agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni177Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-03-2012, 11:10   #961
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2012
ph düşürücüler

iyi günler kolay gelsin;
uzun zamandır forumun bu bölümünü takip ediyorum. sayenizde çok şey öğrendim. öğrendiklerimi pratiğe dökmek için harekete geçtim. dometes tohumu buldum, hava motoru aldım, file saksı, hydroton, sıvı gübre aldım, ph düşürücü de aldım( ne kadar da görgüsüzüm ama aklımda bir sorun var. suyun ph ını 5.5 yapmam gerekiyor. bunun için b5b isimli bir ürün aldım. suya belirtilen renge ulaşana kadar b5b koyuyoruz. iyi güzel de su köpürüyor. köpük 2 gün gitmiyor. rengi de değişiyo tabi. aslında ilaçlama suyuna katılıyormuş. ben hidroponikte kullanmaya çalışıyorum. acaba bitkiye bir zararı olur mu? ilaçlarla etkileşimi yoktur diyor, güvenle kullan diyor ama neticede kul yapısı. Böyle bir ürün kullanan var mı? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.Teşekkür ederim.

tetrax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2012, 15:14   #962
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tetrax Mesajı Göster
iyi günler kolay gelsin;
uzun zamandır forumun bu bölümünü takip ediyorum. sayenizde çok şey öğrendim. öğrendiklerimi pratiğe dökmek için harekete geçtim. dometes tohumu buldum, hava motoru aldım, file saksı, hydroton, sıvı gübre aldım, ph düşürücü de aldım( ne kadar da görgüsüzüm ama aklımda bir sorun var. suyun ph ını 5.5 yapmam gerekiyor. bunun için b5b isimli bir ürün aldım. suya belirtilen renge ulaşana kadar b5b koyuyoruz. iyi güzel de su köpürüyor. köpük 2 gün gitmiyor. rengi de değişiyo tabi. aslında ilaçlama suyuna katılıyormuş. ben hidroponikte kullanmaya çalışıyorum. acaba bitkiye bir zararı olur mu? ilaçlarla etkileşimi yoktur diyor, güvenle kullan diyor ama neticede kul yapısı. Böyle bir ürün kullanan var mı? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.Teşekkür ederim.
tesadüflerle yapılan topraksız tarım ,topraksız tarım olmaz
topraksız tarım, ölçüye formüle,dikkate dayanır hatayı kabul etmez
bitki yetiştirmek için 16 elemente ihtiyacımız var dahasonraki b5b veya diyer sıvı mikrobiel gübreler araştırmalar sonunda kullanması gerekli ,yarardan çok zarara uğramayalım
kabarma ,köpürme, kararma vs belirtiler reaksiyon olabileceğine düşünmeli
toprasız tarım çalışmalrını iyi okuyup öyle çalışmaya başlayın derim

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2012, 15:53   #963
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rasev Mesajı Göster
sayın idris bey ,
bende kıvırcık yetiştirmeye başlayacağım şimdilik tohumlarım 5 cm boyunda fide olunca iki adet 3m lik 100 lük pimaşlara alacağım.su devamlı akacak besin tankına hava taşıyla hava vereceğim 200 cc lik bardaklarda cocopeath içerinde yetiştirmeye çalışacağım.Kıvırcık denemelerinizde köklerde kararma oldu diyorsunuz fazla oksijenden mi ?ne kadar aralıklarla hava verilmeli kıstas ne olmalı havalandırma yaparken?tohumları ne zaman bardaklara almalıyım sizce?su seviyesi boruda ne kadar olmalı ?şimdiden teşekkürler
kıvırcıkları viyolelere ekip orda birkaç yaprak olunca
o şekilde pimaşta açılan de
liklere yereleştirelecek
fazla oksijenden karama olmaz aksine daha beyaz olur
kökler büydükçe kıvırcığın dip kısmını biraz havaya kaldırın
pimaşın en üst kısmından besin erğikli suyu verin
en altta depoda biriken suyu sürekli hava vererek oksijen seviyesini arttırın
önceleri bitkin çok oksijene ihtiyacı olmayabilir ama bitki geliştikçe ihtiyaç duyacaktır
suyu hava vrmesek ne olur ,:mevsim ve hava şartlarına göre zaman rölesi ile yapabiliriz,ama sürekli bitkileri takip edelim
devir daim :bitki sıklığı veya boyutunla orantılıdır
sürekli devir daim ve hava en idaali,tecrübe kazandıkça aşama aşama azaltmak ekoneiye çevirmeli,yoksa baştan hüsran herşeyin sonu olur

Eski 22-03-2012, 21:13   #964
Yeni Üye

rasev's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2012
sayın İdris bey,
marul tohumlarını viyole ektim ama cılız ve uzun saplar şeklini aldılar.daha yaprak yapmadılar.7 gün oldu çimlendirmeye alalı.(tekrar cımlendirme yapsam mı ?yaprak yapar mı?) sistemi kurdum 3 m lik 2 adet 100 lük pimaşta 20 şer cm ara ile delikler deldim bardaklara uygun .su seviyesini redüksiyonla ayarlıyorum su dönüşü yukardan depoya 50 lik boruyla dökülüyor su havalanıyor ama genede hava motoru kullansan mı?Besin eriyiklerini Sayın Kudret Hocam dan aldım sağolsun.

rasev Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2012, 08:41   #965
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rasev Mesajı Göster
sayın İdris bey,
marul tohumlarını viyole ektim ama cılız ve uzun saplar şeklini aldılar.daha yaprak yapmadılar.7 gün oldu çimlendirmeye alalı.(tekrar cımlendirme yapsam mı ?yaprak yapar mı?) sistemi kurdum 3 m lik 2 adet 100 lük pimaşta 20 şer cm ara ile delikler deldim bardaklara uygun .su seviyesini redüksiyonla ayarlıyorum su dönüşü yukardan depoya 50 lik boruyla dökülüyor su havalanıyor ama genede hava motoru kullansan mı?Besin eriyiklerini Sayın Kudret Hocam dan aldım sağolsun.
malesef kıvırcık yetiştirme ortamınız karanlık olduğu için formu bozulmuş
yenisini ekme durumunuz varsa hemen dikin veya küçük çapta fide kıvırcık bulabilerseniz zaman kazanırsın
ilk etapta hava motoruna ihtiyaç olmaya bilir ,belkide su havalanması uygunsa hiçte ihtiyaç duymasun

Eski 27-03-2012, 22:30   #966
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2012
*** arkadaşlar evimin önünde 5 dönüm bahcem var biraz acelelikle gittim 100 lük boru aldım pet barda salatalık çetili aldım ve başladım çalışmaya herşey çok güzel oldu sistemi çeşme suyuyla günlük devirdayım yaptırıyorum biraz büyüme var renkleride fena deyil ama teksorun besin galiba.açık gübre satan yer çok fakat ne alacagım nasıl kullanacagım yazdıklarınızı okuyorum ama bişe anlamıyorum.benim gibi bi cahilin anlayacagı dilden yardımcı olursanız çok sevinecegim.marketlerde sıvı gübreler var ama olurmu.yorumlar için şimdiden teşekürler herkese.

balıkcı_80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2012, 13:58   #967
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2012
Envor hocam maaşallah, süper. Umarım bizde başarırız, deneme yapmak için sizi formda oldukça takip ediyoruz..

Kafalioglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2012, 15:54   #968
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2012
Arkadaslar merhaba,

1 hafta once seracılık hakkında bilgi sahibi olmak icin siteye goz attım, o sureden sonra once normal seracılık, topraksız seracılık, hidroponik ve aeroponik su kulterleri hakkında bilgi sahibi olmaya calıstım. Elimden geldigince yıllarca birikmis tecrubeleri okuyarak fikir sahibi olmaya calıstım, simdi teorik bilgileri pratige cevirmek istiyorum.

Antalya, kemer, beldibinde yasıyorum. Bu gun antalyadan 3 tane salkım domates fidesi aldım, yeterli kavanozum, straforum, ici siyah kargo posetim mevcut. Yarın akvaryum motoru alacagım. Teymin etmekte zorlandıgım kısım kullacagım suyun ph ve ec degerlerini belirlemek ve gerekli besin kimyasalları. Bu konuda yardımxı olmak isteyen arkadslarla hakkı ve ucreti karsılıgında teymin etmek isterim.

Yasadıgım bolgeye seracılık alanı kumluca yakın sayılır, fakat kimden ne teymin edecegimi bilemiyorum.

Cihan

Thracian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 12:20   #969
Ağaçsever

volkan355's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2011
Pvc boruda akansu sistemi ile çilek denemesi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi volkan355 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,
Uzun bir aradan sonra yeni sezonun hazırlıklarıda başlamış oldu. Geçen sezonki saksıda akan su sistemi (Topraksız tarım / Hidroponik (Durgun su kültürü) Aeroponik (Akan su kültürü)) denemesinden sonra bu sefer biraz daha gelişmiş bir sistem denemeyi planlıyorum. Sistem PVC boru ve ek parçalarından oluşacak. Şimdilik 30 adet çilek yetiştirmeyi düşünüyorum. Sistemin benzeri uygulamalarıda forumda mevcut. Henüz malzemeler tedarik aşamasında. Önümüzdeki günlerde montaja başlarım. Hava şartlarınada bağlı olarak mart gibi fide ekimine başlamayı düşünüyorum. Fotoğrafları sizlerle paylaşacağım.
Bu işe yeni merak salanlar için aşağıdaki şematik resmin yardımcı olmasını ümit ediyorum.
Merhaba arkadaşlar.
907 no' lu mesajımda (Topraksız tarım / Hidroponik (Durgun su kültürü) Aeroponik (Akan su kültürü)) şematik resmi bulunan, pvc boruda akan su sistemi ile çilek denemesine geçen hafta itibariyle başlamış bulunuyorum. Resimler aşağıda:

Eklenen Resimler

Düzenleyen volkan355 : 08-04-2012 saat 23:04 Neden: Adres eklemesi
volkan355 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 12:26   #970
Ağaçsever

volkan355's Avatar

Pvc boruda akan su sistemi ile çilek denemesi

Raf malzemesi olarak 40'lık alüminyum sigma profil ve bağlantı elemanlarını kullandım. Pvc malzemeler ile ilgili bilgileri 907 no'lu mesajımdaki (Topraksız tarım / Hidroponik (Durgun su kültürü) Aeroponik (Akan su kültürü)) resimde belirttim.
Toplam 30 adet çilek fidesinden alt iki sıradaki 10 adedi osmanlı çileği, diğer 20 adedi de yediveren çileği.
Resimlere devam:

Eklenen Resimler

Düzenleyen volkan355 : 08-04-2012 saat 09:32 Neden: Adres eklemesi
Eski 07-04-2012, 12:42   #971
Ağaçsever

volkan355's Avatar

Pvc boruda akan su sistemi ile çilek denemesi

Bu sistemde en çok pompa seçimi uğraştırdı. Eldeki mevcut akvaryum pompaları en çok 1 metreye basıyordu. Hem 2,5 metreye basan, hem yaklaşık 450-500 litre/saat debide, hem de az enerji harcayan pompayı sonunda (w w w.yatmalzemeleri.com) adresinden buldum.
Şu ana kadar çok başarılı. Fiyatı 16TL.
12V DC ile çalışıyor. Bunun için minik bir de trafo gerekiyor.

Eğer sistem başarılı olursa çileklerin gelişimini de sizlerle paylaşacağım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen volkan355 : 08-04-2012 saat 12:12 Neden: İmla
Eski 07-04-2012, 21:28   #972
Ağaçsever

omencek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2012
bu pompanın fiyatı 24,40 tl sanırsam. internet sitesindeki fiyat farklı. talep çok olunca bir anda zam mı geldi acaba.

omencek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2012, 09:19   #973
Ağaçsever

volkan355's Avatar

http://www.yatmalzemeleri.com/12-Volt,PR-9255.html adresinden ulaşabilirsin.

Eski 08-04-2012, 11:13   #974
Ağaçsever

omencek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2012
yardımınız için teşekkür ederim

omencek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2012, 16:12   #975
Yeni Üye

faradayn's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2012
Pompa gayet başarılı görünüyor. Debisi yüksek boyutuda çok iyi. Yalnız enaz 3A trafo kullanmalısınız.

faradayn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 09:52   #976
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2012
sayın envor . Sakaryanın adapazarı ilçesinde oturuyorum. Öğrenciyim. neyse sadede geliyim.
2000 m2 kadar arazi var. Buraya sera yaptıracağım. topraksız tarımda marul yetiştirmeyi düşünüyorum. Sormak istediğim acaba hidroponik yöntemle mi veya aeroponik yöntemle mi yetiştirsem daha verimli olur. Veya başka bi öneriniz varsa onu da uygulayabiliriz. Birde siz demiştiniz ya akan su kültüründe 300 m2 lik arazide yılda 50.000 tl kazanabilirim diye onu da çok merak ettim nasıl diye. Bir sorum daha olacak. Sakarya da kışın malu m biraz sert geçiyor. Serada iyi ışıklandırma yapıp su sıcaklığını belli bi seviyede tutup sera ısıtması yapmasak marul yetiştiriciliği yapabilir miyiz. Yani sadece sıcak su ile demek istedim. Kusura bakmayın biraz fazla soru sordum. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum. Bu arada sayın envor diye yazdım ama bana yardım edebilecek abilerim varsa cevaplarını beklerim

serkanm54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 10:19   #977
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-09-2010
Serkan kardesim
Oncelikle su 300 m2 den 50.000 tl meselesini bir kafandan cikar. Ben kocaelinde 320 m2 daha sera parasini cikaramadim. Benim tavsiyem sadece marul yetistirmek icin cok abarti bir yatirim yapma. Ilk once urunun icin bir pazar arastirmasi yap. Actigim konu basligini incelersen bazi fikirler elde edebilirsin mesele havada, karada yetistirmek degil satista. Sn/ todor ve delimus un yaptigi yatirimlarida incelersen fikir edinebilirsin. Kocaeline de yolun duserse benim sistemi gorebilirsin. Saygilar.

my1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 11:20   #978
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2010
sayın my1981 sizin sisteminizi vaktim olursa
görebilirmiyim bu hafta sakaryada olacagım yaptıgım sistemlerin baglantılarını kuracagım kuracagım yer taraklı ilcesi nasıl ulaşabilirim size saygılarımla

ismail 55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 21:11   #979
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fusion1 Mesajı Göster
Degerli Modaratör dostlar ;Topraksız tarım özel bir başlık gerektirmekde : konu ile ilgili alt başlık lar; literatürde mevcut hidroponnic, aeroponic,fogponic, yoksa kavram tanımlama betimleme karmaşında yüzmeye devam edcecegiz SAYGILARIMLA...
saygı sevgi algı süreci sanırım............

temelfusion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2012, 22:19   #980
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2012
Bende marul üretmeyi planlıyorum. Acaba kurulum maliyeti ve marulların üretim maliyeti olarak hangi sistemi tavsiye edersiniz.

serkanm54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2012, 08:36   #981
Ağaçsever

volkan355's Avatar

PVC boruda akan su kültürü çalışması

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi volkan355 Mesajı Göster
Raf malzemesi olarak 40'lık alüminyum sigma profil ve bağlantı elemanlarını kullandım. Pvc malzemeler ile ilgili bilgileri 907 no'lu mesajımdaki (Topraksız tarım / Hidroponik (Durgun su kültürü) Aeroponik (Akan su kültürü)) resimde belirttim.
Toplam 30 adet çilek fidesinden alt iki sıradaki 10 adedi osmanlı çileği, diğer 20 adedi de yediveren çileği.
Resimlere devam:
Merhaba arkadaşlar,
4. hafta sonunda çileklerin son durumu aşağıdaki resimlerde göründüğü gibidir. Geçen yıl kullandığım sistemi de 2 adet pembe ve 1 adet red robin cinsi domates ile bu yılki çalışmama dahil ettim. Domateslere tohumdan itibaren başladım.
Havaların son birkaç hafta boyunca zaman zaman oldukça soğuk ve rüzgarlı geçmesinin gelişim hızlarına ve çiçek sayısına tesir etmiş olabileceğini tahmin ediyorum. Çileklerin besin değerlerini PH:6, İletkenlik:1800 ve domateslerinkini de PH:6-6,5, İletkenlik:2000-2500 arası olacak şekilde tutmaya çalışıyorum.

Resimler aşağıdaki gibidir:

Eklenen Resimler

attar ve gürcan_keskin beğendi.

Düzenleyen volkan355 : 29-04-2012 saat 09:50 Neden: İmla
Eski 29-04-2012, 08:47   #982
Ağaçsever

volkan355's Avatar

Bu da tohumdan itibaren yetiştirmeye çalıştığım toprakta çeşme suyu ile red robin çalışması. Su kültüründekinden 2 hafta önce ektim. Lezzet ve fiziksel gelişimini kıyaslayacağım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen volkan355 : 29-04-2012 saat 08:53 Neden: İmla
Eski 29-04-2012, 08:57   #983
Ağaçsever

volkan355's Avatar

Dün besinleri tazelerken meraklı bir de misafirim vardı.
İleriki günlerde umarım sorun çıkarmaz.

Eklenen Resimler

Eski 01-05-2012, 15:07   #984
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2012
selam arkadaşlar bende ilk denememde başarılı oldum ama bazı hatalarım var inşallah birdahakinde telafi edeceğim herkesin denemesini itavsiye ederim

mber2012 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 14:33   #985
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2012
merhabalar ben istanbuldan murat ay 3-4 gündür topraksız tarım televizyondan ögrendim . Ama tam bilmiyorum sadece suya ile mineral takviyesi yapılıyor. onlarında ne oldugunu( minerallarin )bilemiyorum yardım bekliyorum.kudret bey besinleri sizlerden nasıl temin edecegim nasıl ulaşabilirim selamlar

Düzenleyen muratay : 02-05-2012 saat 15:10
muratay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 15:54   #986
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2012
sayın Kudret agabey merhaba ben Murat ay istanbul avcılar da yapıştırıcı sektöründe imalat yapan ( japon yapıştırıcı) bir hayrannınızım.sizi bu ekranlarda seyrettim hayran oldum.
öncelikle size bu ülke için minnettarım. Naçizane bende 4 gündür topraksız tarımla ilgili öcelikle tv den sonra internetten gezindim. bu siteye üye oldum.Kayseriliyim annem yıllarca bahçesinde bir şeyler eker diker. ama bu sisteme her halde agzı açık kalır. durgun suylamı hareketlimi domates kıvırcık marul çilek yapacagım neler almam gerekiyor besin erigini nereden alacagım lütfen yardım edin sadece bu sitede gördüm pl astik boruda yapıyorlar yoksa saksıdamı şimdiden ellerinizden öpüyor saygılar diliyorum.

muratay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 20:54   #987
/

bu başlık yanlış eksik hatalıdır. Defalarca dillendirdim 1 yıl sonra Degerli envor lütfetdi yanıtladı. Başlıga takılma içerige bak ve benzeri yanıtını. Yok BAŞLIK akan su = aeroponik ise saçmadır acilen derhal düzeltilmelidir . Verilen bilgi tanım yanlıştır. düzeltin lütfen...........

Eski 02-05-2012, 20:56   #988
/

YANLIŞ TANIMLAR insanları yanlış adreslere yöneltir . DOGRU OLAN ; DOGRU TANIMLAR ,KAVRAMLARLA YOLA ÇIKMAK....... Kısaca ne durgun su hidroponic nede akan su aeroponic .........

Eski 07-05-2012, 21:57   #989
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi temelfusion Mesajı Göster
YANLIŞ TANIMLAR insanları yanlış adreslere yöneltir . DOGRU OLAN ; DOGRU TANIMLAR ,KAVRAMLARLA YOLA ÇIKMAK....... Kısaca ne durgun su hidroponic nede akan su aeroponic .........
Sn Temelfusion,

sizce doğru tanım, kavram ve konu başlığı nedir?

soilless Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2012, 15:16   #990
Yeni Üye

lale_devri's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Merhaba,

Topraksız tarım olayını kısa bir süredir incelememe rağmen hayran olmamak elde değil. Bu gerçekten bir mucize. İşte benim de ilk topraksız tarım denemem ofiste salatalık bugün itibariyle hayata geçti... Yalandünya'nın katkılarıyla tabi...

lale_devri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024