agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni783Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-08-2021, 16:00   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-09-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyzi_48 Mesajı Göster
Sayın halcur; Esnaf konusunda sizi kendi yaşadıklarımla o kadar iyi anlıyorum ki, ne isterseniz veriyorlar fakat verdikleri satış amaçlı oluyor fayda amaçlı olmuyor.
Kesinlikle, hele bir de ankarada ulus esnafı var yok bilmezler ne sorsan vardır muhakkak. Ben de üçburun köy biberi aldım güya alakası yok.
Sn. Halcur domatesleriniz için üzüldüm açıkçası hastalık ve net tedavisini bulursanız paylaşmanızı ümit ediyorum.
Ne hikmetse nazlı olduğundan mıdır yoksa geç yetiştiğinden midir nedir bahçenin şahı padişahı domates izlenimi var bende. Domateslerin hastalanması diğer zerzevattan daha çok koyuyor insana

halcur beğendi.
chntskn06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2021, 09:54   #92
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Galeri: 1
Komşunun karpuzları. Tadı, rengi güzel. Çekirdekleri iri ve bol ama temizlemesi kolay.
Name:  01 (9).jpg
Views: 662
Size:  33.3 KB

Günebakanlar yavaş yavaş olgunlaşıyor.
(Yanlış fotoğrafı paylaşmışım. Bu bir önceki hali ama sorun olmaz. Çoğu buna benzer durumda.
Name:  01 (8).jpg
Views: 651
Size:  31.4 KB

Bu sıra en çok göze batan kabaklar. Eş dost bıktı artık, "Patlıcan, kabak, karpuz ister misin?" teklifinden. En çok da kabaktan... Balkon demirlerinde güneşleniyorlar. Bir süre güneş alırsa daha iyi oluyormuş.
Name:  01 (3).jpg
Views: 649
Size:  28.9 KB

Name:  01 (2).jpg
Views: 670
Size:  30.1 KB

halcur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2021, 10:05   #93
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Bu fotoğrafta 4-5 tür mısır var. Beyaz, mor/siyah, yerli. Beyaz ve morun hem patlak mısır hem de yemelik çeşidi var. Tohum paylaşım etkinliğinden gelen tüm tohumlar hastalandı. Yerli çeşitler küçük olsa da bir miktar yedik.

Yanlışım varsa düzeltin ama tohum paylaşım etkinliğinden gelenlerin hepsinin hastalanmasını 'bu bölgeye yabancı olmasından kaynaklanıyor' diye düşündüm. Yani adaptasyon sorunu.

Name:  01 (6).jpg
Views: 654
Size:  44.4 KB

Bu da bahçede bolca bulunan bir bitki. Altın çileğe çok benziyor. Sök sök bitmiyor, o kadar çok. Bitkiyi iyi tanıyanlar fikir verirse sevinirim. O mudur?

Name:  01 (5).jpg
Views: 615
Size:  30.1 KB

Eski 17-08-2021, 11:30   #94
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Ellerinize emeklerinize sağlık, son fotoğrafta ki altın çileğe çok benziyor, şekeri olana çok iyi geliyor, aşağıdaki linki bir inceleyin, kolay gelsin.

Bahçede ve Balkonda Altın Çilek (Yer Kirazı)

halcur beğendi.
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2021, 12:36   #95
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halcur Mesajı Göster
Komşunun karpuzları. Tadı, rengi güzel. Çekirdekleri iri ve bol ama temizlemesi kolay.
Eklenti 720968

Günebakanlar yavaş yavaş olgunlaşıyor.
(Yanlış fotoğrafı paylaşmışım. Bu bir önceki hali ama sorun olmaz. Çoğu buna benzer durumda.
Eklenti 720969

Bu sıra en çok göze batan kabaklar. Eş dost bıktı artık, "Patlıcan, kabak, karpuz ister misin?" teklifinden. En çok da kabaktan... Balkon demirlerinde güneşleniyorlar. Bir süre güneş alırsa daha iyi oluyormuş.
Eklenti 720970

Eklenti 720971
Büyük olmayan bal kabaklarını içine peynir, et vb doldurulan yemeği yapmakta kullanabilirsiniz. Fırında nefis oluyor. Forumdaki yemek sayfasında görmüştüm. Ben tulumcuyum.

akçabardak ve halcur beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2021, 14:58   #96
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Büyük olmayan bal kabaklarını içine peynir, et vb doldurulan yemeği yapmakta kullanabilirsiniz. Fırında nefis oluyor. Forumdaki yemek sayfasında görmüştüm. Ben tulumcuyum.
O yemeğin bir adı var mı?

Eski 17-08-2021, 19:45   #97
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Biraz tarif alalım mı..Kabaca, kısaca... Hanım pek böyle değişik şeylerden hoşlaşmaz ama güzel olacak gibi.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2021, 10:58   #98
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Biraz tarif alalım mı..Kabaca, kısaca... Hanım pek böyle değişik şeylerden hoşlaşmaz ama güzel olacak gibi.
Balkabağı ile yapılan yemekler
burada var.

Eski 22-08-2021, 08:37   #99
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

halcur / Bahçe

Yeşil domates ve süs biberi turşusu

Eski 25-08-2021, 22:12   #100
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

TCM'den

Sayın TCM'nin sayfasını baştan sona okumayı bitirdim. Özetle TCM'den ve biraz da başka kaynaklardan edindiğim bilgi aşağıda. (Kusurumuz varsa affola.)

Alıntı:
Sebze dikilecek/ekilecek alan sürülmeden önce kükürt, kül ve yumurta kabuğu dökün, sonra sürün.

Damlama yapılacaksa arık açmaya gerek yok.

Fide yalaklarına magnezyum, yumurta kabuğu koyup üzerine az toprak koyup solucan gübresi de ekleyip fideyi dik.

Fidelerin sıra arasını 60-100 cm aralıkla olursa aralar çapa makinesi ile sürülebilir.

Domateslerde ve patlıcanlarda ara fide arası 50-60 cm (Domates sırıksa 40 cm)

Kabakları, karpuz ve kavunları sebzelerden ayrı bir yere dik.

Mısırları önce ek 15 gün sonra da fasulyeleri ek.

Günebakanı yan ve arkalara dik.

Hıyarların yerini çok geniş bırak ya da askıya al/sırık dik.(Yerde olursa yaprak altlarına bakmak zor.)

Öncelikle patlıcan tohumlarını 1-1,5 gün suda beklet, bir hafta sonra biber ve biberden bir hafta sonra da domates tohumlarını suda beklet. En geç patlıcan çimleniyor. Biber tohumunu ve mısırı bir gün domatesi yarım gün suda bekletmek yeterli.

Kükürt, çiçeklenme artıncaya kadar bakır ve oksijenli su düzenli aralıklarla fide dikiminden hemen sonra uygulanmaya başlanmalı ki ortam şartlarının mantar etkenleri için ideal olmasının önüne geçilebilsin.

Koruma amaçlı, sıcaklar artınca, domatese sistemik mantar ilacı verilebilir.

1- Fideler dikildikten hemen sonra bordo bulamacı kullan
* 2 kere daha 1 hafta aralıkla tekrarla hatta gerekirse çok çiçekleninceye kadar devam et.

2- Bitkileri ektikten sonra 10 günde bir kükürt/kül karışımı dökün
*Ayrıca her yağmur yağdığında da (özellikle domatese) ilk fırsatta kükürt-kül dökün

3- Kükürt uygulamasına domateste ilk zamanlar 5-7 günde bir (artı yağmurdan sonra) daha sonraki günlerde 10-15 gün aralıklarla (artı yağmur sonrası) devam et.

4- Kükürte ilave sistematik olarak arada oksijenli su kullan (Sulandırma oranı 1/100 )

5- Araya bordo bulamacı sıkıştır.

6-Mantar görülürse sistemik mantar ilacı kullana
Mancozeb

7-Kaolin %2.5 -5 kaolin kili sık (%5-6 derece soğuk-sıcaktan koruyor)

mildiyö ( domates geç yanıklığı - p. infestans ) için sistemik ilaç ile (syngenta - quadris)

Eski 26-08-2021, 11:11   #101
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Ben de diyorum bütün gece bahçede tıkırtılar kesilmedi, kim bu dolaşan gece gece...

Derlediklerinizi şöyle bir okuyunca, kızdım kendime, hiç dedim bitkileri kendi haline bırakmamışım, tık demişler kükürt, gık demişler kül, yağmuru bile yağacağına pişman etmişim.

Şuna inanıyorum hep; milyarca yıldır doğa-yaradan bir yoluna koymuş işleri ve tıkır tıkır işlemiş her şey. Ama insanoğlu elinin değdiği, gözünün gördüğü, sesinin gittiği canlı-cansız her şeyi katletmiş doğduğundan beri. Ve bu aç gözlülüğü de artarak devam ederek dünyanın sonunu getirecek gibi duruyor. Bu sebeple insanoğlu ne olursa olsun işleyen süreçlere müdahil olmamalı. Bahçede de durum aynı; en güzeli hiç bir müdahaleye yer olmadan sadece kompost ile yapılmalı her şey. Duruma göre mümkün olduğunca doğal mücadele edilmeli. Tabi bunu derken kimi sanal alemde yapıldığı gibi; hiç gübre atmayın, hiç ilaç vermeyin, bunların ismini bile söylemeyin, söyleyenleri de çarmıha gerin denmemeli.

'Koruma amaçlı, sıcaklar artınca, domatese sistemik mantar ilacı verilebilir' e cevap yazayım dedim amma uzattım konuyu. Herkes kendi bahçesinin dinamiklerine göre davranmalı sonuçta...

@ halcur, bahçemi ziyaretinizden dolayı teşekkür ederim. İmkan olmalı bahçelerimizde çay-kahve eşliğinde sohbetlere devam etmeli di mi...

Eski 28-08-2021, 13:29   #102
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Ben de diyorum bütün gece bahçede tıkırtılar kesilmedi, kim bu dolaşan gece gece...

Derlediklerinizi şöyle bir okuyunca, kızdım kendime, hiç dedim bitkileri kendi haline bırakmamışım, tık demişler kükürt, gık demişler kül, yağmuru bile yağacağına pişman etmişim.

Şuna inanıyorum hep; milyarca yıldır doğa-yaradan bir yoluna koymuş işleri ve tıkır tıkır işlemiş her şey. Ama insanoğlu elinin değdiği, gözünün gördüğü, sesinin gittiği canlı-cansız her şeyi katletmiş doğduğundan beri. Ve bu aç gözlülüğü de artarak devam ederek dünyanın sonunu getirecek gibi duruyor. Bu sebeple insanoğlu ne olursa olsun işleyen süreçlere müdahil olmamalı. Bahçede de durum aynı; en güzeli hiç bir müdahaleye yer olmadan sadece kompost ile yapılmalı her şey. Duruma göre mümkün olduğunca doğal mücadele edilmeli. Tabi bunu derken kimi sanal alemde yapıldığı gibi; hiç gübre atmayın, hiç ilaç vermeyin, bunların ismini bile söylemeyin, söyleyenleri de çarmıha gerin denmemeli.

'Koruma amaçlı, sıcaklar artınca, domatese sistemik mantar ilacı verilebilir' e cevap yazayım dedim amma uzattım konuyu. Herkes kendi bahçesinin dinamiklerine göre davranmalı sonuçta...

@ halcur, bahçemi ziyaretinizden dolayı teşekkür ederim. İmkan olmalı bahçelerimizde çay-kahve eşliğinde sohbetlere devam etmeli di mi...
Sayın TCM, teşekkür ederim. Renkli üslubunuzla yazdıklarınızı yine zevkle okudum. Şekeri bıraktığımdan beri çay zevk vermiyor ama kahve güzel olurdu. Adana'ya yolunuz düşerse ellerimle ikram etmekten mutlu olurum.

nazlı06 beğendi.
Eski 30-08-2021, 13:54   #103
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Sirke yapmaya başladık yine. Her yıl yapılan standart hazırlıkların bir parçası.
Name:  5.jpg
Views: 498
Size:  30.2 KB

Gül biber ve patlıcan turşusu
Name:  1.jpg
Views: 498
Size:  55.2 KB

Bamya kurutma çalışması
Name:  2.jpg
Views: 508
Size:  59.8 KB

Diğer bamya halkası, biber kurutması ve salça...
Name:  3.jpg
Views: 513
Size:  51.5 KB

Name:  4.jpg
Views: 540
Size:  53.0 KB

Eski 30-08-2021, 19:24   #104
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
...Şekeri bıraktığımdan beri çay zevk vermiyor ama kahve güzel olurdu. Adana'ya yolunuz düşerse ellerimle ikram etmekten mutlu olurum.
- Şeker en büyük düşmanlarımızdan. Çok doğru karar vermişsiniz. Ancak 'şekeri bırakınca çaydan zevk alamamak' pek rastlanılan bi şey değil, muhtemelen daha yeni bıraktığınız için öyle diyorsunuz. Tamam damak tadı bu tartışılmaz ama şu ana kadar hiç duymadım herhalde; esas çayın tadına şimdi varmanız gerek.

- İlk görev yerim 1993 sonu Gaziantep - İslahiye, birlikte çalıştığımız Adana lı arkadaşımız vardı, sayesinde gezdik biraz. Çağırıyor hep, nasip...

Eski 03-09-2021, 17:08   #105
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
- Şeker en büyük düşmanlarımızdan. Çok doğru karar vermişsiniz. Ancak 'şekeri bırakınca çaydan zevk alamamak' pek rastlanılan bi şey değil, muhtemelen daha yeni bıraktığınız için öyle diyorsunuz. Tamam damak tadı bu tartışılmaz ama şu ana kadar hiç duymadım herhalde; esas çayın tadına şimdi varmanız gerek.

- İlk görev yerim 1993 sonu Gaziantep - İslahiye, birlikte çalıştığımız Adana lı arkadaşımız vardı, sayesinde gezdik biraz. Çağırıyor hep, nasip...
Biraz geç oldu ama Sayın TCM herkes aynı şeyi söylüyor. "Çayın asıl tadını şimdi alman lazım" ya da "Biraz zaman geçsin, görecekmişsin çay değil şerbet içiyormuşsun."
Şekeri bırakalı 1(bir) yıl oldu. Çayı da bırakmak üzereyim(Zevk almadığım için). Sigaradan sonra hayattaki en büyük ikinci zevkimi de kaybettim.

nazlı06 ve TCM beğendi.
Eski 04-09-2021, 09:33   #106
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Biraz geç oldu ama Sayın TCM herkes aynı şeyi söylüyor. "Çayın asıl tadını şimdi alman lazım" ya da "Biraz zaman geçsin, görecekmişsin çay değil şerbet içiyormuşsun."
Şekeri bırakalı 1(bir) yıl oldu. Çayı da bırakmak üzereyim(Zevk almadığım için). Sigaradan sonra hayattaki en büyük ikinci zevkimi de kaybettim.
Çayı da şekeri de bırakmıyorum. Bırakmayacağım işte ! Başlarım şeker düşmanlığına.
Yok efendim sağlıklı yaşamak için şunları bunları yapmalıymışım. İyi, hoş da uzun yaşamak için yaşamak istemiyorum ki. Zevk aldığım şeyleri de yapmak istiyorum. Bu vücut denen nesnenin hiç mi toleransı yok ? Benimki toleranslı. 17 yaşından bugüne (63) şekerli çay içerim. (Hafif tatlı) Su gereksinimimi de çayla karşılarım. Rakı içmiyorsam su içtiğim pek görülmez. (yemek sofrasında su bulundurmam. O derece) Çay su sayılmadığı için susuzluktan öldüm mü ben ?
Haftada 4-5 gün bisiklet sürerim üstelik. 25-30 km bisiklet üstüne çay gibi keyifli bir içecek bilmiyorum. Yolda da susuzluğumu termostaki çayla gideririm. Önlemler bir yere kadar. Bu tür önleyici önlemlere gelince kulak asmam.
Avcı toplayıcı topluluklar nereden enerji sağlayabilirdi ?
Karbonhidrat kaynağı olarak buğdayı bile bilmiyorlardı. Topladıkları meyvelerdeki şeker olmazsa ölürler. Yani bedenimiz o günlerden beri şeker yakmayı bilir. Benim çocukluğum pilav ve hoşaf yiyerek geçti. Karbonhidrat üstü şeker demek. Hala ölmedik ama. Arkadaşlarım da yaşıyor.
Sorun gıda endüstrisini desteklemeye çalışan "endüstriyel bilim" anlayışı. Her hazır gıdaya şeker veya türevi, tuz, tatlandırıcı vb eklentilerle dengeli beslenme bozuluyor. Aradan bir şeyi çekip suçlu bu deyince de sistem sürüyor. Yeni ürünler ortaya çıkıyor.
Şekeri kanserli hücreye verirsen hücredeki kanser coşuyor. (Çalışmanın bilimselliğine karşı çıkmıyorum.) Kanserli hasta kötüleşince hastaya serumu niye veriyorlar ? (Serumdaki şeker ne olacak ? ) Beden karmaşık işlemlerle ayakta kalıyor. Hücreye bakıp beden hakkında karar verilemiyor.
Uzatmayayım. Önlem iyidir. Önleyici önlemlere gelince aynı fikirde değilim.
V A Z G E Ç M E M .

nazlı06, TCM ve halcur beğendi.
Eski 05-09-2021, 00:06   #107
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
...Bu vücut denen nesnenin hiç mi toleransı yok ?...
Mutlaka olur; hastalara olayı anlatırken aşağıdaki örneği veririm hep, en anlaşılır şekilde böyle anlatılır diye düşünüyorum.

- Hastalıkların insan vücuduna etkisinde pek çok önemli şey var. En fazla görülen - bilinen ve önlem alınabilecek hastalıklar şeker (diyabet) ve yüksek tansiyon. Bunlar da vücutta genelde damarları etkileyerek hasar verir. Vücuttaki damarları bahçe hortumuna benzetelim. Diyabet güneş, tansiyon da basınç olsun. Bahçeyi sularken hortumun ucunu ne kadar sıkarsanız (tansiyon) suyun hortumun çeperine yaptığı basınç artacak ve dolayısıyla ömrü kısalacaktır. İşiniz bitince hortumu katlar depoya kaldırırsanız ömrü uzar, ancak bahçede kendi halinde güneşin altında (diyabet) bırakırsanız da ömrü kısalacaktır. Peki hortumun hiç mi etkisi yok olaya; tabi ki çok önemli ve ona da kalıtım diyelim. Elimizde metresini 10 liraya aldığımız esnek mi esnek pırıl pırıl bir hortum var ise mutlaka ömrü daha uzun olacaktır. Ancak hurda plastikten yapılma eğilip bükülmesi bile zor metresi 2 liralık hortumu ne kadar korursanız koruyun ömrünü bir yere kadar uzatabilirsiniz. Ailesinde 80 yaşından önce ölüm görülmeyen birinin 40 yaşında kalp krizinden ölme ihtimali çok düşüktür.

Gelelim şekerin, karbonhidratın vs. nin etkisine. Sabah kahvaltıda; tereyağın içine iki yumurta kırın, üzerine çökelek-kaşar peyniri vs. peynir ekleyin, yanında zeytin, domates, şekersiz çay... Diğer kahvaltı seçeneği; gevrek veya ekmek, üzerine bal - reçel - çikolata vs. - meyve suyu (taze sıkılmış hazır çok önemli değil) - şekerli çay veya kahve... Bu iki çeşit kahvaltı sonrası bedeninizde fark göremiyorsanız istediğiniz kahvaltıyla devam edin. Aynı şeyi öğle ve akşam yemeğinde de tekrarlayabilirsiniz. Yani pirinç - tatlı - un aldığınız öğün ile almadığınız öğünlerde fark yok ise kafanızı yormayın, canınızın istediğini yiyin gitsin. Benim çok fark ediyor mesela; uyku hali, daha çabuk acıkma, nabzın yükselmesi vs...

Bir de şu var; belki de en önemli olan yaptığınızdan zevk alabilmek. Eğer bu kahvaltı, yemek ile oluyorsa abartmadan hayatın tadını çıkartmakta fayda var.Örnekleri çoğaltacam ancak özendirme gibi anlaşılabileceği için burada keseyim. Kişi değişimleri, kendine, yaşamına uyarlayarak uygulayabiliyorsa ne mutlu, ama olmuyorsa hayatı eziyete dönüştürmenin anlamı yok.

NOT: @halcur ve @Portakal Rengi ile bir bahçede oturup sohbet etmek eminim çok zevkli olurdu. Zevklerimiz pek uyuyor zira.

Eski 14-09-2021, 20:54   #108
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Çayı da şekeri de bırakmıyorum. Bırakmayacağım işte ! Başlarım şeker düşmanlığına.
Yok efendim sağlıklı yaşamak için şunları bunları yapmalıymışım. İyi, hoş da uzun yaşamak için yaşamak istemiyorum ki. Zevk aldığım şeyleri de yapmak istiyorum. Bu vücut denen nesnenin hiç mi toleransı yok ? Benimki toleranslı. 17 yaşından bugüne (63) şekerli çay içerim. (Hafif tatlı) Su gereksinimimi de çayla karşılarım. Rakı içmiyorsam su içtiğim pek görülmez. (yemek sofrasında su bulundurmam. O derece) Çay su sayılmadığı için susuzluktan öldüm mü ben ?
Haftada 4-5 gün bisiklet sürerim üstelik. 25-30 km bisiklet üstüne çay gibi keyifli bir içecek bilmiyorum. Yolda da susuzluğumu termostaki çayla gideririm. Önlemler bir yere kadar. Bu tür önleyici önlemlere gelince kulak asmam.
Avcı toplayıcı topluluklar nereden enerji sağlayabilirdi ?
Karbonhidrat kaynağı olarak buğdayı bile bilmiyorlardı. Topladıkları meyvelerdeki şeker olmazsa ölürler. Yani bedenimiz o günlerden beri şeker yakmayı bilir. Benim çocukluğum pilav ve hoşaf yiyerek geçti. Karbonhidrat üstü şeker demek. Hala ölmedik ama. Arkadaşlarım da yaşıyor.
Sorun gıda endüstrisini desteklemeye çalışan "endüstriyel bilim" anlayışı. Her hazır gıdaya şeker veya türevi, tuz, tatlandırıcı vb eklentilerle dengeli beslenme bozuluyor. Aradan bir şeyi çekip suçlu bu deyince de sistem sürüyor. Yeni ürünler ortaya çıkıyor.
Şekeri kanserli hücreye verirsen hücredeki kanser coşuyor. (Çalışmanın bilimselliğine karşı çıkmıyorum.) Kanserli hasta kötüleşince hastaya serumu niye veriyorlar ? (Serumdaki şeker ne olacak ? ) Beden karmaşık işlemlerle ayakta kalıyor. Hücreye bakıp beden hakkında karar verilemiyor.
Uzatmayayım. Önlem iyidir. Önleyici önlemlere gelince aynı fikirde değilim.
V A Z G E Ç M E M .
Sayın Portakal Rengi, böyle güzel ve coşkulu anlatıma hak ettiği şekilde mukabele edememe korkusuyla cevap yazamadım ama şimdi biraz cesaretlendim.

Ben de "Başlarım şeker düşmanlığına!" demek istiyorum hatta "Tutmayın küçük enişteyi!" moduna girip gaza geliyorum ama şeker hastası olduğumu hatırlayınca isyanım anında sönüyor.

"Hayat zevk vermiyorsa uzun yaşamanın cazibesi ne ola ki?" diyorum. Sonra aklıma geliyor. Şükür Adanalının şeker haricinde de bir sürü zevki var.

Bisiklet sürme meselesi bence çok önemli. Ben yürümem, spor yapmam, bisiklet sürmem...kısaca sağlıklı ve yararlı bir faaliyetim yok. Biraz bahçede enerji sarf ederim. O kadar. Emin olun spor yapsaydım şekeri ve şekerin baş rolde olduğu tatlıları sabah kahvaltısı niyetine yerdim. Ben de haykırırdım: VAZGEÇMEM, diye.

Eski 22-09-2021, 12:30   #109
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Gül biberden ve dürümcüden gelen(onlar meksika dedi) acı biberden tohum almak için kurutuyorum. Gülbiberi biraz erken toplamışım. Sonrakiler iyice kızarınca toplayacağım.
Diğeri kıl biber. Ondan vaz geçtim.Çok acı.
Name:  3.jpg
Views: 370
Size:  49.1 KB

Uzun-orta-tombul süs biberi karışımı. Yine tohumluk. Karma bir şekilde tohum paylaşımında dağıtırım büyük ihtimal.
Views: 376
Size:  63.8 KB

Zeytinler az da olsa ürün verdi bu yıl. 1.5 lt'lik bir şişeyi doldurduk. Diktiğimzamandan bu güne üç yıla yaklaştı.
Views: 373
Size:  64.3 KB

Eski 22-09-2021, 14:00   #110
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Biberleri güneşte değil gölgede kurutalım, bıçakla ortadan bir kesi atalım ki çürümesin, hava alsın.

İLAVE: Güneşi nereden gördüysem artık..

nazlı06 beğendi.
Eski 22-09-2021, 20:07   #111
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Biberleri güneşte değil gölgede kurutalım, bıçakla ortadan bir kesi atalım ki çürümesin, hava alsın.

İLAVE: Güneşi nereden gördüysem artık..
Genel olarak gölgede kurutuluyormuş. Biz güneşte kuruttuk. Bundan sonrakileri gölgede kuruturuz artık.

Eski 22-09-2021, 20:11   #112
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Bu fotoğrafta 4-5 tür mısır var. Beyaz, mor/siyah, yerli. Beyaz ve morun hem patlak mısır hem de yemelik çeşidi var. Tohum paylaşım etkinliğinden gelen tüm tohumlar hastalandı. Yerli çeşitler küçük olsa da bir miktar yedik.

Yanlışım varsa düzeltin ama tohum paylaşım etkinliğinden gelenlerin hepsinin hastalanmasını 'bu bölgeye yabancı olmasından kaynaklanıyor' diye düşündüm. Yani adaptasyon sorunu.

Eklenti 720977
Daha önce paylaştığım bu fotoğraftaki mısırlar şu an sütlü çorbamızı ve yoğurtlu çorbamızı süslüyor. Valla, çok da güzel oluyor.

Eski 13-10-2021, 18:18   #113
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Geçenlerde bir akrabamın tavsiyesi ile bu bitkiyi çelikten diktim. Gayet de güzel oldu. Bana bu bitkiyi veren Şeker Otu dedi, ismine. Stevia değil tabii ki. Şeker hastalığına iyi geliyormuş. Yiyenler memnunmuş...vs. Bu bitkinin gerçek ismini bilip beni aydınlatacak olan var mı?

NOT: Yedim, yaşıyorum.
Views: 326
Size:  64.5 KB

Views: 332
Size:  67.5 KB

nazlı06 ve E.Kahraman beğendi.
Eski 13-10-2021, 19:07   #114
Ağaç Dostu

köpük_bahçesi's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2020
Alıntı:
Geçenlerde bir akrabamın tavsiyesi ile bu bitkiyi çelikten diktim. Gayet de güzel oldu. Bana bu bitkiyi veren Şeker Otu dedi, ismine. Stevia değil tabii ki. Şeker hastalığına iyi geliyormuş. Yiyenler memnunmuş...vs. Bu bitkinin gerçek ismini bilip beni aydınlatacak olan var mı?

NOT: Yedim, yaşıyorum.

Eklenti 722203

Eklenti 722204
Tadı ıspanağa mı benziyor?

köpük_bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2021, 13:41   #115
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi köpük_bahçesi Mesajı Göster
Tadı ıspanağa mı benziyor?
Özür dilerim, geç cevapladım. Hafızam "nisyan ile malul"

Tadını ıspanağa benzeyip benzemediğini bilmiyorum. Ispanağı hiç çiğ yemedim.

Eski 16-11-2021, 15:49   #116
Ağaç Dostu

köpük_bahçesi's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2020
Alıntı:
Özür dilerim, geç cevapladım. Hafızam "nisyan ile malul"

Tadını ıspanağa benzeyip benzemediğini bilmiyorum. Ispanağı hiç çiğ yemedim.
Estağfurullah şeker hastalığına iyi geldiğini görünce dikkatimi çekti birkaç makale buldum orada ıspanak çeşidi olduğundan bahsediyordu linki tekrar bulursam paylaşayım.

ALP-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Longevity spinach
https://www.frontiersin.org/articles...016.00052/full

köpük_bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2021, 19:28   #117
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi köpük_bahçesi Mesajı Göster
Estağfurullah şeker hastalığına iyi geldiğini görünce dikkatimi çekti birkaç makale buldum orada ıspanak çeşidi olduğundan bahsediyordu linki tekrar bulursam paylaşayım.

ALP-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Longevity spinach
https://www.frontiersin.org/articles...016.00052/full
Konu ile alakasız olacak ama araya bir not olarak şeker seviyelerini düşürmek ve düşük tutmak için ketojenik diyete ( Günlük alınan karbonhidratı çok düşük seviyelerde tutacak şekilde beslenmek ) bakabilirsiniz.
Çok geçmiş olsun.

bardacık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2022, 13:15   #118
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

2022

Yeni Sezon

GİRİZGÂH

Name:  Adsız.gif
Views: 162
Size:  3.9 KB

Eski 28-01-2022, 13:26   #119
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Bu tarz çimlendirmeyi ilk defa deniyorum. Bakalım nasıl olacak? (15 Ocak)
Name:  20220128_1517007777777.jpg
Views: 215
Size:  27.0 KB

Bu da standart menü. Şeffaf kapaklı saklama kabı içinde kağıt havlu ile yapılan çimlendirme.(İlk çalışmadan bir hafta sonra)
Name:  20220124_215442.jpg
Views: 208
Size:  50.2 KB

Eski 28-01-2022, 13:38   #120
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Bu tarz çimlendirmeyi ilk defa deniyorum. Bakalım nasıl olacak? (15 Ocak)
Yeterli havalandırma sağlanmazsa direkt küflenip çöküyor bu fideler. Bilginiz olsun.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024