agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   Orhan Özbilgiç / bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/17292.htm)

hozat 28-08-2013 23:06

Hocam muhteşemsiniz her şey o kadar güzel ki,,seyretmek büyük zevk oluyor.

Orhan Özbilgiç 28-08-2013 23:47

Sevgili Hozat;
Her zaman söylüyorum. Siz dostlarımın beğeni dolu sözleri karşısında, birazda mahcup olmamak için özeniyorum. Güzel de oluyor. Sonuçta bende mutlu oluyorum.:)
Sağolun.

smnunal 29-08-2013 12:20

Sayın Orhan ağabeyim bahçenizdeki çiçek şöleni tam gaz devam ediyor. Yetiştirenlerin ellerine sağlık. Fındık hasadını bitirmişsiniz, Allah sevdiklerinizle beraber yemeyi ve yenisini görmeyi nasip etsin.

Muğladan selamlarımla.

Orhan Özbilgiç 29-08-2013 20:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi smnunal (Mesaj 1194186)
Sayın Orhan ağabeyim bahçenizdeki çiçek şöleni tam gaz devam ediyor. Yetiştirenlerin ellerine sağlık. Fındık hasadını bitirmişsiniz, Allah sevdiklerinizle beraber yemeyi ve yenisini görmeyi nasip etsin.

Muğladan selamlarımla.

Canım Kardeşim;
Evet, çiçeklerim hala yüz güldürüyor. Teşekkür ederim.

Hasadı tamamladık. :D Buralarda, bizimki kadar fındık çok sayılmaz. Öyle ya, 15-20 ton fındık üretenler bile var. (Yani 100-150 dönüm fındıklığı olanlar.)

2-3 ton çıkaran bile, fotoğrafta görülen kadarını, eşe dosta dağıtmak ve kendileri için ayırıyorlar.
Anlayacağın, fındık iyi bir gelir kaynağı. Geçen yıl 4-5 tl. arasında satıldı. bu yıl 6-6,5 tl. den piyasa açıldı. İyi para! ;) Keşke ülkemizin diğer yörelerindeki çiftçilerde, böylesine getirisi yüksek bir ürün yetiştirme şansına sahip olsalar.

Selam ve sevgilerimle...

loveforlife 29-08-2013 21:34

Sevgili Orhan Ağabey,

Bahçeniz öylesine keyifli ki... O bereketli fındık hasadının ardından çiçeklerine daha çok zaman ayıracaksın ya, ilgisiz halleri böylesine güzelse ilgilenince ne olacak bu bahçe sakinlerinin hali? Hele o melek boruları yok mu! Seyrine doyum olmaz. Gelen geçenin gözü kalıyordur muhakkak ki!

Ama bunca bereketin sırrını biliyorum ben. O güzel yüreğinizle ortaya koyduğunuz sevgi bu güzellerin asıl nedeni... Emeklerinize, yüreğinize sağlık!

Sevgiler, selamlar...

Orhan Özbilgiç 29-08-2013 22:14

Sevgili loveforlife;
Ağzından bal damlıyor valla. Yine pozitif enerji yayıyorsun.
Evet, Melek boruları herkesi büyülüyor. Özellikle akşamdan sonra yaydığı muhteşem kokusuyla sarısına bayılıyorlar.:)

7-8 gün boyunca, sulamaları aksattım. Bitkilerin diplerindeki yabani otları kazma işini aksattım. Bazı marazlı bitkilerin bakımı gecikti, vs...
Şimdi onlara sıra geldiğini vurgulamak istemiştim.

Hakkımdaki güzel düşüncelerinden ötürü, gururum okşandı. İyi biri olarak tanınmak hoş bir duygu. Çok teşekkür ederim.

Bizden de, sevgi ve selamlar.

f.okan 30-08-2013 00:53

Selamlar Sayin Orhan Özbilgic, yuvanizda ve kendi olusturdugunuz Cennet gibi bahcenizde daha nice saglikli, huzurlu, mutlu ve bir o kadar da uzun bir ömür gecirmenizi dilerim. Melek borazanlarina resmen agzim acik baktim :) ne kadar güzel ve büyükler masallah, benim melek borazanlariminda böyle büyük olmalari ve gövdelerinin kalinlasmasi icin neler yapabilirim ? Benimkilerde birde böcek sorunu oldu bu sene yapraklari delik desik oldu, sonra cok yagmur yaginca cogu yapraklari döküldü, simdi boylari uzadi güzel yapraklandilar ama havalar sogudu artik malesef. Bananeler tavsiye edersiniz ?

Orhan Özbilgiç 30-08-2013 20:11

İyi dileklerinize teşekkür ederim.

Melek borazanları için özel bir şey uygulamıyorum. Sadece ilk baharda gübre (%26 Amonyum Nitrat), haziranda bir gübre daha... O kadar. Sanırım Yeşilırmak Deltası' nda olmanın bir avantajına sahibiz. Derin bir bitki toprağı. Üstelik alüvyon. Ayrıca bol yağışlı ve ılıman bir iklim. Yine bol gece nemi.
Yapraklarını yakından çekmediğim için fark edilmiyor. Benimkilerde de yapraklar dantel gibi. Yaprak bit ve pirelerinin marifeti.
Ben ilaç kullanmadım. Kendi kendine yensin diye.
Buralarda ilk kırağıya kadar çiçeklenme sürüyor. Geçen yıl aralık ayının 5' inde hala kırağı düşmemişti. İnanın üzeri çiçekli iken budayıp, sentetik çuvallarla gövdelerini sardım. Yumuşak bir kış geçmesine rağmen, toprak seviyesine kadar dondular.
Nisanda birçok yeni sürgünler verdiler. Ben onlardan güçlü gördüğüm 3' er tanesini ayırıp, diğerlerini kopardım. Sonuçta gördükleriniz üçer ana dallı bitkiler.

Üzgünüm.:(
Size önerebileceğim bir birikimim yok!
Selam ve sevgilerimle.

Orhan Özbilgiç 30-08-2013 20:34

5 Eklenti(ler)
Bir haftaya yakın süredir sebze bahçesine girememiştik. Bugün hepsini topladık.
Bamyalarda çok kartlaşma vardı, koparıp attık. Sadece yemeklik olabileceklerini topladık.
Kışlık kuru fasulyelerde olmaya başlamış. Onlardan da epeyce topladık. Domatesler eskisi kadar çabuk kızarmıyorlar. Birde onları iki güne bir topladığımızdan, onlar azdı. Çeri domates arsız. O bereketliliğini sürdürüyor.
Börülceler, yeşil fasulyeler... Köyde bugünlerde hayat bedava...:D

Salçalık-Turşuluk biberlerde kızarmaya başlamışlar.

Diğer biberler ve patlıcanlar hala bol.

Son kavun ve karpuzu kopardık. Gerçi geçenlerde kopardıklarımızdan 3-4 tane daha alt katta havadar bir yerde var genede.;)

Eklenti 437252

Eklenti 437253

Şeker pembe oya ikinci kez coştu.

Eklenti 437254

Mercan Ağacı çiçekleri giderek güzelleşiyor.

Eklenti 437255

Köyde, gerçek anlamda ''köylülük'' yaşayan, çok sevdiğimiz bir dostumuz, bir bakraç yoğurt getirdi ki sormayın! Nisanda da getirmişti sağolsun. Hemen kaşıklarımızı daldırdık. :p
Hiç yağı alınmamış sütten yapılmış. Kaymağı neredeyse 1 cm. Yok böyle bir lezzet.

Eklenti 437256

Güler 30-08-2013 20:41

Off ki offf, ne de güzel görünüyor. Afiyet olsun.
Ben de manda sütünden yapılmış yoğurttan mayalık ayırmıştım. Koyun sütüne katarak yoğurt yapayım, canımı istettiniz. Aşerme zamanım da çoktaaaan geçti. :D

Orhan Özbilgiç 31-08-2013 19:13

Heyhat!
Böylesine güzellikler yıllar önce çok doğaldı. İstanbul'u bilmem ama, Anadolu' da kasaba ve şehir pazarlarında bulmak mümkündü. Oysa şimdi, karşımıza çıkınca arkeolojik bir esermişçesine seviniyoruz ve fotoğraflarını paylaşıyoruz.:)

Sizinki de çok güzel olacaktır muhakkak. Afiyetle yiyin.

milaca2010 31-08-2013 20:04

Afiyetler olsun Orhan bey; Böylesine doğal katkısız yoğurdu yemek artık lüks, sebzelerde ona keza, bizde sizin gibi bu nimetlerden fazlasıyla nasipleniyoruz, insanın gözünün önünde sağılan sütü sıcağı sıcağına alması çok keyifli oluyor, içinden kreması ayrılmadan!
Eşiniz hanımefendiye selamlar. Saygılarımla...

YeniGine 01-09-2013 00:37

Sevgili Orhan Özbilgiç çook doğru demişsiniz... Heyhat!.. Valla günümüzde bu durumlara geldik. Sevgili milaca'nın da dediği gibi insanın gözünün önünde bir ineğin sağılması sıcağı sıcağına sütünün alınması ne kadar güzeldir, zevklidir.

f.okan 01-09-2013 20:49

Sayin YeniGine, söylediginiz cok dogru, ineklerin sagilmasini izlemek, taptaze bol kaymakli sütü alip eve gelmek cok zevkli oluyor gercekten. Ben bu zevki her hafta yasiyorum :) sükürler olsun. Yogurt, eksimik ve peyniri kendim evde yapiyorum.

Orhan Özbilgiç 02-09-2013 07:07

Sayın milaca2000, YeniGine, f.okan;

Bu güzellikleri hala tadıyor olabilmek çok güzel. İnşallah bu doğallık hiç bitmez. Artarak sürsün isteriz tabi...:)

Selam ve sevgilerimizle.

Orhan Özbilgiç 13-09-2013 18:49

5 Eklenti(ler)
Melisa galiba yılın en yoğun çiçeklenmesini yaşıyor. Tabi günlerdir kokusuyla mest ediyor.

Eklenti 441343

Eklenti 441344

Pieris Japonica'lar nisan ortalarında gelin gibi çiçeklenirler. Bahardaki gösterilerine, şimdiden hazırlanıyorlar. ;)

Eklenti 441345

Eklenti 441347

Dudi 13-09-2013 23:32

Orhan hocam ellerinizden öperim :)

Orhan Özbilgiç 14-09-2013 08:35

5 Eklenti(ler)
Gauralar, mütevazı çalılar. Yaz boyunca, dönem dönem açıyorlar. Fuşya renklisinin yanına bir kök beyaz dikmiştim.
Bu sabah o kadar güzeldiler ki, paylaşmadan edemedim. ;)

Eklenti 441431

Eklenti 441432

Eklenti 441433

Eklenti 441434

Eklenti 441435

hozat 14-09-2013 09:53

Çiçekleriniz kadar, fotoğraf kareleriniz de bu güzellikleri görsel sölene çeviriyor, elinize sağlık Ohan Hocam.

Orhan Özbilgiç 14-09-2013 20:14

Sevgili Dudi,
Sevgili hozat;

Ziyaretleriniz ve beğeni ifade eden, güzel sözlerinize teşekkür ederim.

edelvays58 24-09-2013 21:07

Orhan bey, bahçeniz harika. Çiçekler de öyle. Ne ararsan var. 3243 nolu mesajdaki sarılıcı bitkinin ismini biliyor musunuz acaba? Sanırım ağaca sarılmış.

Orhan Özbilgiç 24-09-2013 21:21

Sevgili edelvays58;
Bahçemi ziyaretiniz ve beğenmeniz beni çok mutlu etti. Çok teşekkür ederim.

Sözünü ettiğiniz sarmaşık, tek yıllık bir bitki. Cardinal Climber-Kardinal Sarmaşığı.

sonkez 24-09-2013 23:12

Bahçeniz muhteşem...Eğer melek borularından paylaşacak olursanız....Bende izninizle,birazda utanarak istiyorum...İsteyenin bir yüzü kara.....

Orhan Özbilgiç 24-09-2013 23:35

Sayın sonkez;
Teşekkür ederim.
Bahçem; Samsun-Çarşamba-Kızılot Köyü'nde. İstanbul'a çelik göndermemin, ne kadar meşakkatli ve maliyetli olabileceğini bilmem söylememe gerek var mı?

İstanbul'daki toplantılardan, özellikle nisan ayının ilk haftasındaki, kuruluş yıldönümü toplantısına gelirseniz, orada dağıtılan çeliklerden alabilirsiniz. Sanırım yine, toplantıya katılan herkese yetecek kadar çelik dağıtılacaktır.
Saygılarımla.

gülsu 25-09-2013 08:00

Sayın Orhan hocam;
Bahçe nereden nereye gelmiş. 5 Sene sonra neler olur. Düşünemiyorum. Artık botanik park olarak ziyarete açarsınız. Fındık hasadınız bereketli olsun. Ben bilirim. Fındık toplamak nasıl zordur... Şu güzel bu güzel diyemiyorum. Her şey çok güzel. Yalnız melisanın kokusu sizi mest etmiştir diye düşünüyorum. Ellerinize ve yüreğinize sağlık. Her şey gönlünüzce olsun...Saygılarımla...

Orhan Özbilgiç 28-09-2013 07:43

5 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gülsu (Mesaj 1202744)
Sayın Orhan hocam;
Bahçe nereden nereye gelmiş. 5 Sene sonra neler olur. Düşünemiyorum. Artık botanik park olarak ziyarete açarsınız. Fındık hasadınız bereketli olsun. Ben bilirim. Fındık toplamak nasıl zordur... Şu güzel bu güzel diyemiyorum. Her şey çok güzel. Yalnız melisanın kokusu sizi mest etmiştir diye düşünüyorum. Ellerinize ve yüreğinize sağlık. Her şey gönlünüzce olsun...Saygılarımla...

Sevgili gülsu;
Haklısınız. Her geçen gün bahçenin bir forma girdiğini gözlemleyebiliyorum. Gelecek yıllarda daha da güzelleşecektir mutlaka. Biraz daha genç yaşlarda olsaydım, fındıklığı küçük, bahçeyi daha büyük tutardım. O zaman sözünü ettiğiniz gibi bir botanik bahçesi oluşabilirdi. Artık bununla idare edeceğiz.:p

Gerçekten fındıklıkta iş bitmiyor. Son günlerde ''Bahçeleme'' denilen, sık ve birbirine değerek zarar veren dallar alındı. Seyrek olan yerlere, sık olan yerlerden kökleme yapılarak aşılandı. Kesilen dallar, odun ve çangal (fasulye sırığı) olarak ayıklandı. Kalan dallar, uygun yerlerde yakılmak üzere öbeklendi. Velhasıl, sosyal ilişkilere yine zaman kalmadı. İnanın, dostlarım ''aramıyorsun!'' diye sitem ediyorlar.
Melisayı bu yıl daha bi sarıp sarmalayacağım. Zira çok güzel gelişti ve büyüdü. Onu kışa kurban etmemeye çalışacağım.:)
Sizlerin de, her şey gönlünüzce olsun. Selamlar.

Eklenti 444876

Eklenti 444877

Eklenti 444878

Eklenti 444879

Eklenti 444880

Orhan Özbilgiç 28-09-2013 08:03

5 Eklenti(ler)
Dün bazı küçük çalılarımın yerlerini değiştirdim. Tabi toprakları ile birlikte.;)

Monarda' yı daha bir göz önüne aldım.

Eklenti 444881

Alacalı yapraklı Vangelya' yı da.

Eklenti 444882

Pembe-beyaz çiçekli vangelyayı daha güneşli bir yere taşıdım.

Eklenti 444883

Hebe veronica çok güneşte kaldı, gelişemedi. Sık sık yapraklarında ateş yanığı oluştu. Alacalı yapraklı bitkilerin tam güneşi sevmedikleri söylenir. Bende onu yarı gölgeye aldım.

Eklenti 444884

Son olarakta kokusuz çiçekli filbahriyi atmaya kıyamayıp, fındıklık kapısının yakınına bir yere taşıdım.

Eklenti 444885

Hamiyet 28-09-2013 23:32

Sayin orhan bey...Berlinden Selamlar...bu gece bahcenizi gezdim..cok begendim..tebrikler..Meleklerin borazani daha dogrusu borazanlari cok güzel büyümüs ..ama onlarin cok zehirli olduklarini biliyormusunuz..onlarla ugrasirken ellerinize eldiven giyin veya sonra güzelce yikayin ellerinizi..aksi takdirde rahatsizlik olabilir..zakkumda öyle..ama biliyorsunuzdur herhalde..ben yine her ihtimale karsi yazayim dedim--sevgiler saygilar efendim..Hoscakalin..

KAPTANzst 29-09-2013 09:03

Selam
Orhan bey mercan ağacınız kaç yaşında çiçeklenmeye başladı acaba.

Orhan Özbilgiç 29-09-2013 11:44

Hamiyet Hanım;
Bahçeme hoş geldiniz. Beğenmenize sevindim. Uyarılarınız için teşekkür ederim. Zaten bahçede çalışırken mutlaka eldiven kullanırım. Zakkumu biliyordum. Ama Brugmansia nında zehirli olduğunu bilmiyordum.

Her şey gönlünüzce olsun. Berlin'e selamlar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024