agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Topraksız Tarım (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/)
-   -   Besin Eriyiği Formüllerinin Hesaplanması ve Hazırlanması (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/30629.htm)

Tartes 17-03-2013 16:23

Gübre reçetesi hesaplaması oransal yapılır. ppm, mg/l gibi.
EC değeri bize sadece gübre yoğunluğu ölçümünde kolaylık sağlar.
Örneğin otomasyon uygulamalarında oransal dozlama yerine EC ölçerek dozlama daha düşük masraflıdır.
Sulama sonrası drenajın tekrar kullanıldığı sistemlerde drenaj suyunun ppm değeri ancak analiz sonucu öğrenilebilir. Bunun yerine EC değeri ölçülerek sulama suyuna ne kadar oranda karıştırılacağı otomasyon sistemi tarafından çok daha kolay hesaplanabilir.
Her gübrenin elektrik iletkenliği farklı olduğu için EC değerini karışımın içindeki gübre miktarlarını bilmeden ppm'e çevirmek mümkün değildir.

sulukök 17-03-2013 16:59

EC ile ppm arasında matematik ilişki olduğunu yukarıda söylemiştim. Adresteki hesaplayıcı da basit bir hesap yapıyor. EC için 1.0, 2.0, 3.0 değerlerini denerseniz ppm için 700, 1400, 2100 alırsınız.

Yani ppm = EC * 700

Bu kadar basit. Yani ne kadar çok madde, o kadar çok iletkenlik - ya da tersi: Ne kadar çok iletkenlik, o kadar çok madde.

ppm'i doğrudan ölçmek biraz daha zahmetli. Tüm çözeltiyi "kurutacaksınız", yani suyu gidecek geride tuzlar çökelecek. Onu alıp hassas terazide tartacaksınız.

EC ile ppm arasındaki bu basit bağlantı, eğer EC'yi kolayca ölçebilirsek ppm'i kolayca hesaplayabilme olanağı veriyor. EC'yi ölçmek çok daha kolay. Kudret Bey de sağolsun bize kolay EC ölçecek evladiyelik bir alet yapmış, 2 dakikada ölçüyoruz.

İster EC'yi ölçüp 700 ile çarpalım ppm hesaplayalım, ister kurutup tuzları tartalım; elde ettiğimiz ppm değeri toplam ppm değeridir. Yani reçetedeki 16 farklı element için verilen ppm değerlerinin toplamıdır. Bu nedenle o çökeltide hangi tuzlar olduğunu, hangi elementler olduğunun detayını bilemeyiz. İçindekilerin hepsi basit sofra tuzu da olabilir, 10 çeşit gübre karışımı da... Onu bilmek için kimya laboratuvarındaki türden karmaşık aletler gerekli.

O nedenle EC ölçmek bize sadece besin içinde ne olduğu konusunda kolay ama yaklaşık bir fikir verir.

Besin çözeltisi "taze" ise, kullanılmamışsa, ölçülen EC reçeteye uygun bir karışıma denk gelir. Ama drenajdan gelen kullanılmış besinde artık eski oranlar aynen kalmamış olabilir. Elementlerin oranları reçetedeki gibi değildir.

Tartes 17-03-2013 19:17

1 gr kalsiyum nitratı 1 litre saf suda eritirseniz 1000 ppm yapar. EC değeri 1.15 mS/cm dir.
1 gr amonyum nitratı 1 litre saf suda eritirseniz 1000 ppm yapar. EC değeri 1.61 mS/cm dir.
ppm = EC * 700 formülü doğru olsaydı her ikisinde de EC değeri 1.43 mS/cm olurdu.

bu formül ölçüm cihazı üreticileri tarafından uydurulmuş bir formül olup üreticiden üreticiye farklılıklar göstermektedir.

Kudret Tezel 17-03-2013 19:45

Sevgili arkadaşlar EC ile ppm arasındaki bağlantı öyle çok basit bir bağlantı değildir. Her tuzun ayrı bir iltkenliği olduğu gibi tuzun teknik veya saf kalite olmasıda faktördür.
1 ms/cm yi 700 ppm tuz konsantrasyonu olarak kabul edenler olduğu gibi 640 ppm ,700 ppm kabul eden ülkelerde vardır.

USA 1 ms/cm (EC 1.0 or CF 10) = 500 ppm
European 1 ms/cm (EC 1.0 or CF 10) = 640 ppm
Australian 1 ms/cm (EC 1.0 or CF 10) = 700 ppm

Ayrıca şunuda hatırlatmakta fayda var, bu değerler sizin besin eriyiğiniz içindeki tuz konsantrasyonu değil bu iletkenliğin karşılığı NaCl miktarıdır.

sulukök 17-03-2013 20:48

Konunun üstadları olayı daha ayrıntılı olarak açıklamışlar. Ben ise biraz da bilerek basitleştirmeye çalışmıştım. İlk notumda da formülü "basit formül" diye anlatmaya çalışmıştım, ikincisinde de yaklaşık bir sonuç verdiğini vurguladım (HydroBuddy sadece toplama mı bakıyor, yoksa tek tek her tuz için ayrı bir değer kullanıyor mu bilmiyorum).

Her durumda, bir karışım için ölçülen EC bize ortalama bir değer, yani sadece bir fikir verir. Zaten "toplam ppm" kavramı işi yeterince muğlak bir duruma getiriyor. Yani bir karışımın toptan ppm'ini bilmek de çok şey ifade etmiyor. Bizim için, daha doğrusu bitki için önemli olan karışımın içindeki oranlar. Onu da EC bize vermez. EC bize bir "iletkenlik" bilgisi veriyor ama neyin iletkenliği olduğunu söylemiyor. Buradan çıkacak (veya hatta kurutulan tuzu tartarak bulunan) ppm değeri de bize bir "miktar" bilgisi verir, ama neyin miktarı olduğunu söylemez.

Benim ilk notumda asıl vurgulamak istediğim ise tam da bu idi: Yani asıl önemli olan reçetedeki ayrıntılı ppm tablosu, ya da kısaca formül dediğimiz oranlar. EC bütün bu ayrıntıları tek bir ölçüme indirgeyen bir yaklaştırma - basitleştirme.

Son günlerde forumda değişik başlıklar altında tartışılan drenajdan gelen besin kullanılmalı mı - kullanılmamalı mı, veya bitki büyüdükçe EC yükseltilmesi yeterli mi, yoksa formül mü değişmeli konularının altında yatan esas ayrıntı bu.

Yoksa zaten EC ölçtükten sonra ppm hesaplayıp gidip onunla birşey yaptığımız yok.

diabolos 18-03-2013 01:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle (Mesaj 1122271)
Soruların cevabı forumda var niye soruyorsun diye kızmak olarak algılanması doğru değil. Ben forumda daha önce yazılmış cevap niteliğindeki bilgilerin kaynağını belirtmek için o sayfaları öneriyorum . Öyle yapmazsak sanki kendi bilgilerimi paylaşıyorum sanılabilir. Yukarıda bir yazıda buna benzer bir yazı gördüm sanıyorum. Bir yerden kopyaladığımız yazıların kaynağını belirtmekte yarar var.

Ağaçlar bir kitap değil ansiklopedidir. Birçok bilgi var . Burada da olduğu gibi konu hakkında bilgi istendiğinde , tekrar tekrar aynı konu tekrarlanarak bilgi kirliliği olabiliyor. O yüzden de konu nerede ise oranın link'ini vermek suretiyle kirliliğe de engel olmak için üzerimize düşeni yapmış oluruz diye düşünüyorum.

Biz de öğreniyoruz. Sizde forumda bulamadıklarınızı sorunuz. Bir çok arkadaş seve seve bildiklerini ve bilginin nerede olduğunu paylaşacağına eminim.
Sağlıcakla kalın .

İsmail bey sizi çok iyi anlıyorum ve sonuna kadar hak veriyorum elbette bir soru sormadan evvel o sorunun cevabı forumda var mı yok mu iyice araştırılmalı ama dediğim gibi forum çok büyük ve her konu başlığı birde fazla kere açıldığı için bazen işin içinden çıkamayıp sorma ihtiyacı hissediyoruz tabi birde buna kimya terimlerine ve anlatımına karşı duyduğumuz yabancılık hissinide eklemek gerek,mesajımda kesinlikle sizi kastetmedim hatta hiç kimseyi kastetmedim tamamen genel bir tespitte bulunmak istedim zaten hepimiz burada birşeyler öğrenmek için bulunuyoruz amacımız üzüm yemek bağcığı dövmek değil eğer sizi kırdıysam özür dilerim,sağlıcakla kalın.

İsmail Karagülle 18-03-2013 10:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi diabolos (Mesaj 1122631)
İsmail bey sizi çok iyi anlıyorum ve sonuna kadar hak veriyorum elbette bir soru sormadan evvel o sorunun cevabı forumda var mı yok mu iyice araştırılmalı ama dediğim gibi forum çok büyük ve her konu başlığı birde fazla kere açıldığı için bazen işin içinden çıkamayıp sorma ihtiyacı hissediyoruz tabi birde buna kimya terimlerine ve anlatımına karşı duyduğumuz yabancılık hissinide eklemek gerek,mesajımda kesinlikle sizi kastetmedim hatta hiç kimseyi kastetmedim tamamen genel bir tespitte bulunmak istedim zaten hepimiz burada birşeyler öğrenmek için bulunuyoruz amacımız üzüm yemek bağcığı dövmek değil eğer sizi kırdıysam özür dilerim,sağlıcakla kalın.

Estağfurullah. Ben de aynı şeyleri yaşadım . Ve zaman zaman hala yaşıyorum .
Sağlıcakla kalın .

diabolos 18-03-2013 12:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sulukök (Mesaj 1122321)
EC ile ppm arasında matematik ilişki olduğunu yukarıda söylemiştim. Adresteki hesaplayıcı da basit bir hesap yapıyor. EC için 1.0, 2.0, 3.0 değerlerini denerseniz ppm için 700, 1400, 2100 alırsınız.

Yani ppm = EC * 700

Bu kadar basit. Yani ne kadar çok madde, o kadar çok iletkenlik - ya da tersi: Ne kadar çok iletkenlik, o kadar çok madde.

ppm'i doğrudan ölçmek biraz daha zahmetli. Tüm çözeltiyi "kurutacaksınız", yani suyu gidecek geride tuzlar çökelecek. Onu alıp hassas terazide tartacaksınız.

EC ile ppm arasındaki bu basit bağlantı, eğer EC'yi kolayca ölçebilirsek ppm'i kolayca hesaplayabilme olanağı veriyor. EC'yi ölçmek çok daha kolay. Kudret Bey de sağolsun bize kolay EC ölçecek evladiyelik bir alet yapmış, 2 dakikada ölçüyoruz.

İster EC'yi ölçüp 700 ile çarpalım ppm hesaplayalım, ister kurutup tuzları tartalım; elde ettiğimiz ppm değeri toplam ppm değeridir. Yani reçetedeki 16 farklı element için verilen ppm değerlerinin toplamıdır. Bu nedenle o çökeltide hangi tuzlar olduğunu, hangi elementler olduğunun detayını bilemeyiz. İçindekilerin hepsi basit sofra tuzu da olabilir, 10 çeşit gübre karışımı da... Onu bilmek için kimya laboratuvarındaki türden karmaşık aletler gerekli.

O nedenle EC ölçmek bize sadece besin içinde ne olduğu konusunda kolay ama yaklaşık bir fikir verir.

Besin çözeltisi "taze" ise, kullanılmamışsa, ölçülen EC reçeteye uygun bir karışıma denk gelir. Ama drenajdan gelen kullanılmış besinde artık eski oranlar aynen kalmamış olabilir. Elementlerin oranları reçetedeki gibi değildir.

Sevgili Sulukök öyle bir noktaya geldimki anlayıp anlamadığımdan bile emin değilim:)şimdi biz ppm yi neden hesaplıyoruz,bu ppm değerlerini reçeteyi hazırlamadan önce zaten bilmiyormuyuz sonradan tekrar hesaplamanın anlamı ne?,
yani demek istiyorum ki reçete bize hazırlanmak için 16 elementin ayrı ayrı ppm değerleriyle önceden verilmiyormu?Acaba yukarda yazdıklarınız , ppm değerleri verilmemiş **** bilinmeyen bir eriyik için mi geçerli,eğer öyleyse anladığımı sanıyorum,

diabolos 18-03-2013 13:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sulukök (Mesaj 1122485)
Konunun üstadları olayı daha ayrıntılı olarak açıklamışlar. Ben ise biraz da bilerek basitleştirmeye çalışmıştım. İlk notumda da formülü "basit formül" diye anlatmaya çalışmıştım, ikincisinde de yaklaşık bir sonuç verdiğini vurguladım (HydroBuddy sadece toplama mı bakıyor, yoksa tek tek her tuz için ayrı bir değer kullanıyor mu bilmiyorum).

Her durumda, bir karışım için ölçülen EC bize ortalama bir değer, yani sadece bir fikir verir. Zaten "toplam ppm" kavramı işi yeterince muğlak bir duruma getiriyor. Yani bir karışımın toptan ppm'ini bilmek de çok şey ifade etmiyor. Bizim için, daha doğrusu bitki için önemli olan karışımın içindeki oranlar. Onu da EC bize vermez. EC bize bir "iletkenlik" bilgisi veriyor ama neyin iletkenliği olduğunu söylemiyor. Buradan çıkacak (veya hatta kurutulan tuzu tartarak bulunan) ppm değeri de bize bir "miktar" bilgisi verir, ama neyin miktarı olduğunu söylemez.

Benim ilk notumda asıl vurgulamak istediğim ise tam da bu idi: Yani asıl önemli olan reçetedeki ayrıntılı ppm tablosu, ya da kısaca formül dediğimiz oranlar. EC bütün bu ayrıntıları tek bir ölçüme indirgeyen bir yaklaştırma - basitleştirme.

Son günlerde forumda değişik başlıklar altında tartışılan drenajdan gelen besin kullanılmalı mı - kullanılmamalı mı, veya bitki büyüdükçe EC yükseltilmesi yeterli mi, yoksa formül mü değişmeli konularının altında yatan esas ayrıntı bu.

Yoksa zaten EC ölçtükten sonra ppm hesaplayıp gidip onunla birşey yaptığımız yok.

Sevgili Sulukök bir önceki mesajımdaki sorumu geri alıyorum sanırım cevabını burda buldum,verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Semih GEMİCİ 30-04-2013 19:41

bilgiler çok güzel

Murat Uysal 25-12-2013 20:51

Peki Yeşil Soğan için besin reçetesi var mı elinizde. Ya da nerden ulaşırım?

ZUĞA 27-12-2013 02:43

makro elementler soğan
n (azot) 84
p (fosfor) 30,97
k (potasyum) 117,29
ca (kalsiyum) 80
mg (magnezyum) 24,3
mikro elementler
fe (demir) 2,8
mn (mangan) 0,6
zn (çinko) 0,3
cu (bakır) 0,1
b (bor) 0,324
mo (molibden) 0,04

smart-fertilizer programının deneme sürümünü kullanırken , programın içinde yeşil soğan için böyle bir förmül vardı. şimdiye kadar benim bulabildiğim tek formül bu. hatta bu akşam ilk kez bu formüle göre eriyik hazırladım ve kullanmaya başladım

Murat Uysal 29-12-2013 22:50

Ellerine sağlık. Denemelerinden haberdar edersin değil mi?

Murat Uysal 30-12-2013 03:44

Bu reçetede verilenler PPM cinsinden mi?

Murat Uysal 30-12-2013 04:30

Birde bir şey dikkati mi çekti. Burada kükürt yok. Bildiğim kadarı ile kükürt olmayan reçeteler eksiktir. Kükürt reçetenin içinde yok...

Acaba Mg için gerekli olan Magnezyum Sülfatın içinden gelen kükürtü yok mu saymışlar yoksa hata mı?

fozada 30-12-2013 11:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Murat Uysal (Mesaj 1237112)
Birde bir şey dikkati mi çekti. Burada kükürt yok. Bildiğim kadarı ile kükürt olmayan reçeteler eksiktir. Kükürt reçetenin içinde yok...

Acaba Mg için gerekli olan Magnezyum Sülfatın içinden gelen kükürtü yok mu saymışlar yoksa hata mı?

Kimi reçetelerde kükürt oranı belirtilmiyor. Yok sayma ya da unutkanlık sebebiyle değil de, bitkinin magnezyum ihtiyacı sağlanırken kullanılan magnezyum sülfattan sağlanan kükürtün yeterli olduğu savıyla yapılıyor.

idris şenol 30-12-2013 19:46

kullanılan gübre elementlerinde bileşke olarak kükürt mevcut olanı kullanmak yeterli gelir.

ZUĞA 31-12-2013 03:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Murat Uysal (Mesaj 1237112)

Kükürt formülde belirtilmemişti. Abladığım kadarı ile hatta benim gördüğüm formüllerin hiç birinde kükürt hesabı yok. Değerler ppm olarak. Deneme devam ediyor ısı havalandırma var fakat yapay ışık kullanıyorum , günde 3 defa olmak üzere sulamaya ayarlı ve açıkçası 4 gündür. Tatil nedeniyle şehir dışındayım artık sonucu döndüğümde göreceği, bu arada ışıklandırmada 16 saat olarak ayarlandı umarım kesinti olmaz elektrikte.

Murat Uysal 31-12-2013 23:35

Gübre işi görür inşallah..

MeyveliTepe 18-01-2014 21:40

Seradaki sebze adalarından birinde nematod peydahlandı. Ben de o alanda topraksız denemeler yapmaya karar verdim.

Gübrecilerin sattığı kristal formdaki potasyum Nitrat ve kalsiyum nitrat besin solusyonunda kullanılır mı, bunların saflık mertebeleri nedir, laboratuar kalitesindeki diğer malzemeler ile ortak formülasyona sokulursa saflık oranının belirsizliğinden dolayı herhangi bir dengesizlik gözlemlenmiş midir, varsa deneyimleri rica ediyorum.

perseus 18-01-2014 23:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1242263)
Seradaki sebze adalarından birinde nematod peydahlandı. Ben de o alanda topraksız denemeler yapmaya karar verdim.

Gübrecilerin sattığı kristal formdaki potasyum Nitrat ve kalsiyum nitrat besin solusyonunda kullanılır mı, bunların saflık mertebeleri nedir, laboratuar kalitesindeki diğer malzemeler ile ortak formülasyona sokulursa saflık oranının belirsizliğinden dolayı herhangi bir dengesizlik gözlemlenmiş midir, varsa deneyimleri rica ediyorum.

Sanırım çuvalla satılanlardan bahsediyorsunuz. O çuvalların üzerinde firmanın formülleri belirtmesi lazım. Mesela şu linke bi göz atın. Orada Potasyum miktarı ve Azot miktarı belirtilmiş. Bu değerleri formülünüze göre kullanabileceğinizi düşünüyorum. Bu konuda herhangi bir denemem olmadı.

MeyveliTepe 19-01-2014 00:19

Potasyum Nitrat dendiğinde formül KNO3 ve verilen değerler 13-0-46 olarak sabit. Ancak söz gelimi 25 kiloluk gübre çuvalının tamamı bu değerden mi ibaret yoksa ağırlığın bir bölümü başka safsızlıklar ve nem içeriyor mu? Neticede laboratuar kalitesi bir malzeme değil.

perseus 19-01-2014 12:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1242321)
Potasyum Nitrat dendiğinde formül KNO3 ve verilen değerler 13-0-46 olarak sabit. Ancak söz gelimi 25 kiloluk gübre çuvalının tamamı bu değerden mi ibaret yoksa ağırlığın bir bölümü başka safsızlıklar ve nem içeriyor mu? Neticede laboratuar kalitesi bir malzeme değil.

Karışımın homojen olması gerekir. Çünkü kullanacak kişi tüm çuvalı aynı anda kullanmayacak, içinden 3-5 kg alıp kullanacak. Bu yüzden siz örneğin 100 gr alıp suda çözerseniz buradan 13 gr Azot geldiğini kabul edebilirsiniz.

MeyveliTepe 19-01-2014 12:13

Problem homojen olup olmaması değil, çuvaldaki malzemenin formülü hangi oranda temsil ettiği. Başka bir anlatım ile çuvaldan alınıp tartılan 1 gr malzemenin tamamının potasyum nitrat olup olmadığı.

perseus 19-01-2014 14:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1242385)
Problem homojen olup olmaması değil, çuvaldaki malzemenin formülü hangi oranda temsil ettiği. Başka bir anlatım ile çuvaldan alınıp tartılan 1 gr malzemenin tamamının potasyum nitrat olup olmadığı.

Belirttiğim örneğe göre hesaplarsak, gübre yaklaşık olarak % 92-93 oranında KNO3 içermekte, geriye kalan %7-8 kısım safsızlıktır. Bu safsızlıkların neler olabileceği konusunda bir fikrim yok. Daha saf KNO3 kullanmak isterseniz Teknik Kimyasal olarak arayın yaklaşık olarak %97-98 saflıkta olur.

Daha da saf KNO3 kullanmak isterseniz Merck Marka KNO3 alabilirsiniz. Fiyat olarak yaklaşık 35-40 TL/kg civarındadır. Saflığı ise genellikle %99'un üzerindedir.
İyi çalışmalar dilerim.

MeyveliTepe 19-01-2014 15:03

Bir an için bu malzemenin %90 saf olduğunu var sayalım (bu bilgi yok), kullanacağım diğer malzemeler %99+ saflıkta. Bu durumda saflık oranını bilemediğim ve muhtemelen diğerlerine göre daha düşük bir malzeme ile yüksek saflıktaki malzemelerin birlikte kullanımının yaratacağı mahzur ise orijnal sorum. Öyle ya, malzemelerin tetra hidrat veya penta hidrat formlarının yaratacağı farkları bile formülasyona yansıtmaya çalışırken bilinmez saflık derecesi beklenmedik sapmalara sebep olacaktır. Bu gibi durumlarda uygulamacı arkadaşlar ne yapıyor?

ankafar 19-01-2014 19:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1242410)
Bir an için bu malzemenin %90 saf olduğunu var sayalım (bu bilgi yok), kullanacağım diğer malzemeler %99+ saflıkta. Bu durumda saflık oranını bilemediğim ve muhtemelen diğerlerine göre daha düşük bir malzeme ile yüksek saflıktaki malzemelerin birlikte kullanımının yaratacağı mahzur ise orijnal sorum. Öyle ya, malzemelerin tetra hidrat veya penta hidrat formlarının yaratacağı farkları bile formülasyona yansıtmaya çalışırken bilinmez saflık derecesi beklenmedik sapmalara sebep olacaktır. Bu gibi durumlarda uygulamacı arkadaşlar ne yapıyor?

Büyük bir sorun yaratmaz yüzde 90 dan fazla olur saflık genelde. Merck bana göre lab uygulamaları harici gereksiz para demek... Ben bazen labda bile Merck den az saf ürünler kullanırım. İşin ucunda makale çıkartmak yok ise yüzde 99.9 saflıkla 99 arasında bir fark görmezsiniz.

Piyasada başarılı Türkiye üretimli markalar mevcut.

MeyveliTepe 19-01-2014 19:59

Merck bana göre de çok gerekli değil. Başarılı yerli ürün malzemeler var.

Başka bir soru sorayım. Şelatlama konusunda genelde ne yapılıyor? Edta vb. bir ajan mı kullanılıyor, hiç şelatlama yapmadan mı kullanılıyor?

Bir kaç araştırmada fulvik asitin iyi bir doğal şelatlama ajanı olarak kullanılabileceği bildiriliyordu, hiç deneyen var mıdır?

ankafar 19-01-2014 20:03

Şelat için edta olmalı. Fulvik asit duymadım hiç belki çok iyidir(bilgim yok). Demir kendiniz yapabilirsiniz şelat formülünü yahut yine piyasada güzel demir ürünleri mevcut.

MeyveliTepe 20-01-2014 01:10

Hydroponics'de fulvik asit kullanımı ile ilgili çok kaynak var. Doğal şelatlayıcı olmasının yanı sıra başka bir çok faydasından söz ediliyor.

Şelatlama konusunda da sentetik ajanlardan daha başarılı olduğuna dair iddialar var. Şelatlamada en büyük farkının, oganik fulvik asit moleküllerinin inorganik metal moleküllerini bağlayarak, edta' ile olandan daha küçük kompleks parçacıklarının kökler tarafından rahat alınabilmesi olduğu söyleniyor.

Buna ilaveten ayrıca başka faydaları var ve kullanılan metal iz elementler sentetik ajanlarla zaten şelatlanmış olsa dahi kullanılmasını önermişler.

Bir kaynak, 300 ppm fulvik asiti doğru doz olarak belirtmiş.

Birkaç kaynak:

Discover secret of chelation

Hydro Humates

What is chelation

Humates in Hydroponics

Chelating Agents

ZUĞA 20-01-2014 09:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1242410)

Eğer kullandığımız ürünün saflık oranı belirtildiyse ambalaj üzerinde.
Kullanabileceğimiz basit bir formül mevcut.

200 ppm Ca istenildiğini farzedelim.Calcium Nitrat Gübresini Kullanırsak Ca için.
200 ppm için x=200 * ( 164/40) = 820 mg/l
%90 saflık oranında olduğunu farz edelim
(100/90) * 820 = 911 mg/l kullanmamız gerekir.

ateşkaptan 20-01-2014 12:33

Sayın Zuğa;

Hesaplarınızı bir daha gözden geçirmenizi dilerim.

KİMYASAL MADDE ADI KALSİYUM NİTRAT
FORMÜLÜ Ca(NO3)2.4H2O
MOLEKÜL AĞIRLIĞI 236,15 g / mol Hesap neticesi,

Ca(NO3)2.4H2O >KalsiyumNitrat>40+14*2+16*3*2+4*1*2+4*16=236
Kalsiyum yüzdesi=40/236=0.1695>% 16.95 Kalsiyum mevcuttur.

Ancak KalsiyumNitrat Gübresi içinde %26.3 oranında bulunan KalsiyumOksit'in ; 0.715 i oranında Kalsiyum bulunur,

% 26.3*0.715= % 18.81 olarak alabiliriz.

(Tartes'de satışı yapılan KalsiyumNitrat gübresi içeriği,
Toplam azot (N) : % 15.5 (nitrat azotu : NO3-N %14.4 , amonyum azotu : %1.1)
Kalsiyum oksit (CaO) : % 26.3
Kalsiyum (Ca) : % 18.8)

Buna göre;
200 ppm Kalsiyum , bir litre tank için istenilen KalsiyumNitrat;
200/0.188*100=10.64 ml.>10.64*100/1000=1.064 gr KalsiyumNitrat gerekir.

Ayrıca; torba üzerinde % 98 saf olarak yazıyorsa, 98/100 olarak hesaplanır.

Saygılarımla.

ZUĞA 20-01-2014 17:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ateşkaptan (Mesaj 1242728)
Sayın Zuğa;

Hesaplarınızı bir daha gözden geçirmenizi dilerim.

KİMYASAL MADDE ADI KALSİYUM NİTRAT
FORMÜLÜ Ca(NO3)2.4H2O

Ca(NO3)2.4H2O >KalsiyumNitrat>40+14*2+16*3*2+4*1*2+4*16=236
Kalsiyum yüzdesi=40/236=0.1695>% 16.95 Kalsiyum mevcuttur.

Ancak KalsiyumNitrat Gübresi içinde %26.3 oranında bulunan KalsiyumOksit'in ; 0.715 i oranında Kalsiyum bulunur,

% 26.3*0.715= % 18.81 olarak alabiliriz.

(Tartes'de satışı yapılan KalsiyumNitrat gübresi içeriği,
Toplam azot (N) : % 15.5 (nitrat azotu : NO3-N %14.4 , amonyum azotu : %1.1)
Kalsiyum oksit (CaO) : % 26.3
Kalsiyum (Ca) : % 18.8)

Buna göre;
200 ppm Kalsiyum , bir litre tank için istenilen KalsiyumNitrat;
200/0.188*100=10.64 ml.>10.64*100/1000=1.064 gr KalsiyumNitrat gerekir.

Ayrıca; torba üzerinde % 98 saf olarak yazıyorsa, 98/100 olarak hesaplanır.

Saygılarımla.

daha önceden de gübreler ve içerik farklılıkları ile ilgili belirtmiştim.
benim elimde bulunan 2 kaynakta 2 farklı veri mevcut.
baz aldığım ve örnekte vermiş olduğum ise Calcium nitrate—Ca(NO3)2
Atomic Weight Molecular Weight
Ca = 40.08 Ca = 40.08
N = 14.008 2N = 28.016
O = 16.00 6O = 96.0
Total = 164.096
Note: There are two nitrogen atoms and six oxygen
atoms in calcium nitrate.
Bu şekilde. ve hesabın yalnışlığının sebebi gübre içeriğinin değişik olması. yani buda hesabı yalnış yapmamakta zannedersem ki. Saflık oranınıda sadece farz edelim şeklinde belirttim. yani aldığımız üründe saflık yüzdesi ne ise ona göre hesaplanmalı tabiyki. standart %90 gibi bir oran vermedim. Sadece farz ettim.

Ve bu gübre konusunda gerçekten bir standart varmı yoksa her fimanın faklımı. Bu konuda da aytınlatırsanız sevinirim. Çünki hesap yaparken en zorlandığım kısım bu açıkçası

ZUĞA 20-01-2014 17:26

şimdi kaynağımda tekrar incelediğimde sizin vermiş olduğunuz Ca(NO3)2.4H2O kalsiyum nitrat gübresi aslında Calcium nitrate tetrahydrate Ca(NO3)2·4H2O olarak adlandırılıyor

MeyveliTepe 20-01-2014 17:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ateşkaptan (Mesaj 1242728)
FORMÜLÜ Ca(NO3)2.4H2O

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ZUĞA
baz aldığım ve örnekte vermiş olduğum ise Calcium nitrate—Ca(NO3)2
Atomic Weight Molecular Weight
Ca = 40.08 Ca = 40.08
N = 14.008 2N = 28.016
O = 16.00 6O = 96.0
Total = 164.096

Bu malzemeler farklı formüle sahipler. Biri tetrahidrat formunda ve dolayısıyla da molekül ağırlığı farklı.

Bu arada, gübrecilerin sattığı ürünlerde hidrat durumunun ne olduğu yazılı mıdır?

ZUĞA 20-01-2014 17:50

3 Eklenti(ler)
Eklenti 465854

Eklenti 465855

Eklenti 465856

Agrotarın Magnezyum Sülfat Gübresi formülü vermiş ama saflık oranı belirtilmemiş en azından ben göremedim.

Diğerleride Emir Kimya dan edindiğim ürünler ve üzerlerinde formülasyonlarıda mevcut.

ateşkaptan 20-01-2014 18:41

Türkiye de üretilen veya ithal edilip satılan KalsiyumNitrat gübresi ile ilgili dökümanlar aşağıdaki linklerdedir.

Umarım yardımcı olur.

Uzman Kimya - +90 (212) 582 83 83

KALSİYUM NİTRAT

http://www.bisbeykimya.com/teknik/kalsiyum-nitrat.pdf

http://www.bisbeykimya.com/teknik/sp...alcinit_fw.pdf

http://www.gubretas.com.tr/TR/PRODUC...p?gId=3&fId=62

KALSİYUM NİTRAT 25kg - GÜBRE

MeyveliTepe 20-01-2014 19:37

Agrotar vermiş ama gübrecilerin paketlerinde formül çoğu zaman yok galiba. Hidrat formu hesaplamaları ciddi şekilde etkilediğinden bu bilgi mutlaka gerekiyor. Kimyacılar gereken bilgileri tam olarak vermişler.

ZUĞA 22-01-2014 23:05

Sayın Ateş Kapanı Bir soru Sormak istiyorum.Gübre hazırlanması konusunda oldukça kafam karışmakta açıkçası ve Ayşe Gül hanımın kitabında Calsiyum Nitrat gübresi için şöyle bir formülasyon çıkmakta [5CA(NO3)2.NH4NO3.10H2O] .VE VURDA DA 85 PPM CA İÇİN.447,368 MG/L KALSIYUM NITRAT GÜBRESİ KULLANILMALI DEMEKTE. SİZ HESAP YAPTIĞINIZ TAKTİRDE ÇIKARDIĞINIZ SONUÇ NEDİR ACABA.

birde bu formüle göre moleküler kütle hesaplandığında ben sonucu tutturamıyorum. nasıl bir çözüm yolu önerirsiniz. teşekkürler

ateşkaptan 22-01-2014 23:45

Sayın Zuğa;

Bünyesinde % 15.5 N ve % 19 Ca bulunmaktadır. Azotunun tamamı nitrat halinde değildir. % 15.5 toplam azotun % 14.4’ü nitrat azotu (NO3-N) ve % 1.1’i ise amonyum azotu (NH4-N) formundadır. Bu durum kalsiyum nitrat
gübresinin tam formulünden 5Ca(NO3)2.NH4.NO3.10H2O görülmektedir. Ülkemizde kullanılan iki tipi mevcuttur. Doğrudan toprağa uygulanan tipi ve damla sulama-yapraktan uygulamaya uygun olan tipidir.

İkisinin de özellikleri aynı olup, granül yapıdaki rutubet almayı önleyici madde farkları vardır.

Formüle gelince>85 ppm Kalsiyum için >1 litre tank için gereken KalsiyumNitrat miktarı>85/0.19*100=4.47 ml>4.47*100/1000=0.447 gr dır. veya 447 mg dır. Hesap neticesi budur.

Alıntı (calcium nitrate, 5Ca(NO3)2.NH4NO3.10H2O spec: calcium nitrate 76%min. ammonium nitrate: 6-10% total nitrogen: 15.5%min. Ca: 18.5%min. water insoluble matter: 0.2%max. Fe: 0.005%max. Ph value: 5.6-6.8 granularity: 2-4mm)

5Ca(NO3)2.NH4NO3.10H2O >içindeki kalsiyum oranı, >toplamMol.ağırlığı1080.71 dir.> 5*40/1080=0.185 yani % 18.5 dur. yaklaşık % 19 dur.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024