agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni162Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-02-2009, 15:45   #31
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Hiç bu kadar şeker bir şey görmedim Ve gerçekten o incecik dal o koca limonu taşıyabilmiş. İnsan şaşırıyor bu doğadaki mucizelere. Afiyet olsun arkadaşım. Tadı nasıl?

Bu arada ben de artık bu sayfadan (47 numaralı mesaj), bu başlığa geçmeye hak kazanmış durumdayım. Benim yer cücesi limonum hem sürüyor hem bu gün çiçek açtı. Tam 34 çiçek tomurcuğu var. Şimdilik link vermekle yetineyim. Limonum olursa bir gün onu da buradan gösteririm.

Feriha'cığım bu başlıklardan birinde narenciyelerin demirden hoşlandığını okumuştum. Bende Çiçek coşturan marka sıvı demir gübresi var. Buluştuğumuzda bir şişede yanımda getireyim istersen.

hilalll beğendi.
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2009, 15:50   #32
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Sakagun, nazlı06 ve hiç limon yetiştirdiği ağaçtan meyve almamış arkadaşlar

hepinizin darısı başınıza..

Sakagun zaten taşıyamayacağı çiçek-tomurcuğu kendisi döküyor ağaç.

Ben kışın orası soğuk burası daha iyi derken döktü herşeyini meyvesini sımsıkı

tuttu.. Daha ilk yılı meyve tutmayabilir demişti Yusuf bey. Şansı çıktım.

Çok merak etmeden gördüm. Çok da lezzetli. Kabuğunu bile yedik.

Bu kadar mı güzel olurmuş insanın kendi yetiştirdiği

dusunenadam beğendi.

Düzenleyen feriha : 16-02-2009 saat 14:37
feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2009, 16:12   #33
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Nevsune'cim elimdeki ürünlere baktım. Bıototal organik toprak düzenleyicisi sıvı

humik asit ve Biofal-dengeli gübre çözeltisi var. 8-8-8 yazıyor üzerinde.

Gerekiyorsa senin sıvı demirden alırım diğer bitkilerime de lazım. Çok teşekkür

ederim. Zahmet etme. Bulamazsam isterim.

Umarım bir arkadaşımız bu ürünlerin limonuma uygun olup olmadığını nasıl

kullanacağı hakkında bilgi verir

Eski 15-02-2009, 22:42   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Calamondin, kamkat gibi küçük meyveli turunçgilleri ev içinde çok görmüştüm ama bu kadar büyük meyveli turunçgili saksıda yetiştirene ilk defa şahit oldum.

Tebrikler.

Suyunu çaya salataya sıkın, kabuklarını ise limonata ve limon macunu (reçel) yapın derim.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2009, 23:00   #35
Ağaç Dostu

Gülbeşeker's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2008
Limonun tadı nasıl portakal tadına benzeyen limonlar var onlar gibimi?

Gülbeşeker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2009, 11:09   #36
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Şeftali için yaptığımız tekleme işlemini meyer limonda da yapmalı mıyız? Resimdeki çiçekleri 1 tane kalacak şekilde azaltayım mı? Yoksa meyve oluşumu başladıktan sonra mı azaltayım?

Eklenen Resimler

c33nk ve Bilge Kerem beğendi.
sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2009, 11:45   #37
Ağaç Dostu

aaylin's Avatar

Giriş Tarihi: 20-12-2008
Yahu vallahi kıskanıyorum. Bunlar ne zaman büyüdüler de böyle mücevherler vermeye başladılar. Şaka yapıyorum, allah nazarlardan saklasın ağaçlarınızı inşallah. Ama benim de Mutlu Bey'den aldığım ve 14 Ocak'ta saksıya diktiğim Mayerimde hiçbir hareket yok. Ben de böyle mücevherlerim olmasını istiyorum artık Gerçi Romantik serseri'den aldığım kamkatlar da aynı durumda. Diktiğim gibi duruyorlar. Yeni yaprak bile çıkarmadılar

Düzenleyen aaylin : 16-02-2009 saat 11:49 Neden: hatalı kelime
aaylin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2009, 12:00   #38
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Ben de Mutlu Bey'den aldım aaylin. En büyük boy olanını. Üstü yaprak doluydu. Tüm yapraklarını döktü. Şimdi her yeri çiçek dolu. Ben de meyve alma hayali kuruyorum.

İnşallah seninki de çiçeklenir. Bol bol meyvesini yersin.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2009, 12:11   #39
Ağaç Dostu

aaylin's Avatar

İnşallah Sakagun inşallah. Hele bir meyve verse bırak yemeyi müzelik olarak saklayacağım ben onları

Eski 16-02-2009, 12:46   #40
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aaylin Mesajı Göster
Ama benim de Mutlu Bey'den aldığım ve 14 Ocak'ta saksıya diktiğim Mayerimde hiçbir hareket yok. Ben de böyle mücevherlerim olmasını istiyorum artık Gerçi Romantik serseri'den aldığım kamkatlar da aynı durumda. Diktiğim gibi duruyorlar. Yeni yaprak bile çıkarmadılar
Ama siz tam bitkiler geldiğinde taşınmıştınız değil mi? Bu durumda bitkilerin sarsılması çok doğal. Biraz zaman tanımak gerek.

Benim kamkatta da ses yok. Limon salkım saçak çiçek tomurcukları ile dolarken kamkat beklemede. Bayağı soğuk bir havada gelmişti. Yollarda donar diye korkarak sipariş vermiştim. Ben buna da şükrediyorum, hiç değilse bir zarar olmadı. O biraz daha nazlı bir bitki. Kamkat başlığını okursanız, bazı arkadaşların kamkatlarının ilk geldiklerinde stresse girip yaprak döktüklerini görürsünüz. Baharı bekleyelim.

Eski 16-02-2009, 13:01   #41
Ağaç Dostu

aaylin's Avatar

Yok daha taşınmadım Sayın Nevsune. Geldiklerinde evi aldık diye müjde vermiştim. Halen tadilat var. İnşallah Mart'ın 1-2 si gibi taşınmayı planlıyorum. Gerçi ustalara güven olmuyor, onların verdikleri tarihe 3-4 gün eklemeye alıştım artık.

Benim evdekilerin hiçbirinde (limon, portakal, mandalina, mayer, kamkat) ses seda yok. Ben de bu yüzden telaşlanıyorum. 1 hafta önce 8+8+8 npk sıvı gübre verdim. Hala bir hareket olmayınca da buradan paylaşayım dedim. Bekleyelim bakalım neler olacak.

Eski 16-02-2009, 13:18   #42
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Ben yanlış anlamışım demek. Taşındığınızı sanmıştım

O zaman şimdi bakım işini tartışalım. Neden organik gübre vermiyorsunuz? Ben Bauhaustan aldığım Petel organik gübreyi kullanıyorum ve genelde tüm bitkilerim hiç görmediğim kadar coştu. Geçen gittiğimde Bauhausta ayrıca organik sıvı gübre de vardı. Hatta sıvı iz element görünce onu da almaya kalkıştım ama gerek olmadığını söylediler. Yanında bir de 15 günde bir hümik asit takviyesi yapıyorum. Limon ve kamkat içerde, güzel güneş alan bir yerde duruyorlar.

Ben daha narenciye konusunda çok acemiyim, yazabileceklerim ancak bu kadar. Daha iyi bilen arkadaşlar yol gösterdiklerinde siz de isteklerinize kavuşursunuz, merak etmeyin

Eski 16-02-2009, 13:28   #43
Ağaç Dostu

aaylin's Avatar

Yarın Buhaus'a gideceğim bana sizinkilerin markalarını yazabilir misiniz lütfen sevgili Nevsune. Evde kullandığımı Bauhaus'dan almıştım. Orada ki bahçe görevlileri turunçgiller için en iyi olanının bu olduğunu söylemişti. (Biofol-NPK 8+8+8 gübre çözeltisi). Daha olmazsa bir de sizin kullandıklarınızı deneyeyim. Bu arada seralardan birinden de yeşil granül şeklinde bir gübre verdiler yaklaşık 1,5 ay önce topraklarına birer çay kaşığı serpiştirmiştim, suladıkça erir demişlerdi. Ama bunların pek faydaları olmuyor heralde. Benim evde de güneş hiç eksik olmaz, günün her saati azıcık bir güneş bile olsa evin içindedir. Bu durumda ya baharı bekleyeceğim ya da gübreleme şeklmi değiştireceğim.

Eski 16-02-2009, 13:32   #44
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Gülbeşeker limonun tadı bana portakal gibi gelmedi. Artık mayer limonu marketlerde satılıyor alıştım galiba. Mis kokulu ekşi güzel sulu bir limon.

Denizakvaryumu salataya felan kıyamıyoruz zaten bir tanecik, bir dilim alıp kabuğunu bile yiyoruz çünkü acı değil.

Arkadaşlar şu anda benim limonumda önce çiçeklerini sonra yapraklarını döktü.

Çünkü kapalı balkonda duruyordu soğuk diye ben gezdirdim durdum saksısını.

Sonra okudum ki turunçgillerin alışkanlıkları varmış yer değişimine tepkililermiş,

havalandırılan güneşli rüzgar almayan ortamları sevdiklerini kamkatımda bütün

meyve ve yapraklarını döktükten sonra öğrendim.

Hepimizin bitkileri bir nedenle olması gerektiği gibi gelişmiyor üzülüyoruz.

Eski 16-02-2009, 13:40   #45
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

aaylin bitikin yerini değiştirdin mi?

Yani benim yaptıklarımı yaptın mı?

Eski 16-02-2009, 13:59   #46
Ağaç Dostu

aaylin's Avatar

Hayır sevgili Feriha. Geldiklerinden beri balkon kapısı tarafında salonda duruyorlar. Hava güzel oldukça kapıyı açıp havalandırıyorum. Ayrıca durdukları yer hem sabahtan hem de ögleden sonra azıcık bir güneş bile olsa hep güneşli. Benimkiler bana gelince hiç yaprak dökmediler ama hiç gelişme de göstermediler. Halbuki saksı ve toprak gereksinimlerini aynen burada yazılanları uygulayarak yaptım. Vardır mutlaka bir kerameti. Sevgili Nevsune'nin de dediği gibi baharı bekleyeceğim herhalde ben de :S

Eski 16-02-2009, 14:27   #47
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Petel organik gübre diye sorduğunuzda size gösterirler. 5 kg. lık küçük çuval bir paket halinde. Böyle minik minik silindirik gübreler. 12 lira civarında olsa gerek.

Diğer sıvı organik gübre ise sim.. le başlayan bir şey (Sim organik miydi acaba?).Bu yeni gelmiş, daha önce görmemiştim. Yeşil renkli bir karış boyunda plastik silindir bir kap. Bunun da fiyatı sanırım 9.95 gibiydi. Organik iz elementlere de bir bakın isterseniz.

Eski 16-02-2009, 14:40   #48
Ağaç Dostu

aaylin's Avatar

Siz Petel kullanıp memnun kaldıysanız onu bir deneyeyim, yanında da dediğiniz gibi iz elementlerine bakayım. çok teşekkür ederim ilginiz için. bol meyveli günler dilerim

Eski 16-02-2009, 16:09   #49
Ağaç Dostu

Baobab's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2008
Merhabalar,
Benim de Mutlu Kutlu beyden aldığım Mayer limon önce yapraklarının dörtte üçünü döktü, ama 15-20 gündür deli gibi yaprak, sürgün ve çiçek tomurcuğu çıkarmakla meşgul.
Sanırım ilk sarsıntıyı üzerlerinden atıp topraklarına, yerlerine, ışığa vs alışmaya çalışmaktalar.
Benim limonun da üzerinde aynı yerde birbirlerine bitişik bir çok tomurcuk oluştuğundan, ben de acaba bir kısmını koparsam mı diye düşünüyorum
Bilen biri olur da yardımcı olursa sevinirim.

Baobab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2009, 17:19   #50
Ağaç Dostu

aaylin's Avatar

Siz herhangi bir gübreleme ya da farklı bir bakım uyguluyor musunuz Sayın Baobab ?

Eski 16-02-2009, 20:24   #51
Ağaç Dostu

Baobab's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2008
Ben mayer limonu alınca buyukce bir saksıya diktim (yaklasık 30 lt) ve icini saksı topragı ile takviye ederken de, dogal gubre ile karısık olarak koydum.

Ancak, henuz koklerinin, ilk geldigi zamnki kendi topragını gecerek benim gubreli saksı topragına cok fazla ulastıgını zannetmiyorum.

Baobab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2009, 08:34   #52
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
merhaba,

Turunçgilleriniz için, mayer limon da dahil, gübre alacağınız zaman NPK değerlerinde N(azot) oranı yüksek, P(fosfor) oranı düşük ve K (potasyum) oranı orta değerde gübreler almaya çalışın.Ayrıca mutlaka iz element katkılı olsun. NPK oranı 5-1-3 olan bir gübre turunçgil ağaçlarınız için en doğru, en faydalı gübre olacaktır.Turunçgiller yüksek oranda azot isterler.
Piyasada Biolchim marka "Spray Dunger 312" diye bir gübre var, oranı 27-9-18.
Ayrıca Bor, Mangan ve Çinko ilavesi var içinde.
Bulabilirseniz bunu Mart başından itibaren 15 günde bir yapraktan uygulayın, çok faydası olacaktır.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2009, 22:32   #53
Ağaç Dostu

Sevtap's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 4
Merhaba
Benim limonum 13 ocak ta geldi.Hiç tomurcuk falan yoktu üzerinde. Şimdi bazı yaprakları sararıp döküldü,ama çoğu duruyor.Birde üzerinde minicik, minicik 20 ye yakın limon mevcut,aynı zaman da hala çiçek ve tomurcuk da var.seyreltme yapılması gerekiyor mu?

Sevtap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2009, 07:08   #54
Ağaç Dostu

aaylin's Avatar

Teşekkür ederim MSaygın. Bir de sizin önerdiğinizi bulmaya çalışayım.

Eski 18-02-2009, 08:56   #55
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

MSaygın merhabalar

İyi ki el attınız bu başlığa Size danışmak istediğim iki önemli konu var.

Benim sözünü ettiğim petel organik gübre paketinin üzerinde şunlar yazıyor:
Toplam Organik madde %60
Toplam N: %1,5
Toplam Organik N: %1

K ve P ilgili bir yüzde verilmemiş. Buradan benim anladığım gübrenin içindeki Azot oranının diğer maddelere göre biraz daha yüksek oluşu. Yanlış mı düşünüyorum, bunun doğru yanıtı sizde

Bunu neden yazdım? Elimden geldiğince organik madde kullanmaya çalışıyorum ama domates bibere yettiği kadar, narenciyelere yeter mi yetmez mi bu konuda hiç bir bilgim yok. Bir de organik iz elementlerle takviye yapsam amacıma ulaşabilir miyim? Sizin önerdiğiniz Biolchim marka "Spray Dunger 312" organik mi?

Bir diğer önemli soru da şu anda çoğu arkadaşın merak ettiği: Şu anda mayer limonlarımızda oluşan çok sayıda tomurcuk var. Meyve elde edebilmek için bu tomurcuklardan/çiçeklerden seyreltme yapmak gerekiyor mu? Yoksa bunu doğal halinde kendisi halledecek mi?

Eski 18-02-2009, 10:51   #56
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
merhaba nevsune,

Petel gübre nedir bilmiyorum ama sanırım pelet gübre ile karıştırıyorsunuz.Pelet gübre, o organik gübrenin bahsettiğiniz küçük silindir formuna verilen ad, yani toprak gibi, toz gibi değil, preslenmiş, şekil verilmiş, peletlenmiş.Yani pelet organik gübre ile normal organik gübre arasındaki fark, onun ticari sunum şekli.
Bu gübrelerden ben Biofarmın gübresini kullanıyorum, ben de pelet şekilde kullanıyorum turunçgiller için, drenajı etkilemiyor böylece.
Bu gübrelerin NPK oranları düşük oluyor tabi, organik madde içeriği yüksek oluyor.Benim düşünceme göre sadece bu gübreden kullanmak turunçgil ağacınızın besin ihtiyacını karşılamayacaktır.Turunçgiller beslenmeyi seven ağaçlar.
Benim bahsettiğim Spray dunger organik bir gübre değil, kimyasal ne yazık ki ama Biofarmı üreten Çamlı grubunun sitesinde organik sıvı gübreler var, onlarla takviye edebilirsiniz.
Bunlar tam istediğim değerlerde değil ama organik olsun dediğiniz için aklıma geldi.

Ben hiç bir ağacımdan tomurcuk seyreltmesi, çiçek seyreltmesi yapmıyorum, ağaç zaten kaldıramayacğı yükü atıyor üzerinden diye düşünüyorum.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2009, 13:11   #57
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Çok teşekkür ederim. Narenciyelerle ilgili bilgilerinize güveniyorum. Biofarm sıvı gübreyi de deneyeceğim.

Evet pelet kelimesini yanlış kullanmışım, yaşlılık işte

Eski 19-02-2009, 14:53   #58
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-04-2008
karedenizde yetişirmi

muammer74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2009, 17:27   #59
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
İster dışarda ister evde nerde istersen yetiştirebilirsin.Kışın dondan koruman lazım.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2009, 22:02   #60
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muammer74 Mesajı Göster
karedenizde yetişirmi
Sayın muaemmer74
Mayerlerimiz Karadeniz ikliminde dış mekanda hiç problem yaşamadan yetişmektedirler.

Romantik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024