agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni1033Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-10-2010, 20:22   #601
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Of, of:Maşallah çok güzel Aslında golden sakin hayvandır. Daha çocuk, hepsini öğrenecek sevgili Kiraz. O verilen sözlere sakın kimse kanmasın, kananlardan biri olarak herkese söylüyorum

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2010, 09:03   #602
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Sebze Adalarinda bir faaliyet varmi ?

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2010, 09:50   #603
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sebze adalarının en son kalan bir kaç domatesini dün söktüm, bir kaç biber ve kadife çiçekleri kaldı. Adaların birine havuç, marul ektim, haftaya bol ıspanak ekmek istiyorum. Bezelye konusunda hiç bilgim yok, belki tohum bulursam deneyebilirim. Salyangozlardan biraz koruduğu için, rokaları büyük saksılara ektim. Bahçenin dereotu bir başka oluyormuş, tekrar tohum bulursam ekeceğim.

Tarçın bahçedeyken adalara giremiyorum, domates vermem için kıyameti koparıyor, ben vermezsem de düşen çürükleri yemeye çalışıyor. Zaten onun alanın (etrafı kafesle çevrili) etrafına saksıdaki minik domatesleri koymuştum, hepsini afiyetle yedi.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2010, 13:18   #604
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sn.Sındırgılı, kediniz çok güzel. O da tarçın renkli Kedilerin asi, başına buyruk hallerine bayılıyorum. Bizimki bütün gün dışarda, hiç yüz vermez, yanımıza yaklaşmaz, çok sıkı bir avcı. Ama akşam olup ta eve gelince tam bir sevgi kelebeği oluyor, hele biraz hava serinse değmeyin keyfimize.

Bahçede yetiştirdiğim tek bir tanecik ayçiçeğini kurusun diye asmıştım. Kuruyunca paketleyip toplantı yaptığımızda dağıtacaktım. Ama kuruduktan sonra 2 tane renkleri şahane minik kuş dadandı. Bayılıyoruz onların ayçekirdeğini alıp gitmelerine. 3-4 haftadır tek bir çiçek yetti. Dün baktım da içi boş olanları bırakmışlar, doluları almışlar. Bir kaç günlük daha stoğumuz var ama şimdiden yerine ne assam diye düşünmeye başladım.

Kiraz bana Red Robin tohumu ayırmayı unutma olur mu? Anneme vereceğim kapalı balkonunda kışın domates yetiştirsin diye.

Ispanak çok güzel oluyor. Bulabilirsen Pırasa fidesi de alıp dikebilirsin, o da çok keyifli oluyor. Bezelyeyi inatla 3 yıl denedim ama bundan sonra denememeye karar verdim. Bana bitkisi çok narin geldi (özellikle toprakla birleşen kısmı) bir de tek tük oldu üzerinde, tel örgü önüne biraz fazlaca dikmek gerek, ben hep sayısını az tutmuş oldum, topladığım bezelye bir avucu geçemedi. Eğer bakla seviyorsanız muhakkak tohumunu ek. Bahçede yetişmişin lezzeti pazardaki en körpesinden bile çok daha başka oluyor. Hem bahçeye de faydalıymış. Bir de tırtıl problemi olmazsa Karalahana yaza kadar ürün alınabilen sebzelerden oluyor. Rokayı kökünden sökmüyorsun değil mi? Büyüyen yaprakları tek tek toplarsan bitki çok daha güzel gelişip, daha iri yapraklar veriyor. Gelecek yaza kadar da bir daha tohumunu ekmene gerek kalmıyor.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2010, 07:54   #605
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Limon, red roobin ayırırım, istersen posta ile gönderebilirim ya da bir gün buluşalım.

Tecrübelerine göre bezelyeden vazgeçtim. Pırasa fidesi bulmak zor ama bulsam denerim, yeni toplananın tadını biliyorum, çok güzel oluyor. Bu durumda ıspanak ve bakla deneyebilirim. Bir komşum, bakla çok böcekleniyor dedi, doğru mu?

Rokayı kökünden sökmüyorum, sadece çok sık olanları söküp, kalanları kesiyorum. Daha önce hep yaza girerken ekmiştim, ömürleri kısa olmuştu, ilk defa bu ayda deniyorum, belki daha bereketli olur.

Karalahana fidesi de bulmam zor, ama bulsam bir sıra denemek isterdim.

Sn Sındırgılı, kedininizin pozu çok güzel, zaten o da kendisinin çok güzel olduğuna emin.

Eski 03-10-2010, 08:37   #606
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Günaydın Sayın Kiraz tarçının yaptıkları (çiçeklere verdiği zarar)bir yaşından sonra olmayacaktır hiç merak etmeyin bahçe içerisinde kendisine yol haritasını yapar hiç bir bitkiye basmaz benim çomar 70 kg ilk zamanlar her yer onun yoluydu çok kısa sürede yaptığının yanlış olduğunu anladı.Ancak bir kaç tane dolgun bitki onun işaret bitkileri olacak kokusunu bırakacak.Yani her şey güzel olacak meraklanmayın.

Yücel Canpolat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2010, 10:33   #607
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Yücel Bey, günaydın. Bir yaş meselesini herkes söylüyor, onun için bu sene bahçeyi ona bıraktım. Nasıl olsa kökü bende, uslanınca tekrar yaparım. Zaten son iki haftadır bile algılaması çok değişti, uyarıları daha dikkate alıyor, çiçek uçlarını koparmaktan da vazgeçti (zaten pek çiçek kalmadı ).

İlk zamanlar bizim de acemiliğimize geldi, onu oyalamak için çok şımartmışız, biraz da inatçı da olunca ilk zamanlar "Eyvah!" dedim ama bir yaşında sakinleşeceğini öğrenince rahatladım. O bize alışıyor, biz de ona.

Eski 03-10-2010, 11:54   #608
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Buluşacağımız zaman ben fideciden alır getiririm. (Bulabildiklerimden)

Baklayı 5 yıldır ekiyorum. İlk başlarda çok güzel gidiyor ama sonlara doğru böceklenmeye başlıyor. (biberdeki ve fasulyedeki gibi minik siyah bitler) O zamana kadar aldığım ürün yettiği için böceklenme artmaya başlar başlamaz söküyorum. Ama özellikle içleri irileşmeye başladığındaki lezzetine doyum olmuyor. Pazardakiler gibi yeşil kısmı hiç öyle kartlaşmıyor. Körpeleri toplarken yarısını özellikle büyüsünler diye bırakıyorum.

Eski 15-10-2010, 17:39   #609
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sevgili Almira'nın gönderdiği çeliklerden sağ kalan brugmansia çiçek açtı. Belki havaların serin olmasındandır ama pek koku alamadım. Çiçekleri çok güzel ve dikkat çekici. Yapraklar delik deşik ama üzeri çiçek dolu.
Name:  150102.jpg
Views: 1563
Size:  56.5 KB
Name:  15010a1.jpg
Views: 1084
Size:  30.1 KB

"Ne var yani, benim bahçem değil mi? İstediğim saksıyı taşır, dökerim." diyor bu gözler.
Name:  150101.jpg
Views: 1013
Size:  56.2 KB

Eski 15-10-2010, 20:49   #610
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Yerim onu ben;;;;
Simarik, akilli bidik; ne guzel de poz vermis ?
Ben de Pazar gunu Buyukada ya gidebilecegim.Bakalim, bizimkiler neler yapiyorlar ?
Elim kolum dolu olacak...(balikcilardan balik artiklari, kasaptan tavuk artiklari ile yapilacak bulamac yemege bayiliyorlar.)
Tabii ki tum onlarin degil, cevredeki kedilerin bayram gunu olacak.
Bakalim, ispanaklar, turplar, rokalar ve de marullar ne alemde ?
Gorecegiz.....
Yaz, kis oturabilecegim bahceli bir ev sart oldu.....

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2010, 23:30   #611
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Yapraklar delik deşik ama üzeri çiçek dolu.
Öyle güzel bakıyor ki, ona nasıl kızılır?

Aynı delikler benim brugmansia yapraklarında da hep oluyor, çekirgelerden şüpheleniyorum ama, kediler bahçede pek çekirge bırakmıyorlar.

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2010, 09:54   #612
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Tarçın da bir çocuğum oldu artık. İlk başlarda biraz da köpekten korkan ve tecrübesiz ben, çok zorlandım ama çok emek verince sevgi de büyük oluyor. Evin küçük çocuğu gibi aklım onda artık.

Ferda Hanım çekirgeden eminim. Brugmansia, sellukanın altındaydı ve sellukada büyük yeşil çekirgelerden vardı, yaprakların iç kısımları delik deşik olmuştu, aynı bu fotoğraftaki gibi.

Eski 17-10-2010, 10:50   #613
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Ağustos sonu-Eylül başı gibi yeşil çekirge, Eylül ortasından itibaren 1,5 ay kadar da tırtıl zamanı, 5 yıllık takibime göre. Yeşil çekirgeler özellikle güllerde 1 tane bile yaprak bırakmamışlardı ama doğal budama olmuş olacak ki sonrasında pırıl pırıl yeni bir sürü yaprak çıkardılar. Tırtıllarsa gül yaprağına pek rağbet etmiyorlar, onlar daha çok Sardunya gibi boyları daha bodur süs bitkilerin tercih ediyorlar.

Eski 17-10-2010, 19:35   #614
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Limon, tespitlerin çok doğru, ben de de durum aynı. Bir eksiğin;salyangozlar. Önceki seneler bende pek çekirge olmazdı, bu sene var.

Eski 17-10-2010, 19:54   #615
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Tarçın ne kadar da sevimliymiş. Ben de köpekleri çok seviyorum. Gözleri, bakışları beni çok etkiler. Tarçın da dile gelip konuşacak gibi bakmış. Kolay gelsin size.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2010, 21:02   #616
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Sevgili kiraz benim brugsmaniam yapraklarını dökmeye başladı, ama geçen yıl da böyle olmuştu. Yapraklarda böcek yeniği olmadı ama çok ince tül gbi örümcek ağı yaptı.

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 00:03   #617
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 4
Sevgili Kiraz; maşallah melek borazanın çok güzel olmuş. Keyfini sür. Melek borazanı daha çok akşamları yoğun bir şekilde kokuyor. Bir çok arkadaşa çelik gönderdim ama ilk çiçek fotoğraflarını sende gördüm. Çok mutlu oldum. Anladığım kadarıyla diğer renkleri kaybetmişsin. İstersen gönderebilirim.

almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 07:24   #618
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sevgili Uzman16, gözleriyle bu kadar konuşabilceğini tahmin etmemiştim ya da bağımızı kurduk, biz anlaşabiliyoruz

Vildan Hanım, sizinki de çok güzel açmış. Ağlar, kırmızı örümcekten olabilir mi?

Sevgili Almira, aklım pembe çiçeklide kalmıştı ama ben sadece sarıyı yaşatabildiğimi sanmıştım, şansıma pembe açtı. Diğerlerini maalesef yaşatamadım, içeride saksıyla koruyabileceğim alan sınırlı, donlar geçip gerçek yerine dikene kadar çeliklerin bir kısmı öldü, buna rağmen çelikler suda oldukça uzun zaman yaşayabildiler.

Bu çiçeği çok sevdim ama don tedbiri almam zor olduğundan bu saksı ile devam etmeyi düşünüyorum, teşekkürler. Bu kış saksıyı bahçede bırakacağım ama içeriye tedbir için çelik alacağım. Kışın saksıdakinin dalı kurusa da belki kökü sağlam kalır.

Eski 18-10-2010, 07:38   #619
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Sevgili Kiraz teras başlığımda 1419 ve 1430 sayılı mesajlarda fotoğrafları var. Saksıda Eylül sonu-Ekim başı gibi 5 çiçek açtı. Yaklaşık 10 gün çiçekli kaldı ve harika kokusu vardı.
Sizin pembenin rengi de harıkaymış.

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 06:53   #620
Ağaç Dostu

tturt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2008
Galeri: 112
Sevgili Kiraz,

Uzun zaman sonra bahçeleri gezebiliyorum. Özellikle selluka çok hoşuma gitti. Biz bu sene nasıl yayılacağını tam olarak kestiremedik aldı başını gitti. Çiçeklerin çoğu üsteki komşunun bahçesinde açtı. Önümüzdeki sene donmazsa inşallah evin üstüne doğru sardıralım istiyoruz.
Keyifli bir gezinti oldu ellerinize sağlık.

tturt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 07:27   #621
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Sevgili kirazcım ,vazoda hala getirdiğin selluka çiçeği var Ben açmadı çiçeği göremedim diye üzülürken senin selluka ile gelmen beni çok sevindirdi .Seni yakından tanımak çok güzeldi .Hayran kaldığım bahçenin senin gibi çok tatlı bir hanımın elinden çıkmasına şaşmamak lazım sevgiyle kal

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 09:04   #622
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sevgili Tturt, gerçekten alıp başını gidiyor ama belki seneye sürgün atmaya başlayınca uçları budayacağım, çünkü bu sene yolu kapıyor diye ucunu kırdığım dallarda çok çiçek oldu. Aslında selluka çardağa da çok güzel yakışır.

Sevgili Hhatice, selluka çiçeği senin kısmetinmiş Umarım seneye seninki de çok açar. Ben de seni tanıdığıma çok memnun oldum.

Eski 27-10-2010, 19:44   #623
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

aster

Sn. Hocam100'den aldığım asteri çok beğendim. Sonbaharda boşalan yeri çok güzel doldurdu. Kısa boylu olacağını sanıp öne dikmiştim, 90 cm kadar oldu, biraz arkaya taşıyacağım. Emin değilim ama taşımak için baharı beklemem gerekebilir.

Bu mevsimde açması, çok çarpıcı olması, çiçeklerinin uzun süre kalması beni memnun etti. Renk sevdiğim bir renk ama yanına mutlaka mavi, beyaz ve pembe de dikmek istiyorum. Farklı boylarda ve farklı renklerde olan bir kaç asteri burada toplamak istiyorum.

Astere salyangozlar zarar vermedi ama kasımpatıların hiç birini sağ bırakmadılar. Salyangoz meselesini halledip, asterin bittiği dönemde renk katması için yakınına kasımpatılar dikmek istiyorum.

Name:  2710101.jpg
Views: 1286
Size:  64.1 KB

Eski 27-10-2010, 22:08   #624
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2010
Sayın Kiraz, Bahçenizi baştaan sona keyifle gezdim. Oldukça zevkli birisiniz. Projelendirmeniz harika. Ben daha işin en başındayım. Camın arkasından sizleri gözetliyorum. Hem bütçe hem de her şeyin zamanını beklemekten sıkılıp arayışiçerisine giriyorum. Sağdan soldan topladıklarım ve satın aldıklarım her gün balkonda bekleyenler biraz daha çoğalıyor. O kadar ki balkonu artık yıkayamıyorum. Ağaçlar, çiçekler beklemekte. Bahçenin etrafını çevirmeden kalıcı bir şeyler yapamam herhalde. Sizlerin bahçelerini gördükçe hırslanıyorum.

Bu arada Tarçın çok güzel, Golden cinsi nedense korkmadığım tek köpek.

Uzaylı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2010, 07:58   #625
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sn. Uzaylı, ben de yolun başındayım. Her yıl bu sene daha iyi olacak diyorum ama yaz sonunda beklediğimi bulamıyorum. Yalnız şimdi sizden bir adım öndeyim; her gördüğümü almaktan vazgeçebildim

Kendi haline kalan bahçe yağmurlarla çok mutlu oldu. Kızgın güneş gidince küpeyi açığa aldım. Yağmur ve bol ışık keyfini yerine getirdi. Yazın güneşten saklarken ışığı da kestiğim için bu kadar açmamıştı.

Name:  281010a1.jpg
Views: 1107
Size:  52.8 KB

Name:  281010a2.jpg
Views: 1056
Size:  44.1 KB

Eski 28-10-2010, 09:12   #626
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Çiçeklerin ortamı uygun olunca hiç uğraştırmıyorlar. Bazen biz bitkileri başka şartlara yerleştirip yaşatmak, çiçek açtırmak için uğraşıp duruyoruz, bu arada bir sürü zararlı ile savaşıyoruz. Onlar ise uygun ortamda zararlılara da dayanıklı, güçlü oluyorlar ve gelişiyorlar. Ben bu küpe çiçeğini bütün yaz açtıramadım, sadece tomurcuk veriyordu.

Eski 20-12-2010, 11:58   #627
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Kiraz, Sellukanın durumu nasıl?

Geçen hafta sanırım bir gece sıfırın altına düşmüş, bahçede ilk donan bitki begonvil olmuş, bir de limonun yeni çıkan sürgünleri. Sellukanın durumunu merak ettim, sanki yaprakları narinmiş gibi görünüyor gözüme. Minik fideleri mutfak camının önüne dizdim ama direkt güneş gelmiyor, saksılarını bir numara büyütüp annemin tüm gün güneş alan kapalı balkonuna götüreceğim.

Eski 20-12-2010, 12:13   #628
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Kiraz, Sellukanın durumu nasıl?

Geçen hafta sanırım bir gece sıfırın altına düşmüş, bahçede ilk donan bitki begonvil olmuş, bir de limonun yeni çıkan sürgünleri. Sellukanın durumunu merak ettim, sanki yaprakları narinmiş gibi görünüyor gözüme. Minik fideleri mutfak camının önüne dizdim ama direkt güneş gelmiyor, saksılarını bir numara büyütüp annemin tüm gün güneş alan kapalı balkonuna götüreceğim.
Sevgili Limon,
Sevgili Kiraz'ın sellukası hepimiz için umut kaynağı olacak inşallah.İstanbul'da dış ortamda kışı çıkartırsa hepimize önderlik edecek.Bahara tekrar filizleneceğini ümit ediyorum.Benim sellukada geçtiğimiz yaz epey gelişti,gövdesi 2 kalem kalınlığına ulaştı.İçeriye günde 1 saat güneş alan aydınlık bir yere koydum..Oldukça derin budamıştım kuruyacak diye endişelenirken yeniden yaprak ve sürgün vermeye başladı,şimdi sürgünü 20 cm ye ulaştıBudadığım kısımları çelik yapmıştım dibine gömmüştüm 5 tanesi tuttu sanırım sürgün verdiler.Gerçi evde sıcağı görünce sürgün vermeye başladı ama umarım köklenmişlerdir.

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2010, 13:02   #629
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sizlerden narin sellukaları duyunca şaşırıyorum çünkü benimki hiç öyle değil. Sanırım ilk yıl narin oluyorlar, ben de benimkinin ilk yılını görmedim.

Geçen kış içerideyken kaç kere yapraklarını tamamen döktü, tekrar budayınca hemen haftasında yeni yapraklar vermişti. Bu sene ise korku filmi sarmaşıkları hızıyla büyüdü. Soğuklardan şimdilik hiç etkilenmedi ama bahçem biraz kuytuda, yanındaki limon da şimdilik etkilenmedi.

Don yapmadan budayıp çelik almak istiyorum, çünkü dondan sonra alacağım çeliklerden hayır gelmeyeceğini düşünüyorum ama ne yaprakları ne de tohumları sarardı, yemyeşiller, beklemedeyim.

Tarçın dalları kemirip koparmaya bayıldığı için (klematisi iki kere dipten budadı) sellukanın altındaki dalların bir kısmını çekip kopardı ama sellukada ne bir sarsıntı ne korku, bana mısın demiyor. Umarım yakında budayabilirim, kar yağmasına az kaldı.

Kökün bulunduğu yer biraz saçağın altında kaldığı için çok yağmur almıyor, bu nedenle don olacağı zaman kökün çok zarar görmeyeceğini ümid ediyorum.

Eski 20-12-2010, 16:05   #630
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Sevgili Kiraz

Burada da kar yağmasına rağmen bahceye aldığım, gecen yıldan kalan sellukam yemyeşil yapraklı duruyor. Tohumlarda yeşildi ama kopardım hava bozuyor donmasın diye. Sevgili Yılmaz hava durumunu yazınca, tühh koparmasaydım dedim.

Ben dibine bolca çalıçırpı koydum, kökler donmasın diye. Ölürse ihtimaline karşı, gecen gün 3 çelik alıp perlite daldırdım. Işık alan yerde duruyor, hayırlısı bakalım.

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024