agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni825Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-07-2014, 22:45   #2101
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Teşekkürler.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2014, 19:12   #2102
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2013
Merhaba ,

Yazlik yag icin yapmis oldugunuz yorumlar icin tesekkur ederim...

Son bir haftadir kamkatim yaprak dokmeye basladi ve buyuk olan eski yapraklar hep asagiya dogru sarkik duruyor. Ortalama 5 gunde bir suluyorum ve iki haftada bir Mutlu Bey'in besininden kullaniyorum. Sizce bu dokulme ve sarkmanin nedeni ne olabilir? Sulamada mi bir hata yapiyorum ?

Yardim ve yorumlarinizi bekliyorum.

Saygilarimla,

Eklenen Resimler

olcim ve Milla beğendi.
slough Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2014, 13:49   #2103
Ağaçsever

sirius50's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2009
kamkuatta büyük yaprak

sayın nurcanım
ilginize teşekkür ederim bende öyle düşünmüştüm ama nisan ayından beri batı yönünde tüm öğleden sonrayı güneş altında geçiriyor. neyse pek önmeli değilmiş çünkü şu anda tüm dallarını çiçek bastı umarım o çiçekler meyvaya da döner ankara gibi sert iklimli bir yerde bu tip bitkiler yetiştirmeye çalışmak bayağı zormuş. sevgiyle kalın

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurCANIM Mesajı Göster
Sayın sirius50,

Benim kumkuatımın da yaprak büyümesi vardı hatta sizin yaprak büyümesi benimkisi kadar büyük değil tek yapmanız gereken güneş alan bir yere koymanız güneş eksikliğinden dolayı daha fazla güneş almak için yaprak büyütüyor.Ben dışarı çıkarttım sabah güneşi alıyor ve şu anda yaprak boyutu gayet iyi durumda normalleşti.

olcim beğendi.
sirius50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2014, 16:26   #2104
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi slough Mesajı Göster
Merhaba ,

Son bir haftadir kamkatim yaprak dokmeye basladi ve buyuk olan eski yapraklar hep asagiya dogru sarkik duruyor. Ortalama 5 gunde bir suluyorum ve iki haftada bir Mutlu Bey'in besininden kullaniyorum. Sizce bu dokulme ve sarkmanin nedeni ne olabilir? Sulamada mi bir hata yapiyorum ?

Saygilarimla,
Yaklaşık üç hafta önce benim kamkatıma da aynı şey olmuştu. Yapraklarının yarısını döktü ve tomurcuklanmaya başladı. Şimdi yaprak dökümü durdu ve üstünde onlarca minik kamkatlar oldu. Sizin bitkiniz çok sağlıklı görünüyor. Sanırım o da çiçek açıp, meyva vermek için yapraklarının bir kısmını feda ediyor.

rencberdede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2014, 11:39   #2105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2014
benim kamkatımda çiçek yönünden kıpırdama yok daha tüm gün dışarıda güneşte. yapraklarını 1 ay önce çıktı.

fikret57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2014, 19:42   #2106
Ağaç Dostu

Biraz daha sabredin. Mutlaka çiçek açacaktır.

Eski 17-07-2014, 13:38   #2107
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi slough Mesajı Göster
Merhaba ,

Saygilarimla,
merhaba tahmin ediyorum sulama suyunu çok veriyorsunuz vede kumkuatlar yerleri değiştirildiği zaman strese girerler ve yapraklarını dökerler

dussokagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2014, 20:03   #2108
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-12-2009
Merhaba birsey danismak istiyorum.benim kamkat yapraklarini dokmustu fakat tatil donusu uzerinde pek cok cicek vardi ve minin meyve olmak uzereyken hata yaptim ruzgardan korumak icin iceri aldim.hepsi dokuldu.bu sene tekrar cicek acarmi,.,

huripek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2014, 12:23   #2109
Yeni Üye

Hayrullah.oz's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2014

Çiçekler patlamak üzere

Hayrullah.oz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2014, 17:48   #2110
Ağaçsever

çok güzeeel.benimkilerde böyleydi fakat döküldüler sadece bir tane kaldı..

Eski 25-07-2014, 14:49   #2111
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-03-2014
Kamkatımın üzerinde meyveler tuttu. Artık büyüme evresine geçtiler. Bi yandan da hala çiçek vermeye devam ediyor. Çok şaşırdım. Artık seneye kadar çiçek vermez derken yeniden çiçekler görünmesi iyi oldu.

Eklenen Resimler

sonkez, olcim, ahsenn ve 1 kişi beğendi.
cooler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2014, 18:02   #2112
Ağaçsever

Kamkatin çiçeklenme döneminde meyve tutumunu arttirmak icin onerebileceginiz besin varmi kamkat sever arkadaslar...

Eski 05-08-2014, 14:58   #2113
Ağaçsever

salvadore-tr's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2010
Kamkatım sonunda çiçeklendi,

Eklenen Resimler

sonkez, olcim ve Milla beğendi.
salvadore-tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2014, 21:03   #2114
Ağaç Dostu

Kamkat özgürlüğü seven bir bitki. Dış mekanda ve ve güneşte daha mutlu olacaktır. Kapalı mekanda çiçeklerinin ve meyvelerinin büyük bir kısmını dökecektir.

Eski 07-08-2014, 17:55   #2115
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2012
Öncelikle herkese merhaba.
Aranıza yeni katıldım. İzmirde ailem bana kamkat hediye etti ve bugün itibarıyla Ankaraya getirdim. Boyu yaklaşık 1 mt. (Fotoğraf yükleyeceğim yakın zamanda).
Kamkatı saat 2-6 arası güneş alan balkonuma koydum uygun mudur ?
Bitki sağlıklı gözüküyor, üzerinde bir sürü zeytin büyüklüğünde, yeşil meyvesi var fakat saksısı çok küçük büyük bir saksı (35 lt)ve torf aldım sizce yeni saksıya aktarsam sorun olur mu? olursa ne zaman aktarmalıyım?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

YeniBON beğendi.
hacarli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2014, 11:35   #2116
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Merhaba,
Gecen sene almış olduğum kamkat üzeri nohut büyüklüğünde meyveli olarak gelmişti,
dikkatli bir şekilde toprağını dağıtmadan çıkarıp yeni kabına aktarmıştım sorun olmamıştı, bu senede açtı ve şu anda aynı şekilde nohut büyüklüğünde meyvaları mevcut,
Hacarlı arkadaşım; Kamkatınızı bir müddet susuz bırakıp (kamkatın saksısından rahat çıkabilmesi için) hırpalamadan çıkarın ve torfunuzu bahçe toprağı ile yarı yarıya harmanlayıp yeni saksısına dikebilirsiniz. Bir hafta direk güneş almayan gölge bir yerde bakıma alıp yapraklarını her gün fısfıs ile nemlendirirseniz sorun olmaz inancındayım. Kolay gelsin güle güle büyütün..

hacarli beğendi.
dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2014, 17:36   #2117
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hacarli Mesajı Göster
Aranıza yeni katıldım. İzmirde ailem bana kamkat hediye etti ve bugün itibarıyla Ankaraya getirdim. Boyu yaklaşık 1 mt. (Fotoğraf yükleyeceğim yakın zamanda).
Bitki sağlıklı gözüküyor, üzerinde bir sürü zeytin büyüklüğünde, yeşil meyvesi var fakat saksısı çok küçük büyük bir saksı (35 lt)ve torf aldım sizce yeni saksıya aktarsam sorun olur mu? olursa ne zaman aktarmalıyım?
Son 3 ayda toplam 5 adet kamkatin saksilarini degistirdim. Su sekilde yaptım. Aldigim torfu saksinin etrafına havuz yapacak sekilde yaydim. Sadece torf koydum karisim yapmadim. Tasiyacak oldugum kamkati köklerine hiç zarar vermeden ve topragini dökmeden havuz yaptigim kamkatin ortasina yerlestirdim. Sonrada geri kalan kısımlarını torf ile doldurdum. Sonuc cok iyiydi. Balkonum hiç Güneş gormedigi halde gayet saglikli. Ust kisimda fotograflari mevcut. Can suyunu saksinin dibinden akacak sekilde verin. Kolay gelsin...

hacarli beğendi.
Eski 08-08-2014, 22:54   #2118
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cooler Mesajı Göster
Kamkatımın üzerinde meyveler tuttu. Artık büyüme evresine geçtiler. Bi yandan da hala çiçek vermeye devam ediyor. Çok şaşırdım. Artık seneye kadar çiçek vermez derken yeniden çiçekler görünmesi iyi oldu.
Sayın Cooler,

Kamkatınız bence çok sağlıklı, şu anda hiç bir besin vermenize gerek yok, yerini sevmiş olmalı. Benim de iki saksıda kamkatım var ve üzerinde meyveleri yokken çiçekler açtı ama şu anda üç veya dört tane meyve var, sizin yaptığınız başka özel bir şey var mı?

Yağmurcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2014, 00:09   #2119
Ağaçsever

15 günde 1 iz elementli besin veriyorum.

Yağmurcan beğendi.
Eski 22-08-2014, 14:03   #2120
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2013
Selamlar, 2 tane kamkat var evimin balkonunda. Önce biraz çiçek verdiler sonra ben su verince döktüler. Şimdi çok daha fazla çiçekliler ve ben su vermiyorum. Çiçek döneminde su verme konusunda nasıl bir yol izliyorsunuz? Bir daha çiçeklerini dökmesinler :/ Zaten biberler de sürekli çiçek döküyor bari kamkatlar yapmasın

Not: Bir tanesi çiçekli ötekinde bir şey yok
Not2: Birisi çiçek döneminde su verebilirsin ama alttan ver demişti.

mesaj güncelleme: dal üzerindeki ufak ufak olan bütün çiçekler eve geldiğimde hepsi siyah olmuştu. yani nereden baksanız 50 tane çiçekçik siyah oldu öldü bitti gitti :/ yok mu bir fikri olan?

YeniBON beğendi.

Düzenleyen epist : 23-08-2014 saat 10:17 Neden: ilk mesajımda belirttiğim olayın sonucunu girmek.
epist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2014, 09:32   #2121
Yeni Üye

fidanistanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hacarli Mesajı Göster
saksılı ürünleri herzaman dikebilir ya da saksısını değiştirebilirsiniz.güneş alan yerde olması güzel,narenciye fidanlaı güneşi sever sadece öğlenin en sıcak saatlerinde güneş almasın yeterli

fidanistanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2014, 13:09   #2122
Ağaçsever

Arkadaşlar yardım lütfen.kumkuatım 2, kez çiçek açtı daha öncekiler dökülmüştü.dökülmemesi için ne yapmam gerekiyor?sankşi çiçeklerin boynu eğik gibi
sulamayı az yapmam gerektiğini okudum.ama ne kadar az?

Eski 29-08-2014, 11:41   #2123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi huripek Mesajı Göster
Arkadaşlar yardım lütfen.kumkuatım 2, kez çiçek açtı daha öncekiler dökülmüştü.dökülmemesi için ne yapmam gerekiyor?sankşi çiçeklerin boynu eğik gibi
sulamayı az yapmam gerektiğini okudum.ama ne kadar az?
aynı şey benim de başıma geldi, bir tanıdıktan yardım aldım.
2 tane kamkatım var. aynı toprak yanyanalar. ilki çok güzel çiçeklendi ama sonra karardı döküldü.
ikincisi açtı. ve ilkinden daha sağlıklı. yaptığım şu.

arkasındaki panjuru kapatıp cereyanda kalmasını engelledim, diğer panjurları da kısıp biraz daha gölgeli az güneş alan bir durum yarattım. tanıdığın vermiş olduğu vitaminli su karışımından az olarak saksının altındaki fazla su için duran kaptan suladım. az derken o kaba iki parmak kadar. yani saksısına ve bitkiye göre. üstten sulamadım. yapraklarını şöyle bi temizledim elimi ıslatıp. bu kadar. dökülmedi ve açmaya devam ediyor.

huripek ve YeniBON beğendi.
epist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2014, 19:59   #2124
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Yazın aldığım kamkatı bahçeden cam kenarına koymuştum. Üzerindeki tüm çiçeklerini döktü. Daha sonra balkona çıkardım. Sabah ve öğlen güneşini tam anlamıyla görüyor. 2-3 günde 1 litre olacak şekilde suluyorum. Üzerinde 30a yakın fındık kadar meyve, 50ye yakın daha küçük meyveler ve 70-80 kadarda çiçek var. Bitkiyi doğaya kavuşturmak gerekliymiş

Su istediği zaman yaprakları kıvrılmaya başlıyor, gübreleme isteği şuanlık yok. Bir isteği olduğu zaman bitki zaten size bende bu eksik diye söylüyor.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2014, 23:51   #2125
Yeni Üye

Hayrullah.oz's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2014
İki küçük meyvecik

YeniBON ve Milla beğendi.
Hayrullah.oz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2014, 13:18   #2126
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2012
Yapraklarına dikkatlı bakarsanız alttan çıkan iki dalın yaprakları farklı. Kamkat besleyen bilgisi olanlar yarıdmcı olursa iyi olur. Ayrıca ne zaman çiçek açar, farkli bir işlam yapmak gerekir mi?

Eklenen Resimler

olcim ve Milla beğendi.
korkmazay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2014, 08:00   #2127
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-11-2009
Alttan çıkan dallar

Bende de çıkmıştı. Yanlış görmüyorsam dikenli. Sanırım Flying Dragon adında, kış şartlarına dayanıklı genelde çeliklerinden aşıyla kamkat üretilen bir narenciye türü. Eğer kamkatınızın güç kaybetmesini istemiyorsanız ve kamkat olarak hayatına devam etmesini istiyorsanız o dalları budamalısınız. Dalları orada bıraktığınız durumda ne olur onu bilemiyorum. Benden daha yetkin birilerine danışmak gerekir.

korkmazay beğendi.
emrebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2014, 12:38   #2128
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emrebakan Mesajı Göster
Bende de çıkmıştı. Yanlış görmüyorsam dikenli. Sanırım Flying Dragon adında, kış şartlarına dayanıklı genelde çeliklerinden aşıyla kamkat üretilen bir narenciye türü. Eğer kamkatınızın güç kaybetmesini istemiyorsanız ve kamkat olarak hayatına devam etmesini istiyorsanız o dalları budamalısınız. Dalları orada bıraktığınız durumda ne olur onu bilemiyorum. Benden daha yetkin birilerine danışmak gerekir.
Teşekkürler emrebakan O dalları keserim tabi, kamkat olarak meyve vermesini istiyorum.
Koyun gübresi işe yarar mı? Naisıl gübre vermek lazım, benim ne yepmam gerektiğim konusunda danışabileceğim kimler var bilmiyorum.

YeniBON beğendi.

Düzenleyen korkmazay : 26-09-2014 saat 23:12
Eski 26-09-2014, 16:24   #2129
Ağaçsever

ibogel's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi korkmazay Mesajı Göster
Teşekkürler emrebakan O dalları keserim tabi, kamkat olarak meyve vermesini istiyorum.
Koyun gübresi işe yarar mı? Naisıl gübre vermek lazım, benim ne yepmam gerektiğim konusunda danışabileceğim kimler va bilmiyorum.
Korkmazay kamkatlar yazın yani haziran da çiçeklenmeye başlar.Şimdi ise yani kışın uyurlar az sula ve yaza çıkmasını sağla.Hazirandan itibaren çiçeklenmeye başlar.Gübreyi de yaza doğru verirsin... sağlıcakla...

YeniBON ve korkmazay beğendi.
ibogel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2014, 23:11   #2130
Yeni Üye

Teşekkürler ibogel ... Farklı yaprakları ve dikenleri olan alttaki iki dalları keseyim mi?

Etiketler
bakım, kumkuat, yardım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024