agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Turunçgiller (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/)
-   -   Kamkat, Kumkuat (Citrus fortunella 'margarita') (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/2151.htm)

dostca 13-05-2014 13:30

4 Eklenti(ler)
Bu da benim kamkatların resimleri, üzerindeki meyvaları toplayıp deneme amaçlı reçel yaptım bir kase reçel oldu. Yeni filizleri kesmeyip daha dolgun bir yapı oluşturmasını deneyeceğim.Alttaki sürgün gecen sene satın alımda kargo ile gelirken uç kısmı kırılmış bu sene uçtan 3 dal ve yan dallar verdi..

maceren 13-05-2014 18:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dostca (Mesaj 1283241)
Merhaba, maceren bu kamkatı yeni alıp kabını değiştirip gübre mi verdiniz.Böyle ise sanırım daha uyum sağlamadan verilen gübre sarsılmış olan bitkide ek bir şok da o yaratmış.. Yapraklarına su püskürtüp nemlendiriniz ,yakın zamanda toprağını değiştirdi iseniz toprak değişimi yapabilirsiniz veya bolca kireçsiz suyla sulayarak topraktaki faza besinin akma yolu ile uzaklaştırılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sulama bir defa da yapılacak olup devamlı bol suyla yıkarsanız kökleri çürütüp bitkiyi öldürürsünüz. Yıkamadan sonra, toprağı kuruyana kadar su vermeyin ki kökler fazla nemden çürümesin.

Dostça; cevabın için teşekkür ederim, kamkatı alalı 2 ay oldu saksısını değiştirelide 1 ay oldu, aslında 3 yerinden yeni yapraklar vermişti çok sağlıklı durumdaydı ancak sıvı gübrelemeyi orantısız yaptım sanırım.. Sulama yoluyla fazla gübreyi dışarı atmaya çalışacağım. Bundan sonra yapmam gereken ne olur? Cevabın için şimdiden teşekkürler..

dostca 14-05-2014 10:54

Sulamayla fazla besini akıt, altındaki kapta su kalmasın,güneşe koyma gölge yerde kendine gelmesini bekle, günde bir 2 kez yapraklarına kireçsiz su püskürt üst toprağı köklere zarar vermeden havalandır, sevgi sözcükleri ile kendi enerjini bitkine aktar onu yalnız bırakmadığını yaşaması için elinden geleni yapacağını belirt seni anlayacak hayata tutunacaktır..
Bu arada psikolojik danışmanlık yardımını da vermiş olduk.. Gelişmelerden haberdar et..Kolay gelsin.

maceren 14-05-2014 18:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dostca (Mesaj 1283607)
Sulamayla fazla besini akıt, altındaki kapta su kalmasın,güneşe koyma gölge yerde kendine gelmesini bekle, günde bir 2 kez yapraklarına kireçsiz su püskürt üst toprağı köklere zarar vermeden havalandır, sevgi sözcükleri ile kendi enerjini bitkine aktar onu yalnız bırakmadığını yaşaması için elinden geleni yapacağını belirt seni anlayacak hayata tutunacaktır..
Bu arada psikolojik danışmanlık yardımını da vermiş olduk.. Gelişmelerden haberdar et..Kolay gelsin.

Dün toprağını değiştirdim kalan yapraklarında bol bol suladım ancak bugün canlı olan son yapraklarında soldu.. Ne yacağımı bende bilemiyorum artık :(

mustiguduk 15-05-2014 11:07

ne yazık ki gübre ağaç tarafından emildikten sonra pek bişey yapmak mümkün olmuyor, umudunuzu kırmamak için bişey yazmadım. Nasıl ki insan kanına zehir karıştıktan sonra pek yapacakbişey olmuyor. Bitkimiz de öyle. Bir keresinde yaprak gübresiyle ağacımı yaktığımı görünce hemen ysprağını sıyırmış. Yapraktaki besinin gövdeye ulaşmasını engellemiştim. Kurtulmuştu fakat bu bahsettiğim hemen biksç gün içinde oldu. Kökten beslemede olayı farkettiğinizde pek yapabileceğin bişey kalmıyor ne yazık ki. Fakat bu imkansız demek değil. Sonuçta bir canlı. Uyguladığınız yöntemlerle Kendini yaşatmaya devam edebilir. Hayırlısı...

In God We Trust 17-05-2014 10:18

Kamkatlar istanbulda dış mekanda 1 hafta önce uyanmaya başladı meyve dalı yapıyorlar

Turunçgil 18-05-2014 22:21

Ya arkadaslar gecen gun bir mayer limon ve kamkat satan bir fidanciya gittim.Konyada cok nadir, cunku insanlar konya'nin soguk oldugu,sadece bahcede yetistigini ve evde yetismeyecegi bilgisine sahip maalesef.Fidanlarda muhtesem bir ciceklenme vardi adeta katmer katmerdi.Bunu nasil yapiyorlar ? Evdeki limon ve kamkatlarim hic boyle olmuyor :(

dussokagi 19-05-2014 13:49

gübre kullanan arkadaşlar dozajlarını fazla kaçırmasınlar kumkuatları kurutabilir bilginiz olsun gübreyi aldıktan sonra üstünü okuyarak gübrelemeyi programını ve ne kadar gübre vereceğini hesaplasınlar ona göre gübre versinler

mustiguduk 19-05-2014 15:09

çok doğru fakat toprağın türüne, drenajına, sıcaklığa, yaşı, sulama şekliniz gibi farklılıklar oranı değiştirmeniz gerektirebilir. Bence zamanla bu tecrübeyi kazanabiliriz. Tecrübe sahibi olana kadar kaybedilecek kumkuatlar olabilir. Onlar eğitim zayiatıdır :)

sukulentsever 26-05-2014 13:15

arkadaşlar kamkatım aldığımdan beri (2 yıl) çok sağlıklı değil. şimdi de dalları birer birer kararıp ölmeye başladı. kararan dalları kestim. Ne yapmam gerekir?

gensis 26-05-2014 14:36

Bende bir kumkat hayranı olarak verdiğiniz tüm değerli bilgiler için tesekkür ederim.

mustiguduk 26-05-2014 15:34

sayın sukulentsever. Dalların kuruması birçeşit kök hastalığı olabilir. İki yıldır hiç kendine gelemediyse bence toprak uygun özelliklerde ve uygun besleyicilikte değil. Banakalırsa uygun bir zamanda toprak dwğişimi yap. Fakat öncelikle resimler yollarasanz bitkinize iki boyutlu bakıp tahmin yapabiliriz sanırım...

sukulentsever 26-05-2014 15:58

keşke kuruyan dalları kesmeden önce fotoğraf çekseydim o zaman:(
peki nasıl bir toprak uygun olur?

mustiguduk 26-05-2014 19:00

narenciyeler çok su tutan toprağı pek sevmezler. Toprağın drenajı iyi değilse köklerde çürüme yapar. Sen iki yıldır böyle diyorsan bence aşırı ilgi kurbanı olabilir. Yani aşırı sulama, aşırı gübreleme gibi. Dallar dediğingibi olduysa ve kestiysen yapman gerekeni yapmışsın. Şimdi tek yapman gereken beklemek. Hayırlısı. İnşallah iyi olur. Yenileri çıkar.

dussokagi 26-05-2014 19:22

çok sulama kumkuatlarda köklerin çürümesine neden oluyor buda kumkuatın ölmesi demektir

mustiguduk 26-05-2014 21:04

kesinlikle. Şuan balkonumda ve her yanına gidişimde elimde olmadan sulama ihtiyacı duyuyorum sanırım piskolojik :) sırf bu yüzden sprey su koydum. Yapraklara biraz çise yapıyor. Yüzeye de biraz püskürtüp bırakıyorum. Fazla sulamak çok zararlı...

dussokagi 27-05-2014 19:52

yapraklara çise yapmak bitkinin su ihtiyacını karşılamaz bitki suyu kökten alıp iletim kanalları ile gövdeden yapraklara ulaştırır zaten bitki ihtiyacı kadar suyu alır. düşünün bir insan birden 50 lt su içebilirmi en fazla 5-10 litre içebilir bitkide öyle

mustiguduk 27-05-2014 20:42

aşırı verilen su nedeniyle köklerin hep ıslak kalması kök çürüklüğüne neden olur. Bunun bitkinin kullanacağı miktarla ilgisi yok. Çok sulanırsa zarar görür. Buna karşı önlemler alınabilir. Benim kullandığım yömtem sulama değil normal bitki bakımı. Tabi ki sulamayı gerektiği kadar ve peryodik yapıyorum. Hatta bu akşam yeni süygünleri kurutan küçük sineklere karşı ilaçlama bile yaptım.

dussokagi 28-05-2014 19:24

doğru aşırı su kök çürüklüğüne neden olur bitkide periyodik bakımları yaptığınız sürece bitkiniz sağlıklı kalacaktır.

isil.aydin 31-05-2014 12:14

Kamkatım ile ilgili soru

1 Eklenti(ler)
Merhaba,

Forumunuza yeni kayıt oldum umarım düzenli olarak takip edebilirim.

Sorum resimde görmüş olduğunuz kamkatımın üzerinde birkaç tane meyvesi var. Bu hafta çiçeklenmeye başladı. O meyveleri toplamalı mıyım?

Sevgiler
Işıl

Novicegreen 31-05-2014 12:28

kumkuatimiza yardim

2 Eklenti(ler)
Merhaba, sonbaharda aldigimiz kumkuatin bir suredir yapraklarinda (fotograflarda gozuktugu gibi) lekelenme oluyor ve yapraklari kahverengilesip dokuluyor. Kumkuati basta kaloriferden uzak olsun mantigiyla cam kenarina degil uzaktan camlardan gelen isigin vurdugu duvar tarafina koyduk. Bu odadaki tum bitkileri topraklari kuru gozuktukce yani 2-3 gunde bir falan su veriyorduk. Fakat bir suredir kumkuatin topragi nedense cok kuru gozukuyor. Bir de resimlerde gorebileceginiz uzere govdede bir filizlenme de oldu. Bu durumlar ayni anda birbiriyle alakali olarak mi ortaya cikti bilmiyorum ama bitkinin sagligindan suphe etmemize sebep oluyorlar. Ne yapmamiz gerektigine dair bize yardimci olur musunuz?

mustiguduk 31-05-2014 19:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi isil.aydin (Mesaj 1290497)
Merhaba,

Forumunuza yeni kayıt oldum umarım düzenli olarak takip edebilirim.

Sorum resimde görmüş olduğunuz kamkatımın üzerinde birkaç tane meyvesi var. Bu hafta çiçeklenmeye başladı. O meyveleri toplamalı mıyım?

Sevgiler
Işıl

öncelikle meraba isil.aydin.
Meyvalar çok lezzetli gözüküyor. Sanırım o lezzeti tatmak zorundasınız :)

sanırım koparmazsanız, bitkiniz gücünün birkısmını bu meyvalar için harcayacağından çiçekleriniz yeterince gelişemeyebilir. Bana kalırsa vedalaşın :)

zaten ben uzun süre bitki üzerinde kalmasına karşıyım. Sonuçta bitki boşyere yotuluyor. Onunda çiçek dönemine kadar dinlenmeye ihtiyacı var. En azından çiçekten önceki son bir iki ay. Kolay gelsin...

isil.aydin 31-05-2014 19:09

Teşekkürler Mustiguduk. O zaman törenle ilk meyvelerimi topluyorum :)

Selamlar

mustiguduk 31-05-2014 19:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Novicegreen (Mesaj 1290499)
Merhaba, sonbaharda aldigimiz kumkuatin bir suredir yapraklarinda (fotograflarda gozuktugu gibi) lekelenme oluyor ve yapraklari kahverengilesip dokuluyor. Kumkuati basta kaloriferden uzak olsun mantigiyla cam kenarina degil uzaktan camlardan gelen isigin vurdugu duvar tarafina koyduk. Bu odadaki tum bitkileri topraklari kuru gozuktukce yani 2-3 gunde bir falan su veriyorduk. Fakat bir suredir kumkuatin topragi nedense cok kuru gozukuyor. Bir de resimlerde gorebileceginiz uzere govdede bir filizlenme de oldu. Bu durumlar ayni anda birbiriyle alakali olarak mi ortaya cikti bilmiyorum ama bitkinin sagligindan suphe etmemize sebep oluyorlar. Ne yapmamiz gerektigine dair bize yardimci olur musunuz?

merhaba Novicegreen.
Yaprakların bu görüntüsü olmasa çok sağlıklıymış ağacın. Bana sanki artık saksı küçük geliyormuş gibi geldi. Yani duruşunda Acaba kökler fazla gelişmiş ve de saksı dibinde
sarmal olması nedeniyle, kök uclarının su
alamaması ve su içinde boğulması olabilir mi? Veya bitkide kabuklu bite benzer bir asalak olabilir. Ne gibi değişiklikler farkettin son zamanlarda?

mustiguduk 31-05-2014 19:27

rica ederim isil.aydin. Umarım yeni meyvaların yeni törenler ve yeni mutluluklar getirir :) kolay gele...

Novicegreen 31-05-2014 20:30

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mustiguduk (Mesaj 1290617)
merhaba Novicegreen.
Yaprakların bu görüntüsü olmasa çok sağlıklıymış ağacın. Bana sanki artık saksı küçük geliyormuş gibi geldi. Yani duruşunda Acaba kökler fazla gelişmiş ve de saksı dibinde
sarmal olması nedeniyle, kök uclarının su
alamaması ve su içinde boğulması olabilir mi? Veya bitkide kabuklu bite benzer bir asalak olabilir. Ne gibi değişiklikler farkettin son zamanlarda?

Selam Mustiguduk,
Hizli cevabin icin tesekkur ederim. Koklerinin fazla gelismis olmasi ile ilgili yorumundan dolayi tekrar fotograf cektim. Topragi cok kuru gozukebiliyor diger bitkilerle karsilastirdigimda. Kok tarafinin yakindan fotografini cektim. Eger daha buyuk saksiya almamiz gerekiyorsa gecirelim ama o filizlenmeyle ilgili de endiselenmeli miyiz? Neden filizlenme oldu? Bir de asalak demissin ama bu islere o kadar yeniyiz ki asalak olsa farkeder miyiz bilmiyorum ama ben bunun icin de fotograf cektim. Bir goz atarsan cok seviniriz. Tesekkurler.

mustiguduk 31-05-2014 21:00

aslında bende yeni sayılırım. Fakat ailemin tarımla uğraşmasından dolayı uzun yıllar doğayla iç içeydim ve yaptığım araştırmalar sayesinde bişeyler öğrendim. Şuan da elimden geldiğince fikir alışverişi yaparak yardım etmeye çalışıyorum. Resim üzerinden analiz gerçekten çok zor. Toprak yüzeyinde beyaz tortular mı oluşmuş. Bana mı öyle geldi. Bu arada filizlenme aşı noktasından aşağıda olmadığı sürece kötü bişey değildir sadece şekli bozmamasına ve ilerde koparman gerekecek bir noktaysa ağacın onu geliştirmek için yorulmamasına dikkat et derim. Ama sana kalmış. Bu arada kumkuatı uzaktan saksıyla beraber tam boy resim atarmısınız birde öyle bakayım hastamıza :)

dostca 31-05-2014 21:10

Novicegreen arkadaşım bana göre kamkatınız temiz hava istiyor. Kamkat ağaç olduğu için ev içinde sorun yaşıyor, güneş gören bir dış ortama koyup yapraklarını sularsanız ve suyunu sık olmayacak şekilde dinlenmiş su ile sulayınız düzelecektir. Saksı boyu gözükmemek le birlikte bu aşamada değiştirmeniz bana göre uygun değil. Alttan çıkan filizi de kırınız aşı altından çıktığı için üç yaprak anacın sürgünü olup çabuk gelişir ve ağacın gücünü çeker. Kamkatınızın saksı boyunu ve tamamını görecek şekilde çekilmiş fotoğrafını yüklerseniz fikir edinme imkanımız daha rahat olur.

mustiguduk 31-05-2014 21:11

Bazı bitkilerde toprak yüzeyinde kök
görülmesi, saksı altındaki deliklerden köklerin
çıkması gibi durumlarla karşılaşılabilir. Bu genelde saksı değiştirme zamanının habercisidir. Ve yüzeyde gördüğüm beyazlıklar kreçlenme olabilir. Kullandığımız musluk suyunun içerisindeki kireç ve benzeri mineraller buna sebep olabilir. toprağa biraz yumurta kabuğu kırpıştırmak. Sulama suyunuza bir kaç damla sirke ya da limon tuzu damlatmak iyi gelir diye duymuştum.

İsmail Kuzucu 31-05-2014 21:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Novicegreen (Mesaj 1290647)
Selam Mustiguduk,
Hizli cevabin icin tesekkur ederim. Koklerinin fazla gelismis olmasi ile ilgili yorumundan dolayi tekrar fotograf cektim. Topragi cok kuru gozukebiliyor diger bitkilerle karsilastirdigimda. Kok tarafinin yakindan fotografini cektim. Eger daha buyuk saksiya almamiz gerekiyorsa gecirelim ama o filizlenmeyle ilgili de endiselenmeli miyiz? Neden filizlenme oldu? Bir de asalak demissin ama bu islere o kadar yeniyiz ki asalak olsa farkeder miyiz bilmiyorum ama ben bunun icin de fotograf cektim. Bir goz atarsan cok seviniriz. Tesekkurler.

Bitkinin saksı değişimine ihtiyacı var. Bunu yüzeye yakın olan köklerden anlayabilirsiniz. Hatta gövdesi önceden biraz daha derine ekiliymiş gibi, sulama ilede daha çok oyulmuş.

Saksının üstüne kaliteli torf koyup, alttan sulama yapabilirsiniz. Filizlenmeye gelince bu her bitkide olan bir durum. Anaç gelişkin olduğu için bitkiyi iyi besliyor ve sürgün çıkarıyor. Bunları keskin bir makas ile kesip atabilirsiniz.

sukulentsever 02-06-2014 09:28

Arkadaşlar,bahsettiğim kamkat ağacımın topragını değiştirdim,farklı bir köşeye koydum. Fazla suladığımı düşündüğüm için bir haftadır su vermiyorum. Ama pek iyiye gitmiyor gibi ne yapmam lazım acaba?

sukulentsever 02-06-2014 09:34

3 Eklenti(ler)
kamkat ağacımın fotoları

mustiguduk 02-06-2014 11:36

yapabileceğin en güzel şey toprağın ihtiyacına göre sulama ve bol bol güneş. Öğlen dik gelen ağır gün ışığı iyi gelmeyebilir. Umarım en kısa sürrde iyilrşir ...

mustiguduk 02-06-2014 11:40

nu arada kurumuş dalları dibinden keskin bir bıçakla keserek hastalığın gövdeye ulaşmasını engelleyebilirsin. Bana gövde dalları hala işyapar vaziyette gözüktü. Umarım patlayıp tekrar dal verir. Bol şanslar...

dostca 02-06-2014 12:50

Kahverengileşmiş dallar kurumuş veya kurumakta, bunları budayınız. 2. fotoğraftaki 3 dallı yerin altından keserek boyu'da kısa tutunuz.Alttan çıkan yapraklar acık renk gözüküyor sanırım demir eksikliği mevcut,iki avuç iyi yanmış hayvan gübresi ile bir tatlı kaşığı kadar demir sülfatı karıştırıp toprağına karıştırın ve 1-2 litre dinlenmiş su içine nohut kadar limon tuzu veya bir yemek kaşığı üzüm sirkesi karıştırıp bu su ile sulayıp gölge bir yerde bakıma alınız zaman içinde düzelecek kendine gelecektir. Yaprakları olmadığı için fazla sulama yapıp köklerini çürütmeyiniz. 2 yıl önce benimde limon ağacım kurumaya yüz tutmuştu. Yapraklarını döküp dallar kurudu, kuruyan yere kadar budayıp gölge yerde gübresi ve suyunu verdim geçen sene tekrar canlandı bu sene bol sürgün verip çiçeklendi ve meyvaya döndü.. Umarım sizinki de böyle olacak.

salvadore-tr 02-06-2014 14:34

Nasıl bir budama yapmalıyım

1 Eklenti(ler)
Resimde gördüğünüz kamkat yayvan bir hal aldı ve ben ne zaman ve nasıl budanır fazla bir bilgim yok, yardım ederseniz çok sevinirim, şimdiden ilginiz için teşekkürler.

mustiguduk 02-06-2014 15:50

uç yapraklar hariç çok sağlıklı gözüküyor. Resimdede görüldüğü gübü bol bol güneş alabilen şanslı bitkilrimizden :)

budamada resimden şu dalı bunuda buda kesilecek. Daha farklı dallar :) denilebileceğini sanmıyorum. Çünki üç boyutlu bir canlı fakat dikkat etmen gereken şeyler 3 maddede sıralanacak olursa.
>alttan çıkan yeni filizler eğer aşıdan aşagıdaysa yabani anaç a aittir ve kesinlikle yok edilmelidir. Aşagıda çıkan filizler aşılı kısım bile olsa hem bitkinin sağlıklı verimli gelişmesini
engeller hem estetiği bozar.
>Birbirine sürtünen dallar veya birbirini çok kapatanlar uygun bir yerden düzgünce
kesilmelidir.
> özel şekillerle uğraşmayın. En iyi şekil dağınık seyrek dallı şekildir. Çünki bitki daha rahat fotosentez yapar ve bit ve böceklerin ssklanması zorlaşır mücadelesi kolaylaşır.

Bu arada sanıyorum budama biraz geç kaldı. Sizin oranın şartları nasıl ağaç ne zaman uyanır bilmiyorum ama.

İhtiyaç duyarsanız aklınızda olsun diye yazdım...

Novicegreen 02-06-2014 20:23

kamkat bakimi

3 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu (Mesaj 1290671)
Bitkinin saksı değişimine ihtiyacı var. Bunu yüzeye yakın olan köklerden anlayabilirsiniz. Hatta gövdesi önceden biraz daha derine ekiliymiş gibi, sulama ilede daha çok oyulmuş.

Saksının üstüne kaliteli torf koyup, alttan sulama yapabilirsiniz. Filizlenmeye gelince bu her bitkide olan bir durum. Anaç gelişkin olduğu için bitkiyi iyi besliyor ve sürgün çıkarıyor. Bunları keskin bir makas ile kesip atabilirsiniz.

Sevgili mustiguduk, dostca ve Ismail Kuzucu,

Ilginiz icin tesekkurler :) Bitkinin yeni fotograflarini yukluyorum, istediginiz gibi boy fotograflarini cektim. Bitkinin toprakustu boyu 50 cm. kadar. Bir 15 cm. kadar da koklerinin gomulu oldugu topraklaltinda olan kisim yani saksi derinligi var. Saksinin capi da 21-22 cm. kadar.
Bu arada fotograflari once cektik ama su an tavsiye ettiginiz uzere filizlenmis surgun kismi kestigimiz icin agac orijinal aldigimiz zamandaki gibi 'temiz'. Orijinal hali demisken ilk aldigimiz zaman da cicekcinin tavsiyesi uzerine saksiyi degistirmistik ve cicekcinin verdigi torfu kullanmistik. Bize o zamandan (sonbahar) bu yana cok da buyumus gibi gelmedi ama demek ki buyumus ki saksi degistirme ihtiyaci olabilir.
Verdigimiz suyun kirecli olmasi konusunda haklilik payiniz var zira kettle'da da cok gozlemledigimiz bir sey. Bu durumda dediginiz gibi dinlenmis, sirkeli ya da limon tuzu eklenmis su kullanacagiz. Yumurta kabuklarini da topraga koyacagiz. Topragin uzerindeki beyaz cakil tasi gibi gozukenler torfla alakali saniyoruz ama ayri bir tortulanma olabilir mi diye aklimiza takildi.
Bir de yapraklarin uctan baslayan kahverengilesmesinin de fotografini koyuyorum. (Hos, odaklayamamisim) Bu havasiz kalmasindan mi oluyor? Agaci evin kuzeye bakmasndan dolayi tamamen gunesli bir yere almamiz mumkun degil ama en azindan belirli saatlerde (aksamustu) gunes gorebilen cambalkonla kapatilmis kisma koyabiliriz. Ama tabi yazla birlikte orasi acilip kapanabileceginden daha degisken bir hava akimina maruz kalabilir bu da olumsuz etki eder derseniz degistirmeyelim.
Bunlarin disinda yapmamiz gereken bir sey var mi? Boy fotografi sonrasi yorumlariniz ne olabilir?
Tesekkurler selamlar,

mustiguduk 02-06-2014 21:42

iyiakşamlar Novicegreen.
Öncelikle roma esintili saksımız bir harika :) bitkinizin toprak altında kalması gereken kısmı çok yukarda gözüküyor. Bu yüzden değiştirin demiştim. Şuan uygun bir zaman değil sanırım. Ama eğer değiştirmek istersen tahminimce bir 3 cm falan daha aşağı inmeli. Dallar biraz daha açılabilse ve zaten yetersiz olan ışığı heryerden alabilse ne güzel olurdu fakat nasıl yaparsınız bilmiyorum. Limontuzu konusunda faydalı olacağını olumuştum fakat oran ve sürekli kullanıma etkisini bilmiyorum. Ben ketılda kaynattığım suyu açık kapta bikaçgün balkonda bekletip öyle suluyorum. Hatta arada balkondaki bu bekletme kabıma maden suyu bile karıştırıyorum. Bekletince tüm tortular dibe çöküyor. Yapraktaki bahsettiğiniz Kahverengi lekeyi güneşsiz ortama alışkın bitki biranda güneşe çıkarılınca oluşan yanığa benziyor fakat öyle bir imkanınızın olmadığını söylemişsiniz.

Bence biraz besin ister gibi ve saksı küçük gelmiş gibi duruyor. Son zamanlarda gübre vermediysen bir dene sonuç ne olacak.

mustiguduk 02-06-2014 21:45

söylemeyi unutmuşum :) meyvaları artık yavaş yavaş kaldırın bitkiye yük olmasın boşuna enerjisini garcamasın. Daha yeni dallar çiçekler olacak çooook çalışmalı çooookkkk :) (benimkinde yok ya kıskandımm :) )

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024