agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni20900Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-07-2012, 21:00   #3181
Ağaç Dostu

Türkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2012
Galeri: 1
teşekkür ederim abla yarin ilk is onu denerim.iyi geceler

Türkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2012, 21:59   #3182
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Adalet hanım, bu sene hiç petunya almadım ama çiçekleri aynı ona benzeyen, renkleri çok daha güzel (daha küçük ama bol çiçekli) adını şimdi hatırlayamadığım bitkilerden 5 -6 saksı kadar alıp tam güneşe diktim. 1 ay kadar oldu toprakta çok keyiflendiler güneşi gören her daldan yüzlerce yeni sürgün veriyor. Bir daha da petunya almam. Size de tavsiye ederim. ( belki sizde vardır)

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2012, 22:01   #3183
Ağaç Dostu

no_lina's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2011
[QUOTE=Adalet Yağcı;998012]Sevgili no lina, ben de balkondaki sebzeleri merak ediyordum, demek tatildeydiniz.
Dilerim güzelce dinlenip yılın yorgunluğunu atmışsınızdır.
QUOTE]

Evet iyi geldi tatil ama insan hiç bitmesini istemiyor tabi
Balkonu eşime emanet etmiştim saolsun iyi bakmış. Yalnız kornişonlarım hastalanmış onlara üzüldüm ama domates ve biberler oldukça verimli görünüyor

no_lina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2012, 22:15   #3184
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili limon, petunyaya benzeyen bitkiniz bu olabilir mi?

Bana sevgili Jineop göndermişti fide olarak, çok sevdim.
Acaba başka renkleri de var mıdır, şöyle mavi, pembe, beyaz çok güzel olurdu.
Aplik saksılara da çok yakışırdı.

mrduran beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2012, 22:18   #3185
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi no_lina Mesajı Göster
Balkonu eşime emanet etmiştim saolsun iyi bakmış. Yalnız kornişonlarım hastalanmış onlara üzüldüm ama domates ve biberler oldukça verimli görünüyor
Ben daha domateslerin tadına bakmadım, burada son iki günde hava ısındı.
İnşallah bundan sonra harekete geçerler.

no_lina beğendi.
Eski 13-07-2012, 23:27   #3186
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Sn. Adalet Ablacım, öncelikle yeni makinenizin hayırlı olmasını diler güzel günlerde güle güle kullanmanızı temenni ederim.

Geçenlerde bir tanıdığımızda çok güzel bir çiçeği ve üzerinde de tohumlarını görünce dayanamayıp hem resmini çektim hem de biraz fazlaca tohumlarından edindim. Hani kıymetli bir çiçekse tohumlarını Tohum Takas Etkinliğine gönderirim diye. Ama ne çiçeğin adını biliyorum ne de tohumlarının taliplisi olabilip olamayacağını.

Bu akşam da fotoğrafı bilgisayara aktarıp, ben bu çiçeği hangi başlıkta sorsam da öğrensem diye kara kara düşünürken tesadüf işte bir yandan da konu olarak ilgilendiğim yeni mesajlara bakınıyorum. Fotoğraf Makineleri başlığında da yeni mesaj görünce bi bakayım dedim. Bir de ne göreyim, benim çiçek karşımda bana bakıyor. Ben bu resmi buraya nasıl yükledim diye düşünürken resmin sizin olduğunun farkına vardım )

Özür dileyerek başlığınızda sizden öğrenebilir miyim Adalet Ablacım. Tohumların bir kısmı daha bitkinin üzerindeyken çimlenmeye başlamışlardı. Onları almamaya dikkat ettim ama gene de bir kısmı yeşermeye başlamış gibi. Tohumların ne zaman ekilmesi gerekir? Yeşermemesi için ekilene kadar nasıl saklanması gerekir?

Sayfanızı işgal ettiğim için özür dileyerek bahçenizde güzel güzel çiçekler ve bol bereketli ürünler diliyorum.

Saygılarımla...

Eklenen Resimler

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2012, 06:24   #3187
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sevgili limon, petunyaya benzeyen bitkiniz bu olabilir mi?
.
Yok Adalet hanım, calibrachoa imiş. (Gilanın sayfasında buldum) Bu sene aslılı saksılarda en çok bu bitki vardı. Çiçekten yaprakları görünmüyor, beni çok memnun eden bir bitki. Çiçek renkleri ise çok canlı ve çeşitli.

Düzenleyen limon : 18-07-2012 saat 00:26
Eski 14-07-2012, 06:51   #3188
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Calibrachoa ları ben de çok beğeniyorum. 3 senedir dadandım bu bitkiye. Balkona petunya ve küpeler ile beraber asıyorum. Üstte sallanan saklılarda onlar, aşağıda sarkan sardunlarla balkonum çiçek içinde oluyor.

Ancak, calibracholar sezon bitkileri sanki, seneye pek kalmıyor, bir iki kök, kel kel de olsa belki devam ediyor. Ama bütün yaz renk renk çiçekleri ile çok güzel görüntü veriyorlar.
Beyaz-sıklamen- kavuniçi- pembe- koyu kırmızı-mor tonlarda renkleri var.

Bugün bahçene gelmeye gayret edeceğim sevgili Adalet, bakalım ne güzellikler yaptın.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2012, 12:26   #3189
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Sn. Adalet Ablacım, öncelikle yeni makinenizin hayırlı olmasını diler güzel günlerde güle güle kullanmanızı temenni ederim.

Geçenlerde bir tanıdığımızda çok güzel bir çiçeği ve üzerinde de tohumlarını görünce dayanamayıp hem resmini çektim hem de biraz fazlaca tohumlarından edindim. Hani kıymetli bir çiçekse tohumlarını Tohum Takas Etkinliğine gönderirim diye. Ama ne çiçeğin adını biliyorum ne de tohumlarının taliplisi olabilip olamayacağını.

Bu akşam da fotoğrafı bilgisayara aktarıp, ben bu çiçeği hangi başlıkta sorsam da öğrensem diye kara kara düşünürken tesadüf işte bir yandan da konu olarak ilgilendiğim yeni mesajlara bakınıyorum. Fotoğraf Makineleri başlığında da yeni mesaj görünce bi bakayım dedim. Bir de ne göreyim, benim çiçek karşımda bana bakıyor. Ben bu resmi buraya nasıl yükledim diye düşünürken resmin sizin olduğunun farkına vardım )

Özür dileyerek başlığınızda sizden öğrenebilir miyim Adalet Ablacım. Tohumların bir kısmı daha bitkinin üzerindeyken çimlenmeye başlamışlardı. Onları almamaya dikkat ettim ama gene de bir kısmı yeşermeye başlamış gibi. Tohumların ne zaman ekilmesi gerekir? Yeşermemesi için ekilene kadar nasıl saklanması gerekir?

Sayfanızı işgal ettiğim için özür dileyerek bahçenizde güzel güzel çiçekler ve bol bereketli ürünler diliyorum.

Saygılarımla...
Sevgili bahcedenn;
Ben de sizin yüklediğiniz fotoğrafa bakıp aynı şeyleri düşündüm

Lilium konusundaki sorunuza gelince; Panter desenli liliumu ilk defa yetiştiriyorum, diğerlerinden biraz farklı, çiçek yaprakları dışa kıvrık, çok hoş bir görüntüsü var.

Bitki tohum yapacak mı bilmiyorum, diğer liliumlar kese oluşturdular, muhtemelen bu da yapacaktır.
Bir kaç yıl içinde kendiliğinden çoğalacaktır, diğerleri öyle oldu.

Konu ile alakalı değil ama, iki yıl önce gallalar da aynı şekilde tohum yapmışlardı.
Çıkan tohumları ektiğimde minik yumrular oluştu, bu 3. yılı, şimdi bu haldeler.
Bu fideciklerin seneye çiçek verebileceklerini düşünüyorum.
Bir örnek olabilir diye fotoğrafını yüküyorum.

Siz bitkinizin tohumlarını alıp isteyenlere dağıtabilir ve ya kendiniz de çoğaltabilirsiniz.
Tohumdan bitki yetiştirmenin tadı hiç bir şeyde yok
Sevgiler.

Tohumdan yetişen koyu pembe galla fideleri.

Name:  gallabebe.jpg
Views: 753
Size:  46.2 KB

Eski 14-07-2012, 13:11   #3190
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Yok Adalet hanım, calibrachoa imiş. (Gilanın sayfasında buldum) Bu sene aslılı saksılarda en çok bu bitki vardı. Çiçekten yaprakları görünmüyor, beni çok memnun eden bir bitki. Çiçek renkleri ise çok canlı ve çeşitli.
Aklıma şimdi de calibrachoayı soktunuz, nasıl etsem, nerelere gitsem, nereden bulunur bu, ne yer ne içer

Saksılar beni çok yoruyor, mümkün olduğunca saksıları azaltmaya çalışıyorum, hele de sadece torf kullanmışsam bu sıcak günlerde her gün sulama istiyorlar.
İnşallah seneye calibrachoa için yer ayırırım.

gilan ve Cymbelina beğendi.
Eski 14-07-2012, 13:16   #3191
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Calibrachoa ları ben de çok beğeniyorum. 3 senedir dadandım bu bitkiye. Balkona petunya ve küpeler ile beraber asıyorum. Üstte sallanan saklılarda onlar, aşağıda sarkan sardunlarla balkonum çiçek içinde oluyor.

Ancak, calibracholar sezon bitkileri sanki, seneye pek kalmıyor, bir iki kök, kel kel de olsa belki devam ediyor. Ama bütün yaz renk renk çiçekleri ile çok güzel görüntü veriyorlar.
Beyaz-sıklamen- kavuniçi- pembe- koyu kırmızı-mor tonlarda renkleri var.

Bugün bahçene gelmeye gayret edeceğim sevgili Adalet, bakalım ne güzellikler yaptın.
Sevgili Güler, petunyalar gerçekten çok vefasızlar, gözünün içine baktığım halde bir günde soluverdi.
Calibrachoalarla yerini doldurabilirsem çok iyi olur.
Değişik renklerde olması da çok güzel tabii, malum, her bitkinin her renginden edinmek isteriz biz

Bahçemde geçmiş yıllardaki kadar güzellikler yok ne yazık ki, becerebilirsem bu Sonbaharda köklü bir tadilat yapmayı düşünüyorum, ondan sonra düzene girmesi yine iki seneyi bulur ama olsun, benim kafam rahat eder.
Sevgiler.

Cymbelina beğendi.
Eski 14-07-2012, 13:39   #3192
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Kaplan desenli zambak benim de en sevdiğim çiçeklerden, uzun zamandır arıyordum, geçen gün buldum. Sayın Bahçeden, tohum derken ; gövde sapı ile yaprak arasında oluşan siyah yuvarlak oluşumlardan bahsediyorsunuz sanırım.
Fotoğrafını çekmiştim, fotoğrafta sedef çiçeği tohumları da var; koyu renk yuvarlak olanlar kaplan desenli zambağın oluşumları, hatta kimi kökçükler salmış bile... bunları toprağa gömmeden yüzeyde bırakacağım, bir süre sonra yaprak çıkarıyorlar. Tabi çiçek açmaları 3 yılı buluyor.

Name:  DSC07269.jpg
Views: 884
Size:  54.3 KB

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2012, 18:28   #3193
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Çok teşekkürler sevgili sakdag, şimdi yaprak aralarında çıkan siyah oluşumların ne olduğunu anladım
Fotoğrafta çok net bir şekilde ne olduğu anlaşılıyor.

Bu oluşumları ne zaman toplamamız gerekiyor, yapraklar tamamen solunca mı?

Eski 14-07-2012, 18:38   #3194
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Yaprakların tamamen solmasını beklemenize gerek yok Adalet Hanım, parmağınızın ucuyla dokunduğunuzda kopuyorsa olmuşlar demektir. Bazen kimi oluşumlar yapraktan kopmadan bile köklenmiş oluyor. Ben bugün toprağa saçtım benim kaplancıklarımı...

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2012, 18:39   #3195
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Elveda petunyam

İki aydır yaşıyor demiştim.

Bir gecede bu hale geldi, verdiğim aspirinli su da çözüm olmadı

Name:  üzgün.jpg
Views: 1363
Size:  65.5 KB

Eski 14-07-2012, 18:42   #3196
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster
Yaprakların tamamen solmasını beklemenize gerek yok Adalet Hanım, parmağınızın ucuyla dokunduğunuzda kopuyorsa olmuşlar demektir. Bazen kimi oluşumlar yapraktan kopmadan bile köklenmiş oluyor. Ben bugün toprağa saçtım benim kaplancıklarımı...
Hemen bir kontrol yapacağım, bir çok kaplan(mı)desenli(panter mi)liliumum olsun, görüntü çok güzel.

sakdag beğendi.
Eski 15-07-2012, 11:04   #3197
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Sevgili Adalet hanım,
Heralde biliyorsunuzdur hemen dipten budayın. 1cm kalsın tekrar sürüyor.
Yaz boyunca 4-5 kez yapmak zorunda kalıyorum.

Ankara'da güneşin altında hiç sulanmadan nasıl yaşatıyorlar anlamış değilim.

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2012, 11:54   #3198
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Benol hanımcığım, ben de anlamıyorum, bu sabah çiçekleri capcanlı açmıştı, budamaktan vaz geçmiştim ama hemen budayacağım.
Uyarı için teşekkür ederim, iyi oldu.

Türkan beğendi.
Eski 15-07-2012, 18:08   #3199
Ağaç Dostu

Türkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2012
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazaroğlu Mesajı Göster
Sevgili Adalet hanım,
Heralde biliyorsunuzdur hemen dipten budayın. 1cm kalsın tekrar sürüyor.
Yaz boyunca 4-5 kez yapmak zorunda kalıyorum.

Ankara'da güneşin altında hiç sulanmadan nasıl yaşatıyorlar anlamış değilim.
belkide anahtar kelime budur susuz

Türkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2012, 23:58   #3200
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster
Kaplan desenli zambak benim de en sevdiğim çiçeklerden, uzun zamandır arıyordum, geçen gün buldum. Sayın Bahçeden, tohum derken ; gövde sapı ile yaprak arasında oluşan siyah yuvarlak oluşumlardan bahsediyorsunuz sanırım.
Fotoğrafını çekmiştim, fotoğrafta sedef çiçeği tohumları da var; koyu renk yuvarlak olanlar kaplan desenli zambağın oluşumları, hatta kimi kökçükler salmış bile... bunları toprağa gömmeden yüzeyde bırakacağım, bir süre sonra yaprak çıkarıyorlar. Tabi çiçek açmaları 3 yılı buluyor.

Eklenti 318194
Sn. Adalet Ablacım ve Sn. Sakdağ, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Temmuz başında Karadeniz turuna çıkmıştık. Kaplan desenli liliumu da Rize'de bir dostumuzun bahçesinde görmüştüm. Başta hiç ilgimi çekmemişlerdi. Herhalde bi 30-40 adet kadar vardılar. Bitki olarak biraz bana cılız gibi gelmişlerdi. Fakat sonradan, açan sadece 2 çiçeğini görünce yanıldığımı farkerttim. O kadar canlı rengi ve diğerlerinden farklı dışa kıvrık çiçek yaprakları ile başladım hemen üzerindeki tohumlardan toplamaya. Sn. Sakdağ aynen dediğiniz gibi gövde sapı ile yaprak arasında oluşan tohumlardan edinebildiğim kadar edindim.

Çimlenmeye başlayan tohumları kendim ekiyorum. Çimlenmeyenleri ise Tohum Takas Etkinliği için saklıyorum. Umarım kuru, nemsiz, güneş görmeyen yerde sakladığım kalan tohumlar da çimlenmeye başlamazlar..

Saygılarımla...

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2012, 15:05   #3201
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili bahcedenn;
Bırakın hepsi çimlensin, onları toprakla buluşturun, yumrularını büyütsünler.
Sonra takas etkinliğinde yine paylaşırsınız.

Benim bitkimde altı yedi tane minik yumru oluşumu vardı, bu yüzden kendime saklayacağım

Name:  k.lilium.jpg
Views: 675
Size:  31.6 KB

Eski 17-07-2012, 18:25   #3202
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Bende de bu sene petunyalar iyi giderken calibrachoalar bitlendi, iyi mi?

limon ve Adalet Yağcı beğendi.
gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2012, 20:34   #3203
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Orası serinmiş diyorsun, demek ki bu bitki güneş seviyor. Korka korka tam güneşe diktim, bu kadar keyifleneceğini düşünmemiştim.

Bir de bu sene mine çiçeğiyle barış yaptım. (yıllardır alırdım iki haftaya kalmaz aynı petunya gibi yapış yapış olup ölürlerdi) Sevgili kelebek çalısının Kıbrıstaki minelerinin keyifli mi keyifli fotoğraflarını görünce bu bitkinin güneşi sevdiğini düşündüm ve diktim. Gerçekten de çok keyiflendi, devamlı çiçekleniyor ve ondaki mavi-mor tonuna bayılıyorum.

Eski 17-07-2012, 21:12   #3204
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili Adalet Yağcı, hiç moralini bozma, bahçen zaten çok güzel. Yağmur-rüzgâr talan etmeye çalışsa da kökleri sende olduğu müddetçe daha da güzelini meydana getireceğinden hiç şüphem yok.

Zaman zaman bazı türleri kaybediyoruz, üzülüyoruz ama o kadar çok çeşit var ki hemen yerlerine bizi daha da heyecanlandıranları buluyoruz, merakla nasıl çiçek açacaklar diye bekliyoruz.

Sendeki çeşitler de çok güzel, bahçende dolaşmak da çok keyifliydi.
Pes etmek asla yok, yorulsak da gıkımız çıkmamalı ki arkadan gelenler (gençler) aşka gelsinler.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2012, 22:16   #3205
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Valla, özür dilemekten bıktım.
Neredeyse iki aydır gezdiğim ilk bahçe.
Ve utandım.
Evet benim bahçe temmuz başında doğanın gazabına uğradı. Sağolun sizde gelip bana moral verenlerdendiniz.
Ama siz benden bir hafta önce benzer çöküntüyü yaşamışsınız. Ben, herzaman olduğu gibi yine olaylara, deyim yerindeyse Fransız kalmışım.

Neyseki sevgili arkadaşlarımız benim gibi ağır kalmamışlar...

Adalet Hanım;
Herşeye rağmen bahçeniz son derece gözalıcı. Bitki ve renk tercihlerini önemsediğim biri olduğunuzu söylemeden geçemiyeceğim. Solanumu ilk sizde görüp sevmiştim. Datura tohumlarını bana gönderen sizdiniz. Gerçi bu yıl sadece bir kök çıktı. Onunda, beyaz mı, yoksa mor mu olduğu çiçeklenince anlaşılacak.

Bakıyorum yeni yeni bitkiler vitrinlemişsiniz. Velhasıl bahçeniz yine ilkleri tanıtıyor benim gibilere. Elleriniz dert görmesin.
Selam ve sevgilerimizle dostluklarımızı yolluyorum.

(İnşallah yarın bir başka arkadaşımın bahçesini gezme şansı bulurum.)

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2012, 17:39   #3206
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sevgili Adalet Yağcı, hiç moralini bozma, bahçen zaten çok güzel. Yağmur-rüzgâr talan etmeye çalışsa da kökleri sende olduğu müddetçe daha da güzelini meydana getireceğinden hiç şüphem yok.

Zaman zaman bazı türleri kaybediyoruz, üzülüyoruz ama o kadar çok çeşit var ki hemen yerlerine bizi daha da heyecanlandıranları buluyoruz, merakla nasıl çiçek açacaklar diye bekliyoruz.

Sendeki çeşitler de çok güzel, bahçende dolaşmak da çok keyifliydi.
Pes etmek asla yok, yorulsak da gıkımız çıkmamalı ki arkadan gelenler (gençler) aşka gelsinler.
Teşekkür ederim sevgili Güler.
Eskiden az şey bilirdim daha mutluydum, şimdi bir şeyler öğrendikçe daha iyisini yapmak için çırpınıyorum, başaramayınca da mutsuz oluyorum.

Bazan bir bitki için olmadık fedakarlıklar yapıyor, olmayınca vaz geçiyoruz.
Ama, dediğin gibi, pes etmek yok.
11 Senedir bir salkım üzümünü göremediğim asmam bu sene yıkılıyor meselâ.
Halbu ki, seneler önce söküp atmayı çok düşünüp sonra vaz geçmiştim

gilan, Güler, gultar ve 3 kişi beğendi.
Eski 18-07-2012, 17:55   #3207
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Özbilgiç Mesajı Göster
Valla, özür dilemekten bıktım.
Neredeyse iki aydır gezdiğim ilk bahçe.
Ve utandım.
Evet benim bahçe temmuz başında doğanın gazabına uğradı. Sağolun sizde gelip bana moral verenlerdendiniz.
Ama siz benden bir hafta önce benzer çöküntüyü yaşamışsınız. Ben, herzaman olduğu gibi yine olaylara, deyim yerindeyse Fransız kalmışım.

Neyseki sevgili arkadaşlarımız benim gibi ağır kalmamışlar...

Adalet Hanım;
Herşeye rağmen bahçeniz son derece gözalıcı. Bitki ve renk tercihlerini önemsediğim biri olduğunuzu söylemeden geçemiyeceğim. Solanumu ilk sizde görüp sevmiştim. Datura tohumlarını bana gönderen sizdiniz. Gerçi bu yıl sadece bir kök çıktı. Onunda, beyaz mı, yoksa mor mu olduğu çiçeklenince anlaşılacak.

Bakıyorum yeni yeni bitkiler vitrinlemişsiniz. Velhasıl bahçeniz yine ilkleri tanıtıyor benim gibilere. Elleriniz dert görmesin.
Selam ve sevgilerimizle dostluklarımızı yolluyorum.

(İnşallah yarın bir başka arkadaşımın bahçesini gezme şansı bulurum.)
Hoş geldiniz Orhan bey;
Lütfen mahcup olmayın, buna hiç gerek yok, ben ve sizi tanıyan pek çok arkadaşımız sizin ne kadar nazik ve düşünceli olduğunuzu biliyoruz.

Yardımcınız yoksa, bir bahçeyi ayakta tutmanın ne kadar yorucu ve zaman alan bir iş olduğunu çok iyi biliyorum.
Araya başka önemli işler girer, doğanın gazabına uğrayabiliriz, ayrıca, sitede öyle çok bahçe başlığı var ki, hepsine yetişmek gerçekten çok zor.
Siz içinizi rahat tutun.

Bir kaç yeni bitki edindim, sayın Zeki Yağlı beyin gönderdiği bitkiler ve tohumlar yavaş yavaş kendini göstermeye başladı.
Bunlardan Rudbechia bahçelerde en göz alıcı olanlardan, sizin bahçenize de çok yakışmış.

Sevgili Jineop da durmadan takviye yapıyor sağ olsun
Epeyce clematis çeşitim oldu, şimdi sıra paylaşımda, zamanı geldiğinde budadığım dallardan çelikler yapapıp köklü göndermeyi düşünüyorum inşallah.

İşte böylecik
Dostluk ve sevginiz için çok teşekkürler ediyor, sevgili eşinize ve size sevgi ve selamlarımı gönderiyorum ben de.
Sağlıcakla kalın.

Eski 18-07-2012, 18:03   #3208
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Bahçemdeki üç yıllık mini baston gülüm ikinci defa çiçekleniyor.
Çiçek formları çok hoşuma gidiyor.

Name:  b.gül.jpg
Views: 1085
Size:  26.2 KB

Name:  bas.gül.jpg
Views: 1075
Size:  30.4 KB

Name:  bs.gül.jpg
Views: 1115
Size:  57.6 KB

Hhatice, limon, gilan ve 27 kişi beğendi.
Eski 18-07-2012, 18:14   #3209
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Bodur dahliaları çok seviyorum.
Yer seçimi yapmıyorlar, özel bakım istemiyorlar, seralarda çok ucuza satılıyor ve bir defa diktiğinizde her yıl aynı yerde bolca çiçekleniyorlar.

Name:  dah.sarı.jpg
Views: 1272
Size:  71.9 KB

Name:  dahl.jpg
Views: 1228
Size:  39.7 KB

Name:  dah.ef.jpg
Views: 1037
Size:  71.3 KB

Hhatice, limon, gilan ve 31 kişi beğendi.
Eski 18-07-2012, 18:26   #3210
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Aniden hastalanmasalar petunyalar da çok güzel.

Name:  petunlar.jpg
Views: 1331
Size:  44.2 KB

Bahçelerin olmazsa olmazlarından ortancalar.

Name:  ortancalar.jpg
Views: 1365
Size:  50.4 KB

Ben onların mavi-pembe renklerini çok seviyorum.

Name:  orti.jpg
Views: 1268
Size:  39.1 KB

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024