lambalar monte ederek, istenilirse 24 saat çalışılabilecek bir ortam yarattım.

Böylece evin 4 cephesi ve bahçenin tamamı aydınlatılarak, hem gezinme hem de emniyetli bir çalışma ortamı yaratılmış oldu…

Bu arada eşimin de hiç kokmadığı bir köpeğimiz de olmuştu. Kurt-doberman kırması bu oğlumuz, zamanla oldukça saldırgan olmaya başladığından, bahçede serbest bırakamıyorduk. Henüz mazılarımız yeterince büyümediği için hem üstünden, hem altından, rahatça kaçıyordu. Bahçenin giriş kapısı da yoktu. Vukuat yaratmasın diye bir tedbir olarak mazıların önündeki set duvarın üstüne kaçışa engel olması amacıyla yüksek olmayan demir parmaklık yaptırıp, girişe de bir demir kapı koydurtarak, mazılar arasındaki boşlukları da geçici olarak kümes teli ile kapattık. Üstünden atlamasın diye de mazıların üstünü yine geçici olara dikensiz çit teli ile kapattık.

Eklenti 254043

Eklenti 254044

Eklenti 254045

Bahçemiz artık daha aydınlık ve güvenilir bir hale gelmişti.

Bu arada, ilk ektiğim çimde yeterince kurumamış hayvansal gübre kullandığım ve çimlerin fazla geniş yapraklı çıkması ile püsküllenmeye eğilimli olmaları nedeniye eski çimi bir şekilde imha edip yerine hiç havansal gübre kullanmadan 6 karışımlı Damimarka çimine dönüştürdüm.

Eklenti 254046

Bir sene sonra mazılarımız artık duvar haline gelmiş, çim sorunumuz da aşılmış ve artık bol bol misafir ağılayabilecek duruma gelmiştik.

Eklenti 254047

DEVAM EDECEK...

s.serdar 02-11-2011 20:20

5 Eklenti(ler)
DEVAM EDİYOR...

İklimin yeterince el vermemesi nedeniyle, bahçemizde ki güller hariç diğer mevsimlik çiçeklerden fazla randıman alamamıştık… Olsun güller de bize yetiyordu. Biraz Hüsnü Yusuf, biraz Margaret Papatya’nın desteği, bir miktarda mevsimsel çiçek fidesi takviyesi ile bahçe biraz kendini gösterir olunca bilmeden başımıza dert aldığımızı da anlamış olduk.

Eklenti 254052

Eklenti 254053

Eklenti 254054

Eklenti 254055

Eklenti 254056

Bahçe resimlerimiz görmeye başlayan eş, dost, akraba ve arkadaşlar, ooooo maşallah pek de güzel olmuş, acaba suyu nasıl? çayı iyi oluyor mu ? havası da pek temizdir değil mi? diye sarkmaya, hafta sonu kesin ordayız sakın bir yere kaybolmayın demeye başladılar. :D

DEVAMI GELECEK...

s.serdar 02-11-2011 20:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Selehattin 67 (Mesaj 875343)
s.serdar yeni bahçeniz hayırlı olsun

Selehattin bey çok teşekkürler.
Daha iyisi, daha güzeli sizlerin olsun.

Saygılarımla...

s.serdar 02-11-2011 20:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz (Mesaj 875493)
Sayın S.serdar, 11 yılda çok yol kat etmişsiniz ve bunları çok güzel anlatıyorsunuz. Sayfanızdan okuyacağımız çok şey olacak. Bahçeniz ve eviniz çok güzel olmuş, emeklerinize değmiş, güle güle keyfini sürün.

Sayın Kiraz.

Dilek ve temennileriniz için çok çok teşekkür ederim.

Forumda, isminiz altında bir bahçeye ben mi rastlayamadım, yoksa gözümden mi kaçtı bilemedim. Varsa eksikliğimi lütfen hoş görün.

Daha iyisi, daha güzelleri sizlerin olsun.

Saygılarımla...

Sevgi Durul 02-11-2011 21:01

Sayın s.serdar, emek vererek güzel bir ev ve bahçe oluşturmuşsunuz. Son görüntüleri çok beğendim. Emeklerinize sağlık.

Sevgili Kiraz'ın bahçesi burada. Saygıyla...

s.serdar 02-11-2011 21:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Yakup Ünal (Mesaj 875585)
Hemşehrim ;

Zaman ayırıp paylaştığınız güzel düşünceleriniz ve temennileriniz için teşekkürler. Aynı dileklerimi de, lütfen kabul edin.

Sayfanıza baktığımda 11.000 m2 bahçeniz olduğunu gördüm. Ben de sizin gibi tarladan bu duruma getirmeye çalıştım. Ancak sizinkinin yanında benimki fazla amatörce kalıyor. Dallas Çiftliği gibi geniş bir bahçeniz var. Böyle bir alana yetişebilmek, gerçekten çok zor tahmin ediyorum. Allah kolaylık ve sabır versin demekten başka bir şey gelmiyor elimden.

Bahçenizi takip edeceğim, kendime rahber almaya çalışacağım.

Saygılarımla...

s.serdar 02-11-2011 21:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SDurul (Mesaj 875967)
Sayın s.serdar, emek vererek güzel bir ev ve bahçe oluşturmuşsunuz. Son görüntüleri çok beğendim. Emeklerinize sağlık.

Sevgili Kiraz'ın bahçesi burada. Saygıyla...

Sayın SDurul

Kiraz'ın bahçesine yönelik bilgilendirmeniz için teşekkürler.

Sizde de 7.000 m2 lik bahçe olduğunu görünce, bende ki emek ne ki demeye başladım.

Bizim bahçe sizlerinkinin yanında tavla pulu gibi kalıyor. :D Çok emek verdim desem bile artık kimseyi inandıram.

Bahçenizde çok katlı bir eviniz olduğu anlaşıyor. Acaba 12 ay burada mı yaşıyorsunuz? Çeşidiniz çok, araziniz geniş. Meyvelerinize ve çiçeklerinize hayran kaldım.

Saygılarımla...

s.serdar 02-11-2011 23:56

3 Eklenti(ler)
DEVAM EDİYOR...

Bir akşam hanımla oturduk sohbet ediyoruz. Biraz da dedi kodu gibi bir şey. :D Herkes gelmek istiyor bu ne iş diye. Sonra, eeeee insanoğlu işte dedik ve kendimize göre bir sonuca vardık. Bak dedik bizim kuçu bahçeye geldiğimizde aç bile olsa yanımızda getirdiğimiz en sevdiği yemeklerin hiç birini yemiyor. Sevin beni diye saatlerce tepemize sıçrıyor. Sakinleşip, yeterli ilgi ve alakayı aldıktan sonra, ancak yemeğini yiyor dedik. Ardından da, hayvanların daha yoğun ve beklentisiz sevgilerine olan hayranlığımızı dile getirmiştik.

Ertesi sabah, hanımın çığlığı ile uyandım. Ne oluyor bile demeden bahçede bir yaratık var dedi. Ön camdan baktım göremedim. Kedi dir tavşan dır dedim inandıramadım. Büyük büyük, daha büyük, hem de zıplıyor dedi. Ön cam, arka cam yan cam derken, baktık tilki dolaşıyor bahçede. Koştum fotoğraf makinesini almaya. Hanım sandı vurmak için tüfeği almaya gidiyorum. Geçti önüme olmaz diye. Dedim sadece fotoğraf çekeceğim, zor razı ettim. Hayvan girmiş bulduğu bir açıklıktan bahçeye, girdiği yeri bulamıyor, hapis olmuş bahçede. Bir iki kare fotoğraf alınca, bahçe kapısını açayım çıksın dışarı diye düşündüm. Olur ya saldırabilir diye de, yaz günü üstüme kaban, ayağıma uzun çizme, elime de en kalın bahçe eldivenleri giyip bir sopa ile tırsa tırsa indim bahçeye, açtım bahçe kapısını. Hızla kendimi atarken eve, o da kaçıvermiş kapıdan.

Eklenti 254078

Eklenti 254079

Kahvaltıda hanım dedi; hatırlar mısın? Ağaçlarımız daha küçücüktü. Dalları zayıf ve güçsüzdü. Biraz büyüğünce küçük bir kuş gelip, ilk defa konmuştu dalına. Nasıl da sevinmiştik. Tenezzül edipte konmuştu ağacımızın dalına. Bak şimdi tilki kovalamak zorunda kalıyoruz. Belli ki, tilkide sevmişti, istemişti ve gelmişti bahçemize.

Sevmese, istemese neden gelsin !!!

Tamam mesaj alınmıştır dedik. Belli ki insanlar 50 km gelip-gitmeyi göze alıp bahçemize gelmeyi istediklerine göre, bizim yapacağımı tek şey ve ya görev onları en iyi şekilde ağırlayabilmekti.

Karar verdik, bir piknik düzenleyelim, döner hazırlatalım, herkesi çağıralım diye.
Sağdan soldan masa, sandalye temin ettik, akşamdan hazırladık bahçeyi.

Bekledik sabah olsun, dostlar gelsin diye …

Eklenti 254080

DEVAMI GELECEK...

s.serdar 03-11-2011 01:41

yakın çekim kayısı

1 Eklenti(ler)
yakından bir kayısı tanesi.

nurcanaybay 03-11-2011 13:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar (Mesaj 875950)
DEVAM EDİYOR...

Bahçe resimlerimiz görmeye başlayan eş, dost, akraba ve arkadaşlar, ooooo maşallah pek de güzel olmuş, acaba suyu nasıl? çayı iyi oluyor mu ? havası da pek temizdir değil mi? diye sarkmaya, hafta sonu kesin ordayız sakın bir yere kaybolmayın demeye başladılar. :D

DEVAMI GELECEK...

))) Bu cümlelere çok güldüm.
Öyle güzel anlatmışsınız ki zevkle okudum .Bahçeniz de eviniz de çok güzel olmuş.Sağlık için de zevkini çıkarmanızı diliyorum.

MSaygin 03-11-2011 14:34

Güle güle oturun, radyodan arkası yarın dinler gibi okuyorum hikayenizi :)

Zeynep Yılmaz 03-11-2011 14:58

Bende zevkle takip ediyorum arkası yarınları.Elinize sağlık çok güzel olmuş bahçeniz.

s.serdar 04-11-2011 16:35

5 Eklenti(ler)
SON...

Yaklaşık 50-60 misafir bekliyorduk. Hava ertesi gün için yağış riski taşıyordu. Bu kadar kalabalığın altından kalkabilecek miydik ? Ya yağmur yağarsa ne yapacaktık ? Gerçi bunun için 3 tane portatif yağmurluk hazırlamıştık ama yeterli olacak mıydı ?

Geceyi hep ayakta geçirdik. Ben ikide bir iniyorum bahçeye, kendime göre bir iki masa sandalyenin yerini değiştirip düzeltiyorum. Ardımdan hanım iniyor bahçeye, çok sıkışık olmuş yeniden düzelteyim diye. Böylece gün ağrınca ya kadar, karşılıklı masa sandalye yerleştirip, düzelttik eşimle.

Öğleye doğru ilk misafirler gelmeye başladı, ellerinde, kekleri pastaları, kendi hazırladıkları yiyecek katkıları ile. İlk gelenler ve zayıf kahvaltı ile yola çıkanlara çaylar demlendi. Gelen pasta böreklerle, açlıklar yatıştırıldı. Yağmur riskine karşı el birliği ile hem gölgelik hem yağmurluk olacak çadırları kurduk.

Eklenti 254394

Ardından döner ve diğer tüm ikramları karşılayacak olan firma tüm ekipmanı ile gelip döneri yerleştirdi, pilavları ısıttı, salataları ve içecekleri hazırladı. Döner Ocağını yaktı ve pişirmeye başladı.

Artık bize düşen sıraya girip tabağımızın dolmasını beklemekti.

Eklenti 254395

Eklenti 254397

Bu şekilde bir buğday tarlasından başlayarak giriştiğimiz bahçe evi ve bahçemiz maceramız, artık sona gelmiş ve bahçemiz artık çok sayıda misafiri aynı anda konuk edece bir seviyeye bile ulaşmıştı.

* * *
Yıllarca süren yoğun çaba ve emeklerimiz meyvesini vermiş diğer bir değişle planladığımız ve aklımızda olanların büyük bir bölümünü kolay olmasa da gerçekleştirebildiğimizi severek görmüş ve yaşamış olduk...

Bundan sonra, günlük yaşamın yoğun koşuşturması ve kaygılarından kaçabildiğimiz zamanlarda, bahçemizde yeni ve farklı bir yaşama adım atabilecek, Allah ömür verdikçe, doğa ile daha yakın yaşamanın keyfini sürebilecektik…

Eklenti 254402

Ve şimdi bunu yaşamaya ve gerçekleştirmeye çalışıyoruz, hayatın taşlı yollarında...

Eklenti 254396

SON...

DEVAM ETMEYECEK...

MeyveliTepe 04-11-2011 18:04

Uzun bir hikayeyi keyifle okudum. Güle güle, sağlık mutlulukla oturun evinizde, güzel zamanlar geçirin bahçenizde.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024