agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni825Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-07-2007, 21:17   #181
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Sayın Weezer, kamkatınızı nerden ve kaç liraya aldığınızı öğrenebilirmiyiz.

egome Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2007, 21:33   #182
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Bu arada benim kamkat beni utandırdı. Çiçeklenmeye hiç niyeti yok gibiydi. Bu sene hiç umudum yoktu. Bir iki hafta önce çiçek tomurcukları patlamıştı. Ve şu an kamkatım çiçek açmaya başladı. Çiçekleri çok hoş kokuyor.

Eklenen Resimler

Eski 10-07-2007, 21:42   #183
Ağaçsever

Weezer's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egome Mesajı Göster
Sayın Weezer, kamkatınızı nerden ve kaç liraya aldığınızı öğrenebilirmiyiz.
Mineflora.com'dan aldim 35 YTL'ye.Gerçekten cok ilgileniyorlar.Tavsiye ederim.

Weezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2007, 13:26   #184
Ağaçsever

Weezer's Avatar

Yaprak Gübresi (Çiçek Çoşturan) kullanan var mı ? Ayrica saksı değişimini Kasımgibi yapacağım , aldığım granül gübreleri (15-15-15) de o zaman kullanacağım.Bugün denizakvaryumu arkadaşın tavsiyesi ile Sıvı Campo Guano gübresine basladim. (Haftada 1). . Bu ikisini ayni anda versek sorun olur mu? Yani yaprak gübresiyle ile bu sıvı gübreyi ?

Eski 12-07-2007, 18:17   #185
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
merhaba,

sn.eyüp1, daha önce Map kullanıp, kumkatın çiçeklenmesini sağladığınızı yazmıştınız ya, Map fosfor ağırlıklı bir gübre.Fazla fosfor narenciye için iyi değil, meyve kalitesinde düşmeye, kabuk kalınlaşmasına vs. neden oluyor diye lafı geçti.
Aklınızda bulunsa da meyveler olunca bir durum raporu gönderseniz buraya

Selamlar,

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2007, 18:25   #186
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Weezer Mesajı Göster
Yaprak Gübresi (Çiçek Çoşturan) kullanan var mı ? Ayrica saksı değişimini Kasımgibi yapacağım , aldığım granül gübreleri (15-15-15) de o zaman kullanacağım.Bugün denizakvaryumu arkadaşın tavsiyesi ile Sıvı Campo Guano gübresine basladim. (Haftada 1). . Bu ikisini ayni anda versek sorun olur mu? Yani yaprak gübresiyle ile bu sıvı gübreyi ?
merhaba,

"Yaprak gübresi" dediğimiz zaman belli bir gübreden ziyade, yapraktan püskürtülerek verilen gübreyi anlıyorum ben, içeriğini yazsanız keşke, bilenler daha iyi yorum yapar.
Compo Guano'nun da içeriğini de yazarsanız o da iyi olur değerlendirmek açısından.

Genel olarak narenciyeye önemli olan Azot(Nitrogen) , bol miktarda azot almalı, ayrıca meyve oluşumu için Potasyumun da desteklenmesi gerekiyor.

Narenciye genel olarak besinleri 5-1-3 oranında alabiliyormuş, besinleri de ona göre seçmek uygun.

Şeker gübresi denilen Amonyum Sülfat da suda eritip verilebilir, narenciye için çok uygun.
Sn.denizakvaryumu özelliklerini yapıştırmıştı bir kaç mesaj önce.

Selamlar,

Eski 13-07-2007, 21:14   #187
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Üç yapraklı (Poncirus trifoliata) fidanım... Kamkatın aşı yerinin altından patlayan sürgünleri geçen sene kesip köklendirmiştim. Kamkatın çoğaltılmasında kullanılan bu anaca, yaz sonlarına doğru durgun göz aşısı yapmayı düşünüyorum. Bu anacın bazı özellikleri:

-Kış soğuklarına en çok dayanan anaçtır.

-Kök boğazı çürüklüğüne dayanıklıdır.

-Akdeniz iklim kuşağında sorunları vardır. Daha çok Karadeniz ve Ege kıyı şeridinde yaygındır.

-Limonlarla özellikle Kütdikenle uyuşması iyi değildir.

- Erken verim alınmasını sağlar.

-Cüceleşme hariç diğer virüs hastalıklarına dayanıklıdır.

-Kireçli ve tuzlu topraklara dayanamaz, kloroz başlar. Nematod’a da duyarlıdır.

-Portakal ve satsuma için uygun bir anaçtır.

-Bodurlaştırma özelliği vardır

Eklenen Resimler

Mert IRMAK ve onurr94 beğendi.
Eski 19-07-2007, 07:34   #188
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2007
Merhaba

Arkadaslar ben Avustralyada yasiyorum ve burada recelcilik yapiyorum,tesadufen bu siteyle tanistim ve kumkuat meyvesinin turkiyede de yavas yavas tanindigini ogrendim.Benim sizlerle paylasmak istedigim ise kumkuat meyvesinin recelinin de cok guzel oldugudur, eger bulabilirseniz mutlaka denemenizi oneririm.Arzu edilirse tarifini de yazabilirim hoscakalin.

mavi_ada59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2007, 08:44   #189
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Merhaba uzak diyarlardan aramıza hoşgeldiniz.Yazarsanız seviniriz.Hem öğrenmiş oluruz...Belki bir kumkuat fidanı alırız.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2007, 09:03   #190
Ağaçsever

Weezer's Avatar

Cok yaprak döküyor bu ara.Rüzgarda kaldığı için mi?Sürekli balkonda.Şu anda durumu nasıl sizce? Beyaz çiçeklerini döktü. Acaba meyve çıkaracağı için mi?

Eski 25-07-2007, 23:04   #191
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Kumkatı bahçeye güneşe çıkarmanı öneririm. Hergün veya iki günde bir sularsan iyi olur. Fidanları aldığımda (geçen sene) üzerinde 10-15 adet meyva var idi. Fakat meyvaların kabukları kalın değildi. Aldığım fidancı düzenli olarak(ayda bir tatlı kaşığı) MAP verdiğini söyledi. Onun fidanlarının tamamı sağlıklı idiler. Bende benim kumkatlara arada bir MAP veriyorum. Bahçe çok rüzgar (poyraz) almasına rağmen yapraklar dökülmüyor.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2007, 17:13   #192
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Sn.eyüp1, yukarıda da kısaca değinmiştim.Mümkün oldukça narenciye beslenmesi hakkında okumaya çalışıyorum.MAP kesinlikle narenciye ağaçları için önerilmeyen bir gübre.Map'ın oranı 12-61-0, içinde oldukça yüksek miktarda fosforik asit var ve fosforik aist narenciyenin pek sevmediği bir besin.
Narenciye 5-1-3 oranında gübreye ihtiyaç duyuyor, özellikle de saksı narenciyeleri.Yerdeki ağaçlar fazla fosforu tolere edebilseler de fosfor, azot ya da potasyum gibi zamanla suyla akıp gitmiyor saksı harcından.Toprakta kalan bu fazla fosforun da narenciyenin besin dengesini bozduğu söyleniyor.

En doğru gübreleme bu 5-1-3 oranını yakalayarak yapılabiliyor.Bu oranda hazır gübre yok sanırım burada.Yurtdışında narenciyeler için bu oranda hazır satılan gübreler varmış, burada da karışım yoluyla elde edebilirz bu oranı.

Örneğin elimizde 15-15-15 bir gübre olsun, buna 3 pay civarında Amonyum sülfat(şeker gübresi), potasyum içerdiği miktara göre ayarlanıp 3 paya denk edilecek bir de potasyum kaynağı karıştırıp kullanmak en doğrusu olacak.

Bu oranla en az ayda bir kez gübrelemek gerekiyor saksı narenciyelerimizi.

Selamlar,

Eski 27-07-2007, 09:47   #193
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
Sn.eyüp1, yukarıda da kısaca değinmiştim.Mümkün oldukça narenciye beslenmesi hakkında okumaya çalışıyorum.MAP kesinlikle narenciye ağaçları için önerilmeyen bir gübre.Map'ın oranı 12-61-0, içinde oldukça yüksek miktarda fosforik asit var ve fosforik aist narenciyenin pek sevmediği bir besin.
Narenciye 5-1-3 oranında gübreye ihtiyaç duyuyor, özellikle de saksı narenciyeleri.Yerdeki ağaçlar fazla fosforu tolere edebilseler de fosfor, azot ya da potasyum gibi zamanla suyla akıp gitmiyor saksı harcından.Toprakta kalan bu fazla fosforun da narenciyenin besin dengesini bozduğu söyleniyor.

En doğru gübreleme bu 5-1-3 oranını yakalayarak yapılabiliyor.Bu oranda hazır gübre yok sanırım burada.Yurtdışında narenciyeler için bu oranda hazır satılan gübreler varmış, burada da karışım yoluyla elde edebilirz bu oranı.

Örneğin elimizde 15-15-15 bir gübre olsun, buna 3 pay civarında Amonyum sülfat(şeker gübresi), potasyum içerdiği miktara göre ayarlanıp 3 paya denk edilecek bir de potasyum kaynağı karıştırıp kullanmak en doğrusu olacak.

Bu oranla en az ayda bir kez gübrelemek gerekiyor saksı narenciyelerimizi.

Selamlar,

Bu konu da uzman değilim. Sadece fidecilik yapan ziraat mühendisinin tecrübelerini aktardım. Fidanlığında onlarca kumkatı vardı.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2007, 14:21   #194
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-07-2007
Yeni Üye

Arkadaşlar Merhaba,

Gruba yeni katılıyorum.Iki haftadır bu formu takip ediyorum. Yazılanları ve yazan sizlerin dusuncelerini,yardımlaşmalarını çok beğendiğim için gruba üye oldum. Yeni katılmanın gereği olarak biraz kendimi tanıtayım.

Grubu Istanbuldan katılıyorum. Makine muhendisiyim ve özel bir sirkette yonetici olarak çalışıyorum. Kusadası gibi kucuk ve doga ile ic ice olan bir kasabada büyüdüğüm için dogaya olan bağlılığım ve hayranlığım çocukluğumdan gelir. Istanbulda yaşamın doğadan ne kadar uzak olduğunu hepimiz biliyoruz. Ben de diğer istanbulda yaşan arkadaşlar gibi bu özlemimi balkonumda çeşitli bitkiler yetiştirerek gidermeye çalışıyorum.

Kendimi yinede bir çok Istanbulluya göre şanslı görüyorum. Evimin balkonu bu iş için oldukça müsait. Balkonumda 10 adet domates, 5 adet salatalık, roka, maydonoz,kekik,feleğen,taze soğan,bir adet kumkuat,bir ader yeşil limon (lime),çilek,kiwi,adana lokumu,ateş çiceği,japon gülü,gül,ortanca,sardunya,afrika menekşesi var. Biraz kalabalık bir aileyiz.

Grubun da konusu olan kumkuatımı 5 hafta önce Mersinden 25YTL ye aldım. Geldikten bir hafta sonra çiçek açmaya başladı.Çiçeklerini dökmesinden çekindiğim için yeni toprağına taşıyamadım.Daha sonra çiçeklerin neredeyse tümü meyveye döndü, taşınma işlemi yeniden ertelendi derken kumkuatım hala geldiği torbasında. Forumda ek besinler ve gubreler konusunu okudum. Bilgi veren bütün arkadaşların ağzına sağlık.

Simdilik bu yazı bir kendini tanıtma yazısı olsun.Daha sonra sorularımı iletirim.

Beyaz Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2007, 16:56   #195
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Alıntı:
Selamlar,
Benim limonum daha yeni kendini topladı ve bir türlü çiçeklenemiyor. Elimde 15-15-15 gübre ve şeker gübresi var. Oranlamayı çok anlayamadım. Diyelim ki kaşık hesabıyla anlatmanız mümkün mü?
Ayrıca potasyum kaynağı dediğiniz ne ola ve nereden bulacağım?

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2007, 17:47   #196
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

merhaba,

Benim balkonumdaki limonlar da sıcaktan tüm meyvelerini kurutup döktüler, bu cehennem sıcağında zorlanıyor ağaçlar.

Şimdi saksıdaki narenciye ağacımızın 5-1-3 oranında besine ihtiyacı var.Yani 5 pay azot, 1 pay fosfor ve 3 pay potasyum vermeliyiz ağacımıza.
15-15-15 gübreyi versek, herbirinden bir pay vermiş olacağız.Bu durumda fosfor tamam ama azotu 5 paya, potasyumu da 3 paya çıkarmalıyız.

1 kaşık 15-15-15 gübreden koyduk bir bardağa.

Amonyum sülfat(şeker gübresi) %21 oranında azot içeriyor, kalan 4 payı tamamlamak için bundan yaklaşık olarak 3 kaşık koymanız uygun olacak.

3 kaşık da bundan koyduk bardağa.

Potasyum kaynağı dediğim, yani potasyum içeren bir gübre bulmalısınız.Örneğin, potasyum sülfat %42 potasyum içeriyor.Bundan da bardağa yarım kaşık kadar koyup hespini karıştırınca ideal orana yaklaşmış oluruz.

Peki, bu karışımdan 1 litre suya ne kadar koymalıyız. Saksıda narenciye için 250ppm N öneriliyor. ppm(part per million)
Yani 1 litre suda 250 mg azot çözmeliyiz.
Bunun için de karışımımızdan yaklaşık olarak 2gr. koymalıyız litre başına.

Yani, uzun lafın kısası, yaklaşık olarak litre başına 2gr. bu karışımdan en az ayda bir kez ağacınıza vermelisiniz.

Ben de bu konuları yeni öğreniyorum, o yüzden ne kadar doğru ifade edebildim bilemiyorum, uzmanlarımızdan biri belki daha net açıklayabilir, bir hatam varsa düzeltebilir.
Mesela, Potasyum Sülfat eklediğimizde ondan da azot ya da fosfor katkısı oluyor mu onu tam bilmiyorum.Bunlar çok hassas bir şekilde kontrol edilmeli tabi ama ben evde kendi kendime bu şekilde bir çözüm uyguluyorum artık.

Selamlar,

Eski 01-08-2007, 19:10   #197
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Mehmet Bey çok teşekkür ederim.

Harika bir şekilde anlatmışsınız. O zaman demekki potasyum sülfat bulacağım ve bu karışımı hazırlayacağım. Aslında kimyasallara bulaşmadan sırf ahır gübresi ve toprak düzenleyicisi ile yetiştirmeyi düşünüyordum ama sanırım bulaşmak kaçınılmaz oldu bu sıcaklar yüzünden.

Emine Akman beğendi.
Eski 01-08-2007, 19:30   #198
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Rica ederim, sıcaklarla bağlantılı değil aslında, saksıda narenciye ağaçlarının düzenli bir şekilde beslenmesi gerekiyormuş, narenciye en fazla besin ihtiyacı duyan ağaçlardan.Ben kimyasal gübre vermeden, ahır gübresi karışık toprakta 3-4 senedir yetiştiriyordum ağaçlarımı ama kimyasal gübre vermeye başladıktan sonra gerçekten de çok farketti ağaçlar.

Selamlar,

Eski 02-08-2007, 08:05   #199
Ağaçsever

Weezer's Avatar

MAP yerine sıvı bir gübre aradım internette ve SACHAK (5-25-0+4Zn) önerdiler.Sizce içerik nasıl ? Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Birde POLY-NP (10-35-0) var.Ona da buradan ulasabilirsiniz. İkiside işime yaramaz mı? Yoksa hangisi iyi ?

Eski 02-08-2007, 08:52   #200
Ağaçsever

Weezer's Avatar

Yaprakları dökülmesine rağmen çiçek açtı.Bu zamanda çiçeklenmesi normal mi?

Eski 02-08-2007, 10:29   #201
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Weezer,

yalnız burada MSaygın'ın yazdıklarıyla ters bir durum var. Her ikisinde de hiç potasyum yok. Birinde azot, fosfor+çinko var, ikincisinde de sırf azot ve fosfor var. Yani yaprak, çiçek gelişecek, sonra?

Bu bana göre, Selahattin Yılmaz'ın dal, döl, bal örneğine de pek uymuyor. Yani meyva için potasyum gerekli diye anlamıştım ben.

Yine de bu konuda son söz, bilenlerin olacaktır.

Eski 02-08-2007, 11:19   #202
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Bu başlıkta gübre konusu olur olmadık şekilde karışmış diye düşünüyoruım, adete usta bir bitki beslemecinin bile zorlanacağı hale gelmiş. Üstelik bu işi kaşık, birim vs cinsinden ifadelerle ölçü kaçmış biraz. Benim bile okudukça aklım karıştı. Zirai ilaç bayilerinin üç kapak bundan bir ölçü şundan demesi gibi olmuş ve bir süre sonra olur olmadık herşey için bardak çanak hesabı oluşuyor.

Gerçek şu ki verilecek gübrede gübrenin özelliğine göre bitkinin ihtiyacına göre akademik kaynaklardan veya sağlam kaynaklardan edineceğimiz damlama sulama gübreler için gübreleme programı (Şelatlı yapıdaki gübreler için bu böyle) ile kompoze gübreler için kullanma zaman ve aralıkları bilgisi gerekli.

Kumkuat bitkisi devamlı çiçek açan ve meyve veren bir tür. Bu nedenle elbette devamlı bitki beslemeye ihtiyacı var. Normalde içerisinde 16 elementi bulunan toprakta yaşıyor ve zaman zaman bu elementler farklı nedenlerle bitki tarafından alınamaz hale geliyor. İşte o zaman dışarıdan bitki besin maddesi takviyesi gerekiyor. Bunu yaparken de kişisel uygulamalarla iş değişebiliyor. Eğer özel bir bitki beslemeci değilseniz ayrıntılı bir program yapmak yerine bitkinin birinci dereceden ihtiyaç duyduğu besinleri veririsiniz (N-P-K) sorun yaşamazsınız. Aksi taktirde saksıda toprakta sürekli damla sulama gübresiyle toprağı tuzlu hale getirirsiniz ve bir süre sonra bu bitkinizin ölmesine yol açar ve bu sürecin farkına bile varmazsınız. O nedenle normal şartlarda bitki besleme bilgisine veya o bitki için özel bir gübreleme programına sahip olmayan arkadaşlar için ben şelatlı gübrelerin en az 3 sulamada bir sulama suyuyla verilmesini tavsiye ediyorum. Veya Yapraktan püskürtme yoluylada devamlı verilebilir ve gübreyi verirken bitkimizi meyve ve dal yapmaya yönelik dengeli (15-15-15) gübrelerden tercih etmelidir. Zira bitki dal, dölle ve lezzete ihtiyacı var.

Dal-Döl-Bal oranı her zaman geçerli bir durumdur. Ancak bgitki beslemede devamlı uygulamalar toprağın tuzluluğunu ve asit-baz oranlarını değiştireceğinden dikkat edilecek bir durumdur. Bu nedenle gübre bilgisi verirken arkadaşlardan ricam kendi yaşayacağınız tecrübeleri aktarırken dikkatli olmalarıdır. Başkalarının bitkilerine malolabilirsiniz.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2007, 11:33   #203
Ağaç Dostu

Alıntı:
MAP yerine sıvı bir gübre aradım internette ve SACHAK (5-25-0+4Zn) önerdiler.Sizce içerik nasıl ? Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Birde POLY-NP (10-35-0) var.Ona da buradan ulasabilirsiniz. İkiside işime yaramaz mı? Yoksa hangisi iyi ?
Kumkuat bağlığında MAP tavsiye edilmesinin nedeni MAP gübresindeki yüksek fosfor oranı nedeniyle çiçek açmayan bitkilerdeki çiçek mekanizmasını tetiklemektir. Bu gübre de bunu çok iyi yapıyor. Özel bir gübre almanıza gerek yok bence, kjaldı ki orada tavsiye edilen gübreyi üzerinde yazan dozlarda bitkiye verirseniz elbette çiçeklenmeyi teşvik edersiniz.

Alıntı:
Yaprakları dökülmesine rağmen çiçek açtı.Bu zamanda çiçeklenmesi normal mi?
Çiçeklenme normal endişe etmeyin ancak zira yapraklanmayı teşvik etmek için ise azotlu gübre takviyesi gereklidir. Çünki bitkiniz yeniden yaprak açacaktır. Ama bitkiniz yapraklaştırarak ona bir şok yaşattığınız gerçeğinide unutmayınız.

İşte sadece fosfor verdiğinizde azot ve potasyumun veya tek bir tanesinin eksikliğinde diğerlerinin eksikliği durumu hep hissedilir. Bu tıpkı hani tilkinin terazinin iki kefesindeki peyniri eşit bölüştürmek için devamlı gözlerdeki fazla tartan peyniri yiyerek her defasında bir diğer gözdeki ağır tartan peyniri dengelemek için yemesine benziyor. Ne zamana kadar? Peynir bitene kadar. Bu nedenle ekstra veridğimiz bitki besinleri bir kenara mutlaka elimizde bulunduracağıız dengeli gübrelerle de eksik çıkabilecek bir tanesini takviyeyi elden bırakamamalıyız.

Eski 02-08-2007, 12:01   #204
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Bu başlıkta gübre konusu olur olmadık şekilde karışmış diye düşünüyoruım, adete usta bir bitki beslemecinin bile zorlanacağı hale gelmiş. Üstelik bu işi kaşık, birim vs cinsinden ifadelerle ölçü kaçmış biraz. Benim bile okudukça aklım karıştı. Zirai ilaç bayilerinin üç kapak bundan bir ölçü şundan demesi gibi olmuş ve bir süre sonra olur olmadık herşey için bardak çanak hesabı oluşuyor.
Çok haklısınız Selahattin Bey,

Ben okuduklarımın, öğrendiklerimin teknik altyapısını dolduracak bilgiye sahip değilim.Sadece ulaştığım sonuçları dilimin döndüğünce, ev imkanlarıyla uyguladığım haliyle anlatmaya çalışıyorum.O yüzden yazımın sonuna, düzeltme ve daha bilimsel bir şekilde ifade etme kapısını açık bırakmıştım.

Yalnız, fosfor ağırlıklı bir gübrenin kesinlikle saksı narenciyesine verilmemesi gerektiğini biliyorum.Yerdeki, bahçedeki ağaçlarda sorun yaratmayacaktır ama düzenli olarak map verilen saksı harcının sorun çıkartacağını sanıyorum.

Selamlar,

Emine Akman beğendi.
Eski 02-08-2007, 12:57   #205
Ağaç Dostu

Alıntı:
...
Yalnız, fosfor ağırlıklı bir gübrenin kesinlikle saksı narenciyesine verilmemesi gerektiğini biliyorum.Yerdeki, bahçedeki ağaçlarda sorun yaratmayacaktır ama düzenli olarak map verilen saksı harcının sorun çıkartacağını sanıyorum...

İşte esas sorun burada sanmak ayrı, bilmek ayrı, tecrübe ayrı, gerçek ise apayrı.

Devamlı surette verilen gübrenin toprakta bir süre sonra birikebileceği de düşünülmeli o yüzden devamlı aynı gübre verilmemeli. Benim 3 sulamada bir gübre verilmeli deyişim ondan. Oysa ki saksıda bitki beslemeye daha fazla ihtiyaç duyar bitki, zira dar alanda bitki yetiştiriyorsunuz. Bu nedenle narenciye yetiştiriciliği yapılan bölgelerde damla sulama programı uygulayan firmalardan birisinden sulama ve gübreleme programı elde etmek ve onu uygulamak gerek.

Eski 02-08-2007, 14:04   #206
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Merhaba,
Benim 2 adet limon ağacım var saksıda.Balkonda güneş gören bir yere koydum.15-20 gün oldu ikisini alalı.Tüm yazdıklarınızı okudum gübreleme ile ilgili.Acaba Beylikdüzü Bauhaus'ta limona uygulayabileceğimiz gerekli oranlarda hazırlanmış gübreler var mıdır?Başka nereden edinebilirim?Bir de ben küçükken annemin bir limonu vardı.Sürekli açar ve mis gibi kokardı.Annemin gübre veya diğer besinlerden verdiğini pek hatırlayamadım.Tek hatırladığım çiçeklere demlenmiş çayın posasını verirdi.Tabii hangi çiçeğe verirdi hatırlayamıyorum ama. Eminim tavsiye ettiğiniz karışımları tek tek bulup hazırlamak kafamı daha da karıştıracak.Bauhaus'ta sardunyalar,begonyalar,güller için olduğu gibi limon veya kamkat cinsi çiçekler için de hazır gübre bulunur mu acaba?

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2007, 14:10   #207
Ağaç Dostu

Sevgili Sevilay, hiç bir şey almanıza gerek yok. ancak aklınız karışmasın diye tavsiye edilen dozlarda 15-15-15 kompoze gübreden 1 kilo ve humik asitten 1 litre edinirseniz 15-20 günde bir dönüşümlü olarak verdiğinizde hiç sorun yaşamazsınız.

Eski 02-08-2007, 15:54   #208
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Arkadaşlar ben bu sitede yeniyim. Kıbrıs'ta yaşıyorum.
Kamkat dediğiniz bu meyvadan bana hediye geldi.Ancak sürekli çiçek açıyor ve hala meyva tutmadı.Bir tane meyva olmuştu ancak aşırı sıcaklardan herhalde döktü. Ama çiçek açmaya devam ediyor. Benim bildiğim turunçgiller baharda çiçek açar. Ne yapacağımı bilemiyorum. Bana yardımcı olursanız sevinirim.

şengül akalınlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2007, 16:27   #209
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Sevgili Sevilay, hiç bir şey almanıza gerek yok. ancak aklınız karışmasın diye tavsiye edilen dozlarda 15-15-15 kompoze gübreden 1 kilo ve humik asitten 1 litre edinirseniz 15-20 günde bir dönüşümlü olarak verdiğinizde hiç sorun yaşamazsınız.
Tavsiyenize çok teşekkür ederim.Benim burada yani Bahçeşehir'de ulaşabileceğim yerler kısıtlı.Bauhausa bitki bölümüne gidip ''bana 15-15-15 kompoze gübre ve 1 kilo humik asit verin''dersem alabilirmiyim.?Bir de yakınımızda Botanic Garden diye bir yer var.Bu gübreleri oradan temin edebilir miyim?Bu konularda inanılmaz cahilim.Forum bir derya sanki bilgi konusunda ve ben kendimi pek bir cahil hissettim.Sizleri okuyarak kendimi geliştirmeye çalışıyorum.Bu arada limonlarımdan birinin üstünde bir çiçek gördüm.Açmaya çalışıyor.Çok mutlu oldum.

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2007, 20:15   #210
Ağaç Dostu

Sevgili Sevilay, Bauhausa bitki bölümüne gidip ''bana 15-15-15 kompoze gübre ve 1 kilo humik asit verin''derseniz ve eğer ellerinde varsa canı gönülden alabilirsiniz.

Etiketler
bakım, kumkuat, yardım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024