agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-01-2011, 22:54   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2010
2010 yılı bahçe çalışmalarım ;

Mevsimlik çiçeklerim.

Eklenen Resimler

novazet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 11:17   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-10-2010
Valla bravo. Elinize sağlık. Kolay gelsin. Herşey çok iyi gidiyor.

tugrulbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2011, 17:35   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2011
herkes bahçeci ne güzel.

osalke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2011, 09:13   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Önce hoş geldiniz diyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi novazet Mesajı Göster
Sondajın devirdaim suyunu doldurmak için açtığımız 2x2x2 m. ölçülerindeki çukurun, iş bittiğinde 1,2 m.si kuyudan çıkan mille dolmuştu. Geriye kalan çukuru süs havuzu yaparak değerlendirmeyi düşündüğümden doldurmadım.
Arkadaşım novazet, sizinle paylaşımlara girmeden önce bir tanıma ve tanışma faslı yaşamadan size tepeden inme olarak nitelebilinecek bir öneri getirme düşücesinin kaynağını alıntı yaptığım mesajınızın içeriğinde olarak, çalışmalarımın odağını teşkil eden kompost konusu olduğundan, doldurmadığınız devir daim çukuru üzerine sizin süs havuzundan önce yapacağınız bahçenizden çıkacak ot ve diğer organik atıkların toplanıp kompostlanarak bahçenizin üretimleri aşamasında toprağınızdan eksilecek organik yapısına katkı sağlarkende bu atıkların bertarafını sağlıyacak bir çukura öncelikle ihtiyacınızın olur düşüncesi ile önceliğinizin bu şekilde değerlendirilmesini önermekteyim.

Arkadaşım esas giriş ve paylaşımlarda görüşme dileklerimle kolaylıklar diliyorum.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2011, 09:55   #65
Ağaç Dostu

fikreteren's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2007
satın novazet son resimdeki çiceği çözemedim. adı nedir.

fikreteren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2011, 10:03   #66
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Kabak çiçeği gibi geldi bana Sayın Fikreteren.

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2011, 11:39   #67
Ağaç Dostu

Sayın Csydn ; Teşekkür ediyorum.

Sayın Epsody;
Göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederim. Bahçemi sitede sizlerle paylaşmamın nedenlerinden biriside, bundan sonra yapabileceğim işlerde sizlerin bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak istememdir. Her konu hakkında , siz ve diğer üyelerin gördükleri eksik ve yanlışlıkları veya tavsiyeleri paylaşmaları beni çok memnun edecektir.

Sizin çalışmalarınızı ve paylaşımlarınızı takip ediyor ve takdirle karşılıyorum. Ayrıca bloğunuzuda hızlı bir şekilde gözden geçirip daha uygun bir zamanda detaylıca okuyup incelemek için “sık kullanılanlar” menüme ekledim. Sitedeki paylaşımları mümkün olduğu kadar takip etsem de zamanım müsait olmadığından çok fazla katılım gösteremiyorum.

Bahçe çalışmalarıma başladığımda bir dergide gördükten sonra, aklımın bir ucunda hep bir kompost bidonu edinmek vardı ama ihmal ediyordum. Sizin yapmış olduğunuz paylaşımları da okuduktan sonra, bahçede yapacağım öncelikli işlerimin arasına, bir kompost çukuru açmayıda ekledim. Bahsettiğiniz sondaj devir daim çukuru, oturma bölümünün önünde olduğu için, kompost çukuru olarak uygun olmayacağını düşünüyorum. O çukura bir süs havuzu yapmak için sabırsızlıkla baharı bekliyorum. Kompost çukurunu biraz daha arka plan bir yerde açmayı düşünüyorum. Bu düşüncemi uygulamaya geçirdiğimde kompost uygulamaları için sizin bilgi ve tecrübelerinizden faydalanmak isterim. Ayrıca son günlerde solucan gübresi üretimi ilgimi çekiyor. Acaba bende bahçede kendime göre bir üretim yapabilir miyim diye düşünüyorum.

Bahçe oluşumum yeni olduğundan daha çok altyapı çalışmaları ve teknik işlerle uğraştığım için, bitkiler ve toprakla çok fazla ilgilenemedim. Bu işleri tamamladığımda bütün ilgimi bitki çeşitliliği, bitki ve toprak verimliliği, bitki düzenlemesi gibi konulara ayırmak istiyorum. O zaman sizlerin bilgi ve tecrübelerinize daha da çok ihtiyacım olacağını düşünüyorum.

İlgi ve alakanıza tekrar teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Eski 26-01-2011, 11:46   #68
Ağaç Dostu

Sayın Fikreteren, Sayın Ayşe_afyonlu' nun dikkatinden hiçbirşey kaçmıyor.
Ayşe hanımın söylediği gibi kabak çiçeği, aslında kabakların resmini çekmiştim. Resmi bilgisayarda büyütünce çiçeğin görüntüsü daha hoş ve güzel göründü.

Eski 21-02-2011, 18:40   #69
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
sayın novazet ,
Bir solukta okudum yaptıklarınızı ve yapacaklarınızı. Çok güzel bir çalışma. Çok beğendim. Takdir ettim.
Bir üye arkadaşımız tarafından gönderilen çiçek tohumlarının benim ihtiyacımdan fazla olan kısmını sizinle paylaşabilirim. İsterseniz özelime adresinizi yazarsanız bir iki gün içerisinde göndermeyi planlıyorum.

Elinize sağlık.

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2011, 22:29   #70
Ağaç Dostu

Sayın h.ışık;

Teşekkür ederim. Becerebildiğim kadarıyla birşeyler yapmaya çalışıyorum. Tohumlar içinde ayrıca teşekkür ederim, memnun oldum. Adresimi özelinize yazdım. Selam ve saygılar.

Eski 23-02-2011, 22:42   #71
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2008
Galeri: 2
Çok güzel paylaşım için teşekkürler. Gene toprak verilen emeği karşılıksız bırakmamış.
Allah nazarda saklasın. Sevdiklerinizle beraber hoşça vakit geçiröenizi dilerim.

N.Cebeci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 00:11   #72
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın Novazet, ne güzel bahçeniz renklere kavuşmuş bile.

40 numaralı mesajınızın son iki fotoğrafını seyrederken yüzüme tebessüm yayıldı, sanki sprey springler dan çıkan su zerrelerini yüzümde hissetmiş gibi mutluluk duydum.
Sizin de onları seyrederken neler hissettiğinizi çok iyi anlayabiliyorum. İşi başarmanın zevki de bir ayrı güzel.

Çok daha fazla güzelliklere imza atacaksınız, bu şevkiniz hiç kırılmasın.

Özelime adresinizi yazarzanız elimde olan tohumlardan ve ileride paylaşabileceklerimi de göndermeye gayret ederim.

Kolay gelsin. Sağlıkla, huzurla, sevdiklerinizle beraber doya doya tadını çıkartın inşallah.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 22:28   #73
Ağaç Dostu

Sayın N.Cebeci;

Bende size çok teşekkür ederim. Haklısınız, toprak çok cömert ve verilen emekleri hiç karşılıksız bırakmıyor.

Eski 24-02-2011, 22:30   #74
Ağaç Dostu

Sayın Güler;

Evet, çim ekimini tamamladıktan sonra springlerle sulamaya başladığımız anda aynı mutlu tebessüm bizim yüzümüzde de vardı. O anda tüm yorgunluğumuzu unutmuştuk. Sizler bu tecrübeleri çok daha fazla yaşadığınız için eminim ki daha iyi bilirsiniz.

Sizlerin büyük emekler sarf ederek oluşturduğunuz harika bahçelerinizden fikirler edinerek ve de sizlerden alacağımız şevkle çalışmalarımız devam edecektir.

İlgi ve alakanıza çok teşekkür ederim. Çok naziksiniz. Adresimi özelinize yazacağım. Selam ve saygılar sunarım.

Eski 26-04-2011, 22:53   #75
Ağaç Dostu

Bahçe çalışmalarıma bu hafta sonu biraz marangozluk yaparak başladım. Öncelikle havuz yapmayı düşündüğüm çukura bir çerçeve yaptım. Kamyon brandasından yaptıracağım havuzu bu çerçeveye tutturacağım. Çerçeve kare şeklinde olunca havuz biraz doğallıktan uzak gibi gibi görünüyor. Bunu da etrafını kapatacağım taşlarla falan yumuşatmaya çalışacağım. Baş tarafına da bir şelale yapmayı düşünüyorum. Bakalım ne derece başarabileceğim.

Name:  IMG_6584-y1.JPG
Views: 1774
Size:  42.5 KB

Havuz yapmayı düşündüğüm bu çukuru, Sn. Epsody kompost çukuru olarak değerlendirmemi önermişti. Bende arka tarafta yeni bir kompost çukuru açmayı planladığımı yazmıştım. Fakat 1 m³ lük çukur açmayı gözüm kesmedi. Eski tahtalardan 100x110x110 ölçülerinde bir kompost sandığı yaptım. Çuvallarda beklettiğim kuru yapraklar, yeni sökülen yeşil otlar, biçilen çimler, eski ahır gübresi ve biraz da toprak hepsini karıştırıp içine doldurdum. Zamanım yetmediği için kapak yapamadığımdan üzerini geçici bir şeylerle kapattım.

Name:  IMG_6576-y1.JPG
Views: 1433
Size:  47.1 KB

Name:  IMG_6577-y1.JPG
Views: 1489
Size:  42.9 KB

Ayazkızı ve Adil beğendi.
Eski 26-04-2011, 23:00   #76
Ağaç Dostu

Çim alanda sanki 2 cm. çapında bir demir çubukla açılmış gibi birçok delik var. Geçen yaz ilk gördüğümde 2-3 adetti ve ben çocukların yaptığını sanmıştım. Şu anda yaklaşık 15 tane olmuş hepside aynı genişlikte (baş parmak girebilecek genişlikte). Birde deliklerin yönü hep kuzeye bakıyor. Acaba bir böcek veya fare mi? Bilgisi olan var mı?

Name:  IMG_6537-y1.jpg
Views: 2237
Size:  73.2 KB

Name:  IMG_6539-y1.JPG
Views: 1589
Size:  64.9 KB

Ayazkızı beğendi.
Eski 26-04-2011, 23:05   #77
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Galeri: 54
Tarla faresi olabilir

Dudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2011, 23:17   #78
Ağaç Dostu

serhat55's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2011
sayın ,novazet hoşgeldiniz, bahçenzi dikattle takibe aldım.Güzel olacağına eminim.

serhat55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 14:16   #79
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi novazet Mesajı Göster
Çim alanda sanki 2 cm. çapında bir demir çubukla açılmış gibi birçok delik var. Geçen yaz ilk gördüğümde 2-3 adetti ve ben çocukların yaptığını sanmıştım. Şu anda yaklaşık 15 tane olmuş hepside aynı genişlikte (baş parmak girebilecek genişlikte). Birde deliklerin yönü hep kuzeye bakıyor. Acaba bir böcek veya fare mi? Bilgisi olan var mı?

Eklenti 206386

Eklenti 206387
Sayin novazet, tarla faresi, yilan, danaburnu gibi hayvanlar bu tip cukurlar acabiliyor. Fare ya da danaburnu ise önlem almaniz gerekir.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 14:19   #80
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Bahçenizin çok güzel olacağı belli. Anlaşılan elinizden de bayağı bir iş geliyor.
Bahçenin bahçevanlığından marangozluğuna insanın kendisinin ilgilenmesi bana hep çok güzel geliyor.

Havuzun kare şeklinden taşlarla çok kurtulabilir misiniz emin olamadım. Bence tahta çerçeve yerine brandayı taşlarla tutturmayı deneyebilirsiniz. Sitemizde süs havuzu yapımını anlatan başlıklar var, belki fikir verebilir.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 19:42   #81
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-04-2009
sayın novazet öncelikle çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim gübre için yapmış olduğunuz sandığı gördümde acizane bi fikir sunmak istedim hurdacılardan eski bir buzdolabı bulup alabilirseniz içine doldurduklarınızı istediğiniz kadar sıkıştırır daha dayanıklı ve uzun ömürlü olur paylaşmak istedim tekrar kolaylıklar dilerim

r.ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 22:21   #82
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
sayın novazet, çalışmalarınızı merak ve ilgiyle takip ediyorum. Allah kolaylık versin.

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 22:32   #83
Ağaç Dostu

berrinb's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2011
Sayın Novazet bahçe diyerek girdim karşıma büyük bir bağ çıktı.Nekadar büyük bir yeriniz var ,ne mutlu size,Tanrı kolaylık versin.Çardağınıza bayıldım.Gülhatmide çok katlı ve sıhhatli görünüyor.Tohumlarını saklarsanız sevinirim.Size bol ürünlü mevsimler dilerim.

berrinb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2011, 19:58   #84
Ağaç Dostu

Sn. Dudi;
Ben fındık faresi olabilir diye tahmin ediyorum. Çünkü bahçede birkaç kez gördüm.

Sn. Serhat55;
Sizde hoş geldiniz. İnşallah sizi yanıltmam, teşekkür ederim.

Sn. Çiçeksever;
Yılan olduğunu sanmıyorum, fare olabilir, danaburnu hakkında bilgim yok bir araştırayım. Ne olduğunu bilsem ona göre bir çaresine bakacağım ama…

Sn. Gilan;
Teşekkür ederim, elimden geldiğince bahçede yapılan ve yapılacak olan işleri kendim yapmaya çalışıyorum. Kendim yaptığımda daha çok keyif alıyorum.
Havuzun kare formunu tamamen yok edemem ama kayrak taşlarıyla falan köşe keskinliklerini yumuşatmayı düşünüyorum. Sitede ki havuzla ilgili bütün başlıkları birçok kez inceledim. Uygulanabilecek çok güzel örneklerde var. Benim zaman olarak fazla vaktim olmadığından en hızlı ve kolay olarak bu yöntemi düşündüm. Etrafını çiçeklendirmeyi düşündüğüm için, tohum ekim ve fide dikim zamanı da geliyor. Bir an önce tamamlamak istiyorum.

Sn. r.ali;
Bende sizin çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum. Her ne kadar mesaj yazma fırsatım olmadıysa da bahçenizi daha önce gezmiştim. Güzel bir bahçeniz var. Frenk üzümleri ve kivileriniz çok güzel görünüyorlar. Bende frenk üzümü fidesi aldım. Hafta sonu dikmeyi planlıyorum. Ayrıca seranızda güzel olmuş, elinize sağlık. Benim de yapılacaklarımın arasında küçük bir sera var.

Sn.h.ışık;
Teşekkür ediyorum. Size de çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.

Sn. berrinb;
Bahçem çok büyük sayılmaz. Biraz fotoğraflarda büyük gözüküyor galiba, yeni oluşturmaya başladığımdan fazla bitki çeşidi de yok. Sizin bahçenizi de daha önce gezmiştim ama mesaj yazma fırsatım olmamıştı. Bahçe sayfanız hayırlı olsun. Sayfanız yeni ama bahçeniz eski olduğundan mutlaka ki bahçe konusunda çok tecrübelisinizdir. Gülhatmiden geçen yıl tohum alıp ayırmamıştım ama hatırladığım kadarıyla kuru dallar üzerinde hala tohumlar vardı. Gittiğimde bakarım şayet duruyorlarsa ve sizde isterseniz gönderebilirim.
Sizin de bahçe çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Eski 28-04-2011, 20:25   #85
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2009
Galeri: 120
Sayın Novazet,
bahçenizi gezdim, kendi emeğinizle güzel bir bahçeye imza atıyorsunuz. Size kolaylıklar dilerim.

Fatoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2011, 16:19   #86
Ağaç Dostu

Periş's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Sevgili Novazet ellerinize saglık bahçenizdeki ilerlemeler çok güzel kızınızında size yardım etmesi ne güzel...

Periş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2011, 21:49   #87
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Galeri: 54
Sevgili novazet, gezi parkında gördüğüm fındık faresi sanırım. Sizin fotoğrafınızdaki gibi onlarca delik vardı. Yakaladım delikten çıkarken fotoğrafladım. Belki yardımcı olur

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Dudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2011, 09:28   #88
Ağaç Dostu

Sn. Fatoş;
Teşekkür ederim. Biraz aklımdakileri hayata geçirerek, biraz da sizlerin bahçelerinizden gördüğüm veya öğrendiklerimi uygulayarak bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Sizin bahçenizde zaman zaman gezdiğim gezdiğim bahçelerden birisi çok güzel bir bahçe ve çiçekleriniz var. Bende size kolaylıklar dilerim.

Eski 01-05-2011, 09:30   #89
Ağaç Dostu

Sevgili Burak alkan teşekkür ederim. Kızım birde yanında arkadaşı olursa bahçeyi çok seviyor. En çok sevdiği şeyde çim biçmek. Birde oğlum var onu bahçeye pek yaklaştıramıyoruz bile, hatta geçen yıl kendi aklınca bana “baba ya ne boşu boşuna uğraşıp duruyorsun” gibi laflar ediyordu. Oluşum aşamalarını görmeden bir hafta sonu memleketten gelen misafirlerle birlikte gittiğimizde bahçeyi çimlerle ve çiçeklerle yeşil bir vaziyette görünce hoşuna gitti. Ya ben doğum günümü arkadaşlarla burada mı kutlasam diye söylenmeye başladı. Ben de yooook öyle emeksiz yemek olmaz, hani boşuna uğraşıyorduk. Git nerede kutlarsan kutla dedim. Tabi bu işin esprisi de bahçe güzelleşince çocukların da hoşuna gidiyor.

Eski 01-05-2011, 11:21   #90
Ağaç Dostu

Sn. Dudi;

Dün sabah mesajınızı okuyup, paylaştığınız resimlere bakınca benim bahçeyi kalbura çevirenin kesinlikle fareler olduğuna kanaatine varmıştım. Fakat cevap yazma fırsatım olmamıştı.

Öğleden sonra bahçeye gittiğimde delik sayısının arttığını gördüm. Çalışırken deliklerden birinde sanki bir şeyin hareket ettiğini görür gibi oldum. Hemen deliğin içine biraz su döktüm. Suyu dökmemle delikten çıkan aşağıda resmini paylaştığım suçluyu yakaladım. Diğer delikleri de suyla doldurmama rağmen hiçbirinden başka böcek çıkmadı. Bu böceği ben ilk defa görüyorum. Birkaç arkadaşa gösterdim onlarda ne olduğunu bilemediler. Boyu 2 cm. kadar çok büyük birşey değil, danaburnu da değilmiş. Ne olduğunu ve nasıl mücadele edebileceğimi araştırıyorum. Göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederim.

Name:  IMG_6623.JPG
Views: 3440
Size:  35.4 KB

Name:  IMG_6626.JPG
Views: 1681
Size:  56.9 KB

Ayazkızı ve Adil beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024