agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni783Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-05-2021, 10:11   #31
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Galeri: 1
Arkadaşlar aşağıdaki fotoğraflardaki sorunun sebebi ve çözümünün bilenlerden yardımistiyorum.

Mor reyhanın yaprakları bu şekilde pütür pütür, zımpara gibi.
Name:  qqqqqqq.jpg
Views: 484
Size:  59.9 KB

Biber yaprağında bu şekilde renk bozukluğu var.
Name:  vvvvvv.jpg
Views: 475
Size:  63.1 KB

Muda ve TCM beğendi.
halcur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2021, 19:40   #32
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Fotoğraf çekemedim ama bahçeye diktiğim yaşayan domatesler iyice kök atmış. Sıcağa rağmen su isteği gözlemlemedim. Hatta boyca az gelişmiş olmasına rağmen çokça koltuk vermişler, bir kısmında da çiçeklenme var.

Maalesef etiketlerin renkleri solmuş, silinmiş yazılar. Birkaç tanesinin isimlerini okuyabildim. Bilenyum melez, Kellog's, Hafize Baliç ve arkadaşın getirdiği -bizim burada Gillik domates ya da gıcık domates denen- domatesler bunlardan bazıları.

Domateslere iki kere can suyu verdim. Şimdilik su vermeyi düşünmüyorum. (Gübre katliamından sonra 60 domatesten kala kala 12 adet kaldı. Bu arada dört türde tekrardan çimlendirme çalışmasına başladım.Bakınız)

Patlıcanları aralıklarla sulamaya çalışıyorum.

Fasulye ve mısırı birlikte iki garık (bizde bu isimle söylenir) diktim. Şimdilik çok da güzel büyüyorlar. Yanlarına kabak da ektim dün.

Kenarlara bir kaç ocak da Günebakan ektim. Bakalım yetişecek mi?

Biber olmadığı için (aşırı gübreyle katlettiğimden dolayı-Bakınız) o konuda bir şey diyemiyorum.

Uzun salatalık tohumlarımı bulamıyorum. İki adet tohum buldum. Onları ekip tohum almaya çalışacağım.

Eski 15-05-2021, 19:50   #33
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Zorlu bir hafta oldu bu hafta. Medyatik başlıklarla açıklayayım.

VARAN 1:
Benzinli tırpan 7-8 ay önce almama rağmen bozuldu. Tam da yasaklara denk geldi. Servise de gönderemedim.
Starter ipi sarılmaz oldu. Açtım baktım, zembereği bozulmuş, tamir ettim. 1-2 kere daha çalıştı, sonra ipi koptu. Bu arada çalışma sırasında karbüratör iki kere vidasından boşalıp düştü. İlginç. Onu da tamir ettim. İnternetten ipli starter sipariş ettim. Yarın onu takacağım.

VARAN 2:
Henüz 10 aylık olmasına rağmen jeneratörün benzin hortumu çürümüş, bir depo benzin dökülmüş. Benzin hortumu sipariş verdim, geldi, taktım. Çalıştırınca normalden çok şiddetli çalıştığını gördüm. Benzin hortumunu takarken karbüratörü çıkarmıştım, orada bir mandal yerinden çıkmış, onu da yaptım, normale döndü.

VARAN 3:
Jeneratör kendini kaybetmiş deli gibi çalışırken dalgıç devre dışı kaldı. Bozuldu, su çekmez oldu. Bir süre su çekemedik. Sonra kapa-aç yapınca düzeldi. Jeneratörün delirme zamanında -büyük ihtimal akım koruyucu olabilir- devreye girip sistemi korumuş diye tahmin ediyorum. Neyse o da düzeldi.

Asia, Muda, TCM ve 3 kişi beğendi.
Eski 15-05-2021, 20:04   #34
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Çapa makinesini beğendim açıkçası.Her ne kadar tarla tavında olmasa da çok işimi gördü.

Bir bölgeyi sulayıp bekledikten sonra sürmeyi deneyeceğim. Belki daha iyi olur.

Ağaç çevresini de güzel yapıyor.

Bu arada en çok önem verdiğim özelliği kimseye "minnet etmek" zorunda kalmamak.

O zaman buyurun.

Asia, TCM, devrann ve 1 kişi beğendi.
Eski 18-05-2021, 06:24   #35
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Sonunda fırsat bulup fotoğraf çekebildim ama beklentiniz yüksek olmasın.

Fidelerimden arta kalanlar bunlar.

Fideci ya da pazar işi fidelerden de kullanmak istemedim.

Şimdilik bunlarla vakit geçireceğim ama küçük küçük bardaklara tekrardan az da olsa ektim. Onlar da çıktıkça ekleyeceğim. Gerçi hem zaman alacak hem de çok bir şey olmayacak ama olsun.

Name:  3.jpg
Views: 405
Size:  70.3 KB

Name:  6.jpg
Views: 406
Size:  71.7 KB
Bunlar kurtarabildiğim domatesler. 12 civarı. 3 hafta gibi oldu dikeli. ilk 2 hafta su vermedim. Köklendiler, bolca koltuk verdiler, hatta çiçeğe durdular. Boyca çok gelişmedi şimdilik. Koltuk aldım, otunu temizledik, boğazını doldurdum(Bizde öyle denir.), sulamaya başladım.

Name:  4.jpg
Views: 409
Size:  71.4 KB
Bu yaprakların rulo gibi kıvrılması normal mi? Bilen varsa bilgi verirse sevinirim.

Name:  10.jpg
Views: 409
Size:  72.3 KB
Bunlar da kurtarılabilen patlıcanlar. 12 civarı. Bunlar da toprakta yeni. Henüz iyice boylanmadılar.

Name:  1-7.jpg
Views: 384
Size:  64.6 KB
Bu meyveler çiçeğe/meyveye durdu ama henüz yeterince büyümediler. Ne yapmalı? Bırakayım çiçekler meyveye mi dönsün, yoksa çiçekleri koparayım mı, bilemedim.

Eski 18-05-2021, 06:43   #36
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Mısır ve fasulyeler bir arada. Oldukça canlılar ve hızlı büyüyorlar. Onların da otunu temizledim, boğazını doldurdum, suluyorum. Az gibi görünüyor ama çok verimli bir fasulye türü, yeter diye düşünüyorum.

İki "garık" arasına bir kaç tane de kabak ektim. "Üç kız kardeş"

Az ileride biraz daha mısır var. Yeni ektim. Çıkmadı henüz. Hemen yanına günebakan ve karpuz da ektim. Hatta ben sevmesem de yiyen olur belki diye bamya ve ağcabek(börülce) de ektim. Biter inşaAllah da ikramımız olur dosta ahbaba.

Name:  2.jpg
Views: 412
Size:  70.6 KB

Name:  9.jpg
Views: 414
Size:  65.4 KB

Katliamdan kurtarabildiğim tek biber. Sayın TCM'den Buena Mulata.
Name:  8.jpg
Views: 405
Size:  66.9 KB

Bunlar da Red Russian Kale ve Red Deer Tongue
Name:  11.jpg
Views: 417
Size:  72.3 KB

Name:  5.jpg
Views: 412
Size:  73.4 KB

Asia, Muda, TCM ve 6 kişi beğendi.
Eski 18-05-2021, 06:58   #37
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Yapraklardaki durum su eksikliği olduğunu gösteriyor. Sulamayı artırmanız gerekmekte.

halcur beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2021, 09:58   #38
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Yapraklardaki durum su eksikliği olduğunu gösteriyor. Sulamayı artırmanız gerekmekte.
Dikildiği anda verilen can suyu ve iki gün sonra tekrarlanan can suyu dışında su vermemiştim. Dün ilk sulamayı yaptım.

Eski 18-05-2021, 17:27   #39
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halcur Mesajı Göster
...Katliamdan kurtarabildiğim tek biber. Sayın TCM'den Buena Mulata. ...
Tohumları paylaşmadan önce her türlü doğa koşuluna karşı çeşitli testlerden geçiriyorum, dayanıklı olmaları lazım..

Çok mu yandan çektiniz resmi, yoksa bu ürünleri veren bitkinin daha büyük olması, bi kucağı doldurması lazımdı, resimde güccük çıkmış sanki.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2021, 20:33   #40
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Tohumları paylaşmadan önce her türlü doğa koşuluna karşı çeşitli testlerden geçiriyorum, dayanıklı olmaları lazım..

Çok mu yandan çektiniz resmi, yoksa bu ürünleri veren bitkinin daha büyük olması, bi kucağı doldurması lazımdı, resimde güccük çıkmış sanki.
Evet oldukça "güccük." Halbuki rahmetliklerden bazıları çınar gibiydi. Bir tane de kardeşime vermiştim, oda bu biberin iki katı.

Bu arada oldukça acıymış. Üçüncüyü yerken iman tahtama bir öküz oturdu. Böğrüm ağrıdı, kalbimde bir hareketlenme hissettim.

TCM beğendi.
Eski 24-05-2021, 21:29   #41
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Küçük kardeşimin ektikleri/diktikleri burada. Bu onun ilk ekim/dikim çalışması. Allah bereket versin.

Views: 351
Size:  71.6 KB

Views: 343
Size:  38.5 KB

Bu da benim fasulye tünelim. Elde olan çıtalarla yaptım. Yaptığım gün şiddetli rüzgar vardı. Testi geçti. Fasulyeler büyüyüp ağırlık binince üstüne ne olacak, göreceğiz.

Name:  1.jpg
Views: 347
Size:  64.7 KB

Bu da kardeşimle benim sıva çalışmamız. Her gittiğimizde bir duvarı yaparsak yavaş da olsa zamanla bitiririz.

Name:  66.jpg
Views: 345
Size:  37.8 KB

Bunlar da havuz mühendisleri. Yakında olimpik havuz çalışmaları sona erecek.

Views: 347
Size:  73.7 KB

Eski 12-06-2021, 16:44   #42
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Bostanda son durumla ilgili birkaç fotoğraf. Bu fotoğrafları çektikten sonra biraz daha büyüdüler.

Etiketleri genel olarak koruyamadım. CD kalemi ile yazmama rağmen silindi. Tekrar yazdım ama arayı biraz uzun tuttuğum bir seferde aşağı yukarı hepsi silindi gitti. Seneye pürüzsüz plastik zemine değil kartona yazıp üzerini bantlamayı düşünüyorum. (Plastik etiketleri de koli bandıyla sardım ama faydası olmadı yine de silindi yazılar.)

Tüm bostanın alt dallarını ve yapraklarını kopardım, toprakla bağlantısını kestim. Otunu temizledim, dibin kazdım, iki kere Bordo Bulamacı kullandım, bir kere Gülleci Bulamacı sıktım hatta bir kere de kül serpiştirdim. Şimdilik hastalık görünmüyor.

Sırada toz kükürt ya da sıvı kükürt uygulaması var ama Gülleci Bulamacı kullandığım için herhalde kükürte gerek olmaz.

EM A var 1 lt. Nasıl kullanıldığı konusunda bilgim olmadığı için şu ana kadar kullanmadım ama bu sırlara kullanasım var. Bostanı suladıktan sonra pulverizatör ile nemli toprağa ve bitki yapraklarına sıkmayı düşünüyorum. 16 litrelik depoya 100ml EM A kullanacağım. Yanlış değildir inşaAllah.

Yine bu yakınlarda litreye üç kaşık arap sabunu ile bostanı yapraktan sulamayı düşünüyorum. EM A ile sorun olur mu diye endişeliyim belki de sonraya bırakırım.

Yine bu günlerde sulama sisteminden hümik asit vermeyi düşünüyorum ki bu konuda da geç kaldığımın farkındayım ama zararın neresinden dönersen kardır diye düşünüyorum.

Patlıcanların ismini hatırlamıyorum ama hepsi güçlü büyüyor. Üç tür var yanlış hatırlamıyorsam: Halep, Little Fingers, Kırmızı Patlıcan...

Name:  8.jpg
Views: 299
Size:  72.0 KB

Deneme amaçlı Günebakan'larımız.
Views: 304
Size:  72.6 KB

Red Tongue Deer'leri çok sevdim. Çok kolay yetişiyor ve çok hızlı yaprak büyütüyor. Haftada bir toplanması gerekiyor. O kadar hızlılar.
Bu arada Russian Kale'yi de ihmal etmeyelim. Çok iyi büyüdü gerçekten de. Su vermesem de capcanlı. Çok iri yaprakları var ve koparılan yaprakların yerine yenisi çok hızlı çıkıyor. (Geçenlerde birkaç kale yaprağını soğanla doğrayıp salça, yağ ve tuz ekleyip börek iç malzemesi olarak kullandım. Ispanaktan çok hoşuma gitti.)

Name:  6.jpg
Views: 309
Size:  74.1 KB

Yerli darı (mısır). Annemden aldıklarımdan. Oldukça güzeller. Yakında darılarından (mısır) yeriz. Her darı kaç tane verse iyidir bilmiyorum ama 2 tane iyi gibi.
Name:  7.jpg
Views: 315
Size:  69.9 KB

Annemden yeşil fasulye niyetine aldıklarım. Galiba barbunya imiş bunlar ama benim için fark etmiyor. Ben yeşilini yiyeceğim. Tabii çok olursa ikiye üçe bölüp kurutup Göğlemez de yaparım.
Views: 307
Size:  68.7 KB

Düzenleyen halcur : 12-06-2021 saat 17:41
Eski 12-06-2021, 16:47   #43
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Aşağıdaki fideleri internet sitelerinden birinden getirttim. Üstteki Kuşburnu(Bizde İtburnu da denir), diğeri alıç. Şimdilik saksıda bekliyor. İyice kök atınca bahçeye dikeceğim.
Views: 313
Size:  52.7 KB

Views: 302
Size:  63.9 KB

Eski 12-06-2021, 16:54   #44
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Sıvanın son durumu. Kulübenin duvar örme ve çatı işini ben yapmıştım. İçeriye de bir yüklük ve bir de sedir yaptım. İyi kötü işimizi görüyor ama duvarda bazı kusurlar var tabii. Bu kusurlar yüzünden sıva çok iyi olmadı ama ben amacıma ulaştım. Böceklerin yuva yapamayacağı temiz bir duvar. Aslında ince sıva kullandığımızdan yeterli kalınlık olmadı sıvada. Bir sebep de bu. Tabii ikinci katı uygulasak aslında kusurların çoğu düzelecek ama bu kadar çalışma bile benim limitlerimin oldukça üstünde. Şimdilik bu kadar yeter.

Sırada buraya bir tezgah yapma işi var. Tezgahı yaptıktan sonra sıvı gübre tankı yapıp buraya yerleştireceğim. Böylece gübreleme işini kolaylaştıracağım.
Views: 296
Size:  30.8 KB

Asia, akçabardak, TCM ve 5 kişi beğendi.
Eski 13-06-2021, 21:08   #45
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

İlk ürün toplandı. 912 Gr.
Bismillah dedik. Devamı da hayırlısıyla gelir inşaAllah.

Bu arada ilginç. Şu ana kadar hem ağaçlarda hem bostanda hastalık alameti görmedim. Kışın 3 kere Gülleci Bulamacı, baharda 2 kere Bordo Bulamacı, 1 kere Gülleci Bulamacı yaptım. Heralde sebep budur.

SM-A750F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Asia, akçabardak, TCM ve 6 kişi beğendi.
Eski 21-06-2021, 07:36   #46
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Fasulyelerin bir hafta sonraki durumu. Büyükbaş gübresi, magnezyum ve yapraktan solucan gübresi şurubu verdik.

Name:  18.jpg
Views: 269
Size:  71.0 KB

Bir kova neredeyse doldu diğer kova yarım... Tamamını da toplayamamışız, sağda solda saklananlar kalmış.

Mısırlardan da birkaç ürün aldık.

Name:  0000002.jpg
Views: 273
Size:  74.4 KB

Name:  0000001.jpg
Views: 276
Size:  69.1 KB
Şeftaliler çok lezzetli ama az sayıda ürün var. Bunları yedikten sonra pazardan şeftali alasım gelmiyor.

Biraz kayısı da vardı. En son gittiğimde sadece iki tane kalmış.

Eski 21-06-2021, 07:41   #47
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Patlıcanlar oldukça iyi. Kısa bir süre sonra patlıcana doyarız diye düşünüyorum. Büyükbaş gübresi ve yapraktan solucan gübresi şurubu verdik.

Name:  19.jpg
Views: 270
Size:  72.1 KB

Bunlar da ilk ürünlerden iki görsel.

Views: 276
Size:  71.6 KB

Views: 264
Size:  69.5 KB

Eski 21-06-2021, 07:49   #48
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Bu bölümdekileri geç ektik.
Burada günebakan, kabak ve mısır var. Şimdilik iyi görünüyorlar.
Name:  14.jpg
Views: 263
Size:  69.0 KB

Bunlar da ağcabek/börülceler. Bir kısmı oturak bir kısmı sırık. Bundan sonraki ekimlerimde oturak olanlara öncelik vermek istiyorum.
Name:  15.jpg
Views: 274
Size:  73.1 KB

Karpuzlar.
Name:  16.jpg
Views: 272
Size:  71.9 KB

Annemden aldığım salatalıklar. Oturak dendiği için aldım: Hem de "Bereketli, hiç salatalıksız kalmazsın." dedi, annem.
Name:  17.jpg
Views: 307
Size:  71.2 KB

Bunlara da büyükbaş gübresi ve yapraktan solucan gübresi şurubu verdik

Eski 21-06-2021, 08:13   #49
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Domatesler görüldüğü üzere oldukça iyi. İlk üretimin çoğu öldü, diğerlerinin de etiketleri kayboldu ama yine de kalanlar iyi gibi görünüyor. Mikrop, virüs, mantarlara kaptırmazsak bize biraz ağız tadı olur gibi.

Size:  70.1 KB

Views: 283
Size:  66.0 KB

Name:  11.jpg
Views: 270
Size:  73.2 KB

Bu fotoğraflarda görülen yaprak kıvrıklığı devam ediyor. Sulamayı artırdım. Her bir domatese de birer kaşıktan fazla magnezyum verdim. Yapraktan da solucan gübresi şerbeti verdim. Bundan sonrasına bakacağız artık.

İlginçtir yerli domates türü olan, bizim buralarda gıcık domates ya da gillik domates denen çeri türü domateslerde hiç böyle bir kıvrıklık yok. Hastalık da yok. Üstelik hiç koltuk almadım, yaprak budaması yapmadım, yere yayılmış durumda/askıya almadım. Capcanlı ve çalı gibi yayılmış durumda. İlk domateslerini de yedik.

Bu arada yapraktan organik/biyolojik gübre(EM.A ya da solucan gübresi çayı/şerbeti) verdikten sonra kükürt, Gülleci Bulamacı, kül verilebilir mi? Ya da ne kadar süre sonra verilir.

Name:  13.jpg
Views: 265
Size:  75.0 KB

Bunlar da domateslerde gördüğüm sorunlar. Birkaç domates böyle delik deşik olmuştu. Sebebini bilenlerden yardım alabilirsem sevinirim.

Bir de domates dibinde kararma var. Bu dip çürüklüğü sanırım. Kalsiyum uygulaması gerekiyor zannedersem. Yumurta kabuğunu sirkede çözündürüp yapraktan sıkmayı düşünüyorum.(Sayın Meyvelitepe'nin bir tarifi vardı konuyla ilgili.)
Name:  20.jpg
Size:  47.0 KB

Ek: Araştırmalarıma göre Tuta Absoluta gibi görünüyor. Tuzaklama ile mücadele yapılıyor gibi. Araştırmaya devam.

Ek2: Delphin ile ilgili de bazı araştırmalar yaptım fakat üretimi satışı bitmiş gibi. Hiçbir yerde yok. Onun yerine şu ilaca ulaştım:
https://www.hektas.com.tr/productdet...insecticide-wp

Düzenleyen halcur : 21-06-2021 saat 15:20 Neden: Araştırma kaynaklı ek bilgi
Eski 21-06-2021, 09:12   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-03-2019
Annemden aldığım salatalıklar. Oturak dendiği için aldım: Hem de "Bereketli, hiç salatalıksız kalmazsın." dedi, annem.
Eklenti 719997

Bunlara da büyükbaş gübresi ve yapraktan solucan gübresi şurubu verdik[/QUOTE]

Öncelikle maşallah diyelim. Emeğinize sağlık. Eğer Salatalıklarınız atalık tohum ise ve veriminden memnun kalırsanız. Tohum takas etkinliğinde talip olabilirim

feyzi_48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2021, 09:18   #51
Ağaç Dostu

Alıntı:
İlk ürün toplandı. 912 Gr.
Bismillah dedik. Devamı da hayırlısıyla gelir inşaAllah.

Bu arada ilginç. Şu ana kadar hem ağaçlarda hem bostanda hastalık alameti görmedim. Kışın 3 kere Gülleci Bulamacı, baharda 2 kere Bordo Bulamacı, 1 kere Gülleci Bulamacı yaptım. Heralde sebep budur.

SM-A750F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Afiyet olsun. Fasülyenin cinsi nedir. İç olarak mı yoksa kabuklu mu tüketilmektedir. Ayrıca lezzeti ve kılçık oranı nasıldır.

Eski 21-06-2021, 09:30   #52
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyzi_48 Mesajı Göster
Afiyet olsun. Fasülyenin cinsi nedir. İç olarak mı yoksa kabuklu mu tüketilmektedir. Ayrıca lezzeti ve kılçık oranı nasıldır.
Cinsini bilmiyorum. Annemden aldım. Ben de merak ettim sordum ama onlar da tam ismini bilmiyor. Yıllardır bizim oralarda ekilir. Kaynağını bilmiyoruz çünkü herkes birbirinden alır eker. Yanlışlıkla tohum almayı unuttuysa ya da kaybettiyse komşuya gidilir ve yeşil fasulye tohumu istenir. Kimse gelmişini geçmişini sormaz.

Biz yeşil tüketiyoruz. Taze toplayıp yemeğini yapıyoruz ya da ikiye üçe bölüp kurutuyoruz. Kurutmasına Gö(ğ)lemez deniyor bizde. Sonra kışın suda ıslayıp yemeğini yapıyoruz ya da soğan/salça ile kavurup çevirme içi(sıkma) olarak kullanıyoruz. Aynı harçla arada böreğini de yapıyoruz.

İçi dalgalı kahverengi renkli. Bu nedenle olacak bir forum üyesi barbunya olduğunu söyledi.

Kılçığı ne kadar sorun bilmiyorum çünkü biz hep taze tükettik. Tazeyken de kılçık görmedim.

feyzi_48 beğendi.
Eski 21-06-2021, 13:57   #53
Ağaç Dostu

Alıntı:
Cinsini bilmiyorum. Annemden aldım. Ben de merak ettim sordum ama onlar da tam ismini bilmiyor. Yıllardır bizim oralarda ekilir. Kaynağını bilmiyoruz çünkü herkes birbirinden alır eker. Yanlışlıkla tohum almayı unuttuysa ya da kaybettiyse komşuya gidilir ve yeşil fasulye tohumu istenir. Kimse gelmişini geçmişini sormaz.

Biz yeşil tüketiyoruz. Taze toplayıp yemeğini yapıyoruz ya da ikiye üçe bölüp kurutuyoruz. Kurutmasına Gö(ğ)lemez deniyor bizde. Sonra kışın suda ıslayıp yemeğini yapıyoruz ya da soğan/salça ile kavurup çevirme içi(sıkma) olarak kullanıyoruz. Aynı harçla arada böreğini de yapıyoruz.

İçi dalgalı kahverengi renkli. Bu nedenle olacak bir forum üyesi barbunya olduğunu söyledi.

Kılçığı ne kadar sorun bilmiyorum çünkü biz hep taze tükettik. Tazeyken de kılçık görmedim.
Cevaplarınız için teşekkürler, umarım tohum paylaşım etkinliğinde tohumlarımızdan paylaşmak nasip olur.

halcur beğendi.
Eski 21-06-2021, 15:18   #54
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Ek: Araştırmalarıma göre Tuta Absoluta gibi görünüyor. Tuzaklama ile mücadele yapılıyor gibi. Araştırmaya devam.

Ek2elphin ile ilgili de bazı araştırmalar yaptım fakat üretimi satışı bitmiş gibi. Hiçbir yerde yok. Onun yerine şu ilaca ulaştım:
https://www.hektas.com.tr/productdet...insecticide-wp
Rebound falan uğraşmayın Neemazal iş görür tuta'da.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2021, 16:58   #55
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Rebound falan uğraşmayın Neemazal iş görür tuta'da.
Teşekkürler cevap için.
Tuta değil de yeşil kurt olma ihtimali de var. Bu işleri yeni öğreniyorum. Yaprakta sorun gördüğümü hatırlamıyorum. Tuta yapraklara saldırıyor ilk önce. Bir iki güne netleşir. Umarım NeemAzal yeşil kurda da iyi gelir.

Bu arada kükürt ve kaolin kilinin de zararı azaltabileceğini okudum.(Sayın Devran'dı galiba)

Eski 21-06-2021, 19:39   #56
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyzi_48 Mesajı Göster

Alıntı:
Eklenti 719997

Bunlara da büyükbaş gübresi ve yapraktan solucan gübresi şurubu verdik
Öncelikle maşallah diyelim. Emeğinize sağlık. Eğer Salatalıklarınız atalık tohum ise ve veriminden memnun kalırsanız. Tohum takas etkinliğinde talip olabilirim
Bu mesajı sonradan fark ettim. Teşekkür ederim. Atalık tohum olup olmadığını bilmiyorum. Dediğim gibi bizim köylerde herkes birbirinden tohum alır ve iki ölçütü vardır.
1-Lezzet
2-Verim

Anneme "Tohumlar atalık mı?" diye sorsam muhtemelen, "Konu komşudan aldık, atalık mı bilmem." der.

Bana kalırsa ticari tohum da olabilir.

Önümüzdeki zaman diliminde verimine ve lezzetine bakarım. Türün kaynağına da inmeye çalışırım. Gerekirse/talep olursa/tohum alabilirsem paylaşıma açarım. İki senedir katılıyorum ve oldukça keyifli bir süreç olduğunu düşünüyorum. Sırf adrenalin için bile tohum etkinliğine katılınır bence.

Eski 23-06-2021, 07:44   #57
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Dün bahçede özellikle kabak yapraklarında galeriler açılmış, oyulmuş olarak gördüm. Yeni dikilmiş ve dikilmeyi bekleyen domates fidelerinde de aynı galerilerden bolca gördüm. Durum vahim.

feyzi_48 beğendi.
Eski 26-06-2021, 13:14   #58
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Bu mesajı sonradan fark ettim. Teşekkür ederim. Atalık tohum olup olmadığını bilmiyorum. Dediğim gibi bizim köylerde herkes birbirinden tohum alır ve iki ölçütü vardır.
1-Lezzet
2-Verim

Anneme "Tohumlar atalık mı?" diye sorsam muhtemelen, "Konu komşudan aldık, atalık mı bilmem." der.

Bana kalırsa ticari tohum da olabilir.

Önümüzdeki zaman diliminde verimine ve lezzetine bakarım. Türün kaynağına da inmeye çalışırım. Gerekirse/talep olursa/tohum alabilirsem paylaşıma açarım. İki senedir katılıyorum ve oldukça keyifli bir süreç olduğunu düşünüyorum. Sırf adrenalin için bile tohum etkinliğine katılınır bence.
Lezzet konusunda tam puan aldı. Ben henüz tadına bakamadım ama toplam beş aileye ilk üründen ikram etmiştim. İki aile afiyetlenmiş. Tadının güzel olduğunu, beğendiklerini söyledi. Bizim evde de ben yokken pişirmişler. Misafir de çok beğenmiş tadını.

NOT: Sonunda tadına baktım. Bence de tadı güzel.

Düzenleyen halcur : 29-06-2021 saat 19:00
Eski 29-06-2021, 19:19   #59
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Yanlış hatırlamıyorsam bunlar Halep Karası patlıcan. Sayın Hediyeunlu'dan. Güzel görünüyorlar. Şimdilik tadına bakamadık.
Views: 205
Size:  70.9 KB

Bu da annemden gelen hıyarlar. Dikenli ve sulu. Bu kadar iri olmasına rağmen hala taze fakat bildiğimiz ata-dede hıyarlarının tadı yok. Bitki daha tam canlanmadı ama az kaldı. Bereketli gibi görünüyor.
Views: 206
Size:  67.9 KB

Kızaran ilk domatesler. Yakında hepsi birden kızaracak gibi ama yeni çiçek az gibi. Tabii birde yeşil kurt(ya da tuta) sorunu var. Hayırlısı.
Views: 207
Size:  72.6 KB

İlk kabak. Bu sene forumdan iki sene önce temin ettiğim balkabaklarının cinsi cibilliyeti bozulmuş gibi geldi. Dayımın kabakları ile sarmaş dolaş olunca tür değişmiş. Bakalım belki bu yeni tür hoşumuza gider. Beğenmezsek orijinale döneriz. Zannedersem birkaç tohum kalmıştı.
Views: 197
Size:  65.5 KB

Bu da sıcaklara direnen marulum. Diğerleri tohuma döndü.
Name:  WhatsApp Image 2021-06-29 at 20.04.27 (4).jpg
Views: 207
Size:  69.7 KB

Eski 29-06-2021, 19:22   #60
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Bunu da buraya eklemezsem olmazdı. Yüzeysel bir toplama ile bile bu kadar çok taş topladık. O kadar taşlı yani. Yapacak bir şey yok. Her sene bostan ekmeden önce toprağı sürünce taş temizliği yapılacak. Yavaş yavaş taşını azaltacağız.
Name:  t.jpg
Views: 199
Size:  73.8 KB

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024