agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Turunçgiller (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/)
-   -   Calamondin (Citrus madurensis) (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/2495.htm)

MSaygin 28-06-2007 09:32

Ben çok ciddi şekilde bu işin üzerine düşeceğim.Tabi ki verdiğiniz linkteki gibi yatırımlar söz konusu değil :) ama sera içinde, ciddi bir bakımla, çok güzel ağaçlar yetiştirip satmak istiyorum.

nevsune 28-06-2007 10:27

3 Eklenti(ler)
Merhaba
Ben de limon ağacımla ilgili birşeyler soracaktım ama doğru yerde miyim? Limon konusu açılmışken buradan sorayım dedim.

Ben limonumu Sakarya'da gezerken perişan bir halde dışarı konmuş buldum. Üzerinde hiç bir şey yoktu, sırf dalları görünüyordu. Kışı depoda geçirmiş havalandırmaya çıkarmışlardı. Başka yerde üzerinde limonları olanları 175 liraya satıyorlardı, bu çok uygun geldi. Baktım minik sürgünleri var. Sonra ziraat mühendisi bir arkadaşıma gösterdim ve sağlıklı olduğunu öğrenince aldım. İlk günler gayet güzel sürdü ama ben suyunu fazla kaçırmışım, uclarındaki yapraklar düştü ve gelişim durdu. Şimdi durum böyle.

Birinci resimde sağda görülen dal, kablonun olduğu yerin hizasına kadar kurudu. Altlarda hiç (bir tane dışında)yaprak veya sürgün yok. Anacı karaağaçmış ama kendisi ne cinstir bilmiyorum. Üzerinde eski limonlardan kalan izler var. Yani daha önce limon verdiği kesin.

Nasıl bakmalıyım, sulamayı haftada bir yap dedi aldığım yer ama bu sıcaklarda 1 günde toprak kuruyor. Altındaki tabağı kaldırdım, suyu dışarı verebilir. Limon alabilmek için nasıl bir bakım uygulamalıyım dersiniz. Şimdiden teşekkürler.

denizakvaryumu 28-06-2007 10:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin (Mesaj 122645)
Ben çok ciddi şekilde bu işin üzerine düşeceğim.Tabi ki verdiğiniz linkteki gibi yatırımlar söz konusu değil :) ama sera içinde, ciddi bir bakımla, çok güzel ağaçlar yetiştirip satmak istiyorum.

Hayırlı olsun derim, Tarım Bakanlığından sermaye konusunda teşvik alabilirsiniz yine Çukurova Üniversitesinden de calamondin vs. konusunda teknik yardımı esirgemezler.

http://www.jasminacicek.com/site/page.asp?dsy_id=4748

ithal küçük bir calamondinin fiyatı... sanırım bu konuda bir bilgi verebilir :)
----------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------

Evinizi Narenciye Bahçesine Çevirebilirsiniz

Özellikle Avrupa’da çok yaygın olan subtropik süs bitkileri, iç mekan için uygun olmaları nedeniyle yaz aylarında bile meyve verebiliyor. Evini küçük bir narenciye bahçesine çevirmek isteyenler bodur turunçgil süs bitkilerine ilgi gösteriyor.

Laboratuvar ortamında fidan ve aşı gözü yetiştiren Çukurova Üniversitesi Subtropik Meyveler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof.Dr. Namık Kemal Koç, yaptığı açıklamada, yaklaşık 10 yıldır bölgede üreticilere yönelik hizmet verdiklerini belirtti.

Koç, özellikle narenciyede üreticiye hastalıktan arındırılmış sertifikalı fidan sağlama amacıyla 15 dönümü sera olan 100 dönümlük arazide faaliyette bulunduklarını vurguladı.

Virüs ve hastalıktan arındırılmış fidanların yetiştirilerek, üreticilere satıldığını, böylece daha kaliteli verim elde edilmesi için turunçgil üreticilerine destek olunduğunu anlatan Koç, merkezde ayrıca, turunçgil süs bitkileri de yetiştirdiklerini söyledi.

Koç, üreticilere yönelik, limon, portakal, mandarin, altıntop ve çeşitli turunçgil fidanları yetiştirdikleri gibi, bahçesini ya da evinin içini narenciye ağaçlarıyla süslemek isteyenlere de süs bitkisi ürettiklerini belirtti.

Merkezde süs bitkisi türlerinden, kamkat, kalamondin, Çin turuncu, Florida ve alacalı pembe limon yetiştirdiklerini ve vatandaşlara da satışa sunduklarını ifade eden Koç, şunları kaydetti:

"Bu bitkilerden özellikle kamkat, Çin turuncu iç mekan içinde uygun olması nedeniyle turunçgilden hoşlanan ancak, bahçesi bulunmayan kişilerin ilgisini çekiyor. Türkiye’nin bütün bölgelerinde herkes, kendi evinde turunçgil yetiştirebilir. Normalde diğer turunçgiller gibi aynı periyotta meyve veren bu bitkilerden, yaz aylarında bile ürün almak mümkün. Üstelik, meyveleri bir yıl boyunca bozulmadan dalında kalıyor. Gelecek yıl ise yeni meyveler alınabiliyor."

Koç, bu bitkilerin estetik görünüme sahip olduğunu, ayrıca, bahçeye dikildiği zaman meyvesinin ekşi olması nede*niyle kimse tarafından koparılmadığını anlattı.

Türkiye’de turunçgil süs bitkilerinin yeterince bilinmediğini vurgulayan Koç, şöyle devam etti:

"Kamkatın meyvelerinden Avrupa’da reçel yapılıyor. Ülkemizde ise doğal olarak yetiştirildiği halde değerlendirmi*yoruz. Yunanistan’da, havaalanında bile jelatinli halde tek tek meyvesini satıyorlar. Özellikle Çukurova bölgesi turunçgiller için ideal olmasına karşın, değerlendirilemiyor. Sadece yetiştirilmesi değil, işlenmesiyle ilgili de tesislerin kurulması gerekir. Ancak, biz elimizdeki değerlerimizi yeterince iyi kullanamıyoruz. Burada da Avrupa’da olduğu gibi süs bitkileri yetiştirme ve meyvelerini işleme merkezi açılabilir. Biz neden reçelini satamayalım."

Koç, Fransa, İtalya, Yunanistan’da turunçgil süs bitkilerinin hediye olarak verildiğini, Türkiye’de de kutlamalarda küçük ağaççıklardan verilmesinin bir gelenek haline gelebileceğini söyledi.

Koç, süs bitkilerinden alarak, evini narenciye bahçesi haline getirmek isteyen vatandaşların, 15-25 YTL karşılığında fidan temin edebileceklerini sözlerine ekledi
http://www.cu.edu.tr/Content/Asp/Tur...ru.asp?id=6069
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------

http://subtropik.cu.edu.tr/ticari_ur...=SÜS%20BİTKİSİ

bu linkte de üniversite calamondinleri var...ama boy şekil olarak ithaller gibi güzeller mi bilemem.

-Biliyorsunuz kamkatta da fiyatı pahalı olmasına rağmen ithaller tercih ediliyor...formu çok daha düzgün meyveleri daha iri oluyor.

Ancak bu Üniversitede limonella konusunda bir çalışma yok... yani Eustis Limequat için bir çalışma yok...oysa ceviz kadar limonları ile öyle cezbedici bir görüntüsü var ki...

Benim aklıma şöyle bir fikir geldi;aynı saksıda hem limonella hem calamondin yani sarı ve turuncu bir arada...hem görüntüsü hem çiçek kokuları muhteşem olur ve peynir ekmek gibi satılır.

.

MSaygin 28-06-2007 11:07

Teşekkürler,

ÇÜ'nde bahsettiğiniz bölüm ve sayın hocamızla ilgili, kumkat başlığı altında şöyle yazmıştım, aşağıya yapıştırıyorum tekrardan bu üzücü tespiti.

Alıntı:

Bu arada şu başlıkta üreticiye şöyle destek oluyoruz, böyle yardımcı oluyoruz diyen öğretim görevlilerine de uğradık bilgi alabilmek için.Biz hevesle, şu anaca aşı düşünüyoruz diye anlatıp, tavsiyelerini sorunca "Biz burada denemeler yapıyoruz ama size söyler miyiz hiç, Amerikalı bize söylüyor mu" dediği için de saygıyla anıyorum.Üniversitelerin, o ülkenin, kentin insanına üreticisine destek olmak yerine bilgiyi kendine istif etmesi, bilgi kıskançlığı bu ülkeyi daha ne kadar yerinde saydıracak bilmiyorum, yazık
İlgili bölüme gidip, kendisiyle görüştük ve ne yazık ki üniversitenin tecrübesini, bilgisini, yabancılar da kendilerine bilgi vermiyor gerekçesiyle sakladılar bizden, sağolsunlar.Benzer şekilde, bilgi almaya gidip eli boş dönen başka üreticilerle de görüştüm.

Bu arada, bahsettiğiniz fiyatlara satılan bitkiler, ithal ve gerçekten çok güzel bitkiler.Piayasadaki fiyatlarla ilgili tespitlerimi yine şu başlıkta okuyabilirsiniz gözden kaçırdıysanız.

Selamlar,

nevsune 28-06-2007 11:19

33 numaralı mesajımı, limon ağacı başlığına taşımakta bana yardımcı olacak bir arkadaşa ihtiyacım var.

denizakvaryumu 28-06-2007 11:21

Gerçekten çok üzücü bir durum, oysa üniversitenin tam tersini yapması gerekirdi.

Mehmet Bey
inşallah başarılı olursunuz ve bir açığı kapatırsınız.Türkiye'nin sizin gibi insanlara ihtiyacı var.
Bu arada yukarda değindiğim calamondin-limonella birlikteliğini göz ardı etmeyin derim.

Aynı saksıda iki fidan olabileceği gibi tek anaç üzerine limonella ve kalamondin aşılanabilir...yazması bile beni heyacanlandırdı :)

.

MSaygin 28-06-2007 11:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nevsune (Mesaj 122666)
Merhaba
Ben de limon ağacımla ilgili birşeyler soracaktım ama doğru yerde miyim? Limon konusu açılmışken buradan sorayım dedim.

Ben limonumu Sakarya'da gezerken perişan bir halde dışarı konmuş buldum. Üzerinde hiç bir şey yoktu, sırf dalları görünüyordu. Kışı depoda geçirmiş havalandırmaya çıkarmışlardı. Başka yerde üzerinde limonları olanları 175 liraya satıyorlardı, bu çok uygun geldi. Baktım minik sürgünleri var. Sonra ziraat mühendisi bir arkadaşıma gösterdim ve sağlıklı olduğunu öğrenince aldım. İlk günler gayet güzel sürdü ama ben suyunu fazla kaçırmışım, uclarındaki yapraklar düştü ve gelişim durdu. Şimdi durum böyle.

Birinci resimde sağda görülen dal, kablonun olduğu yerin hizasına kadar kurudu. Altlarda hiç (bir tane dışında)yaprak veya sürgün yok. Anacı karaağaçmış ama kendisi ne cinstir bilmiyorum. Üzerinde eski limonlardan kalan izler var. Yani daha önce limon verdiği kesin.

Nasıl bakmalıyım, sulamayı haftada bir yap dedi aldığım yer ama bu sıcaklarda 1 günde toprak kuruyor. Altındaki tabağı kaldırdım, suyu dışarı verebilir. Limon alabilmek için nasıl bir bakım uygulamalıyım dersiniz. Şimdiden teşekkürler.

Ağacınız bana da sağlıksız görünmedi aslında.Benim çok sağlıklı görünen ağaçlarımda da bazen tek tük dallarda kuruma oluyor, o dalı kesin bence önce.
Tam gün güneş gören bir konuma alma şansınız varsa alın.Ben sulamayı 3 günde bir yapıyorum ama önce toprağı kontrol ediyorum, üstten 2-3cm. kadar kurumuşsa suluyorum.
Çok sıcaktan benim ağaçlarım üzerindeki limonlar da kararıp, kurudu, normal bu.
Bir de uzman arkadaşların önerisine göre gübreleyin ağacınızı.
Ben bu sene tüm toprakları değiştirdim, bol koyun ve tavuk gübreli destekli yeni topraklarına aldım, ayrıca 2 kere de yapraktan kimyasal gübre verdim.

Kolay gelsin :)

MSaygin 28-06-2007 11:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 122683)
Gerçekten çok üzücü bir durum, oysa üniversitenin tam tersini yapması gerekirdi.

Mehmet Bey
inşallah başarılı olursunuz ve bir açığı kapatırsınız.Türkiye'nin sizin gibi insanlara ihtiyacı var.
Bu arada yukarda değindiğim calamondin-limonella birlikteliğini göz ardı etmeyin derim.

Aynı saksıda iki fidan olabileceği gibi tek anaç üzerine limonella ve kalamondin aşılanabilir...yazması bile beni heyacanlandırdı :)

.

Hepsini denemek için sabırsızlanıyorum ama başlangıç için kaliteli ağaçlar bulmam gerekiyor, burada, fakültedeki ağaçlarla değil ithal gelen ağaçlarla başlamak istiyorum.Kumkat ve Meyer limon tamam ama diğerleri için aramalarım sürüyor, bu arada okuyorum bol bol ve bahçelerimize bakan mühendisle görüşüyorum.

Bahsettiğiniz tarz tek anaca farklı mandarin, kumkat, limon vs. aşılanan ağaçlara Frankenquat diyorlar, Frankenstein'dan ötürü :)

ÇeteÇakal 28-06-2007 12:10

Sevgili Msaygin;
Kamkatlarınızın durumu nasıl, foruma fotoğraf yükleme şansınız var mı? elinizde daha başka ne türler var ve varsa yine foto yayınlayabilirmisiniz? Açıkçası kalamondin var mı?

denizakvaryumu 28-06-2007 14:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin (Mesaj 122707)

Hepsini denemek için sabırsızlanıyorum ama başlangıç için kaliteli ağaçlar bulmam gerekiyor, burada, fakültedeki ağaçlarla değil ithal gelen ağaçlarla başlamak istiyorum.Kumkat ve Meyer limon tamam ama diğerleri için aramalarım sürüyor

Bahsettiğiniz tarz tek anaca farklı mandarin, kumkat, limon vs. aşılanan ağaçlara Frankenquat diyorlar, Frankenstein'dan ötürü :)

---İthal mayer limon Portekizden gelenler mi?

http://www.citrusplants.com/lemon.htm
http://www.viv-foral.com/product.php...us&cat=citrus2

---Bir de bu bahsettiğiniz Frankenquat ın netde hiç resmini bulamadım, sizde var mı?

.

MSaygin 28-06-2007 14:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cetecakal (Mesaj 122710)
Sevgili Msaygin;
Kamkatlarınızın durumu nasıl, foruma fotoğraf yükleme şansınız var mı? elinizde daha başka ne türler var ve varsa yine foto yayınlayabilirmisiniz? Açıkçası kalamondin var mı?

Sevgili cetecakal, kumkat ve meyer limon , bir kaç chinottom haricinde ağacım yok, kalamondin yok yani :) Daha önce bahsettiğim gibi, kumkatlar yeni aşılandı, hazırda büyümüş ağaç yok, şu an farklı anaçlarda aşılı büyüyorlar.Aşılı olanların fotoğrafı da yok, biraz gelişince fotoğraflarım.

Alıntı:

---İthal mayer limon Portekizden gelenler mi?

http://www.citrusplants.com/lemon.htm
http://www.viv-foral.com/product.php...us&cat=citrus2

---Bir de bu bahsettiğiniz Frankenquat ın netde hiç resmini bulamadım, sizde var mı?
Meyer limonların menşei Portekizden gelenler değil.Bunlar bizim bahçede meyvesi için yetiştirdiğimiz meyer limonlardan alınan gözlerden üretilecek ağaçlar.Bizdeki Meyer gerçekten verimli, güzel ağaçlar.Bunlardan alınacak kökleri, bodur anaçlar üzerinde aşılayıp üretmek istiyorum.İthal derken, yeni alacağım ağaçları kastetmiştim.

Aslında ben heyecanımdan belki çok iş yapmış gibi görünüyorum ama ortada bir şey yok.Test için aşılattığım yüze yakın ağaç var, merak ve imkanım var.Zaten hazır bir narenciye fidanlığımız var, orada bu ağaçları da üretmek istiyorum.Ama henüz araştırma evresi diyelim.Bilgi olarak da oldukça zayıfım tabi, mühendis arkadaşlarla görüşüp, kitap okuyorum.

Frankenquatın hazırda fotoğrafı yok bende, nette gördüklerim de hep genç ağaçlar, yeşil meyveli.Çok da meyvelerin farkını gösteren fotoğraflar değildi ama uygulamada o ismi vermiş meraklıları, onu biliyorum.

Selamlar,

nevsune 28-06-2007 17:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin (Mesaj 122700)
Ağacınız bana da sağlıksız görünmedi aslında.Benim çok sağlıklı görünen ağaçlarımda da bazen tek tük dallarda kuruma oluyor, o dalı kesin bence önce.
Tam gün güneş gören bir konuma alma şansınız varsa alın.Ben sulamayı 3 günde bir yapıyorum ama önce toprağı kontrol ediyorum, üstten 2-3cm. kadar kurumuşsa suluyorum.
Çok sıcaktan benim ağaçlarım üzerindeki limonlar da kararıp, kurudu, normal bu.
Bir de uzman arkadaşların önerisine göre gübreleyin ağacınızı.
Ben bu sene tüm toprakları değiştirdim, bol koyun ve tavuk gübreli destekli yeni topraklarına aldım, ayrıca 2 kere de yapraktan kimyasal gübre verdim.

Kolay gelsin :)

Sn. MSaygın
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Limonları ben hiç görmedim, zaten bu yıl 1,5 ay kadar önce almıştım. Aldığımda yeni minicik sürgünleri vardı. O kurumuş dal konusunda ürküyorum. Geçenlerde pepino meyve fidanı getirtmiştim, yolda susuz kalmış sanırım gelince yapraklarını döktü ve ben de yeni çıkmış dalların uclarını bilmeden kestim, sözümona güçlendirecektim. öldü zavallı. Bu yüzden korkuyorum limondaki kurumuş dalı kesmeye. O kuruyan yerden mi keseyim yoksa dibinden mi? Kestikten sonra ucuna mum falan sürmem gerekiyor mu?

Bugün gübre edindim. Bir kabın içine su koyup gübre şerbeti yapıyorum. İki-üç gün sonra sulama suyu ile vereceğim. 1 ay önce toprağına hümik asit, leonardit , dün de yapraktan verdim.

Tekrar teşekkür ederim.

Oğuzhan 28-06-2007 18:39

Yaprak tan ne verdiniz.Nasıl verdiniz.?
Humik asiti yapraktan verebiliyor muyuz?

nevsune 28-06-2007 19:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi (Mesaj 122839)
Yaprak tan ne verdiniz.Nasıl verdiniz.?
Humik asiti yapraktan verebiliyor muyuz?

Sn Elfogi

Benim ilk olarak toprağa, sonra yapraklara püskürttüğüm, "Organik toprak düzenleyicisi sıvı halde hümik asitler" olan bir düzenleyici. Bu ilk ekimde ,toprağa veriliyormuş. Ben ilk ekimi geçirmiştim ama ilk seferinde topraktan vermemi söyledi aldığım yer. Şimdi artık ölçüsüyle suya karıştırıp, yapraklara püskürtüyorum. Şu anda tüm bitkilerimin gelişimleri gayet güzel.

hfz 28-06-2007 20:18

Sevgili Elfogi,

Yapraktan verilebiliyor ama oranlarına dikkat etmeniz gerek. Ayrıca elinizdeki Humik asit mi, Leonardit mi? Leonardit'i de Hümik Asit diye satıyorlar genelde. Ama sonuçta her ikisi için de dozaj çok önemli. Ayrıca bunlar 'özellikle' toprak düzenleyici-iyileştirici. Yani tek başına gübre anlamında kullanılmıyor ve yine en çok tavsiye edilen toprağa karıştırılarak kullanılması. En önemli özelliklerinden biri kök gelişimi ve sağlığı çünki.;) Benim kullanım şeklim tamamen toprağa karıştırarak. Ayda bir kez 3-4 gün önce bitkiye normal vitaminini veriyorum, sonra Hümik Asit uyguluyorum. Yani Hümik Asit veriyorum diye vitaminini eksik etmiyorum.;)

O yüzden kullanan arkadaşların tekrar Hümik Asit-Leonardit başlığındaki yazıları okumalarını öneririm.

nevsune 29-06-2007 05:41

Sn. Hfz, Sn. Elfogi

Sizinle hümik asit, leonardit başlığında buluşalım mı?

MSaygin 29-06-2007 11:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nevsune (Mesaj 122832)
Sn. MSaygın
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Limonları ben hiç görmedim, zaten bu yıl 1,5 ay kadar önce almıştım. Aldığımda yeni minicik sürgünleri vardı. O kurumuş dal konusunda ürküyorum. Geçenlerde pepino meyve fidanı getirtmiştim, yolda susuz kalmış sanırım gelince yapraklarını döktü ve ben de yeni çıkmış dalların uclarını bilmeden kestim, sözümona güçlendirecektim. öldü zavallı. Bu yüzden korkuyorum limondaki kurumuş dalı kesmeye. O kuruyan yerden mi keseyim yoksa dibinden mi? Kestikten sonra ucuna mum falan sürmem gerekiyor mu?

Bugün gübre edindim. Bir kabın içine su koyup gübre şerbeti yapıyorum. İki-üç gün sonra sulama suyu ile vereceğim. 1 ay önce toprağına hümik asit, leonardit , dün de yapraktan verdim.

Tekrar teşekkür ederim.

merhaba,

Ben sağlıksız, özellikle de kurumuş dalları kesiyorum ,bir sıkıntı yaşamadım.Eğer dalın, sağlıklı kısmı varsa, patlayıp büyümeyi sürdürecek gibi duran kısmı varsa, sağlıksız yerden kesiyorum.
Sizin dalın tamamını kesmenizde sıkıntı olmaz sanıyorum.Ben kestiğim zaman oluşan yaralara herhangi bir şey sürmüyorum ama bir önerisi olan olabilir.
Pepinonun ölmesi ile dalların kesilmesi arasında bir bağlantı var mı bilemiyorum :rolleyes:

nevsune 29-06-2007 15:23

Merhabalar

Şimdi bir cesaret dalın sadece kurumuş yerinden kesiyorum. Daha az süreyle ama daha bol güneş alacağı bir konuma aldım. Daha sonra sizi bilgilendiririm.

Teşekkür ederim.

cemal.S 06-07-2007 23:47

Merhabalar Nevsune hanım!

Bende bildiklerimi size aktarayım.Yazılanlardan okuduğum kadarı ile limonunuz aşılı. Bundan emin olduğunuzu gördüm. Ancak sarıkozda bahsetmiştim limon ağacı kesinlikle yalnız başına meyveye durmaz diye biliyorum. Tıpkı kaysı ve kivide diğer bir çok meyvede durum böyle sanırım narinciyedede durum farkssız diye biliyorum. Kuruyan dalı kesmeniz iyi olmuş şimdi değil ancak baharda ordan yeni filiz verecektir. Yani biraz sabır gerekecek. Hümük asit konusunu inceledinizmi bilmiyorum. Bitkinin sütü diye adlandırılıyor. Yani toprağın içindeki minarelleri elementleri çözüyor ve bitkinin bunları rahat almasını sağlıyor diye biliyorum. Yapraktan uygulamanın sakıncalı olduğunu söyleyemem ancak hiç denemedim. Ben şu anda 1,5 tonluk bir depoya yaklaşık 750 gr vererek uyguluyorum. Bitkiyi görüntü olarak canlandırıyor. Uygulama süresi şöyle iki boş bir dolu suyla veriyorum. Her şey gibi onunda fazlasının zararlı olduğunu söyleyebilirim. Birde tabii saksıdaki toprağınızın kalitesi çok önemli. Örneğin sırf torfsa en kısa zamanda deremili ile % 50 ye oranlayarak bir harç oluşturun ve saksıyı üç dört nunara büyütün. Kaçlık saksıda olduğunu bilmiyorum. Ancak saksı büyüdükçe bitki rahatlayacak ve boya büyümesi kolaylaşacaktır. Limonu uygun yerlerinden budamaktan kormayın. Hele kuruyan dalı üzerinde tutmaya gerek yok.Bakmayın narin durduğuna çok arsız bir bitki olduğunu biliyorum. Aşı yerine zarar vermeyecek şekilde istediğiniz gibi budaya bilirsiniz. Korkmayın en fazla yenisini size bulur hediye ederiz olur biter. Umarım yardımcı olmuşumdur.

Not: Yukarıdaki bilgiler konusunda iddaalı değilim çünkü konunun uzmanı değilim.

Saygıyla kalın.

Teyzeye ve size bol limon ağaçlı bir salonda çay ve yemek sefası sürmeniz dileği ile saygı ve selamlar.

SedefY 28-11-2007 21:31

merhaba, ben de bir calamondine sahip oldum. 1 haftadır bizimle. fakat ilk günden beri çok fazla yaprak döküyor. ilk bilgileri sizin yazışmalarınızda da geçen "citrusplants" linginden edindik sulamayı söylediği şekilde yapıyoruz ama toprağın üst kısmı hep kuru geliyor elimize. en çok yaprak dökmesi endişelendiriyor. ilk günlerde alışma devresi diye düşündük ama sanırım biraz uzun sürüyor. bu konuda deneyimi olanlardan bilgi alabilirsem çok sevinirim.

kuzen38 29-11-2007 04:17

Yetistiren arkadaslardan meyvenin tadina bakan var mi?

SedefY 29-11-2007 07:02

Acımsı bir ekşi...

tecrübeli arkadaşlardan, bizim yaprak dökme sorunumuza bir çözüm önerisi bekliyorum.. bu sabah gene bir tomar yaprak attım. :(

MUHİT01 05-02-2008 12:39

arkadaşlar sizlerin yazd ıklarını inceliyorumda hep şunu netlikle ifade edebilirimki tüm turunç giller nem i sever bol güneş yazmış arkadaşlar hayır bu tamamı ile yanlış ben çukur ovalıyım hiç bahçe görmemiş arkadaşların bunlar hakkında bilgi vermeleri yanlış turunç giller fazla güneş sevmez ben kamkat yetiştriyorum ve sadece 2 saat güneş görüyor meyvalarını görse o arkadaşlar birdaha hiç konuşmazlar eminim

MUHİT01 05-02-2008 12:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SedefY (Mesaj 179393)
Acımsı bir ekşi...

tecrübeli arkadaşlardan, bizim yaprak dökme sorunumuza bir çözüm önerisi bekliyorum.. bu sabah gene bir tomar yaprak attım. :(

arkadaşım önce saksını değiştir topragını kırmızı ve büyükbaş dışkısı ile karıştır haftada bir su ver çok çamurlaştırma topragı ve güzel bir budama sonra devam et ve gör tammam

SedefY 05-02-2008 14:31

cevap ve tavsiyeler için çok teşekkür ederim.
3-4 hafta önce bütün önerdiklerinizi uygulamıştım ve çok iyi sonuç aldık...
yeni filizler vererek bütün ev halkını mutlu etti... :)

MSaygin 05-02-2008 15:28

merhaba MUHİT01,

Gözlemlerinizin aksine turunçgiller güneşi seven bitkilerdir.Fotosentezi en yüksek seviyede gerçekleştirebilmeleri için , havanın bulutlu olması, mevsim gibi faktörlerle değişiklik gösterse de ortalama olarak günün üçte birinde doğrudan güneş görmesi gerekir.Aksi halde yeterli miktarda fotosentez gerçekleştiremez.Yaklaşık olarak 6-8 yeterli olacaktır.

Tabi ki Adana gibi yazları kuvvetli bölgelerde tam gün açıkta güneş alan turunçgil ağaçlarının olumsuz etkilendiği doğrudur, bu yüzden, Temmuz, Ağustos aylarında gölgelikle üstlerinin kapanması çok iyi olacaktır.Bu sayede yapraklarda yanmanın önüne geçilebilir.

Evde saksı içerisinde turunçgil yetiştirenlerin, sabah ve akşam üstü güneşini doğrudan alacak, sert öğle güneşini ise bir filtreden, örneğin tül perde, geçirerek alacak bir konumda ağaçlarını yetiştirmesi en doğrusu olacaktır.

Kumkatınızın 2 saat güneş görerek bol meyve vermesine sevindim ancak kendi ağaçlarım için hiç tercih etmeyeceğim bir durum bu.Diğer üyelerimizin de yanlış kanılara kapılıp ağaçlarını ziyan etmesini istemem.

Selamlar,

MUHİT01 07-02-2008 12:02

SYN SAYGIN DÜŞÜNCELERİNİZ GÜZEL FAKAT BEN BİR ÇOK KAMKT I FEDA EDEREK BU TECRÜBELERİ EDİNDİM DÜŞÜNCELERİNİZ BAHÇE İÇİN İYİ FAKAT SAKSI İÇİN VERİM ALAMIYACAK ARKADAŞLAR GÖZLEMLERİME GÖRE BİTKİNİN SAKSIDAN ALDGI BESİN İLE GÜNEŞ EŞİT OLMALI BU EŞİTLİKTE SAKSIYA VE BİTKİNİN BÜYÜKLÜĞÜ İLE DOĞRU ORANTILI SAYGILAR ((((([KAMKAT İSTEYEN ARKADAŞLAR FORUMDAN BANA ULAŞABİLİR TABİİ ÇOK YAKINDA calamondin DE TEŞEKRLER

Sergüzen 07-02-2008 20:40

MUHİT01
Calamondin ne zaman gelecek, boyları ve fiatları ne olacak?

fixture 12-02-2008 13:04

MUHİT01
Calamondin ile ben de ilgileniyorum. Fiyat ve diğer detayları bildirirseniz memnun olurum.

maviay 10-03-2008 00:34

selam dun aksam evime gelen misafirlerim hediye olarak calamondin getirdi ve üzerinde yaklasik 30-40 tane mandalinasi var ve ben bu bitkiye nasil bakicami bilmiyorum internette arastirdim ama cok fazla bisey anlamadim harika görünüyor ve ziyan olmasini istemiuyorum yardimci olanilirmisiniz

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024