agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Turunçgiller (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/)
-   -   Calamondin (Citrus madurensis) (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/2495.htm)

snowman77 31-05-2008 01:01

Antalya side'de calamodin fidanı

Arkadaşlar Antalya side'de calamodin fidanı nerde bulabilirim.Side yakınları da olabilir?Yardımcı olursanız sevinirim.:D

Cohn 21-09-2008 15:40

merhabalar,
benim bir arkadasim (kendisi philipinli) 2 adet Calamondin meyvesi verdi bana. Tohumulari ektim ve 2 tane kucuk bitkim var artik. Umarim gelisirler.
MEyvein kendisi cok eksi ve cok suyu var icinde, cok kucuge ragmen.
eger fidan bulabilirsiniz fidan'dan de ekmeye dusunuyorum
tessekurler

John

Weezer 22-09-2008 03:41

Ben almıştım ama bakamadım ve kurudular.Sanırım her bölgede yetişmiyor.Akdeniz bölgesi daha uygun.

Süha Şendoğan 31-01-2009 08:39

Calamondin yetiştiricilerinden uzun zamandır mesaj alınmamış, bende bu aralar bu tür cinslere merak sardım. Bir tane edinmek istiyorum, bu arada yeni haber ve mesajlar bekliyoruz.

yeşiLmavi 31-01-2009 11:11

bidiyimiz mandalina iştee budamasını ıyı yap saksıla olsun calamondın...

Mutlu Kutlu 31-01-2009 11:26

Bu kadar kolay, mandalinayı buduyosun oluyo calamondin:))

Peki bu budadığımız mandalinayı sürekli çiçek açıp meyve tutmaya nasıl zorlayacağız. Kafasına silah dayayıp tehditmi edeceğiz.:)

Mehmet bey ve ali bey de birbirlerine benziyor, her ikisinede mehmetali diye hitap edemeyiz.

İncelemek isterseniz azda olsa bilgi içeriyor, aşağıdaki linkte.

http://www.tropiksera.net/tropikmeyveler/id29.htm

Süha Şendoğan 31-01-2009 11:28

Sn.Yeşilmavi,
Bildiğimiz mandalina Calamondin olmaması gerek yoksa yanılıyormuyum?

aaylin 31-01-2009 11:47

Benim de tek eksiğim Calamondin kaldı ama biraz pahalı geliyor bana :(

Süha Şendoğan 31-01-2009 11:53

Banada pahalı geldi bende şu an araştırıyorum.

aaylin 31-01-2009 12:27

İstanbul'daki seralarda 50 TL'den başlıyor, 150 TL'ye kadar gidiyor. Uygun fiyatlıları bulursak buradan haberleşelim. Gerçi ben toplantıya geldiğimde Yalova'da araştırırım diye düşünmüştüm ama sizin oralarda da pahalı anlaşılan :S

Minem 31-01-2009 14:14

Calamondin istediğim halde sormak hiç aklıma gelmedi. Ben de gördüğüm yerler de sorayım fiyatlarını.

Süha Şendoğan 31-01-2009 14:45

Düzeltme:
Maviyeşile verdiğim cevapta Calamondin'in bildiğimiz mandalina olmaması gerek cevabı yanlış oldu, calamondin Mandalinanın cüce türü cevabı daha doğru olacaktı.

durmaz 05-02-2009 15:29

Citrus madurensis (Calamondin)

Arkadaşlar merhaba,
bana Citrus madurensis (Calamondin) fidanı veya tohumu lazım.

Bilgi verirseniz sevinirim.

aaylin 05-02-2009 18:15

http://www.tropiksera.com/

Bu siteden bulabilirsiniz. Yetkilisi Sayın Mutlu Bey ile de buradan bilgi alabilirsiniz.

gokberkakman 13-02-2009 18:09

Calamodin

2 Gün önce bir arkadaşım bana bir calamodin meyvesi verdi.Şimdilik hiç ellemedim.Sizce tohumları ekmeden önce ne gibi bir işlemden geçirmeliyim.Nasıl ekmeliyim,nasıl yetiştirmeliyim vs...Calamodin(Citrus madurensis) ekilmesi ve yetiştirilmesi hakkında bilgi verebilir misiniz?

MSaygin 13-02-2009 18:31

Hem Calamondin bitkisinin kendi başlığı var forumumuzda hem de turunçgil yetiştiriciliği başlığı.Eski konularda arama yaparak sorunuzun çok detaylı cevaplarına ulaşabilirsiniz.

sasahin 15-02-2009 00:05

Dün Bursa Ikea'da gördüm bende çok şirindiler, başlığın ilk mesajındaki resimdeki gibiydiler, bir kısmında 7-8 meyve ve çiçek vardı, bir kısmında daha az. Paraya kıyıp alamadım ama aklım kaldı. Bu arada fiyat 49 ytl...

limon ağacı 24-02-2009 09:17

merhaba, ben muğla'da yaşıyorum. burada Calamondin fidesi ararken hobi amacıyla tropikal bitki ve sair ağaçlar yetiştiren bir amcayla tanıştım. kendisi bana 2 adet Calamondin meyvası verdi ve çekirdeklerini çimlendirmeni istedi.

ilaveten çekirdekten çıkacak fidanların da aşıya gereksinim duymadığını ve orjinal Calamondin olacağını söyledi. sonra da kendi yetiştirdiklerini gösterdi. aslında bunu ticari amaçla fidancılık yapanların da bildiğini ama pek dillendirmediklerini ifade etti.

ben de bu bilgiyi, bugüne kadar gerçekten çok faydalandığım bu sitenin candan üyelerine aktarmak istedim. iyi günler.

Süha Şendoğan 24-02-2009 10:10

Bu bilgilerin doğruluğunu ancak üyelerden uzman olanlar cevaplandırabilirler.
Çekirdekten aşısız meyva almak mümkünmü?

MSaygin 24-02-2009 10:24

Evet, fidancınızın söyledikleri doğru, Calamondin çekirdekleri türüne doğrudur ve çekirdekten yetiştirebilirsiniz.Sadece ağacınız aşılıya göre daha geç meyve verecektir.
Aynı durum kamkat fidanları için de geçerlidir, çekirdekten yetiştirebilirsiniz.

limon ağacı 24-02-2009 10:26

ben o iki calamondin meyvasının çekirdeklerini çıkarıp oksijenli su içine koydum. bugün akşam ekeceğim. sanırım sorunuzun cevabı -en azından benim açımdan- iki yıl sonra belli olacak :)

aaylin 24-02-2009 10:28

Hala bir calomondin edinemedim :( Sevgili Turco fiyat araştırmanız nasıl gidiyor?

limon ağacı 24-02-2009 10:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin (Mesaj 366462)
Evet, fidancınızın söyledikleri doğru, Calamondin çekirdekleri türüne doğrudur ve çekirdekten yetiştirebilirsiniz. Sadece ağacınız aşılıya göre daha geç meyve verecektir.
Aynı durum kamkat fidanları için de geçerlidir, çekirdekten yetiştirebilirsiniz.

Calamondin için soruyorum: aşılı ağaçtan ve çekirdekten yetişen fidanların meyve verme süreleri nedir?

MSaygin 24-02-2009 11:52

Burada önemli olan aşı gözünü aldığınız ağacın yaşı.Eğer hali hazırda meyve veren sağlıklı bir ağaçtan aşı gözü aldıysanız, aşı zamanına göre aynı yıl ya da ikinci yıl meyve alırsınız.

Calamondin çekirdekten yetiştirildiğine meyve verme yaşı en erken turunçgil cinslerindendir.
3. yıl ya da çok iyi bakıldıysa ikinci yıl meyve almanız mümkün.

MSaygin 24-02-2009 11:56

Yalnız, bir anaca aşılandığında ağacınızın dayanım, verim, bodurluk gibi avantajlar elde edebildiğini, çekirdekten yetiştirildiğinde meyve verme süresi dışında bu gibi avantajlardan da faydalanamayacağınızı unutmayın.
Çekirdekten yetiştirmeyi, aşı gözü alacak fidan bulamayacağınız ya da fiyatı nedeniyle alamayacağınız durumlarda düşünün.
Ayrıca, Calamondin fidanlarının nadir de olsa anaç olarak kullanıldığını ekleyeyim.

Peki Calamondin çekirdeği nereden bulurum derseniz, ebay üzerinden satın alabileceğinizi söyleyebilirim.

limon ağacı, akşam ekeceğiniz çekirdekleri ekmeden önce, uç kısmından tırnağınızla ayırıp, en dış zarını/kabuğunu çıkartabilirseniz, çimlenme süresi oldukça kısalacaktır.

limon ağacı 24-02-2009 14:39

sevgili msaygın,
bu son verdiğiniz şahane bilgiler için de, aylardır edindiğim diğerleri için de çok ***. ederim. bu akşam dediklerinizi harfiyen uygulayacak ve fotoğraflarını da siteye yükleyeceğim.
selam :)

Süha Şendoğan 24-02-2009 14:56

Sn.MSaygın,
Değerli bilgiler için teşekkürler.
Sevgili Aaylin,
Şimdilik Calamondin'den vazgeçtim.Trabzon Pepino61'den çok güzel 2 Rize Mandalinası geldi.Tavsiye ederim onunla temasa geçin.

MSaygin 24-02-2009 15:03

Rica ederim :)
turco, calamondinden vazgeçmeyin, mandalinaya göre çok güzel bir bitki ve daha uzun süre çiçekli, meyveli oluyor, iç mekanda da daha sorunsuz.
Hiç olmazsa çekirdekten yetiştirin.

Süha Şendoğan 24-02-2009 15:09

Sevgili MSaygın,
Şimdilik vazgeçtim ama aklım onda, bu gidişle balkonla birlikte benimde bir tarlaya göç etmem gerekecek..;)

aaylin 24-02-2009 15:42

Sağolun sevgili turco ama calamondinden vazgeçmek mümkün değil, ama pepino61'i incelerim ******.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024