agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni2891Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-01-2018, 19:59   #991
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2009
Hayırlı olsun.kolay gelsin.

bahtiyar02 beğendi.
Minarislim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2018, 17:34   #992
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Çok teşekkür ederim. Saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2018, 19:29   #993
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

İncir çeşitleri

Merhaba Sevgili Dostlar.
Bölgemizin sahibimi yok veya kendi değerlerimize sahip mi, çakamıyoruz veya reklamımızı yapamıyoruz orası tartışılır. Adıyaman bölgemizde yetişen sebze ve meyvelerin isimleri dahi bilinmemektedir. İnternette yaptığım araştırmalarda Bölgemizde incir, Dut ve üzüm çeşitlerimizden hiç bahsedilmemektedir. Ancak üzüm Besni ilçemizin yoğun çalışmaları sonucu oraya özgü bir üzüm çeşidi tanınmaktadır. Diğer türlerden hiç bahsedilmemektedir. Sizden ricam yetiştirdiğiniz İncir. Üzüm ve Dut çeşitlerinin isimlerini varsa resimlerini ve kaç yıllık olduğunu bu forumda paylaşırsanız çok sevinirim..
Saygılar

Eklenen Resimler

Eski 10-01-2018, 19:32   #994
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

İncir çeşitleri..

Sevgili Hasan Dostumun söz verdiği gibi İncir çeliklerini bugün Sevgili Dostlarım Bayram YAVAŞ ve Ali ERGÜN birlikte tüm gününü bizlere ayırarak büyük bir fedakarlık ve Dostluk örneği sergiledi.Hasan Muhtarın Sevgili Amcası sağolsun bizi ağırlayıp çeliklerden almamıza izin verdiği için çok çok minnettarız. Önce Adıyaman sonrada bahtiyar02 hobi bahçesi Ailesi adına minnettarlığımızı saygılarımızı sunuyoruz. İyiki varsın Hasan Muhtar.

Eklenen Resimler

Eski 31-01-2018, 17:45   #995
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Merhaba Sevgili Dostlar.. ''Çok işim var Çok''😊
Yaklaşık iki haftadır gelişmeleri aktaramadım. Çalıştığım işyeri ve Hava durumu işlerimizin belli düzeyde yavaşlamasına neden oldu. Çok şükür evin kalıbı 14 gün sonunda söküldü. Su tesisatı bitti. Elektrik işide yarın bitecek nasipse. Sıvacılar yarın işe başlayacak.

Eklenen Resimler

Eski 31-01-2018, 17:52   #996
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Devam

Bende hiç boş dururmuyum Ağaç dikmeye devam. Eş dosttan yaklaşık 9-10 çeşit inçir çeliği edindim ve diktim. Bugün Çukur kazma makinem sayesinde 20 çukur kazıp aynı oranda Meyve ağacı diktim. Trabzon Hurması, Can eriği, Elma, Deveci Armudu, Antep Fıstığı,Şeftali ve Vişne, diktim. Bugün tekbaşımaydım yardımcılarım gelemedi. Siz siz olun bir işe giriştiğinizde ''ben yanındayım, emrin olur,yeterki haber ver,Haberleşiriz diğen kişilerin bilinki yanınızda olmayacakları. Kendinize güvenin başkasına değil. Saygılar

Eklenen Resimler

Eski 31-01-2018, 18:08   #997
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahtiyar02 Mesajı Göster
Bende hiç boş dururmuyum Ağaç dikmeye devam. Eş dosttan yaklaşık 9-10 çeşit inçir çeliği edindim ve diktim. Bugün Çukur kazma makinem sayesinde 20 çukur kazıp aynı oranda Meyve ağacı diktim. Trabzon Hurması, Can eriği, Elma, Deveci Armudu, Antep Fıstığı,Şeftali ve Vişne, diktim. Bugün tekbaşımaydım yardımcılarım gelemedi. Siz siz olun bir işe giriştiğinizde ''ben yanındayım, emrin olur,yeterki haber ver,Haberleşiriz diğen kişilerin bilinki yanınızda olmayacakları. Kendinize güvenin başkasına değil. Saygılar
Hem gelip yardım etmezler, hem de "Şunu şöyle yapsaydın, bunu böyle yapsaydın" diye akıl verirler.

bahtiyar02 ve Selma_321 beğendi.
Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2018, 18:28   #998
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Biraz da biz buradan gelmeden karışalım. Fidanlar arasındaki mesafe çok yakın gibi geldi. Ağacların büyüdükleri zaman her iki taraftan birbirlerine değmeden, içlerine girmeden olması daha uygun gibi. Bazı ağaçlar fazla büyümez iken bazı ağaçlar çok fazla büyüyorlar. Burada bir kiraz bahçesine gittiğimde 6*6 ebadında diktiğini diken kişilerin 7*7 ebadının daha uygun olacaklarını söylediklerini şimdi ise bu şekilde dikmediğine pişman olduğunu söylemişti. Ağaclar çok büyümüştü.

Deldiğiniz yer çapı ne kadar. Zaman ve yeriniz var ise üç delik delip ortadakini kısmı kazma, kürek vs ile alıp kenarlardaki sert tabakayı biraz kırıp fidanı o şekilde dikip üst topraktan bu çukuru doldursanız fidanın daha kolay kök atmasını sağlayabilirsiniz gibi geldi bana. Yapabiliyorsan kendin gel de del derseniz o iş biraz zor. Kendi yerimde dikilecek yapılacak iş çok. Ben de elimden geldiği kadar geniş yer açmaya çalışıyorum. Bir kayayı kırıp oraya toprak taşıyıp diktiğimiz kiraz fidanı en fazla gelişeni oldu. Daha küçük açıp toprak döktüğümüz fidan ise ondan biraz daha küçük. Diğerlerinden ise iki tanesi ölsem mi kalsam mı diye düşünüyor.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2018, 19:11   #999
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe Mesajı Göster
Hem gelip yardım etmezler, hem de "Şunu şöyle yapsaydın, bunu böyle yapsaydın" diye akıl verirler.
Aynen ''İş bitince akıl veren çok olur'' misali.
Saygılar.

Eski 31-01-2018, 19:19   #1000
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Sevgili Muda;Öncelikle ilgi alakanızdan dolayı çok teşekkür ederim. Fidanları Bağın bir kısmını sökeceğim için sıralamayı takip etmem gerekiyor. Diktiğim ağaçlar geliştiğinde diğerine zarar vermeyen türler. İncirleri ilk sıraya dikmemin amacı geliştiklerinde diğer ağaçlara zarar vermesin. İncir türleri genelde tam bodur türler diğer türleri tamamen uzk diktim. Önerileriniz için çok teşekkür ederim saygılar.

Muda beğendi.
Eski 01-02-2018, 07:12   #1001
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Bahtiyar incir çeliklerni toprağa yatay dik. En fazla 1 karış toprak yüzeyinde gözler dışarıda olsun bu sekilde tutma yüzdesi artacaktır..

bahtiyar02 ve Muda beğendi.
serdar1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2018, 20:01   #1002
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdar1 Mesajı Göster
Bahtiyar incir çeliklerni toprağa yatay dik. En fazla 1 karış toprak yüzeyinde gözler dışarıda olsun bu sekilde tutma yüzdesi artacaktır..
Sevgili serdar1; Çok teşekkür ederim. Büyüklerimin önerileri de sizin dediğiniz gibi. Bazı uzun bıraktıklarım köklü olduğu için. Saygılar

Eski 04-02-2018, 21:18   #1003
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Sevgili Ustam Adıyamand'a

Adıyaman Tarım İl Müdürlüğünün davetlisi olarak Adıyaman'da Meyve ağaçları aşılama yöntemlerini anlatacak olan Sevgili Ustam Selahattin Yılmaz Adıyaman'a gelmiştir. İlk kez karşılaşmamıza rağmen sanki hep berabermişiz gibi sıcak ve samimi bir ortam oldu. Bize eşlik eden Hasan Basri Saygı Arkadaşımız Selahattin Yılmaz Ustamın öğrencilerinden.
Agaclar.net üyesi Sevgili Dostum Ve Ustam Selahattin Yılmaz Adıyaman'ımıza Hoş geldin sefa getirdin. Saygılar

Eklenen Resimler

Eski 06-02-2018, 04:50   #1004
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Güle güle oturun sıhhat ve afiyetle Selamlar

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2018, 21:30   #1005
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmeter Mesajı Göster
Güle güle oturun sıhhat ve afiyetle Selamlar
Çok teşekkür ederim. Saygılar

Eski 21-03-2018, 22:02   #1006
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Abide Zeytinler

Merhaba sevgili Dostlar.
Her zaman yeni birşeyler bulunca inanın Hazine bulmuş kadar seviniyorum. Dün bir süprizle karşılaştım. Berberde traş olurken sohpet esnasında çok kıymetli bir değeri öğrendim.Yaklaşık 400-500 yıllık Zeytin ağaçlarından bahselidi. Bu gün İş çıkışında bahsedilen yere gittik. Ne göreyim resmen hayretler içinde kaldım Toplam dört ağaç biri tek üstünde ve yerlerde dökülmüş Kalamata türü zeytin ağaçlarıyla karşılaştım. Bu mevsime kadar dalında duruyorlar çoğunluğu yerlerde bir kısmı çimlenmiş 20cm ve 5 cm boylarında 15-20 adet fidan dedim ya kelimelerle anlatılmaz. Yer ve mekan belirtmek istemiyorum bu dört ağacın heder edilmemesi adına.Abide sayılacak bu Zeytin ağaçlarının hangi tür olduğunu ve nerden geldiğini öğrenmek için bir kaç dostumu arayıp durumu anlattım. En az onlarda benim kadar sevindiler. Üzüldüğüm Atalarımızdan çok değerli miraslara yeterince değer verilmemesi ve ilgilenmemesi. Bu ağaçların nerde olduğunu paylaşmamamın sebebi bilinçsiz kişilerin Ticaret zihniyetiyle abide -Anıt Ağaçlara zarar vermelerinden korktuğum için. Kendimce çelik,yeni çimlenmiş fidanlar ve meyvesinden aldım çoğaltmak için umarım başarılı olur bu anıtları sahiplendirip koruma altına aldıra bilirim. Saygılar

Eklenen Resimler

Eski 22-03-2018, 11:31   #1007
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2010
Ne güzel ki hala dimdik ayakta durabiliyor. Bahtiyar beyin şüphelerine aynen katılıyorum. Maalesef kendi değerlerimize sahip çıkamıyoruz. İnşallah bu koca zeytin nice 100 yılları devirir ve insanlara buraların asıl sahibi bizleriz diyebilir.

İSAK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2018, 12:52   #1008
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahtiyar02 Mesajı Göster
Merhaba sevgili Dostlar.
Her zaman yeni birşeyler bulunca inanın Hazine bulmuş kadar seviniyorum. Dün bir süprizle karşılaştım. Berberde traş olurken sohpet esnasında çok kıymetli bir değeri öğrendim.Yaklaşık 400-500 yıllık Zeytin ağaçlarından bahselidi. Bu gün İş çıkışında bahsedilen yere gittik. Ne göreyim resmen hayretler içinde kaldım Toplam dört ağaç biri tek üstünde ve yerlerde dökülmüş Kalamata türü zeytin ağaçlarıyla karşılaştım. Bu mevsime kadar dalında duruyorlar çoğunluğu yerlerde bir kısmı çimlenmiş 20cm ve 5 cm boylarında 15-20 adet fidan dedim ya kelimelerle anlatılmaz. Yer ve mekan belirtmek istemiyorum bu dört ağacın heder edilmemesi adına.Abide sayılacak bu Zeytin ağaçlarının hangi tür olduğunu ve nerden geldiğini öğrenmek için bir kaç dostumu arayıp durumu anlattım. En az onlarda benim kadar sevindiler. Üzüldüğüm Atalarımızdan çok değerli miraslara yeterince değer verilmemesi ve ilgilenmemesi. Bu ağaçların nerde olduğunu paylaşmamamın sebebi bilinçsiz kişilerin Ticaret zihniyetiyle abide -Anıt Ağaçlara zarar vermelerinden korktuğum için. Kendimce çelik,yeni çimlenmiş fidanlar ve meyvesinden aldım çoğaltmak için umarım başarılı olur bu anıtları sahiplendirip koruma altına aldıra bilirim. Saygılar
Tebrik ederim gerçekten çok değerli bir iş yapmışsınız.. Koruma altına aldırabilirseniz müthiş olur. Saygılar

Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2018, 16:12   #1009
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Çok teşekkür ederim sevgili dostlar. Bu gün Adıyaman İl Tarım Müdürlüğü Enstitü Mühendisleri ve İzmir Zeytin araştırma Enstitüsüyle görüşüp konuyu kendilerine arz ettim. Sağolsunlar her iki Enstitüde konuyu inceleyip yardımlarını esirgemeyeceklerini belirttiler. Dilerim Adıyaman da bulunan diğer 3 tip Zeytini de(Tescil) isimlendirebiliriz. Saygılarımla

Eski 20-06-2018, 20:13   #1010
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2017
Bugün beni deşti tohumu için arayan beni bilğilendiren tohum istegimi geri çevirmeyen zeki beye teşekkürler

bahtiyar02 beğendi.
kavlan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2018, 00:13   #1011
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

bahtiyar02 2018 İlkleri

Merhaba Dostlar;
bahtiyar02 hobi bahçesinin 2018 çalışmalarından bazı yetiştirdiğimiz ürünleri ve çalışmaları resimlerle anlatmaya çalışacağım.
1. Resimdeki Siyah Orak incir çeşidi. Bahçenin 20 haziran itibariyle olgunluğa erişen ürünlerinden.
2. ilk incir çeşidi olduğu gibi bahçenin ilk tadıcısı sevgili kızım Gülsüm.
3. Deşti Domateslerimiz
4. Evimizin Foseptik Çukuru bağlantılarını Sevgili oğlum ve yardımcım MehmetALİ ile birlikte yaptık.
5. Taş ustalarına eski usülle yaptırdığımız (Kerge yeri) pekmez, pestil kaynatma yeri

Eklenen Resimler

Düzenleyen bahtiyar02 : 15-07-2018 saat 00:43
Eski 15-07-2018, 00:20   #1012
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

6. Yine 20 Haziran itibariyle erkenci üzüm türümüz.
7. Yerli biber türlerimiz
8. Sakız kabağı ve kışlık kabaklarımız
9. Yeşil kabak ilk tohumluk
10. Sakız kabağı tohumluk

Eklenen Resimler

Eski 15-07-2018, 00:29   #1013
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

11. On yıllık yerli nohut tohumumuzu tohum yenilemek için tekrar ektik.Sıra elle toplenmasında.
12. Yerli kavun türlerimizden
13. Trakyadan ve Tohum takas etkinliğinden aldığım Kudret narı ilk ürününü verdi.

Eklenen Resimler

Eski 15-07-2018, 00:35   #1014
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

14. Deşti domateslerimiz
15. Bahçemizdeki evimizin %85 bitmiş hali. Boya ve elektrik sorunu kaldı.
16. Sevgili Kızım Gülsüm Deşti karpuz tohum ekmeyi öğreniyor
17. Gülsüm Dut çeşitlerimizden birisini teftiş edip tadına bakacak

Eklenen Resimler

Eski 15-07-2018, 00:42   #1015
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

En güzel süprizi en sona sakladım. Bahçemizi takip edenler bilir. 4-5 yıl sonunda ilk İran Siyah Narımızdan iki fidanı birer adet siyah nar tutu. Dış görünüş tutuyor. İç görünüşü ve tat olarak tatlı veya ekşi hangisi olduğunu tam olgunlaştıktan sonra hep birlikte öğreneceğiz. Saygılarımla.

Eklenen Resimler

Eski 04-10-2018, 20:19   #1016
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Doğayı katlediyoruz

Adıyaman merkez de Başta Bu canlıyı Doğadan almak ikincisi para karşılığı Vetel İlaç firmasına satılması çok çok üzücü. Son yıllarda bahçemden biliyorum artan Tarla farelerinin sebebinin ortalıkta hiç Yılan olmayışından kaynaklandığını biliyorum. Tüm hayvan sever doslarımdan ricam hiç bir doğa hayvanını yerinden yurdundan etmeyelim ettirmeyelim. Suriyeli misafirler yakaladıkları Sakaların soyunu tüketircesine etrafta saka bırakmadı. Lütfen paylaşın.

Eklenen Resimler

Eski 08-10-2018, 11:20   #1017
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Sayın bahtiyar siyah narın en son halini resimlerse niz ne halde dalından düişmediyse şimdiye kadar büyümüş olmalı.

serdar1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2018, 14:05   #1018
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

siyah nar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdar1 Mesajı Göster
Sayın bahtiyar siyah narın en son halini resimlerse niz ne halde dalından düişmediyse şimdiye kadar büyümüş olmalı.
Sevgili dostum enson gördüğümde dalında duruyordu. Yaklaşık bir haftadır Kilis'te arazide görevliyim. Ancak haftaya gittiğimde bakabilirim. Adıyaman da yağmurlar başladığından narların gelişmesi güzel olacak kanısındayım. Resimeri çeker eklerim. Saygılarımla,

Düzenleyen bahtiyar02 : 11-03-2019 saat 04:16
Eski 14-03-2019, 10:34   #1019
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

2019 bahtiyar02 Hobi bahçesi

Merhaba Dostlar. 2019 Yılı ilk çalışmaları başladı. Bahçede yaptığımız Budama ve Yeni ağaç türleri dikmeyele başladı. Kış boyunca boş durmadık. Su depomuz soğuklardan dolayı boşaltmıştık. Ne yazık Rüzgarda devrilmişti çok şükür herhangi kalıcı hasar vermemiş. Kardeşlerimle depoyu tekrar bağlantılarını onarıp sağlam bir şekilde bağladıktan sonra Kıbrıs'tan getirdiğim iki tür patetes ve yerli sarmısakları ektik. Daha sonraki haftalarda yerli tohum arayışlarım devam etti. Bu arada kendi tohumlarımı düzenleyip çimlendirmek için hazırlıklara başladım. Şimdilik çok sevdiğim Süs biberlerimi çimlendirmek için saksılara ayrı ayrı ektim. Kullandığım Toprak ince kum,Humuslu toprak,Yanmış küçükbaş hayvan gübresi,Torf ve olmazsa olmazlardan Perlit karışımı. Balkon seram Açık araziye göre daha sıcak ve korunaklı olduğundan nasipse çimlenirse daha erken bahçeye fidan dikimi yapacağız. Bahçeye aralıklarla Maydanoz,Tere,Roka, Yerli Pirin lahanası ve sevgili Annemin getirdiği Değişik bir soğan tohumunuda ektik. Annem Bandırma'dan Yaklaşık 3 kğ soğan kıskası getirip kendi elleriyle dikti.11 Senelik Buğday tohumumuzu bu yıl yine doğal yöntemlerle ektik. Suni gübre kullanmadık. Umarım bu yıl bize yetecek ürün verir. Kilis ilinde çalışırken temin ettiğim yerli Kilis Yağlık Zeytininden 5 adet fidanı,Muğla'dan Sevgili DostumTahip DEMİR'in Tayland ve diğer ülkelerden Temin ettiği ve bana gönderdiği 4-5 çeşit incir Çeliğini köklendirip bahçeye diktim. Yine Sevgili Dostum Yılmaz GÜL Dostumun Tunceli'den tedarik edip bana gönderdiği 5 adet ceviz meyvesini çimlendirip Bahçeye diktim. Geçen yıl diktiğimiz Ayva ilk ve tek meyvesini verdi.😊Yazılarımız devam edecek çalışmalarımız gibi

Eklenen Resimler

Muda ve Resulgur beğendi.
Eski 14-03-2019, 10:41   #1020
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

devam

Resimler yaptığımız çalışmaları daha iyi anlatıyor kanısındayım

Eklenen Resimler

Muda ve Resulgur beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024