agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Topraksız Tarım (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/)
-   -   Envor / Topraksız tarım, Domates yetiştiriciliği (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/7870.htm)

envor 04-03-2008 22:43

Envor / Topraksız tarım, Domates yetiştiriciliği

5 Eklenti(ler)
Bugün domateslerin fotorafını çekmiştim yavrularım çok fotojenik çıkmış,sizinle paylaşayım istedim;
Eklenti 31512
Eklenti 31513
Eklenti 31514
Eklenti 31515
Eklenti 31516
İnsanın sevdiği işi yapması gibisi yok...:)

denizakvaryumu 05-03-2008 07:45

Domates fabrikası :)

Sn.envor mantar-bit vs. için ilaçlama yapıyormusunuz? Bir domates hasat edilene kadar kaç tane ilaç atıyorsunuz?

Ya da sizin domatesler organik mi?

envor 05-03-2008 09:24

Sn. denizakvaryumu hastalık ve zararlılar için ilaçlama yapıyoruz,eurepgap sertifikamız olduğu için ilacı dozajında kullanıyoruz ve ilaç bekleme süresini doldurmadan kesinlikle hasat yapmıyoruz,işletmemiz sürekli denetim altında.
Ürünlerimizin çoğu yurtdışına gidiyor,diğer kalanda büyük marketlere gidiyor,yani %100 kalite,% 0 kalıntı.:)

envor 05-03-2008 09:29

Kaç ilaçlamaya gelince rutin bir programımız yok,hastalık ve zararlılara göre karar veriyorum.Hastalıkları önlemek için aslında organik ilaçları kullanıyorum vede canlı bakteri kullanıyorum.Yani kötülerle iyileri savaştırıyorum.****** hep biz galip geliyoruz...:D:D

denizakvaryumu 05-03-2008 09:38

Peki dölleme bambus arısıyla mı oluyor yoksa vız vız mı kullanıyorsunuz?

envor 05-03-2008 10:48

Bambus arısını kullanıyoruz.

envor 05-03-2008 11:42

Evet bizim seradada yukarıda yazan her şey mevcut,ayrıca bambus arısını türkiyede üreten şirketlerde var,sizlerde domates ektiğinizde dölleme yapmalısınız,basit bir tekniği var zamanı geldiğinde konuşuruz bu konuyuda.

Kudret Tezel 05-03-2008 16:05

Teşekkürler Denizakvaryumu,bu yazınız kafaları karıştıran birçok soruya yanıt vercek sanıyorum.<arkadaşlarımızı daha bir iç huzuru ile topraksız tarım yapmaya teşvik edecek kanısındayım.
Arkadaşlar. dört günkük bir süre şehir dışına çıkmak zorundayım .önümüzdeki haftadan itibaren besin eriyiği siparişlerinizi ulaştırmaya çakışacağım.Açık adreslerinizi bildirmenizi rica ediyorum.

denizakvaryumu 05-03-2008 22:29

Sn.envor

dağıtacağınız domates fideleri yukardaki resmini yayınladığınız domates fidelerinden ise bu fideleri alanlar domates bolluğundan bu yaz domates almazlar artık :)

yalnız o domatesleri toplamak için bir de merdiven almak lazım...Ağaç gibi domates fideleri ve her taraftan domates fışkırıyor.

Yok yok ben önce çeri ile başlayayım ,bu işe bir ısınayım :)

envor 06-03-2008 08:07

Çeri domatesin uzamayacağınımı sanıyorsunuz?:DBizdeki çerilerin boyu şu an 3 metreyi çoktan geçti:DKültürel işlem yapıyoruz,domatesten çıkan filizleri kırıyoruz,boy atmasını sağlıyoruz,kırmazsak oturak domates gibi birşey olur,dalları sağa sola gider,hem yer kaplar hem istediğiniz verimi alamazsınız:p

denizakvaryumu 06-03-2008 09:06

Evet çeriler de uzuyor bu nedenle - tumbling tom red -- balkoncular için en iyi seçenek :)

envor 08-03-2008 10:15

3 Eklenti(ler)
Eklenti 31754
Eklenti 31755
Eklenti 31756
Bularda bizin cherr domateslerimiz,cinsi conchita bence dünyanın en lezzetli domatesi,o kadar lezzetli ki bir türlü olgunlaştıramıyoruz,biraz kızardımı hemen mideye indiriyoruz...:D
Sabırsızız sabırsız...:o

Innuendo 08-03-2008 10:34

Enver Bey, bu cherry domatesleri yazın açık alanda yetiştirebilir miyiz?

envor 08-03-2008 10:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Innuendo (Mesaj 212580)
Enver Bey, bu cherry domatesleri yazın açık alanda yetiştirebilir miyiz?

Antalya iklimi olan bölgelerde %30 gölgeleme yapılırsa yetiştirilebilir,çok aşırı sıcak olmayan bölgelerde ****** yetiştirilebilir.

Innuendo 08-03-2008 10:54

Çok teşekkür ederim, bizim olduğumuz yer 1500 rakımlı, herhalde yetişir.
Saygılar...

tomurcuk2 09-03-2008 19:25

Sevgili Kudret Bey,
Tesadüf eseri bulduğum bu forum, benim oldukça merakımı uyandırdı. Bir süredir yazışmalarınızı okuyor ve anlamaya çalışıyorum. Ben bu zamana kadar maydonos bile yetiştirmedim ama yoğun İstanbul yaşantısında beni dinlendirebilecek bir hobi olarak, topraksız tarım konusunda denemeler yapmak istiyorum. Oturduğum evin pimapen ile kapatılmış yaklaşık 1X3m lik balkonu var. Burada su kültürü ile domates ve çilek yetiştirebilirmiyim diye oldukça heyecanlandım. Yazışmalarınıza baktığımda kendimi sıfır noktasında görüyorum. Besin eriyiği ve tohum **** fide konusunda bana yardımcı olabilirmisiniz acaba? Bunun dışında ihtiyacım olabilecek diğer malzemeleri temin için adres, telefon temin edebilirmisiniz acaba?
Saygı ve Selamlarımı size ve tüm arkadaşlara sunarım.

izzeterisen 09-03-2008 19:52

İyi günler,
Sizden bir isteğim var, eğer yanıt verebilirseniz çok sevinirim.
Sera yapım maliyeti dışında, sadece topraksız tarım için şu anki yatırım maliyetiniz nedir?
bir de kullandığınız ortam nedir.
Teşekkür ederim

denizakvaryumu 09-03-2008 20:22

Eh ayrı bir başlık açıldığına göre Sn envor bize topraksız tarımda domates için kullandıkları besin eriyiğinin formülünü söyler artık :)

Sn envor topraksız tarımda domates yetiştirmek için :

100 lt suya katacağımız 12 adet besinin adları ve oranları nedir?

İsterseniz tankı A ve B diye de ayırabiliriz .

Teşekkürler.

envor 10-03-2008 12:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen (Mesaj 213005)
Sera yapım maliyeti dışında, sadece topraksız tarım için şu anki yatırım maliyetiniz nedir?
bir de kullandığınız ortam nedir.

Sera maliyeti hariç diye bir hesap yapmadım hiç,şunu söyleyebilirimki yeni yaptırdığımız seranın 1 dönümünü 25.000euro'ya maletmeye çalışıyoruz.
(40.000-60.000euro gibi rakamlara anahtar teslimi sera yaptırılabiliniyor.)
Kullandığımız ortam domateste perlit,franbuazda cocopeat&perlit
yalnız mevcut seradan topraksıza geçmenin maliyeti çok fazla olmasa gerek diye düşünüyorum.

envor 12-03-2008 17:26

3 Eklenti(ler)
Serada bugün çektiğim resimlerden;
Eklenti 32018
Eklenti 32019
Eklenti 32020
Ayrıca bu başlıkta sizinle serada yapılan kültürel işlemleride paylaşmayı istiyorum...:)

Oğuzhan 12-03-2008 17:49

Sevgili Envor ,
Çok güzel maşallah.
Bunlar topraksız mı ?
Bu nasıl domates böyle sarmaşık gibi.Süperler ..

Oğuzhan 12-03-2008 17:54

envor,

Canlı bakteri dediğiniz ne ?
Benim kırmızı örümcekten başım belada.Nasıl kurtulabilirim.Ne tavsiye edersiniz.

envor 12-03-2008 18:18

Sayın Oğuzhan,hangi bitkiyi yetiştiriyorsunuz?Konuyu biraz detaylı anlatın lütfen.

Oğuzhan 12-03-2008 19:16

Biraz konu dışı olcak ama affınıza sığınarak yazıyorum.
Pepino,passion ve limon.
Saksıda yetiştiriyorum.En çok pepinoda var.Yapraklar ve çiçek tomurcukları dökülüyor.
Açmadan dökülüyor.Yaprakların üstünü ağ gibi kaplama oluyor.ve küçük böcekler var.

Gokhan Basan 12-03-2008 19:16

Çok güzel fotoğraflar...
Acaba bu domatesleriniz fidelerinden alabilir miyiz?

envor 13-03-2008 07:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Oğuzhan (Mesaj 214148)
Biraz konu dışı olcak ama affınıza sığınarak yazıyorum.
Pepino,passion ve limon.
Saksıda yetiştiriyorum.En çok pepinoda var.Yapraklar ve çiçek tomurcukları dökülüyor.
Açmadan dökülüyor.Yaprakların üstünü ağ gibi kaplama oluyor.ve küçük böcekler var.

Pepino bitkisi kırmızı örümcek için tel kadayıf:Dkır. örümcek bitki öz suyuyla beslenir ve yaprakları kurutur,çiçekleri döker.Yani diğer bitkilerde böyle oluyor.Pepino bitkisini resimlerde gördüm sadece,ama bende yetiştireceğim yakında.Kırmızı örümcekle mücadele ilaçlama ile olur,ilaçlayacaksın,yanlız kır.örümcek yumurtaları için atacağın ilacı yılda 2 defadan fazla kullanmaman gerekiyor ve arka arkaya attığın ilaçları değiştirmen gerekiyor,bağışıklık sistemi çok kuvvetli bir zararlı.:mad:

envor 13-03-2008 07:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Gokhan Basan (Mesaj 214149)
Çok güzel fotoğraflar...
Acaba bu domatesleriniz fidelerinden alabilir miyiz?

Sn. Gokhan Basan,malesef şu an için fide elimizde yok,belki Ağustos ayında yeni dikim yaparken olur,o zaman siz yine bir hatırlatın zahmet olmazsa tedarik ederiz.

envor 19-03-2008 21:03

1 Eklenti(ler)
Eklenti 32604
Hasat edilmiş domatesler,kutulanmış ve paketlemeye gidecek.

Süha Şendoğan 24-03-2008 13:32

Sevgili Envor
Resimler süper çok beğendim allah bizede (balkonda) nasip etsin inşallah..

Innuendo 07-05-2008 11:43

Sayın Envor, domateslerim üst bölümlerden de meyve tuttu ancak alttaki irileşen domatesler henüz kızarmadı. Bunun için yapmam gereken birşey var mı?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024