agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   s.serdar / Bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/25537.htm)

s.serdar 26-08-2012 02:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine (Mesaj 1011895)
S.Serdar merhabaa, hoşgelmişsiniz. Uzuun zamandır yoktunuz. Tekraar özür diliyorum, gıyabınızda yine sayfanızı kullanmak zorunda kaldım.

Dün akşam üzeri döndüm. Gelince yattım uyudum. Bu gece nöbet bende :D

s.serdar 26-08-2012 02:51

1 Eklenti(ler)
Karşımızdaki çiftliğin köpeklerinden biri. Önceleri huyunu bilmediğim için biraz uzak duruyordum. Artık birbirimize ısındık. Her gece bahçemize uğrar ve nafakasını alıp gider.

Eklenti 327332

s.serdar 28-08-2012 02:33

Bahçe çiçeklerinden gece çekimleri

5 Eklenti(ler)
Bahçedeki çimler, sebzeler ve çiçekler, bahçede olmadığımız zamanlar otomatik sulama sistemi ile sulanıyor. Bahçeye gittiğimde ise en büyük zevkim tüm bunları elle sulamak. Böyle yapınca vaktin nasıl geçtiği hiç anlaşımıyor. Bayram arifesi bahçeye gittiğimde zaman darlığından otomatik sulamayı devreye aldım. on gün kadarda bahçeden uzak kalacağım için anı olsun, hatıra olsun, hemde vakit geçireyim diye bir miktar gece fotoğrafı aldım ve paylaşayım istedim.

Eklenti 327632

Eklenti 327633

Eklenti 327634

Eklenti 327635

Eklenti 327636

s.serdar 28-08-2012 02:38

Bahçede gece çiçekleri

4 Eklenti(ler)
Eklenti 327637

Eklenti 327638

Eklenti 327639

Eklenti 327640

hk50 28-08-2012 09:41

Dip: Oğuz bey niye bu sayfaya girip kişisel düşünce, tecrübe ve deneyimlerinde paylaşımda bulunmuyor? Çok merak ediyorum .

Özel izin yasasıyla ilğisi olabilirmi? Veya bir tane yetermi deniyor? (Benimki şahşi düşünçem)

YeniGine 28-08-2012 23:59

S.Serdar sayfanız ve bizler hakkında düşünceleriniz için çook teşekkür ediyorum. Hatırlarsınız; ben de sayfanızı çok kullandık diye rahatsızlık duyup silelim demiş idim. Sağoluun.

s.serdar 30-08-2012 01:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hk50 (Mesaj 1012513)
Dip: Oğuz bey niye bu sayfaya girip kişisel düşünce, tecrübe ve deneyimlerinde paylaşımda bulunmuyor? Çok merak ediyorum .

Özel izin yasasıyla ilğisi olabilirmi? Veya bir tane yetermi deniyor? (Benimki şahşi düşünçem)

Hiç bilemiyorum.
Belki Güler hanım bir açıklama getirir...

s.serdar 30-08-2012 01:49

Çiçeklerin çoştuğu günlerdeyiz.

3 Eklenti(ler)
Henüz yaza doyamamışken Eylül ile sonbaharı yaşamaya başlayacağız.

Eklenti 327969

Eklenti 327970

Eklenti 327971

10 güne kalmaz bu renk, çeşit ve canlılığı yitirmeye başlayacağız.

malina 31-08-2012 21:20

Buradaki mesajların bir kısmı, Öneri, Yorum ve Sorunlarınız bölümündeki

Neden yeni konu açamıyorum? sayfasına taşınmıştır. Oradan devam edelim...

s.serdar 05-09-2012 00:38

Zinye

2 Eklenti(ler)
Evin yan bantında ekili zinyeler.

Eklenti 329667

Eklenti 329668

Gece flaşlı çekim yapayım diyerek, makinayı otomatiğe aldım. Flaş açık olasına rağmen makina yeterli ışık var flaşsız çekeceğim dedi ve öylede yaptı. Az ışıkta flaşsız çekim gerçekleşince renk doygunluğu malesef oluşmadı.

YeniGine 05-09-2012 00:44

Olsun; hepsi de çook güzeller S. Serdar.

s.serdar 05-09-2012 00:53

Ön bahçenin gece görünümü

2 Eklenti(ler)
Ön bahçemizin panaromik gece görünümümü, hem evden hem de giriş kapımızdan görüntülemeye çalıştım. Fotoğraf makinamı yine otomatiğe alıp flaşlı çekim yapmaya çalışmama rağmem, makina illa da flaşsız çekim yapacağım dediği için görüntü böyle çıktı.

Eklenti 329669

Eklenti 329670

Son günlerdir fotoğraf makinam ile pek anlaşamıyoruz. Benim verdiğim komutları pek sallamıyor. Bu gidişle sanırım dostluğumuz sona erecek gibi.

YeniGine 05-09-2012 00:55

S.Serdar makineye haksızlık etmeyin, görüntüler, bahçe gayeet güzel mükemmel görünüyor.

s.serdar 05-09-2012 01:17

3 Eklenti(ler)
31 Ağustos Cuma günü yine bahçeye kaçtık. O akşam ay dolunay konumunda idi. Gece bir kaç kere zoomlu çekim yapmaya çalıştım. 15x optik zoom ve 3x dijital zoomla, yani yaklaşık 45 defa büyütülmüş aydede.

Eklenti 329673

Ertesi sabah ise çok erken uyandım. Sabahın bu erken saatinde kimseyi rahatsız etmeden ve gürültü yapmadan ne yapıp ne edeyim diye düşünürken, batmakta olan ayın sabahın 06:30 unda güneş doğduktan çok sonra hala dolunay konumunda kendini gösteriyor olması oldukça enterasandı. Bir kaç karede sabah dolunay konumu. Çekimde sadece optik zoom kullandım.

Eklenti 329671

Eklenti 329672

s.serdar 05-09-2012 01:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine (Mesaj 1015295)
S.Serdar makineye haksızlık etmeyin, görüntüler, bahçe gayeet güzel mükemmel görünüyor.

Benim makinada aynen Alex gibi. İstese daha iyisini yapabilir. Ama nedense son günlerde pek söz dinlemiyor ve kendi başına davranmayı tercih ediyor. Şu an internette yeni makina bakıyorum... :D

YeniGine 05-09-2012 01:25

Görüntüler süpeeer... Bencee makineniz bu söylediklerini duymasın. Helee özellikle yeni makine bakıyorum sözünü.

s.serdar 05-09-2012 01:59

sabah sulaması

3 Eklenti(ler)
Yan bahçede sprinkerler sulama yapıyor...

Eklenti 329674

Eklenti 329675

Eklenti 329676

YeniGine 05-09-2012 14:41

S.Serdar; peki zinnialar bu sulamadan etkilenmiyor mu?

s.serdar 05-09-2012 23:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine (Mesaj 1015463)
S.Serdar; peki zinnialar bu sulamadan etkilenmiyor mu?

Pek etkilenmiyorlar. Zinyeler, sprinkerlerin su atış mesafesi sınırında olduğundan, üzerlerine rahatsız edecek şekilde su gelmediğini düşünüyorum. Yani suyun darbesine pek maruz kalmıyorlar. Ayrıca zinyelerin suyu oldukça sevdiklerini düşünüyorum.

YeniGine 05-09-2012 23:42

Anladım. Çünkü kısmet olur ise seneye zinnialardan bahçeye öbek yapmayı düşünüyorum fakat site sulama sistemi nasıl etkiler diye aklımdan geçiriyordum. Sizin sulamanız denk geldi.

s.serdar 06-09-2012 00:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine (Mesaj 1015651)
Anladım. Çünkü kısmet olur ise seneye zinnialardan bahçeye öbek yapmayı düşünüyorum fakat site sulama sistemi nasıl etkiler diye aklımdan geçiriyordum. Sizin sulamanız denk geldi.

Benim zinye, sizin ise zinnia olarak betimleme ya da adlandırdığımız (Sizin ki en doğrusu) benim de çok sevdiğim, üzerinde çok sayıda gösterişli ve dayanaklı çiçekleri olan bu bitkiyi şiddetle tavsiye ederim. İnanın çok memnun kalacaksınız. İstanbul'u bilemiyorum ama biz Ankarada bu çiçeği mevsimlik olarak biliyoruz. Yani Ankara'nın kışına, hatta son baharına dayanamıyor. Her sene fidelerini ancak Haziran başında temin edebiliyoruz. Ancak bütün bir yaz boyunca bahçelerimize renk ve güzellik katıyor.

berrinb 06-09-2012 00:28

Sevgili s.serdar..bahçe ,çiçekleriniz ve fotoğraflar harikaydı...Ellerinize sağlık.. zinyalar mevsimlik çiçeklerdendirler...Tohumlarını alırsanız, seneye baharda yine dıkersiniz...Çok vefalı ve gösterişlidirler....Suyu çok severler...Güneşte sulanmadığı müddetle ,tehlike olmaz.....
Bir Zinya sever olarak zevkle izledim...Selam ve sevgiler....:))

YeniGine 06-09-2012 00:33

S.Serdar Bey evet ben de çok seviyorum zinniaları. Renk cümbüşü. Ben zinnialar için (Hatta artık şimdilerde) her sene bir yastık kılıfını onlara ayırırım. Üzerindeki çiçekler kuruyunca hepsini toplarım yastık kılıfının içine doldurur bir köşeye koyarım. Baharda bütün tohumları atıveririm toprağa.

s.serdar 06-09-2012 01:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi berrinb (Mesaj 1015674)
Sevgili s.serdar..bahçe ,çiçekleriniz ve fotoğraflar harikaydı...Ellerinize sağlık.. zinyalar mevsimlik çiçeklerdendirler...Tohumlarını alırsanız, seneye baharda yine dıkersiniz...Çok vefalı ve gösterişlidirler....Suyu çok severler...Güneşte sulanmadığı müddetle ,tehlike olmaz.....
Bir Zinya sever olarak zevkle izledim...Selam ve sevgiler....:))

Sayın berrinb.

Sayfamda bir kaç defa belitmiştim. Ankara'nın ilkimi bildiğiniz gibi oldukça sert. İstanbul'da görüp çok sevdiğim örneğin ortanca'yı biz ankara'da yetiştiremiyoruz. Bu nedenle ortanca görünümlü sardunya ya yöneldik. :D Resmini birazdan sunmaya çalışacağım. Sizin gibi denize nazır bir bahçe ve çiçekler bizim için hep hayal. Sizlerin sayfalarında gezindikçe, yaşama imkanı bulamadığımız bu güzellikleri elden geldiğince yaşamak en büyük zevkimiz.

Sizlerinkinin yanında, çok önem ve değeri olduğunu sanmadığım bahçe, çiçek ve buna yönelik fotoğraflar için olan güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ediyorum.Sağ olun var olun...

Sormaya çekiniyorum ama eşinizin sağlık durumu umarım olumlu gelişme seyrediyordur.

Sağlık ve mutluluk dileklerimle.

s.serdar 06-09-2012 01:31

ortanca görünümlü sardunya

1 Eklenti(ler)
Ortanca görünümlü sardunya.
Fokus ayarını çok iyi yapamadığım için çok net çekim olmamış.

Özür...

Eklenti 330010

denizkan 09-09-2012 16:00

s.serdar bey

Bahçenizi, çimlerinizi, mazı duvarlarınızı ve ferahlığını çok sevdim. Sanırım çim ve çiçek ilgi alanınız. Çimin üzerindeki lambalar galiba güneş enerjili değil. Elektiriğini nasıl bağladınız. Bir de amutlar düzeldimi?

s.serdar 10-09-2012 00:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizkan (Mesaj 1016903)

Çimin üzerindeki lambalar galiba güneş enerjili değil. Elektiriğini nasıl bağladınız. Bir de amutlar düzeldimi?

Lambaların tamamı şebeke ceryanı ile çalışıyor ve elektriğini evden alıyor. Çimlerin yaklaşık 20 cm altında nyy cinsi 2,5 mm lik yeraltı kablosu döşeli. Bu kablodan lambalara olan kablo ekleri polyester ile izole edilmiş olup lambaların tamamı suya karşı izoleli durumdadır.

En son kullandığım oncaplan isimli ilaç ile armuttaki hastalık tamamen ortadan kalktı.

Bilmem aydınlatıcı oldu mu ?

Saygılarımla.

gilan 10-09-2012 22:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar (Mesaj 1016986)
En son kullandığım oncaplan isimli ilaç ile armuttaki hastalık tamamen ortadan kalktı.

Desenize ilaç gerçekten de 10 kaplan gücündeymiş. :D

gilan 10-09-2012 23:03

Serdar Bey, biraz geç keşfettiğim bahçenizi baştan sona gezdim. Çalışmalarınız çok çok güzel, anlatımınız da güzelliği ona katlıyor. Tilkinin ziyaretini ve eşinizle ağacınıza ilk konan kuşu anmanızı okurken resmen gözlerim doldu. Nostaljik fotoğraflarınız da harika.

Paylaştığınız bilgilerin ise kadar faydalı olduğunu anlatamam. Benim ilerideki bahçe planım için notlar aldığım bir dökümanım var. Sizin sayfanızı okudukça oraya yeni maddeler ekledim. Damlama hortumunun Ankara yerine Antalya'dan yarı fiyatına bulunabilmesi bile çok güzel bir bilgi. Yazılarınızın her satırı için teşekkür ederim. :)

Eşinize biraz geç de olsa geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Umarım iyice düzelir de seneye tam gaz bahçe işlerine dönebilir.

Ziyarete gelen eşe dosta bahçe aletlerini tanıtma yönteminize bayıldım. :D O da not edildi, çok faydalı bir yöntemmiş. :)

Bu arada aklıma gelen bir nokta şu oldu. Devamlı burada kalmadığınız için saksı çiçeklerine yönelemediğinizden bahsetmişsiniz. Saksılar için de çok güzel damla sulama sistemleri var. Siz bu konuda bayağı bilgilisiniz zaten, belki bir değerlendirirsiniz.

Son olarak da Ankara'da iklimin zorluklarını çok iyi bilirim. Yine de Ankara kışını çıkarabilen bayağı bir tür var. Su daha büyük bir problem oluyor ama siz o sorunu damla sulamayla çözdüğünüze göre isterseniz bahçenizi uygun pek çok türle çeşitlendirebilirsiniz. (Bu arada Ankara'da, hem de saksıda, kışı geçiren ortancalar var. Türünden mi, huyundan mı, suyundan mı bilmiyorum ama ben bahçemi aldığımda ortancayı bin kere de dondursam bin birinciyi deneyeceğim. Çünkü oluyor biliyorum. :))

s.serdar 13-09-2012 20:21

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gilan (Mesaj 1017280)
desenize ilaç gerçekten de 10 kaplan gücündeymiş. :d

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024