agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   Orhan Özbilgiç / bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/17292.htm)

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 05:22

Orhan Özbilgiç / bahçe

1 Eklenti(ler)
Sevgili dostlar;
İlk fidanlarını 2008 mart'ında diktiğim, bazılarının ilk meyvelerini bu yaz yediğim ve büyük bölümüyle oluşumunu tamamladığım bahçemin görüntülerini sizlerle paylaşma keyfini tatma zamanının geldiğine inanıyorum.
Benim bahçem, diğer birçok arkadaşımın bahçesine göre biraz daha dış mekan ağırlıklı, biraz daha çok yıllık ağaç, ağaççık ve çalılardan oluşuyor. Bilhassa, özellikle yaz döneminde çiçeklenen ağaç ve çalıları kullanmaya çalıştım. Çünkü daha çok yaz aylarında buraya gelebilecektik.
Arada yinede mevsimlik çiçekleri kullanmadım değil. Zira bahçelere ençok onlar canlılık getiriyorlar.Mevsimliklerde sevgili eşimin katkılarından çok yararlandığımı ifade etmeden geçemeyeceğim.
Sevgiyle kalın.

Eklenti 259451

Bahçenin bulunduğu şehir: Samsun-Çarşamba-Kızılot Köyü

Bahçenin büyüklüğü: Toplam 6000 metrekare. Kabaca, 4000 metrekaresi Fındık (Arada yeni dikilmiş 5-6 ceviz) ve sebze bahçesi. Evinde içinde bulunduğu 2000 metrekaresi ise, ağaçlar-çalılar ve çok yıllık ve yıllık süs bitkileri.

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb. koşulları: Büyük bir bölümü tam gün güneş alıyor. Çarşamba' nın yıllık yağış ortalaması: metre kareye 880 cm. Kurak mevsimi yok gibi. Tuzluluk söz konusu değil. Rüzgar, sürekli olmamakla birlikte, yağışla birlikte olduğunda ,genç fidanlara zarar verecek ölçülerde olabiliyor. Buda birçok yerde görülebilen bir durumdur.

Bölgenin soğuğa dayanıklılık haritasındaki yeri: 9b

Bahçenin türü: Yazlık ve hobi amaçlı.

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı?: Geçmişte, şimdi asıl bahçe olarak kullandığım ön bölüm, içinde ahır ve kümes ve birkaç armut ağacı ve üzüm sergeni bulunan avlu idi. Fındıklık olarak düzenlediğim arka bölümü yaşlı ve verimsiz meyve ağaçları ile bugün olduğu gibi sebzelik idi.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz?: Yeni görüntüsünü kazandırabilmek için 4 yıldır.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı?: Hayır.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş bir plan var mı? varsa ekleyiniz: Bir planı yok.

Bakımı nasıl yapılıyor?: Bakımını tamamen kendim yapıyorum. Zaman zaman ücretli işçi çalıştırıyorum.

Bahçede bulunan ek alanlar: Bahçede ev dışında bina anlamında, artık çöp yakmak amacıyla kullandığım, şimdi dört duvardan ibaret olan, eski kümes dışında bir ek yok.

Bahçe için hayaliniz, idealiniz var mı?: Evet var. Özellikle, dış kapıdan eve kadar olan 35-40 metrelik bölümde, çayırlar üzerinde kayrak taşlarından oluşan bir yaya yolu yapabilmeyi. Aslında birçok yöremizde çok kolay olan bu iş, yakın çevrede satılıkta olsa kayrak taşı bulamadığımdan bir türlü gerçekleştiremiyorum. Ayrıca zaman içerisinde, henüz ancak yarısını yapabildiğim, komşu bahçelerle aramızdaki sınır çitlerini, dikenli ve kafesli telli beton direklerle çevirip bitirerek, bahçenin daha güzel bir görüntüye kavuşmasını ümidediyorum.

BAHÇEDE BULUNAN BİTKİLERİN LİSTESİ(Ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler:)

AĞAÇLAR, AĞAÇÇIKLAR:

Komşu bahçedeki ahırın görüntüsünü kapatabilmek amacıyla, sınıra dikilmiş 30 kadar altuni leylandi.

Porsuk,

Alacalı Leylandi,

Skyrocket Ardıcı,

3 Libocedrus,

Gülibrişim,

4 limoni selvi,

Himalaya Sediri,

3 Boulevard,

Manolya grandflora,

2 Pittosporum,

Beyaz çiçekli Erguvan(Daha küçük fidan),

Normal erguvan(küçük fidan halinde),

Kanada Erguvanı (bordo yapraklı),

Mercan Ağacı,

Tesbih Ağacı,

2 Oya ağacı,

Ihlamur,

Çin yelpaze Palmiyesi,

Dişbudak,

Acer Palmatum 'Bloodgood',

Söğüt,

limon,

Mandalina,

2 Zeytin,

2 Kaymak ağacı (feijoa),

3 Hünnap,

3 Nar,

Sarı Salkım(henüz küçük fidan),

2 Kısmet ağacı,

2 Malta Eriği,

Muşmula,

2 Kiraz,

2 şeftali,

Nektarin,

Trabzon hurması,

3 değişik elma,

7 Ceviz,

Vişne,

Nachi armudu,

Santa maria Armudu,

Sophora Japonica Pendula,

Ekşi Karadut,

Kayısı,

İncir,

3 Değişik Erik,

Fındık,

Yerli Kokulu İzabella Üzümü,

Çalılar:

Güller,

Leptospermum Lambertii,

Cytisus ''Boskoop Ruby,''

Cytisus Racemosus,

Aloysia triphylla,

Pampas (Saz püskülü),

Mor Salkım (Çalı formunda),

3Acuba Japonica (Keklik kanadı)

Küpe,

Duranta Erecta,

Sarı çiçekli Brugmansia,

Pembe çiçekli Brugmansia,

Kırmızı çiçekli Brugmansia,

2 Melisa,

Saray Nanesi,

Oğul Otu (Yabani Melisa),

2 Kelebek çalısı,

Beyaz inci çalısı,

Pembe inci çalısı,

Ortancalar,

Hibiscus Syracus (Beyaz katmerli çiçekli),

Solanum Rantonetti,

Solanum pseuddocapsicum,

2 Rhododendron,

Eskalonya,

Osmanthus,

İspirya,

İspirya (Kırmızı çiçekli),

Filbahri,

Perilla (Kırmızı yapraklı biftek otu),

Yalancı melisa-Limon otu-Aloysia triphylla,

Abelya,

Pieris Japonica 'Cupido'

Euonymus europaeus L. (Adi papaz külahı)

Deutzia,

Alacalı Zakkum,

Ful yasemini,

Grevilya,

Vangelya,

Alacalı yapraklı Vangelya,

Keria,

Kadeh Çalısı,

Lantanalar,

Hibiscus Mutabilis,

Biberiye,

Lavanta,

Çalı Oya,

Kırmızı çiçekli Bodur zakkum,

Pollgala,

Alacalı İlex,

Abutilon,

Sinameki,

Ateş Dikeni,

Cennet Kuşu Çalısı,

Kış Hanımelisi,

Hint Yağı bitkisi,

2 Gaura,

Elvudi,

Mercan Çalısı,

Ağaç Şakayık,

Arbutus Unedo,

2 Fırça Çalısı,

Monarda Didyma,

Sarılıcılar

4 Kırmızı Çardak gülü,

Pembe ponpon gül,

Sarı çiçekli acem borusu,

Portakal renkli acem borusu,

Dikensiz Böğürtlen,

Selluka,

Mavi çiçekli Çan sarmaşığı,

2 clematis,

Pembe çiçekli Hanımeli,

Krem çiçekli Hanımeli,

Yasemin,

Alacalı Yapraklı Hedere,

Balon çiçeği,

İspanyol fasulyesi(Kırmızı çiçekli),

Malabar Ispanağı,

Bunların dışında yıllık olarak her sene tohumdan yetiştirdiğim; Karagözlü suzan, İpomealar, Lablab, Kudret narı,

Bahçe süs bitkileri:

Gerek çok yıllık, gerekse yıllık olarak yetiştirdiğim,

Rudbekyalar, Çin karanfilleri, Daturalar, acem halısı, Kaz ayağı, Houttunia, Sülün Kuyruğu sazı, Kalifornia Gelinciği, Hazeranlar, Afrika papatyası, Lupin, Gazanya, Penstamonlar, Salvialar, Portakal nergisi, Horoz ibiği, koru çiçeği, Asterler, zinnialar, çörek otu, dul çiçeği, Peygamber çiçeği, kadife çiçeği, kına çiçeği, Saman( Kağıt) çiçeği, Haseki Küpesi, Aslanağzı, Ekinezya, Yol hatmi, Koyun gözü(Kız gözü) vs. gibi tohumdan yetişenler.

Frezya, Amarillis, lilium, Lale, Sümbül, Nergis, Gala, Agapanthus, Cliva, sosyete Sarısmsağı,Dahlia, Glayöl, Çiğdem, Safran vs. gibi soğanlı ve yumrulu bitkiler.

Sardunyalar, mineler, Kalanşo, buz çiçeği, kurdela çiçeği, Efe püskülü, Bir Gecelik Gelin, Maviş ve birkaç sukulent ve kaktüs.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı?: Bitkilerimin hepsini çok seviyorum. Ama tohumdan yetiştirdiğim, daha 30-40 cm. boyundaki, Beyaz çiçekli erguvan ve Sarı salkım ile Nootkatensis Pendula(Hayalet Sediri), libocedrus Aurevariegata(Sarı alacalı su sediri) özellikle ilgilendiklerimin başında yer alıyorlar.

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz?: Hayır, yapmıyorum.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl?: Bahçemde iki ayrı yerden 8.5 metreye çakılmış borulara, tulumba, elektropomp ve su motoru monte edilerek bol su alınabiliyor. Su sorun yok.

Su tasarrufu için neler yapıyor sunuz?: Tasarruf amaçlı bir düzeneğim yok maalesef.

Toprak özellikleri: Yeşilırmak Deltası'nda olması nedeniyle, son derece verimli, humusca zengin, aluviyal toprak.

Kompost yapıyor musunuz?: Hayır.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu?: Çok fazla olmamakla birlikte, bazı bitkilerimin yerlerini gerek birbirlerine çok yakın oldukları için, gerekse gölge -güneş tercihlerini sonradan öğrendiğim için değiştirmek zorunda kaldım. Buda gelişmelerini bir yıla yakın ertelemek anlamına geldi. Birde Himalaya Sediri'ni saran salyangozları yoketmek için ağaca ve dibine tuz serptiğim için 3-4 metre boyundaki fidanı mahvettim. Sonrada yenisini diktim.

İyiki yapmışım dedikleriniz neler?: Başlıbaşına, bahçe oluşturma fikri ve varolan evi eni konu restore ederek, üst katını yaz-kış yaşanabilir bir mekana dönüştürmek. İlerleyen yaşımız nedeniyle, zaman zaman şikayet ettiğimiz İstanbul'dan, istediğimiz zaman kaçabilme şansını yakaladık.

NOT: Burada isim isim sıralamaya çalıştığım bitkilerimin bir bölümü, paylaşımı seven dostlarımızca, tohum, soğan veya bizzat yetişmiş bitki olarak armağan edilmiştir. Kendilerine teşekkür ediyorum.;)

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 05:37

Mayıs sonu bahçem!!!

5 Eklenti(ler)
Nisan da traşladığım otlar, yaklaşık 1.5 ayda güllerimi, çalılarımı ve yeni fidanlarımı tamamen kapatmış. Görüldüğü kadarıyla beni çok uğraştıracak...

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 05:45

Sanki otlar arasında inci taneleri...

1 Eklenti(ler)
Eklenti 102647

Pittosporumlarımdan birini çiçeklenmiş olarak bulmak beni çok sevindirdi. Otlar arasında sanki bir inci kolye..:eek:

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 05:53

4 haziran da ilk yazlık traştan sonra bahçem!

3 Eklenti(ler)
[ATTACH][ATTACH]Eklenti 102650[/ATTACH][/ATTACH]
Sanki uzun saçlı hali daha mı güzeldi?:(

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 05:59

Fırça çalılarımdan biri.

1 Eklenti(ler)
Eklenti 102651

Bozkır zeminde bile fırça çalım çok güzel!

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 06:06

Abutilon' um da ortaya çıktı.

1 Eklenti(ler)
Eklenti 102653
Kışı geçirememesinden çok kaorktuğum Abutilon'um beni çok sevindirenlerden.:)

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 06:34

Bazı meyvelerim.

5 Eklenti(ler)
Ekşi karadut, vişne, ceviz, erikler,ıhlamur,nektarin, muşmula,zeytin, aşılı ve aşısız hünnap,nar, yeni dünya, trabzon hurması,elmalar,nachi(Japon armudu), akça armut,incir,şeftali vs. gibi meyvelerimi sonraki resimlerinde tek tek göstermeye çalışacağım.

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 06:39

Manolyam ve ilk çiçeği.

3 Eklenti(ler)
Manolya

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 06:47

feijoa sellowianalar''Kaymak Çalılarım.''

2 Eklenti(ler)
İki tane olmazsa meyve vermeyebilirmiş. O nedenle çift diktim.

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 07:27

Uyku tutmadı. Başladığımız işe devam..

4 Eklenti(ler)
-Kelebek Çalılarımdan birisi ilk çiçeklerini, ilk konuğuna sunuyor!!!
-Verandamın hemen altında, ateş çiçeklerinden bir öbek yaptım.Ortasında büyücek bir kaya ve üstünde sevgili eşimin en sevdiği çiçeklerden olan bir saksı sardunya.
-Diğer bir resimde, Halfeti gülüm, Yavruağzı gülüm, İnci çalısı ve arkada Kırmızı çiçekli bodur zakkum.

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 07:37

İlk incirlerim ve sebze bahçem..

4 Eklenti(ler)
-İncir fidanım ilk meyvelerini veriyor.
-Her bahçenin olmazsa olmazlarından. Domates, biber, patlıcan, salatalık, mısır, fasulyeler, arkada fındıklık olarak ayırdığım ayrı bir bölümde.

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 07:48

Gül ibrişimlerimden biri.

1 Eklenti(ler)
Eklenti 102673
Artık benimle yüzyüze gelmenizin zamanı..;)
Gül ibrişimlerimi iki genç arkadaşım tohumdan yetiştirip hediye ettiler. Bir buçuk yıl önce diktiğimde 60-70cm idiler. Bol su koyun gübresi. Sonuç ortada.

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 07:55

Bu da galeriye yüklediğim resimdeki çınar ile başka bir pozum.

1 Eklenti(ler)
Eklenti 102674

Gerçekten bundan daha kalın gövdeli bir çınar görmedim. Üstelik, en ufak bir iç çürümesi yok!

Not: Bahçeme yaklaşık 500 m. uzaklıkta.

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 08:05

Evim den minik motifler..

2 Eklenti(ler)
Kapı zilim çok cici değil mi?
Ya kurbağalarıma ne dersiniz? Bahçeye minikte olsa bir havuz istiyorlar gibi..
Şimdilik begonyanın yanında güneşlenmekle yetiniyorlar.:D

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 08:13

Bu da 37 yıllık sevgili eşim!

1 Eklenti(ler)
Eklenti 102677

Sevgili eşim, en sevdiği çiçeklerin başında. Ateş çiçeklerine ve sardunyalara bayılır.

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 08:24

az da olsa mevsim çiçeklerim de var!

1 Eklenti(ler)
Eklenti 102678
Güneş şapkası çiçeklrim açmaya başladı. Yanındaki Saray patı ve Kirli hanım çiçekleri de birkaç gün sonra açacaklar gibi.

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 08:32

Siyah gülüm

2 Eklenti(ler)
Siyah gül

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 08:45

Ağaç minelerim.Diğer kelebek çalım ve Ateş Dikenim.

4 Eklenti(ler)
-Ağaç minelerimde güzelliklerini sergilemeye başladılar.
-Diğer kelebek çalım da son derece ihtişamlı. Gün boyu bahçeye çok ağır olmayan nefis bir parfüm kokusu salıyorlar. Biri bir tarafa, diğeri öbür tarafa.
-Ateş dikeni sadece bir tane.Doğal olarak henüz yeni meyve oluşturuyor.

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 09:01

Farklı renkler.

4 Eklenti(ler)
-Bahçemdeki iki Melisa Çalısından biri koku yayma sırasının kendisine gelmesini bekliyor...
-Bir diğer Gülibrişim ve arkasında Boulevard' larımdan biri.
-Arkalarda kuru bir ağaca sardırdığım Acem Borusu beni daha yakın görüntüle der gibi.. O na da sıra gelecek.

rabenek 14-09-2009 09:14

Siz, Eşiniz, Bahçeniz, ağaçlarınız, çiçekleriniz, herşeyiniz çok güzel. Tabi güzel olmayan güzellik yapamaz.

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 09:14

Kısmet ağacım çiçek açtı.

4 Eklenti(ler)
-Kısmet Ağaçlarımdan (Ağaç Yasemini) biri güzel yasemin kokularını yaymaya başladı.
-Yeni diktiğim Juniperus Virginiana Cupressaceae ( Kurşun kalem ardıcı)

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 09:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi rabenek (Mesaj 496964)
Siz, Eşiniz, Bahçeniz, ağaçlarınız, çiçekleriniz, herşeyiniz çok güzel. Tabi güzel olmayan güzellik yapamaz.

Sevgili rabenek;
Beni gururlandırdınız. Dilerim yaşamınız boyunca hep en güzellere sahip olursunuz.

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 09:30

Bahhçem de en sevdiklerimden biri!.

3 Eklenti(ler)
-Bahçemde en değer verdiğim fidanların başında, Libocedrus Decurrens Variegata ( sarı alacalı su sediri) geliyor. Zira onları zor buldum. Üç tane var. İkisi giriş yolunda karşılıklı simetrik. Bir diğeri tulumbamın yanında. Evimin dibinde sayılır.
-Japon Akubası(Keklik kanadı) gölgeyi sevdiği için bahçe duvarı kenarına, eski mavi selvi ağaçlarımın diplerine dört tane diktim.
Ayrıca evimin kuzey cephesine,duvar kenarına bunlardan aldığım iki çeliği tutturdum. Onlar daha küçük.

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 09:45

Doğru düzenleyemediğim bir köşe.

1 Eklenti(ler)
Eklenti 102698

Evimin ön duvarı önünü düzenlemede çok acemi kaldım. Gelecek yıl daha farklı olacak. Bu sırada, yine bahçemdeki nadir mevsimlik çiçeklerden; Karagözlü Suzan, Latin Çiçekleri, Kına çiçekleri ve Horoz ibikleri var.
Ancak dedim ya! Peyzajında başarılı olamadım.

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 09:59

Hünnaplarım, iki zeytinimden biri ve muşmula.

4 Eklenti(ler)
-Veranda duvarının dibine de bir tane Melisa çalısı diktim ki koklayalım. Ama ne yazık ki onun çiçeğini göremeden İstanbul'a dönmek zorunda kaldık.:(
-Hünnaplarımı yemeye giderim, bayram sonrası..

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 10:12

Farklı açılardan farklı köşeler.

3 Eklenti(ler)
Uzak köşede kesilmiş odunlar.
Kış için, kıyıda köşedeki ağaç dal ve kurularından odun hazırlığı başladı. Zira kış aylarında budama, ilkbaharda göztaşı ve bordo bulamacı için gelmek gerekiyor. Biraz da spor yapmış oluyorum.

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 10:27

Himalaya sedirim ve Golden elmalarım.

2 Eklenti(ler)
-Bodur elmalar böyle işte. Bacaksızın üstünde tam 23 elma var! Aslında birkaçını bırakıp koparmam gerkirdi diğerlerini ama kıyamadım!!
-Himalaya sedirim, evimin sol yan-ön tarafında. Bir tür vurgu ağacı olarak düşündüm. Aslında uygun koşullarda bulabilsem, Chamaecyparis Notkatensis Pendula(Sarkık dallı nutka yalancı selvisi )dikeceğim. Onuda sağ yan-öne düşünüyorum. Dün bir ağaçtan çelik aldım ama tutsa bile kaç senede büyür?
Neyse ölümü düşünmeden, yaşamaya devam...:D

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 10:41

Alacalı leylandim, Starking elmamve Sarkık Dallı sofora fidanım.

5 Eklenti(ler)
Napolyon kirazım ve Turuncu çiçekli Radicans cinsi Acem borusu.
Tutturabilirsem gelecek yıl limon sarısı renklisi de bahçemi süsleyecek. Şu anda çelik halinde torftalar. Daha dikeli 10 -12 gün oldu. İnşaallah tutar da, bir sene sonra sizlere çeli dağıtırım.

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 10:59

Emektar aslan ağzı model tulumbam!

5 Eklenti(ler)
[ATTACH][ATTACH][ATTACH][ATTACH]Eklenti 102722[/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH]

-Adını Sayın Jineop' tan öğrendiğim, Portulaca Yellow, buz çiçeği.
-Tulumbam yaklaşık 30 yıllık! Hala sağ ve sağlam!
-Kelebek çalımın diğeri, güzellikte ötekini aratmıyor.

Ülker 14-09-2009 11:07

Sayın Orjin, sizin ve eşiniz hanımefendinin ellerine sağlık.
Sabah gezimi bahçenizde yaptım, gözüm gönlüm açıldı.
Pek çok ağaç çeşidine yaşama imkanı vermişsiniz, onlar da size karşılığını vermiş görünüyor.
Evinize ve bahçenize, güzel yüreklerinizle kimbilir daha neler sığdıracaksınız.
Çalışmalarınızı ve fikirlerinizi takip ediyor olacağız.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024