agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni435Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-10-2010, 14:35   #661
Ağaç Dostu

Cahide Kartal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2006
Narenciye ağaçlarında böyle bir özelliğin olduğunu bilmiyordum (her daim yeşil olduklarından düşünemedim).Bu durum rahatlattı beni.Ağaçta saydığınız diğer zararlı olşumlardan hiçbiri yok çok şükür.Kışa girerken besin takviyesi nasıl olmalı acaba?

Cahide Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2010, 16:02   #662
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-07-2006
Ben , 10 yıl önce kadar narenciye ağaçlarına merak sarmamdan dolayı onunla çok bilgi edindim.Gözlemlerimi (saksılarda yetiştirdiğim 12 çeşidi ile ) ve edindiğim bilgilere göre bunu yazıyorum.
Dökülen yaşlı yaprakların yerine bahar ayında yenileri çıkacaktır.Narenciye çok enteresan bir bitki bana göre.Sadece yerini sevsin yeter.Bu da çok zor oluyor.Akdeniz tipik iklimini sağlamanız lazım.İlk limon fidanı aldıktan sonra , zavallı ağaca yapmadığımı bırakmamıştım.İlk aldığım limon ağacın üzerinde 20 adet limon vardı.Sonraki yıllarda bir türlü limon olmadı.Çiçek açıyor ama meyve tutmuyordu.Ek besin hatta hormon uyguladım.Bir iki adet oldu sonra düştüler.Fazla gübre vererek bunun gibi 4-5 ağaç katili oldum.Bursada bazı yerlerde limon yetiştiren üzerinde bir sürü meyve olanları gördükçe çok imrenirdim.Bu kişilere soruyordum ne veriyosunuz ? diye..Hiç birşey!aklımıza gelirse koyun gübresi ,bazılarıda çay posası veriyoruz dedi !
Acaba ağacın cinsi ile ilgili diye düşünmüştüm.Değişik cinsleri aldım.Ama sonuç yine aynı , bir değişiklik olmadı.
Sonra anladım ki tek önemli şey ortam.Ağacı yerinden başka bir yere değiştirmemek gerekiyor , güneş ışığı günün 1-2 saati bile olsa mutlaka almalı ,poyraz rüzgarını görmemesi gerekiyor,gübrelemeyi çok kaçırıp vermek ağacın çiçek açıp vermesini engelliyor,bir de ortam içinde nem sağlayacak su birikitinsi -ıslak bez -mutfağa yakınlığı çok etkiliyor.
Gübrelemeyi size bir bilgiye göre size tarif edeceğim .

muhammed altan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2010, 06:49   #663
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2006
Muhammed bey bir şey sormak istiyorum. Bende 15 gün önce çekirdekten yetiştirdiğim limonuma fidancıdan aldığım limon dalından göz aşısı yapmıştım. Sargılarını açtım kaynadığını gördüm ( acemi şansı herhalde ). Ama ilk aşı yapacağım zaman göz parçasının üzerinde tomurcuk gibi bir şey vardı. O şimdi yok. Kurumuş düşmüş sanırım. Bu aşı tuttuğuna göre limon fidanını aşının tuttuğu yerin tam üstünden kesmelimiyim. Bir de göz parçasından düşen tomurcuğun yerine yenisi çıkacaktır herhalde. Cevaplarınız için teşekkürler.

renkkk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2010, 14:51   #664
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Limon dikeninde çift başlı uç

Bugün limonumu sularken dikeni dikkatimi çekti. Dikenin ucu iki tane idi. Bana biraz garip geldi. Sizce bu normal bir şey mi? Çok merak ettim doğrusu.

Eklenen Resimler

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2010, 11:19   #665
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi renkkk Mesajı Göster
Muhammed bey bir şey sormak istiyorum. Bende 15 gün önce çekirdekten yetiştirdiğim limonuma fidancıdan aldığım limon dalından göz aşısı yapmıştım. Sargılarını açtım kaynadığını gördüm ( acemi şansı herhalde ). Ama ilk aşı yapacağım zaman göz parçasının üzerinde tomurcuk gibi bir şey vardı. O şimdi yok. Kurumuş düşmüş sanırım. Bu aşı tuttuğuna göre limon fidanını aşının tuttuğu yerin tam üstünden kesmelimiyim. Bir de göz parçasından düşen tomurcuğun yerine yenisi çıkacaktır herhalde. Cevaplarınız için teşekkürler.
Sayın renkk , aşı yaptığınız yeşil dokudaki tomurcuk genelde kurumaz , dal parçası var ise kuruyabilip düşer.Aşının tuttuğundan eminmisiniz?Doku hala yeşil duruyormu ? Yakından fotoğrafını çekip gönderirsen daha sağlıklı bilgi verebilirim.

Eski 03-10-2010, 11:27   #666
Ağaçsever

Sayın Limon sever ,gerçekten çok ilginç bende ilk defa görüyorum.Sanki bir daldan çıkmış diken gibi ,ama dikenden diken !! Ben limonlarımda hiç görmedim doğrusu..!Fazla gübre vermenin etkisi olabilirmi acaba onu düşündüm.Ben bu konunun uzmanı değilim ama ilk kez bunu görüyorum.Bir keresinde afrika menekşemin yaprağının ortasında bir yaprak daha çıkmıştı ,o aklıma geldi.Bende bunun resmini paylaşacaktım ,ama menekşem kurudu.

Eski 03-10-2010, 15:22   #667
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Normal toprak içinde, gübreleme çok nadir ve az miktarda yapıyorum. Sulama da aynen aşırı sulama yapmıyorum. Çok garip bir durum.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2010, 08:53   #668
Ağaçsever

İleride iki başlı limon yapmasın bu ??? Artık tüm bitkilerin anatomisi değişiyor.Bunları artık normal karşılamak lazım.
Mayer limon konu başlığı altında narenciye uzmanı var; Mutlu Kutlu .Bu konuyu birde o na sormak lazım.

Eski 04-10-2010, 23:48   #669
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Bu durum tamamen normal, ben çok rasladım. Bazan tek yassı dal 3-4 tane talın yapışık hali gibide büyüyor sonradan ilerledikçe birbirlerinden ayrılıyorlar. bu tamamen bitkinin şakın hali veya gen dizilimindeki küçük hata zannedersem.

Sizin limondan çıkançift başlı dikende geçmişteki atalarından kalan genetik yapısının küçük bir tekrarı olabilir.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Bugün limonumu sularken dikeni dikkatimi çekti. Dikenin ucu iki tane idi. Bana biraz garip geldi. Sizce bu normal bir şey mi? Çok merak ettim doğrusu.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2010, 14:16   #670
Yeni Üye

gülağacı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2010
bir kaç gün önce boyları 10cm olan 5 6 adet limon filizleri ya da fide mi diyorsunuz bilmiyorum,işte ben bulundukları toprak çok sert olduğu için daha yumuşak bi toprağa aldım,şu an hepsinin yaprakları solmuş gibi bi garip oldu bende susuz kaldılar diye su verdim,şimdi limonlarım ölecek mi acaba

gülağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2010, 17:10   #671
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Yaklasik iki yil önce limon cekirdeginden yetistirdigim fidanim... Biraz tepe budamasi yapmak istiyorum ama acaba simdi zamani midir?

Eklenen Resimler

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2010, 13:40   #672
Yeni Üye

gülağacı's Avatar

öldüler

Eski 10-10-2010, 14:28   #673
Yeni Üye

gülağacı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Benim çiçekler açıp açıp dökülmeye devam ediyor...
merhaba ,sitede bi yerde okumuştum,saksının etrafına demir ya da kurşun parçaları koyduğunuzda dökülmüyormuş

Eski 10-10-2010, 17:46   #674
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Varsa çivi batırın toprağa ben hep öyle yapardım saksı çiçeklerine. Ya da demir vitamini de alabilirsiniz.

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2010, 22:26   #675
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülağacı Mesajı Göster
öldüler
Başınız sağolsun.

renkkk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2010, 08:22   #676
Ağaç Dostu

Fatos_Karag's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2008
Sayın gülağacı,
limon fidelerinizi kaybettiğinize üzüldüm.
Ama ümitsizliğe kapılmayın lütfen. Bende acemiyim. Deneme yanılmayla öğreneceğiz.

Fatos_Karag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2010, 08:29   #677
dlk
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-09-2010
limon çekirdeği çimlendirmeyi ben de denemek istiyorum.bakalım şansımıza ne olacak.

dlk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2010, 08:40   #678
Ağaçsever

Alıntı:
öldüler
Sayın Gülağacı , ağaç öldü diye atmayın bekleyin... Biraz toprağını havalandırıp su dökmeyin bir müddet kadar.Kabuğunu üstten köküne gelene kadar bir bıçak ile küçük centik sıyırıp izleyin yeşillik varsa ,çürüklüğün bittiği yerden kesin.Eğer köke kadar inmemişse baharda mutlaka filizlenir.Tekrar bir aşı ile yeni meyve ağacı üretebilirsiniz.

Eski 17-10-2010, 20:13   #679
Yeni Üye

gülağacı's Avatar

bu mesajı yeni okuyorum,bu söylediklerinizin hiçbirini yapmadan (maalesef) meftaları başka bi saksıya gömdüm ,ama yaşasınlar diye değil,neden böyle yaptım bende bilmiyorum,iç güdüsel bişey sanırım :/

baydin beğendi.
Eski 18-10-2010, 13:45   #680
Ağaçsever

Alıntı:
bu mesajı yeni okuyorum,bu söylediklerinizin hiçbirini yapmadan (maalesef) meftaları başka bi saksıya gömdüm ,ama yaşasınlar diye değil,neden böyle yaptım bende bilmiyorum,iç güdüsel bişey sanırım :/
Bazen aklımıza estiğini yaparız bunun doğru olduğunu bilmeden bildiğimizi sanırız..Ama sizin yaptığınız çok mantıksız değil.
Bundan sonraki limon fidelerine ömür olsun.

Eski 26-12-2010, 14:23   #681
Yeni Üye

Senior_Duke's Avatar

Giriş Tarihi: 18-12-2007
Limon çekirdeğini çimlendirmenin en kolay yanı limonun içinden çıkan çekirdiklere zarar vermeden musluk suyu altında biraz yıkayıp ıslaklığıyla saksıda belirlediğiniz bir noktaya (çok derin gömmeden) koyup bir kaç damla (kesinlikle bardakla değil) elinizin içi ile üstüne su serpiştirip çekirdeği unutmalısınız. İlla cam önü olacak diye bir kaide yok. Hafif ışık alsın yeter. Sonra zaten filizlenecek. Ama beklerken sabırlı olup çekirdeğin durumunu kontrol etmek için gömdüğünüz noktayı eşelemeyin

Senior_Duke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2010, 01:28   #682
Yeni Üye

akçatepe's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2010
Aranıza yeni katılıp bilgi ve tecrübesinden faydalandığım herkese teşekkür ediyorum. Bende bugün, kaliteli limonlardan elde ettiğim 15 kadar tohumu oksijenli su damlattığım suya koydum. Tecrübeli arkadaşlara sormak istediğim %50 torf ve %50 de meşe, dut, ceviz, kayısı ağaçlarının talaşını karıştırıp kullanabilirmiyiz.

Birde tohumları 40 gün önce limonlardan çıkarmış saklamıştım. Geç ekmemin bir yan etkisi varmı acaba.

akçatepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2010, 11:20   #683
Yeni Üye

Senior_Duke's Avatar

Giriş Tarihi: 18-12-2007
Hiç o kadar bekleyip ekmedim. Genelde limondan çıkarttığım zaman normal suyla üzerindeki asiti yıkayıp işaret parmağımın ucu kadar bir çukur açıp gömüyorum. 3 Hafta içinde çıkıyorlar.

Toprağınız gayet güzel. Limon için çok abartılı toprak karışımları gerekmiyor.

Senior_Duke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2010, 11:47   #684
Yeni Üye

akçatepe's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2010
Teşekkürler Senior-Dk. bahsettiğim karışık talaş elimde olduğu için sordum. Forumdan çıkardığım sonuca göre ortam ısısıda tohumların çıkışını etkiliyor.

akçatepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2011, 21:06   #685
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Alıntı:
Merhaba. Babam bir gün önce bir adet aşılanmış limon dalı getirdi. Bendeki limona aşılamak için. Getirmesini bir kaç ay önce söylemiştim ancak bugün getirebildi. Bu arada benim limonuma kabuklu bit sardı ve yaşayıp yaşamayacağı belli değil. Hem de babamın getirdiği dalın kalınlığı benim limonumun iki katı kadar. Benim sormak istediğim bu dalı köklendirip büyütmek, bir ağaca dönüştürmek mümkün müdür?
Mine hanıma sormuştum ama cevap alamadım henüz bir de burada sorayım. Ne yapayım o dalı arkadaşlar şuanda bir soda şişesinin içinde suda bekliyor.

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2011, 00:08   #686
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Bu limonlarım 2.5-3 senelikler, çekirdekten yetiştiler. Bir tanesini sürekli budayıp dallandırarak büyüttüm, diğerini budamadan. Şu aşamada kararsız kaldım; bunları budamalı mıyım?

Normalde her sene bu zamanlar budama yaptım ama bu sene bunlara kamkat aşısı yapma niyetinde olduğumdan; şu an budama yapmalı mıyım bilemiyorum.

Bir bilen yorumlayabilir mi acaba? Bu sene de budayayım mı, yazın yapılacak olan aşıya hazır olması için nasıl budama yapılmalı?

Teşekkür ederim ilginiz için.

Eklenen Resimler

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2011, 09:44   #687
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Nariel, 2,5-3 yaşında bir anaca, hele fotoğrafta görülene aşı yapmanız çok zor, aşı gözünü kapatacaktır.Aşı için uygun anacın bir kurşun kalem kalınlığında olması gerekir.Kumkat, kalamondin gibi türlerin aşı gözleri de diğerlerine göre daha küçüktür, daha da zor olur işiniz.
Biz böyle durumlarda dipten 15cm kadar bırakıp tepesini kesiyoruz bahar başında ve yeni çıkan bir sürgüne aşı yapıyoruz.Bunda da bazılarının sürgün vermeden kuruma riski var.

Yeterli sayıda ağaç varsa bence bir tanesinin tepesini kesip deneyin, olmaza yukarı doğru bir kaç yaprak bırakırsanız ağacın çalışması devam eder, kurumaz, sonra sürgün verince o kısmı keser atarsınız.Sonra da bu sürgüne aşı yaparsınız.

Aşılayacağınız diğer ağaçlar da taçlanmamış görünüyor, topraktan 50cm kadar yukarıdan tepesini kesin ve taçlansın.Normalde 70cm'den kesmek gerekir bahçe ağaçları için ama siz bu ağacı saksıda yaşatacaksınız, biraz daha derli toplu olması için çok uzun bırakmayın.

Selamlar,

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2011, 10:48   #688
Yeni Üye

temmuz99's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2011
Merhabalar
Bende bir limon ağacım olsun istiyorum.
Bir aya kadar önce beş altı limon çekirdeğini pamuk içine ıslatıp kaloriferin yanına koymuştum ama hiç bir değişiklik olmadı. Çimlenmediler.
Sonra da çelikten mi üretiliyor acaba diye vazgeçmiştim.
Bu sitede bugün görünce çok şaşırdım.
Salon limonlarını araştırıyordum. Buradaki yazıları gördüm. Tekrar deneyeceğim.
Malina adlı arkadaşımızın da dediği gibi çöpe attığımız bütün çekirdekler sadece limonların değil bütün meyvelerin çekirdekleri zaten ölmüş oluyor.
Bu yüzden kız kardeşim ve ben özellikle yazın meyve çekirdeklerini çöpe atmıyoruz. biriktirip hemde biraz kurutup toprak bulduğumuz herhangi biryere atıyoruz.
Unutmayın ki onlar çöp değiller.
Temanın dediğine göre her 10 çekirdekten ancak 1 tanesinin çimlenme şansı varmış!!!
Sevgiler...

temmuz99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2011, 14:16   #689
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Sayın MSaygın, sağolun ilgilendiğiniz için. Elimde sadece bu 2 adet fidan var, kıyamam bunları dipten 10 cm kesmeye

Taçsız olanı dediğiniz gibi budayıp taçlandırayım.

Bunların gövdesine değil de, bir dalına aşı yapma şansım yok mu acaba, ya da 2-3 dalına mesela?

Eski 08-02-2011, 14:20   #690
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Sayın temmuz99, hoşgeldiniz. Tohum çimlendirme denemelerine devam edin, bu konuyu baştan sona okursanız birçok deneyim göreceksiniz.

Forumumuzda daha önceden çekirdek toplama ve arazilere ekme konusu konuşulmuştu,dilerseniz arama yapıp o konuları bulabilirsiniz.

Etiketler
budama, limon ağacı, saksi limon

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024