agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni162Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-06-2015, 12:04   #361
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2015
Merhaba,

Benimde ibogel inkine benzer bir ağacım var. 5 yaşında idi aldığımda. Aşı yeri kesilmemiş kesmek gerekir mi ? zararı olur mu ? elma erik armut kayısı gibi ağacları memlekette cocukluktan beri yetiştiririz ve onlarda aşı tuttuktan belirli bir süre sonra hemen keseriz bunlarda neden tutuluyor bilgisi olan var mıdır ?

ozgur32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2015, 14:42   #362
Ağaçsever

ibogel's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozgur32 Mesajı Göster
Merhaba,

Benimde ibogel inkine benzer bir ağacım var. 5 yaşında idi aldığımda. Aşı yeri kesilmemiş kesmek gerekir mi ? zararı olur mu ? elma erik armut kayısı gibi ağacları memlekette cocukluktan beri yetiştiririz ve onlarda aşı tuttuktan belirli bir süre sonra hemen keseriz bunlarda neden tutuluyor bilgisi olan var mıdır ?
Ben aşı yerlerine dokunmuyorum pek.şu ana kadar da narenciye ağaçlarımdan hiçbirinin aşı yerinikesmedim.ama seninki nasıl bilmiyorum, foto eklersen bu konuda daha bilgili arkadaşlar da görüş bildirir...

ibogel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2015, 14:38   #363
Ağaçsever

ibogel's Avatar

Limonlarımın son hali...

Orjinal mayerlerim... Son foto çelik üretim bir yaşında...

Eklenen Resimler

pLn, ceydasüel ve Jakin beğendi.
Eski 23-07-2015, 14:49   #364
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2015
Maşallah çok güzeller...

onderakyuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2015, 14:57   #365
Ağaçsever

ibogel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi onderakyuz Mesajı Göster
Maşallah çok güzeller...
Teşekkürler...

Eski 24-07-2015, 14:59   #366
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-07-2006
Narenciyelerin toprak ve saksı değişimi

Mutlu Bey Merhaba, 15' e yakın sizden de aldığım ve saksıda yetiştirdiğim narenciye ağaçlarım var.Ben bunların saksılarını değiştirmek istiyorum ve bu esnada kalıp halinde değilde kökü topraktan arındırarak köklerini budamak ve iyi bir toprağa dikmek istiyorum. Bunu ; hangi mevsimde yapmam uygun olur ekim-kasım gibi yapsam uygun olurmu sizce bunu yaparken önemli hususlar varmıdır. Teşekkür ederim.

muhammed altan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2015, 10:40   #367
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2015
*** Arkadaşlar

11 dönüm kadar boş bir tarlam var seyhan nehirine sıfır konumda,dana önce washington portakaldı tüm ağaçları söktürdüm,bahçenin tesviyesini yaptırdım,şimdi sıra fidanlamada ama karar veremiyorum,,mayer limon ile ww murcot mandalina arasında kaldım,sizin tavsiyeleriniz var mı sizce ne ekmeliyim ??

mutoberk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2015, 10:42   #368
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2015
nehir kenarında olduğu için ağaçların dondan etkilenme olasılığı çok düşük o yüzden murcott ta olabilir diyorum da kimileride mayer limon ek o da iyi satılıyor diyor

mutoberk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2015, 14:53   #369
Ağaç Dostu

vehibe's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Mayer limon bizim burada pek rağbet görmeyen bir limon çeşidi. 20 yıldır bizim behçede olan bir limon ağacı vardır. Cinsini hep merak etmiştim Ağaçlar.Net sayesinde mayer limonu olduğunu öğrendim.

vehibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2015, 15:07   #370
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibogel Mesajı Göster
Orjinal mayerlerim... Son foto çelik üretim bir yaşında...
sayın ibogel.Limonlarınızın maşallahı var.Bakımları hakkında bilgi verirseniz sevinirim.Saygılar

ceydasüel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2015, 16:29   #371
Ağaçsever

ibogel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ceydasüel Mesajı Göster
sayın ibogel.Limonlarınızın maşallahı var.Bakımları hakkında bilgi verirseniz sevinirim.Saygılar
Teşekkür ederim... Ben her 15 günde bir Mutlu Beyden aldığım sıvı gübreyi kullanıyorum.Bir de ağaçlarımı sık sık kontrol ediyorum zararlılara karşı...

ceydasüel beğendi.
Eski 28-07-2015, 20:21   #372
Ağaç Dostu

carizma_009's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2010
Limonda demir eksikliği var kullandığınız gübre yetersiz.

carizma_009 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2015, 21:02   #373
Ağaçsever

ibogel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi carizma_009 Mesajı Göster
Limonda demir eksikliği var kullandığınız gübre yetersiz.
O limonlar geldiğinde öyleydi ama yeni sürgünleriyle gelen yapraklar koyu yeşil...Malumunuz bitki besinlerinin varolan yapraklara bir faydası yok.Kullandığım bitki besininin çok faydasını gördüm.Üstelik sadece limonlarım değil, diğer bitkilerime de kullanıyorum...

Eski 10-08-2015, 10:44   #374
Yeni Üye

Benim ağaç fazla çiçek açmıyor ya da zayıf açıyor. sanırım sırf azot ağırlıklı gübrelememden kaynalı

Eski 10-08-2015, 13:15   #375
Ağaç Dostu

sardunya18's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2015
Demir eksikliğin de ne yapmak gerekir.Bilgi verirseniz sevinirim.

sardunya18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2015, 13:17   #376
Ağaç Dostu

sardunya18's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2015
limonumun durumu budur.

Eklenen Resimler

sardunya18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2015, 14:54   #377
Yeni Üye

bu da benim mayer

Eklenen Resimler

ibogel beğendi.
Eski 05-10-2015, 20:46   #378
Ağaçsever

ibogel's Avatar

Eşimin bugün hediye ettiği mayer limonum.İthal limon çeşitlerinin görüntüsü bir başka gerçekten.Bakalım gelişimi bundan sonra nasıl olacak.Ha bu arada üstünde tam 21 tane limon var...Benim 8-9 tane çeşitli turunçgillerimden alamadım kadar limon var üstünde))))

Eklenen Resimler

Eski 06-10-2015, 00:00   #379
Yeni Üye

ankarali's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibogel Mesajı Göster
Eşimin bugün hediye ettiği mayer limonum.İthal limon çeşitlerinin görüntüsü bir başka gerçekten.Bakalım gelişimi bundan sonra nasıl olacak.Ha bu arada üstünde tam 21 tane limon var...Benim 8-9 tane çeşitli turunçgillerimden alamadım kadar limon var üstünde))))
hepimizin ev ofis ortamımızda görmek istediğimiz limon görüntüsü bu ne kadar para verildi buna öğrenmemiz mümkün mü?

ankarali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2015, 00:02   #380
Yeni Üye

ankarali's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mutoberk Mesajı Göster
11 dönüm kadar boş bir tarlam var seyhan nehirine sıfır konumda,dana önce washington portakaldı tüm ağaçları söktürdüm,bahçenin tesviyesini yaptırdım,şimdi sıra fidanlamada ama karar veremiyorum,,mayer limon ile ww murcot mandalina arasında kaldım,sizin tavsiyeleriniz var mı sizce ne ekmeliyim ??
Kamkat düşünmez misiniz meyve olarak satışı size daha çok kazandırabilir

Eski 06-10-2015, 02:46   #381
Yeni Üye

ankarali's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muhammed altan Mesajı Göster
Mutlu Bey Merhaba, 15' e yakın sizden de aldığım ve saksıda yetiştirdiğim narenciye ağaçlarım var.Ben bunların saksılarını değiştirmek istiyorum ve bu esnada kalıp halinde değilde kökü topraktan arındırarak köklerini budamak ve iyi bir toprağa dikmek istiyorum. Bunu ; hangi mevsimde yapmam uygun olur ekim-kasım gibi yapsam uygun olurmu sizce bunu yaparken önemli hususlar varmıdır. Teşekkür ederim.
Mayıs ayını bekleyin

Eski 07-10-2015, 07:54   #382
Ağaçsever

ibogel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ankarali Mesajı Göster
hepimizin ev ofis ortamımızda görmek istediğimiz limon görüntüsü bu ne kadar para verildi buna öğrenmemiz mümkün mü?

Fiyatı 120tl... Aslında çevredeki diğer çiçekçiler çok ucuza alındığını söylemiş.Bilmiyorum siz ne düşünüyorsunuz.

Eski 15-10-2015, 14:59   #383
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-08-2013
Kolay gelsin

Arkadaşlar benimde çekirdekten yetiştirdiğim bir turunç ağacım var 8-10 senelik. 2 defa göz aşısı yaptık, tutturamadık.Sürekli olarak yabani büyümeye devam etti.

Bende de bu limon sevdası takıntı oldu. Gittim internetten sipariş vererek efidancımdan mayer limon aldım. Kargoyla geldi. Üzerinde iki tane meyvesi vardı ama kargoyla gelirken düşmüş. Resimlerini de koyacağım.

Bu mayer limonumdan, kendi yetiştirdiğim turunç ağacına dölleme nasıl yapabilirim . Konunun başında arkadaş anlatmış ama pek anlamadım sanırım. Bide mayer limonumun saksısı toprağı falan iyimidir ?Özel turunçgiller toprağı ve humuslu toprak alıp karıştırdım ve güneş gören bir yere koydum. hepsinin resmini koyuyorum. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim

Eklenen Resimler

Turunçgil ve Jakin beğendi.
djtunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2015, 18:12   #384
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Merhaba limonunuz hayırlı olsun. Diğer limonunuzdan dölleme değil aşılama olur sizde sanırım aşılama diyecektiniz.Internette göz aşı diye aratırsanız videolu şekilde karşınıza çıkacaktır.Birde torfu nereden aldınız ?

djtunc beğendi.

Düzenleyen Turunçgil : 15-10-2015 saat 18:14 Neden: Ekleme
Turunçgil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2015, 18:16   #385
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
Kulak pamuğunu çiçekteki sarı polen olan yerlere değdirdiğinizde kulak pamuğuna polenler yapışır, bu polenleri gözle hissedebilrisiniz. Beyaz pamuk hafif sarıya dönüşür, bu polenleri çiçekteki dişi organ olan ucu şeffaf ve genelde ortadan çıkmış olan ucu hafif yapışkan uzantının ucuna değdirdiğinizde bir kaç polen buraya yapışır ve döllenme gerçekleşir. Kısaca arıların yapması gerekeni biz yapmış oluyoruz.
Bütün çiçekli bitkilerde bu uygulama yapılabilir, böylece meyve ve tohum tutturma şansımızı %90 lara çıkarmış oluyoruz.

Bizim uygulamalarımızda bu yöntemle 17 litrelik saksıda 28 limon tutturma oranımız var.

Doğal olmayan yöntemlerle, çiçeğine hormon sıkmak gibi yöntemler yalancı başarı bence, bu hormonu çiçeği sanki polenlenmiş gibi bir his vermek ve meyve tutturmak için yapılıyor. Genelde içerisinde çekirdek olmayan meyve ve sebzeler hormonludur.

Bu hormonlama yöntemi büyük gros marketlerde bol çiçekli satılan bitkiler içinde geçerli. Bol çiçekli alıyorsunuz ve kısa sürede bitki göçüyor.

Sn. snoopy,

Mayer limon çok enteresan bir tür. Kış başlarken ve yaz başında bol miktarda çiçekleniyor, şu bir gerçekki kokusu baş döndürücü ve güzel. Saksıdaki bir mayer limon ağacında 3-6 dönem, 1-2 ay arayla açan çiçeklerden oluşan meyveler olabiliyor.

Çiçekleri genelde mor pembe gibi oluyor dış taçları, bu morluk ve pembelik zannedersem bol güneş görmesine ve hava şartlarına bağlı. Sizin çiçeklerinizin beyaz olmasına karşın epeyce büyük ve güçlü oldukları görülüyor.

Kış dolayısıyla çiçeklerinize arılar gelmeyecek, ev içinde olduğundan dolayı rüzgardan da dolayı tozlaşamayacak, 41 ci mesajda çiçekleri nasıl tozlaya bileceğinizi açıklamıştım önceden. böylelikle bir sürü limonunuz olacak.

Limonunuzu en çok güneş görebileceği bir yere koymanız sağlığı için çok iyi olur.

Saygılar.
Mutlu bey kolay gelsin. Anladığım kadarıyla bayağı profesyonelsiniz bu işlerde. Bende de 7-8 yaşında kendi yetiştirdiğim turunç ağacı var. Şimdi internetten yeni siparişle mayer limon aldım. 3-5 yaş arasıymış.

Döllenme için bunları yan yana koymamız yeter mi ? Ya da sizin ilk mesajlarda dediğiniz gibi, kulak çubuğu ile yapmamız mı gerekiyor ?
Sanırım şu an Ekim ayında mayer limon çiçek açmaz. Farz edelim ki çiçek açtı, benim turunç ağacında bu polenleri sürebileceğim hiç bir yer yok hepsi yeşil yaprak yani. ama ağacın üzeri son zamanlarda sürekli yapış yapış oldu ve dalların arasında beyaz pamukçuklar oluştu. Ben hastalık kaptı sandım.Acaba bunlar bahsedilen polenler falan mı yoksa herhangi bir böcek çeşidi falan mı anlayamadım. .

Ve ayrıca daha evvel 2 sefer bu turuncuma göz aşısı uyguladık ama sonuç alamadık ağaç delik deşik oldu lütfen yardım ediniz . ben bu turuncuma nasıl meyve verdirebilirim şimdiden çok teşekkür ediyorum . yan yana koyduğum ağaçların resmini de yüklüyorum. cevabınızı bekliyorum.

Resimlerde soldaki Turunç sağdaki Mayer Limon (üzerinde 2de meyvesi vardı)

Eklenen Resimler

Eski 15-10-2015, 18:19   #386
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Turunçgil Mesajı Göster
Merhaba limonunuz hayırlı olsun. Diğer limonunuzdan dölleme değil aşılama olur sizde sanırım aşılama diyecektiniz.Internette göz aşı diye aratırsanız videolu şekilde karşınıza çıkacaktır.Birde torfu nereden aldınız ?
Sayın turunçgil, torfları bauhauss tan aldım ankara cepadan. Bi üstteki mesajımda sayın Mutlu Kutlu beyede yazdım. Sizde yardımcı olursanız sevinirim

Eski 16-10-2015, 08:49   #387
pLn
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2012
Merhaba, fotoğraflardaki orhinal (aşısız) mayer limonumu Mutlu beyden almıştım. En alttan çıkan dalını kesmeli miyim? Obur dal diye tabir edilen acaba bu mudur? Diğer dallardan farklı, çıktı, hızlıca uzadı gitti. Sayın İbogel, çelikten ürettiğinizi nasıl yaptınız maaşallah çok güzel yetişmiş. Ben bu dalı kesip çelik olarak kullanabilir miyim? Kullanabilirsem, bunu ne zaman yapmam gerekir? Çok sordum ama biri yardımcı olabilirse çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden.

Eklenen Resimler

pLn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2015, 09:23   #388
Ağaçsever

ibogel's Avatar

Teşekkürler... Aslında o resimlerdeki çelikler de Mutlu Beyden alınma. Kendimin de çelik üretim çalışması var. Şuan beş çeliğimden sadece bir tanesi tuttu. Çelik işine temmuzda başlamak lazım. Bir de çelikle uğraşmak zor aşılı fidan en iiyisini bahsettiğiniz dal normal.isterseniz zamanı geldiğinde budayabilirsiniz. Obur daldan kasıt aşı altından çıkan dalı kastettiniz herhalde. Sizde öyle bir durum yok. Çokta seçemedim fotodan ama deği herhalde.

Eski 20-10-2015, 13:44   #389
Ağaç Dostu

mutlu bey çok yoğun sanırım . kaç gün oldu cevap yok

Eski 20-10-2015, 14:49   #390
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Forumun her mesajını okuyamıyorum, özel mesaj göndererek şurada genele açık şu bölümdeki soruma cevap yazarsanız sevinirim şeklinde bir mesaj yazarsanız daha kısa sürede cevap yazabilirim.

Limonunuza çok iyi bakmışsınız, bitkide size yeni sürgünlerle teşekkür ediyor sanırım.

Orijinal mayer limonlarda obur dal diye bir durum yok. Obur dal diye tabir ettiğimiz güçlü sürgünler bir sonraki senenin muhteşem dalları olabilme adaylarıdır. Eski kart dallar bir zaman sonra körelir ve çiçek meyve verimi düşer, bu sümsük dallar bitkinin güçlenmesi için güç kaybı olan yerlerinden budanır ve atılır.

Mümkün olduğunca taze sürgünleri kesmeyin, ancak şekil bozukluğuna neden oluyorlarsa uygun yerlerden kesilebilir. Saksıda beslediğimiz ağacın her dalı sürgünü kıymetlidir.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi djtunc Mesajı Göster
mutlu bey çok yoğun sanırım . kaç gün oldu cevap yok

pLn ve djtunc beğendi.
Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024