agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni33Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-09-2008, 14:15   #91
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 5
Name:  IMG_4968.jpg
Views: 3786
Size:  35.0 KB

Nihayet foto işini hallettim sanırım. İlk foto denemem umarım olmuştur. Durgun su ortamındaki domates fidesinin hali

Şule68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2008, 14:18   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-08-2008
Sayın şule ellerinize sağlık kolay gelsin diğer resimleri de yüklersiniz ve dataylı çekmişsinizdir umarım.

jibuti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2008, 14:26   #93
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 5
Ben bilgisayarla boğuşurken cevap gelmiş bile

Teşekkür ederim cevap için, sanırım domates fidelerim de biraz küçük ( kendi yetiştirdiğim 1 aylık fide) dayanıklılığı azalıyor bu yüzden. Ben onları seyreltirken bile içim sızlıyor, öyle baygın görünce panik oldum.

Teşekkürler jibuti; diğer fotoları da yükleyeceğim ilk fırsatta.

Şule68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2008, 14:35   #94
Ağaç Dostu

Rica ederim asıl ben teşekkür ederim paylaşım için

Eski 25-09-2008, 18:33   #95
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Sn. sule68, domates bitkiniz pişkin bir fide olmadığından, güneşi görünce bayılıyor, ona biraz zaman verin, biraz kök attımı kendine gelecektir, yalnız 5 litrelik bir kap bulsaydınız daha iyi olurdu, kanımca !

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2008, 09:04   #96
Ağaç Dostu

adnankaraer's Avatar

Giriş Tarihi: 05-09-2008
Özellikle sayın Envor başta olmak üzere arkadaşlar çok değerli bilgiler vermiş burada.
Bunları topraksız tarımda domates yetiştirme şeklinde bir algoritma haline getirebilir miyiz?

Düzenleyen adnankaraer : 28-10-2008 saat 13:09
adnankaraer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2008, 19:13   #97
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adnankaraer Mesajı Göster
Özellikle sayın Envor başta olmak üzere arkadaşlar çok değerli bilgiler vermiş burada.
Bunları topraksız tarımda domates yetiştirme şeklinde bir algoritma haline getirebilir miyiz?
****** getirebiliriz

Eski 30-10-2008, 21:00   #98
Ağaç Dostu

Sevgili envor aramızda olmanıza sevindim.

Eski 04-11-2008, 21:53   #99
hia
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2008
sayın envor,
Ben Kaş Çayköy'de Türkçe öğretmeni olarak çalışıyorum.Burada kiraladığım bir araziye 2000 metrekare
büyüklüğünde tünel yaptım ve iki yıldır domates yetiştirmeye çalışıyorum.Forumda sizin çalışmalarınızı görme şansım oldu ve çok hoşuma gitti.Sizi tebrik etmek isterim.Ayrıca size bir sorum olacakomates fidelerini bağladığımız ipin üst kısmında ip dolanan küçük bir aparat gördüm.Sanırım bu aparat fidanın telden dönmeden uzadıkça geriye salınmasını sağlıyor.Bu aparat hakkında bilgi verebilir misiniz acaba.Nereden bulabiliriz ve maliyeti ne olabilir?Şimdiden teşekkürler.

hia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2008, 16:17   #100
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Merhaba sayın hia, görmüş olduğunuz o aparata ip makarası deniliyor, kullanım amacıda sizin dediğiniz gibi, domates büyüdükçe ipin salınmasıyla telden aşırtılmaması sağlanılıyor, biraz zahmetli bir iş olduğundan genelde çiftçiler tarafından benimsenmediğine şahit oldum aslında, ama yövmiye ile işçi çalıştırılan yerlerde bu uygulanıyor. İp makarasının hem plastikten yapılmışı, hemde telden yapılmışı var, plastikten yapılmışı nispeten daha ucuz, bir okadarda dayanıksız, plastik kasa üreten fabrikalardan temin edebilirsiniz, telden olanını izmirde bir satıcıdan almıştık ama şu an hatırlamıyorum ismini yalnız toplu alım yapacaksanız Tartes'dende araştırabilirsiniz, zannediyorum onlarda satıyordular. Şu an için maliyeti hakkında bir bilgim yok.
saygılar... envor

Eski 05-11-2008, 20:30   #101
hia
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2008
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler sayın envor,
Tartesten araştırdım:1000 adetlik kutuda metal ip makarası 55 euro+kdv imiş.Ben 6000 fidan diktiğim için altı kutu almam gerekecek ve bu da yaklaşık 780 ytl tutacak.Sizce önümüzdeki yıl bu aparatlardan almalı mıyım?(malum bu yıl ipleri bağladık)Bir de sizin 1000 metrekare yerden 32.500 kg domates aldığınızı okumuştum yanılmıyorsam forumlarda.Bunu nasıl başardınız acaba Yani dikim tarihi , verilen gübreler , topraksız tarım v.b. unsarlar nasıl etkiliyor tonajı acaba.Biz geçen yıl 2000 metrekare yerden 30.000 kg ürünü zor almıştık da
Tekrar teşekkürler vakit ayırdığınız için.

hia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2008, 17:57   #102
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Sayın hia; Tel makara aldığınızda birdaha makara almanıza gerek kalmaz, makaranın üzerindeki eski ipi keserek çıkartırsınız, yerine yenisini sararsınız olur, biter
2000 m2'de 30.000 kg ürün alabilmişseniz yinede iyi bir tonaj, topraksız tarımdaki verimi, topraklı tarımda almanızın mümkünatı yok, çünkü toprakta yetiştirilen bitkiyi tam olarak yönlendiremezsiniz, hükmedemezsiniz, ama topraksız tarımda kapalı ortam olduğu için bitki sizin çizdiğiniz yolda gitmek zorundadır, siz onu nasıl beslerseniz o, o şekilde büyür, e ****** verim için beslediğimizden, yüksek tonaj almamızda normal

Eski 06-11-2008, 19:32   #103
Ağaç Dostu

Sayın envor perlit içinde yetiştirmeye çalıştığım domates fidelerime, dikimden sonra ne gibi işlemler yapabilirim.Besin eriyiği ec si ne olmalı, nelere dikkat etmeliyim.Deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz?

Eski 06-11-2008, 22:14   #104
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Sevgili jibuti, diğer başlıktada sorunuza bir çok soru ile cevap verdim ama cevaplarınıza göre cevap vermek istiyorum (Biraz karışık bir cevap oldu, ama inşallah ne demek istediğimi anlamıştırsınız)
Yine sorularınıza soru ile cevap veriyorum, cevabınıza göre cevap vereceğim
1. Seranızın gün içindeki sıcaklığı nedir?
2. Seranızın gün içindeki nem oranı nedir?
3. 3 saatte 2 dakika su veriyorsunuzda; 2 dakika içinde kaç cc su akıyor?
4. Seranızın yönü ve bitkilerin yönü nedir? (Kuzey, güney, doğu, batı)

Eski 07-11-2008, 22:15   #105
Ağaç Dostu

Sevgili envor, seram güney kuzey yönlü
Bugünlerde adana sıck gittiğinden seramın her tarafı açık vaziyette sera içi sıcaklığı 25-26 derece oluyor.
Nem oranı bilemiyorum.
2 dakikada 0.5lt su akıyor bitki köklerine
Sulamayı sizin seralarınızdaki gibi ana boru ve diğer küçük hortum şeklinde değil fidelerin köklerine yakın bir yerden ve 2-3 cm yükseklikten 1,5mm çapındaki küçük deliklerden yapıyorum.
Perlitim de sizin dediğiniz gibi maksimum %10 tozlu.
Drenaj suyu 45 cm den tanka boşalıyor.
Havalandırma şu an bulunduğum yer sıcak olduğundan dolayı gündüzleri seranın her tarafını açıyorum günbatımından sonra kapatıyorum.Sıcaklık sera içi 23-25 derece oluyor gündüz.
Seramın etrafı ağaçlarla çevrili rüzgarı ve soğuğu çok almayan bir yer.
Soğuklar başladığında guney tarafından bir kapı,kuzey tarafından bir pencere açacağım.
Şimdilik istediğiniz bilgiler bunlar sanırım.
Şimdiden teşekkürler.
Bu arada siz nerelerdesiniz ki aps 5 günde,normal posta 10 günde geliyor.İnzivaya mı çekildiniz yoksa kafamı dinliyorsunuz?

Eski 08-11-2008, 07:47   #106
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2008
Sayın jibuti domateslerini beyaz sinekten koruyormusun ,çünkü virüs taşıyorlar domates gelişimini durduruyor bende açıktadomates yetiştirdim beyaz sinekten kurtulamadım .domateslerim virüslü oldular. sevgiler

sabri zeki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2008, 09:13   #107
Ağaç Dostu

Sayın sabri zeki ben çok yeniyim bu konuda.Öğrenmeye çalışıyorum beyaz sinekten korunma yolları nedir?.Bu arada sera sea diyorum ama benim seram sadece 40 m2 deneme amaçlı yaptım.İlginiz için teşekkürler.

Eski 08-11-2008, 18:05   #108
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jibuti Mesajı Göster
Sevgili envor, seram güney kuzey yönlü
Bugünlerde adana sıck gittiğinden seramın her tarafı açık vaziyette sera içi sıcaklığı 25-26 derece oluyor.
Nem oranı bilemiyorum.
2 dakikada 0.5lt su akıyor bitki köklerine
Sulamayı sizin seralarınızdaki gibi ana boru ve diğer küçük hortum şeklinde değil fidelerin köklerine yakın bir yerden ve 2-3 cm yükseklikten 1,5mm çapındaki küçük deliklerden yapıyorum.
Perlitim de sizin dediğiniz gibi maksimum %10 tozlu.
Drenaj suyu 45 cm den tanka boşalıyor.
Havalandırma şu an bulunduğum yer sıcak olduğundan dolayı gündüzleri seranın her tarafını açıyorum günbatımından sonra kapatıyorum.Sıcaklık sera içi 23-25 derece oluyor gündüz.
Seramın etrafı ağaçlarla çevrili rüzgarı ve soğuğu çok almayan bir yer.
Soğuklar başladığında guney tarafından bir kapı,kuzey tarafından bir pencere açacağım.
Şimdilik istediğiniz bilgiler bunlar sanırım.
Şimdiden teşekkürler.
Bu arada siz nerelerdesiniz ki aps 5 günde,normal posta 10 günde geliyor.İnzivaya mı çekildiniz yoksa kafamı dinliyorsunuz?
Sayın jıbutı, öncelikle 3 saatte 500 cc su vermeyin, saat başında 100cc su verecek bir sistemi oturtmaya çalışın, e bu nasıl olacak diye soruyorsanız işte size bir çözüm
http://www.netafim.com.tr/1412/
Yukarıdaki linkte bulunan damlatıcılardan temin edin, ve her köke bir adet gelecek şekilde sulama borusuna monte edin, ucunada 30-40 cm'lik bir ince plastik hortum takıp bu hortumuda domatesin kökünün yakınına saplayın, saatinizi tutarak bu sistemden bir dakika su geçirin, ve bir dakika içinde hortumdan akan suyu bir beher ölcek ile ölçüp, bir dakikada sistemin verdiği suyu bulup ona göre saatte 100 cc su verebileceğimiz dakikayı bulup, o bulduğumuz dakika kadar zamanda sulamaya devam edin. Çok karışık oldu, yazdıklarımdan benim bile kafam karıştı
Ondan sonra; Dijital bir zaman rölesi temin edin ve dinamonuza bağlayın, şimdilik 100 cc su ile devam edin, yalnız domatesiniz büyüdükce su miktarını arttıracağız, yalnız sabah ilk su miktarı 60 cc veya 80 cc olursa çok daha iyi olur, birde güneş batmadan 1-2 saat kala suyu kesmelisiniz.
Sayın jibuti topraksız tarımda başarının %50'si iklimlendirme, %30'u besleme, % 20 'si kültürel işlemdir, yani bunu neden yazdım, hemen sıcaklığı ve nemi ölcebilen iyi bir termometre alman lazım.
Perlitindeki toz oranı önemli değil, suyun 45 santimden akması iyi, yalnız dinamondaki su çıkışına bir T ile bir vana takıp, hortumunuda yüksekten su tankına dökülecek şekilde ayarlarsan çok daha iyi olacağını zannediyorum, sıcak havalarda seranın etrafını açman iyi, yalnız kuzey rüzgarlarını hafife alma, kuzeyden esen rüzgarlar domatese darbe vurabiliyor vede çok daha fazla suya ihtiyaç duyabiliyor. (izlenimlerim böyle)
Ayrıca beyaz sinek için file alabilirsin, hatta almalısın, hem beyaz sinekten korur, hem zararlı diğer böceklerden, şimdilik bu kadar, yalnız seranızın detaylı resimlerini yüklerseniz, konuya daha çok hakim olabiliriz.
Benim nerede yaşadığıma gelince; Antalya, Muğla il sınırındayım, malesef burası kerbela gibi bir yer ama seviyorum burayı

Eski 08-11-2008, 18:09   #109
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Sevgili jibuti, şimdilik EC 1.9 ile başla, pH'yı 6.0 da tutabilirsen iyi olur, suyun EC ve pH'sını ölçebilecek el aletlerin vardır herhalde, he! yok sa, hiç başlama bu işe derim.

Eski 08-11-2008, 20:39   #110
Ağaç Dostu

Sayın envor cevaplar için çok teşekkürler.Seramın ve düzeneklerimin resimlerini yükyeceğim en kısa zamanda.İlginize ve bilginize teşekkürler.

Eski 08-11-2008, 20:44   #111
Ağaç Dostu

Bu işi çok önemsiyorum ve bir alaylı olarak öğrenmek istiyorum.Öncede demiştim bu iş belkide bana yeni bir hayat, yeni bir iş ve özgürlük sağlayacak.Bu arada sera dediğim şey aslında seracık 40 m2.Denemek,tecrübe sahibi olmak ve öğrenmek adına yaptım.

Tankım toprağın 1,5mt altında çünkü sistemim topraktan 45 santim yukarıda.Tankın içinde bir dalgıç pompam var ve 20 lik denilen su borularına köklerine yakın gelecek şekilde deldim.Sizin istediğiniz sabah 60 veya 80cc ve 100 cc olayını dakika olarak ölçüp akıllı prizime ayarlayabilirim.

Eski 09-11-2008, 18:47   #112
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Sevgili jibuti, seracık demiş küçümsemişsin yaptığın işi, hiçde küçümsenecek işler değil bunlar, bende 55 m2 sera yaptım, sebebide ileriyi daha net görebilmek için, eminim sizinde yapmış olduğunuz seranız, size ileriki yıllar için ışık tutar, eminim tutacaktır

Eski 09-11-2008, 19:00   #113
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Sizin istediğiniz sabah 60 veya 80cc ve 100 cc olayını dakika olarak ölçüp akıllı prizime ayarlayabilirim.
Sevgili jibuti; Havanın açık olduğu günlerde, güneş doğduktan bir saat kadar sonra, 80 cc ile sulamaya başla, ikinci suyu bir saat sonra 100 cc'ye çıkart, sera sıcaklığı 24- 28 derecelerde ise saatte bir 100 cc ile devam et, yalnız güneş batımından 2 saat önce sulamayı kesmen lazım.
Havanın kapalı olduğu günlerde, sulamaya saat 9:30, 10:00 gibi 60 cc ile sulamaya başlamalısın, sonra ikinci sulamayı 80 cc , 3. sulamada 100 cc'ye getirip öyle devam etmelisin,eğer gün içinde hava açılmazsa, öğleden sonra saat 14:00 gibi suyu kesmelisin, topraksız tarım yapıyorum diye gereğinden fazla su vermelisin, (uzaktan kumanda ile anca bu kadar oluyor), yalnız buraya yazdıklarım genel topraksız tarım kuralları değildir, ama amatörce yapılan bir yetiştiricilikte, hiç olmazsa bu kurallara uyulursa, biraz olsun profosyönelliği yakalamış olursunuz.

Eski 09-11-2008, 21:49   #114
Ağaç Dostu

eczadolabi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Meğer ne az sulanıyormuş hakkaten
Yavaş yavaş ikna oluyorum galiba

eczadolabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2008, 10:35   #115
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eczadolabi Mesajı Göster
Meğer ne az sulanıyormuş hakkaten
Yavaş yavaş ikna oluyorum galiba
İşte bu sevindirici bir haber

Eski 10-11-2008, 13:29   #116
Ağaç Dostu

sevgili envor bilgiler için teşekkürederim.Amatörce başladım ve umarım sayende profesyonele doğru kapasitem ve becerim ölçüsünde gideceğim.Bu yüzden ayrıntılı ve kuralına uygun öğrenmek ve yapmak istiyorum.

Eski 11-11-2008, 10:46   #117
Ağaç Dostu

Sevgili envor, seracığım için söylediklerin gerçekten beni yüreklendiriyor çok teşekkürler.

Domates fidesinin gelişim evreleri nelerdir.Yani dikimden ne kadar zaman sonra çiçeğe döner,meyve tutumu ne kadar zaman sonra oluşmaya başlar.
Domatesin istediği sıcaklık nedir lütfen söyler misin?

Eski 11-11-2008, 11:29   #118
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 2
envor bey seranız gerçekten güzel görünüyor. işini bilen insanların ürünleride ne kadar güzel yetiştiği ortada sizi kıskandım. topraksız tarımın bu kadar güzel olabileceğini tahmin edemezdim.

Benim evde saksının içinde yetiştirdiğim fakat geç kalınmış bir domates fidesi var. çiçekleri oluşmaya başlamıştı fakat havalar soğuyunca malesef oluşmadılar. alt yaprakları kurudu, geçen hafta havaların sıcak geçmesiyle güneşi gören domateslerim çiçeklendi fakat havalar soğudu ve çiçeklerim yeniden dökülcek, bunların dökülmeden domatese oluşmasını nasıl sağlayabilirim.

ayax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2008, 12:49   #119
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
Sevgili jibuti; Havanın açık olduğu günlerde, güneş doğduktan bir saat kadar sonra, 80 cc ile sulamaya başla, ikinci suyu bir saat sonra 100 cc'ye çıkart, sera sıcaklığı 24- 28 derecelerde ise saatte bir 100 cc ile devam et, yalnız güneş batımından 2 saat önce sulamayı kesmen lazım.
Havanın kapalı olduğu günlerde, sulamaya saat 9:30, 10:00 gibi 60 cc ile sulamaya başlamalısın, sonra ikinci sulamayı 80 cc , 3. sulamada 100 cc'ye getirip öyle devam etmelisin,eğer gün içinde hava açılmazsa, öğleden sonra saat 14:00 gibi suyu kesmelisin, topraksız tarım yapıyorum diye gereğinden fazla su vermelisin, (uzaktan kumanda ile anca bu kadar oluyor), yalnız buraya yazdıklarım genel topraksız tarım kuralları değildir, ama amatörce yapılan bir yetiştiricilikte, hiç olmazsa bu kurallara uyulursa, biraz olsun profosyönelliği yakalamış olursunuz.
Sevgili envor;
Isı ve ışık durumuna göre sulama rejimi değişiyor. Peki besleme çözeltisinin konsantrasyonu yani EC si değişmiyor mu? Bir tablo yapılabilir mi? Isı ve ışık şu kadarsa besleme miktarı bu kadar "cc/saat" ve çözelti EC si "bukadar microsiemens" tir şeklinde..Cevaplarsanız çok sevinirim..
Saygılarımla.

kahyanur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2008, 18:01   #120
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Sevgili envor, seracığım için söylediklerin gerçekten beni yüreklendiriyor çok teşekkürler.

Domates fidesinin gelişim evreleri nelerdir.Yani dikimden ne kadar zaman sonra çiçeğe döner,meyve tutumu ne kadar zaman sonra oluşmaya başlar.
Domatesin istediği sıcaklık nedir lütfen söyler misin?
Sevgili jibuti, size gelen bandita cinsi domatesler dikimden bir hafta sonra çiçek tomurcuklarını çıkarmış olmalı, çıkan salkımdaki her çiçeğin açması ve döllenip domatese dönmesi iklime göre değişmekle beraber, bir hafta, on günü bulabilir.
Domatesin gündüz 23, gece 15 derece en iyi verimi verdiği sıcaklıklardır, sera nem oranıda% 75 olduğu bir ortam, domates için mükemmeldir.
İlk meyvelerin kızarması, domatesinizin 8. çiçek salkımını çıkarttığı zaman olacaktır. (Biraz sabır )
Gündüz vede gece sıcaklıklarının arasındaki fark 8 dereceyi geçtiği zaman domates bitkisinin gelişiminde stres izleri görülebiliniyor.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024