agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni2299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Prev Önceki mesaj   Sonraki mesaj Next
Eski 05-06-2010, 11:06   #1
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2007
Galeri: 3
Zeki Yağlı / Bahçem

Bahçeme hoş geldiniz.

Uzun zamandır aklımdan geçen, bahçemi ziyarete açmak, düşüncemi gerçekleştirmek bugüne kısmetmiş.

Önce biraz kısa bilgiler:

Bahçem evin oturduğu alan dahil 590m2. 400m2 ye yakını bahçeye kalır.

1995 ten beri sürekli geliştirmeye çalışıyorum.

Bahçemde yalnız süs ağaçları, çalıları, çok yıılık ve yıllık bitkileri var. Sebze ve meyveye şimdilik bulaşmadım.

İyi bir çim yetiştirmek çok zor olduğu için yıllar önce çimle uğraşmayı bıraktım. Şu anda çim değil çayır. Yalnız sulayıp biçiyoruz.

Sayısı hiçbir zaman tam bilemedim ama 300ü aşkın tür bitkim var. Sayısını bilemiyorum çünkü sürekli yeni bitkiler yetiştirme gayretindeyim ve daha güzeller bazı kıdemlileri emekli ediyor. Bazıları da küsüp kendisi gidiyor. Yani envanteri tutturmak zor.

Çok yııllık bitkiler konusunda uzmanlaşmaya çalıştım. Çok zengin çeşitleri var ve eğer uygun bakım sağlanırsa her sene aynı mevsimde gelip bahçeyi şenlendiriyorlar.

Koleksiyonumu yurt dışında yurt içinde gittiğim her yerden, internetten bitki olarak ama daha çok tohum olarak temin ediyorum.

On yıla yakın zamandır Royal HorticUltural Society (RHS), beş yıla yakındır da North America Rock Garden Society (NARGS) üyesiyim. Muntazam dergileri gelir ve yıllık ücretsiz tohum dağıtım programları var. Buralarda üyelere piyasada pek bulunmayan nadide bitki tohumlarını ücretsiz dağıtıyorlar. Üye olmak için hiçbir şart yok. Aidat RHS, 49 GBP/yıl, NARGS 35 USD/yıl. Meraklılara hararetle tavsiye ederim.

Bahçe ziyaretine birkaç genel görüntü ile başlayıp daha sonra her dönemin güzel bitkileri devam edeceğim. Bazen de bitki grupları için özel başlıklar açacağım.

Sorularınıza da elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım.

Haydi bahçeme hoşgeldinz!

Önce ön bahçede birkaç fotoğraf:

Eklenen Resimler

Düzenleyen Zeki Yağlı : 18-11-2010 saat 12:25
Zeki Yağlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
botanik bahçesi, çok yıllık

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024